Voorjaar Raad krijgt keuze uit 1,5 miljoen aan besparingen HEMA 4 1 _J Cjroen ^warLr Jéxels in het harL, Ei van Columbus' Poster moet coalitievorming uit slop trekken Inenten pluimvee op z'n vroegst volgend week <S> I \f Diverse voorstellen adviesnotitie •J va kantte krt vakantiekrant Vrijwilligers steken handen uit de mouwen ■J OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12061 DINSDAG 21 MAART 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Welk konijn tovert Gerbrand Pos ter (WD) vanavond uit de hoge hoed? De grootste stemmentrek- ker van Texel doet vanavond tij dens het coalitieberaad een ultiem en nog geheim voorstel over het nieuwe raadhuis. Daarmee hoopt hij de moeizaam verlopende coa litievorming tussen Texels Belang, de WD en het CDA uit het slop te trekken en de vertroebelde ver houdingen binnen de eigen partij te verbeteren. Zelfs het bestuur van de WD was gisteren nog niet van het voorstel op de hoogte. De gemoederen binnen het WD- kamp zijn tot een kookpunt gekomen nu de nieuwe voorman donderdag geen enkele steun heeft gekregen voor de motie tegen het nieuwe raadhuis en de coalitievorming in een impasse dreigde te belanden. Uit de berichtgeving die volgde viel aanvankelijk op te maken dat de WD na onderling beraad alsnog voor her overweging van de nieuwbouw zou kiezen in plaats van afwijzing. 'De WD heeft bij monde van het bestuur en sprekend namens de voltallige WD-fractie afstand genomen van de motie', schreef Texels Belang zon dag in een persbericht over het ver loop van de coalitievorming. Volgens het bericht heeft de WD te kennen gegeven alsnog achter de motie te staan die op 15 november 2005 door TB en de WD samen was ingediend en die inhield dat de bouw van een eventueel nieuw gemeentehuis werd uitgesteld. Ook werd toen afgespro ken dat er een kerntakendiscussie zou worden gevoerd, waaruit zou blijken of het huidige ontwerp en de omvang van het nieuw te bouwen gemeentehuis in heroverweging zal worden genomen. Zondag kondigde TB aan om naar aanleiding van dit nieuwe standpunt van de WD te onderzoeken of er voldoende per spectieven zijn om naar de toekomst toe gezamenlijk beleid te ontwik kelen. Maar in de loop van zondag bleek al dat het standpunt van de WD over het raadhuis minder glas helder was dan in het persbericht voorgespiegeld. Poster: 'Er is inder daad naar buiten gekomen dat we afstand nemen van onze motie van donderdag, maar dat stuit me tegen de borst. Er wordt een hoop druk op me uitgeoefend vanuit de partij en ook ik wil graag dat we in het college komen, omdat je normaal gesproken dan meer invloed hebt op het beleid. Maar niet ten koste van alles. Ik gooi mijn principes niet overboord en ga "niet 180 graden draaien. We komen met een voorstel over het raadhuis, volgens mij het ei van Columbus. Ik hou dat nu nog even onder de pet. Maar als dit voorstel geen oplossing biedt, dan is het over en uit.' Poster, die gisteren net als de andere nieuwe raadsleden in het raadhuis werd bijgeschoold over het dua lisme, heeft geen goed woord over voor de wijze waarop er druk op hem wordt uitgeoefend door het partij bestuur en andere WD-prominen- ten. 'Beneden alle peil, onsportief en onzakelijk. Bepaalde bestuursleden, niet allemaal, zijn er op uit de fractie te splitsen. Maar dat lukt niet, we zijn voor honderd procent eén geheel. Ik ga voor wat ik heb beloofd en wil op straat de mensen recht in de ogen kunnen kijken.' Poster doelt met name op de kritiek die partijgenote Maria van der Spek gisteren uitte in de Helderse Courant. 'De WD heeft niks aan een solist die zich niet aan de afspraken houdt. Ik ben helemaal klaar met die man.' Volgens Van der Spek heeft Poster met zijn gedrag aangegeven dat hij onbetrouwbaar is. Poster: 'Ik onbetrouwbaar? Ik ben in de politiek gegaan omdat er financieel orde op zaken moet worden gesteld. Net als veel andere Texelaars ben ik niet blij hoe het allemaal is gelopen. Ik heb me als politicus altijd fatsoenlijk gedragen en de ledenvergadering is akkoord gegaan met ons standpunt over het raadhuis. Niemand vroeg om dat in stemming te brengen.' De nieuwe raad krijgt bij de te komende kerntakendiscussie n voor ruim anderhalf miljoen euro aan bezuinigingsvoorstellen voor gelegd. Op advies van huisac countant Deloitte is de gemeen te bewust een half miljoen euro boven de benodigde besparing van één miljoen euro gaan zitten. De voorstellen staan in de advies- notae die de oude raad, het college Ien het gemeentelijk management team de afgelopen maanden heb ben laten opstellen. In de notitie, de basisvoorde kerntakendiscussie, is per gemeentelijke afdeling beschre- rjl ven op welke taken en uitgaven er lM eventueel kan worden bezuinigd, l/olgens een woordvoerder van de gemeente is er bewust voor lekozen een half miljoen euro meer gj tan bezuinigingen voor te leggen pan feitelijk nodig zou zijn. 'Op die anier krijgt de raad meer moge- Jjijkheden om keuzes te maken. Als e gemeentelijke organisatie alleen Ij/oor het benodigde tekort voorstel len zou neerleggen, heeft de raad nauwelijks keuze. Nu kunnen ze nog ja of nee tegen een bezuinigings voorstel zeggen.' De gemeente heeft vanaf 2007 eén structureel bedrag van €750.000,- nodig om de tekorten in de meerja renbegroting te dekken en de alge mene reserve op peil te brengen. Die zakte vorig jaar onder de onder grens van €1.815.000,-. Daarnaast moet de kerntakendiscussie de nieuwe raad een structureel bedrag van €250.000,- opleveren om de komende vier jaar ook nieuw beleid te kunnen voeren. 'Dat geld kunnen ze nodig hebben als ze besluiten extra geld ter beschikking te stellen voor bijvoorbeeld monumentenzorg of de Wet Maatschappelijke Onder steuning. Anders wordt het voor de nieuwe raad regeren met een lege portemonnee.' De oude raad kreeg van Deloitte het advies bij de discussie de Texelse schaal goed in de gaten te houden. Volgens de adviseur kan er niet zomaar in het takenpakket van de gemeente worden gesneden. Lees verder op pagina 5 ir al vanaf zaterdag. Hij vermoedt dat iemand die geen zin heeft ze op te hokken zi Caravans Boom voor de rechter Een van de omwonenden van jlvonne Boom heeft vrijdag voor jde rechtbank in Alkmaar om pchorsing van de bouwvergun-. hing voor 14 caravans op het ter- ftein van Boom aan de Krimweg 'flevraagd. vrouw is het er niet mee eens Boom van de gemeente een jTexel minst in trek joverkants huwelijk ffiexel is onder de Waddeneilanden JBfelatief gezien het minst in trek ^■Voor huwelijken van de vaste- I. Dat blijkt uit een onderzoek tón het Centraal Bureau voor de ■rdaceStatistiek dat gisteren is gepre- jerofbenteerd. entesj eb«?X6' Va" a'S en'9e Waddeneiland en «Buiten de top tien van gemeenten ing awaar in 2004 de meeste bruiden en biedfuidegommen van elders kwamen. ro^T^iermonnikoog en Vlieland sco- oedsfcn het hoogst met een percentage Pi bijna 100 procent aan trouwlus- untwigen van de vastewal. Lees verder op pagina 7 ;ht V™ vergunning voor de verblijven van haar seizoenspersoneel heeft gekre gen. Bezwaren die zij eerder bij de gemeente tegen de vergunningen indiende, werden door het college venworpen waarna de vrouw naar de rechtbank in Alkmaar stapte. Boom moest een bouwvergunning aanvragen nadat de rechter in één van de diverse voorgaande rechts zaken op het ontbreken van zo'n vergunning was gestuit. De voorzie- nmgenrechter doet naar verwachting binnen een paar dagen uitspraak. De Texelse dierenartsen beginnen op z'n vroegst volgende week met het inenten van pluimvee tegen vogelgriep. Dat dit niet eerder gebeurt, heeft vooral te maken met de ingewikkelde en tijdro vende procedure die er aan is gekoppeld. De praktijk krijgt veel vragen van pluimveebezitters. Er bestaat nog de nodige onduide lijkheid over de precieze gang van zaken rond het inenten van kippen, kalkoenen, eenden en ganzen. Zeker is dat het alleen op vrijwillige basis hoeft te gebeuren, dat de eigenaars van pluimvee dit tevoren aan de die renartsenpraktijk moeten melden, die het vaccin niet kan bestellen alvorens het bedrijfs(UBN)nummer van de pluimveehouder bekend is en dat die zijn of haar handtekening heeft gezet. De inenting gaat gepaard met een uitgebreide papierwinkel, zoals blijkt uit de map die dierenarts David Tijs- sen toont. Er moeten allerlei for mulieren worden ingevuld, er moet bloed worden getapt bij de dieren en ze moeten worden geringd. Kip pen of ander pluimvee dat volgende week wordt geënt mag nog niet \W HéB&N WEY Lw J>E KiEZ£RZOUDEN) ALWSTEKElj/ T WAT HEEfH foHjuoUteH) de \(\ezEKJ\l \6ezegpJS yl viETpapo^i direct naar buiten. Het vaccin moet twee keer, met drie a vier weken tussentijd worden ingebracht. Voor bloedafname volgt later nog een derde bezoek. Pas drie weken na de tweede enting, mogen de die ren naar buiten. Dat is dus op zijn vroegst over een week of zes, zeven en dat zou kunnen betekenen dat de minister van Landbouw tegen die tijd de ophokplicht heeft opge heven, omdat de vogeltrek achter de rug is. In theorie dan, want de plicht kan ook blijven gehandhaafd. En het is mogelijk dat de kippen komende herfst, als de vogels weer gaan trekken, opnieuw moeten wor den opgehokt. Wie z'n dieren heeft laten enten, mag ze buiten laten lopen. Aan de enting hangt een flink prijskaartje. En er moet worden geringd, bloed getapt en formulie ren worden ingevuld, wat de nodige extra kosten geeft. Ga maar uit van een basisbedrag van ongeveer €125,- waarbij je per kip moet reke nen op een extra bedrag van circa €10,-. En daarbij gaan we ervan uit dat we de kippen met zelf hoeven te vangen, maar dat dit al is gebeurd.' Menig Texelaar die wat zakelijker tegen het houden van kippen aan kijkt en ze niet wil ophokken, heeft de dieren inmiddels geruimd, maar volgens Tijssen zijn er ook heel wat liefhebbers die er best een bedrag voor over hebben om het pluimvee buiten te laten lopen. Hoewel er nog geen kip is gevac cineerd, geeft de voorbereiding de dierenartsen al handen vol werk. Zeker in deze tijd van het jaar zit ten ze daar niet op te wachten. 'We zitten midden in de lammerij, het is gigantisch druk en doen dagelijks wel tien tot vijftien verlossingen en keizersneden. Voorlopig gaat dat nog wel even door.' KTF vernieuwt Voorzitter Jan Wieten liet het al door schemeren in zijn openingswoord: dit winterconcert van het KTF zou anders worden dan anders. Er was duidelijk gekozen voor vernieuwing én populaire muziek. Pagina 2 Joop Jellema Een zakenman in hart en nieren, die goed in de gaten had waar de kansen lagen. Maar Joop Jellema. stichter van onder meer de Buteriggel en de J'elleboog en initiatiefnemer van zwemparadijs Calluna, was ook een man van weinig woorden. Pagina 3 a Zevenklapper SV De Koog heeft zondag hek kensluiter Oudesluis een pak slaag gegeven. Op het veld aan de Boodt- laan werd het maar liefst 7-1 Pagina 6 Rechtbank stelt Scherpschutters in het ongelijk De Texelse Scherpschutters heb ben het kort geding dat deze club had aangespannen tegen Schiet sportvereniging Texel verloren. Afgelopen donderdag heeft de arrondissementsrechter uitspraak gedaan in dit geschil, nadat het aanbod om deze kwestie via medi ation op te lossen was afgewezen. De Scherpschutters stapten naar de rechter omdat ze de huur die de Schietsportvereniging voor de schietbaan vraagt, veel te hoog vin den. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend op basis van welke argumenten de rechter tot z'n oordeel was gekomen. Wil lem Bakker van de Scherpschutters was niet voor commentaar bereik baar, Henk Witte van de Sport- schutters beschouwt de uitspraak als 'een overwinning met een rand je'. 'We zijn vanaf het begin niet blij met deze affaire, ook al door de hoge kosten die we hebben moeten maken. Uiteindelijk is geen van de partijen er wijzer van geworden.' Paard overlijdt na val in sloot De politie moest zaterdagmiddag uitrukken om op een erf aan de Ruigendijk nabij De Koog in een de sloot geraakt paard uit het water te halen. Het dier, dat al op leeftijd was, had waarschijnlijk een misstap gemaakt en was met in staat op eigen kracht op de kant te komen. Toen de brandweer arriveerde, was het paard echter al dood. Toen hij ontdekte dat zijn paard in de sloot lag, had eigenaar Peter Meuleman een veearts gebeld en daarna zo goed en kwaad als dat ging het hoofd van het dier boven water gehouden. De arts, die net iets eer der dan de brandweer ter plaatse was, constateerde dat er in het ijskoude water geen redden meer aan was en verloste het paard met een spuitje uit zijn lijden, waarna de brandweer het uit het water haalde. (Advertentie) H W 0 firm kV**. TEXELSE TEXELSE -Voi.RA.VT Met vereende krachten heeft een groep vrijwilligers zaterdag en zon dag op de Hogeberg de handen uit de mouwen gestoken. De tuinwal in een weiland tussen het Hoge Kruus- keweggetje en de Leemkuil waar aan al enkele jaren wordt gewerkt, is zaterdag met zestig meter verlengd. Een koude klus, die desondanks naar tevredenheid is geklaard. Het is de bedoeling dat het resterende deel volgend jaar wordt uitgevoerd. Zondag werden werkzaamheden verricht in de Zandkuil. In de afgrond bij het Doolhof werd onder meer gras gemaaid, opslag verwijderd en er werden stukjes afgeplagd, zodat de put van omstreeks 1870 vanaf de weg weer zichtbaar is en dat er voor graafwespen voldoen de gelegenheid is om te nestelen. Tot de werkzaamheden behoorde ook het ophogen van de tuinwal langs het Doolhof. De vrijwilligers zijn lid van de werkgroep Kwadij- kervlot, De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, het IVN en van Natuurmonumenten. (Foto Boft Koning) Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 14 april kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 24 maart 16.30 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 TEXELSE'ÜCOURANT I Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant 1 folders van: Super deBoer KOMPLE TE WONINGINRI CHTINC Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1