Kom kijken bij de langste natuurbrug van Europa Opnieuw extra geld voor Bureau Jeugdzorg Zicht op een relaxte Ring Alkmaar Hulp voor bouwvallig Forteiland Pampus www.noord-hoUand.nl Provincie sponsort Bevrijdingspop 2006 Provinciale Staten TEXELSE 12 COURANT oord -Fmjolland April 2006 Win een reis voor twee naar Pampus! VRIJDAG 28 APRIL 2006 Noord-Holland NU PROVINCIE Links op de foto de Bussumerheide, rechts het Spanderswoud en op de achtergrond Hilversum (foto: Stichting Goois Natuurreservaat) Het Goois Natuurreservaat is een uitgestrekt en gevarieerd natuurgebied in - de naam zegt het al - het Gooi. Bos, heide, oude Zuiderzeekust, akkergebieden en andere landschappen wisselen elkaar af in een van de mooiste streken van Nederland. Op 3 mei opent Koningin Beatrix hier, vlakbij Hilversum, de langste natuurbrug van Europa. De provincie Noord-Holland is de grootste financier van deze 800 meter lange aanwinst voor dit natuur reservaat. De natuurbrug was hard nodig, omdat het reservaat midden in bewoond gebied ligt en wordt doorsneden door wegen, een emplacement en spoor wegen. De natuurbrug gaat hier overheen en geeft de dieren de mogelijkheid om ongestoord van het ene gebied (het Spand- swoud) naar het andere natuurgebied (de Bussummerheide) te trekken. Op de foto hierboven is dat goed te zien. Voor het voortbestaan van veel diersoorten en zelfs planten is dit van levensbelang. De natuurbrug is ook toe gankelijk voor recreanten. Lezers van Noord-Holland NU worden uitgenodigd om extra voordelig kennis te maken met het Goois Natuurreservaat en de Natuurbrug Zanderij Crailo. Aanbieding U kunt in mei, juni, juli of augustus onder leiding van een ervaren gids genieten van een heerlijke wande ling door bos, heide en over de gloednieuwe natuur brug. Het dagprogramma, dat begint en eindigt op NS-station Bussum-Zuid, duurt van 10.00 tot 15.30 uur en kost normaal 12,50 euro p.p. Lezers van NH NU betalen slechts 9,50 euro (kinderen tot'12 jaar 6,25 euro), inclusief wandeling met gids en een kopje koffie. Meer informatie vindt u op www.gnr.nl, of bel met (035) 621 45 98, e-mail wandelen@gnr.nl. Om de korting te ontvangen moet u bij de boeking mel ding maken van NH NU. Een van de verantwoordelijkheden van de provincie is het Bureau Jeugdzorg, waartoe ook het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, de Gezinsvoogdij en de Jeugdreclassering behoren. Het Bureau Jeugdzorg geeft verwijzingen voor specialistische hulp. Maar de wachtlijsten zijn helaas nog steeds te lang. Daarom investeert de provincie opnieuw extra geld. Het aanvalsplan tegen de wachtlijsten komt uit 2004. De afspraak was toen dat de wachtlijsten tussen 2005 en 2008 voor een bedrag van zo'n tien miljoen euro zouden worden aangepakt. Jaarlijks moest de situatie opnieuw worden bekeken, het beleid bijgestuurd en het benodigde geld vrijgemaakt. Zo werd in 2005 een uitbreiding gerealiseerd van vijf plaatsen crisishulp, acht residentiële plaatsen, bijna vijftig plaatsen inten sief ambulante hulp en zestig plaatsen voor pleegzorg. Kosten: ruim twee miljoen. Voor dit jaar is besloten tot een uitbreiding van tien plaatsen voor jonge kin deren in acute crisissituaties in projectgezinnen; tien plaatsen voor kinderen met zeer ernstige stoornissen in pleeggezinnen; werving en begeleiding van pleeg ouders en structurele financiering van extra personeel voor het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling. Kosten: bijna zes ton. Naast deze extra provinciale gelden kan de jeugd zorg binnenkort ook extra rijksmiddelen tegemoet zien. Noord-Holland krijgt een bedrag van ruim twee miljoen euro. Waarom al deze extra's? Kinderen hebben recht op zorg en al helemaal wanneer zij in de problemen zitten. Wachtlijsten in de jeugdzorg zijn daarom onacceptabel. We wilden de vorige keer weten wie boerin van de maand was in januari. Wie een kijkje nam op de web site www.noordhoilandsgrond.nl, kon al snel zien dat dit Marianne Groskamp was. De winnaars heb ben hun verrassingspakket al ontvangen. En dan nu een heel andere vraag. De provincie heeft, zoals op deze pagina staat, besloten om de restauratie van Forteiland Pampus te steunen. Maar wie is eigenlijk de eigenaar van Pampus? Is dat: A De Staat der Nederlanden B De Stichting Pampus C Het Ministerie van Defensie Wie ons het juiste antwoord weet te geven, maakt kans op twee kaartjes voor de Connexxion-veerboot van Muiden naar Pampus en terug; inbegrepen is ook de toegang tot het fort en een rondleiding. Winnaars krijgen voor eind mei bericht. Stuur uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem; of e-mail naar nhnu@noord-holland.nl Het vlot al aardig, het werk aan de verbetering van de N242, ofwel de oostelijke Ring Alkmaar. Onlangs nog werd bij het kruispunt met de Nieuwe Schermerweg de eerste fïetstunnel van dit megaproject geplaatst, als onderdeel van een van de drie nieuwe, ongelijk vloerse kruisingen. Eind 2007 zal het hele project naar verwachting klaar zijn. Voor honderdduizenden weggebruikers is de N242 al jaren een ramp. Regelmatig staat het verkeer er muurvast. Daar komt bij dat de verkeersdruk de komende jaren nog gaat toenemen. De HAL-Regio (Heerhugowaard-Alkmaar-Langendijk) is booming: Heerhugowaard krijgt er 3.000 woningen bij, het Alkmaarse bedrijventerrein Boekelermeer wordt uit gebreid en voor de Alkmaarse wijk Vroonermeer is een verdubbeling gepland. Met het oog hierop heeft de provincie eerder al het bereikbaarheidsoffensief HAL ingezet. En van dit offensief - een 'bombardement' aan verkeersmaatregelen - maakt de reconstructie van de N242 deel uit. De aanleg van drie ongelijkvloerse kruisingen biedt allerlei voordelen. Zo verdwijnen de huidige kruispunten met verkeerslichten, waardoor de doorstroming sterk verbetert. Fietsers krijgen meer fietspaden en eigen tunnels. Een aparte busbaan verzekert het openbaar vervoer van een vlotte door stroming. Wie al deze plannen met eigen ogen wil zien, is van harte welkom in het informatiecentrum aan de N242 waar u onder meer in een echte auto virtueel over de vernieuwde weg kunt rijden. Meer informatie staat ook op www.noord-holland.nl/ projecten/N242. COIOFON Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in eer huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: Arne Padt, sector Communicatie, Postbus 3007,2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.ni. De provincie Noord-Holland sponsort ook dit jaar weer het jaarlijkse gratis toegankelijke popfestival Bevrijdingspop in Haarlem. Het evenement krijgt 18.000 euro van de provincie. Het popfestival, dat dit jaar voor de 26ste keer wordt gehouden en dat daarmee het oudste bevrijdingsfestival v?n Nederland is, vindt op vrijdag 5 mei plaats naast het Noord-Hollandse provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. Kijk voor meer informatie op www.bevrijdingspop.nl. Daar staat ook het volledige programma. Fort Pampus, onderdeel van de Stelling van Amsterdam en de Nieuwe Hollandse Waterlinie, ligt op een eilandje in het IJsselmeer, pal voor de kust van Muiden. Voor dit romantische monument uit onze krijgsgeschiedenis beginnen de jaren te tellen. Het dak lekt en ook de muren laten water door. De provincie steunt het herstel. Hoewel Pampus al in 1895 bedrijfsklaar was, heeft er feitelijk alleen tijdens de Eerste Wereldoorlog, van 1914 tot 1918, een regiment soldaten gezeten. Voor de rest woonden er slechts fortwachters met hun gezinnen. Inmiddels hebben talloze pleziervaarders en dagjesmensen, jaarlijks zo'n 35.000, het eiland ontdekt. In het seizoen onderhoudt Connexxion een veerdienst en vinden er rondleidingen en evenemen ten plaats. Mede in het belang van deze toeristische functie wil de provincie voor herstel van dak en muren van het fort een bedrag van bijna negen ton beschikbaar stellen. De werkzaamheden beginnen in mei; in november moet het fort weer tegen zijn natuurlijke vijanden, wind en water, zijn opgewas sen. Intussen kunnen ook de andere forten van de Stelling op ondersteuning van hun toeristische functie rekenen, leder apart een eigen informatie punt en in totaal zo'n drie bezoekerscentra, dat is het plan waar de provincie op inzet. Opzet is om de historische en recreatieve waarde van dit monumen tale erfgoed in brede kring bekend te maken én te houden! Meer informatie vindt u op www.pampus.nl en op www.stelling-van-amsterdam.nl. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Wim van Oudheusden (PvdA, links op de foto) en Hajé Walch (CDA, rechts op de foto) het over de natuurbrug bij Crailo. De Statenleden met op de achtergrond de natuurbrug. De provincie Noord- Holland heeft bijna vier miljoen euro meebetaald aan de natuurbrug van 800 meter lang bij Zanderij Crailo. (zie ook het grote artikel met foto Hiernaast). De leden van Provinciale Staten steunen deze natuurbrug vrijwel zon der uitzondering. Dat geldt ook voor Walch en Van Oudheusden, die allebei in de regio wonen. Van Oudheusden: "Ik kom uit Loosdrecht en wandel al jaren regelmatig in het Spanderswoud, een prachtig bos dat in een ver verleden grensde aan de Bussummerheide. Dit ecoduct is een prachtige manier om die verbinding weer te herstellen." Ook Hajé Walch komt als Hilversummer vaak in de twee gebieden die nu weer met elkaar verbonden worden. Walch: "Ik ben hier geboren en getogen, dus ik ken het hier door en door. In het gebied waar nu de natuurbrug ligt, heb ik ook veel gesport." Van Oudheusden is overtuigd van hetbelang van de natuurbrug. "Deze verbinding, die deel uitmaakt van de ecologische hoofdstructuur, is erg belangrijk." Walch, die vele jaren actief was op het gebied van ruimtelijke ordening in de gemeente Hilversum, vindt het vooral bijzonder dat er meerdere ruimtelijke aspecten samenkomen binnen het project. Walch: "Over het belang voor de natuur zijn vrijwel alle experts het wel eens. Maar wat ik vanuit mijn achtergrond ook erg bijzonder vindt, is de combinatie van ruimte lijke belangen. De sport- en groenfunctie komen hier samen." De Statenleden zijn ook te spreken over de Stichting Goois Natuurreservaat, de aanjager van het project en een partner van de provincie Noord-Holland. Van Oudheusden: "Die organisatie verdient alle lof." Walch, die aan de stichting verbonden is als bestuurslid, noemt het Goois Natuurreservaat "belangrijk voor het natuurbehoud in de regio." Meer informatie over de natuurbrug is te vinden op de website www.natuurbrug.nl. Hajé Walch (CDA), tel. (035) 624 70 07, e-mail: hwl@tg.nl Wim van Oudheusen (PvdA), tel. (06) 4041 4560, e-mail: w.oudheusden@hccnet.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 12