I Debat leerlingen over tuin, fiets en smileys Stichting start actie voor voedselbank TEXELSE 7 COURANT Voedselbankstichting opgericht Kritische reactie van gemeente 'Posters berekening over tijdsbesteding klopt niet' Jozefschool krijgt gezonde lunch I Fietsenstallingsplan als beste uit bus Kunstflessenpost spoelt aan op strand Engelandvaarders Reclameschapen moeten Texelse boeren extra inkomsten leveren liTlYT! VRIJDAG 28 APRIL 2006 Het bepalen van de stemverhou ding was even een lastig punt, maar voor de rest toonden leer lingen van de OSG zich gisteren waardige leden van de jeugdraad. Vijftien jongeren, verspreid over vijf teams, discussieerden over vijf zelfbedachte plannen. Inzet was een bijdrage van duizend euro van de gemeente voor het winnende plan. De zevenenveertig leerlingen maat schappijleer van de derde klassen VMBO (theoretische leerweg) beleef den een primeur. Frans .Visman, de kersvers waarnemend voorzitter van de gemeenteraad, leidde de verga- Hij verving burgemeester Joke Geldorp die naar de overkant was voor een bijeenkomst van de Bander Raad. -De leerlingen hadden er werk van aakt. Twee teams presenteer- ideeën om een verlaten stuk groen bij het schoolgebouw aan de Haffelderweg op te knappen. Het ene team, dat werd vertegen woordigd door Wiep Boersen, Fran cs Blom en Robin Bisschop, had bedacht de tuin te verfraaien met banken en een picknicktafel. Op die manier zou een zonneweide kunnen ontstaan. Lotte Janse, Petra Kok en Barbara Damstra presenteerden een plan om het stukje groen met zand te verhogen en van tegels te voorzien, zodat een berg om op te zitten zou ontstaan. Beide teams hadden de tuin uitgekozen, omdat de school zelf geen geld heeft om de tuin op te knappen. plannen riepen vragen op. Ste fan Hooyschuur kon zich moeilijk voorstellen dat de tegels op het zand zouden blijven liggen. De dames hadden echter advies bij ingewonnen en dienden hem van repliek. Een andere leerling vroeg zich af waarom het team voor de zitberg de tegels uit het basket balveld van het schoolgebouw aan de Emmalaan wilden halen. Het antwoord dat dat veld toch nauwe- f'jks wordt bespeeld, riep meteen protesten op. Bisschop merkte op dat het plan van haar groepje veel leek op het andere tuinplan. Dam stra beaamde dat dat klopte. 'Maar dat van ons kost minder geld.' Ze merkte op dat er nu ook al kinderen bij school buiten op de stenen zit ten, nadat Bisschop had gezegd liever op een bank dan op stenen te zitten. Het team van Kim Vlaming, Eva van der Vis en Niels Veldhuis presen teerde een plan om met gekleurde stenen speciale vakken op het par keerterrein aan de Haffelderweg te maken. In die vakken zouden leer lingen zich kunnen verzamelen als de school ontruimd wordt. Directe aanleiding was een brand- en ontrui mingsoefening die woensdag werd gehouden. Buiten was het absoluut niet duidelijk waar alle leerlingen waren gebleven. Met speciale vak ken voor elk leerjaar zou die ondui delijkheid weggenomen kunnen worden. Navraag bij de brandweer en de schoolleiding had geleerd dat zij het een goed idee vonden. Geen stem De jeugdraad dacht daar anders over. Bij de eerste stemronden kre gen zowel tuinplannen als het vak- kenplan geen enkele stem. Twee teams (zes stemmen) gaven de voorkeur aan een plan van Lilian Stapersma, Dirk Tegelberg en Robin Schoo om elektronische borden met smileys langs de Emmalaan te zetten. Voor automobilisten die harder dan dertig kilometer per uur rijden, zou een boos gezichtje in een beeldscherm moeten verschij nen. Bij lagere snelheden zou een lachende smiley te zien moeten zijn. Het plan kende één nadeel, uit voering zou in de duizenden euro's lopen. Een meerderheid van drie teams (negen stemmen) koos voor het plan van Stefan Hooyschuur, Wou ter Kuipers en Hidde Nijdam. Zij hadden bedacht achter Le Berry in De Koog een fietsenstalling voor den aan taxistandplaats. 64 rijwielen te bouwen. 'Dat scheelt nieuwe Stichting Broodnodig °P Texel houdt de komende twee weken een grote donoractie om startkapitaal voor de nieuwe voedselbank te vergaren. Twintig Texelse bedrijven werken aan de actie mee door prijzen voor stor ingen beschikbaar te stellen. [Do stichting is sinds woensdag offi- een feit. De oprichtingsakte is 9epasseerd bij notaris Dogger. In Paats van Broodnodig is het Brood- n°dig op Texel geworden. De naam raodnodig was al in gebruik door san zoon van de overleden kunste naar Herman Brood die zijn gale- e zo heeft genoemd. De nieuwe ichting. die de voedselbank gaat neren, is ook ingeschreven bij de van Koophandel, r^de donoractie kunnen Texelaars r*7agen van €2,- tot €60,- over- aken. Voor elke vijftigste dona- e van een bepaald bedrag geven negentien bedrijven prijzen weg. nsen die €2 - stnrtpn makpn kans inaanr die €2,- storten, maken °P bonnen voor één pond 1 o-' van £60 kornen a - -y uuniien ;phakt. Schenkers werking voor een overnachting in Hotel Den Burg. Er kunnen ook rondvluchten worden gewonnen (bij elke vijftigste donatie van €27,50), schoonheidsbehandelingen (€30,-) of barbecuepakketten (€17,50). Er zijn maxima aan de prijzen verbon den. Penningmeester Anousjka van Egmond houdt bij wanneer een vijf tigste storting van een bedrag is gedaan. Het geld is bedoeld om de voedselbank draaiende te krijgen. Secretans Brigida van Lieshout: 'We hebben nu nog geen enkel kapitaal.' Voorzitter Bart Witte gaat volgende maand in overleg met een distri butiekantoor in Rotterdam over de levering van houdbare produkten aan de Texelse voedselbank. Het distributiekantoor werkt al samen met voedselbanken elders in Noord- Holland. Daarnaast is de stichting in overleg met Texelse supermarkten over de levering van onder meer versprodukten. De stichting doet een beroep op produkten die door beschadiging onverkoopbaar zijn en daardoor voortijdig zouden worden weggegooid. De Stichting Wonen Texel heeft Broodnodig op Texel een garage toegezegd zodra er één vrij komt. Volgens Van Lieshout moet de ruim te daarna worden ingericht volgens eisen die de Voedsel- en Waren wet ook aan cateringbedrijven stelt. De ruimte is bestemd voor opslag. Voedselpakketten worden aan huis bezorgd. Wanneer de eerste pak ketten de deur uitgaan, is volgens Van Lieshout nog een vraag. 'We doen een gooi naar het weekend van Hemelvaart, maar of we dat redden, is nog niet te zeggen.' Jaap Dros houdt zaterdag 24 juni een bene fietconcert in hotel Rebecca in De Waal om geld in te zamelen. Mogelijk komt er ook een benefietconcert voor de jeugd in Question Plaza. Het bankrekeningnummer van de stich ting is 12.08.86.308. Leerlinge Robin Bisschop (midden) legt met behulp van een beamer de ideeën van haar team uit, terwijl op de achtergrond de plannen legen de muur worden gehangen. Voorzitter Frans Visman, raadsgriffier Marit de Porto en wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) luisteren belangstellend toe. Foto jerom *n Hattum) De gemeente heeft met een pers bericht kritisch gereageerd op aanmerkingen die WD-fractie- voorzitter Gerbrand Poster maak te in de afgelopen raadsvergade ring over de tijdsbesteding en de salariëring van de wethouders. Poster had gesteld dat de wethou ders jaarlijks een wettelijk vastge steld bedrag van €58.154,28 krij gen, gebaseerd op vier dagen werk per week volgens de op Texel sinds jaren gebruikelijke 75 procentnorm. Maar dat is nu feitelijk te veel, want twee van de drie wethouders werken maar drie dagen per week voor de gemeente. Dit zou gecor rigeerd kunnen worden door over te gaan op een norm van 60 procent, maar dat zou betekenen dat ook de derde wethouder er op achteruit gaat, want volgens de wet moet het bij ieder gelijk zijn. Poster vond dat die gelijkheid daarom bereikt moest worden door de twee andere wethouders ook vier dagen voor de gemeente te laten werken. In het persbericht wordt deze rede nering van de hand gewezen. 'Twee van de drie wethouders, Nico Kikkert en Peter Bakker, combineren hun bestuurlijke werk met een gewo- zo'n vijftig gestolen fietsen per jaar.' Het team dacht aan standaarden waar fietsen goed aan kunnen wor den vastgezet. Taxichauffeurs zou den volgens hen een oogje in het zeil kunnen houden. Na de eerste ronde volgde een hoofdelijke stemming die wat rom melig verliep. De vijftien leerlingen moesten ieder voor zich voor het stallingsplan of het smileysplan stemmen, maar tot twee keer waren er geen vijftien stemmen. Raads griffier Marit de Porto greep in en liet iedereen één voor één hardop zeggen waarvoor hij stemde. Het fietsenstallingsplan kreeg twaalf stemmen, het smileysplan drie. Volgens docent maatschappijleer Rudi Serlé moet er van tevoren nog eens goed naar de haalbaar heid worden gekeken. Een plan dat de vorige jeugdraad vier maanden geleden aannam, is op praktische punten gestruikeld. Leerlingen had den toen gestemd voor een idee om aanhangwagens achter taxi's te hangen. Dan zouden ze na het stap pen de fiets in de aanhanger kun nen zetten, zodat ze niet dronken naar huis zouden hoeven te fietsen. De taxibedrijven zagen daar geen brood in. Ander knelpunt was dat de leerlingen hun plan niet eerst met hen hadden besproken. Gisterochtend waren de leerlingen eerst in touw om hun ideeën uit te werken. Er werd onder meer met diverse organisaties gebeld en gesurfd op internet om informatie te vergaren. Piet Bolier van Gemeente werken reed de leerlingen rond over het eiland om ze een kijkje te laten nemen op de plekken waarover ze in de jeugdraad zouden praten. Volgens Serlé was het een geslaag de bijeenkomst. 'Hier hebben ze zeker wat van opgestoken.' Het stallingsplan komt mogelijk nog aan de orde in de echte gemeenteraad. Het is volgens een woordvoerder ook mogelijk dat gemeentewerken het direct uitvoert bij werkzaamhe- werkweek zouden er dus drie dagen voor het wethouderschap resteren. Raadslid Poster becijferde dat de tijdsbesteding slechts 60 procent zou bedragen. Deze interpretatie klopt echter niet. De tijdbesteding van de wethouders is berekend op basis van uren, niet op basis van dagen. De norm van 75 procent komt op basis van een 36-urige werkweek neer op 27 uur. Inclusief avondwerk en weekenddiensten zal deze norm zeker worden gehaald De stelling van de heer Poster dat de leden voor 60 procent werk wel 75 procent salaris ontvangen is als gevolg hiervan eveneens onjuist. Daarnaast klopt de berekening van het wethouderssalaris door de heer Poster met. Het door hem genoemd bedrag van ruim €58.000,- per jaar valt in werkelijkheid lager uit.' Bij een tijdsbesteding van 75 procent hanteert de gemeente Texel een bruto basissalaris van €3.844.-, een bruto-onkostenvergoeding van €531,18 per maand en éénmaal per jaar een vakantie- en eindejaarsuit kering over het bruto-salaris. Poster stelt op basis van de cijfers dat hij het wel degelijk bij het rechte eind had. 'De onkostenvergoeding is een belastbaar bedrag. Dat is ook ne baan van twee werkdagen per salaris. Ik had de gegevens van een week. Uitgaande van een vijfdaagse wethouder gekregen Bestaat er een sterke stroming van Texel naar het plaatsje Mundesley on Sea in het Engelse Norfolk? Je zou het haast denken nu een flessenpost van de Texelse kunstenaar Patrick Tanghe is aangespoeld op het strand van Mundesley. Dat is precies het zelfde strand als waar de Texelse Engelandvaarders in de Russenoor log in april 1945 aan land stapten om de geallieerden om hulp te vragen. De landing ruim 60 jaar gelden heeft indruk gemaakt op de bewoners, die in het lokale museum aandacht besteden aan de gebeurtenis en het vriendschapsbezoek dat Texelaars later brachten. Ook is er in Mun desley een straat naar vernoemd: de Texel Way. 'Isn't that just a lovely story!', schrijft Bruce Campell Hogg, burgemeester van het plaatsje die de flessenpost zelf vond. Hij vertelt in zijn brief dat er ook enkele Duitsers in het bootje zaten, die in Engeland werden gearresteerd. Maar in wer kelijkheid waren dit Georgiërs. De Engelsman verstuurde zijn brief via internet. 'Wat een kleine wereld en wat is die aan het veranderen. U zendt mij in een fles een bericht over zee en ik antwoord per e-mail.' De fles was in zee geworpen in het Texel Helpt kan naar Oosterend De stichting Texel Helpt heeft tijdelijk een nieuw onderkomen voor haar opslag gevonden. De Stichting Wonen Texel heeft de voormalige gereformeerde kerk en het voormalig kerkelijk cen trum aan de Peperstraat in Oos terend aangeboden. Beide gebouwen staan leeg in afwachting van de realisatie van het project Vitale Kerk (dorpssteunpunt) en de bouw van drie nieuwe wonin gen op de plek van het kerkelijk centrum. Tegen dat laatste loopt een bezwarenprocedure, waardoor bouwwerkzaamheden vooralsnog niet aan de orde zijn. Voorzitter Melle Smith van Texel Helpt zegt zeer content te zijn met het aanbod van voorzitter Jan van Andel van de woningstichting. Texel Helpt was zeven jaar gehuisvest op de zolder van de schuur van hoeve Jachtlust in Eierland, maar dat wordt beëindigd. Volgens Smith blijft er verder uitgekeken worden naar een permanente locatie. De SWT helpt daar ook bij. Volgens Smith blijft de stichting, die hulpgoederen inzamelt voor klei ne dorpen in Roemenië, Albanië, Oekraïne en andere delen van Oost- Europa, op de zelfde manier werken als ze al deed. De goederen worden ingezameld bij zeven depots ver spreid over het eiland. kader van het project Kunstflessen post, bedoeld om geld in te zamelen voor de Stichting Orgelfront, voor de verplaatsing van het orgel van de gereformeerde kerk van Oosterend naar het atelier van Charles Janko in Den Hoorn. Campell Hogg zegt zijn best te zullen doen om te helpen, maar belooft niets. 'Wij zitten schijn baar net zo krap in de publieke mid delen als jullie.' Een flessenpost met een kunstwerkje van Ineke Kuijper werd gevonden in Denemarken en In het kader van het lesprogramma KlasseLunch kregen de leerlingen van groep acht van de Jozefschool uit Den Burg gisteren een gezonde lunch aangeboden door Albert Heijn. Het lesprogramma werd samen gesteld in samenwerking met het Voedingscentrum en is bedoeld om leerlingen zich bewust te maken van gezond eten. De leerlingen van de Jozefschool koppelden een project 'gezonde voeding' aan de lunch. 'Volgend jaar gaat groep 8 naar Geldorp nieuwe voorzitter eilanden Burgemeester Joke Geldorp is gisteren tot nieuwe voorzitter van het Eilander College gekozen. Dat is het samenwerkingsverband van de burgemeesters van de vijf Waddeneilanden. Geldorp werd unaniem gekozen door de Eilander Raad die gisteren op het gemeentehuis van Dokkum bijeen was. De Eilander Raad is het samenwerkingsverband van de gemeenteraden van de Waddenei landen dat een jaar geleden in het leven werd geroepen. De voorzittersfunctie van het Eilan der College (een soort burgemeester en wethouders, maar dan van de vijf eilanden) was vacant gekomen na het vertrek van burgemeester Paul Verhoeven van Ameland naar de Brabantse gemeente Heeze-Leen- de. Het lag in de lijn der verwachtin gen dat Geldorp hem zo opvolgen, omdat ze al vice-voorzitter was. Jurrit Visser, de burgemeester van Terschelling, volgt haar in die func tie op. Het Eilander College en de Eilander Raad, die gemiddeld drie keer per jaar bijeenkomen, komen op voor de gezamenlijke belangen van de eilanden. het voortgezet onderwijs', schrijven correspondenten Sergio Schermer en Mirjam Hin. 'Dit betekent voor een grote groep kinderen een ver andering in het lunchpatroon. Albert Heijn bood ons een heel gezon de lunch aan. En ja, dat laten we natuurlijk niet schieten. Daarom zijn we een project over voeding gaan doen. Daarbij werden verschillende onderwerpen behandeld: armoede, spijsvertering, restaurants, speciale voeding, eetproblemen, bedorven voedsel en productie.' De leerlingen bleven op school eten en maak ten verschillende presentaties over voeding. College gaat over op weekenddienst Om te komen tot een betere ver deling van werkzaamheden heb ben de leden van het nieuwe col lege besloten een weekenddienst in te stellen. Als er iets moet gebeuren tussen vrijdagavond en maandagochtend zal daarvoor bij toerbeurt één van de collegele den in actie komen, ook als de betreffende activiteit niet tot zijn of haar portefeuille behoort. Dat betekent dat bijvoorbeeld het openen van een expositie op zater dagmiddag niet per se een taak is van wethouder Merkelbach van Kunst en Cultuur, maar van de wet houder die op dat moment dienst heeft of de burgemeester. En als zich in een weekend aanzienlijke proble men voordoen met de openbare orde of er breekt een grote brand uit, dan wordt niet langer bij voor baat burgemeester Geldorp gebeld, maar de dienstdoende wethouder. Door dit nieuwe roulatiesysteem wordt het werk eerlijker verdeeld en zijn de collegeleden verzekerd van telkens drie vrije weekenden achter elkaar. en wacht op verhuizing. In het atelier aan de Witteweg is een betonnen fundering gelegd waarop het orgel Big Band bij paal 9 zal worden gebouwd. Bedoeling is om het in mei te verhuizen en dat er met Broadway Den Hoorn op 2, 3 en 4 juni, als er tango wordt gedanst, ook naar het orgel kan een tekening van Henk Noorlander worden gekeken. Bespeelbaar is het Big Band Texel speelt zaterdag (Koninginnedag) vanaf 15.00 uur in het strandpaviljoen bij paal 9. De toegang is gratis. spoelde aan in Zuid-Holland. De stand van zaken rond het orgel is dat dit grotendeels is gedemonteerd dan nog niet, eerst moet het worden geTntoneerd, alleen is daar nu nog geen geld voor. Wellicht worden de Texelse wei landen binnenkort bevolkt door schapen in gekleurde recla mehesjes. Schapenhouders kun nen daarmee een leuk centje bij verdienen. Althans, als het aan ondernemer Jozef Mazereeuw ligt. Hij startte enkele weken geleden met het bedrijf Lease a Sheep, shirtsponsoring voor schapen. Nadat eerst enkele kud des door heel Nederland werden uitgezet, is nu Texel aan de beurt. Onder het motto Taking Texel Week, zal de ondernemer zijn idee binnenkort op spectaculaire wijze lanceren op het eiland. Het idee is eenvoudig: overal lopen schapen. Die hebben een lage eco nomische waarde en veel scha penhouders kunnen best een extra bijverdienste gebruiken. Anderzijds zijn bedrijven altijd op zoek naar mogelijkheden om hun product of dienst onder de aandacht te bren gen. Breng vraag en aanbod samen en een nieuw initiatief is geboren: Lease a Sheep. Een kudde van 12 schapen krijgt een dekje aange meten, waarop de reclame van een adverterend bedrijf staat. De eer ste klant van Mazereeuw is Hotels, nl, een boekingswebsite die wordt gerund door oud-Texelaar Miechel Nagel Inmiddels lopen door het hele land, onder meer langs de A4 bij Hoofddorp, de A7 bij Purmerend en de A12 bij Maarsbergen, twaalf kuddes reclameschapen. Volgens Mazereeuw is het beslist met zielig voor de dieren, 'De reclamedek- jes zijn ademend, van 100 procent katoen, geïmpregneerd tegen regen en voorzien van een citronellalaag om te voorkomen dat vliegen eitjes leggen in de huid. Het dekje wordt op de vacht gelegd en is voor zien van klittenband op de boven zijde waarop reclame kan worden aangebracht.' Volgens de 38-jarige bedenker, die zelf ook actief is als schaapsherder en momenteel in Leiden woont, betaalt een adver teerder ongeveer een euro per dag, per schaap, bij een leasecontract van een jaar. De boer krijgt per maand zo'n 5 tot 25 euro vergoe ding per schaap, afhankelijk van de locatie waar de schapen lopen. Het leeuwendeel van de inkomsten gaat volgens Mazereeuw naar diverse goede doelen. 'Daarvoor is in Lon den een trust in oprichting die zich onder de naam Lost Sheep richt op internationale fondsenwerving en hulp wil bieden aan mensen van allerlei komaf die in problemen zijn geraakt of uit een achterstandssitu atie komen. Momenteel verbinden we onze naam aan dagopvang Win- nersway in Amsterdam, waar dak en thuislozen worden opgevangen. En verder willen we sponsorbijdra- van een zorgboerderij nabij de Ken- nemer duinen en een kinderopvang in Antwerpen.' Texelaars Mazereeuw wil nu zijn pijlen richten op Texel. 'Ik heb zelf drie Texelaars die fungeren als fotomodel voor Lease a Sheep en Texel is een echt schapeneiland, dus we kun nen hier beslist wat leuks doen.' Of er bij Texelse boeren belangstelling bestaat voor de nieuwe vorm van reclame, weet de ondernemer niet. 'Ik heb nog geen contact gehad met Texelse schapenhouders, maar de ervaring leert dat als je vertelt dat er een leuke bijverdienste aan vastzit, ze best te porren zijn voor iets nieuws.' Mazereeuw wil bij de presentatie van zijn product groots uitpakken op Texel. 'We plannen ergens in de zomer, als het goed druk is, een Taking Texel Week. Dan laten we twaalf schapen springen uit een Orion van de Landmacht. Niet echt, maar computer geani meerd, om ons product op ludieke wijze onder de aandacht te bren gen.' Zijn reclameschapen hebben inmiddels al de nodige opschud ding veroorzaakt. De Socialistische Partij heeft volgens Mazereeuw al Kamervragen gesteld aan minister Veerman. Toch ziet hij de toekomst van het project ook op Texel zonnig Dit is pure shirtsponsoring en gen aanwenden voor de realisatie dat is toegestaan.' Ontwaakwandeling vindt navolging De 'ontwaakwandeling'die sinds enige tijd door de educatieve dienst van het nationaal park Duinen van Texel wordt gehouden, vindt aftrek in andere parken. Medewerkers van Ecomare verzorgen inmiddels trainingen voor medewerkers van bezoekerscentra van parken elders in het land en binnenkort worden ook ontwaakwandelingen aangebo den in de Weerribben (Overijssel), de Oosterschelde (Zeeland) en de Meinweg (Limburg). Bij de ontwaak wandeling leren bezoekers aan de hand van een 'dauwwezen' op een andere manier naar de natuur ken nen. Daarbij doen ze vaak verras sende ontdekkingen. Aan het eind van de wandeling wordt gezamen lijk - in een duinpan - ontbeten. De eerstvolgende ontwaakwande ling wordt gehouden op dinsdag 3 mei, van 9.00 tot 11.00 uur. Deel name kost €10,- voor volwassenen en €5,- voor kinderen tot en met 13 jaar. Deze prijs is inclusief een (biologisch) ontbijt. De wandeling is geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar. Opgeven kan bij Ecomare. tel. 317741 f" i: t I'S ilIRBMI i Isabelle fungeren als fotomodel het reclameproject van hun baas Jozef Mazereeuw.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7