Voorjaar tmmmm Discussie bezuinigen op punt van beginnen Cjrocn "Zwarts Jexels in het hart. VVD staat alleen in kwestie raadhuis Texelse samenleving centraal op website Wat de juf vertelde was wet en evangelie' MSTIEHL %J vakantiekrani KRANT Geen steun voor motie Poster Nieuw initiatief uitgeverij L&R Honden moeten aangelijnd in het Hogeberggebied Voorjaar manifesteert zich in verschillende gedaantes OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12060 VRIJDAG 17 MAART 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De nieuwe raad kan zijn borst natmaken. Een van de eerste taken wordt het bespreken en vaststellen van de punten waarop de gemeente de komende jaren moet bezuinigen. Dat bleek uit een presentatie over de kern takendiscussie die de nieuwe gemeenteraad te wachten staat. De presentatie werd gegeven tij dens de laatste bijeenkomst van de oude raad. Het was de eerste keer dat er in het openbaar en toelichting op de naderende kerntakendiscussie werd gegeven. Bij die discussie wordt het gehele takenpakket van de gemeente tegen het licht gehouden. De grote vraag is op welke punten er allemaal kan worden bezuinigd, zodat vanaf 2007 het tekort van één miljoen op de gemeentelijke begro ting kan worden weggewerkt. Raad. college en het gemeente lijk managementteam hebben sinds november achter de schermen hard gewerkt aan de voorbereidingen op de kerntakendiscussie, maar tot nu toe was daar nog weinig over mee gedeeld. Wel viel uit een open brief die Texels Belang begin deze maand aan het college stuurde op te maken dat het er naar uitziet dat er voorna melijk op de gemeentelijke uitgaven (lees: subsidies en financiële bij dragen) wordt gekort en mindere mate op de kosten die de gemeente voor het eigen functioneren maakt. De kiesvereniging tekende daar op voorhand bezwaar tegen aan. Bur gemeester Joke Geldorp zei tijdens de vergadering teleurgesteld te zijn in die brief. Een discussie daarover wilde ze echter een andere keer met Texels Belang voeren. Uit de toelichting die een woord voerder van accountant- en advies bureau Deloitte gaf, kwam naar voren dat alle opties voor bezuini gingen nog open staan en dat er tijdens de voorbereidingen achter de schermen nog geen politieke keuzes zijn gemaakt. Alle opties zijn verwoord in een adviesnotitie die onder auspiciën van raad, college en managementteam werd opge steld. (Advertentie) TEXELSE^COURANT fymTjSh&*,tal*kmt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 9 evenementenservice 0 6«wb>jU^ TEXELSE- Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 14 april kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 24 maart 16.30 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 AMBIANCE ZONWERING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De nieuwe fractie van de WD j en de raadsleden van de andere politieke partijen staan lijnrecht tegenover elkaar als het om het nieuwe raadhuis gaat. Dat bleek gisteravond tijdens de installa tie van de nieuwe gemeenteraad. De WD kreeg geen enkele steun voor haar motie onmiddellijk met alle voorbereidingen te stoppen. Gerbrand Poster kwam ogenblik- kelijk na de installatie van de nieuwe raad met de aangekondigde motie op de proppen. De nieuwe WD- I fractievoorzitter droeg het college I op te stoppen met zowel de voorbe reidingen voor het nieuwe raadhuis als de voorbereidingen voor de her inrichting van de Groeneplaats. De handen gingen allerminst op elkaar. Diverse fracties vonden het jam mer dat de WD de installatieraad, normaliter een feestelijke bijeen komst, aangreep voor de indiening. Ene Hercules (PvdA) vergeleek Pos ter met een 'party pooper', ofwel iemand die een feestje verstierf Poster trok zich niets van de kritiek aan en zei dat hij zijn belofte aan de kiezer aan het nakomen was. 'We hebben Texel deze motie beloofd', sprak hij nadat hij een serie kant tekeningen bij het raadhuis en tege lijkertijd ook bij de uitgaven voor de OSG en het nieuwe PHH-gebouw had geplaatst. 'De WD-fractie doet niets anders dan wat een meer derheid van de bevolking wil. We moeten stoppen met deze geldver slindende trein.' Met enige dreiging in zijn stem sprak hij dat elk raadslid 'nu de kans had een streep door het verleden te halen of door te gaan op de oude voet.' De mogelijke coalitiegenoten Texels Belang en CDA waren het abso luut niet eens met de argumenten die Poster aandroeg. Ze hekelden zijn standpunten dat het huidige raadhuis nog prima voldoet, dat het in het centrum thuishoort en dat door af te zien van de nieuw bouw financiële ruimte ontstaat. 'In het bovenste deel van het raadhuis smelten ze in de zomer bijna weg', aldus Marian Merkelbach (CDA). 'Ik vond een beetje warmte op het werk altijd wel lekker', antwoordde Poster. Merkelbach: 'Dan hoop ik niet dat u ooit voor mijn huisvesting verantwoordelijk wordt.' Lees verder op pagina 3 Uitgeverij Langeveld en De Rooy heeft een nieuwe website gelan ceerd waarop mensen kunnen discussiëren over onderwerpen die op Texel spelen. De nieuwe website is verbonden aan de al bestaande website van de Texelse Courant. Volgens adjunct-directeur René de Lange van Langeveld en De Rooy, uitgever van deze krant, moet de nieuwe website een digitale ontmoe tingsplaats worden waar iedereen ideeën en gedachten over Texel kan uitwisselen. De uitgeverij wil inspe len op het gegeven dat internet een steeds grotere rol in het dagelijks leven speelt. De Lange: 'In een open democratische samenleving horen goede en levendige discussies, zodat we van elkaar weten hoe er over onderwerpen wordt gedacht. De Texelse Courant staat midden in de Texelse samenleving en kan dus niet achterblijven om haar lezers in de gelegenheid te stellen hun menin gen en ideeën zonder enige drem- pel kenbaar te maken.' De nieuwe website bevat diverse onderdelen. Er kan worden gereageerd op Texels nieuws, maar ook op enkele meer algemene Texelse onderwerpen als huisvesting voor jongeren, school, werken en studeren. Dat laatste was op de huidige website van de Texelse Courant nog niet mogelijk. De Lange: 'Een open en vrije discus sie betekent dat iedereen iets kan inbrengen waar hij in geïnteresseerd is. En waar we vooral benieuwd naar zijn is wat Texelse jongeren denken en vinden.' Bezoekers kunnen zelf ook nieuwe onderwerpen aandragen en daarover discussies starten. De website biedt toeristen ook de gele genheid vragen achter te laten over hotels, bungalows, campings, res taurants en cafés op het eiland. Die vragen kunnen dan weer door ande re bezoekers worden beantwoord. Mensen kunnen naar aanleiding van een bezoek aan het eiland tips op de site plaatsen of een reisverslag met de andere bezoekers delen. Lees verder op pagina 9 Aspergeseizoen Het Nederlandse aspergeseizoen wordt op 13 april op Texel geopend. Dat is vooral een verdienste van teler Bert Keijser. De faam van de door hem geteelde asperges heeft de grenzen van het eiland ruimschoots overschreden. Het evenement kan profijtelijk uitpakken voor heel Texel, want de presentatie van de eerste asperges trekt landelijk doorgaans veel publiciteit. Pagina 5 u 88 en sportief Dat het beoefenen van de bowlings- port niet aan leeftijd is gebonden, bewijst Jani Eelman-Vermeulen uit Den Burg, die op haar 88ste nog fier de ene na de andere pin omkegelt. Elke donderdagochtend is ze van de partij in bowlingcentrum De Koogel, waar een groep huisvrouwen al 28 jaar met elkaar speelt. Pagina 7 Lawaai mag tijdens collectieve feesten Voor cafés en andere horecabe drijven gelden voorschriften om geluidsoverlast te voorkomen. Als met meetapparatuur wordt vastge steld dat het aantal decibellen de norm overschrijdt krijgt de exploi tant met sancties te maken. Tijdens bepaalde evenementen doet de gemeente echter een oortje dicht, zolang het met buitensporig wordt. Dat zijn de zogeheten collectieve festiviteiten waarvoor de voorschrif ten in het dorp waar ze zich afspelen niet gelden zodat het ook niet nodig is metingen uit te voeren. B en w hebben voor dit jaar de volgende festiviteiten als zodanig aangewe zen: festival De Koog gaat los in De Koog op 13 mei, Rock 'n Rollfestival in Den Burg op 27 en 28 mei, het Smartlappenfestival in De Koog op 10 juni. Ronde om Texei in De Koog op 17 juni, Tropical Sea Festival in De Koog op 25 en 26 augustus, bluesfestival in Den Burg op 13 tot en met 15 oktober, Ouwe Sunder- klaas op 12 december op heel Texel en de oud- en nieuwvienng in de nacht van 31 december op 1 janu ari, eveneens op heel Texel. B en w hebben besloten met onmiddellijke ingang een verbod in te stellen op het los laten lopen van honden op de Hogeberg en omgeving. In het gebied tussen de komgrenzen van Den Burg en Oudeschild (aan de westkant begrensd door de Pontweg en aan de oostkant door de Schil- derweg) moeten honden tot en met 30 juni worden aangelijnd. De bedoeling is serieuze controle uit te oefenen op de naleving van Volgens de kalender is de lente nog niet aangebroken en ook de tempe ratuur doet nog winters aan, maar de natuur heeft het voorjaar al in het hoofd, evenals de strandexploitan- ten. Een en ander blijkt uit bijstaand foto's. Het nog grauwe weiland op de Hogeberg fleurt op door zorgza me ooien die zich bekommeren om hun kroost. Vertederende lammetjes, die dermate enthousiast op en neer springen ze met hun onnavolgbare bewegingen voor fotograaf amper zijn te volgen. Een aandoenlijk tafe reel, maar waar de schapenhou ders niet al te lang bij stil kunnen staan. Voor deze beroepsgroep is een drukke tijd aangebroken. Werk aan de winkel ook voor de strand- paviljoenhouders. zoals te zien is op de foto die deze week is genomen op het Jan Ayeslag, waar de familie Dros druk doende is met de opbouw van het strandpaviljoen. (Toto's Gamrd Timmerman en Henk van Wijk) het verbod. De politie maakt er uren voor vrij. De gemeente onderneemt ook het nodige om het publiek op de hoogte te brengen. Een land kaartje op de gemeentelijke web site maakt duidelijk waar het verbod precies geldt en in het gebied zelf zullen op diverse punten kleine stic kers worden aangebracht op paal tjes van al bestaande bordjes. Na 30 juni zal worden bekeken of de maatregel aan de verwachtingen heeft voldaan. Ook het nationaal park besteedt aandacht aan het probleem van loslopende honden in natuur- en schapengebieden. Onder de kop Dat doet-ie anders nooit. zal een hoofdartikel verschijnen in de eerstvolgende editie van de NP-krant die huis aan huis wordt bezorgd. Verder wordt de burgerij opgeroepen naar het raadhuis te bellen als in het gebied loslopende honden worden gesignaleerd. Na de evaluatie zal worden besloten of het gebod in stand zal blijven en eventueél het hele jaar zal gelden. Te zijner tijd zal de gemeenteraad worden voorgesteld het gebod op te nemen in de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV). Geen inspraak Thans gaat het om een besluit van alleen het college. Daarbij wordt bewust geen inspraak toegelaten omdat wordt verwacht dat dit ver tragend zal werken zodat het lam- merenseizoen al voorbij is als het gebod van kracht wordt. Lees verder op pagina 3 Stilstand raadhuis kost gemeente geld Het stilliggen van de voorberei dingen op het nieuwe raadhuis kost de gemeente zo'n €50.000,- tot €75.000,- per maand. Dat zei burgemeester Joke Geldorp gis teravond tijdens de behandeling van de motie van de WD. De werkzaamheden liggen sinds begin dit jaar nagenoeg stil, nadat Bij de voorgenomen evaluatie krijgt een meerderheid van de raad het nieuwe raadhuis eind vorig jaar tij delijk in de ijskast had gezet. De politieke partijen willen pas weer over het nieuwe raadhuis praten als de resultaten van de nog te voeren kerntakendiscussie bekend zijn. Geldorp hield een slag om de arm bij het noemen van de bedra gen, omdat ze de hoogte niet pre cies wist. Vanuit onder meer Texels Belang zijn vraagtekens gezet bij de hoogte van het bedrag. 'Vroeger kon je de kinderen nog wel eens wat wijs maken. Of, zoals ze in Oosterend zeggen: Wat de juf vertelde, was wet en evangelie. Dan zei ik bijvoorbeeld dat als je een vogel zout op de staart legt, dat hij dan bleef zitten. Tegenwoordig hoef je daar echt niet meer mee aan te komen.' Aan het woord is Juf Tjitske Tïemersma, die al bijna veertig jaar les geeft aan basisschool De Akker en wier zestigste verjaardag giste ren uitbundig werd gevierd. Precies 38,5 jaar geleden kwam de jarige juf naar Oosterend om les te geven aan wat toen nog de School met de Bijbel heette. 'Toen noemden ze het nog lager onderwijs, later is het de basisschool geworden. Eén van de vele veranderingen in het onderwijs, waardoor er - buiten het lesgeven om - veel meer bij komt kij ken. Maar toen vond ik het omgaan met kinderen hartstikke leuk en nu vind ik dat nog steeds. Met dit ver schil dat de kinderen veel vrijer en mondiger zijn geworden.' Collega's roemen juf Tiemersma onder meer om haar nauwgezetheid, engelen geduld, attente houding en de fraaie tekeningen waarmee ze het school bord versiert. Aan de koffietafel gros siert ze in anekdotes, onder meer over het onderwijzerstoneel waar aan ze vroeger meedeed. 'Onder leiding van Wim Albers repeteer den we op de zolder van de Jacob Daalderschool. Daarna drie keer een voorstelling in de Burgemeester De Koninghal. Knoertgezellig was dat altijd. Maar toen er buiten de lesuren steeds meer van de docenten werd gevergd was daar helaas geen tijd meer voor. (Foto G«rato Tmmermanj Groot feest op De Akker in Oosterend waar de leerlingen Jelle en Suzanne de jarige juf Tjitske Tiemersma een zelfgemaakt boek cadeau gaven

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1