Cjroen cZwartsJexeh in het hart Nieuw college mist steun VVD en PvdA Einde aan juridische strijd rond Stayokay 'Ik heb hier echt niets mee te maken' 'Droevige vertoning toneelstuk' Jonge Stienepikkers bouwen dorp rond meierblis Coalitie zet in op meer met minder Verdachte drugssmokkel vrij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12070 DINSDAG 25 APRIL 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De WD en de PvdA hebben gis teravond tegen de benoeming van de drie nieuwe wethouders gestemd. De fractie van de WD spuide onvrede over de wijze waarop het nieuwe college van burgemeester en wethouders tot stand is gekomen. De nieuwe wethouders Nico Kikkert, Marian Merkelbach en Peter Bakker kre- n steun van tien van de vijftien raadsleden. ^Fractievoorzitter Gerbrand Poster noemde de collegevorming een droevige vertoning van een toneel stuk waarbij Texels Belang en het CDA al meteen hadden afgesproken dat zij twee van de drie rollen voor hun rekening zouden nemen. 'Ze zochten nog een derde dragende speler en tot grote vreugde van de hele WD mochten zij auditie doen. Maar dit was slechts schijn.' Volgens Poster was de WD al bij voorbaat kansloos door de kri tiek die de nieuwe mensen op het gevoerde beleid van 2002 tot 2006 hadden geleverd. 'De WD kon zeg gen wat ze wilde, maar de derde hoofdrolspeler van GroenLinks was zich al aan het schminken.' Dat de WD tegen het nieuwe raadhuis was en 'de vinger op de financiële won den van de gemeente' had gelegd, waren volgens Poster redenen dat de liberalen 'buiten de deur werden gesmeten.' Hij noemde het 'een minachting' van de verkiezingsuitslag dat de drie politieke partijen die verlies leden nu het college vormen en dat de partijen die winst behaal den in de oppositie zijn beland. Poster kreeg geen bijval voor zijn kritiek. Bestuursleden van de WD, die ook in de raadzaal zaten, hoor den hem met verbazing aan. 'Deze kritiek was voor ons nieuw', aldus bestuurslid Arnold Langeveld. 'Ik denk niet dat het bestuur dit zou hebben aangenomen als het van tevoren besproken was.' Langeveld zei dat het allemaal nog maar eens binnen de ledenvergadering bespro ken moet worden. Oud-voorzitter Jos Timmer van Texels Belang, die de coalitievor ming voor de vierde en laatste keer had geleid, liet de kritiek groten deels langs zich heen glijden. Lees verder op pagina 5 Er is een eind gekomen aan de jiridische procedures die jaren- tóng rond de bouw van het nieu we hostel van Stayokay aan de Haffelderweg zijn gevoerd. De Raad van State heeft ook de laat ste bezwaren van Hans Eshuijs, Jan Moens en Cock Eschweiler verworpen. De drie omwonenden hadden nog een bezwaar lopen tegen een wij ziging in het nieuwe bestemmings plan Den Burg. De provincie had het voormalige B-veld aan de Haffel derweg in het nieuwe plan voorzien van de bestemming horeca/groeps- verblijf om de komst van het nieuwe Vernielingen aan schoolgebouw Jonge kinderen hebben in het paasweekend diverse vernielingen gepleegd aan het gebouw van de Bruinvisschool in Oudeschild. Dak pannen, twee luchtkokers en een' regenafvoerpijp werden vernield. Ook werd schade toegebracht aan Koestellen en het hekwerk de school. De totale schade raagt naar schatting enkele dui- en euro's. De directeur heeft aangifte gedaan bij de politie. Met de ouders van de jonge daders zijn afspraken gemaakt over het vergoe den van de schade. Programma's Koninginnedag Feestcommissies en andere orga nisatoren van festiviteiten op Koninginnedag kunnen hun pro gramma's tot donderdagochtend 900 uur aanleveren bij de redac tie van de Texelse Courant, War moesstraat 45, Den Burg. E-mail: redactie@texelsecourant.nl, tel. 362620. Een overzicht wordt gepu nteerd in de krant van vrijdag 28 april. groepsverblijf mogelijk te maken. De afwijzing komt niet onverwacht. In eerdere stadia hadden zowel het college als de provincie en de voor- zieningenrechter in Alkmaar bezwa ren tegen de bestemmingswijziging ook al verworpen. Uit de uitspraak van de Raad van State blijkt dat de vertegenwoordigers van het hoog ste rechtsorgaan in Den Haag geen nieuwe feiten of aanleiding vonden om een ander oordeel te vellen. Eschweiler, Eshuijs en Moens wor den opnieuw op alle punten in het ongelijk gesteld. Ook bezwa ren dat de komst van het nieuwe hostel, dat 240 bedden telt, tot (verkeers)overlast leidt, zijn verwor pen. Volgens de Raad van State maken de bezwaarmakers 'niet aannemelijk' dat berekeningen van de gemeente over toenemende ver keersbewegingen op en rond de Haffelderweg niet zouden deugen. Volgens die berekeningen hoeft een substantieel grotere verkeers druk niet te worden gevreesd. Het rechtsorgaan vindt dat er evenmin aannemelijk is gemaakt dat zich 'in betekenende mate' overlast voor de achterliggende wijk zal voordoen. En als er toch overlast is, is dat volgens de raad geen planologische kwestie, maar moet de openbare orde worden gehandhaafd. Hans Eshuijs reageert teleurgesteld op de uitspraak, maar geeft aan dat die in de lijn der verwachtingen lag. 'Het voordeel is echter dat wanneer zich daadwerkelijk overlast voordoet, en ik hoop niet dat het gebeurt, we kunnen zeggen dat we tot het gaatje zijn gegaan.' De drie zijn ongeveer 3,5 jaar lang tegen de gemeente en de provincie in de weer geweest om de komst van het groepsverblijf tegen te houden. Het leidde onder meer tot de oprichting van de buurtvereniging Den Burg- Zuid waarin bijna honderd buurtbe woners zich verenigden om de kos ten van de procedures te betalen. Eshuijs: 'Die vereniging bestaat nog altijd en kan zich nu op leuke dingen richten.' De drie hadden eerder al aangegeven niet verder te gaan met hun strijd. De nu beëindigde procedure was voor Stayokay niet echt meer van belang. Cruciaal voor de herbergor- ganisatie was een uitspraak die de Raad van State in juni 2005 deed. Na die uitspraak, waarbij bezwa ren tegen de bouwvergunning wer den verworpen, beschikte Stayokay over een onherroepelijke vergun ning, waardoor ze de grond van de voormalige Eijercoogh aan de Pont- weg kon uitwisselen met het B-veld dat toen nog van de gemeente was. In november werd officieel de eerste steen gelegd, in februari het hoog ste punt bereikt en naar verwacht wordt het nieuwe gebouw eind juli opgeleverd. (Mm mvKouw, zoiAfjc^ 2E NiET kunnen topEN HERBEN ZE" OOK 6ffM \SLH0eHEN NOpiG J Isfpi Jacco Vermeulen, Sjoerd Bakker, Len Goënga en Wouter Lap sjouwen pallets voor één Alsof De Ouwe Hoorn, de voorloper verdiepingen aan toe. Zoals in elke van het huidige dorp, uit de as her rijst, verschijnen er bij de meierblis in het Hoornder Nieuwland zóveel bouwsels dat het de vorm van een nederzetting begint aan te nemen. De brandstapel die zaterdagavond in de fik gaat. werkt als een magneet zichzelf respecterende gemeenschap zijn er wetten waaraan de 'bewoners' zich hebben te houden, zoals de regel dat er niet over elkanders hut mag worden gelopen. Een bron van vermaak, die zaterdagavond de cli max bereikt. Verschil met voorgaande op jonge Stienepikkers. die er na jaren is dat het traditionele jutten ten, waarna het door trekkers wordt schooltijd van alles in elkaar spijke- van brandhout op het strand, waarbij opgehaald. Over de wijze waarop ren, tot een compleet 'hotel' van twee jeugd en volwassenen met trekkers zijn we nog in overleg met de chauf- en wagens het strand op gaan, dit jaar is geschrapt. 'We kunnen dat niet meer afdoende verzekeren en door het risico op een ongeluk gaat het niet meer. De jeugd gaat nog wel naar het strand, maar ieder moet dat op eigen gelegenheid doen. Het gejutte hout wordt verzameld op centrale pun- Stenengooier met caféverbod beboet De politierechter in Alkmaar heeft woensdag een 48-jarige inwoner van Den Burg veroordeeld tot een boete van €200,-. De man had op 20 augustus vorig jaar een raam van café Het Kantoor in Den Burg met een eivormige steen inge gooid. De straf was conform de eis van de officier van justitie. Aan de eigenaar van het café moet de man nog eens €500,- betalen. De verdachte had niet de moeite genomen naar de zitting te komen. Zodoende moesten officier van jus titie C. Zetsma en de politierechter het doen met de processen-verbaal die de politie na het incident had opgemaakt. Uit die stukken had Zetsma opgemaakt dat de man al eerder een caféverbod had gekre gen voor Het Kantoor. Waarom, dat bleef onduidelijk. Zelf had de stenengooier bij zijn ver: hoor op 7 september verklaard dat hij de steen had meegenomen van de begraafplaats. Ook vertelde hij dronken te zijn geweest. Dat had den getuigen gelijk na het incident al vastgesteld. Direct nadat hij het raam had ingegooid, was de man over zijn eigen benen gestruikeld. Hij wist nog wel weg te komen, maar was door velen herkend. Onderzoek naar armoedebestrij ding, de effecten van verdunning van slaapplaatsen en gezondheids- toerisme. Dat zijn enkele punten waar de nieuwe coalitie van Texels Belang, CDA en GroenLinks zich de komende vier jaar op wil rich ten. Dat blijkt uit het nieuwe coalitie akkoord Méér voor Texel - met min der dat oud-voorzitter Jos Timmer van Texels Belang gisteravond pre senteerde na de benoeming van de nieuwe wethouders. De nieuwe coa litie wil eveneens opkomen voor de werkgelegenheid op het eiland, meer ruimte voor ondernemers scheppen en de eigenheid van Texel bewa ken. Duurzaamheid en de toepassing van duurzame energie zijn terug op de agenda. Over windenergie wordt gesteld dat het 'een bijdrage kan leveren aan de duurzame energie voorziening.' De nieuwe coalitiepar tijen vinden dat de lasten voor de bevolking de komende vier jaar niet meer dan trendmatig (inflatiecorrectie) mogen worden verhoogd. Ze mogen evenmin omhoog om de financiële problemen van de gemeente op te lossen. Met de voorbereidingen voor het nieuwe raadhuis wordt pas een herstart gemaakt als de gemeen telijke meerjarenbegroting weer een positief saldo laat zien. Een kleine greep uit andere voornemens: er moeten minder bestemmingsplannen komen, dichtslibbing van het buiten gebied moet voorkomen worden, de hondenbelasting wordt ter discus sie gesteld en het maximum aantal slaapplaatsen wordt gehandhaafd op 47.000, waarvan 2000 in reserve. De bevolking wordt meer bij het opstel len van nieuw beleid betrokken, de bestaande gemeentelijke regelgeving wordt tegen het licht gehouden om De afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft het beroep afgewezen dat door een omwonende was ingesteld tegen de uitbreiding van camping De Driehoek aan de Postweg. Formeel ging het om een besluit tot wijziging van het bestemmingsplan Buitengebied. Door die wijziging kreeg De Driehoek de mogelijkheid feurs', vertelt Piet Schneider van de het campingterrein met ongeveer feestcommissie. Ook elders op het één hectare uit te breiden. Door de eiland groeien de meierblissen snel in uitbreiding kunnen stacaravans en aantal en omvang en wordt heel wat chalets op ruimere plaatsen worden afgesjouwd. Het aantal particuliere brandstapels lijkt dit jaar iets achter te blijven bij de 106 die er vong jaar bij de gemeente zijn aangemeld, maar veel zijn het er in ieder geval wel. neergezet. Deze kwaliteitsverbete ring was voor burgemeester en wet houders aanleiding aan de plannen mee te werken. Lees verder op pagina 5 De verdachte zou de uitbater van café een excuusbrief hebben gestuurd en beloofd de schade te vergoeden, maar ook dez was met bij de rechtszitting. Wel had de man de rekening van €1.259,97 van een timmerman en glaszetter opge stuurd. Volgens Zetsma was uit de stukken op te maken dat de ste nengooier pech had gehad, want hij had twee kleine ruitjes ingegooid en daardoor ook wat houtwerk ver nield. De rekening van €1.259,97 vond de officier te gortig, ook al omdat de BTW aftrekbaar was voor de cafébaas. De politierechter was het met de officier eens en vond een schadevergoeding van €500,- wel genoeg. het aantal regels te verminderen en Texelse aannemers moeten, binnen de wettelijke kaders, kansen knjgen bij gemeentelijke aanbestedingen. Op bewegingsonderwijs en schoolzwem men mag met worden bezuinigd. De invoering van de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning wordt een belangrijke plek toegedicht. Tim mer omschreef het nieuwe akkoord als een plan dat net zo ambitieus is als het vorige collegeprogramma, maar nu meer op innerlijke zaken van de gemeente is gencht dan op uiterlijk vertoon. Hij liet weten dat de oppositiepartijen eventueel nog pun ten aan het akkoord kunnen toevoe gen. 'Dan kan het coalitieprogramma misschien nog een raadsprogramma worden.' Het akkoord wordt dinsdag 9 mei in de gemeenteraad behan deld. Vanaf deze week is het, als het goed is, te lezen op de website van de gemeente (www.texel.nl). Vlnr Peter Bakker, Marian Merkelbach e, CDA en Texels Belang. Nico Kikkert. Zij werden gisteravond benoemd tot de n Even spraakmakend als zijn aan houding op dinsdag 7 februari, was ook de vrijlating vorige week van Cor Berkelaar uit Den Burg, nadat hij tien weken in voorarrest had gezeten op verdenking van mede plichtigheid aan de smokkel van 1780 kilogram cocaïne. 'Ik heb hier echt niets mee te maken.' Berkelaar (54), sinds vijf jaar woon achtig op Texel en al dertig jaar actief in de wereld van industriële reiniging en olierecycling, is mede-eigenaar van de industriële boiler waarin de naar Nederland verscheepte cocaïne zat, met een straatwaarde van €72 miljoen. Hij had de boiler gekocht samen met enkele zakenpartners. Het gevaarte was verscheept naar Cura sao, waar hij zou worden gebruikt voor sanering van een met olie ver vuild meer. 'Ik wist niet beter dan dat de boiler nog op Curasao was en had geen idee dat dat ding weer was teruggekomen, laat staan dat er cocaine in zat. Wie mij kent, weet dat ik niets van dat spul moet hebben en de eerste die het aanbiedt aan mijn kinderen of kleinkinderen snijd ik de strot af. Maar ineens had ik wel 30 man politie op bezoek. Onnodig, als ze gewoon gebeld had. dan had ik mezelf op het bureau gemeld.' Sinds zijn vrijlating staat zijn telefoon rood gloeiend. 'Ik word helemaal gekge- beld. Allemaal mensen die zeggen dat ze dit met hadden kunnen bedenken. Over mijn reputatie hoef ik me geen zorgen te maken. Ik heb een naam als een dijk. Het is wel vervelend dat mijn kleinkinderen er op school op zijn aangesproken, maar nu ik vrij ben komt dat wel weer goed.' Justitie in Rotterdam zegt in deze zaak tien verdachten te hebben, onder wie de twee zakenpartners. Terwijl die nog vast zitten, werd Berkelaar vorige week vrijgelaten. 'Er zijn mij geen enkele beperkingen opgelegd, ik heb mijn paspoort niet hoeven inleveren en alleen als ik een verre reis maak, moet ik dat melden. Verder hoef ik mij alleen beschikbaar te houden voor vragen. Of ik nog verdachte ben? Dat weet je natuurlijk nooit, maar dat ze me geen beperkingen opleggen, zegt wel genoeg.' Maar volgens een woordvoerder van het Rotterdam se parket behoort de Texelaar nog steeds tot de drie hoofdverdachten, van wie de twee anderen nog vastzit- Cor Berkelaar'Vervelend dat mijn kleinkinderen er op zijn aangesproken. ten. Zijn vrijlating houdt volgens het parket verband met familieomstan digheden. 'We hebben ons verzet tegen de schorsing, het onderzoek loopt nog, er moeten nog zeker tien getuigen worden gehoord.' De eerst volgende rechtszaak is op z'n vroegst over een maand of dne. TEXEI SI -'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. RvS akkoord met uitbreiding De Driehoek Playbackshow Artiesten in allerlei soorten en maten deden zaterdagavond in de Texelse finale van de playbackshow hun uiterste best de massaal toege stroomde toeschouwers te verma ken. Pagina 2 m Nieuwe baas BSU Een man met een missie, zo kan Jan Beelen uit Opperdoes, de nieuwe baas van BSU en uitbater van het Vliegveldrestaurant, het beste worden omschreven. Pagina 5 m Gerrit Terwindt Het geluid van een zware zee en schreeuwende meeuwen, waarmee de nieuwste CD van de Oosterender troubadour Gerrit Terwindt begint, brengen je direct al aan de water kant. Pagina 6

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1