Voedselbank zou ook hier uitkomst bieden Grote bezorgdheid over toegenomen verborgen armoede 'Ik heb al vier jaar geei kleren meer gekocht' Met gordijnen dicht voor deurwaarder 'Je wilt niet dat je kinderen het weten' Mïï// //Mff/t/ z 'Uithuiszetting op Texez niet acceptabel geacht TEXELSE COURANT Geen vetpot DINSDAG 28 MAART 2006 Een groeiende groep Texelaars moet zien rond te komen van een laag inkomen. Een grote groep inwoners kan niet of nauwelijks de eindjes aan elkaar knopen en komt in financiële problemen. Door schaamte en het taboe dat nog steeds op dit onderwerp rust, wordt pas laat aan de bel getrokken, waardoor de problemen al zo groot zijn, dat de betrokkenen nauwelijks een uitweg zien. Gemeente, kerken en Stichting Wonen Texel maken zich grote zor gen, want de 'nieuwe armen' zijn onzichtbaar. Die komen pas in beeld als de situatie onhoudbaar is geworden. De verslaggever dook in de materie en kreeg de vermoedens bevestigd: de armoede neemt toe. Al eerder werd bekend dat Texel bepaald niet tot de welgestelde gemeenten behoort. Uit de Armoe- demonitor 2005, die het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben ontwikkeld, blijkt dat Texel tot de bijna tachtig gemeenten behoort waar tien procent of meer van de huishoudens een laag inko men heeft. Uit eerder onderzoek bleek dat zelfs een kwart van de Texelse beroepsbevolking een laag inkomen zou hebben. Dat is toe te schrijven aan meerdere factoren. Zo is een groot deel van de werkzame beroepsbevolking (alle mensen tus sen de 15 en 64 jaar die tenminste 12 uur per week werken) actief in een bedrijfssector waarin geen hoge lonen worden betaald. Van de bijna 6900 Texelaars met een baan werken er ruim 3000 in de sectoren horeca (888), toerisme en recreatie (746), detailhandel (781) en ove- ontvangen, rige zakelijke dienstverlening (663), waaronder ook schoonmaak valt. Bovendien is een deel van hen niet het jaar rond actief. Sectoren die het gemiddelde inkomen omhoog kun nen trekken, zoals de ICT en zake lijke advieskantoren, ontbreken hier. Slechts enkele tientallen Texelaars verdienen hun brood in deze goed betaalde sectoren. Daarnaast is het aantal inwoners met een arbeids ongeschiktheidsuitkering hier groter dan het landelijk gemiddelde. In het vierde kwartaal van 2005 hadden 940 Texelaars een WAO/Wajong of WAZ-uitkering. Dat komt neer op 12,7 procent van de beroepsbe volking. Er worden 220 WW-uit- keringen verstrekt en 131 mensen zijn afhankelijk van een bijstands uitkering. Van de totale bevolking (13.750 Texelaars in 2005) kregen 2064 inwoners een AOW-uitkering. Hoewel de positie van ouderen zich de laatste paar jaar gunstig ont wikkelt, is ook onder deze groep armoede aanwezig. Vooral bij oude ren die geen aanvullend pensioen scheid in de zogenoemde binnen- poorters en buitenpoorters. Tot de binnenpoorters behoren degenen die een bijstandsuitkering ontvan gen en bekend zijn bij de sociale dienst. 'Dat is niet de groep waar we ons de meeste zorgen over maken, want deze mensen ken nen we. Die weten de weg en daar kunnen we tijdig inspringen bij pro blemen', aldus Van der Heide. Juist de buitenpoorters, de mensen die geen uitkering ontvangen, maar wel een laag inkomen hebben, beho ren tot de risicogroep. Hieronder vallen onder meer Texelaars met een (laagbetaalde) seizoenbaan en kleine zelfstandigen. In veel geval len hebben deze groepen recht op bijvoorbeeld aanvullende bijstand, maar is dat niet bekend of wordt daar geen gebruik van gemaakt. Pas als de situatie onhoudbaar is, melden deze mensen zich bij soci ale zaken, vaak na een doorverwij zing van een andere instantie. De drempel is hoog. Volgens Van der Heiden doet de gemeente er veel aan om ruchtbaarheid te geven aan de bijzondere bijstand, maar dat blijkt onvoldoende. Veel mensen zijn nauwelijks op de hoogte van aan vullende regelingen waar ze recht op hebben. 'De mensen die hier komen heb ben vaak hulp nodig voor de eerste levensbehoeften. Die dreigen afge sloten te worden van gas, water ger mocht je als gemeente via de categoriale bijstand een eenmali ge uitkering verstrekken aan een bepaalde groep. Nu is er alleen nog maatwerk. Dan moet de aanvrager aantonen dat hij of zij echt niet heeft kunnen reserveren en dat er geen andere mogelijkheden zijn. Iemand moet helemaal met de billen bloot. Dat gaat erg ver.' Volgens Van der Heide maakt de rijksoverheid het gemeenten onmogelijk extra hulp te bieden. Schuldsanering Texelaars die financieel volle dig vastlopen wordt op verschil lende manieren hulp geboden. Bij betrekkelijk geringe schulden zet de sociale dienst een schuldsane ringsplan op poten. Ernstiger geval len komen via de sociale dienst of het maatschappelijk werk terecht bij De Waerden, van oorsprong een organisatie voor ambulante dienst verlening aan verstandelijk gehan dicapten, maar tegenwoordig ook actief met budgetbegeleiding. Sinds twee jaar houdt Danny van Rossum zich voor deze organisatie bezig met schuldenregelingen en budget tering. Ook zij constateert een toe nemende vraag naar hulp en bege leiding. 'Twee jaar geleden ben ik begonnen met zes mensen. Nu zijn dat er veertig. De schuldbedragen variëren van 5.000,- tot 20.000,- Daarnaast zijn er uitschieters tot Definitie Volgens de Normen Wet Werk en Bijstand is het minimum Joon voor 2006 vastgesteld op €1.201,20, inclusief vakantie toeslag (4,9 procent). De bij standsuitkering voor gezinnen zit ook op dat niveau. Een alleenstaande van 23 jaar of ouder moet zien rond te komen van een bijstandsuitkering van €840,84. Jongeren van 21 jaar krijgen €720,72 en 22-jarigen wordt €780,78 toebedeeld. Soms vinden kortingen plaats op deze bedragen bij bijvoor beeld woningdeling of als er geen woonlasten zijn. De bij standsnorm, het sociaal mini mum, wordt als uitgangspunt genomen om de armoede te bepalen. Huishoudens die 105 procent van het minimum heb ben of minder, zijn arm. Dit wordt wel de beleidsmatige armoedegrens genoemd, die wordt gebruikt door beleidsma kers in ons land. De lage inkomensgrens is weer iets anders. Deze ligt op 105 procent van de bijstandnorm van 1979 (tot de uitkeringen op het hoogste niveau waren), gecorrigeerd voor inflatie. Dat is iets hoger dan de armoede grens. Texelaars met een bijstands uitkering worden er niet altijd beter van als ze parttime gaan werken, doordat de vergaarde inkomsten worden gekort op de uitkering, alhoewel er onder bepaalde voorwaarden wel een vrijlatingsregeling bestaat. Toch is dit volgens Van der Heide bij een flink deel van de uitkerings gerechtigden niet of nauwelijks van invloed op de werkmoraal. 'Met name veel jonge, geschei den vrouwen doen er veel voor om toch aan het werk te raken, zodat ze uiteindelijk uit die bij stand raken.' Armoede heeft verschillende gezich ten en ziet er in elk tijdperk en elk land anders uit. In Nederland bete kent het vooral dat mensen niet vol waardig kunnen meedraaien in de maatschappij en dat er geen geld is om gezond en goed te kunnen eten, om er netjes bij te kunnen lopen en af en toe wat leuks te kunnen doen. Op Texel is armoede onzichtbaar. Hier eten geen mensen uit vuilnis bakken en slapen geen zwervers in portieken. Toch zijn er wel dege lijk mensen die het zwaar hebben. Die door onverstandige uitgaven of een onvoorziene gebeurtenis vol ledig aan de grond zijn geraakt en nauwelijks brood op te plank heb ben. 'Je ziet het niet aan mensen. Je verdoezelt je situatie en verzint smoesjes als je iets niet kan betalen, want je wilt niet dat mensen je erop aankijken en je nawijzen', aldus een van de mensen die de verslaggever voor dit verhaal interviewde. Dat het taboe op armoede groot is, beaamt Sietse van der Heide. Hij werkt al ruim 20 jaar bij de gemeentelijke sociale dienst. Hij maakt een onder- en licht of kunnen de huur niet meer betalen. We geloven niet dat hier mensen van de honger crepe ren, want daarvoor is de Texelse gemeenschap te hecht. Buren en familie bieden vaak de helpende hand. Dat heeft twee kanten. Blijk baar houden mensen het lang vol om aan het hoogstnoodzakelijke te komen, maar daardoor blijven de problemen bedekt en worden ze tegengehouden in het zoeken naar hulp', vult afdelingshoofd publieks- zaken Bernadette Nouwen aan. Het aantal aanvragen voor bijzondere bijstand is flink gestegen. In 2004 vroegen 280 mensen om een bij drage voor bijvoorbeeld de aan schaf van een bril of koelkast. In 2005 is dat aantal opgelopen tot 367. Eenvoudig is zo'n aanvraag bovendien niet: de aanvrager moet volledig met de billen bloot. 'Vroe- Hoofdbrekens kost het beslissen welke rekeningen eerst betaald moeten worden. 'Ik kan het net allemaal rond breien. Als er geen gekke dingen gebeuren lukt het. Maar fijn is het niet. Cadeautjes voor de klein kinderen heb ik al helemaal afge schaft, want daar is echt geen geld voor. Dat vind ik rottig, want als oma wil je ze wel eens wat toestoppen. Maar met zulke din gen ga ik niet naar mijn kinderen toe, want ik wil het voor hen niet weten.' Jans Bakker-Witte* is weduwe. De 62-jarige geboren Texelse verloor haar man bijna dertig jaar geleden bij een ongeval op de kotter. De moeder van vier volwassen kinderen woont zelfstandig in een huurhuis in Den Burg. Zij heeft een inkomen van €759,- per maand (excl. vakantie toeslag). Na aftrek van huur, vaste lasten en andere kosten betaalt zij €45,- terug aan een krediet dat zij eerder via de sociale dienst kreeg en houdt Bakker €20,- per week over voor boodschappen. 'Kleren kopen kan niet zomaar. Daar moet ik eerst voor sparen en dat gaat ook met zo gemakkelijk. Bovendien zijn boodschappen duur. Vooral zeep- producten. Vijftig euro is tegen woordig niets als je een supermarkt binnenstapt.' Enige tijd had zij naast haar uitkering een baan in de hore ca, maar door hartproblemen en sui kerziekte werd werken onmogelijk. 'Ik heb eens bijgehouden hoeveel geld ik per kwartaal aan medicijnen nodig heb. Dat is achthonderd euro! Dus moest ik ook een aanvullende ziektekostenverzekering. Dat kost ook weer extra.' Hoewel zij zich nog redt, wordt het volgens Bakker wel steeds moeilijker om rond te komen. 'Ik heb de krant al opgezegd en de telefoon vind ik ook erg duur. Mijn Spartamet staat soms een maand stil, want dan kan ik het geld voor benzine niet missen.' Tevreden is zij over de sociale dienst van de gemeente die haar attent maakt op de mogelijkheden. Of de regelingen rond bijvoorbeeld de bij zondere bijstand bekend genoeg zijn, betwijfelt Bakker. 'Ik denk dat dat te wensen overlaat. Je moet wel zelf je mond op de goede plek heb ben. Ik ga er wél op af, maar veel mensen durven dat niet. Verder ben ik zo dat ik naar instanties opbel als ik denk dat het niet lukt. Dan vraag ik om uitstel of een betalingsrege ling.' Wennen doet het echter niet. 'Ik heb wel eens gedacht: als ik maar één maand kon overslaan met het betalen van rekeningen. Dan zou ik een achterdeurtje kunnen opbou wen. Dat zou fijn zijn, want sparen lukt niet Toch ben ik wel gelukkig. Alle kinderen komen nog thuis en zijn gezond.' de Stichting Kerk doordringen dat bijzondere bijstand zo'n 40.000,- bij mensen die een bedrijf hebben gehad.' Volgens Van Rossum komen haar cliënten voor tweederde uit de lage inkomens klasse en voor het resterende deel uit de middeninkomens. Ongeveer eenderde van de mensen met grote schulden is tussen de 20 en 30 jaar, de grootste groep is tussen de 30 en 50 jaar. Hoe mensen aan die schulden zijn gekomen, is heel wisselend. Bij jongeren zie je vaak een verslaving aan drugs of drank en ontstaan problemen wanneer ze het huis uitgaan om zelfstandig te wonen. Bij de ouderen kan het ver keerd geldbeheer zijn. Soms zijn er vreselijk domme uitgaven gedaan en daarna geen maatregelen genomen of is bijvoorbeeld een verbouwing uit de hand gelopen met alle gevol gen van dien.' Volgens Van Rossum zijn met name het kopen op afbe taling en de verzendhuizen grote boosdoeners. Hier is het eenvoudig om snel veel schuld te maken. De problemen doen zich overigens niet alleen voor onder laaggeschoolden: tot de klantenkring van De Waerden behoren ook hooggeschoolden. Van Rossum schat dat ongeveer zes tig procent van de mensen die zij begeleidt zelf verantwoordelijk is voor het ontstaan van de financiële problemen. De rest bestaat uit men sen met een minimum inkomen die door een onvoorziene omstandig heid in problemen zijn geraakt en te kampen hebben met zogeheten overlevingsschulden (vaste lasten die structureel te hoog zijn voor het inkomen). 'Deze mensen kunnen elke maand net wel of net niet de touwtjes aan elkaar knoppen, maar als er iets kapot gaat en de rekening van de reparatie komt, gaat het mis. Dan blijft er een rekening liggen die ze volgende maand willen betalen. Dan lukt het weer niet of blijft er iets anders liggen. Steeds moe ten onmogelijke keuzes gemaakt worden en het eindigt met kwartet ten.' Volgens Van Rossum zou een voedselbank op Texel helemaal niet gek zijn. Een idee, dat ook al vanuit de kerkelijke organisatie Arme Kant van Noord-Holland werd geopperd. 'Ik zou daar zo tien mensen voor kunnen aanmelden. Je moet het hier alleen anders opzetten. Het moet anoniemer. Nadeel is dan dat je de grote groep onbekenden die het arm heeft moeilijk bereikt.' Texelaars die bij De Waerden worden aangemeld, krijgen eerst een intake gesprek. Daarin wordt een overzicht gemaakt van het inkomen, de vaste lasten en de schulden. Is de schul denlast te hoog en de afbetalings- capaciteit te gering, dan zijn er drie trajecten mogelijk. Allereerst kan een Zowel de gemeente als de Stich ting Wonen Texel (SWT) doen er alles aan om huisuitzettingen door huurschuld te voorkomen. Volgens Bernadette Nouwen heeft de Texelse politiek bepaald dat uithuiszetting onacceptabel is, zeker bij gezinnen met kin deren. 'Hier wordt de menselijke maat toegepast en gaan we het hoe dan ook oplossen.' Dat wordt bevestigd door Christine Groen, manager afdeling woonser- vice van de woningstichting. 'Vorig jaar heeft de rechter drie keer een ontruimingsvonnis geveld, maar het is maar één keer daadwerkelijk tot een ontruiming gekomen. Dat wil len we ook zoveel mogelijk voor komen, vooral omdat je op Texel nergens anders naar toe kunt. Wij zijn een corporatie met een sociaal beleid dat staat voor wonen, zorg en welzijn.' Volgens Groen komen steeds meer mensen in problemen omdat alles zo ingewikkeld wordt. 'De mensen snappen het niet meer. Huurtoeslag, zorgtoeslag, voor alles moet een stapel papier worden ingevuld.' De stichting is veel tijd kwijt met de sociale benadering van n 50 J bestel® Ook zich schil haar klanten. Maar liefst zo' 70 uur per maand wordt I aan huurincasso. Van de 1250 h-,i. ders die SWT heeft, hebben er een huurachterstand. In de meean: gevallen gaat het daarbij om ^'aar achterstand van twee maartèr?n maar in 28 gevallen gaat he:,D'nv een langere periode. Elf zaken 3^® doorgespeeld aan de deurwaar» Om te voorkomen dat de sc.9e[ denlast uit de hand loopt, stuuri J* doelc stichting na een maand een txr Daarna wordt er gebeld en huurder zelf geen initiatieven en niet reageert dan wordt ded uit handen gegeven aan de (te waarder. 'Maar we gaan eerst ba j!e en daarbij geven we aan dat er te wel wat te regelen is. Deze ws wijze kost veel geld en tijd, n uiteindelijk goedkoper.' De s gaat ver in haar sociale beleicil huurders zoveel mogelijk te b 'Veel mensen hebben meerdere blemen dan alleen de financiën, hebben hulp nodig, maar vaakisj schaamte om dat te vragen 9 De organisatie is fel op het m men van afspraken, want de humjl moet ook zelf goede wil tonen! de problemen op te lossen. lening bij Kredietbank Noord-West te Alkmaar worden aangevraagd. Daar mee worden de schulden afbetaald, waarna de betrokkene nog maar te maken heeft met één schuldeiser: de kredietbank. Een andere moge lijkheid is dat het financiële beheer wordt overgenomen. De meest w gaande en minst toegepaste opÖ de Wet Schuldsanering Natuurt Personen, oftewel een persoo faillissement uitgesproken door dl rechter. Lees verder op paginal! 'Als de problemen zo groot zijn, dan slaap je niet meer. Je leeft als een robot. Je staat op, doet wat je moet doen en meer niet. Het beheerst je leven. Het ergst vind ik dat je zo vreselijk op alles moet letten. Daar word ik mega- gestoord van. Voortdurend moet ik mezelf de vraag stellen heb ik dit nodig of niet? als ik voor een aankoop sta. Ik zou dolgraag eens een dagje shoppen, maar dat zit er gewoon niet in.' Angela Steen* is een alleenstaan de moeder van drie kinderen, die momenteel bij haar ex-man in Den Helder wonen. Zij woont in Den Burg en moet rondkomen van een bijstandsuitkenng. Haar problemen begonnen begin 2004, nadat zij in september 2003 was gescheiden. 'Ik moest opdraaien voor verschillende onbetaalde rekeningen, waarvoor eigenlijk ook mijn ex-man verant woordelijk was, maar die wilde daar niks van weten. Natuurlijk kon ik dat met betalen van mijn uitkering waardoor ik steeds dieper in de pro blemen kwam. Bovendien heb ik een krankzinnig hoge huur. Ik krijg wel huurtoeslag, maar evengoed moet ik erg veel betalen. Een ander huis krijg ik niet van de woningstichting. Wonmgruil lukt ook niet, want ieder een weet dat dit heel gehorige hui zen zijn.' Steen raakte steeds dieper in de put en ook psychisch kon zij de problemen niet meer aan. Haar kinderen werden tijdelijk in pleeg gezinnen ondergebracht en later bij hun vader. Via het maatschappelijk werk werd zij geattendeerd op De Waerden. 'De eerste keer heb ik dat afgehouden. Ik was heel angstig en zat al genoeg in de problemen. Dat kon ik er niet bij hebben. De tweede keer was ik het overzicht op mijn financiën volledig kwijt en toen heb ik het wel gedaan. Het lukte gewoon niet meer. Steeds weer afwegen wat ik kon betalen en wat niet en ik leefde al zo zuinig.' Danny van Rossum van De Waerden nam Steen onder haar hoede en pro beerde de financiële zaken weer op de rit te zetten. Twee vuilniszakken vol papieren werden meegenomen. Er werden afbetalingsregelingen opgezet, Kerk en Minima werd inge schakeld en samen met haar cliënt deed Van Rossum via internet de betalingen, zodat Steen inzicht kreeg in haar financiële situatie. 'Ik ben zo blij met Danny. Het is geweldig zoals die mij helpt. Dat geeft enorm veel rust.' Hoewel de zaken nu op de rails staan, heeft de Texelse het nog steeds arm. 'Als de huur, vaste las ten en ziektekostenverzekering zijn betaald, blijft er bijna niets over. Een vast bedrag voor boodschappen heb ik niet. Ik heb al vier jaar geen nieuwe kleren voor mezelf gekocht. Dat lukt gewoon niet en er voor sparen gaat ook niet.' Boodschappen doet zij vooral bij Aldi en Lidl en dure pro ducten als vlees en kaas koopt zij in de aanbieding. 'Ik heb het geluk dat ik niet zo'n liefhebber van warm eten ben, dus vaak eet ik gewoon maar een broodje.' Twee dagen per week schuift zij bij vriendinnen aan voor een warme maaltijd. Daarnaast hel pen haar ouders, die aan de andere kant van het land wonen, haar zoveel mogelijk. Psychisch gaat het stJ|G ken beter. 'Ik ben niet meer la' en weer goed in staat om voorn|_ kinderen te zorgen. Momenteel !cc er een procedure om bijvoortx co-ouderschap te krijgen, want 'w mis mijn kinderen vreselijk.' Als 1 bij haar op Texel zijn, krijgt S' een extra bijdrage van €79,- maand om eten en drinken voorft kinderen, 6. 9 en 11 jaar oud, tekita nen kopen. Die kennen de o^nauthenl digheden waaronder hun r^vande moet leven niet. 'Ik probeer da1 Jlngerict verdoezelen Als de kinderen e''rülthet probeer ik het zo gezellig moge' maken met wat lekkers erbij. EnCL ze iets willen dat ik niet kan bets-^ verzin ik een smoesje zodat ze merken dat ik het niet kan betaie' Ondanks haar bijstandsuitkefl lnd heeft de 40-jarige Texelse wel re;* matig een baan. Financieel word v daar met beter van. 'Als ik g( werk dan kan ik alles inleveren t sociale dienst. Pas bij 32 uur ko'Cg vgn uit de bijstand, maar als mijn kp:'nen |- ren straks weer geheel of ged^'hekend bij mij wonen dan lukt het niet 0" Compe. uur te werken.' De schaamte v!Ler(j q tiaar situatie is groot. Daarnaast -!jjjgers slecht te spreken over de handf er ze bij de sociale dienst. 'Ik wilde* beroep doen op bijzondere bl|S%0uter en toen moesten ze echt alles wesjL en zelfs de bezoekregeling voor 'i:-j2-kia kinderen en een handtekening mijn ex. Dat was te gek voor ^houden den.' Een sociaal isolement hee'JosSmi niet. 'Daar ben ik ook niet bang gmg tus Ik heb vriendinnen die me nooitl*cj10Uw vallen.' Ban het Welle de

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6