Koger terras inzet van steeds venijniger conflict TEXELSE j COURANT Rechtszaak huurder en verhuurder Bezuinigingen uit de lucht gegrepen Inspraak eilanden in Waddenfonds onzeker I Protest tegen hervatten schieten Fort Erfprins Taxibus kantelt bij ongeval Pontweg DINSDAG 11 APRIL 2006 "C-.; inn de zijkant van restaurant La Pampaa is inzet van het geschil. Het aantal verhuurde vierkante meters van een terras van hore- cacomplex De Nieuwe Toekomst in de Koger Dorpsstraat is inzet van een geschil met steeds venij niger kantjes. Sherif, eigenaar van restaurant La Pampaa, voelt zich al bijna vier jaar aan het lijntje gehouden en beschuldigt verhuurder Amstelvast ervan een 'raar spelletje' te spelen. Hij is van plan de rechter een schade vergoeding van ruim €400.000,- te vragen. Beide partijen vinden dat ze gelijk hebben en beweren dat met de con tracten in de hand te kunnen bewij zen. In een door hem aanhangig gemaakte bodemprocedure vordert Sherif onder meer een gedeeltelijke ontbinding van de huurovereen komst en teruggave van wat volgens hem teveel is betaald. Amstelvast benadrukt bij monde van advocaat Pier Star Busmann van Frantzen Advocaten zich aan haar verplich tingen te houden en dat ook te verwachten van Sherif. Het conflict heeft een geschiede nis die bijna net zo oud is als het Koger horecacomplex. Sherif heeft het pand Dorpsstraat 14. onderdeel van De Nieuwe Toekomst, sinds bijna vier jaar in gebruik als res taurant La Pampaa. Hij huurde dat eerst van Tijs Blom, de bouwer van het complex, en nadat die het had verkocht van de nieuwe eigenaar, Amstelvast. Het geschil gaat over het terras aan de zijkant (de grond aan de voorkant is eigendom van de gemeente). Volgens Sherif betaalt hij voor 100 vierkante meter, maar gebruikte hij er in de praktijk lange tijd slechts 54. 'Ik betaal ook voor de buurman', aldus Sherif. Hij liet dit volgens eigen zeggen aanvan kelijk over zijn kant gaan omdat hij bang was dat het conflict door de tegenpartij zou worden gebruikt om het contract te laten ontbinden. Toch besloot Sherif als tegenmaat regel de borg niet te betalen. Een schikkingsvoorstel leek even voor een oplossing te zorgen, maar vol gens Sherif kwam Amstelvast zijn afspraken niet na, terwijl volgens Amstelvast juist Sherif de schuldige was. Het kwam uiteindelijk tot een kort geding, dat door Sherif werd verloren. In september 2005 beval de voorzieningenrechter in Alkmaar hem zijn schulden te voldoen. Sherif toonde zich niet onder de indruk en verklaarde de zaak te hebben verloren omdat zijn advocaat onvol doende tijd had gehad zich voor te bereiden. Spelletje Sherif wijst met een beschuldigende vinger naar Gerard de Vries, mede eigenaar van Vastgoed en beheerder van De Nieuwe Toekomst, die vol gens hem een 'raar spelletje' speelt en zijn positie misbruikt. Sherif wijst erop dat De Vries niet alleen eigenaar van het gebouw is, maar ook van hotel Cooghen, restaurant Cooghen en het voormalige café Het Dorp. Hij stelt dat de situatie nog ongunstiger voor hem werd toen hij het voorstel van De Vries had afgeslagen om een deel van het terras aan de voorkant af te staan. 'Hij vond dat het terras het zicht op de ingang van zijn hotel ontnam. Ik moest een deel aan hem geven, in ruil voor het opknappen van de rest van het terras op kosten van Amstelvast. Toen ik niet akkoord ging, is hij begonnen me weg te pes ten.' Op 1 september zou De Vries op strategische plaatsen stoelen en tafels hebben geplaatst, waardoor de grootte werd teruggebracht tot 33 vierkante meter. Sherif heeft een bodemprocedure aanhangig gemaakt tegen Amstel vast. De belangrijkste eis is terug gave van de te veel betaalde huur. Eigenlijk had hij tegelijkertijd een schadevergoeding willen eisen, maar in overleg met advocaat Marco Berbée van advocatenkantoor Prins Koster in Den Helder is besloten beide zaken los te koppelen. 'Maar als ik deze zaak win, ga ik ver der.' Volgens Sherif heeft zijn boek houder berekend dat hij nog ruim €400.000,- van Amstelvast tegoed heeft. Een deel van het geld betreft teveel betaalde huur, een ander deel gederfde inkomsten. Vervalsing Sherif gaat ver om zijn betoog te staven dat De Vries niet deugt. Zo zou zijn tegenstrever de rechtszaak traineren, gemene zaak hebben gemaakt met de eerste advocaat van Sherif en al twee keer om uit stel hebben gevraagd. Bovendien beweert Sherif dat De Vries een con tract met buurman Johan de Groot van café Het Biervat heeft vervalst en bij de rechtbank ingeleverd. 'Vol gens het werkelijke contract, vast gelegd bij de gemeente, huurt De Groot 139 vierkante meter, waarvan 35 voor het terras. Volgens de ver valsing gaat het om 161 vierkante - meter. Daarmee wil hij aantonen dat ik recht heb op minder terras.' Amstelvast spreekt de bewerin gen van Sherif tegen en gaat in de tegenaanval. Advocaat Piet Star Busmann zegt in een schriftelijke reactie: 'Amstelvast is gewend op een correcte manier zaken te doen en de beschuldigingen van Sherif waaronder die als zou zij een ver valst contract overgelegd hebben, missen iedere grond. Indien Sherif zijn onjuiste beschuldigingen staan de houdt, zal Amstelvast overwegen aangifte te doen bij de officier van justitie wegens smaad.' De zaak komt op 4 mei voor de rechter. Er is een kink in de kabel gekomen bij de inspraak die de Waddenei landen eind vorig jaar in het Wad denfonds hadden verworven. Vol gens juristen mogen de eilanden geen advies over aanvragen voor het fonds geven omdat zij belang hebbenden zijn. Dat maakte burgemeester Joke Gel dorp gisteravond bekend tijdens een gecombineerde commissievergade- ring. De opstelling van de juristen is een tegenvaller voor de Eilander Raad, het samenwerkingsverband van de gemeenteraden van de vijf eilanden. De Raad had aanvankelijk met succes bij het ministerie van Volkhuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu voor meer inspraak c/epleit. Minister Dekker, eindverantwoorde lijke van het Waddenfonds, beloofde de Waddenregio een 'zwaarwegende adviserende rol' bij het beoordelen van aanvragen. Volgens Geldorp baseren de juristen zich op de Algemene Wet Bestuurs recht. 'Die verbiedt aan jezelf advies te geven als je een belanghebbende bent.' De eilanden kunnen als zoda nig worden aangemerkt, omdat zij interesse in de miljoenen in het fonds hebben. Volgens Geldorp staan de Waddeneilanden op het gezamenlijk standpunt dat de juristen die het pro blemen hebben geconstateerd met oplossingen moeten komen. Ze liet weten met burgemeester Chris Arlman van Harlingen, een adviseur van het ministerie en één van de juristen te hebben gesproken. 'Het ministerie is er nu druk mee bezig en wij wachten de rapportage van de juristen verder af.' Ze maakte bekend dat de colleges van burgemeester en wethouders van de vijf eilanden, het Eilander College, donderdag met elkaar praten over het fonds. VERVOLG VAN PAGINA 1 Visserij 'Het zijn hartstikke dure schepen, er liggen hier prachtige kotters in de haven en we hebben ook nog relatief jonge schepen. Maar zoals het nu gaat met de boomkorvisserij is er geen toekomst. Dan moet je met elkaar over andere mogelijkhe den spreken. Op die manier kun je met plannen komen waar financiers in geloven. Dat is zo belangrijk.' Volgens Daalder zal de platvisvis serij altijd blijven bestaan, maar kan dat niet zonder het zoeken naar oplossingen. De Texelse vloot telt momenteel 11 kotters, 4 eurokotters en 4 garnalenvissers. Er verdwenen vong jaar bij de landelijke sanerings ronde 3 kotters. Oplossingen j Mogelijke oplossingen om de vis- senj uit het dal te halen, zijn volgens i Daalder onder meer een andere j samenwerking met de visverwer- kende voedselketen en de verdere invoenng van duurzamere vormen van visserij. Binnen de visverwer- kende keten zou volgens hem meer de nadruk op vis als versproduct j moeten komen te liggen. Een ide- t ale situatie zou zijn dat vis op de ene dag wordt gevangen en enkele da9en later al in landen als Spanje of Italië vers verkrijgbaar is. 'Het zou r Mnder diePvr'es moeten worden Maar zoiets vergt veel veranderin- Ii. 9en B vlsser'J betekent volgens I- hem dat er vanuit de visserij met It- e maatschappij wordt gediscussi- ?®rd- Het onderwerp, waar door de f|;. ederatie van Visserijverenigingen en minister Veerman (visserij) al een t' ^ar Jaar over wordt gesproken, Advert inmiddels resultaten op. Op P 'l"a alle kotters zijn de afgelopen wee jaar de motorvermogens terug- geschroefd naar maximaai 2000 PK. Dat geldt ook voor de Texelse kot ters. Het project wordt in juni afge rond. Een volgende stap in de duur zame visserij is de beëindiging van het gebruik van de zogeheten verbo den netvoorzieningen bij het vissen op tong. Vissers zijn bereid daarmee te stoppen als de maaswijdte van de netten voor tong in Europees verband blijvend op maximaal 80 millimeter wordt vastgesteld. Vol gens Daalder is het wachten nog op de lidstaten Spanje en Denemar ken. Bedoeling is dat de maaswijdte straks objectief wordt gemeten met een zogeheten omega-meter die speciaal voor nettencontrole is ont worpen. 'Dan is het bepalen van de wijdte straks niet meer afhankelijk van de vraag of je een controleur met of zonder spierballen hebt.' Hij wijst erop dat de Texelse vissers al aan de voorwaarden voldoen. Bestuur De Texelse vissers krijgen het komend jaar te maken met een bestuurlijke herstructurering. Bedoe ling is dat er een nieuwe bestuurs vorm komt voor de DETV, de CIV, de Producenten Organisatie (PO) en de beheersgroep. Dat zijn nu nog vier zelfstandige rechtspersonen die zich op het eiland met de visserij bezig houden. De PO, die zich onder meer richt op de verdeling en verhuur van visquota, en de beheersgroep gaan in elkaar op. Daarnaast gaat de PO meer aan belangenbehartiging voor de opvarenden doen. Bedoeling is dat de organisatie regionale afdelin gen krijgt. Volgens Daalder is het zaak dat de DETV, die sinds jaar en dag de belangen van de Texelse opvaren den behartigt, zichzelf een geschik te plek naast de PO verwerft. Op welke manier de herstructurering zijn beslag moet knjgen, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij noemt De Waddenvereniging, Stichting De Noordzee en Landschapszorg Texel hebben woensdagochtend actie gevoerd tegen nieuwe schiet oefeningen vanaf Fort Erfprins in Den Helder. De organisaties zijn het er niet mee eens dat de marine weer in de richting van de Razende Bol mag schieten. Vertegenwoordigers van de dne orga nisaties plaatsten op de dijk nabij Erfprins een bord van een zeehond in een schietschijf met daaronder de tekst 'niet schieten'. De drie vin den dat de marine de beschietingen onmiddellijk moet stop zetten, onder meer omdat de Razende Bol sinds oktober 2005 onder de Natuurbe schermingswet valt. De oefeningen lagen sinds vorig jaar, nadat de Raad van State de vergun ning had geschorst. Het rechtsorgaan vond dat er onvoldoende bekend was over de schadelijke effecten op het zeemilieu. Nadat Defensie bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) een onder zoek van TNO had ingediend, kreeg het een gedoogbeschikking om de oefeningen te hervatten. Volgens Defensie blijkt uit het rapport dat de milieuschade te verwaarlozen is. De het wel uitermate belangrijk dat de opvarenden hun inspraak en betrok kenheid behouden zoals die nu in de DETV is geregeld. 'Daar wordt op Texel zeer aan gehecht.' De bestuursleden van de organisatie die dit jaar statutair zouden aftreden, is zaterdag gevraagd voorlopig aan te blijven totdat de herstructurering achter de rug is. Als voorzitter van de Stichting VW Texel Promotie geef ik vooraf een reactie op de kerntakendiscussie die deze week in commissiever band wordt gevoerd. Wellicht kan dit een bijdrage leveren aan de dis cussie die over kerntaken dient te gaan en niet over het hanteren van de kaasschaaf! De voorbije decennia hebben onder nemers en particulieren van Texel gezamenlijk keihard gewerkt aan de toeristische ontwikkeling van ons eiland waardoor er door een unieke balans van rust, ruimte, natuur en cultuur een prachtig Uniek Eiland is ontstaan, waar het voor de toerist uitstekend toeven is en waarvoor de bewoners een prachtig evenwicht bestaat tussen werken en wonen. Het toerisme is met een omzet van €250 miljoen de belangrijkste pijler van onze economie gewor den en de sector met het meeste toekomstperspectief. Het toerisme biedt meer ruimte voor eigen Texels initiatief dan landbouw en visserij, die veel meer met Brussel van doen hebben. Het is prettig te constateren dat de teruggang in deze sectoren deels is opgevangen door het toerisme en veel dwarsverbanden heeft opge leverd, zoals de activiteiten in de haven en kamperen bij de boer. Daarnaast hebben de visserij en landbouw hun eigen gezicht niet verloren en behoren qua ontwikke ling tot de modernste van Neder land. Het verbaast mij dan ook dat de voorgestelde bezuinigingen voor de kerntakendiscussie, bezuinigin gen zijn die de ontwikkelingen van onze bijna jaarrond economie vol zullen treffen. Alleen al voor de toe ristische sector een directe bezui niging van €500.000,- en indirect nog eens voor het minder schoon houden van de straten in Den Burg en De Koog €90.000,-. Tel daar bij op de voorgestelde verhoging van de toeristenbelasting per 2007 met €200.000,- dan is het minimale Wat ik zeggen wou... begrotingsgat van €750.000,- bijna volledig gedekt. Deze besparingen zullen directe gevolgen hebben voor de werk gelegenheid en een aanzet geven tot een negatieve ontwikkeling van onze gehele economie. De musea minder subsidie (€300 000,-) geven betekent direct verlies van banen en indirect verlies van omzet in aanver wante sectoren, zoals de logiesver- strekkers, de winkels en de bouw. Juist de musea hebben er mede als slechtweervoorziening voor gezorgd dat ons eiland een verbre ding en verdieping van het vakan tieseizoen heeft gekregen, met een betere bezetting van de toeristische bedden. Daarnaast bieden zij een prachtig beeld van onze cultuur en natuur en zorgen voor een brede educatie aan jong en oud. Door een besparing op de informatiebij- drage aan de VW (€120.000,-) zal onze gast verstoken blijven van de noodzakelijke informatie op de vra gen wie, wat en waar op Texel. Een nieuwe sport zal ontstaan: spoor zoeken op Texel! In het najaar van 2005 hebben we vanuit de VW de raad gevraagd de informatiebijdrage te verho gen, omdat uit een accountants berekening was gebleken dat de informatietaak het dubbele kostte. Voor 2006 is de bijdrage wel geïn dexeerd, maar deze staat nu ter discussie. Het bedrag is sinds de oprichting van onze stichting in 1987 niet structureel verhoogd, terwijl het aantal toeristen en bedden sinds dien wel sterk gestegen is. Voor het schoonhouden en onderhoud aan het strand wordt voorgesteld €65.000.- te besparen. Een onbe grijpelijke zaak omdat het strand een van onze belangrijkste visite kaartjes is en voor veel werkgele genheid zorgt. Des te opmerkelijker is het dat er voor de Strandnota thans er een brede discussie over de in en outs van het strand plaats vindt. De nota is nog met gereed, de financiële consequenties ook met, maar bij voorbaat moet er al wor den bezuinigd. De besparing op het schoonhouden van de straten van Den Burg en De Koog trekt ook een wissel op de toekomst, want het tast de kwaliteit aan van het Texels product. Tenslotte de verhoging van de toe ristenbelasting, een onderwerp waarover de politiek de discussie uit de weg gaat. Voor 2006 wordt deze samen met de forensenbelasting begroot op €2.850.000,-. Daar staat €253.000,- aan kosten tegenover, de uitgaven aan de VW (promotie en informatie) bedragen €228.000,-. Het verschil van ruim €2,3 miljoen verdwijnt in de algemene middelen. Wellicht kunnen we een discussie aangaan als inzichtelijk wordt waar aan dit bedrag wordt besteed. Wel licht kan dan ook worden meegeno men of de belasting efficiënter kan worden geïncasseerd. Dat bespaart kosten! Sinds kort wordt aan de opnchting van het Toeristisch Kennis Instituut gewerkt, om het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd van advies te dienen over zaken die gevolgen voor het toerisme hebben. Boven genoemde bezuinigingen hebben mijns inziens voldoende gewicht om het Instituut hierover om advies te vragen. Het is een kwestie van tijd... Samengevat vind ik deze bezuini gingen uit de lucht gegrepen, ik mis de onderbouwing van de directe en indirecte gevolgen voor onze economie in de breedste zin. Het zal niet alleen zijn invloed hebben op het toerisme, maar ook op de landbouw en vissenj. Hans van Heerwaarden, voorzitter Stichting VW Texel Promotie. De eilanden drongen vorig jaar op meer inspraak aan, nadat zij aan wijzingen hadden gekregen dat het Waddenfonds een volledig Haagse aangelegenheid zou worden. Minister Dekker toonde zich vervolgens bereid het Regionaal College Waddenge bied een steviger vinger in de pap te geven. Dat betekende meer inspraak, omdat de eilanden in dat college zijn vertegenwoordigd. Het Waddenfonds wordt, als de NAM toestemming krijgt naar gas te boren onder de Wadden zee, gevuld met achthonderd miljoen euro uit de baten. gedoogbeschikking loopt vooruit op een nieuwe vergunning. Stichting De Noordzee en de Wad denvereniging schrijven in een geza menlijk persbericht dat de marine zeehonden en vogels op de Razen de Bol als schietschijf gebruikt. Een woordvoerder van de marine distanti eert zich van die uitspraken. Hij wijst erop dat de militairen schieten op een boei die een 'eind' ten zuiden van de Razende Bol ligt. Eventuele overlast voor de zandplaat is volgens hem te verwaarlozen. Dat er ooit zeehon den zouden zijn geraakt, wordt naar het rijk der fabelen verwezen. Vol gens Hidde van Kersen, directeur van de Waddenvereniging, is het niet te zeggen wat er onder water gebeurt. 'Maar je ziet wel de inslagen van de beschietingen op het water.' Vol gens de organisaties kan er bij sterke wind munitie op de zandplaat komen. Er wordt vanaf Erfprins met scherp geschoten met zogeheten punt-50's. De Waddenvereniging en de Noordzee hebben bij het ministerie van LNV een verzoek om handhaving ingediend. Volgens Van Kersen wordt gewacht op de uitslag daarvan voordat de organisaties eventueel verdere stap pen ondernemen. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat de oefeningen in principe geen invloed hebben op het helikopterverkeer over het eiland. Daar bestond vorige week even zorg over. GroenUnks kaartte de kwestie toen aan in de gemeente raad, De woordvoerder wijst erop dat helikopters van en naar De Kooy op oefendagen vakèr gebruik maken van een route die westelijker ligt dan de route over het eiland. De westelijke route wordt echter niet per definitie tijdens de oefeningen gebruikt. Kerntaken Aan de leden van de politieke frac ties in de gemeenteraad van Texel. Geachte leden, Allereerst wil ik u mede namens alle besturen van TVL en TVO van harte gelukwensen met uw benoeming in de raad als vertegenwoordigers van de Texelse gemeenschap. Dat u nu op zo'n korte termijn al voor een levensgroot dilemma wordt geplaatst, om te oordelen over de kerntaken van de gemeente. De afweging om financiële keuzes te maken brengt u gelijk bij de wor tel van uw functioneren voor de gemeenschap. Geen gemakkelijke opgave, maar zeker wel uitdagend. De voorstellen die u heeft ontvangen dienen ertoe te leiden dat er struc tureel bezuinigd wordt. Wat ons opvalt is dat in de voorstellen vooral wordt ingezet op het bezuinigen van kwalitatieve onderdelen die de zorg voor het toerisme betreffen. Wij hebben op Texel een gezonde toe ristische sector en dat brengt veel geld in de gemeenschap. Geschat wordt €225 miljoen per jaar, daar van wordt héél veel afgedragen aan de overheid. Om die gezonde structuur te behouden moet je als overheid de goede voorwaarden scheppen. Dat wil zeggen: houden wat goed is, niet verwijderen. Zelfs uitbreiden als daarvoor de gelegen- Wat ik zeggen heid is en de kwaliteit van Texel, als gastvrij eiland, daarmee versterken. De ondernemers doen dat op hun manier, maar van de overheid mag je zeker een continuering van beleid verwachten. Daarom zijn wij tegen wegstrepen van de verantwoorde lijkheden jegens VW, musea, strand en uitstraling op de leefomgeving. En absoluut geen verhoging van toeristenbelasting. Op het punt van de noodcamping zijn wij het eens met het voorgestelde. Uw intentie is te bezuinigen om daarmee, naast het dreigende tekort, ook middelen voor nieuw beleid te realiseren. Stel dat er nau welijks toerisme zou zijn, dan zou u alles uit de kast halen om dat op Texel te versterken. Wees er ook nu van overtuigd dat hierop bezuinigen vele stappen terug is in het kwaliteitsdenken over toerisme. Wij kunnen niet over uw gemeente lijke organisatie oordelen, maar wij denken dat er vooral met gezonde scepsis naar nut en noodzaak van een aantal zaken kan worden geke ken. Bezuiniging op dat terrein heeft meer structureel resultaat Ries Swanink, voorzitter TVO Harry R Wuis, voorzitter TVL Ruimen bommen op zee gaat goed Het ruimen van oude explosieven op zee is het afgelopen jaar zeer goed verlopen. Volgens visserijvoorman Ben Daalder werken de Koninklijke Marine en de Kustwacht 'op meer dan voortreffelijke wijze' samen met de kottervissers om opgeviste mij nen onschadelijk te maken. Het ruimen van mijnen kreeg een jaar geleden een andere lading nadat dne vissers uit Ouddorp om het leven waren gekomen toen een opgeviste vliegtuigbom aan boord explodeerde. Het aantal meldingen van vissers steeg en de marine stelde markeringsmiddelen voor de vissers beschikbaar. Ook de Texelse kottervloot werd ermee uitgerust. Daarmee kunnen opgeviste explo- sieven worden gemarkeerd en teruggezet in zee. De coördinaten worden met een telefoontje door gegeven aan de Kustwacht waarna een mijnenjager van de marine de bom onschadelijk maakt. Het aantal meldingen is afgelopen jaar vertien voudigd. Er werden bijna vierhon derd explosieven gemeld. Het niqt verlenen van voorrang was vrijdagochtend de oorzaak van een ongeluk met een taxibusje van Taxi 312000. Het busje, dat over de Pontweg richting Den Burg reed, werd vol in de linkerflank geraakt door een 37-jarige automobilist uit Den Burg die vanaf Zuidhaffel de Pontweg opreed. Volgens de politie verzuimde hij voorrang te verlenen. Het busje, waar vijf personen inza ten, raakte door de klap op zijn kant en kwam daarna weer terug op zijn wielen. De wagen raakte zwaar- beschadigd. De passagiers ble ven voor zover bekend op blauwe plekken na ongedeerd. Eigenaar Bart de Vries van Taxi 312000, die achter het stuur zat, liep letsel aan zijn voet op. De ambulance was aanwezig om eerste hulp aan de inzittenden te verlenen. De brand weer maakte na afloop het wegdek schoon. De firma Schoenmaker moest eraan te pas komen om de taxibus af te voeren. verongelukte zwaarbeschadigde taxibus staat na de botsing in de berm. het wegdek ligt het glas

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5