'Herschapen eiland' echt Texels product Poëzie en muziek vergezellen fotoboek Ruth de Ruwe TEXELSE 2 COURANT Agenda teso Excursies Jfyerk aan de W6g Amerikaanse Pink Panther VRIJDAG 17 MAART 2006 Vrijdag 17 maart: In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg leest Aliëtte Fonds de legende van Brandiswhiere voor, begeleid door Hedwig Ens op celtic harp. De voordracht begint om 19.00 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Prime (aan vang 19.00 uur), The Pink Panther (19.15 en 21.45 uur) en Walk the line (21.30 uur). Zaterdag 18 maart: In het kader van de landelijke Open Dag van de Zorg houdt Corbis Plus van 13.00 tot 16.00 uur open huis in verpleeghuis Den Koogh aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ook Zorg centrum Texel is op deze open dag aanwezig. Bij Nauta Boek in Den Burg wordt om 14.00 uur het fotoboek 'Herschapen eiland, Texel in beeld en poëzie' van Ruth de Ruwe en Theun de Winter gepresenteerd. In sporthal Ons Genoegen begint om 17.00 uur een recreatief volleybal toernooi. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 19.30 uur de jaar lijkse playbackshow. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps geeft in de Burgemeester De Koning hal het jaarlijks winterconcert. Aan vang 20.00 uur, toegang €2,50. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Nanny McPhee de Magische Kinderjuf (aan vang 14.00 en 16.15 uur) en Dreamer mijn droompaard (aanvang 14.15 uur), The Pink Panther (16.30, 19.15 en 21.45 uur), Prime (19.00 uur) en Walk the line (21.30 uur). Zondag 19 maart: In het schietsportcentrum aan de Emmalaan wordt van 10.00 tot 16.00 uur een grote rommelmarkt gehou den. Er zijn demonstraties handboog- en luchtdrukschieten en er is open huis bij de modelspoorclub. In discotheek J'elleboog in Den Burg begint om 13.00 uur het Texels open 701-darttoernooi voor koppels. In de schapenboet aan Zuidhaffd 17 wordt van 14.00 tot 17.00 uur i een (k)letsboet gehouden, waar uil- leg wordt gegeven over het LETS- systeem, waarbij goederen en dien sten worden geruild zonder gebruik te maken van geld. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Nanny McPhee de Magische Kinderjuf (aan vang 14.00 en 16.15 uur) en Dreamer mijn droompaard (aanvang 14.15 uur), The Pink Panther (16.30 en 20.30 uur) en Walk the line (20.15 uur). Maandag 20 maart: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 14.00 tot 16.00 uur een verkoop van tweedehands goederen gehouden. De opbrengst is bestemd voor de res tauratie van het Hoornder kerkje. In Cinema Texel draaien Prime (aan vang 19.00 uur). The Pink Panther (19.15 uur). Walk the line (21.30 uur) en een sneak preview (21.45 uur). Dinsdag 21 maart: In gebouw De Poort naast de gerefor meerde kerk aan de Elemert in Den Burg begint om 9.00 uur het vrouwen- ontbijt van 'Koffie met troost'. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt de Texelse Horecabeurs gehouden. Op de atletiekbaan in Den Burg begira om 19.00 uur een coopertest, geor ganiseerd door Sportservice Texel en Atletiekvereniging Texel. Deelname gratis en staat open voor iedereen. In Cinema Texel draaien Paradise now (aanvang 20.30 uur) en The Pink Panther (20.30 uur). Door de lage waterstanden moet e rekening mee worden gehouden d2 de veerdienst soms tijdelijk wortfi gestaakt. Buiten dat worden geen wachttijden verwacht. TESO verzorgl de komende dagen geen extra afvaar ten. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 36960C of website www.teso.nl. Zaterdag 18 maart: Het Ambachtscentrum aan het Wezenland in Den Burg is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Rondleidingen door de brouwerij en de distilleerderij beginnen om 10.30 en om 14.45 uur. Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur begint een rondleiding door de bierbrouwerij aan de Schilderweg. Deelname kost €6,-. Zondag 19 maart: Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door natuurgebied De Slufter. Opgave en inlichtingen bij Ecomare, tel. 317741. Woensdag 22 maart: Het Ambachtscentrum aan het Wezenland in Den Burg is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Rondleidingen Hoogwater te Oudeschild Vr. 17 09.45 en 22.16 u. Za. 18 10 10 en 22.24 u. Zo. 19 10.10 en 23.06 u. Ma. 20 10.27 en 23.07 u. Di. 21 10.45 en 23.34 u. Wo. 22 11.30 en - u. Do. 23 00.14 en 12.30 u. Vr. 24 01.17 en 13.57 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 19 maart op om 06.44 uur en gaat onder om 18.52 uur; woensdag 22 maart laatste kwartier; vrijdag 24 maart doodtij. door de brouwerij en de distilleerden beginnen om 10.30 en om 14.45 Om 11.00 uur begint een excursie va- Staatsbosbeheer door natuurgebie: De Slufter. Opgave en inlichtingen bj Ecomare, tel. 317741. Om 15.00 en 16.00 uur begint er rondleiding door de bierbrouwerij az de Schilderweg. Deelname kost €6,- Donderdag 23 maart: Het Ambachtscentrum aan he. Wezenland in Den Burg is van 1O.0C tot 17.00 uur geopend. Rondleiding? door de brouwerij en de distilleerder beginnen om 10.30 en om 14.45 uur Om 11.00 uur begint een excursie v? Staatsbosbeheer door natuurgebie: De Geul. Voor opgave en inlichtingen Ecomare, tel. 317741. Van 20 tot en met 26 maart zijn d°' volgende straten en wegen afgesle ten in verband met werkzaamheden Den Burg: Maricowcg geen doe gaand verkeer, bedrijven voor eei Ovi 'deel bereikbaar via noodweg van? kas Bernhardlaan (brandweerkazernetl en Elemert, tussen Warmoesstraat Am Keesomlaan geen doorgaand verkee Voc kruising Elemert met Keesomla? dar geen doorgaand verkeer. De Koog: Ruyslaan tussen Parnassiastraat Badweg geen doorgaand verkee Nabij De Cocksdorp: het fietspï van De Krim naar Vuurtoren, tuss? Krimweg en Stengweg afgesloten. I Tex IVA-cursus QeslaagcT In samenwerking met het Jonge renwerk van Pharos biedt Sport service Texel een Instructie Ver antwoord Alcoholgebruik (IVA) voor barvrijwilligers. De instructie wordt gegeven op dinsdag 28 maart van 19.00 tot 20.30 uur in Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg en bestaat uit de onderdelen alcohol en de wet, de werking van alco hol en verantwoord schenken. Ook wordt gesproken over lastige situ aties. Cursusleider is Ronald Grin van de Brijderstichting. Na het vol gen van een IVA-instructie kan een vrijwilliger de bar draaiende hou den, ook zonder dat een leidingge vende aanwezig is. Aanmelden kan bij Sportservice Texel (tel. 322815, e-mail sportservicetexel@texel.com) en bij Pharos (tel. 315224, e-mail esther@pharostexel.nl). Rommelmarkt In het schietsportcentrum aan de Emmalaan in Den Burg wordt zon dag een grote rommelmarkt gehou den. De markt begint om 10.00 en duurt tot 16.00 uur. Er worden demonstraties handboog- en lucht drukschieten gegeven en bezoekers kunnen een kijkje nemen bij de modelspoorclub. Vincent Brozius (19) uit Den Bu' aan het Nova College in Beve'» geslaagd voor de opleiding functionaris Laboratoriumtechnif» Rommelmarkt bij Bethel Het terrein bij buurthuis Bethe Zuid-Eierland biedt maandag april (tweede paasdag) van 11 tot 16.00 uur ruimte aan een 0 melmarkt. De opbrengst komt' goede aan het onderhoud van' pand. De organisatie is nog opa naar verkoopbare spullen, stelt geen prijs op groot meubc Koopwaar kan worden afgeK bij Saskia Slot (Hoofdweg 106 311400) en Cees Hooyschuur(S terweg, tel. 311653) en events ook thuis worden afgehaald. Ody Niet zo leuk als het origineel, vin den critici, maar liefhebbers ver maken zich deze week in Cinema Texel misschien toch wel met de nieuwe Amerikaanse versie van The Pink Panther. In deze film wordt de even beroemde als klun zige inspecteur Jacques Clouse- au opgezadeld met de moord op een bekende voetbalcoach en is het aan hem de dader te vinden. Een ongeluk komt echter zelden alleen en ook de Pink Panther- diamant wordt gestolen. Terug in de Texelse bioscoop is het Nederlands gesproken drama Dreamer mijn droompaard, over de paardentrainer Ben Crane, die volgens zijn omgeving op zijn retour is. Niemand windt zich daarom op als hij samen met zijn dochtertje een geblesseerd paard probeert op te knappen om mee te doen aan de Breeders' Cup. Enkele andere films zijn gepro longeerd, maar draaien voor het laatst. In de serie De Volkskrant- filmavonden is dat Paradise now, over twee jonge Palestijnen, die al sinds hun kindertijd bevriend zijn. Hun leven verandert op slag wan neer ze worden uitverkoren om een zelfmoordaanslag in Tel Aviv te plegen. Walk the line is een biografische muziekfilm en gaat over het leven van de country- ster Johnny Cash. In Prime pro beert een 37-jarige producente (een rol van Uma Thurman) met hulp van haar therapeute (Meryl Streep) haar scheiding te verwer ken. Een gecompliceerde situatie ontstaat wanneer ze .iets krijgt met de veertien jaar jongere zoon van haar hulpverlener. Kinderen kunnen in het weekend en op woensdagmiddag in de bioscoop terecht voor Nanny McPhee, de Magische Kinderjuf. Maandag kunnen liefhebbers zich laten ver rassen door een sneak preview, een film die officieel nog niet uit is. Het volledige programma staat in de agenda elders in deze krant en op de website www.texelse- courant.nl. Wijn proeven voor Texel Culinair In de serre van Restaurant Oranje rie 't Vogelhuis in De Koog waren maandag ruim zestig deelnemers, sponsors en leden van de Club van Fijnproevers aanwezig om de wijnen te proeven voor het in september te houden festival Texel Culinair. Tijdens dit festival worden bij alle stands dezelfde wijnen geserveerd. Eric Pekel van restaurant Het Vierspan uit Den Burg won in 2005 de juryprijs. Hij zal deze titel in 2006 moeten verdedigen. Voorzitter Dirk Koning van de stich ting Texel Culinair richtte een speci aal woord van welkom aan de leden van de Club van 100 Fijnproevers. Zij sponsoren het festival met een jaarlijkse bijdrage van honderd euro en ontvangen in ruil daarvoor een Culipas, die recht geeft op bijzon dere privileges. Leden van de Club van Fijnproevers worden uitgeno digd voor speciale culinaire avonden (zoals de wijnproeverij) en krijgen kortingen bij verschillende deelne mende bedrijven. Ruim zeventig bedrijven en particulieren hebben zich al voor deze club aangemeld. Welterustenbus Drie basisscholen, de Jan Drijver- school in Den Hoorn, de Strijbos- school in De Cocksdorp en de Bruinvis in Oudeschild, krijgen don derdag 23 maart bezoek van een Een deel van de omzet van Texel Culinair 2005 was bestemd voor het opknappen van tuin en exteri eur van de hervormde kerk van De Koog. Koning: 'De kerk neemt al jaren een prominente plaats in De Koog in. Samen met het monumen tale huisje van moeder Mosk is het het oudste pand aan het Dorps plein. Midden tussen het geweld van nieuwe panden staat de kerk er trots, altijd schoon en goed ver zorgd bij, tussen menuborden met aanbiedingen, braderieën, strand schepjes en vliegers. Er worden foto's van genomen, hij dient als achtergrond voor vele familiekiekjes en duikt regelmatig op in tijdschrif ten en reclamefolders.' Namens het bestuur van Texel Culinair reikte de voorzitter vervolgens een cheque van €1.000.- uit aan Piet Schnei der, Catrien van der Vis en Flip Breman, kerkenraadsleden van de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn. speciale bibliobus. De themabus is dit keer helemaal ingericht rond het thema slapen. Nadat zij in de klas door een bibliothecaris over het onderwerp zijn bijgepraat, kunnen de kinderen zelf een kijkje nemen in de Welterustenbus. De bus staat van 9.15 tot 10.45 uur in Den Hoorn, van 11.15 tot 12.00 in De Cocks dorp en van 13.15 tot 15.15 uur in Oudeschild. Kledingverkoop in Witte Burcht In de Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 8 april van 9.00 tot 15.30 uur de half jaarlijkse verkoop van tweedehands kleding gehouden. Te verkopen (zomerkleding kan daags tevoren, tussen 18.30 en 21.00 uur, worden ingeleverd. Kledingstukken dienen geprijsd te worden ingeleverd. Per kledingstuk moet €0,30 worden betaald aan de organisatie. Bij ver koop komt daar nog eens €0,30 bij. Afrekenen geschiedt direct na afloop, tussen 18.00 en 18.30 uur. Onverkochte kleding gaat desge wenst naar een goed doel. Meer informatie kan worden ingewonnen via tel. 314753 en 314762. Schaatsen bij 'de molentjes' in Waal en Burg. Het is een eretitel die misschien wel eens wat gemakkelijk wordt gegeven, maar het boek Herscha pen eiland, Texel in beeld en poë zie is een écht Texels product. Het bevat niet alleen foto's van Ruth de Ruwe en poëzie van Theun de Winter, maar is ook vormgegeven en gedrukt op Texel. Bovendien krijgt de koper er een CD bij cadeau, opgenomen in een Texel se studio, waarop diezelfde dicht regels van De Winter zijn omlijst door muziek, gecomponeerd en ingespeeld door Texelaars. 'Alleen het bindwerk van het boek is niet Texels, voor de rest is alles op het eiland gemaakt', constateert uit gever Daan Welboren van Nauta Boek trots. eens algemeen bekend was. De Ruwes tweede boek is het jong ste in een serie fotoboeken over Texel die sinds de jaren vijftig ver schijnen. De eerste twee waren van Jan Nauta, de vader van Welborens compagnon Jook Nauta. De Ruwe: 'Het gebeurt nog steeds dat ik een foto maak en meteen denk: foto Nauta 1955. De onderwerpen die ik fotografeer, zijn weinig veranderd.' Welboren: 'Er is een kaart van Nauta senior uit de jaren zestig, van een duin bij paal 9 dat er allang niet meer is, die nu nog steeds landelijk wordt verkocht. Het strand en de duinen zijn tijdloze onderwerpen. Ruth laat Texel zien zoals we het graag met z'n allen behouden. We hebben daar eerder nooit zo bij ren', schrijft ze in het voorwoord. Fotograferen doet De Ruwe het hele jaar. Met uitzondering misschien van juli. wanneer het licht 'te hard' is om mooie foto's te maken, en ook op grijze, regenachtige dagen slaat ze wel eens over. Haar favoriete locatie is de Hors, waar ze volgens eigen zeggen eigenlijk altijd wel slaagt. Maar ook in de Bleekersvallei en bij de vuurtoren komt ze graag. Bij voorkeur trekt ze er 's morgens vroeg op uit. 'Ik moet toch met mijn hond wandelen. Bovendien heb je 's ochtends vaak de mooiste luchten. De luchten zijn heel belangrijk op mijn foto's. Maar ik manipuleer niet. Ik leg wel eens wat accenten met donker en licht en ik let er altijd op dat de horizon recht staat, maar ik Fotograaf en beeldend kunstenaar Ruth de Ruwe poseert in haar atelier. (Foto Joop Rommets) betere camera en duurdere lenzen, maar ik krijg er ook steeds meer ver stand van. Technisch en composito risch.' Trots is ze op het compliment van Kees Loogman, hoofdredacteur van het natuurblad Grasduinen, die De Ruwe op zijn website 'één van mijn favoriete fotografen' noemt. Toch zijn het niet alleen de talenten van de fotograaf die haar nieuwe boek bijzonder maken. In het hart staat, verspreid over twee bladzij den en tegen de achtergrond van een tuunwalweggetje op Zuid-Haf fel, het gedicht Herschapen eiland van Theun de Winter afgebeeld, dat hij in 1992 schreef in opdracht van de Culturele Raad Noord-Hol land. Het is een bijzonder persoon lijk gedicht, dat weliswaar Texel als onderwerp heeft, maar volgens De Winter 'natuurlijk gewoon over mij zelf' gaat, zoals hij in zijn voorwoord schrijft. Hij geeft erin uiting aan de gevoelens die het eiland elk dag bij hem oproept. 'Laten wij er met z'n allen in vredesnaam zuinig op zijn en laat het gemeentebestuur de wijsheid hebben alle projectontwik kelaars met de eerstvolgende boot terug te sturen.' Toen De Ruwe het gedicht voor het eerst hoorde bij de opening van een expositie in Tusse de Banke was ze direct onder de indruk. Het idee om haar foto's en zijn gedicht te com bineren, kwam echter niet bij haar, maar bij de uitgever vandaan. Wei- boren: 'Ruths eerste boek had de Thijsseroute als rode draad. Toen ze bij ons kwam met een nieuwe serie foto's, hebben we ons afgevraagd hoe we het zouden presenteren. We konden er een gewoon, standaard fotoboek van maken. Maar toen kwam Cindy (Welborens dochter en mede-firmant, red.) met het idee om het op deze manier te doen. En dat sloeg meteen bij iedereen aan.' Hgt boek werd vormgegeven door De Ruwe zelf, daarbij terzijde gestaan door medewerkers van de uitgever en Theun de Winter die 'de puntjes op de i' zette, en gedrukt bij Lange- veld en de Rooij. Eilandband Een aardig extraatje is de CD, waar op De Winter zijn gedicht voor leest, begeleid door De Eilandband, bestaand uit drummer Marcel Buijs- man, bassist Hans Kievits, toetsenist Michiel Pam, gitarist Henk Vroom en tenorsaxofonist Daan Welboren. Welboren: 'Het idee voor de CD ontstond nadat Carry (echtgenote en mede-firmant, red.) en ik naar een voorstelling van onze favoriete cabaretier-muzikant Jeroen Zijlstra in Klif 12 waren geweest. Het leek Carry leuk het gedicht op muziek te zetten, maar probleem was dat het geen liedtekst is. Ik heb het meege nomen naar een repetitieavond en het aan Michiel Pam gegeven. Die heeft het twee weken onder zijn kus sen gehad en kwam toen met deze muziek.' Het jazzy melodietje lijkt niet al te zeer betrekking te hebben op het gedicht, al zijn de klanken van de komende en gaande veer boot wel knap geïmiteerd. Ook de kwaliteit van de opname, waarvoor Rikus Kloosterhuis verantwoordelijk was, is dik in orde. Welboren: 'Het leuke vind ik dat het een heel Texels project is. En, hoewel niet gepland, dat het ook nog prima past in het thema van de Boekenweek, schrij vers en muziek.' Herschapen Eiland gaat €29,50 kosten en wordt zaterdag (mor gen) om 14.00 uur op feestelijke wijze gepresenteerd in de winkel van Nauta Boek in Den Burg. Wie er vroeg bij is, kan één van de honderd eerste genummerde exemplaren kopen. Ruth de Ruwe signeert tot 17.00 uur. Joop Rommets Een Jan van Gent in Ecomare. Herschapen eiland is de opvolger van Texel, het in 2003 verschenen fotoboek van fotograaf en beel dend kunstenaar Ruth de Ruwe, dat sinds driekwart jaar is uitver kocht en eveneens een uitgave van Nauta Boek was. Hun samenwer king dateerde van een paar jaar eerder, nadat De Ruwe enigszins beschroomd was komen vragen of Welboren er misschien brood in zag een ansichtkaart van een paar van haar foto's te maken. Inmiddels zijn er enkele honderden versche nen. Ze maakt de kaarten in eigen beheer en heeft daar weinig tijd voor nodig. Zo waren ansichtkaar ten van de Dokter Wagemaker al te koop een dag nadat het schip voor het eerst de haven bij 't Horntje was binnengelopen en verbaasden toe risten zich erover dat ze bij Nauta een kaart konden kopen van de bij paal 22 op het strand zittende Hunte toen de stranding nog met stilgestaan, maar nu het boek klaar is, zie ik duidelijk dat historisch per spectief.' Landschappen Het nieuwe boek mag met recht zeer geslaagd worden genoemd. Het bevat zo'n honderdvijftig foto's. Voornamelijk van landschappen, al dan met met imponerende wolken luchten. Maar ook van karakteris tieke geveltjes in oude dorpskernen, kotters in de Oudeschilder haven, bloeiende bloemen, schapen, koei en en vogels. Vogels, of ze nu broe den, foerageren, vliegen, vechten of ogenschijnlijk rustig in een boom of op een paaltje zitten, zijn nog met zo lang een favoriet onderwerp van De Ruwe. 'Vroeger lachte ik ze uit, die mensen aan de dijk met hun enor me projectielen uit het raam van de auto, "vogelgluurders". Nu zit ik zelf ook met een telelens het intieme leven van de tureluur te bestude- monteer niets in een foto wat er in werkelijkheid niet is. Er zijn mensen die dachten dat ik die foto in mijn vorige boek waarop een kip op de_ rug van een schaap zit. had gemani puleerd, maar zover ga ik niet.' Verstand De foto's in Herschapen eiland zijn een stuk beter dan in haar eerste boek, vindt ze ook zelf. 'Ik heb een

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2