'Mooiere erkenning kun je niet krijgen Oudeschild gelooft in 'Operatie Vlamkast' TIME OUT Aspergeseizoen geopend op Texel ^GLOEIENDE -GUMrl&NDe,HOUV 'HfiDDEN WE gUUR HEX OPMEREN tONDER OE KM IE EH HU VERZINT, i DIE wOtJTep d\T WEER U Texel dankzij Limbui Thuiswerkbedrijf in opspraak Culinaire pers op aspergedag TEXELSE COURANT Ook Heemskerckstraat gaat op de schop LAAGVVAALDER\ 'f-N. HANOS =^r<rjt /*>-■** DolCTtR WfWENRktR Ook bij laagwater zet de TESO zijn beste beentje voor! die hier al vanaf het eerste uur komt, om er wat moois van te maken. Wat zorgelijk is Keijser over het weer, dat veel te koud is voor de tijd van het jaar en waardoor er nog weinig groei in de asperges zit. 'We hebben de eerste asperges wel eens op 2 april geoogst, maar of dat er nu in zit... Spannende tijden dus op Ongeren, maar met de zeker heid dat het aspergeseizoen straks op Texel wordt geopend, kan voor Keijser het feest al met meer stuk. 'Een mooiere erkenning kun je toch niet krijgen.' dot a«p»rgoj puur limburgie oongologenhold zijn, hoeft goed mli. De a,o,n,0 wordt tegenwoordig zelfs op Texel geteeld. Zo iu«eivol zelfi dot de Venloie stichting Dubbei A hel traditionele aspergeseizoen op 23 eprfl opent op dit Waddeneiland. SEES»* Jl' on«»ndl«hedn, w De opening van het Nederlandse aspergeseizoen op Texel op don derdag 13 april belooft een groot evenement te worden dat veel aandacht van de media zal trek ken, waarbij ook de landelijke culinaire pers van de partij zal zijn. De feestelijke seizoensopening zal worden bijgewoond door een gemêleerd gezelschap, bestaande uit Limburgers, Texelaars en liefheb bers uit de gebieden daartussen in. Op de uitnodigingslijst staan verte genwoordigers van gerenommeer de restaurants, meesterkoks en andere bekende persoonlijkheden. De overkantse gasten komen met de boot van 12.30 uur naar Texel, waar ze in het atrium van de Dokter Wagemaker worden onthaald op smakelijkheden die zijn bereid door Ruud Boom, in samenwerking met exploitant Rebotex. Op het eiland gaat de reis eerst naar Grand Hotel Opduin, waar gastheer Kees den Ouden de benedenverdieping van zijn hotel beschikbaar heeft gesteld. Het gezelschap krijgt een asper- gelunch voorgeschoteld die wordt gecreëerd door chefkoks van Bij Jef, Hotel Rebecca, Het Vierspan, de Rotisserie en Opduin. Na de lunch zetten de genodigden koers naar het bedrijf van Bert Keijser, waar de organisatie een verrassing in petto heeft. Koos van der Ploeg, onder meer van Texel Culinair en die samen met Tessa van Daalen nauw bij de orga nisatie van dit evenement is betrok ken is, meldt dat er veel respons is op de verstuurde uitnodigingen. De opening van het aspergeseizoen staat onder auspiciën van de Stich ting Dubbel AA, die de binnenlandse consumptie van asperges naar een hoger peil wil brengen. Is thuiswerk@planet.nl dat de laatste tijd regelmatig adver teert een bonafide bedrijf of een oplichter? De adverteerder zegt het eerste, maar een weblog voor thuiswerkers en thuiswerkzoe kenden staat vol klachten. 'Dit bedrijf verkoopt geen thuiswerk, maar alleen dure telefoontikken.' Texelaars die hebben gereageerd, zijn argwanend. In de advertentie worden mensen gevraagd die thuis klein inpakwerk willen doen. Een lezer die reageerde kreeg twee mailtjes terug, waarin werd gesproken over het inpakkerj van 8000 DVD's, tegen een vergoe ding van €3000,-. 'Ik vond dat nogal een hoge vergoeding en tikte op Google Thuiswerk Spoedvacatures in.' Hij kwam toen op het forum van Radar een melding van oplichting tegen. De site meldt dat Telecom- waakhond Opta de laatste tijd veel klachten krijgt over dure, maar loze 0900-nummers. Bellers reageren bijvoorbeeld op een aanbod voor thuiswerk, worden minutenlang aan de lijn gehouden, maar krijgen uit eindelijk niemand te spreken. De toezichthouder zegt met te kunnen optreden, omdat niet is komen vast te staan of de aanbieders de wet overtreden. Ze voldoen bijvoorbeeld aan de eis om voorafgaand aan het gesprek het tarief (80 cent) te vermelden. In het mailtje dat een Texelse ontving, wordt dit inder daad vermeld. Een bezoeker van een forum voor thuiswerkenden en werkzoekenden zegt het als volgt: 'Ik heb bij dit callcenter gewerkt, het zit in Breda en ik kan iedereen vertellen dat het oplichterij is.' Adverteerder T. van Esch ontkent dat het oplichterij betreft. - 'Ik heb twee opdrachtgevers. De klanten worden geselecteerd op postcode en huisvesting. We werken met een voice-responder systeem en een medewerkster, waarbij alle bellers in principe binnen tien tot vijftien seconden een reactie krijgen. Als mensen willen wachten, dan is dat oké. Maar na een kwartier wordt de verbinding automatisch verbroken. Er zijn altijd mensen die zeuren. Bijvoorbeeld een sollicitant die niet werd aangenomen voor het inpak ken van snoep. Maar die had thuis wel vier honden. U begrijpt dat dat niet gaat.' Hoeveel reacties hij van Texel heeft gekregen, kon hij niet zeggen. Maar op de vraag of het aanbod om DVD's in te pakken ook voor Texelaars geldt, laat hij weten dat de transportkosten te hoog zijn Op internet is te lezen hoe hij een klager die veel telefoonkosten heeft gemaakt, schadeloos heeft gesteld. De directie van deze krant heeft zekerheidshalve besloten geen nieuwe advertenties van dit bedrijf meer op te nemen. jongeren centrum flNft)urt Q>o£/> - 2. om I» VRIJDAG 17 MAART 2006 Er staat veel te gebeuren in Oude- schild, waar maandagavond de ■plannen werden gepresenteerd voor het gebied ter weerszijden ivan de Vlamkast. Bedoeling is Idat scheepsreparatiebedrijf Tex- (dok wordt verplaatst en dat het —ai oliedepot van RAB verhuist naar dat van de CIV aan de IJsdijk. 0p de vrijkomende grond kunnen Woningen en bedrijven worden Bebouwd en kunnen parkeer plaatsen worden aangelegd. 'Een kwaliteitsverhaal met een uit straling die past bij het dorp', vat Jan Jacob Rab van initiatiefnemer RAB Onroerend Goed de doelstel- lln9 samen van het project 'Parke ren en meer', waarvoor architecten ~>uis Uriot en Ronno Honingh een iborlopig schetsontwerp hebben gemaakt. Aanleiding is de voorge nomen sanering van de grote olie tanks onder aan de dijk van RAB en de daaraan gekoppelde verplaat sing naar het depot van de CIV. Jan Jacob Rab: 'Het depot is verouderd en voldoet niet meer aan de heden daagse normen. Andere reden is dat we met overcapaciteit kampen. Het depot stamt uit de periode dat heel Texel nog op huisbrandolie stookte, maar die tijd ligt ver achter ons.' De sanering werd realistisch doordat in 2002 €850.000,- beschikbaar kwam voor herstructurering van het bedrij venterrein in Oudeschild. Het betrof geld uit het zogeheten Tender Inves- terings Programma Provincie (TlPP) van het ministerie van Economi sche Zaken. Rab: 'Die grond moet worden gesaneerd, maar zonder die bijdrage zou dat een moeizaam verhaal worden.' Deze bijdrage is beschikbaar tot en met 2007, reden waarom de initiatiefnemers de eer ste fase van het plan, ten oosten van de Vlamkast, in de loop van vol gend jaar willen realiseren. Bedoe ling is dat één tank wordt verplaatst naar het terrein van de CIV, en dat RAB een van de tanks van de visse rijcoöperatie in gebruik neemt. Het mes snijdt aan meerdere kanten. 'De tanks, die zijn gebouwd in een tijd dat dit deel van Oudeschild een afgelegen stuk land was, komen op grotere afstand van het dorp te liggen. En de lucht die bij het vullen van de tanks in de atmosfeer wordt geblazen, wat bij verkeerde wind stankoverlast kan geven, verdwijnt in de nieuwe situatie in het tank schip, zodat de stankoverlast tot het verleden behoort.' Supermarkt Als de tanks weg zijn, komt er onder meer ruimte vrij voor de uitbrei ding van groothandel Hanos. In het huidige plan groeit de bedrijfsop- pervlakte van dit bedrijf van 2000 naar 4000 vierkante meter, waarbij het onder meer de bedoeling is dat er een overdekte opslag komt voor fust. 'Want toekomstige bewo ners willen we niet met geluidsover last opzadelen.' Opmerkingen van buurtbewoners die bang zijn dat ze door de hoogte van het nieuwe gebouw in de schaduw komen te zitten, zegt Rab uiterst serieus te nemen. 'Niets in Üit plan staat nog vast, ook hier zullen we naar kijken.' Naast de groothandel is een super markt ingetekènd, met daarboven woningen. De nieuwe winkel van zo'n 500 vierkante meter zal worden geëxploiteerd door Erik Kalverboer. 'Hij kan en wil zijn huidige zaak verplaatsen naar een locatie die beter aansluit op de haven en, met behulp van vlaggen, goed zichtbaar is vanaf de dijk en die voor hem betere mogelijkheden biedt. Door de combinatie met woningen kunnen we hem een acceptabele huurprijs bieden. Want het plan kan alleen slagen als de ondernemers die het moeten invullen er een boterham kunnen verdienen.' De supermarkt grenst aan een nieuw parkeerterrein aan de Vlamkast. De eerste fase van het plan biedt verder ruimte voor enkele vrijstaande woningen en een bedrijfsverzamelgebouw, op de plek waar tot voor kort de kringloopwinkel was gevestigd. De bijgelegen woning van Jos Slikker verdwijnt, waardoor er ruimte vrij komt voor een doorbraak, die de Vlamkast aansluit op de Heems kerckstraat. In meerdere opzichten een gewenste ontwikkeling. Er ont staat een relatief veilige doorgang voor de schooljeugd, vanaf de ver schillende bedrijventerreinen naar de Bruinvisschool. zodat niet meer over de drukke en onveilige verbin ding tussen de Waalderweg en het Bolwerk hoeven. De supermarkt, de parkeerplaats, de woningen en de nieuwe bedrijvigheid worden bereik baar vanuit de Heemskerckstraat en er kan via de Barentszstraat een rondje worden gewandeld. Heemskerckstraat De doorbraak is ook gewenst met het oog op de ontwikkelingen bij het Maritiem en Juttersmuseum. Rab: 'Dat is voor Oudeschild een belang rijke voorziening en het is goed dat de gemeente het museum een financiële impuls heeft gegeven.' De ingang zal op termijn worden ver plaatst naar de Heemskerckstraat. De doorbraak maakt het mogelijk dat de bezoekers op loopafstand hun auto kunnen parkeren. Een andere Een schetsontwerp van de het gebied bi/ de Vlamkast in Oudeschild, waar de voorgenomen herstructurering zal gaan plaatsvinden. toegang naar het museum brengt ook meer leven in de Heemskerck straat. Ook de verplaatsing van de supermarkt zal daar tot meer reu ring leiden. Dat sluit aan op het initi atief van de ondernemersvereniging van Oudeschild om. in aansluiting op het project Parkeren en Meer, de Heemskerckstraat een facelift te geven. Want in de ogen van Oudeschild moet dit deel meer zijn dan alleen de oprit naar de haven, die jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers trekt De innchting van de Heems kerckstraat, met onder meer een wandelpad, houdt het dorp graag in eigen hand. Er is daarom een werkgroep gevormd die een plan voorbereid en dit zodra dit gereed is aan de gemeente zal aanbieden. Nog niet genoemd is de tweede fase van 'Operatie Vlamkast', zoals het plan Parkeren en Meer in de volksmond heet. De huur van de bednjfsgebouwen van Texdok loopt over enige jaren af. Van de plannen voor verplaatsing van het bedrijf naar de kade bij het dok is al geruime tijd niets gehoord, maar RAB benut het aflopen van de huur overeenkomst als mogelijkheid voor het herstructureren van dit deel van Oudeschild. Er komen woningen, enkele bedrijfsverzamelgebouwen en parkeerplaatsen. Hiervoor wijkt één van de loodsen van RAB aan de Vlamkast. de huidige 'botenloods' waar ook de Lionsveiling wordt gehouden wordt een bedrijfsverza melgebouw. Rab verwacht dat de herstructurering van het gebied rond de Vlamkast en de herinrichting van de Heemskerckstraat elkaar zullen versterken. Kwaliteitsverhaal Oudeschild zou Oudeschild niet zijn als tijdens de presentatie in 't Skiltje niet hier en daar een kritische noot klonk, maar in grote lijnen wordt het plan wel omarmd. Rab: 'We gaan nu in volle vaart verder. Er zijn opmer kingen geplaatst, bijvoorbeeld over de hoogte van Hanos, en die gaan we inventariseren. Het moet duide lijk zijn dat nog niets in dit plan defi nitief is. Bovenal is het bedoeld om Oudeschild nieuw elan te geven, die de leefbaarheid verhoogt, voor een economische impuls zorgt en voor extra woningen zorgt. Een kwali teitsverhaal, vorm gegeven in de stijl van het dorp. Het Nederlandse aspergesei zoen wordt op 13 april op Texel geopend. Dat is vooral een ver dienste van teler Bert Keijser. De faam van de door hem geteelde asperges heeft de grenzen van het eiland ruimschoots over schreden. Het evenement kan profijtelijk uitpakken voor heel Texel, want de presentatie van de eerste asperges trekt landelijk doorgaans veel publiciteit. Het nieuws is Keijser al vooruitge sneld. 'Asperges op Texel dankzij Limburgse know how' kopte dag blad de Limburger vorige week op de voorpagina. Hub Rooijakkers, technisch specialist aspergeteelt en adviseur van Keijser, meldt in het hol van de leeuw zelfs dat de Texelse asperges door de zilte grond lekker- zijn dan de Limburgse. Hij kan het weten, want hij proeft regelma tig een portie van de witte goudmijn die op Texel is aangeboord. Keijser vertelt wel dat de ontwik keling van teelt van de lekkernij waarop niet lang geleden Limburg het patent had, op Texel bepaald niet vanzelf ging. Nadat het idee in 1989 aan de keukentafel was ontstaan, sloeg Keijser het jaar erop met enkele rassen aan het expe rimenteren, om in 1991 de eerste asperges te steken. 'Het was echt pionieren. We zitten hier een eind van Limburg vandaan en collega's verklaarden me voor gek. Het was ook niet makkelijk. Ik had bijvoor beeld geen folie om de bedden mee te bedekken en dat is hier echt nodig, want het waait altijd. Ik had niet alle machines, beregenen mag hier niet en ik ben helemaal afhan kelijk van het weer. Rond het vijfde en het zesde jaar hebben we over wogen om ermee te stoppen. Maar we hebben doorgezet en nu ben ik blij dat ik ze heb.' Het huidige succes is zeker niet komen aanwaaien. 'Ik zit regelmatig in Limburg om kennis op te doen. Ik bezoek tentoonstellingen en praat daar met telers en deskundigen. Wat betreft de kilogramopbrengst kan ik door de groeiomstandighe- den niet tegen mijn Limburgse col lega's op. De temperatuur is hier bijvoorbeeld een stuk lager dan in het zuiden, waardoor de asperges hier een stuk langzamer groeien. Maar daardoor zijn ze wel zachter en malser.' Inmiddels teelt hij ver spreid over meerdere velden drie hectare. Afzet Belangrijk probleem wat hij zelf heeft moeten oplossen was de afzet. 'Er is hier geen aspergevei- ling in de buurt, ik moet het product lokaal zien kwijt te raken.' Dat lukt wonderbaarlijk goed. Hotels en res taurants zijn goede afnemers van zijn asperges en ook de asperge winkel op de boerderij mag zich in een grote belangstelling verheugen. Daarnaast heeft hij in groothandel horecaservice Kennemerland een goede afnemer. 'Ik heb veel tijd en energie in promotie gestoken, nog steeds. Ik ben destijds naar Arend Nijkamp en Jenny Ellen gegaan, voor het ontwerp van het logo, folders en dat soort dingen, dat nu door Marlon Bruin van L&R wordt gedaan. Je moet een goede uitstra ling hebben. Nu zijn de asperges van Texel zó vanzelfsprekend dat bijvoorbeeld Duitse gasten vóór ze naar Texel komen eerst mij bellen of ze 's middags een maaltje asperges kunnen afhalen. Ik ben altijd vrij open over de asperges geweest en daar heb ik veel contacten aan overgehouden. Laatst stapte bij voorbeeld een gedeputeerde en de secretaris van de Kamer van Koop handel van Noord-Holland op me af voor een praatje. En Leo Ribbens, de TV-kok die ook jurylid is van Texel Culinair, stond hier op de dam. Via hem is dat balletje over de ope ning van het aspergeseizoen gaan rollen. Toen Koos van der Ploeg, die bestuurlid is van dit evenement en betrokken bij de Club van Hon derd die Texel Culinair ondersteunt, vroeg hoe ik het zou vinden als het aspergeseizoen op Texel zou wor den geopend, werd het concreet. We zijn met wat mensen bij elkaar gaan zitten, onder wie Ruud Boom, I Het bedrijf van Bert Keijser is het middelpunt van de landelijke opening van het aspergeseizoen op 13 april. (Foto Arciuei Ben Keijser)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5