geding door besparing Voortbestaan musea in TEXELSE J COURANT 'Uitgestorven' Zuiderzeeharing weer terug - Portefeuilles vanavond verdeeld Ook coalitie bezorgd over bezuinigingsvoorstellen Surinaamse kinderen danken het schoeneneiland VRIJDAG 7 APRIL 2006 Zuiderzeeharing is wat korter en dikker dan de Noordzeeharing. HOU NOG- EEN PD PR VRNüte] iR0N03B,EN &R&LuFr6Ei.DC OUÊR VOOR MOS EÊN KFM13Ê.R Het stopzetten van de gemeen telijke subsidie aan de Texelse musea kan leiden tot de sluiting van het Maritiem en Jutters Muse um in Oudeschild en de Oudheid kamer in Den Burg. De andere musea voelen zich beperkt in hun mogelijkheden, waardoor onder meer de motivatie onder vrijwil ligers in het geding kan komen. Dat blijkt uit de reacties van verte genwoordigers van de vijf musea die mogelijk hun gemeentelijke sub sidie zien verdwijnen. De dreigingen zijn het grootst voor het Maritiem en Jutters Museum. Dat krijgt de groot ste hap uit de €275.000,- die de Stichting Texels Museum nu jaarlijks van de gemeente krijgt. Zonder de bijdrage lukt het volgens directeur Esther Banki niet om het museum open te houden. 'De meeste musea m het land hebben steun van de overheid nodig.' Sluiting zou volgens haar ook de nodige gevolgen hebben voor de plannen om het nieuwe maquet tegebouw te realiseren en de plan nen voor de zogeheten Gouden Dnehoek (museum, fort De Schans en Brakestein). Het MJM kreeg in 2001 een stevige subsidiever hoging om de zogeheten sprong naar 100.000 bezoekers per jaar te maken. Ondanks de inzet en de ini- 'tiatieven van het museum lukte het echter nog niet over die grens heen te komen. Voor de Oudheidkamer zou het stopzetten van de subsidie betekenen dat er geen geld meer is om het gebouw te onderhouden. 'Het is een monumentaal pand en binnen moeten we aan klimaatbe heersing doen.' Ecomare moet volgens adjunct directeur Anton Hurkens mogelijk stoppen met de jaarlijkse bezoe ken van Texelse schoolklassen. 'Dat zou jammer zijn, want we maken tijdens die bezoeken bijvoorbeeld excursies naar de Slufter en dat is voor veel kinderen vaak nog een ontdekking.' Het centrum, dat jaar lijks gemiddeld driehonderdduizend bezoekers trekt, voorziet ook de beëindiging van het opruimen van dode zeehonden langs het strand. 'Dat doen we nu voor de gemeente, maar dat zal dan waarschijnlijk ook niet meer vanzelfsprekend zijn.' Voorzitter Theo Witte van het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum in Eier- land zegt 'niet vrolijk te worden' van de voorstellen. Voor dat museum staat €5000,- ter discussie. 'We zijn er niet van afhankelijk, maar het betekent voor ons wel een flinke aderlating.' Een berekening leert dat het museum 1700 extra bezoe kers moet binnenhalen om even tueel de missende subsidie op te vangen. 'Probeer dat maar eens op een gemiddeld bezoekeraantal van veertienduizend mensen.' Het levert ook hoofdbrekens op voor de continuïteit van het museum. 'We werken nu met vrijwilligers, maar dat potentieel wordt ouder en klei ner. We zullen dus in de toekomst misschien naar een betaalde kracht toe moeten Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal (€20.000,-) zou vol gens voorzitter Klaas Eelman 'lam worden gelegd'. 'Als de subsidie wegvalt, worden we geamputeerd in onze bewegingen. We kunnen dan wel open zijn, maar we heb ben geen geld meer om iets op te knappen of om onderhoud aan het gebouw te besteden. Dan kunnen we ons niet verder ontwikkelen.' Het zou de motivatie van de vrijwilligers volgens Eelman evenmin ten goede komen. 'Dit is niet leuk als je je vrije tijd erin steekt.' De musea zijn er over het algemeen verbaasd dat er mogelijk op de musea wordt bezuinigd. Volgens Hurkens moet het belang van de musea voor het toerisme niet uit het oog worden verloren. De gemeente zou er volgens hem geen kwaad aan doen ook eens naar de uitga ven voor externe adviesbureaus te kijken. 'Daar lees ik weinig over.' Banki wijst erop dat de musea een belangrijke rol spelen bij het behoud van het cultureel erfgoed van het eiland. 'Cultuurtoerisme is momen teel in zwang, maar daarvoor moet je ook wel wat te bieden hebben.' Vóór de aanleg van de Afsluit dijk in 1932 vingen vissers volop zogeheten Zuiderzeeharing, een vissoort die na de vorming van het IJsselmeer verdween. Maar vorige week leverde de TX10 800 van deze 'uitgestorven' vis soort af in Ecomare om aan de zeehonden te voeren. bij Hans Witte van het NI0Z leert dat er vijf populaties haring bestaan, waarvan de uiterlij ke kenmerken en de bouw iets ver schillen. Vissers weten ze goed te onderscheiden. Eén van de popu laties, die ook nu nog Zuiderzee haring wordt genoemd, verdween strikt genomen bij de aanleg van de Afsluitdijk. Maar de eigenschappen van deze soort leven voort, omdat de 'uitgestorven' groep vissen in Be overgebleven populaties werd ppgenomen en zich vermengde. Als vissers haring met deze kenmerken m hun vangsten terugvinden, spre- ze daarom van Zuiderzeeharing. jn vergelijking met Noordzeeharing is de Zuiderzeeharing korter en dik ker en heeft iets minder wervels. Dat de TX10, de TX35, de TX35 en sportvissers momenteel veel van deze haringsoort in de Waddenzee vangen, komt waarschijnlijk doordat deze vis daar paait. Ook bestaat het vermoeden dat bruinvissen, waar van er de laatste tijd opvallend veel worden gezien langs de Noordzee kust, de haring opjaagt, waardoor deze in de Waddenzee terechtkomt. In het algemeen wordt gesteld dat de haringpopulaties in de zuide lijke Noordzee de laatste jaren in grootte zijn toegenomen. Doordat er momenteel veel haring wordt gevangen, brengt deze vissoort op de visafslag maar weinig op. Wat ik zeggen Hutjes van De Zeester was, evenals de TX10 van Boom en de TX25 van Blom, één |®i de vissers die vorige week de uitgestorven gewaande Zuiderzeeharing in de netten "eeg. Ook gasten van sportvisboot de Rival sloegen ze met hun hengel aan de haak. (Foto Ben Konngi Wereldwinkel naar Weverstraat De Wereldwinkel verlaat in juni et pand in de Waalderstraat om Wn nieuw onderkomen te vinden °P de hoek van de Parkstraat en ae Weverstraat, het pand waar- n voorheen AVT Brouwer was nieuwe winkel wordt ingencht s de vernieuwde formule van Landelijke Vereniging van Wereld- kels en krijgt een professionele aling. Met de nieuwe formule ten meer mensen, en vooral ook 9ere, worden bereikt. Omdat de uwe winkel veel groter is dan het lö|ge pand, zijn extra vrijwilligers Aanmelden kan in de winkel Waalderstraat, of via voorzitter «kus Kieft, tel. 319324. Ecokar haalt ruim 850 kilo afval op Bij de Ecokar, die elke twee maan den het eiland aandoet, werd maandag 850 kilo klein chemisch afval ingeleverd. Hieronder wor den afvalstoffen verstaan als verf- resten, batterijen, spuitbussen, lijm. terpentine, geneesmiddelen, cosmetica, TL-buizen en spaar lampen. Deze 'probleemstoffen' kunnen ook worden ingeleverd bij Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. Ook bedrijven kun nen hier terecht. Het inleveren van klein chemisch afval is gratis voor particulieren, bedrijven betalen kostendekkende tarieven. Het depot is iedere dins dag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur geopend. In verband met Pinksteren komt Bezuinigingen 'Hogere lasten voor Texelaars in aantocht', kopte de Texelse Courant van 4 april, in dit arti kel worden de burgers door onze gemeentelijke bestuurders enkele forse verhogingen aangekondigd in verband met de gemeentelijke bezuinigingen. Ook wordt het pak ket met mogelijke maatregelen genoemd. Oké, gemeentelijke bestuurders, laten we beginnen met de Groene- plaats: wat dacht u van de inhoud (het personeel) van het gemeente huis en het nieuwe gemeentehuis. Vervolgens het personeelsbestand in de Reijer Keijserstraat. Als we hier nu eens beginnen met bezui nigen, hoeft het niet uit de zak van de burger te komen. Wat betreft de verhoging van het reinigingsrecht voor het opruimen van zwerfvuil langs de openbare weg, u kunt die verhoging ook deels innen door een verhoging van de toeristenbelasting. Kunnen we hier niet stellen: de (mede)vervuiler betaalt ook? En eerlijk gezegd valt het met het zwerfvuil langs de openbare weg ook wel weer mee en is het niet nodig daar een belastingverhoging voor in te voeren, maar ja, het geld voor het nieuwe gemeentehuis moet toch ergens vandaan komen. Ook nog een verhoging van de prijs van parkeervergunningen, lees ik dezelfde avond op de Kabelkrant. Texels Belang (voorstander van een nieuw gemeentehuis - mag je je dan nog Texels Belang noe men?) wil de parkeertarieven juist afschaffen. J. Zijm, Den Burg. de ecokar de volgende keer niet op de eerste maandag, maar op maandag 12 juni. Inlichtingen via de servicebalie van de gemeente, tel. 362111. hHTooK ÖOM Q of-- OV - 2.006 Een (be)zuinig rondje Decoalitiepartijen hebben tijdens de onderhandelingen woensdag avond hun bezorgdheid geuit over de bezuinigingsvoorstel len. Met name het schrappen van of korten op externe uitga ven, zoals het strand, de musea en andere toeristisch of maat schappelijke voorzieningen, vin den de partijen ongewenst. Tij dens de bespreking vanavond komt onder meer de portefeuil leverdeling van de wethouders aan de orde. Met uitzondering van het hoofd stuk financiën hebben de beoogde coalitiepartners over alle beleids terreinen gesproken. 'Er zijn best punten waarover discussie is geweest, maar in hoofdzaak is in goede harmonie met elkaar gesproken', vertelt formateur Jos Timmer. Woensdagavond passeer den onderwijs, jeugdbeleid, sport, cultuur, sociale voorzieningen, maatschappelijke dienstverlening, volksgezondheid, milieu, ruimte lijke ordening, volkshuisvesting, landschap, natuur en ruimte de revue. Afgesproken is onder meer speciale aandacht te besteden aan volkshuisvesting, met name voor senioren en starters. Daarbij wordt ook gedacht aan het split sen van gezinswoningen in kleine re wooneenheden. Afspraken zijn ook gemaakt over kwaliteitsverbe tering van vakantiehuizen. Het hui dige onderscheid in grootte tussen recreatieve opstallen (maximaal 55 vierkante meter) en zomerhuizen (70 vierkante meter) moet verdwij nen. Welke uniforme oppervlakte het wordt, is nog niet afgesproken, maar in ieder geval niet kleiner dan 70 meter. De vraag hoe het verder moet met de problematiek op vakantiepark De Krim ontsnap te woensdag aan de aandacht, maar Timmer beloofde dit van avond alsnog op de agenda te zetten. Publicaties over verborgen armoede hebben indruk gemaakt. Timmer: 'Dit moet in kaart worden gebracht en we moeten hierover in gesprek met maatschappelijke organisaties, want door de Wet op de Privacy kan de gemeente hier niet zoveel mee.' Afgespro ken is verder dat de gemeente meewerkt aan plannen voor zorg boerderijen en dat een serieuze doorstart wordt gemaakt met het opwekken van duurzame energie op het eiland. Daarbij vervult de gemeente de rol van aanjager en wordt de uitvoering aan particu liere instanties overgelaten. Tenslotte is over het nieuwe raad huis afgesproken dat eerst een goede kerntakendiscussie moet worden gehouden, met als resul taat dat de gemeente weer een sluitende meerjarenbegroting heeft. Pas dan mogen de nieuw- bouwplannen uit de ijskast. Van avond wordt meer gedetailleerd over de bezuinigingsvoorstellen gesproken. Texel mag dan algemeen bekend staan als schapeneiland, voor honderden straatarme kinderen in Suriname is het vooral een schoe neneiland. Want elk jaar arriveren in het voormalige Nederlandse rijksdeel honderden paren schoe nen die op Texel zijn ingezameld bij de actie Geef ons de zak. Ze worden met ongeduld en graagte ontvangen door oud-eilandge- note Nel Bakker van het sociaal project Tori Oso in Paramaribo. Zij zorgt er met andere bevlogen vrijwilligers voor dat de schoenen terechtkomen bij de allerarmsten, meest kinderen. De negatieve verhalen die de ronde doen over ontwikkelingshulp zijn maar al te vaak gegrond. Veel van wat door mensen in het Westen aan geld en goed wordt ingezameld voor verre goede doelen, komt met terecht of komt in verkeerde zakken. Betrouwbare mensen ter plekke zijn daarom van cruciaal belang. Aan de vooravond van weer een nieuwe actie Geef ons de zak stuurde Nel Bakker enkele gegevens over de uitreiking van de schoenen. Dat deed ze via strandjutter Cor Ellen uit Oosterend, die voor andere zaken regelmatig in Suriname komt. Bakker schrijft dat ze met de partij 'Texelse' schoenen die recentelijk in Suriname aankwam deze keer naar het kindertehuis Nos Casitas is geweest, een opvang voor kinderen uit probleemgezinnen met drugsge bruik, mishandeling, seksueel mis bruik en aids. De scepter over de 87 kinderen wordt gezwaaid door 'tante' Lottie. Bakker: 'Ik vond het een deprimerende ervaring. Door de week heeft tante Lottie hulp van een paar vrijwilligers, maar in het weekend staat ze er alleen voor. Ze doet de was met een krakkemik kige machine. Het huis valt al van verre op door de lange rijen spij kerbroeken die over de omheining hangen en hopelijk droog zijn als de kinderen ze weer aan moeten om naar school te gaan.' Met meer dere kinderen is duidelijk iets mis, aangeboren of door de omstandig heden waarin ze hebben verkeerd. Tante Lottie en de kinderen leven van donaties en giften in natura. De schoenen van Texel komen als geroepen. Het uitzoeken, passen en meten is een rumoerig feestje. Dinsdag worden door leden van de Rotaryclub en andere vrijwilli gers opnieuw schoenen en kleding opgehaald. Ook nu zullen de schoe nen op het overslagstation in Oude schild worden geselecteerd, want niet alles is geschikt voor de tropen. Wat achterblijft, wordt tegelijk met de ingezamelde kleding via nor male handelskanalen verkocht, ten bate van de bekende goede doelen zoals het Tesselhuus. De schoenen worden in verhuisdozen verscheept, voorzien van de nadrukkelijke ver klaring dat het een 'sociale' zen ding van tweedehands goederen betreft, anders moeten invoerrech ten worden betaald. Toch is de ver zending van de schoenen telkens weer een dure grap, die behoorlijk drukt op de totale opbrengst van de ophaalactie. De Rotaryclub hoopt op sponsors die deze kosten geheel of gedeeltelijk willen dragen. Uitzoeken en passen van tweedehands schoenen van Texel in het opvanghuis Nos Casitas v

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5