DËë Comédia de la NIOZ maakt rentree Uit de school geklapt Z Interview met de burgemeester TEXELSE g COURANT Wat ik zeggen Stichting 'Texel Wat vinden de Tesselaars? $&er(r ar op losi kat W?S" Wok DINSDAG 11 APRIL 2006 Of het een nieuwe start of een eenmalige rentree is, weten ze zelf nog niet. In ieder geval staan de toneelspelers van de Comédia de la NIOZ zaterdag 22 april voor het eerst sinds bijna zeven jaar weer eens op de planken. Op het pro gramma staat het stuk Het circus van mijnheer Bravado van auteur Djurre Teenstra, dat ze 22 jaar geleden ook al eens opvoerden. Wie de Comédia de la NIOZ wel eens heeft gezien of er 22 jaar gele den misschien al bij was. weet hij dat iets bijzonders kan verwach ten. Inderdaad is Het circus van mijnheer Bravado weinig alledaags. Elet speelt in een bejaardenhuis, dat wordt bewoond door vier oudjes, die zuchten onder het dictatonale juk van de directeur en diens assistent. Om te overleven gedragen ze zich als opstandige kleuters, die het niet alleen de directie maar ook elkaar geregeld lastig maken. In de rolver deling is in vergelijking met toen wei nig veranderd. Bertus Heerschap is overleden, maar zijn collega's doen allemaal weer mee. Met veel plezier, zoals bij iedere repetitie is te zien. Maar ook met het besef dat ze er niet jonger op worden. 'Toen moest Juul nog erg haar best doen ons oud te maken, nu hoeft ze er weinig aan te doen', spot Mark Fonds over de rol van grimeuse Juul Swarthoff. die tevens regisseert. Fonds, die de rol van één van de oudjes voor zijn rekening neemt, is zelf inmiddels met pensioen. Een speciale reden nog eens voor hetzelfde stuk te kiezen, hebben ze niet. 'We hebben er toen enorm veel plezier aan beleefd, ook tijdens de repetities. Dat herinnerden we ons allemaal nog goed', vertelt Marcel Wernand. De repetitie van afgelopen week werd bijgewoond door de schrijver. Djurre Teenstra. die na veel speur werk werd gevonden in Rotterdam en nadat Wernand zich had voor gesteld in eerste instantie dacht dat hij met een telefonisch enquêtebu reau te maken had. Teenstra, die in het dagelijks leven dierenarts is, heeft twee tomans en behoorlijk wat toneelstukken geschreven, maar erg recent is zijn meeste werk niet. 'Ik schreef vroeger veel voor het toen malig Groot Limburgs Toneel en het Studententoneel in Utrecht. Dit stuk is van 1971. Ik 'wist nauwelijks meer waar het over ging. Toen ik het terug las, heb ik me regelmatig afgevraagd waarom ik het zo had opgeschre ven.' Teenstra heeft het stuk nog nooit opgevoerd zien. 'Ik vermoed dat ik het destijds voor een paar hon derd gulden heb verkocht en op die De Comédia de la NIOZ studeert een toneelstuk over een bejaardentehuis in. Terwijl Aliëtte Fonds op de po gaat ei in bed ligt. onderhouden Mark Fonds en Bouwe Kuipers zich met elkaar. Rechts souffleuse Anneke ter Borg. manier mijn recht op een aandeel in de opvoeringskosten heb opge geven. Dan word je ook niet op de hoogte gesteld wanneer je stuk wordt gespeeld. Ik weet niet eens óf het ooit wel eens is gespeeld.' Ondanks alle kolder is Het circus van mijnheer Bravado zeker geen preten tieloos toneelspel. Teenstra schreef het naar aanleiding van de Praagse Lente in 1968, toen democratische krachten Tsjecho-Slowakije dachten los te weken van het Oostblok. Maar terwijl nog volop werd gefeest, greep de Sovjet-Unie hard in en werden de aanstichter (Dubcek) en de bevolking tot de orde geroepen. Het machts spel dat binnen een dictatuur als de Sovjet-Unie werd gespeeld, heeft Teenstra geprobeerd te verbeelden in zijn toneelstuk. Daarbij staat de directeur van het bejaardentehuis symbool voor de dictator, die met harde hancf regeert, maar de bewo ners (lees: zijn bevolking) net genoeg ruimte geeft om een opstand te voorkomen. Zijn assistent Julius speelt de rol van de opportunist, die zich kan handhaven in elke dictatuur. Tijdens de pauze van de repetitie leidde de uitleg van Teenstra over zijn bedoeling met het boek tot een discussie over de vraag of de arge loze toeschouwer wel genoeg mee krijgt van de symboliek. Geopperd werd het stuk in een praatje vooraf toe te lichten of uitleg te geven in het programmaboekje. Acteur Bouwe Kuipers merkte op dat dictators en onderdrukten van alle tijden zijn - 'kijk maar eens wat er nu bij Albert Heijn speelt' - en dat het publiek zelf wel de link zal leggen, al is het dat dan niet met de Praagse Lente. een leuke avond te hebben. Of en hoe het stuk wordt toegelicht, blijkt zaterdag 22 april, wanneer Het circus van mijnheer Bravado wordt opgevoerd in Question Plaza. Kaar- Anderen bleken gevoelig voor de ten kosten €7,- en kunnen worden Alfred Schaatsenberg meldde dat stelling dat de toeschouwers niet gereserveerd via tel. 313565. De het tekort zich niet tot Oudeschild alles hoeven te begrijpen om toch avond begint om 20.30 uur. Faillissement Uit het Centrale Insolventiere- gister, waarin faillissementen en surséances van betaling zijn opgenomen, blijkt dat afgelo pen donderdag het faillissement is uitgesproken van Het Stoom bootkoffiehuis BV in Oudeschild en Strendsend in Oosterend. Uit navraag blijkt echter dat het faillissement geen betrekking heeft op de huidige eigenaar, maar op de vorige exploitanten. 'Wij waren al eigenaar van het pand op de haven en hebben op 26 juli 2004 noodge dwongen de inventaris overgeno men, omdat de pachter niet meer betaalde. Wij hebben sindsdien zelf de exploitatie in handen van het hotel, restaurant en de bar', aldus de toelichting van W. Heiligers. Hij is mededirecteur en grootaandeel houder van het bedrijf Van Schelt Toonen BV dat eigenaar is van het onroerend goed. Per die datum is ook het onroerend goed van pan nenkoekenrestaurant Strendsend in Raad gunt Oudeschild meer subsidie Oudeschild heeft wat betreft de gemeenteraad recht op de vol ledige exploitatiesubsidie van €13.610,- die in 1987 is toegezegd voor de exploitatie van de gym zaal. Dat was de uitkomst van het ingelaste agendapunt tijdens de raadscommissie gisteravond. Dat Oudeschild de volledige sub sidie nog niet eerder volledig heeft gebruikt, mag volgens de raad geen reden zijn om het dorp nu er een exploitatietekort is opgetreden deze subsidie te onthouden. 'Het valt Oudeschild juist te prijzen dat ze nooit alles hebben gebruikt. Maar wat je belooft moet je nakomen, die subsidie is toegezegd, dus daar heeft het dorp recht op', ver woordde Gerbrand Poster (WD) de mening van de politici. Wethouder Corry Heijne van financiën kon geen helderheid verschaffen waarom de gemeente Oudeschild tot dusver niet tegemoet was gekomen. 'De laatste cijfers die bij het college op tafel zijn gekomen, dateren uit 2004 en toen was er geen sprake van een tekort.' Dat de exploitatie van de gymzaal in 2005 wel in de rode cijfers was gedoken, komt volgens Gré Zegers van het bestuur door gestegen kosten voor verzekerin gen en oplopende brandstofprijzen. Oud-penningmeester en raadslid het tekort zich niet tot Oudeschild zou beperken. 'Ook Oosterend kampt door de duurdere brandstof met hogere kosten.' Visserskoor Er zijn nog kaarten beschikbaar voor het concert dat het Oudeschil der Visserskoor op 22 april geeft in dorpshuis 't Skiltje. Er wordt een gevarieerd programma gebracht Beeld Wolkers Het beeld van Jan Wolkers op de zeedijk bij Ceres zou de slapja nusachtige titel 'Tot hier en niet verder' dragen. Deze titel zou ook terug te vinden zijn op de plaquette die de plaats markeert waar het beeld heeft gestaan. Dat schrijft tenminste de Texelse Courant in het artikel over het hoogheemraad schap (dinsdag 4 april). Ook in het artikel over het ereburgerschap van Wolkers enkele weken geleden las ik dezelfde foute aanhaling van het opschrift. In gemeentelijke stukken staat het hopelijk correct. Het niet juist citeren of uit hun verband rukken van stukken tekst komt veel voor. Evenals het maken van fouten in de interpunctie van .gedichten of het veranderen van woorden in een gedicht. Dit kan het gedicht vermoorden. Maar het foutief citeren van een zinnetje van vijf woorden vind ik slordig, temeer daar het ook nog op de plaquette staat. 'Wat niet verwoest kan wor den is de titel, die blijft op deze plaats altijd van kracht.' Als u in vliegende storm, terwijl de golven op de dijk beuken, de werke lijke zin tegen de wind in schreeuwt, zult u merken dat Wolkers het zin netje goed doordacht heeft. Wolkers zin is afwerend, zoals een dijk hoort te zijn, die van u is uitnodigend. Jan H. Vosjan, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 Storing TESO Volgens een woordvoerder van TESO vertoonde de manoeuvreercomputa geen problemen. De vertraging leidde niet tot lange rijen wachtende auto's, maar de nj begon in de loop van de ochtend wel te groeier Volgens de woordvoerder kor het echter allemaal goed worder verwerkt. Het in de vaart brenge- van de Schulpengat of de Molengs was volgens TESO geen optie. D? veerboten, die links en rechts van de fuik liggen, zouden onder meer geer gebruik van de brug kunnen maker omdat de Wagemaker daar al lag 'We hadden dan ook een tweede vaarploeg moeten oproepen.' Kunstexpositie Kunstenaarsgezelschap Kunstqui- draat houdt op tweede paasda: (17 april) een tentoonstelling in De Lindeboom in Den Burg. Het betref een platform van een grote groeo kunstenaars die samenwerken on een zo breed mogelijke collecte onder de aandacht te brengen. D- 19 onbekende kunstenaars, afkomstig zijn uit het hele lanc maken schilderijen in uiteenlopen® stijlen, van licht klassiek tot modem uitgevoerd in olie- en acrylverf. De werken zijn te koop. De exposities geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Oosterend overgegaan naar dit in Amsterdam gevestigde bedrijf. Heili gers wordt tot zijn ergernis regelma tig geconfronteerd met schuldeisers van de vorige pachters. 'Dat komt omdat hun BV's nog staan gere gistreerd bij de Kamer van Koop handel. Wij kunnen daar niets aan doen en zelf doen ze dat niet. Maar van zeemansliederen en shanty's. wij kunnen eenvoudig aantonen dat deze twee heren mets meer met ons bedrijf te maken hebben.' Curator G. van der Bijl uit Den Helder zegt op de hoogte te zijn gesteld van het overgaan van de exploitatie in andere handen. 'Wie de bestuur ders zijn van de failliete BV weet ik nog niet. Ik beschik nog niet over de stukken van de rechtbank en moet nog nader onderzoek doen.' Een deel van het gebodene is te beluisteren op wat alweer de vier de CD van het koor wordt. In de pauze worden hapjes verstrekt en een verloting gehouden. Het con cert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten €5,- en zijn verkrijgbaar bi] Texel Tent aan de Wilhelminalaan (tel. 314313), bij Corrie Witte, Ach terom 21 (313704) in Den Burg en bij Janna Couperus, Vliegwiel 11 in Oudeschild (tel. 318046). IJ I l Hulp aan platteland in li C I U l voormalige Oostbloklanden Tel 32 90 20 ABN-Amro55 31 16 088 1 Eén keer in de maand is een deel van de krant inge richt voor de jeugdige krantenlezers. Om beurten gaan de hoogste groepen van de Texelse basisscholen op pad en schrijven zij over dingen die hen bezighouden. Deze keer is Uit de school geklapt ingevuld door de journalisten van de Vrije School uit Den Burg. Het nieuwe veld Wij interviewden Koen en Martijn, twee voetballers van Texel '94. Koen speelt in de C4 en Martijn in de D1. Wat vind je er van dat het nieu we veld misschien van kunstgras wordt? Koen: Leuk en niet leuk. Het is leu ker om op een echt veld te voetbal len, maar met kunstgras kun je altijd voetballen. Martijn: Wel leuk. Het nadeel ervan is dat het veld harder is. Maakt het uit als je op gewoon gras of kunstgras voetbalt? Koen: De bal rolt anders. Martijn: Het is nogmaals harder en de bal rolt anders. Vind je het handig of onhandig dat er nieuwe velden komen? Koen: Gewone velden zijn handig. Kunstgrasvelden zijn niet handig en handig. Martijn: Ik vind kunstgras wel han dig en het is fijn om er op te voet ballen, maar je valt harder. Thijs en Izaak Dit was de uitkomst van onze enquête Wij zijn met z'n vijven bij het gemeentehuis gaan staan en heb ben voorbijgangers gevraagd of wij hen mochten interviewen. Op een gegeven moment gingen twee van ons in het gemeentehuis intervie wen. We vroegen wat de mensen wilden dat er op de oude plek van het gemeentehuis komt. Dit waren een aantal antwoorden: - een overdekt zwemparadijs - een winkelplein - een waterpartij/zwembad - cultureel centrum - ziekenhuis De prijs van wat het nieuwe gemeentehuis zou gaan kosten werd geschat tussen 2 en 20 mil joen euro. Sil, Aldo, Siedse, Sanna en Satya Burgemeester Geldorp kwam bij ons op school Vragen aan de burgemeester: Amber: Wanneer begon uw baan als burgemeester? 7 7 maart, op die dag was mijn vader jarig. Maaike: Wat deed u voor uw burge meesterschap? Ik was wethouder in Meppel, een stadje in Drente. Daar is veel han del. Het is er leuk, net als op Texel. Vragen over het gemeentehuis: Bram: Wat vindt u precies van het nieuwe gemeentehuis? Ik vind het erg mooi en het gaat allemaal rustig. Het oude is in 2003 een keer opgeknapt. Amber Wat vinden de burgers en de voetbalvereniging van het nieu we gemeentehuis, denkt u? De gemeenteraad heeft een gesprek gehad met de voetbalvereniging. En er wordt (misschien) een kunst grasveld aangelegd, daar kunnen de mensen over gaan stemmen. Maaike; Hoeveel procent denkt u dat er voor zal stemmen? Ik denkt dat er veel mensen voor zullen stemmen. Bram: Waarom moet het nieuwe gemeentehuis vergroot worden? Eens in de 5 jaar moet het vernieuwd worden. Maar ik ziet het niet als ver bouwen, maar wel als uitkleden en weer anders aankleden. Amber: Wat komt er op de plaats van het oude gemeentehuis: Daar mogen jullie over gaan stem men. En als ik een gewone burger zou zijn, zou ik iets willen waar veel mensen elkaar ontmoeten. Maaike: Wanneer is het nieuwe gemeentehuis af denkt u? Ik denk ergens in de zomer van 2008. Koen, Martijn, Bram, Maaike en Amber jfMTffN MMS SSMnJf» U'U Bet! Gemeentehuis Elke school heeft de opdracht gekregen van de Texelse Cou rant om mensen te interviewen. Wij hebben gekozen voor de burgemeester van Texel. Een paar kinderen hebben de men sen op straat over het nieuwe gemeentehuis geïnterviewd en gevraagd wat zij van het nieuwe gemeentehuis vinden. Weer anderen hebben een strip gemaakt over het gemeente huis. En twee andere intervie wers hebben twee leden van Texel '94 geïnterviewd over het voetbalveld. Het was heel leuk. Eigenlijk met alleen leuk, maar ook leerzaam. brac tent de reel l.'e- f Here c'TCitfbElüljj Loa>I pa-n C-a

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8