Betonnen vlet S Boon pronkstuk in Hindeloopen College kende geen gemakkelijke periode 'Burgemeester krijgt onterecht zwarte piet' TEXELSE yy COURANT Raad neemt afscheid van wethouders Heijne breekt lans voor Geldorp V Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening Radio Texel JP oud Papier Redrijvig/ieLj' VRIJDAG 28 APRIL 2006 de afscheidstoespraak burgemeester Joke De scheidende wethouders Annie Hin, Corry Heijne De wethouders beleefden de afgelopen vier jaar geen gemak kelijke periode. Daarover was iedereen het tijdens het afscheid van Nel Eelman, Corry Heijne en Annie Hin wel eens. De soms vertroebelde verhoudingen weer hielden de meeste politieke par tijen er echter niet van toch op nette wijze van elkaar afscheid te nemen. Oppositiepartij PvdA hield als enige geen afscheidspraatje. De fractie voelde er weinig voor de vertrek kende wethouders alsnog te bewie roken. Arthur Oosterbaan (Groen- Links) sprak er zijn verbazing over uit dat burgemeester en wethouders de afgelopen vier jaar bij veel men sen afkeer hebbeb opgeroepen. Hij toonde zich positief over het college waarvan zijn partij de afgelopen vier jaar geen deel uitmaakte. 'Er is veel gebeurd en u heeft het allemaal volgehouden. U heeft ook beleid gemaakt, niet ons beleid, maar u heeft het wel gemaakt.' Frans Vis- man (D66) toonde ook grote waar dering dat het college zich ondanks alle tegenwind staande had gehou den. Hij dankte de scheidend wet houders dat zij altijd oor hadden voor zijn éénmansfractie. 'Er werd geluisterd naar éénlingen en niet alleen naar het aantal stemmen achter een vraag gekeken.' De fractievoorzitters toonden begrip voor Annie Hin die tijdens haar regeerperiode haar man verloor. Ze werd geprezen dat ze ondanks haar privésituatie op haar post was gebleven. Hin dankte de raad dat zij haar periode als wethouder had kunnen voltooien. 'Terwijl er genoeg akkevietjes zijn geweest waarvoor u mij had kunnen wegsturen.' Ze dankte haar medewerkers voor alle ondersteuning de afgelopen vier jaar. 'Wie zijn wij zonder ambtena ren.' Corry Heijne werd geprezen voor haar werklust en inzet. Piet Standaart (Texels Belang) memo reerde dat de afgelopen vier jaar voor haar niet gemakkelijk waren geweest. Oosterbaan refereerde nog even aan de forse budgetover schrijding bij de iepen. 'U heeft uw hand goed op de knip gehouden, alleen toen even niet.' Hij greep het afscheid aan om nog eens duidelijk te maken dat de huidige tekorten niet de schuld zijn van Heijne, maar grotendeels van rijksbesluiten. Nel Eelman kreeg lof toe gezwaaid voor haar inzet om de komende jaren honderden nieuwe huizen op het eiland te kunnen bouwen. Ze werd ook bedankt voor de wijze waarop ze beginnende raadsleden wegwijs had gemaakt in het politieke vak. Eelman beaamde dat de afgelo pen vier jaar voor het college geen gemakkelijke periode is. geweest. Ze dankte de CDA-fractie dat die haar altijd was blijven steunen. Eel man merkte op dat het college wel veel beleid heeft uitgewerkt en dat het collegeprogramma is uitge voerd. Ze vond het jammer dat het laatste gedeelte van het collegepe- node door de bezuinigingen werd gekleurd. Ze sprak de verwach ting uit dat de financiële huishou ding van de gemeente weer in orde komt. Dat er na twaalf jaar daad werkelijk een einde aan haar wet houderschap was gekomen, had ze inmiddels gemerkt. De sleutel van het gemeentehuis werkte maandag al niet meer. Burgemeester Joke Geldorp nam afscheid van haar col lega's met de mededeling dat de drie de afgelopen vier jaar veel werk hebben gedaan. 'Die meiden heb ben hard gewerkt Mensen zullen zich dat waarschijnlijk over zes of zeven jaar gaan realiseren.' Burgemeester Joke Geldorp krijgt onterecht vaak de zwarte piet toegespeeld als er wat misgaat op het eiland. Dat zei wethouder Corry Heijne bij haar afscheid. Ze nam het op voor de inzet van de burgemeester. 'Texel krijgt veel burgemeester voor zijn geld', aldus Heijne. Zij benadrukte dat Geldorp zich voor meer dan honderd procent voor het eiland inzet en ook achter de schermen veel werk verzet. 'Maar dat zien veel mensen helaas niet.' Als de burgemeester de zwarte piet wel heeft verdiend, staat ze volgens Heijne meteen klaar om haar excu ses aan te bieden. 'En ook dat doet ze vaker dan nodig is.' De scheidend wethouder van Texels Belang waarschuwde de burge meester dat ze niet nog meer werk op haar schouders neemt dan ze al doet. Die mogelijkheid ligt in het verschiet doordat twee van de drie wethouders twee dagen per week in hun huidige functies actief blijven. Heijne vond dat de burgemeester daardoor niet extra belast mag wor den. 'Ook aan haar schouders is een grens.' Heijne brak eveneens een lans voor het personeel van de gemeente. Ze riep de raad op de jaarlijkse bij drage aan de personeelsvereniging (€26.000,-) bij de bezuinigingsope ratie intact te laten. Het stopzet- broeken, shirts, truitjes en andere kledingstukken. De ene helft van de winkel is ingeruimd voor mode voor vrouwen vanaf 25 jaar (maat S tot en met XL), de andere helft voor de wat rijpere dames (maat 38 tot en met 50). 'Kleding voor naar het strand, om uit te gaan of om je lekker vrij in te voelen. Veel kledingzaken in De Koog hebben zich op het wat spor tievere genre gericht, ik heb leuke vnje tijdskleding Wat ik ook heb geleerd is dat de echtgenoten van de vrouwen die willen winkelen, weinig geduld hebben. Voor hen heb ik hier een lekker zithoekje, waar ze een kopje koffie kunnen drinken en een krantje kunnen lezen.' ten daarvan zou volgens haar een verkeerd signaal zijn. 'De ambtena ren hebben de afgelopen twee jaar het nodige voor de kiezen gehad met de reorganisatie. Met een per soneelsvereniging kun je werken aan de teamgeest en dat mag wat waard zijn.' Bij de bespreking van alle bezuinigingsmogelijkheden eer der deze maand was overigens een meerderheid voor het instandhou den van de bijdrage. Vanuit Texels Belang werd meerdere malen stilgestaan bij het gedwongen afscheid van Heijne. De kiesvereni ging besloot haar begin dit jaar niet als eerste wethouderskandidaat naar voren te schuiven uit onvrede over de koers die Heijne binnen het college had gevaren. TB vond dat ze als wethouder teveel van de par tijlijn was afgeweken en vaker aan de kant van het college dan van de partij had gestaan, meegegaan. Fractievoorzitter Piet Standaart en ex-partijvoorzitter Jos Timmer weten de daardoor gerezen con flicten grotendeels aan het in 2002 ingevoerde dualisme. Volgens Tim mer had het besluit Heijne naar ach teren te schuiven bij het bestuur en de fractie eveneens pijn gedaan. De twee loofden de inzet en werklust die zij twaalf jaar lang als raadslid en wethouder voor TB heeft geleverd. Heijne zelf ging niet al te veel in op haar gedwongen vertrek. 'Stoppen bepaal je zelf. doorgaan niet.' Burgemeester Joke Geldorp vond het niet terecht alle misverstanden op het dualisme af te schuiven. Zij maakte nog eens duidelijk dat het niet meer van deze tijd is een wethouder als vaandeldrager van een politieke partij te beschouwen. 'Het manifesteren van een partij is nu veel meer voorbehouden aan de fracties en vooral de fractievoorzit ters. De wethouders zijn uitvoerend geworden.' Geldorp wees de raad erop dat terugkijken op de tijd vóór het dualisme ook niet echt sterk overkomt. De raadsleden Arthur Oosterbaan, Gerard Weijers, Frans Visman en Gerbrand Poster zijn nog afkomstig uit het oude monistische stelsel waarin raad en college veel meer met elkaar verweven waren. De rest is tegelijk met de invoering van het duale stelsel als raadslid begonnen. Vrouwencollege naar Vlissingen De gemeente Vlissingen heeft het stokje van het Texelse vrouwen college overgenomen. De Zeeuw se hoofdstad is na de raadsver kiezingen de grootste gemeente in Nederland met een college dat volledig uit vrouwen bestaat. Het Vlissingse college bestaat uit vijf vrouwen, één meer dan op Texel. Het college van Joke Geldorp. Nel Eelman, Corry Heijne en Annie Hin was sinds 2002 drie jaar lang het enige vrouwencollege in Nederland dat drie vrouwelijke wethouders had. Er waren meer vrouwencolle ges, maar die telden niet meer dan twee wethouders. Sinds maart vorig jaar moest Texel de bijzondere positie delen met de gemeente Vianen waar toen even eens een viertallig vrouwencollege ontstond. De Utrechtse gemeente heeft echter net als Texel na de ver kiezingen afscheid van haar vrou- wenbestuur genomen. 'Er is een vrouw voor een man ingewisseld', aldus een woordvoerder. Het Texels college was van juni tot september 2003 even vrouwencollege af. Toen verving Daan Schilling tijdelijk wet houder Eelman die herstelde van een knie-operatie. De Texelse bestuurders hebben zelf nooit zoveel nadruk op het feit van 'vrouwencollege zijn' willen leggen. Meermalen leek het op de achter grond voor anderen toch mee te spelen. Arthur Oosterbaan (Groen- Links) zei bij het afscheid het idee te hebben gehad dat het vrouwzijn mogelijk toch afkeer opriep. 'Ik had soms het idee dat bij mannen de toon en de sfeer toch anders zou den zijn geweest.' Corry Heijne merkte op dat de onder linge sfeer altijd goed is geweest. 'Alle weddenschappen ten spijt zijn we als college nooit rollebollend over straat gegaan.' Het regelmatig onder vuur liggen, smeedde eer der een hechte band tussen de bestuursters. Heijne verklapte dat zij, Eelman en Hin zelfs nog een keer gezamenlijk op vakantie naar Kreta gaan. Zondag 30 april 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. dhr M D. Kuiper. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. S. de Vries uit Utrecht: 19.00 u. ds. mw. W.J. Keu- ning uit Den Helder. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. mw. W.J. Keuning uit Den Helder. Oudeschild: 11.00 u. ds S. de Vries uit Utrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: 11.30 u. en 16.30 u. student J.,van Belzen; woe. 3 mei, 19.00 u. student J. van Belzen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. O Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. G. Duiker uit Ede. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Bezit God nog steeds de macht over alles? Wachttorenstu die, 11.20 u.: Mijd valse aanbidding. Zou de koningin een ander kleurtje willen of blijft het orante? Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17 00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel 0223-650270. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844 In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 315602 of 06- 30215211; www.brijder.nl Psycholoog: J. van den Berg, tel. 310386. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43. Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12 30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal. Vnjdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde varat (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit gereformeerde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Nood draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Pen Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 18.45 u. Herdenking. Programma rond Dodenherdenking. Met een rechtstreekse uitzending van de I herdenkingsbiieenkomst in de hervormde kerk van Den Burg. Muziek en twee minuten stilte. 20.05 u. Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag: Merkwaardige produc ten Met aandacht voor het nieuwe college, Pasen, scooters en auto's op alcohol en de voedsel bank. Met het feuilleton Mosselweg 14, en filmpje over merkwaardige producten en een bezoek van een shoptimizer. Veel muziek, op eigen teksten en op tekst van Huib (de Rijmelaar) Fenijn en éénmaal op muziek van de Belgsiche zanger Mare Hauman 22.00 u. Radio Noordholland In verband met de meivakantie haalt Scouting Texel deze wek geen 'oud papier op. Oud papier kan wel wor den gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan TEXELSE'ÖCOURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 <s Per jaar €68,30 66,15 (aut. Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening. kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden I Eenhoorn werkt aan het frame de betonnen vlet. d. medewerker van Aannemersbedrijf Meijert Boon, in de betonnen vlet, die er voorbeeld van een roeireddingboot van de KNRM is gemaakt. Op de achtergrond n een betonnen skatebaan die binnenkort op het Prins Clausplein bij Den *9 wordt geplaatst. Modeverkoopster begint voor zichzelf it aanbod voor deze zaak kwam ïfeet op tijd', vertelt de kersverse nemeemster Doirean Boorsma Koog, die vandaag in de haar nieuwe dames- 'ezaak Doirean opent. 50 eigen zaak was al een tijdje een "is van deze verkoopster, maar °°r omstandigheden lukte dat niet nad ze toch een baan geaccep- 'Maar drie dagen later kreeg ik het aanbod voor dit pand. waar vorig jaar Van Beek Byoux heeft gezeten. Ik dacht: ik doe het gewoon.' Aan ervaring geen gebrek, verzekert de winkelier, die acht jaar als verkoop ster in kledingzaak de Heksenketel heeft gewerkt. 'Ik weet wel wat de dames willen', wijst ze op de rekken met mode in haar nieuwe zaak, met [Wie binnenkort een kijkje in het Friese Hindeloopen neemt, heeft «"to kans een stukje Texels vak- aan te treffen. Aanne- Meyert Boon in De heeft naar voorbeeld een authentieke roeired- die ooit op het IJssel- voer een betonnen replica die een plaatsje krijgt op haven. natief te zoeken, naar model van de vlet waarin ooit acht roeiers aan de riemen zaten. Via KNRM-direc- teur Wiebenga en voormalige red- dingbootschipper Jaap Groen kwam de stichting bij Boon terecht, die bekend staat om betonconstructies. Meijert Boon vaart al dertig jaar met een zelfgemaakt zeilschip van beton en in de Durper Kikkertstraat ligt een betonnen scheepje als decoratie. Zoon Bart Boon en zijn medewerkers vervaardigden in 300 uur een vlet van zes meter lengte en een gewicht van 3,5 ton. Hoewel niet getest, zal het vaartuig wel blijven drijven. 'Maar varen is wat anders en dat is ook niet het doel. Het had wel gekund, maar dan hadden we aanzienlijk minder beton moeten gebruiken. Om het beton op z'n plek te houden zijn zes lagen kippengaas gebruikt, waar de specie tegenaan is gestreken. 'I P"'63" 8oorsfna m haar nieuwe kledingzaak in De Koog. Stichting Stadsherstel Hin- is druk doende om het aan de voormalige Zuider- in de oude glorie te herstellen. panden zijn of wor- gerestaureerd, de oude haven yuggekeerd en ook de helling van de KNRM is in ere her- Het houten roeibootje op deze heeft z'n beste tijd gehad, om naar een duurzaam alter-

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 11