1 Cjrocn <2wartsjexeh in het hart. Eierlandsche Huis dringend verlegen om vervanging dak Texelaars gepakt voor uitgaansgeweld Arie Dijker vindt eerste kievitsei BBSES Sportshop Texel 1 1 Investeringssubsidie aangevraagd Kleine delegatie op visite bij jubilerende Jan Wolkers Incidenten in nachtelijk De Koog OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12063 DINSDAG 28 MAART 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ensemblefestival 'Blijf spelen en ga in de zomer de strandpaviljoens langs om op te treden. Dit soort swingende jazz willen de mensen graag horen.' Dat advies gaf juryvoorzitter Jan Kuhne de winnaars van het Ensemblefesti val van de Muziek- en Dansschool, dat zaterdagavond in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim werd gehouden. Pagina 2 Piet Zegers Bij zijn afscheid als wethouder in 1990 omschreef burgemeester Schipper Piet Zegers als 'een kloek die breeduit op de portefeuille zit, deze tot het laatst toe verdedigt en alles van begin tot eind wil uitbroeden.' Het was een treffende omschrijving van de volhardendheid en vastberadenheid die Zegers aan de dag kon leggen. Pagina 3 a Pupilientoemooi Het jaarlijkse pupilientoemooi van SV De Koog begint steeds meer internationale allure te krijgen. Ter wijl Ajax en Feyenoord inmiddels tot de vaste deelnemers mogen wor den gerekend en RC Genk uit Bel gië eveneens weer van de partij is, begroeten de gastheren nu ook de jeugd van het Duitse Schalke'04. Pagina 5 Armoede nog steeds taboe Een groeiende groep Texelaars moet zien rond te komen van een laag inkomen. Een grote groep inwoners kan niet of nauwelijks de eindjes aan elkaar knopen en komt in financiële problemen. Door schaamte en het taboe dat nog steeds op dit onder werp rust, wordt pas laat aan de bel getrokken, waardoor de problemen al zo groot zijn, dat de betrok kenen nauwelijks een uitweg zien. Gemeente, kerken en woningstich ting maken zich grote zorgen, want de 'nieuwe armen' zijn onzichtbaar. Die komen pas in beeld als de situ atie onhoudbaar is geworden. De verslaggever dook in de materie en kreeg de vermoedens bevestigd: de armoede neemt toe. Honger is er niet en zwervers zijn er op Texel evenmin, maar het aantal inwoners met enorme schulden stijgt fors. 'Als de problemen zo groot zijn. dan slaap je niet meer. Je leeft als een robot. Je doet wat je moet doen en meer niet. Het beheerst je leven', aldus een van de geïnterviewden. De kerken die al eerder dit jaar de noodklok luidden, hebben 2006 uitgeroepen tot het Jaar van de Armoede en willen dat er zo spoe dig mogelijk een inventarisatie komt om de omvang van de armoede te bepalen. Daarvoor zijn ook de lokale politieke partijen benaderd. Meer over dit onderwerp leest u verderop in deze krant. TEXELS E®COURANT fimljgn&uhl.HtM. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 4 Super deBoer (2 folders) Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp heeft dringend nieuwe dakbedekking nodig. Het huidige dak, dat meer dan dertig jaar oud is, lekt waardoor er de afgelopen tijd geregeld schade aan elektra en de parketvloer is ontstaat. Vol gens voorzitter Nico de Graaf van de Stichting tot Exploitatie van het Eierlandsche Huis (SEEH), eigenaar van het gebouw, begin nen de reparaties inmiddels op de exploitatie te drukken. Het dak staat voor vanavond op de agenda van de gemeenteraadsver gadering. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor de stich ting een investeringssubsidie van €59.648,- te verstrekken voor groot onderhoud aan het dak en de ver vanging van de oude gymvloer. Het college komt daarmee tegemoet aan een toezegging van een paar jaar geleden. De stichting (eerder de Vereniging Gemeenschap Eier- land en nu de SEEH) kreeg in 1999 een krediet van €417.024,- voor een grootscheepse renovatie van het gebouw, maar dat bieek door diverse oorzaken onvoldoende te zijn. Stichting en college spraken in 2001 af dat de stichting het onder- :e«w houd aan het dak en de vervanging van de gymvloer mocht doorschui ven om op de kosten te sparen, uw» De stichting zou dan later voor het uitgestelde werk opnieuw een investeringssubsidie bij de gemeen te kunnen aanvragen. De kosten waren destijds onder meer opgelo pen door de vertraagde oplevering pleidm van het nieuwe schoolgebouw van Strandhuisje mag wel op eigen erf Texelaars die 's zomers een strandhuisje op het Noordzee strand hebben, mogen dit onder bepaalde voorwaarden 's win ters op hun erf plaatsen. Dit in tegenspraak met een brief die de gemeente onlangs stuurde aan de eigenaars, waarin stond dat een strandhuisje niet op het erf |mag staan, maar alleen in een loods of op het centrale opslag- terrein bij paal 15. Een lezer die de bewuste brief van de gemeente over de opslag van Strandhuisjes had gehad, maak te de redactie er op attent dat op grond van de Woningwet bij- >uwen zoals een strandhuis je vergunningvrij in de achtertuin mogen worden geplaatst, mits men zich aan bepaalde voorwaarden houdt. Belangrijke criterium is dat het gebruik ten behoeve van het woongenot is. Dus opslag van tuin- materiaal ma9 we'- maar er ma9 LJJPyoorbeeld geen winkel in het ihuisje worden ingericht, omdat dit gebruik niets van doen heeft met de woonfunctie. De gemeente, die had aangegeven bij strijdig gebruik tot handhaving over te gaan, zal de brief op dit punt aanpassen. Wie 9een plaats geeft in een loods of jstaanfi het erf. kan het huisje bij paal ,15 plaatsen. Aanvraagformulieren voor een strandhuisje moeten vóór 1 april bij de gemeente binnen zijn. ner n* Meer voorwaarden over het vergun- ,ntxn') ningvrij bouwen staat op de website wwwvrom.nl, onder het kopje (ver gunningvrij) bouwen. openbare basisschool Durperhonk. Het Eierlandsche Huis moest wach ten tot de nieuwe school klaar was. omdat de kinderen destijds nog in het dorpshuis waren onderge bracht. Het voorstel dat vanavond op tafel ligt, lijkt overigens nog niet direct een eind te maken aan de geschil len die de afgelopen jaren tussen de gemeente en het bestuur van het Eierlandsche Huis over de reno- vatiekosten hebben gespeeld De SEEH heeft in totaal €119.295,- nodig voor het dak (€93.485,-) en de vloer (€25.810,-). Ze verwacht €12.000,- aan bijdragen van der den te verwerven en €16.000,- door zelfwerkzaamheid te besparen. Dan blijft er, na aftrek van de gemeente lijke investeringsubsidie, een bedrag van €31.647,- over dat de SEEH nog zelf moet opbrengen. De stich ting heeft het college gevraagd een aanvullende bijdrage te verlenen als het niet lukt dat gat te dichten. Burgemeester en wethouders wij zen dat verzoek van de hand. Het college spreekt in een advies aan de raad de verwachting uit dat de SEEH erin slaagt 'voldoende mid delen van derden te verwerven om het gesignaleerde gat in de finan ciering te dekken'. Met name van de provincie kan de stichting een financiële bijdrage verwachten. Volgens De Graaf levert dat stand punt van het college tot nu toe geen zekerheid op. Hij wijst erop dat de stichting voor de renova tie van een paar jaar geleden ook al diverse fondsen heeft aange schreven en dat het geen zekerheid is dat die opnieuw over de brug komen. De stichting, die het dorps huis sinds 2000 exploiteert, heeft zelf nog onvoldoende middelen om geld voor het tekort te reserveren. De aanvraag bij de provincie is inmiddels ingediend. Volgens De Graaf is het in ieder geval voor het dorpshuis van belang dat het dak zo snel mogelijk wordt aangepakt. 'We moeten eigenlijk dit voorjaar al met het onderhoud beginnen, zodat we komende winter niet weer met dezelfde problemen zitten. Je wordt er niet vrolijk van als er elke maand een factuur op je bureau ligt omdat er weer een loodgieter moest komen. Dat begint op de exploitatie te drukken.' Lees verder op pagina 3 De politie heeft in dit weekeinde in De Koog drie Texelaars opge pakt. De drie hadden in de Dorps straat andere stappers bedreigd en mishandeld. Een 19-jarige man moest naar de dokter nadat hij door twee van de drie in elkaar was geslagen. De politie hield eerst een 27-jarige man uit De Koog aan voor mishan deling en bedreiging in twee horeca gelegenheden aan de Dorpsstraat. In de ene zaak bedreigde de man een personeelslid en een bezoeker, waarna hij de zaak werd uitgezet. De man ging vervolgens naar een andere horecagelegenheid waar hij diverse bezoekers in het gezicht sloeg en bij de keel greep. Nadat de man was opgepakt en naar het politiebureau werd gebracht, uitte hij bedreigingen aan het adres van de agenten. De Koger verkeerde volgens de politie onder invloed van alcohol en mogelijk ook andere stoffen. De man werd voor verder onderzoek ingesloten. Een paar uur later verrichtte de politie de twee andere arrestaties. In een woning aan de Wintergroen in De Koog werden een 25-jarige Oosterender en een 39-jarige Koger opgepakt. De twee hadden eerder die nacht een 19-jarige man uit Houten in het uitgaansgebied mis handeld. De twee Texelaars sloe gen de man in elkaar, omdat ze vermoedelijk dachten dat ze wer den uitgelachen door het groepje waar de Houtenaar deel van uit maakte. Volgens de politie sloegen de twee Texelaars 'plotseling in op het slachtoffer'. De 19-jarige raakte gewond aan zijn hoofd en moest met de ambulance naar een huis arts worden gebracht. De politie kon de twee verdach ten na een zoektocht aanhouden. De mishandeling was gezien door getuigen. De Oosterender en de Koger verkeerden eveneens onder invloed van alcohol en mogelijk andere sloffen. Het slachtoffer, dat gisteren contact opnam met deze krant, liet weten dat hij na de mis handeling in eerste instantie door twee dames werd opgevangen. 'Zij maakten de wond schoon en boden me zelfs nog een sigaret aan toen ik op de grond lag. Ik ben ze erg dank baar voor de hulp. Er stonden wel meer mensen, maar zij waren de enige twee die iets deden.' De Hou tenaar hield naast een hoofdwond een gekneusde en een blauwe knie aan de mishandeling over. De start van het voorseizoen in De Koog wordt momenteel overscha duwd door de arrestaties van Texe laars. De afgelopen weken werden ook al zes Texelaars in de leeftijd van 19 tot 36 jaar aangehouden wegens het belagen van twee agen ten tijdens een opstootje dat eind februari plaatshad. Drie Texelaars werden toen meteen aangehouden en de andere drie nadat getuigen waren gehoord. Met argusogen bestudeerde Jan Wolkers de tekst van de oorkonde waarin staat dat hij tot ereburger van Texel is benoemd. Om vervolgens te verklaren dat hij de 'prijs' van harte aanvaardde en zich zeer vereerd voelde. Dat gaf opluchting bij de drie personen tellende delegatie die de 80-jarige schrijver en beeldend kun stenaar vrijdagmiddag in zijn woning aan de Pozendijk kwam opzoeken om hem te feliciteren met zijn zilve ren jubileum als Texelaar. Want dat de eigenzinnige Wolkers een hem toegekend eerbetoon aanvaardt, is allerminst vanzelfsprekend. In 1982 weigerde hij de Constantijn Huy- gensprijs en in 1988 wees hij ook de PC. Hooftprijs van de hand. Maar dat waren literaire prijzen terwijl het hier vooral een blijk van waardering was voor de wijze waarop Wolkers haast elke gelegenheid aanghjpt om de schoonheid van Texel uit te dra gen. Om die reden hoopten de frac tievoorzitters uit de gemeenteraad dat Texels meest bekende ingeze tene niet voor de eer zou bedanken. Zo liep het dus ook af, zodat burge meester Joke Geldorp, ambtenaar Pom van Schaik en ereburger Harry de Graaf de ingelijste oorkonde met de bijbehorende zilveren legpenning en draagspeld in huize Wolkers kon den achterlaten. In de veronderstelling dat het anders voor de kersverse doch bejaarde ereburger nogal belastend zou zijn, was afgesproken dat de plechtig heid kort en sober zou worden, in elk geval geen mediacircus met zich verdringende journalisten en foto grafen. Tevoren was daarom niets bekend gemaakt. Maar al spoedig bleek dat Wolkers nog weinig aan vitaliteit en beschouwende spreek- lust heeft ingeboet. Terwijl echtge note Karina koffie inschonk, grote druiven serveerde en een heerlijke taart aansneed, wisselden Wolkers en de delegatie geanimeerd van gedachten over een veelheid van onderwerpen: de zojuist ontloken eerste narcis uit de tuin, de collectie phmitieve kunst in de huiskamer van de familie Wolkers, de levende have in de eeuwenoude poel in de tuin, de speciale kenmerken van som mige Texelse families, de bezoeken van bisschop Muskens en andere bekende Nederlanders aan Texel, het welzijn van de tweelingzonen Bob en Tom en ook het omvang rijke en loodzware bloemstuk dat de gemeente vlak voor de plechtigheid in huize Wolkers had laten bezor gen. Het was gemaakt door Anneke Groenewoud van de gelijknamige bloemerie en was een ensemble in groen en wit, bestaande uit onder meer artisjokken, een wilgenstam, euforbia, amaryllus en avalanche- rozen. Wolkers hield intussen een schuin oog gencht op zijn geliefde tuin en meldde het telkens als daar wat te zien was: 'Kijk, daar gaat een staartmees. Zag je 'm?' Het geplan de kwartier liep uit op ruim een uur, zodat de burgemeester veel te laat kwam op een lunchbijeenkomst in het vliegveldhotel. Wat tijdens het bezoek in elk geval duidelijk werd is dat de familie Wol kers nooit spijt heeft gehad van de verhuizing naar Texel. De rust, de ruimte en de natuur worden nog steeds gewaardeerd en als inspire rend ervaren. Hoewel Wolkers niet bekend staat als een gezelligheids- dier dat je overal tegenkomt, onder houdt hij positieve contacten met tal van Texelaars waarbij zijn Bekende Nederlanderschap geen enkele rol schijnt te spelen. 'Ze gaan normaal en nuchter met je om. Ik word niet aangegaapt, zoals elders. Wat dat betreft heb ik hier van toeristen meer last dan van Texelaars'. (FowHanyde&aaii Jongen gewond bij voetbal op strand De wippertruck van de KNRM in De Koog is zondagochtend uitgerukt om ambulancepersoneel naar een gewonde jongen op het strand te brengen. De jongen was bij een potje voetbal nabij paal 24,5 (bij de Slufter) gewond geraakt aan zijn enkel. Het ambulancepersoneel werd vanaf paal 20 met de wipper truck naar het slachtoffer gereden. Na de eerste hulp werd de gewonde jongen met de truck van het strand gehaald. s samen met zijn broer Reijer Arie Dijker heeft zaterdag het eerste kievitsei op het eiland gevonden. Dijker trof het ei aan op een bol lenveld van de familie Lap aan de Watermolenweg bij Den Hoorn. Dij ker was al een paar dagen samen met zijn broer Reijer aan het speu ren. Het ei werd om half één gevon den, waarna de vrouw van Reijer Dijker meteen contact opnam met de redactie van deze krant. Daar waren tot dat moment nog geen meldingen binnengekomen. Nadat Arie Dijker het ei even voor de foto omhoog had gehouden, legde hij het weer terug in het nest De Dij kers zijn ervaren speurders. Arie Dijker vond al regelmatig het eerste ei en Reijer Dijker was vorig jaar een keer de gelukkige bij Tienhoven. Arie Dijker vond het ei door op het gedrag van de kieviten te letten. 'Er was er een andere vogels aan het wegjagen en dan weet je meestal dat ze hun nest aan het bescher men zijn.' Landelijk werd het eer ste kievitsei vorige week zaterdag gevonden op een leeg maïsveld bij het Brabantse Beek en Donk.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1