4 I Cjrocn 'wartsjexeh in het hart De iwipfjLW© Ttaeiltotriist Daders verstoppen zich in het riet Illegale eierenprikkers op heterdaad betrapt Politiek Den Helder wil verplaatsing veerhaven De Jager opgenomen in 'College van Ereburgers' Portier mishandeld Koninginnedag 2006: koud, maar gezellig Douane haalt zich de woede SBB op de hals HEMA over 't WAD OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12072 DINSDAG 2 MEI 2006 TEXELSE^COURANT v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Drie Texelse agrariërs die gis teravond zonder vergunning in natuurgebied Dijkmanshuizen de nesten van grauwe ganzen stuk- prikten, zijn op heterdaad betrapt. Ze werden gestoord in hun activi teiten door Erik Menkveld van Natuurmonumenten, waarna het drietal zich verstopte in het riet. Met succes, want een zoekactie leverde gisteravond niets op. 'Stuitend', noemt Menkveld de actie van de drie boeren, volgens hem drie broers uit de omgeving die ken nelijk op eigen houtje het natuurge bied zijn ingegaan en met de vork de nesten ruïneerden, met het doel uitbreiding van de populatie tegen te gaan. 'We hebben duidelijke afspra ken gemaakt met de landbouwor ganisaties over het stukprikken van eieren. Vorig jaar is dat volgens die afspraak gebeurd, dit jaar kon dat met omdat een bezwaarschrift van Faunabescherming voor vertraging heeft gezorgd. Het is ongehoord dat deze mensen in het geniep in ons gebied de nesten naar de vernieling helpen. Laatst hebben ze dat ook al gedaan bij de nesten van de twee enige grauwe kiekendieven die hier broeden. Die jagen op weidevogels en die nesten brengen tegenwoor dig geld op. Maar zoiets dóe je toch niet!' Menkveld zag het drietal vanaf de weg. 'Maar ik had een verrekijker die zestig keer vergroot, dus ik kon ze tot in detail zien. Ik herkende ze, zag welke kleren ze aan hadden en hoe ze het deden. Als we ze vanavond niet vinden, ga ik morgenochtend aangifte doen.' Een zoektactie door drie medewer kers van Natuurmonumenten naar de drie prikkende boeren, wier auto wel was aangetroffen, leverde gis teravond niets op. 'Ik denk dat ze pas te voorschijn komen als het donker is.' Landbouwers hebben er geen goed woord voor over dat de vergunningen voor het prikken van ganzeneieren nog niet zijn afge geven. Grauwe ganzen veroorza ken elk jaar veel schade aan de gewassen en over de vergoedingen bestaat al jaren ontevredenheid. Twee jaar geleden ergerde Natuur monumenten zich aan een illegale prikactie in hetzelfde gebied. Kees de Jager bekijkt de door de burgemeester overhandigde oorkonde. Links echtgenote Doetie. (Folo Harry da Graai) De nieuwe coalitie in Den Helder geeft de voorkeur aan verplaat sing van de veerhaven naar de noordoostpunt van het marineter rein. Dat blijkt uit het coalitiepro gramma dat PvdA, CDA en WD in de marinestad hebben gepre senteerd. Het standpunt van de politieke par tijen is de jongste stap in het al jaren lopende vraagstuk om de bin nenstad van Den Helder van de verkeersoverlast te ontdoen. De coalitiepartijen willen op korte ter mijn de huidige verkeersstromen regelen en verleggen en op lange termijn de veerhaven verplaatsen. TESO-directeur Rob Wortel kan zich goed vinden in dat standpunt. De veerdienst ziet het liefst dat er naast een nieuwe veerhaven nabij het Balgzand ook een nieuwe ont sluiting vanaf de Kooybrug komt, zodat verkeer van en naar de boot zich met meer mengt met verkeer dat van en naar de binnenstad van Den Helder rijdt. De voorkeur van de Helderse coa litie loopt vooruit op een onder zoek waar Den Helder, Texel, TESO-, Rijkswaterstaat, de provincie, het hoogheemraadschap en de Konink je Marine vorig jaar aan begon nen. In dat onderzoek bekijken zij in hoeverre het technisch en finan cieel mogelijk is de veerhaven op de huidige locatie te behouden en alleen de verkeersstromen op een andere manier te regelen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat onderzoek nog niet afge rond. 'We verwachten dat er van de zomer een concept klaar is.' Het Helderse standpunt hoeft het onder zoek volgens de woordvoerder niet in de weg te zitten. Hij wijst erop dat er eerst een oplossing voor de huidige verkeersdrukte kan worden gevonden en dat er later aan een verplaatsing kan worden gewerkt. Belangrijk jaartal in het vraagstuk is 2015. In dat jaar komt het zuster schip van de Dokter Wagemaker in de vaart en worden er nieuwe brug gen op de veerhavens geïnstalleerd. Bedoeling is echter dat er in 2008 al concrete plannen op tafel liggen, zodat de betrokken organisaties op tijd financiële steun bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat kunnen aanvragen. De woordvoerder van de gemeente wijst erop dat dan wel een oplos sing moet worden gevonden voor de plofzone rond de munitieopslag van Defensie aan de oostkant van het Noord-Hollands Kanaal. Lees verder op pagina 5 'Wat een eer, wat een ongelofelijke eer...'. Prof. dr. Kees de Jager was oprecht verrast en zelfs even van zijn stuk toen hij zaterdag van burgemeester Joke Geldorp te horen kreeg dat de gemeenteraad hem tot ereburger van Texel had benoemd. De Jager heeft dat te danken aan zijn indrukwekkende wetenschappelijke carrière als sterren kundige en vooral aan zijn verdiensten op uiteenlopend terrein voor de Texelse gemeenschap. Aanleiding om hem het erebur gerschap toe te kennen was zijn 85ste verjaardag die hij zaterdag met kinderen en andere familie vierde in hotel Molenbos in De Cocksdorp. De Jager keek er wel van op dat onder de mensen die hem kwamen feliciteren ook de burgemeester en de ereburgers Jan Wolkers en Harry de Graaf waren, maar had nog geen flauw benul van wat hém te wachten stond. Dat werd dus spoedig dui delijk. Geldorp sprak de jarige uitgebreid toe en overhandigde de bij het ereburgerschap beho rende gemeentelijke legpenning, de ingelijste oorkonde en het zil veren draagspeldje voor dagelijks gebruik. Verder legde ze lachend uit dat Kees de Jager nu deel uitmaakt van het College van Ereburgers. Dit eerbiedwaardige, enigszins bonte trio gaat jaarlijks met partners en de burgemeester uit eten, wat een mooie gelegen heid is om wijsheden ten aanzien van Texelse vraagstukken uit te wisselen en gevraagd en onge vraagd adviezen op tafel te leg gen. De in Den Burg geboren De Jager vertrok op 5-jarige leeftijd met zijn ouders naar Indonesië, waar zijn vader schoolhoofd werd in een bergdorpje in Sulawesi. Na in Sura baya het gouvernementslyceum te hebben gevolgd, keerde hij in 1938 terug naar Nederland om in Utrecht sterrenkunde te gaan studeren De eerste oorlogsmaanden zaten hij en zijn ouders (die op verlof waren) bij grootvader Klaas Kuiper in Den Hoorn. Kees de Jager weigerde de verklaring van loyaliteit jegens de bezetter te ondertekenen waardoor hij officieel met verder kon stude ren. Met een studiegenoot dook hij onder in een kamertje van de Utrechtse sterrenwacht en zette de studie illegaal voort, waardoor hij op 10 oktober 1945 cum laude kon afstuderen. In 1952 promoveerde hij op een proefschrift over het water stofspectrum van de zon. Intussen was hij getrouwd met Doeti Rienks. Ruimteonderzoek De carrière van De Jager kreeg eind jaren vijftig een grote impuls door de opkomende ruimtevaart. Hij ont wikkelde voorstellen voor ruimteon derzoek en werd in 1960 hoogle raar astrofysica aan de Universiteit van Utrecht. Met drie medewerkers begon hij een eigen laboratorium voor ruimteonderzoek, dat tien jaar later tot 120 medewerkers was uit gegroeid. De Jager bleek uitzon derlijk geschikt voor internationale samenwerking en wist ondanks de spanningen van de Koude Oorlog wetenschappelijke contacten met tal van landen in stand te houden. In de jaren tachtig begon De Jager met onderzoek van de hyperreu zen, de grootste sterren die bekend zijn, en schreef daarover in zijn Twee inwoners van De Cocksdorp zijn in de nacht van zaterdag op zondag in de Dorpsstraat in De Koog aangehouden omdat ze ervan werden verdacht even daarvoor de portier van een horecabedrijf te hebben mishandeld. Al snel bleek dat één van hen, een 18-jarige roan. geen gewelddadigheden had begaan en alleen maar heel ver velend was geweest. Hij werd na verhoor vrijgelaten. De andere ver dachte, een 23-jarige man, is voor verder onderzoek langer opgeslo ten. De aanleiding van de mishan deling is niet bekend. Geen glaasje op, maar wel laat je rijden, is het motto van deze jonge Kogers die zich met plezier door hun ouders door de Dorpsstraat laten duwen, mee in de feeste lijke optocht op Koninginnedag, die werd voorafgegaan door de SOS- band. De temperatuur was aan de lage kant en vooral voor de jeugd in Den Burg die 's morgens al voor zessen op de vrijmarkt had postge vat, was het kleumen geblazen. In alle dorpen op het eiland stonden zaterdag allerlei activiteiten op het progamma, met als klapstuk de meierblissen, waarvan er 's avonds meer dan honderd in de brand gin gen. Een uitgebreide fotoreportage staat verderop in deze krant. /AGRESSIEF 6EN iK W0RM.ITER WOOiT. Ik WIL Zflfi 6MA0 Bi) DE fOLifiE WEKKEN f/\mSVSCH Controleurs van douane en marechaussee die woensdag zonder toestemming met een 4- wheeldrive door de Slufter reden hebben zich de woede van Staats bosbeheer op de hals gehaald. De douaniers waren op Texel in verband met een grootscheepse controle, zoals die de laatste tijd wel vaker worden gehouden. De inspectie heeft een sterk preventief karakter en douane heeft gekeken of er op het gebied van accijns, invoer rechten en andere belastingzaken overtredingen worden begaan. De marechaussee controleert met Met uitvouwbare kaart van nationaal park Duinen van Texel Weer overal verkrijgbaar! boek Planeten, sterren en heelallen. Ook deed hij onderzoek naar kli maatsverandering, die volgens hem niet alleen wordt veroorzaakt door het broeikaseffect, maar vooral ook door sterkere activiteit van de zon. Blijvend actief Toen De Jager in 1986 vijfenzestig werd ging hij niet op zijn lauweren rusten, al trok hij zich wel terug als bestuurder van de meeste interna tionale organisaties. Hij werd voor zitter van Skepsis, een organisatie die een rationele kijk op de wereld wil bevorderen. De Jager is ook bekend als hardloper. Als 76-jarige liep hij de marathon van New York en hij is nog steeds lid van Atletiek vereniging Texel. Samen met Willem Kikkert uit Den Hoorn begon hij een onderzoek naar het ontstaan van de zuidpunt van Texel, wat resulteerde in het boek Van het Clijf tot Den Hoom. Drie jaar geleden kwamen Kees en Doeti weer op Texel wonen, maar eigenlijk waren ze nooit weg geweest, want decennia lang kam peerden ze regelmatig op Loods mansduin. Lees verder op pagina 3 Lintjesregen Ze tuinden er alle drie met open ogen in. Met smoesjes naar het gemeentehuis gelokt om vervolgens tot hun verwondering een raadzaal vol familie en vrienden te worden binnengeleid. De decorandi Wil Bonne, Roelie Bakker en Willem Goënga waren vrijdag met stom heid geslagen toen ze koninklijk werden onderscheiden. Pagina 3 Brand in sauna Brand heeft zondagavond de sauna van de Sluftervallei in De Cocks dorp vernield. De brand ontstond vermoedelijk doordat er een houten emmertje op de kachel was blijven staan. Pagina 5 m Periodetitel Met een knappe overwinning op kampioen Dirkshorn (1-3) heeft De Koog zondag een periodetitel gewonnen en zich daarmee geplaatst voor de nacompetitie, waarin drie teams komende maand om één promotieplaats strijden. Slaagt het team van trainer Hans van der Park, dan speelt het komend seizoen in de vijfde klasse. Pagina 7 Parachutiste raakt gewond Een leerling-parachutiste van Blue Side Up is zondagavond naar het ziekenhuis afgevoerd nadat zij bij de landing op het vliegveld ongelukkig terecht was gekomen. De vrouw werd de ambulance naar het zie kenhuis gebracht om voor de zeker heid foto's te laten maken. Het is niet bekend hoe haar toestand is. Wethouder betaalt zelf bijdrage aan orgelfonds Bij zijn eerste officiële daad als wethouder heeft Peter Bakker op originele wijze gereageerd op kri tiek van Gerbrand Poster over het salaris en de tijdsbesteding van de wethouders. Bij de opening van de tentoonstelling Flessenpost voor het orgel vrijdag in het Maritiem en Jut- tersmuseum doneerde hij uit eigen zak €100,- aan de Stichting Orgel fonds. 'Het vorige college heeft in al haar wijsheid besloten dat de gemeente geen bijdrage moet leveren aan de herbouw van het Strender kerkorgel in Den Hoorn, maar gezien mijn volgens Gerbrand Poster (WD) royale salaris kan een bijdrage uit mijn persoonlijke wedde er wel af. Bovendien voel ik mij persoonlijk betrokken bij het orgel.' Over die betrokkenheid las hij voor uit een stukje dat Bakker in 2002 in deze krant had geschreven, waarin hij verhaalde hoe zijn grootvader het orgel in de gereformeerde kerk van Oosterend bespeelde en op geheel eigen wijze zijn mening over de preek gaf. 'Het luidruchtig sluiten van de gordijntjes had in zo'n stille kerk de impact van een straaljager die laag over Oosterend scheerde.' (Advertentie) name of er drugs of andere illegale waar aan land wordt gebracht. Deze verscherpte controles worden niet alleen op Texel uitgevoerd maar langs de hele kust en worden aan gestuurd vanuit Den Haag. Woensdag werden controleurs die in de Slufter reden aangesproken door een boswachter. Het vermoeden bestaat dat ze ook op de Hors zijn geweest. Erik van de Spek: 'Bij een calamiteit of een andere dringende noodzaak doen wij er niet moeilijk over als een hulpverleningsvoertuig door een natuurgebied rijdt. Lees verder op pagina 3 TEXELSEÜCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1