Kwartje van Poster inzet bezuinigingen Boekingen blijven stijgen sinds TOR Cjrocn "Zwarts Jexels in het hart. Bezuinigingsplannen bedreigen toerisme Bouwers Volmolen kunnen eindelijk echt bouwen Oudeschild wil meer subsidie gymzaal Zorgen bij toeristische sector VVV ziet 15 procent toename NlOZ'er wint North Sea Award texelse'Scourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12066 VRIJDAG 7 APRIL 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg i Toekomst musea Texel wordt voor toeristen min der aantrekkelijk als de gemeente daadwerkelijk bezuinigt op het strand, musea en de informa tievoorziening aan toeristen. Die vrees uitten de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL), het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) en de Vereniging Strandex- ploitanten Texel. 'Dit is het kind met het badwater jaar beschikbaar werd gesteld. De politieke partijen bepaalden dat er eerst tijdens de kerntakendiscussie besloten moest worden of infor matievoorziening en dienstverlening nog wel een gemeentelijke taak moet blijven. De VW stuurde toen tegelijkertijd een verzoek naar de raad om de bijdrage te verhogen. Uit onderzoek van een accountant was gebleken dat de organisatie jaarlijks €230.000.- aan kosten maakt voor weggooien', aldus voorzitter Harry de uitvoering van de taak. Wuis van TVL. Volgens hem staan de voorstellen in contrast met de nota toerisme en recreatie die de raad in het najaar van 2003 vast stelde. 'In de nota wordt gekozen voor kwaliteit. Met de voorstellen die er nu zijn wordt er juist stevig op de kwaliteit ingeboet.' Volgens Wuis zou het geen pas geven dat een Volgens TVO bedreigen de bezui nigingsplannen het toerisme in 'de breedste zin des woords'. Voor man Swanink voorziet dat zowel logiesverstrekkers, detailhandel als andere ondernemers de gevolgen merken als de musea geen subsidie meer krijgen en er geen geld meer aan het strand wordt besteed. Het toeristeneiland het vuil langer op eiland zou dan minder aantrekkelijk laat liggen, zoals in één van de voortellen wordt geopperd. TVL heeft vooral moeite met het plan om €118.000,- te besparen op de informatievoorziening en dienst verlening. Dat is een gemeente lijke taak, maar die werd in 1986 overgedragen aan de VW toen die werd gereorganiseerd. TVO snapt evenmin dat dat punt ter discussie wordt gesteld. 'Er is twintig jaar voor het toerisme worden. Swanink wijst erop dat tachtig procent van de Texelse economie direct of indi rect van het toerisme afhankelijk is. Volgens voorzitter Jur Schuiringa van de Vereniging Strandexploitan- ten Texel wordt met bezuinigingen op het strand 'de kip met de gouden eieren geslacht'. De inspanningen die de gemeente, Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat en andere organisa- i afgesproken dat promotie ties de afgelopen twintig jaar lever en informatievoorziening de spil van de VW moest zijn en dat werkt goed', aldus TVO-voorzitter Ries Swanink. 'Vorig jaar is er nog een rapport uitgekomen waaruit bleek dat diverse mensen bij de VW full- 'flme met informatievoorziening aan toensten bezig zijn.' Volgens TVO dreigt er een belangrijke toegangs poort voor toeristen naar Texel te worden afgesneden. Het onderwerp ligt politiek gevoelig. In de raadsvergadering van januari wilde een kleine meerderheid alleen voor 2006 een budget aan de VW geven, terwijl de bijdrage voorheen telkens voor een periode- van vijf den om het strand aantrekkelijk te maken, dreigen volgens hem met 'een pennestreek teniet te worden gedaan'. Hij wijst op een rapport dat eind jaren negentig verscheen. Daaruit bleek dat het strand voor 90 procent van de toeristen een reden was om naar Texel te komen. Van hen was 95 procent tevreden over de voorzieningen die er worden geboden. Volgens Schuiringa zou de gemeente er verstandiger aan doen meer op de interne uitgaven te bezuinigen dan op de externe. 'Je pakt daar nu de hele economie mee, terwijl je beter niet op het alge meen belang kunt bezuinigen.' Medewerkers Erwin Witte (rechts) en Marsok Douchen vt en Dros grondwerkzaamheden. D&D Bouw strijken op de foto het nog natte beton vlak, op de achtergrond verrichten medewerkers v. Je kunt nog zulke mooie plannen maken, maar als het er op aan komt dan wil een bouwer gewoon bouwen. Zover is het eindelijk in De Volmolen, waar na maanden van voorbereidende werkzaamhe den gistermorgen (donderdag) dan toch de fundering is gestort voor de twaalf woningen in dit nieuwbouw project waar in twee jaar tijd 112 gen die het bord Verboden toegang huizen moeten verrijzen en de met- negeren en een kijkje op het met selaafs van Voorruijt binnenkort aan hekken afgeschermde terrein. Buis de slag kunnen. 'We zijn superblij', man hoopt dat het bord Ook voor verwoordt Paul Buisman namens Texelaars dat collega Klaas Veen- bouwcombinatie De Volmolen, baas erbij heeft gehangen onbe- waarm diverse Texelse bedrijven voegden op afstand zal houden, samenwerken. Minder blij zijn de 'Het is geen onwil, maar ik moet er aannemers met de vele nieuwsgieri- niet aan denken dat er ongelukken gebeuren. En met zóveel activi teiten is dat echt met uitgesloten.' Het verbod geldt ook voor kopers of huurders. Wie toch een kijkje wil nemen, moet contact opnemen met zijn of haar tussenpersoon. Het stopzetten van de gemeentelijke subsidie aan de Texelse musea kan leiden tot de sluiting van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild en de Oudheidkamer in Den Burg. De andere musea voelen zich beperkt in hun mogelijkheden, waardoor onder meer de motivatie onder vrijwilligers in het geding kan komen. Pagina 5 Hordenlopen Atletiekvereniging Texel gaat zeer binnenkort van start met het onder deel hordenlopen. Daarvoor werd dinsdag een belangrijke hindernis genomen, want de club kreeg een forse bijdrage uit de Raboton voor de aanschaf van materialen voor de technische nummers. Dat geld zal worden besteed aan de aanschaf van horden. Pagina 7 Taxi gebotst bij Zuidhaffel Brandweer, ambulance en politie zijn vanmorgen rond 10.00 uur gealar meerd nadat op de Pontweg ter hoogte van Zuidhaffel een taxibusje in botsing was gekomen. Voor zover bekend waren er geen gewonden. Meierblis melden Naast de 'algemene' meierblissen Tatenhove BV bij de diverse dorpen en in buuurt- schappen wordt momenteel volop gewerkt aan tientallen meierblissen op particuliere terreinen, veelal agra rische erven. Net als de algemene blissen worden die alleen gedoogd als uitsluitend schoon en goed brandbaar materiaal wordt gebruikt en als ze geen gevaar voor de omge ving opleveren. Om de politie de mogelijkheid te geven een oogje in het zeil te houden is het verplicht de particuliere meierblissen uiterlijk 25 apnl te melden bij de gemeente. Het zogeheten 'kwartje van Pos ter' is inzet bij de naderende bezuinigingsronde. Voorgesteld wordt 'het kwartje', dat sinds 1993 via de toeristenbelasting wordt geïnd, niet meer aan de rei- nigingsrechten te besteden, maar algemeen te gebruiken. Dat zou betekenen dat huishoudens meer voor de reinigingsrechten gaan betalen. Het 'kwartje' is de verhoging van de toeristenbelasting met ƒ0,25 (€0,11) die eind 1992 werd ingevoerd. Door de extra inkomsten konden de rei nigingsrechten voor Texelaars wor den verlaagd. Volgens het nu op tafel liggende voorstel worden de ranigmgsrechten alsnog kostendek kend gemaakt door éénpersoons- huishoudens €25,- meer te laten betalen. Meerpersoonshuishoudens zouden €40,- extra moeten beta- ten, De opbrengst van het kwartje, €216.000,-, kan vervolgens door de raad voor andere doeleinden worden Qebruikt. In het pakket aan mogelijke maatregelen wordt voorgesteld de jveranderingen vanaf 2007 in te voe ren. Voor de toeristenbelasting (en de rorensenbelasting) wordt daarnaast een verhoging van €0,05 vanaf 2007 voorgesteld. Dat zou €200.000,- ertra kunnen opleveren. Met een verhoging van de reinigingsrechten ou volgens een ander voorstel geld j™°r het ruimen van zwerfvuil kun nen worden vrijgemaakt, et pakket aan mogelijke maatre gelen bevat verder nog voorstellen drie gemeentelijke woning aan °e Peperstraat en de Kotterstraat in VPrV 6n D'ek 'n Den H°0rn te riat wPen' DaarbiJ wordt opgemerkt ak gemeente wel verplichtingen verhuurder voor de bewoners van h 6n wordt het bezit inn ud0rhoud van De Vermaning en Hoorn, een schapenboet aan hpti7kerdam en een 9ara9e aan Achterom m Den Burg ter discus- gesteld. Bij die voorstellen wordt neens gewezen op de verplichtin gen van de gemeente als verhuurder. De Kotex moet mogelijk ook inleve ren. Voorgesteld wordt een subsidie van €1795,- niet meer beschikbaar te stellen voor het onderkomen aan de Paelwerck in Den Burg. Verkoop van een deel van het dorpshuis in De Waal zou de gemeente een structu rele besparing van €32.000,- kunnen opleveren. Dan gaat het om het deel waarin voorheen de Redmer IJska- school was gevestigd. De gemeen te heeft het beleid dat overtollige gebouwen worden afgestoten. Een mogelijk nieuwe inkomstenbron is het heffen van leges aan nuts bedrijven. Die hoeven nu nog geen geld aan de gemeente te betalen voor het in de grond leggen van kabels en leidingen, maar dat kan veranderen. Volgens de gemeente zou er €75.000,- mee kunnen wor den opgehaald. Of het mogelijk is, is afhankelijk van een rechtszaak tussen nutsbedrijven en enkele grote gemeente over het heffen van leges op leidingen. In die zaak is nog geen uitspraak gedaan. Lees verder op pagina 3 Rechtbank wijst claim Dros af De rechtbank in Alkmaar heeft woensdag de vordering van Kees Dros om zijn ontslag als directeur bij Universal Ice Blast Holding BV (UIBH) ongedaan te maken afge wezen. Rechter mr. M.E. Allegro toonde zich niet gevoelig voor Dros' argumenten dat zijn ont slag op 1 september 2004 strijdig is met de statutaire voorschriften en op gespannen voet staat met redelijkheid en billijkheid. Dros eiste via de rechter zijn bestuursfunctie terug, op straffe van een dwangsom van €5000,- voor elke dag dat UIBH dit vonnis zou overtreden. Tijdens de rechtszaak op 3 februari van dit jaar claimde Dros dat UIBH zich tijdens de vergadenng van aandeelhouders niet aan de juis te voorschriften had gehouden. Vol gens de rechter had dit Amerikaanse bedrijf na de vertrouwensbreuk die was ontstaan wel juist gehandeld. Dros was tijdig over zijn voorgeno men ontslag ingelicht en had zich voldoende kunnen voorbereiden. Dat Dros zich als directeur tijdens de bewuste vergadering onvoldoende gehoord voelde, verrast de rechter niet. Maar ze stelt dat hij voldoende in de gelegenheid is geweest te laten blijken dat hij zijn ontslag zelf niet steunde. Gezien de door UIBH aan getoonde vertrouwensbreuk kwalifi ceerde de rechter zijn ontslag met als onredelijk of onbillijk. Kerntakendiscussie De raadscommissie kerntakendis cussie, onder voorzitterschap van Piet Standaart. komt dinsdag om 20.00 uur bijeen in het raadhuis. De commissie buigt zich over de bezui nigingsvoorstellen, die zijn gedaan nadat de gemeentebegroting een gat vertoonde door tegenvallen de maatregelen van het rijk (het afschaffen van een deel van de OZB en de invoering van een BTW-com- pensatiefonds). Te zijner tijd zal de 'raad beslissen welke bezuinigingen daadwerkelijk worden uitgevoerd. Maandag wordt een commissiever gadering gehouden met uiteenlo pende onderwerpen op de agenda. Onder meer wordt gesproken over de beleidsnota Texels Onderwijs kansenplan en het reglement van orde in raads- en commissieverga deringen. Beide vergaderingen zijn openbaar en worden rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel. Publiek kan bij beide vergaderingen inspre ken. Bij de VW blijft het aantal boekin gen via de website oplopen sinds de invoering van het nieuwe TOR- systeem eind januari. Tot en met maart is het aantal voor 2006 met 15 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode voor 2005. Met name de hotelboekingen doen het goed. Die zijn in het eerste kwar taal van 2006 35 procent hoger dan in de eerste drie maanden van 2005. De boekingen voor chalets en vakantiewoningen stegen met 8 procent. De reserveringen voor bed and breakfast zitten eveneens in de NIOZ-promovendus dr. Oscar Bos heeft de North Sea Award gewonnen. Deze prijs wordt jaar lijks uitgereikt voor het beste proefschrift of de beste weten schappelijke publicatie over de Noord- of Waddenzee en bestaat uit een oorkonde en een bedrag van €1000,-. Bos kreeg de prijs voor zijn proef- Het nonnetje is een tweekleppig schelpdier, dat gegeten wordt door vissen en vogels. Bos, die zijn proefschrift op 7 okto ber met succes verdedigde aan de Rijksuniversiteit Groningen en inmiddels bij de voorlichtingsdienst van EcoMare werkt, kreeg de prijs vnjdag tijdens de Jongeren Con tactdag Mariene Wetenschappen schrift Recruitment variation of van het Vlaams Instituut voor de Macoma balthica (L): Is there a role Zee. for larval food limitation? Dat gaat over de gevolgen van voedselte korten voor nonnetjes in de periode dat ze nog larve zijn en de vraag hoeveel nonnetjes uiteindelijk vol wassen worden in de Waddenzee. Op deze dag komen elk jaar ruim honderd voornamelijk jonge onder zoekers uit de Noordzee-regio bij een om elkaar te leren kennen en informatie uit te wisselen. lift. Het aantal logiesverstrekkers dat aan het TOR-systeem deelneemt, is sinds de invoering van 370 naar 466 gestegen. Woordvoerder Jeannette Vriezema van de VW schrijft de stijgingen voor het grootste deel toe aan het Texel Online Reserveringssysteem. 'Onze homepage is nu meteen de boekingspagina en dat maakt het voor mensen toch makkelijker.' De stijgingen hebben volgens haar min der te maken met de trend dat het aantal boekingen algemeen in de lift lijkt te zitten. Dergelijke geluiden waren laatst ook al bij De Slufter vallei te horen. De VW heeft het TOR-systeem uitgebreid met een SMS-dienst. Logiesverstrekkers krij gen na een boeking automatisch een email én een SMS-je op hun mobiele telefoon. Volgens Vriezema is er ook een controlesysteem ingebouwd dat er op toeziet dat er geen misbruik van kortingen wordt gemaakt. 'Met dat systeem wordt bij bijvoorbeeld familiekortingen aan de hand van de leeftijdgegevens nagegaan of er inderdaad een familie geboekt heeft.' Bedoeling is dat voor het vertonen van arrangementen een roulatiesy steem wordt ingebouwd, zodat die in willekeurige volgorde op de start pagina worden vérmeid. Volgens Vriezema wordt er geen onderscheid gemaakt tussen arrangementen van grote en kleinere logiesverstrekkers. Lees verder op pagina 3 De dorpscommissie van Oude schild heeftdegemeentegevraagd alsnog de volledige subsidie voor de exploitatie van de gymzaal te verstrekken. De commissie ont vangt sinds de vaststelling van de nieuwe subsidieverordening in 2003 jaarlijks €8000,-, terwijl ze volgens een oud raadsbesluit uit 1987 recht zou hebben op €13.610,-. De PvdA heeft het onderwerp op de agenda gezet van de commissiever gadering die maandagavond wordt gehouden. De sociaaldemocraten willen van de andere partijen weten of zij de dorpscommissie alsnog €13.610,- wil geven. Ook wil de PvdA weten wanneer de achterstal lige subsidie aan de gymzaal wordt overgemaakt. De raad zegde de Ouderschilder dorpscommissie in 1987 een sub sidie van ƒ30.000,- (€13.610,-) toe bij de realisatie van de gymzaal. Dat raadsbesluit werd in 2003 als bijlage aan de nieuwe subsidieverordening toegevoegd, met de intentie dat het ondanks de nieuwe verordening rechtsgeldig zou blijven. Dat bleek echter niet het geval. Gesprekken van de dorpscommissie met de gemeente om alsnog terug te keren naar de €13.610,- uit 1987 leverden niets op. Volgens Gré Zegers, die bij de gym zaal betrokken is. is er inmiddels Geef ons de zak Wij halen dinsdag op heel Texel weer kleding en schoenen op ten bate van Tesselhuus en an dere goede doelen. Zet de goed dichtgebonden zakken uiterlijk 13.00 uur aan de straat en wij zorgen voor de rest. Het gaat ons om nog goed bruikbare kle ding, dus geen vodden. Hoe meer kwaliteit, hoe hoger de opbrengst. Bij voorbaat dank! Rotaryclub Texel. een exploitatietekort ontstaan. He\ ziet financieel evenmin gunstig uit als het om toekomstig groot onder houd gaat. 'In de eerste jaren had den we die subsidie nog niet nodig en is die telkens teruggestort. Dat is jaren zo gegaan, maar we zijn nu op een punt aangekomen dat er meer onderhoud aan de gymzaal nodig is. De energiekosten rijzen de pan uit en het groot onderhoud zit er aan te komen.' Tijdens de vaststelling van de nieu we subsidieverordening in 2003 sprak Zegers ook al in bij de politie ke partijen om de gymzaal onder de aandacht te brengen. Met het volle dige bedrag kan de dorpscommis sie geld reserveren voor het groot onderhoud. Zegers sluit niet uit dat in de toe komst de zaalhuur mogelijk moet worden verhoogd. Die is volgens haar nu nog aan de lage kant. De gymzaal bij het dorpshuis aan de De Ruyterstraat wordt onder meer gebruikt voor de gymlessen van openbare basisschool De Bruin vis, Gymvereniging Oudeschild. de seniorengyrn en mensen van het Verpleeghuis. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1