'Kwaadsappige' roman van Nico Dros leest als een thriller Enthousiaste reacties wekken verwachtingen Laatste der Mohikanen stopt met bedrijf Zorg en onderwijs worden gespaard 'Als je goed verzekerd bent, ga je er niet op achteruit' PvdA wil vijf miljoen minder voor raadhuis TEXELSE g COURANT Alternatieve ideeën bezuiniging Jantje lacht DINSDAG 11 APRIL 2006 'In het maanlicht leek ze een nimf die zo-even was ontslapen: haar gezicht bleek als kaasdoek, de lippen al even bloedeloos, het hoofdje in een knik nadat het door haar val in het gras op een verdwaalde klinker was terechtgekomen. In afgrijzen keek ik naar de frêle gestalte aan mijn voeten. Haar beige broek kleurde bij de bovenbenen donker: zij had haar water laten lopen. Een stem in mijn hoofd zei: je hebt je aan de verkeerde vergrepen. Het is een even spannend als intri gerend fragment waarmee uitge verij Van Oorschot op de achter flap aandacht vraagt voor Dromen van de bok, het nieuwe boek van Nico Dros! Een geslaagd boek, ver moedde de schrijver zelf al snel. Want amper een half etmaal nadat hij - "enigszins onzeker over de reacties' - het lijvige manuscript bij de uitgever had ingeleverd, werd Dros gebeld door een enthousiaste redacteur, die het in één adem had uitgelezen. Het was op dat moment één uur 's nachts. Nog hetzelfde weekend reageerden ook de beide directeuren én de rest van het per soneel, inclusief de medewerkster van de administratie, om hem te complimenteren. 'Ze waren allemaal vol lof. Ik was daar erg blij mee. Je kunt het als schrijver ook treffen dat je je werk op een druk moment inle vert en dat je weken op een reactie moet wachten', vertelt Dros. Thrillers Dromen van de bok laat zich lezen als een bloedstollende roman, in de beste traditie van het genre van de thrillers en griezelverhalen. Maar door de knappe karakterschets en de verdere achtergronden die Dros zijn hoofdpersoon meegeeft, is het ook 'gewoon' een gedegen literair werk. Het is een combinatie die het boek misschien wel voor een opvallend breed publiek aantrekke lijk maakt, hoewel de schrijver - die zelf spreekt van een 'kwaadsappig boek'- vermoedt dat het door z'n duistere kant voor sommige lezers wel eens 'te heftig' te zou kun nen zijn. Positieve kritieken zijn niet vanzelfsprekend voor de in Amster dam wonende oud-Texelaar, wiens debuutroman Noorderburen nog werd genomineerd voor de presti gieuze AKO-literatuurprijs, maar die nadien maar weinig krediet opbouw de bij recensenten. Hoewel hij in het verleden wel eens teleurgesteld was, is de schrijver er tegenwoor dig vrij laconiek over. 'Ik heb alles gegeven en ben erg trots op het resultaat. Maar ik verwacht er maar zo weinig mogelijk van. Ik ben wel erg blij dat ze het bij de uitgever zo zien zitten en veel werk maken van de promotie. Als het dan uiteindelijk toch de afgrond in gaat, ligt het in ieder geval niet aan hen.' Nachtmerrie Het vijfde boek van Dros (een in het Engels verschenen studie niet mee gerekend) gaat over Iwan Lautier, literator en docent aan een school voor aankomende schrijvers. Wan neer één van zijn vrouwelijke leerlin gen een obsessieve liefde voor hem opvat, verandert zijn leven in een nachtmerrie. Zonder dat hij daartoe enige aanleiding geeft, stuurt ze hem brieven, waarin ze zich aan hem onderwerpt en aankondigt van haar man te scheiden, zodat zij en de door haar aanbedene voor altijd bij elkaar kunnen zijn. De vrouw wordt van school gestuurd, maar daarmee komt geen einde aan haar ziekelijke gedrag. Ze blijft schrijven en zich op andere manieren aan hem opdringen, totdat Iwan nauwe lijks meer de deur uit durft. Som migen in zijn omgeving denken dat met zijn musicerende broer Jaap op in de Nico Dros trad tijdens de boekenweek hij er wel naar gemaakt zal hebben. En inderdaad is de hoofdpersoon geen heilige. Om zijn achtergrond uit te diepen, onderbreekt Dros het verhaal halverwege om over zijn Indische jeugd te vertellen. Daar uit blijkt dat Iwan een nogal roe- bibliotheek in Den Burg. rig verleden heeft en gemengde gevoelens over zijn ouders koes terde. De ijzingwekkende climax in dit deel wordt gevormd door een scène waarin de jongen als tiener probeert zijn moeder te treffen door haar hondje op sadistische wijze de dood in te jagen. Een dubieuze rol speelt hij als volwassen man ook in een relatie waarin hij op een nogal harteloze wijze met zijn minnares omgaat en haar ten slotte aan de kant zet. De vrouw legt zich daar niet bij neer en blijft proberen hem terug te winnen, zodat hij jarenlang zelfs twee stalkers heeft. Geteisterd door zijn achtervolgers raakt Iwan steeds dieper in de goot en hoewel hij eerst nog steun zoekt en vindt bij een oude schoolvriendin en zijn bij hun moeder wonende dochters, verliest hij zich ten slotte volledig in de drank. Ziekelijke liefde Dros werkte twee jaar aan zijn roman. Het idee ontstond echter al veel eerder en kwam voort uit een lang gekoesterde wens om eens over 'de donkere kant' van het leven te schrijven. 'Niet over de grote lief de, maar over de ziekelijke liefde', verwoordt hij zelf. De aanleiding ontstond zes jaar geleden, toen hij als docent aan de schrijversvak school Colofon te maken kreeg met een cursiste met een psychiatrische achtergrond. De vrouw, die net als de personage in het boek uitein delijk van school werd gestuurd, bestookte hem met brieven, gaf haar huwelijk voor hem op en deed ook pogingen Dros thuis te bezoe ken. 'Ik heb de politie ingeschakeld, maar ontdekte toen dat ze daar niet met zulke gevallen weten om te gaan. Ze dachten dat ik die vrouw wel een veeg zou hebben gegeven en nu met de problemen zat, die ik zelf maar moest zien op te lossen. Als van lichamelijk letsel sprake is, komen ze nog wel in actie, eerder niet.' Nadat hij in contact was gekomen met een rechercheur die een ruime ervaring op het gebied van stal- kingzaken had, begon Dros zich in de materie te verdiepen. 'Die man waarschuwde me: je bent er nogal laconiek onder, maar de meeste stalkingzaken eindigen in geweld. Hetzij door de stalker die iets wil afdwingen, hetzij door de belaagde die een einde aan de situatie wil maken.' Dros sprak met lotgenoten en ontdekte ook de zaak Harry Sacksioni, de muzikant die maar liefst twintig jaar werd ach tervolgd door een vrouwelijke fan. Naar Sacksioni werd uiteindelijk de wet vernoemd die stalken strafbaar stelt. 'Ik ben ervan overtuigd dat stalken maatschappelijk een veel groter probleem vormt dan iedereen denkt. Maar gek genoeg wordt er nauwelijks over geschreven. Ik hoop dat mijn boek daar enige verande ring in kan brengen. Hoewel ik het niet om die reden heb geschreven.' De achtervolging van Dros eindigde toen de vrouw na tweeëneenhalf jaar haar oog liet vallen op iemand die wél op haar avances inging. Gecompliceerd Dros wilde meer dan een 'eenvoudig dader-slachtofferverhaal' vertellen. Om het gecompliceerde karakter van zijn hoofdpersonage aanneme lijk te maken, deed hij erg zijn best diens achtergronden te schetsen. In tegenstelling tot in sommige van zijn vorige boeken, putte hij daarbij veel minder uit zijn eigen leven en wordt het woord Texel zelfs niet eens genoemd. Grijnzend: 'Ik zou het wel prettig vinden als Texe laars weten dat het geen autobi ografische roman is. Ik heb zaken gebruikt die ik zelf heb meegemaakt en de aanleiding is autobiografisch, maar de rest niet.' Ondanks de duistere kant van Iwan leerde zijn schepper hem toch waar deren. 'Je kunt veel over hem zeg gen. maar hij is in ieder geval eerlijk. En hij houdt van zijn kinderen. Maar ik moet toegeven dat ik me tijdens het schrijven wel eens moeilijk voel de. Dan realiseerde ik me plotseling dat het mij bezwaarde dat hij zulke duistere dingen doet.' Dromen van de bok telt 254 pagi na's en ligt sinds deze week voor €16,- in de winkel. Zaterdag 15 april signeert de schrijver zijn nieuwe roman tussen 14.00 en 17.00 uur bij Het Open Boek in Den Burg. Joop Rommets Het nieuwe raadhuis moet vijf mil joen euro goedkoper worden. De toeristenbelasting moet met €0,15 worden verhoogd van €0,78 naar C1,03. Op de totale loonsom voor het personeel moet in vier jaar tijd 5procent worden bezuinigd. Dat zijn voorstellen die de PvdA in aanloop naar het bezuinigingsdebat van vanavond heeft gepresenteerd. De partij wil op die manier voorkomen dat er moet worden bezuinigd op de a, het strand, de informatie voorziening van de WV, ontspanning en oudheid. De sociaaldemocraten zjn eveneens tegen een boventrend- matige verhoging van de Onroerend Zaakbelasting met 2 procent. Het terugschroeven van het raad- Msbudget van 13 miljoen naar 8 miljoen euro moet een besparing van bijna drie ton op de tot nu toe ijeplande jaarlasten opleveren. Vol- 9sns de PvdA zou het raadhuis op een sobere manier moeten worden gebouwd. Eventueel moet er een nieuw ontwerp worden gemaakt. Voor een bedrag van 8 miljoen euro ton je een goed kantoor neerzetten', aldus raadslid Eric Hercules. 'Voor de OSG wordt tien miljoen uitgetrokken en dat wordt een groter gebouw dan het raadhuis.' Hercules baseert zich onder meer op bezoeken die verte genwoordigers van de gemeente aan gemeentehuizen aan de overkant brachten. Verhoging van de toens- tenbelasting met €0,15 levert volgens de sociaaldemocraten een structu- "je! extra bedrag van €450.000,- op. Met die opbrengst kunnen volgens 1 Hercules de bezuinigingsvoorstellen op musea, strand, WV en oudheid worden gedekt. Tijdens de verkiezin gen hadden de sociaaldemocraten ook al een plan gepresenteerd om de toeristenbelasting naar één euro te verhogen, maar toen speelde de gedachte met dat geld een Fonds Investeringen Toerisme in het leven te roepen. Die plannen zijn nu naar de achtergrond. De twee PvdA-voorstellen zouden een besparing van minimaal €730.000,- moeten opleveren, bijna het bedrag dat de gemeente minimaal nodig heeft om het gat in de begroting te dichten. Hoeveel een besparing van 5 procent op de loonsom zou moeten opleveren, is nog niet dui delijk. Het college besloot de totale loonsom vorig jaar te bevriezen op 8,5 miljoen euro, nadat de raad had gedreigd dat met een motie te doen. Op de bevroren loonsom wordt een uitzondering gemaakt voor kosten voor pensioenfondsen en autonome kostenstijgingen. Volgens Hercules is er echter onduidelijkheid gerezen over de vraag wat er nu allemaal pre cies onder de loonsom valt. 'Het kan ook tien miljoen euro zijn. We moeten nog antwoorden krijgen op vragen die we daarover hebben gesteld.' De PvdA toont zich voorstander van de voorgestelde verkoop van drie gemeentelijke woningen in Ooste rend en Den Hoorn, een garage en een schapenboet in Den Burg en De Vermaning in Den Hoorn. 'Dat zijn vooral incidentele opbrengsten, maar het levert ook een structurele bespa ring op het onderhoud op.' Structu reel gaat het om ongeveer achttien duizend euro. Hercules benadrukt dat er rekening met de gebruikers moet worden gehouden. en onderwijs blijven groten- jkels buiten schot bij de naderende bezuinigingsronde. De enige bezui niging die mensen in het onderwijs "hogelijk voelen, is het plan om de Kerstpakketten af te schaffen. i"kr worden alleen besparings voorstellen gedaan voor de inmiddels gesloten Redmer IJskaschool in De aai en de in augustus sluitende J.P. «Jboschschool in Midden-Eierland. kon er nog een paar duizend ro worden bespaard op de inmid- s vervallen functie van netwerk- "recteur voor de openbare basis sen. Het onderwijs is bewust oespaard gebleven. De stuurgroep college, raad en gemeentelijk "«oagementteam die de voorbe den begeleidde, vond dat het "K^fwijs in het verlengde lag van de aanstaande Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Taken die met die wet samenhangen, bleven buiten schot omdat het nog niet duidelijk is wat de invoering teweeg brengt. Er moeten voor de WMO, die diverse taken op gebied van zorg wonen en welzijn van het rijk naar de gemeente overhevelt, nog de nodige besluiten worden genomen. Ook is niet precies duidelijk hoeveel geld het rijk geeft voor uitvoering van de extra taken. Er is meermalen een bedrag van vijf miljoen euro genoemd, maar dat is nog geen zekerheid. Wel is duidelijk dat de wet als een naar de gemeente doorgeschoven bezuinigingsmaatre gel van het rijk moet worden gezien. Onderliggende vraag bij de bezui nigingsronde is welke taken de gemeente moet behouden of zou kunnen afstoten. Enkele nu ter discus sie staande taken als onderhoud aan het strand, subsidies aan musea, het exploiteren van een noodcamping, het in bezit hebben van woonhuizen of het verstrekken van informatie aan toeristen (via de VW) zijn voor de gemeente geen wettelijk verplichte taken. De stuurgroep heeft er de voorkeur aan gegeven dat taken als het opha len van vuilnis en het onderhoud aan groenvoorzieningen in beheer van de gemeente blijven. Aan privatiseren kleven volgens een woordvoerder financiële risico's in de toekomst. 'Een bedrijf van de overkant kan zich goedkoop inschrijven voor het ophalen van het afval en dan kunnen na een paar jaar de kosten alsnog omhoog gaan. Als je dan zelf je wagens al van de hand hebt gedaan, kun je geen kant meer op.' winkel aan regeltjes in huis waar je je aan te houden hebt. Niets voor mij.' Dat houdt natuurlijk wel in dat je van alle markten thuis moet zijn, je in veel zaken moet verdiepen en polis sen goed moet bestuderen. Want vooral van de kleine lettertjes waar de klant overheen leest, dient de verzekeringsman op de hoogte te zijn. Dat kost veel tijd en vergt lange werkdagen. Witte: 'Ik werkte van half negen 's morgens tot half tien 's avonds. Behalve op zondag dan, die nam ik altijd vnj, al konden klanten in geval van nood natuurlijk wel op me rekenen. Wie een polis bij me afsloot, moest er op kunnen vertrouwen dat het een goede polis was. Dat even tuele schade goed gedekt is. Ze zeggen wel eens in de brand, uit de brand. Maar als je goed verzekerd bent. ga je er in ieder geval niet op achteruit.' boerderijen werden gebouwd, moest er ook meer worden verzekerd.' Jan Witte, telg uit een gezin met zeven kinderen, werkte na de ULO ruim tien jaar bij Garage Grisnigt. 'Toen mijn vader aangaf dat hij ermee wilde stoppen, stond ik voor de keus. In het garagebedrijf zat er voor mij geen promotie in, dus ben ik gaan studeren om het assurantiebedrijf te kunnen overnemen. Zo'n kans kreeg ik maar één keer en ik wilde graag voor mezelf beginnen. Het verzekeringsvak was nog met al te gecompliceerd en veel ruimte had ik niet nodig. Met een telefoon, een typmachine en een telmachine kon je toen heel wat doen. Ik begon in ons eerste huis, Warmoesstraat 40, gewoon in de voorkamer. De box met Mariska stond in mijn kantoor. Dan vroeg ze wel eens: Pap, zit je weer achter je bureau te spelen? Klanten hoge winsten maken en vette reser ves hebben. 'Die winst gaat niet naar de tussenpersonen en die grote reserves zijn nodig voor het geval dat zich grote calamiteiten voordoen. Want dan moeten ze wél uitbetalen.' Een gemiddelde particulier beschikt tegenwoordig over een flink verze keringspakket. Een snelle telling leert dat de verslaggever een stuk of zeven polissen bij Witte heeft lopen. Naast particulieren heeft Witte de nodige bedrijven in zijn klantenknng. In een tijd waann het shoppen bij verzeke- nngsmaatschappijen gemeengoed is geworden, beschikt Witte over een trouwe klantenkring. Zelfs aan de overkant. 'Texelaars die zijn verhuisd, maar die toch via mij verzekerd blij ven. Ik heb ook klanten bij wie ik al bij hun ouders over de vloer kwam toen zij nog in de box zaten. Die sloten op hun zestiende een bromfietsverze kering bij me af, later de auto, toen het huis en ga zo maar door. Zo ging dat. Ik denk dat mijn beroep nog een van de weinige is waarbij je bij de mensen over de vloer komt. Ook daardoor bouw je een band op met die mensen. Ik heb altijd voldoende werk gehad en nooit hoeven adver teren. Mond-tot-mond reclame. Dat kan ook tegen je werken. Want als bij een calamiteit blijkt dat het met goed geregeld is, dan gaat dat snel over het eiland. Slechtere reclame kun je niet hebben. Als het goed geregeld is, dan hoor je het doorgaans nooit. Gelukkig ben ik er met mijn klanten doorgaans goed uitgekomen.' Over het shoppen: 'Het gebeurt tegen woordig dat mensen via internet een verzekering afsluiten. Lekker goed koop, denken ze dan. Maar in de' praktijk wil dat wel eens tegenvallen en blijkt de polis helemaal niet goed koop. Ik heb wel eens zo'n doe het zeiver aan de deur gehad, die niets van het schadeformulier begreep. Of ik het even wilde invullen.' De eerlijkheid gebiedt Witte te beken nen dat hij toch wel eens heeft gead verteerd. 'Als ik op vakantie ging, want dan moesten mijn klanten weten bij wie ze in geval van nood terecht konden. Het nadeel was dat dan gelijk heel Texel wist dat ik op vakan tie was. Een collega in Julianadorp nam dan voor me waar, dat was altijd goed geregeld. Maar ik ging nooit lang op vakantie, dat gaat met met een eenmanszaak. En ziek zijn kon eigenlijk ook met. Ik denk in al die 25 jaar hooguit twee weken. Ik heb altijd met plezier de verzekeringsza ken voor mijn klanten verzorgd. Maar nu is het moment aangebroken om te stoppen. Niet omdat ik er geen zin meer in heb, maar voor een een manszaak wordt het te moeilijk om aan alle nieuwe wet- en regelgeving te voldoen. En het wordt in je eentje ondoenlijk nieuwe ontwikkelingen bii te houden. Ik heb er alle vertrouwen in dat de verzekeringen bij de Rabo bank Noord-Holland Noord in goede handen zijn. Die beschikt over een bekwaam team met allerlei specia listen. Om alles goed over te dragen, blijf ik een jaar lang voor de Rabo bank beschikbaar.' Het bijzondere, wat droge gevoel van humor van Witte manifesteert zich als de verzekeringsman poseert voor de foto. 'Graag de poster Jantje lacht, Jantje huilt van Interpolis op de achtergrond.' Op de valreep ontglipt hem nog een anekdote. 'Toen de buurman eens zijn auto in de prak had gereden, heb ik hem net zo'n poster omgewisseld voor Buurman lacht, buurman huilt...' Op 28 april wordt er ter gelegenheid van de overdracht een afscheidsre ceptie voor Jan Witte gehouden in Texelhoeve in de Kogerstraat in Den Burg. waar hij zijn klanten persoonlijk wil bedanken voor het vertrouwen in de afgelopen 25 jaar. Gerard Timmerman Texel is bijzonder, ook als het om diefstalverzekeringen gaat. 'Ik heb in mijn hele loopbaan als verzekeringsagent nooit meegemaakt dat op Texel een auto van mijn klanten is gesto len.' Aan het woord is Jan Witte van het gelijknamige assu rantiekantoor, die na ruim 25 jaar zijn zaak heeft overgedaan aan de Rabobank. Op een eiland waar vrijwel niemand het in z'n hoofd haalt om een auto te stelen, behoren ook inbraken tot de uitzonderingen. Waar overkantse collega's van Witte regelmatig met gedupeerden van het inbrekersgilde te maken hebben, kan de Texelse assurantieman het aantal inbraken onder zijn klanten bijna op één hand tellen. 'Een stuk of zes.' Bijzonder is ook dat op een eiland waar het doorgaans veel harder waait, er min der stormschade optreedt dan in het binnenland. 'Dat komt omdat er hier beter wordt gebouwd. Als je een willekeurige schuur uit Brabant hier neer zou zetten, heb je grote kans dat die bij een dikke storm in elkaar waait.' Ongetwijfeld zou Wit te smakelijk kunnen vertellen over spectaculaire branden en andere calamiteiten waarmee hij tijdens zijn werk is geconfronteerd, maar derge lijke anekdotes houdt hij tijdens zijn afscheidsinterview voor zichzelf, uit respect voor de privacy van zijn klan ten. 'Het gebeurde wel dat ik mensen dingen hoorde vertellen over klanten van mij, waarvan ik beroepshalve wist dat ze niet klopten. Ook dan hield ik wijselijk mijn mond.' Als assurantieman met een eenmans zaak behoort Witte tot de laatste der Mohikanen. Met hulp van zijn vrouw Marja runt de 54-jarige Texelaar zijn verzekeringsbedrijf in z'n eentje. 'Wat dat betreft behoor ik tot een uitster vend ras. Er komen de laatste jaren ook geen kleine assurantiekantoren meer bij. Het is nooit mijn ambitie geweest om een groot verzekerings bedrijf te hebben met veel personeel. Want daarmee haal je ook een hele Het verzekeringsbedrijf is Witte met de paplepel ingegoten. 'Mijn vader (Thijs, red.) was vertegenwoordiger bij de toenmalige inkoopvereniging LTB en kon in 1950 een bescheiden verzekeringsportefeuille overnemen. Hij deed dat erbij, zeg maar voor een sigarencentje. Die hobby groeide wat uit de hand, waarna hij zich geheel op de verzekeringen heeft toegelegd. Hij had met name onder de boerenstand veel klanten. Met de ruilverkaveling in de jaren zestig, toen er veel nieuwe kwamen gewoon over de vloer, dat kon toen allemaal. Na verloop van tijd werd het wat te klein en verhuis den we naar Warmoesstraat 38, wat een hele verbetering was. Weer later wilden we meer parkeergelegenheid voor de deur en een kantoor met een spreekkamer, waar we de klan ten fatsoenlijk konden ontvangen. In 1992 zijn we naar de Beatrixlaan verhuisd. Het verzekeringswerk is in al die jaren in essentie niet zoveel veranderd. Particulieren hadden toen een verzekering voor aansprakelijk heid, een woonhuis- en inboedel verzekering en de auto. Later kwam de rechtsbijstandsverzekering erbij, het ziekenfonds, de reisverzekering en noem maar op.' De verslaggever confronteert Witte met het imago van verzekeringsmaatschappijen die Jan Witte heeft per 1 april zijn verzekeringsbedrijf overgedaan verzekeringsbedrijf te hebben met veel personeel. de Rabobank. Het is nooit mijn ambitie geweest o

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9