Belevenissen zoeaven uit de eerste hand Omzetgroei en hogere winst Rabobank in 2005 Bijdrage uit Raboton voor horden atletiek 'Texelaars in het leger van de paus' TEXELSE J COURANT Atletiekvereniging Texel gaat zeer binnenkort van start met het onderdeel hordenlopen. Daarvoor werd dinsdag een belangrijke hin dernis genomen, want de club kreeg een forse bijdrage uit de Raboton voor de aanschaf van materialen voor de technische nummers. Dat geld zal worden besteed aan de aanschaf van hor den. Uit handen van Mieke Vlaming en Neeltje Hoogerheide, die daarmee hun laatste wapenfeit verrichtten voorde Commissie Raboton, kreeg interim-voorzitter Albert Vlierhuis van AVT tijdens de ledenvergade- nng van de bank bij Bouwbedrijf Duin een cheque overhandigd van €2.950,-. Daarvan worden horden aangeschaft en volgende maand, waarschijnlijk op zaterdag 13 mei, wordt het nieuwe onderdeel inge luid met een clinic. De bekende Nederlandse hordenloper en hoog- Aspiranten Mareis verslaan Hoppers De aspiranten van basketbalver eniging De Mareis hebben zater dag in Hoorn met 48-56 gewon nen van Hoppers. 'Ik vond het één van de leukste wedstrijden van dit seizoen', verteltde Douwe Vonk, de Texelse center, na afloop. De beide teams troffen elkaar dit seizoen al drie maal, steeds met winst voor Hoppers. Het Texelse team trad niet volledig aan en center Douwe Vonk kampte met een blessure. Bij de rust stond Hoppers dan ook met tien punten voor en leek De Mareis weer op verlies af te stevenen. Na de rust begon De Mareis echter sterk en werd het verschil lang zaam ingelopen. Het derde kwart eindigde gelijk. 'Volhouden, rustig blijven en rond passen', was het. devies van coach Jan Vonk. En dat lekte. Met een tomeloze inzet van Jorik Heijenk (13 punten) en Clark Backer (17 punten), het sterk ver dedigende werk van Femke Heijenk (6 punten) en de snelle acties van Bas Vos (6 punten), werd de achter stand omgezet in een voorsprong, "og aangevuld met de punten van Douwe Vonk (8 punten) en Charlotte Hendriks (6 punten). Coach Vonk toonde zich zeer tevre den. De Mareis speelt zondag in de De Koninghal tegen Yellow Bike uit Den Helder. Zaalvoetbalsters eindelijk op dreef Na de afgelopen weken een paar rommelige wedstrijden te heb ben gespeeld, lieten de zaalvoet balsters van Klif maandagavond eindelijk weer eens zien goed te unnen voetballen. Tegenstander rC Pellor 2 had weinig in te bren gen en verloor met 6-2. springer Sven Ootjers zal daaraan zijn medewerking verlenen. Met de uitreiking van een donatie aan de atletiekvereniging wordt in feite de echt Texelse opzet van de Raboton afgesloten. Zoals deze krant dinsdag meldde, heeft de Rabonbank besloten het bud get te verhogen van €50.000,- naar €75.000,- en kunnen met ingang van dit jaar ook verenigingen uit Den Helder, Julianadorp en Anna Paulowna een beroep doen op de regeling. Die verandering is een uit vloeisel van de fusie tussen Rabo bank Texel en Rabobank Noord-Hol land Noord in 2005. De Commissie Raboton, die binnengekomen aan vragen beoordeelt, was volledig Texels, maar wordt nu gevormd door twee Texelse en vier over- kantse leden. Namens het bestuur van de bank wordt Jan van der Vis voorzitter en nemen Dirk Haker en Klaas Tjepkema in de commissie zitting. Hoewel de nieuwe opzet in theorie kan betekenen dat er minder geld vloeit naar Texelse, maatschap pelijke doelen, verwacht directeur Ronald Bleeker dat dit in de prak tijk zal meevallen. 'Op Texel is de Raboton een ingeburgerd begrip. Het zal nog wel even duren voor dat aan de overkant ook zo is. Boven dien is het zo dat het beschikbare budget niet ieder jaar wordt opge maakt.' Volgens Fenneke Krafft, die namens de Rabobank alle aanvra gen behandelt en aan de commissie voorlegt, is het aantal verzoeken inmiddels teruggelopen van zo'n veertig tot twintig per jaar. Jaar lijks zal de hoogte van de Raboton opnieuw worden vastgesteld door het bestuur. Het aantal aanvragen speelt daarbij een belangrijke rol, evenals het bedrijfsresultaat van de bank. Het overgebleven budget van 2005, zo'n tienduizend euro, wordt aan het beschikbare bedrag van 2006 toegevoegd. Vanuit de zaal werd door leden voorgesteld het resterende saldo van 2005 expliciet aan Texelse goede doelen toe te kennen, omdat Texel daarop het meeste recht zou hebben. Dat voor stel werd door het Rabo-bestuur echter niet overgenomen. Rabobank Noord-Holland Noord heeft in 2005, het jaar van de fusie tussen Rabobank Texel en de Rabobank in de kop van Noord- Holland, goed gedraaid. Uit het voorlopige jaarverslag van de bank, waarop nog geen accoun tantscontrole is toegepast, blijkt dat de omzet is gestegen tot ruim 1,1 miljard euro (€968 min.), een stijging van zo'n 64 miljoen ten opzichte van 2004. Het bedrijfs resultaat (voor voorzieningen en belastingen) steeg met enkele tonnen tot 7,7 miljoen euro. Dat bleek dinsdag tijdens de afde lingsvergadering voor de Texelse leden van de bank. Die werd op locatie gehouden bij Duin Bouw bedrijf. De Rabobank Noord-Holland Noord doet het goed. Gezien de economi sche ontwikkelingen in het werkge bied is er binnen de bank tevreden heid over het behaalde resultaat, want heel rooskleurig is de situ atie in de Kop niet. De malaise in de bloembollensector, waarvan de Rabo de grootste financier is, is groot. Daarnaast is sprake van schaalvergroting in de agrarische sector en zet de sanering in de vis serij zich voort. Met name de hoge gasolieprijzen stellen de vissers voor problemen, aldus Ronald Blee ker, directeur van Rabobank Noord- Holland Noord. Hij constateert veel stille armoede in deze sector. Het toerisme stabiliseert. 'Dat bete kent dat we Texel aantrekkelijk moe ten houden. Het toerisme is een van de kurken van het eiland', hield Bleeker de circa honderdvijftig aan wezigen dinsdag voor. Daarnaast sprak hij zijn zorgen uit over de bereikbaarheid van Den Helder en Texel door de op handen zijnde Pla nologische Kernbeslissing Wadden zee, waartegen ook tal van Texelse organisaties al hebben geageerd. De mono-economie in Den Helder en de stagnatie van de ontwikke ling van de binnenstad zijn evenmin goed voor de economie in het werk gebied. Niettemin boekte de bank meer 'winst' dan in 2004. Het aantal klanten nam met 673 toe tot 41.791 en het ledental steeg tot 7.032. Het afgelopen jaar werd vol gens Bleeker tevens benut om de interne organisatie op orde te bren gen. De werkwijzen van beide ban ken werden op elkaar afgestemd. De vrees dat de fusie zou leiden tot een fors aantal overplaatsingen van Texelse werknemers naar de vaste wal, blijkt vooralsnog ongegrond. Weliswaar moet een deel van de medewerkers dagelijks naar Den Helder, maar het aantal FTE's (volle dige arbeidsplaatsen) werd op Texel uitgebreid tot 32. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 11 april: Veld A: 18.30 CVI-TESO Kobeko 19.15 Tatenhove 1-Kobeko CVI 20.00 Rndstd-Koetshs Tatenhove 1 20.45 Paal 28-NIOZ 1 Bremakker 2 21.30 Bremakk 2-Cocky Maarco B. 22.15 Maarco B.-Tevoko Cocky Veld B: 18.30 Inteneurbouw-Ecotiem NIOZ3 19.15 NIOZ 3-OSG Interieurbouw 20.00 De Pilaar-Rab Rabobank 20.45 Rabobank-L&R De Pilaar 21.30 Beverdam-AH NIOZ 2 22.15 NIOZ 2-Wessels Albert Heijn Veld C: 18.30 NBC-Jozefschool Klif 23 19.15 Bar Sportief-Klif 23 NBC 20.00 Beverdam 2-Timmer De Krim 20.45 De Krim-Smash Beverdam 2 21.30 lepe de Boer-Sportsh Smash 22.15 Autocent-De Kuip lepe de Boer Wedstnjdleiding: Cocky's Kapsalon en Daan (tel. 320370). Uitslagen 4 april: Kobeko-Het Koetshuis 3-0; Randstad-Tatenhove 1 3-0 TESO-De Pnnsen van Texel 3-0 Tevoko-Maar- co Bouw 1 -2; Texelse Autocentrale-Paal 28/De Krim 1-2; Cocky's Kapsalon-Bremakker 2 0-3; NIOZ 3- De Pilaar 2-1Bouwcenter Rab-lnterieurtxxjw Texel 2-1, Eco-Oem-OSG 0-3; Wessés Ontwerpt'-Lange- veld de Roorj 2-1. Slagerij Bevwdam-NIOZ 2 1-2; AJbertHej>Oe Wit Instalaüetechnïek 3-0 Smash'68 Piet Kooger-Foto De Waal 1-2, Bremakker i-Salon MartïiêDe Oorzaak 3-0 NatuirwnkePSchouwstra Transport 3-0 B&B van der Vis en centrum Texel 3-0 Zeümaken] TexeTRanco Schilder 0-3: NIOZ 1 -Café de Kuip 2-1 Golfteam verliest van koploper Marijke de Beer en Harriet Bödic- ker hebben dinsdag op golfbaan Nieuwediep hun tegenstanders van golfclub Heiloo weten te verslaan. Maeike van der Schaaf stond op achterstand, maar slaagde er in de laatste zes holes te winnen, waar door ze er een gelijk spel uitsleepte. Jacquelien Dijkstra, Petra Keijser en Margreet de Graaff verloren hun wedstrijd. Al met al was teamcap tain Marijke de Beer niet ontevreden met het resultaat. Het Texelse team behaalde 15 van de 36 punten en staat nu op een gedeelde tweede plaats achter kop loper Heiloo. Leerlingen OSG lopen memorial Leerlingen en docenten van OSG De Hogeberg doen zaterdag 15 april mee aan de Jan Knippenberg Memorial, die iedere twee jaar wordt georganiseerd door Noordkop Atle tiek uit Den Helder. De Texelse deel nemers leggen de loop van Hoek van Holland naar Den Helder af in estafettevorm en volgen daarbij de oude route; van Hoek van Holland (de geboorteplaats van ultraloper Jan Knippenberg) naar Den Helder. De nieuwe route voert van Den Hel der naar Schoorl en weer terug. O a-w. i ii^i i MIIMUICII IC MCU" 9espeeld, scoorde Annie Brou wer de eerste treffer. Deze werd erna gevolgd door een tweede, ton coach Arno van Heerwaarden "aar toeriep 'alleen' door te gaan "Brouwer uitstekend afrondde. spel van de Texelaars zag er Pina uit Er werd goed samen gespeeld en Liske Slaats, Hilmar en Linda den Braven leverden verdedigend keurig werk. In «slotfase scoorde Bianca Kager derde Texelse doelpunt, waarna a doelpunt, waarna eindelijk liet zien wel degelijk n aardig team te hebben. De rust stand was daardoor 3-1 na het wisselen van speelhelft epne[/rnam de keepster van Pellor l" nsloze poging te scoren. Dit P'e werd gelijk afgestraft door Vlaming en Geus goed op dreef John Vlaming en Eric Jan Geus hebben dankzij een hoge score in de voorlaatste ronde vrijwel zeker de derde plaats in de competitie van Kiaverjasclub Den Burg veilig gesteld. Koomen en Weijdt beleef den een zware avond, maar behou den de leiding in het algemeen klassement. In de laatste twee ronden van de competitie worden vijf spellen van zestien beurten gespeeld in plaats van vier. De lange zit was voor de geroutineerde klaverjassers geen enkel probleem en er werd bijzonder hoog gescoord. Het gemiddelde was dit seizoen nog niet eerder zo hoog. Vooral Eric Jan Geus en John Vlaming waren bijzonder op dreef. De eerste drie spellen werden met een score van ruim boven de 2000 afgesloten. Zij behaalden daarbij ook nog eens vijf marsen. In de laatste spellen werd wat rustiger aan gedaan. In totaal behaalden zij 9790 punten en stijgen van de vierde naar de derde plaats in het klassement. Daarbij hebben ze zo'n gat geslagen met de concurren ten dat deze plek hen niet meer kan ontglippen. In de periodestand sprin gen zij van de vijfde naar de twee de plaats. Wil Maas en Jan Middag zaten de hele competitie in de hoek waar de klappen vielen, maar dankzij twee achtereenvolgende hoge scores hebben zij flink afstand genomen van de onderste regionen. Ook zij wisten twee keer boven de 2000 te scoren en behaalden 9354 punten. Hiermee stijgen zij van de zestiende naar de dertiende plaats in het klassement en staan zij op een niet meer verwachte derde plaats in de laatste periode. Ook Ernst Ellen en Jitze de Vries deden het prima en verzekerden zich dankzij een avondscore van 8996 punten van een positie in de top tien. Met 8996 punten stegen zij naar de achtste plaats. Enk Boogaard en Rob haar collega in het Texelse doel, Marit Tuitman, die de bal ving en met een prachtig schot in het doel van de tegenstander liet verdwijnen. Even later deed ook Pellor nog een duit in het zakje (4-2). Dat bleek het laatste wapenfeit van de tegenstan der, terwijl Klif nog lang niet was uitgevoetbald. Eerst knalde Linda den Braven de bal snoeihard in de kruising en even later kwam Diana van der Wilde net te kort om ook te scoren. Vlak voor het eindsignaal slaagde Brouwer wel. Stapersma - de nog regerende kam pioenen - bleven met een score van 8973 punten een beetje achter. Maar ook zij boekten een plaatsje winst in het klassement en staan nu vijfde. Theo Stoelinga en Rick Fokkema behaalden een vijfde plaats (8822 punten). Winst in het klassement zat er niet in, zij blijven twaalfde. Maar de achterstand op nummer elf is nog gemakkelijk te overbruggen. Gemiddeld werden deze avond 8151 punten behaald. Omgerekend naar vier partijen komt dit neer op 6521 punten, de hoogste score van dit sei zoen. Er werden 54 marsen gespeeld. Dit is omgerekend 43 stuks. Het club kampioenschap is ook na de voor laatste ronde nog steeds niet beslist. Bart Weijdt en Willem Koomen maak ten moeilijke momenten door, maar wisten zich dankzij een goede score in de laatste ronde nog te herpakken. Wel moest een deel van de voor sprong worden ingeleverd. Het ver schil (1147 punten) is nog steeds in te halen. Fenny en Rob Caspers deden hun uiterste best, maar konden maar ten dele profiteren van de off-day van de leiders. Eric Jan Geus en John Vlaming wisten ruim 2300 punten van hun achterstand af te snoepen, maar deze eindspurt komt waarschijnlijk te laat om nog een gooi te doen naar de titel. In de periode leiden Weijdt en Koomen, met een comfortabele voor sprong van 1900 punten op Vlaming en Geus. Nieuw bestuur Zestig van Texel Volgend jaar wordt de negende edi tie van de Zestig van Texel gehou den. De voorbereidingen van deze ultraloop rond het eiland worden geleid door Cees Goslinga, die Albert Hoven opvolgt als algeheel coördi nator. Goslinga (43) heeft zich als marathonloper nooit gewaagd aan de ultraloop, maar deed wel mee aan de estafette van 4x15 kilometer. Ook nieuw in de organisatie is Dick van der Weide, hoofd Sportservice Den Helder. Van der Weide (53) nam deel aan verschillende evenementen van Atletiekvereniging Texel en liep binnen de Zestig van Texel eerder de 4x15 km estafette en de 30 km- loop. Als KNAU-wedstrijdleider zal hij zijn bijdrage leveren aan een goed verloop van de wedstrijd. Ervaring als wedstrijdleider deed hij op bij de Dam tot Damloop en de Halve Mara thon van Egmond. De Zestig van Texel wordt gehouden op maandag 9 april (tweede paasdag) 2007. hulp te komen, moet een rol hebben gespeeld. Voor het geld deden de zoeaven het in elk geval niet, want de soldij was laag. De kerkelijke staat - half zo groot als Nederland - hield op te bestaan toen Victor Emanuel op 20 septem ber 1870 met 50.000 man Rome binnentrok, waartegen de slechts een goede zaak. Tot in de jaren dertig werden de stokoude nog levende zouaven met hun merkwaardige uniformen inge schakeld bij kerkelijke processies en menig rooms voetbalteam noemde zich Zoeaven. De zoeaven waren niet steeds in bloedige gevechten verwikkeld, integendeel. Blijkens Texelse zoeaven in december 1867 in Rome. Van links n. Witte, Comelis Bakker, Jacobus Smit en Willem Maas. r rechts Reijer Witte, Comelis Comelis Witte uit Den Burg diende van 1866 tot 1868 als zoeaaf in het leger van de paus. Hij was niet de enige. Zes andere Texelse jongens - Comelis Bakker, Willem Maas, Jacobus Smit, Nicolaas Smit, Reijer Witte en Cornelis Zoetelief - hadden ook gehoor gegeven aan de oproep van Pius IX om de pauselijke staat te verdedigen tegen belagers als Garibaldi en Victor Emanuel, die door het veroveren van vele staatjes uiteindelijk de Italiaanse een heid bewerkstelligden. Bijna anderhalve eeuw na datum schreef Wittes achterkleinzoon Sjaak Schraag (64) uit Den Burg een boek dat een uitstekend beeld geeft van de belevenissen van de Texelse zoeaven en de tijdsom standigheden waarin zij plaatsvonden. 'Texelaars in het leger van de paus' ligt nu in de boekwinkels. Het eerste exemplaar werd zondag aangeboden aan pastor Eduard Moltzer van de RK Parochie Texel. 8.000 verdedigers van de stad mets konden uitrichten. Pius IX was niet meer tevens koning, maar alleen nog baas in zijn eigen paleis met directe omgeving. Daarin berustte hij niet, waardoor de 'Romeinse kwes tie' een heikel punt bleef in de poli tiek. De zaak werd pas in den minne geschikt in februari 1929 toen paus Pius XI en de fascistische dictator Mussolini het Verdrag van Lateranen sloten. Dat kwam er op neer dat Italië en het Vaticaan (met een aantal kerken en het buitenverblijf Castel Gandolfo - totaal 44 hectare) elkaar als souvereine staten erkenden en dat de paus een schadevergoeding kreeg. Hoewel de strijd om het behoud van de pauselijke staat dus werd verloren, genoten de teruggekeer de zoeaven groot maatschappelijk aanzien. Het begrip zoeaaf stond voor onbaatzuchtige edele moed en bereidheid het leven te riskeren voor reisverslag en brieven functioneer den ze als ordedienst en politieleger, patrouillerend door de bergen rond Rome, op zoek naar rovers, maar ook naar lekker eten, goede wijn en ander avontuur. Toch maakte Cornlis Witte diverse acties mee, waaronder de beslissende slag bij Mentana, die in het boek wordt beschreven door een andere Texelse zoeaaf, Nicolaas Smit. De kogels floten hem om de oren en hij was doof door het knallen van de geweren, maar kwam er goed af. Het aantal gesneuvelden onder de zoeaven was betrekkelijk klein. Besmettelijke ziekten zoals cholera eisten wel hun tol. Van de zeven Texelaars kwamen er zes behouden thuis. Nicolaas Smit was op 8 februari 1869 als gevolg van 'hevige koorts' in het ziekenhuis van Monte Fiascone over leden. Wat hij betreurde was 'niet als martelaar des bloeds zijn leven te moeten laten'. Eigenlijk kon het met uitblijven dat Schraag naspeuringen ging doen naar de lotgevallen van de zoeaven. Hij beschikte over de vele uitvoerige brieven die zijn overgrootvader naar huis schreef en zijn reisverslag, tal van foto's en documenten, meege- brachte relieken, onderscheidingen en zelfs het nog klokgave uniform dat Witte heeft gedragen. Daarbij was Schraag ook nog eens in staat om de belevenissen van de zoeaven historisch verantwoord op papier te zetten, want hij is een gedreven en nauwgezette amateur-historicus die er een omvangrijke op Texel betrek king hebbende collectie bijhoudt en in 1990 naam maakte met het boek Veldnamen van Texel. Achtergrond In één opzicht had hij het bij deze publicatie makkelijk; het reisverslag en de brieven met een schat aan gegevens hoefde hij alleen maar over te schrijven om een goed en zelfs redelijk spannend verhaal te krijgen. Een groot deel van het boek bestaat dan ook uit die brieven. Schraag was echter historicus genoeg om het daarbij niet te laten. Hij zorgde voor een context door de historische achtergrond van de zoeavenstrijd op toegankelijke wijze uit de doeken te doen. Hij deed archiefonderzoek, raadpleegde talloze bronnen en reis de zelfs naar Italië om de plaatsen die in de strijd een rol hebben gespeeld te bezoeken. De daarbij gemaakte foto's horen tot de illustraties van het boek. Opmerkelijk Dat maar liefst zeven jongens uit de kleine katholieke gemeenschap van Texel bereid waren vrijwillig huis en haard te verlaten en de omslachtige reis naar het verre en onbekende Italië te maken, is nogal opmerkelijk. Maar dat gold ook voor de jongens uit andere delen van het land die in het pauselijke leger dienden. Het kleine, overwegend protestantse Nederland 'leverde' 3.181 zoeaven, het grote katholieke Frankrijk 'slechts' 2.964. België deed met 1 634 zoeaven ook nog flink mee, uit de overige landen kwamen er veel minder. Waarschijnlijk juist omdat ze een 'bedreigde' min derheid in eigen land vormden, waren de katholieken fervente aanhangers van de paus en wilden dat met daden laten zien, precies het omgekeerde van de tegenwoordige situatie. Ook de ijver waarmee de pastoors in de diverse parochies vanaf de preek stoel het jongvolk aanspoorden de Heilige Vader in zijn benarde positie te Auteur Sjaak Schraag bij het zoeavenuniform van zijn overgrootvader, aangebracht op een pop van Gemt Gerrits. Ondanks de ouderdom (140 jaar) verkeert de wollen stof in perfecte staat, niet van nieuw te onderscheiden. ,cc..3 M VRIJDAG 7 APRIL 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7