Swingend jazzcombo wint Ensemblefestival TEXELSE 2 COURANT o PI EN ie KTF te gast bij Brabants harmonieorkest Agenda oud Papier teso DINSDAG 28 MAART 2006 'Blijf spelen en ga in de zomer de strandpaviljoens langs om op te treden. Dit soort swingende jazz willen de mensen graag horen.' Dat advies gaf juryvoorzitter Jan Kuhne de winnaars van het Ensemblefestival van de Muziek- en Dansschool, dat zaterdag avond in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim werd gehouden. Hoewel de gemiddelde kwaliteit hoog was, had de jury weinig moei te tot een oordeel te komen. Anna Jazz Band viel in eerste instantie vooral op door de prachtige zang van de opvallend volwassen klin kende Anna Trap. Maar wie er oor voor had, merkte ook dat pianist Eric Brouwer, bassiste Martine Tim mer, fluitiste Renske van Raaphorst en drummer Daniël de Boer uitste kend en swingend samenspel lieten horen, vooral in de bluesy klassieker Summertime. Wellicht aangevuld met trompettist Adriaan de Boer, die eerder deel uit maakte van het groepje maar sinds kort les geeft en op de Muziek- en Dansschool en als docent was uitgesloten van deelna me, zou Anna Jazz Band inderdaad een welkome gast kunnen worden op festivals. Overigens leek het voor de jury een beetje appels met peren vergelijken. Niet alleen omdat meer dan tien verschillende instrumenten in uit eenlopende combinaties te beluis teren waren, waarvan sommige met zanger of zangeres, ook putten de deelnemers uit een variëteit aan genres. En terwijl de leden van het fluittrio De Chinese Donna's en de slagwerkers van het sextet South Americans pas een jaar op les zit ten, hebben de leden van andere gezelschappen er al een hele car rière op de Muziek- en Dansschool op zitten. Volgens voorzitter Kuhne werd daarom op uiteenlopende onderdelen gejureerd, zoals zuiver heid, ritmiek en klankbalans, waarbij rekening werd gehouden met de ervaring van de muzikanten. 'Want reken erop dat het voor zo'n jochie dat nog geen jaar les heeft al moei lijk genoeg is om het tempo waar mee hij inzet tot het eind toe vast te houden.' Ook de aankleding kreeg de aan dacht van de jury, die verder bestond uit Tineke Schoo, Hans Kievits, Anneke Berghuis en Mathieu Vul- to. Een compliment kregen daarbij vooral de Chinese Donna's, die zelfs hun kapsel in Chinese stijl had den opgestoken. Maar ook anderen Amber Bloemendaal, Britt van Heeringen en Elske Zegeren vormden Anna Trap, zangeres van de winnende Anna Jazz Band, maakte veel indruk. Achter haar hadden duidelijk over hun presenta tie nagedacht. Zo brachten slagwer kers Timo Meskers, Tom Hendriks, Oliver Bamford en Jorik Bot - alias De Vuilnismannen - een ritmische act op vier vuilcontainers, waarbij ze zelf waren gehuld in fluoresce rende hesjes van medewerkers van Gemeentewerken. 'Het valt op dat er op Texel met veel lef en overtuiging wordt opgetreden. Vroeger hadden optredens van de muziekschool een beetje het imago dat je er Sinterklaasliedjes op een blokfluit hoorde, maar dat is allang omgeslagen. Uiteindelijk ging het bij het kiezen van de prijswinnaars om de details', aldus Kuhne, die tijdens de optredens volgens eigen zeggen geregeld de rillingen over de rug had voelen lopen. De tweede prijs ging naar Mathijs Duin en Joey Mets als het duo Blits, die optraden met de weinig alledaagse combinatie van piano en slagwerk. Aster Hendriks, Mytza Wijnand en Lucie Veeger - samen De Swingende Girls - maakten met trompet, piano en marimba Martine Timmer. en vocale bijdragen prettig in het gehoor liggende popmuziek, waar onder een Nederlandstalige uitvoe ring van ABBA's Mama Mia, en verdienden daarmee volgens de jury de derde prijs. Denise Bar- horst, Femke Heijenk en Gisella Weiffenbach (gitaar, fluit en zang) imponeerden doordat ze een zelf geschreven nummer speelden en werden beloond met de aanmoedi gingsprijs. Kuhne stak ook de groepen die geen prijs wonnen een hart onder de riem door voor een bomvolle zaal op te merken dat je rustig kunt stellen dat Texels tien beste ensembles in De Kiekendief optraden. Tijdens de voorrondes, die eerder deze maand in drie sessies werden gehouden, waren in totaal tweeëntwintig groe pen te horen. Een aparte vermel ding verdient ten slotte de fluitgroep van docente Loes Bakker, die de toehoorders tijdens het juryberaad op diverse klassieke stukken trak teerde. met de afwezige Sille Bakker het gezelschap AmSiBriEls. Joop Rommets Opgave voor Koninginnemarkt Verenigingen die willen meedoen aan de Koninginnemarkt, die zater dag 29 april wordt gehouden op de Groeneplaats in Den Burg, kunnen zich tot 23 april aanmelden. Opga ve, het liefst schriftelijk, is moge lijk bij Marrigje Barnard, Warmoes straat 4, 1791 CR Den Burg, e-mail rm.smyl@texel.com, tel. 315034. Vermeld moet worden of de gega digde water en/of elektriciteit nodig heeft. De kraamhouders moeten zelf voor een eurostekker zorgen. Concert Visserskoor Het Oudeschilder Visserskoor geeft zaterdag 22 april de jaarlijkse uit voering in dorpshuis 't Skiltje. Er worden oude en nieuwe liederen gezongen. Het concert begint om 20.00 uur, in de pauze wordt een verloting gehouden. De toegang bedraagt €5,-, kaartjes zijn verkrijg baar bij Janna Couperus (Vliegwiel 11), Corrie Witte (Achterom 21Den Burg) en Texel Tent (Wilhelminalaan 30, Den Burg). Vrouwen van Nu Vorm eilanden is wiskundig bepaald Hetty van Dijk spreekt woensdag in het Eierlandsche Huis voor de NBvP Vrouwen van Nu, afdeling De Cock- sdorp/Eierland, over voeding en dië ten. Ook vertelt zij over de stichting Saving Grace, die zich inzet voor de armste mensen van Afrika. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Historische Vereniging De Historische Vereniging houdt don derdag 20 april jaarvergadering in de doopsgezinde kerk aan de Koger- straat in Den Burg. De vergadering begint om 20.00 uur, na het officiële gedeelte vertelt Adriaan Dijksen over het begin van de natuurbescher ming op Texel. Kandidaten voor een bestuursfunctie kunnen zich tot aan vang van de vergadering opgeven bij één van de bestuursleden. Vergadering ANBO De ANBO-afdeling De Koog houdt vrijdag vanaf 14.00 uur ledenverga dering in dorpshuis De Hof. Na het officiële gedeelte volgt een optre den van het Smartlappenkoor, na afloop wordt bingo gespeeld. In het proefschrift Modeling the dynamics of barrier coasts and ebb-tidal deltas (Het modelle ren van de dynamica van wad- denkusten en buitendelta's), dat hij vorige week verdedigde aan de Universiteit van Utrecht, stelt Maarten van der Vegt dat de vorm van waddenkusten met wiskun dige precisie is gevormd door de getijdenstroom. 'De ligging van de eilanden (in de Waddenzee, red.) is niet willekeurig, maar het lijkt juist alsof de reeks eilanden een ritmisch patroon ver toont. De golflengte van dat ritmisch patroon is niet constant. De eilan den Texel, Ameland en Terschelling zijn het langst, terwijl de lengte van de eilanden afneemt in de richting van Duitsland. In de Duitse Bocht zijn de eilanden zelfs afwezig. Voor bij de Duitse Bocht verschijnen de eilanden weer en neemt de lengte langzamerhand weer toe. Waarne mingen suggereren dat de lengte van de Waddeneilanden omgekeerd evenredig is met de sterkte van het getij. Bij Texel is het verschil in waterstand tussen eb en vloed het kleinst, terwijl deze maximaal is in de Duitse Bocht.' De eilanden langs de oostkust van de Verenigde Staten vertonen eenzelfde golfbe weging. 'Net als bij de Waddenei landen is het verschil in waterstand tussen eb en vloed maximaal voor de kortste eilanden en minimaal voor de langste eilanden. Ook blijkt de golfinvloed in de buurt van de langste eilanden maximaal te zijn en minimaal in de buurt van de kortste eilanden.' Tot nu toe was er geen bevredigende verklaring voor deze lengteschaal. Van der Vegt ontdekte dat de lengte van de eilanden een samenwerking is tussen golven en getijstroom. Als het aan het getij ligt, mean dert de kust, terwijl de golfstroom juist zorgt voor een rechte kustlijn. Het resultaat is een compromis, een strandlijn die grofweg om de tien kilometer een stukje de zee insteekt en dan weer terugkomt. 'De achterliggende aanname is dat op plaatsen waar de kust zich heeft teruggetrokken, de kust gedurende een storm makkelijker kan door breken en dat daar dan een zee gat ontstaat. Daar waar de kust is uitgebouwd, zal zich een eiland vormen. Bovendien voorspellen de modelresultaten dat Terschelling op dit moment erg lang is in verhou ding tot de hydrodynamische con dities.' Hieruit mag geconcludeerd worden dat Terschelling geneigd is zich op te delen in twee of meerdere kleinere eilanden. Op oude kaarten is dit ook te zien. De kustlijn van Terschelling wordt nu met stuifdui- nen bewaard. Van der Vegt laat ook zien dat de interactie tussen getij en golfstroom ervoor zorgt dat de verstoring van de optimale kustlijn groeit met de tijd. 'Verstoringen van de kustlijn groeien met een typische tijdschaal van 100 jaar. De verstorin gen groeien niet alleen, maar migre ren ook met een typische snelheid van 10 meter per jaar. In het geval van de Nederlandse kust betekent dit dat de Waddeneilanden naar het oosten bewegen.' Maarten van der Vegt (Hattem, 1977) studeerde Meteorologie en Fysische Oceanografie in Utrecht en studeerde in 2001 af op een stu die naar de ontwikkeling van de bui tendelta van het Friesche Zeegat. Nadien was hij werkzaam bij het Instituut voor Marien en Atmosfe risch Onderzoek in Utrecht (IMAU), waar hij zijn proefschrift schreef. Kuikens Ik zit ernstig in de problemen door dat vogelgriepgedoe. Bij mij in de tuin wonen drie kippen van het soort Ongeregeld. Een beetje kippenhouder weet dat die din gen om de haverklap broeds zijn en het liefst ergens verstopt op een aanstaand gezin willen zitten. Mijn Carla, de chique Agatha en de wat simpeler Fientje houden alledrie van een plekje aan de slootkant. Favoriet zijn de dikke grijsgroene graspollen net onder de hazelaar. Vorige week zag ik al aan Agatha dat het bijna weer zo ver was. Ze liep maar onrnstig klokkend met de veren opgezet door de ophokren te banjeren. Vloog af en toe vertwijfeld tegen het gaas en keek me verwijtend aan. 'Lieve meid,' sprak ik haar bezwerend toe, 'ik had het ook graag anders gewild, blab labia... Maar hoe ik ook praatte, het hielp niet en ik zag haar achteruit gaan. De opstandige onrust maakte plaats voor gelatenheid. Ze tierde niet meer en waratje, ze leek wel griepig. Niet lichamelijk, ik ken mijn Agaath, het zat meer tus sen de oren. Inenten, de soep- pan of loslaten? Onbegrijpelijk dat ook die soeppan even door mijn gedachten schoot. Wat was er met mij aan de hand? Voelde ik me misschien ook een beetje ril lerig? Het werd link, hier moest ogenblikkelijk worden ingegrepen voor Agaatje het uit zichzelf begaf of voor ik me aan haar zou vergrij pen. De malse borst en stevige poten van mijn Agaath zouden niet als een weggegooid leven op de mestvaalt mogen eindi gen. Mogelijkheid drie: stiekem loslaten, yesü Nooit heb ik een kip sneller zien opbloeien Ze snelde naar de hazelaar, waar ik al eieren had klaargelegd. Klok kende broedse geluiden makend, de veren overeind: kom niet aan mijn eieren. Stil maar Agaath, ga maar lekker zitten, geen kip vind je hier. Ik verwacht niet dat je met Pasen al klaar bent, maar ik koop wel nepkuikens voor in het paas- mandje. Die eieren zijn tenslotte ook van chocolade. Pien Verberg i- 'V Het Koninklijk Texels Fanfarecorps (KTF) was afgelopen weekend te gast bij Sint Bavo, de harmonie van het dorp Raamsdonk in Noord-Bra bant. De orkesten gaven samen een concert, maakten een rondgang en vierden feest, met onder meer een boottocht door de Biesbosch. De uitwisseling was te danken aan de Boerenkapel van KTF, die al jaren contact heeft met een groepje inwo ners van het tweeduizend inwoners tellende Raamsdonk. Het werd een gezellig evenement, dat uitstekend was voorbereid door de gastheren en drie leden van het KTF Vijfen dertig leden maakten het uitje mee. Veel complimenten waren er voor buschauffeur Jan Daalder van Texel Tours, die een groot aantal kilome ters maakte, maar zijn passagiers veilig thuis bracht. Bedoeling is dat Sint Bavo volgend jaar een tegen bezoek aan Texel brengt. Dinsdag 28 maart: De afdeling dialect van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groene plaats in Den Burg. Cinema Texel vertoont Big house II (aanvang 20.30 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden The Constant Gardener (20.15 uur). Woensdag 29 maart: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur een diner van de Stichting Welzijn Oude ren Texel. Kosten €7,50, opgeven via tel. 312696. In de serie 'Portrettengalerij' verzorgt pianiste Karin Haasdijk een presenta tie over componist Johannes Brahms. Locatie is de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool, aanvang 20.00 uur. Toegang €6,- voor volwas senen en €3,- voor jongeren tot 21 jaar. In het Eierlandsche Huis in De Cock- sdorp spreekt Hetty van Dijk voor de NBvP Vrouwen van Nu, afdeling De Cocksdorp/Eierland, over voeding en diëten. Ook vertelt zij over de stichting Saving Grace, die zich inzet voor de armste mensen van Afrika. De bijeen komst begint om 20.00 uur. In Cinema Texel gaat de Nederlands gesproken animatiefilm Ice Age II: The Meltdown in première (aanvang 15.00 en 18.30 uur). Verder vertoont de bioscoop Nanny McPhee (14.30 uur), Dreamer mijn droompaard (18.15 uur), Big momma's house II (20.30 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden The Constant Gardener (20.15 uur). Donderdag 30 maart: Bij De Schakel, naast de hervormde kerk van Den Burg, kan van 9.00 tot 15.00 uur kleding worden afgegeven voor de vrijdag te houden verkoping. Het CWI Den Helder houdt van 14.00 tot 17.00 uur een banenmarkt voor werken in de horeca. Op deze markt worden allerlei (vakantie)banen in de Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 28 08.56 en 20.44 u. Wo. 29 09.56 en 21.56 u. Do. 30 10.46 en 22.35 u. Vr. 31 11.15 en 23.14 u. Za. 01 11.45 en 23.44 u. Zo. 02 11.47 en - u. Ma. 03 00.15 en 12.15 u. Di. 04 00.50 en 12.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 2 april op om 07.12 uur en gaat onder om 20.16 uur; woensdag 29 maart nieuwe maan; vrijdag 31 maart springtij. horeca op Texel en in Den Helder aan geboden. Het CWI is gevestigd aan de Spuistraat 10 in Den Helder. In dorpshuis De Wielewaal begint om 19.30 uur een openbare discussie avond over de nieuwe strandnota. In Cinema Texel draaien Big Momma's house II (aanvang 19.00 uur. Ice Age II: The Meltdown (19.15 uur), Synana (21.15 uur) en V for Vendetta (21.30 uur). Vrijdag 31 maart: In De Schakel, naast de hervormde kerk van Den Burg, wordt van 9.30 tol 16.30 uur een kledingverkoop gehou den. De opbrengst komt ten goede aan de bewoners van het Roemeense dorp Ineu. De afdeling De Koog van de ANBO houdt vanaf 14.00 uur ledenverga dering in dorpshuis De Hof. Na hel officiële gedeelte volgt een optreden van het Smartlappenkoor, na afloop wordt bingo gespeeld. In de kantine van Texel'94 aan de1 n Wielervereniging Texel. Haffelderweg in Den Burg begint om l^06' 20.00 uur de voorjaarsvergaderinc F"'" - vertj, eind In Cinema Texel draaien Big Momma's Itreffe house li (aanvang 19.00 uur), Ice Age hard II: The Meltdown (19.15 uur), Synana idie 2 (21.15 uur) en V for Vendetta (21.30 uur). j|nl9: ren 2 TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00, uur twee boten iri en verzorgt da- ieder half uur een afvaart, zowel vanic Den Helder als vanaf Texel. Automo bilisten moeten er in Den Helder tus sen 11.00 en 17.00 uur rekening me- houden dat ze door de drukte een ha' f16' uur moeten wachten. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen va tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELS E0COU RANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant,nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advert enneconvacten en ooi ibiedingen i zijn van toapassing de Regelen van de Stichting ROTA. geves gedeponeerd bij de Kamer van te Amsterdam onder nummer *1198699 Een exemplaar» de Regelen voor hel Advertontlewezen wordt op uw ven* Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (automata? Per jaar 68,30 66,15 (automaten Bij verzending naar het buitenland zijn pc tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. gewc ienta werd niiitai Ie Amsterdam, s Gelet van 1 en na h De c dond' toriun Schat Kinderboeken in historisch blad In de jongste uitgave van het blad van de Historische Vereniging wordt een begin gemaakt met een serie over kinderboeken die op Texel spelen. Er wordt uitgebreid geci teerd uit boeken van D.A. Cramer Schaap, Piet van As, Jean Olivier en anderen. Ook wordt een verhaal van W.J. Mets naverteld, over een Ouwerwesse Tesselsche Bruiloft. De in het verhaal voorkomende bij namen zijn met hulp van Albert van de Schans op historische personen teruggevoerd. Verder een verhaal over West-Brabantse boerderijna men in Eierland en het derde deel van de serie over oude munten. Het blad kost €5,- en is verkrijgbaar bij de boekhandels. Uitgeest kreeg Bunschoter bord Medewerkers van de gemeente Bunschoten hebben het plaats naambord geschonken aan het Schipbreuk- en Juttersmuseum. Aldus reageert Jan Uitgeest op het artikel in nieuwsblad de Bunschoter, dat geen opheldering geeft over hoe het bord in het museum aan de Pontweg is gekomeh. 'Medewer kers van de gemeente waren hier op een personeelsuitje en hadden kennelijk gehoord dat ik borden en opschriften verzamel. Ik doe dat al 24 jaar en heb er inmiddels 2400. Ze hadden dat bord als cadeau tje voor me meegenomen Toen ik later weer bezoek uit Bunschoten kreeg, heb ik me maar op de vlakte gehouden.' Corre VanK Zij dit nend sj Behoi Banenmarkt Het CWI Den Helder houdt c derdag van 14.00 tot 17.00 een banenmarkt voor werken de horeca. Op deze markt w den allerlei (vakantie)banen in: horeca op Texel en in Den Hei: aangeboden, vaste en tijdel (seizoens)banen voor krachs met of zonder ervaring, fulltï*- of parttime. Naast verschillende werkgeversj uitzendbureaus zijn op de r ook Eures en het ROC, een scti maakbedrijf en bioscoop Ul lis aanwezig met vacatures. Ei/j de Europese bemiddelingstak j CWI, geeft informatie over we in een ander land van de Euro! Unie. Het ROC adviseert ovei" mogelijkheden een horeca-opjGeschi ding te volgen, eventueel in cdbelegg natie met werk. Uiteraard bietfj CWI zelf ook een ruime keuze banen adviseurs. Zij beantwooü vragen op het gebied van we-* We zuil in de horeca. Vooruitlopend oc'Wij wei banenmarkt gaven CWI Den Hef en het steunpunt in Den Burg? vacaturekrant uit. De banend is bedoeld voor jong en oud. Wj zoekenden die hun CV en $1 teit-sbewijs meenemen, kunnen^ licht direct solliciteren. I Het CWI is gevestigd aan de Sp-; raat 10 in Den Helder. Knutselen in Betft In buurthuis Bethel in Zuid-B land kunnen kinderen vrijdag 73 van 19.00 tot 21.00 uur voorfi knutselen. Er wordt voor mal? gezorgd, maar iedereen kan zelf wat meenemen. Deelname €1,50, inclusief drinken.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2