Texel lijkt uit rode cijfers te geraken B-Shore: 'Waar hotspot stopt, gaan wij verder' Kotter maakt laatste reis naar Krim Cjrocn "ZwartsJexeh in het harL, Draadloos internet op heel Texel Zon lokt naar strand Besparing levert 847.000op OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12073 VRIJDAG 5 MEI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het ziet er naar uit dat de gemeen teraad voldoende bezuinigingen aangaat om het gat in de begro ting te dichten. Het bezuinigings debat dat ruim drie weken gele den werd gehouden, levert in totaal een structurele besparing van €847.000,- op, voldoende om uit de rode cijfers te geraken. Over een paar posten in dat bedrag moet echter nog nader gediscus sieerd worden. De gemeente presenteerde deze week de definitieve resultaten van het bezuinigingsdebat dat op 11 april werd gehouden. De uitkomst liet op ach wachten, omdat de gemeente de voorlopige resultaten eerst bij de fracties had voorgelegd 'om te controleren of alle standpunten goed waren overgekomen. De zes partijen hadden elk hun mening gegeven over 220 bezuinigingsmogelijkheden waardoor het na het debat niet met een helder was welke voorstellen allemaal op een meerderheid kon den rekenen. Het duurde daarna nog even voordat alle fracties hadden gereageerd. Van de 220 punten zijn er 81 over eind gebleven. Bezuinigingen op het strand, de musea en de informatie voorziening door de WV staan niet meer in de plannen die dinsdag door de gemeenteraad worden bespro ken en bekrachtigd. Opties om de Onroerend Zaakbelasting (OZB) en de toeristenbelasting te verhogen evenmin. Uit de plannen blijkt dat sen deel van de bezuinigingen moet komen uit de kosten die de gemeen te voor onder meer voor haar per soneel, inkoop van materiaal en schoonmaak maakt. Een meerder heid van de partijen blijkt ook vóór het afschaffen van een bijdrage in de personeelsvereniging te zijn. Ex- wethouder Corry Heijne adviseerde de raad bij haar afscheid nog die post ongemoeid te laten, omdat het personeel van de gemeente de afge lopen jaren door de reorganisatie al het nodige voor de kiezen heeft gehad. Tot de 81 voorstellen behoren verder de verkoop van enkele gemeen telijke woningen, het gemeentelijk deel van dorpshuis De Wielewaal en bezuinigingen op verkeersmaatre gelen en onderhoud aan openbaar groen. Onder de verkeersmaatre gelen valt onder meer de bermver harding. Volgens een woordvoerder wordt dit niet stopgezet, maar over een langere periode uitgesmeerd. Huwelijksvoltrekkingen worden naar verwachting €120,- duurder, zodat ze voortaan kostendekkend zijn. Het gratis trouwen dinsdag en woens dag (beide dagen om 10.00 uur) blijft bestaan. 'Daar is de gemeente wettelijk toe verplicht.' Het kosten dekkend maken van leges voor het aanvragen van bouwvergunningen, sloopvergunning en het voeren van procedures op de Wet Ruimtelijke Ordening kan eveneens op een poli tieke meerderheid rekenen. Bedoe ling is dat die verhogingen vanaf 2007 worden ingevoerd. Dat moet de gemeente jaarlijks enkele tiendui zenden euro's meer opleveren. Lees verder op pagina 5 Een Noorse kotter van ongeveer 65 jaar oud heeft gisteren een spectacu laire laatste reis over Texel gemaakt. De 17 meter lange en 15,20 meter brede boot werd 's ochtends met een telekraan uit de haven van Oude- schild getild en daarna met een diep- lader naar De Krim bij De Cocksdorp gereden. Het schip knjgt daar een nieuw leven als speelschip voor kin deren. Het vaartuig heeft een plekje gekregen op het centrale plein tus sen het openlucht zwembad en de vernieuwde Kiekendief. Het transport verliep soepel. De boot werd rond half tien uit het water gehesen en was tegen half één op het parkeer terrein van De Krim. Nadat het met de dieplader achteruit het centrale plein achter het hoofdgebouw op was gereden, kon het met dezelfde schrijven dat. We hebben het ook voorgelegd aan de burgemeester en zij is razend enthousiast. Vanuit toeristisch oogpunt, maar ook van uit het oogpunt van hulpverlening. Uit een test is gebleken dat dit systeem werkt bij een verplaatsing tot een snelheid van maximaal 250 kilometer per uur. Stel dat ergens een brand is. De bemanning in de brandweerauto heeft onderweg via draadloos internet een schat aan gegevens binnen handbereik. Een plattegrond van het gebouw, of er gevaarlijke stoffen zijn. een aanvalsplan voor de brandweer, waterwinning en bij een ernstig ver keersongeluk hoe je een auto moet openknippen, dit in verband met air bags. En dat is nog maar een greep uit de mogelijkheden. Nu is het zaak om draadloos internet zó laagdrem pelig te maken, dat onze gasten niet het gevoel hebben dat ze ervoor hoeven te betalen. Dat kan als je er gezamenlijk in investeert en de kosten bijvoorbeeld doorberekent in de prijs van de accommodatie. Een all in-prijs. De Jong: 'Niet alleen onze gasten profiteren ervan, ook de Texelaars zullen snel aan het gemak wennen en zouden er bijvoorbeeld voor een gering maandbedrag gebruik van kunnen maken. De laptop mee van het werk en je kunt thuis verder, of andersom. Er zijn tal van moge lijkheden. Je kunt er ook interne netwerken binnen bedrijven mee uitbreiden of koppelen.' Voor het tempo waarin Texel van draadloos internet wordt voorzien, liggen twee scenario's klaar. Een snelle versie, waarbij met steun van het bedrijfsleven en gemeente de belangrijkste concentratiepun ten van het toerisme al vóór het zomerseizoen worden aangesloten en waarbij de overige gebieden snel volgen. Volgens de andere variant, waarbij het bedrijf het op eigen kracht antennes plaatst, wordt het eiland in een iets rustiger tempo stapsgewijs van dekking voorzien. Op bepaalde delen van het eiland bestaan al zogeheten hotspots, waarbij de internetter binnen een beperkte afstand van een bepaald punt tegen betaling kan internet ten. Deze week werd bijvoorbeeld bekend dat De Krim zo'n systeem heeft geïnstalleerd 'Hotspots zijn echt niet te vergelijken met waar wij mee bezig zijn. De snelheid van ons systeem is vele malen hoger, het heeft bredere gebruiksmogelijk heden en overal waar je zit kun je het signaal oppikken. Waar hotspot stopt, beginnen wij Drukte bij TESO met meivakantie TESO heeft in de aanloop naar de meivakantie 300 personenau to's meer naar Texel vervoerd dan vorig jaar. Dat is een stijging van 11 procent. De drukste dag was vrij dag 28 april, toen een stijging van 12 procent ten opzichte van 2005 werd genoteerd. Ook de rest van de maand april ver liep een stuk drukker dan vorig jaar. Dit heeft volgens TESO echter vooral te maken met de paasdagen, die in 2005 in maart vielen. Het autovervoer steeg met 10,5 procent tot een totaal van 43.384 eenheden. Het personen vervoer nam met 11,3 procent toe tot 142.472 en het vrachtvervoer met 7,8 procent tot 4.964. Het aantal cara vans steeg met 30 slechts licht. Avondopenstelling raadhuis succes De vrijdagse avondopenstelling (17.00-19.30 uur) van de publieks- balie van het raadhuis lijkt in een behoefte te voorzien. De eerste keer (7 april) viel de aanloop al met tegen en op 21 en 28 april was het nog drukker. Het verstrekken van reisdocumenten (paspoorten, toe- ristenkaarten en identiteitsbewijzen) was de meest verleende dienst. De eerste dag gebeurde dat 19 keer, op 21 april 23 keer en op 28 april 14 keer. In verband met bevrijdingsdag is het raadhuis vandaag zowel overdag als 's avonds gesloten. Hetzelfde geldt voor de dag na Hemelvaart. 26 mei. De proef met de avondopenstelling loopt tot september. Berenmaakster Wat de Oscar is in de filmwereld, betekent de Goldene George voor makers van beren. Nona Hickey uit Den Burg mocht het kleinood afgelopen weekend in het Duitse Munster in ontvangst nemen tijdens TeddyBar Total, de grootste beurs op dat gebied ter wereld. Pagina 5 i Nieuw raadhuis Het nieuwe raadhuis aan de Haf- felderweg moet goedkoper kunnen worden dan dertien miljoen euro. Dat stelt scheidend wethouder Nel Eelman. Pagina 6 Maartenhuis Bewoners en medewerkers van het Maartenhuis bij De Koog hebben vrijdag het nieuwe vierde woonhuis van de leefgemeenschap officieel in gebruik genomen. Zes verstandelijke gehandicapte bewoners wonen er vrijwel zelfstandig. Het huis heeft de naam Michaël gekregen. Pagina 9 telekraan op zijn definitieve plek wor den gezet. De kraan was afkomstig uit Limmen en had een hijsvermogen van 200 ton. Het schip, dat de naam Kottertje heeft gekregen, woog 43 ton. Elders in deze krant meer over het vervoer en het schip. Wethouder telt uren In zijn eerste week als wet houder heeft Peter Bakker 39 uur voor de gemeente gewerkt. Daarbij heeft hij de tijd die hij thuis besteedde aan het door nemen van gemeentelijke stuk ken niet meegerekend. Dat is negen uur meer dan hij geacht wordt te leveren (75 procent van een 36-urige werkweek). Bakker maakt dus overuren. Die khjgt hij niet betaald, maar dat vindt hij geen probleem. Toch noteert hij zijn werkuren naar aanleiding van de opmerkingen die fractie voorzitter Gerbrand Poster van de WD in de raadsvergadering maakte over de werkuren en honorering van de twee wet houders die drie dagen voor de gemeente werken en de rest van de tijd een gewone baan hebben. Bakker: 'Daardoor kan de indruk worden gewekt dat sommige bestuurders te weinig uitvoeren voor hun geld Als daarover een publieke discussie zou ontstaan, wil ik kunnen aan tonen dat ik ruimschoots aan de norm voldoe. Ik voldoe zelfs aan de Posternorm. Is collega-wethouder Nico Kik kert ook zo werklustig? Als we hem bellen maakt hij een globaal opstelsommetje en dan blijkt dat ook hij in de eerste week van zijn bewind 'dik' boven de 27 uur zit, maar daar net zo min om treurt als Bakker. Wekenlang was het het gesprek van de dag. Wanneer wordt het nou eens een beetje warm. Wel gisteren en eergisteren dus. De zon scheen volop en dat was meteen te merken op het strand. Menig toerist en Texelaar wist de weg naar de Noordzeekust vinden om van het eerste echt mooie weer te genieten. Zo ook op het strand bij paal 28 waar het lekker druk was. (Foto Jeroen vs Bezwaar tegen aanbouw buren niet gegrond Het bezwaar van B.C. Klippel uit Oudeschild tegen uitbreiding van de woonkamer van zijn nieuwe buren is door burgemeester en wethou ders ongegrond verklaard. Klippel, woonachtig op het adres De Ruy- terstraat 53, had op 29 maart voor de commissie Bezwaarschriften betoogd dat zijn uitzicht en lichtin val flink te lijden krijgen onder de twee meter lange en zes meter hoge aanbouw van De Ruyterstraat 52. Maar volgens de commissie blijft een en ander 'binnen de wettelijke grenzen' en is het besluit van het college 'zorgvuldig voorbereid en deugdelijk gemotiveerd'. Het advies van de commissie om het bezwaar schrift daarom ongegrond te ver klaren, is door b en w ongewijzigd overgenomen. TEXELSE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: b* Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Splnbaan 6. Dinsdagmiddag voer het speelschip de haven van Oudeschild binnen. Gisterochtend werd het uit water getakeld. Aan het begin v_ De Krim, waarna op het zijn definitieve plek tussen het openluchtzwembad en het terras van De Kiekendief werd geplaatst. Foto u Bon Konrg er. Waar je ook bent op Texel, overal kun je 'Allocaties, is dat al het geval, zoals blijkt '"schakelen. Draadloos internetten op heel 'exel. Geen vage toekomstmu ziek, maar pure realiteit, zeggen Martijn van Hengel en Robbert oe Jong van B-Shore, het bedrijf dat druk doende is om het hele eiland van dekking voorzien. 'Hoe eerder, hoe beter. Daarmee zet- en we Texel echt op de kaart. Met steun van de gemeente en bedrijfsleven kan een groot deel van het eiland al vóór de zomer Worden aangesloten.' Inmiddels raaien de eerste vijf testloca- es en worden de ontwikkelingen e fs vanuit het buitenland op de voet gevolgd. Martijn van Hengel: 'Als systeem- neerder krijg ik regelmatig vragen van logiesverstrekkers of ze hun inn lntemet kunnen aanbieden. öe regel is dat een kostbare 19. want er moet een dure de laptop straks op internet. Ter hoogte van het Waalenburgerdijkje, één van de vijf als Martijn van Hengel (rechts) en Robbert de Jong van B-Shore hun draagbare computers infrastructuur en beveiliging worden aangelegd. Een half jaar geleden kwam ik in aanraking met technie ken waarmee je over grote afstan den draadloos internet kunt aan bieden. Een compact, in Amerika ontwikkelt systeem dat eenvoudig is te installeren. Simpel gezegd: antenne plaatsen en klaar. We zijn er ingedoken en hebben een plan ont wikkelt om heel Texel van draadloos internet te kunnen voorzien. Dat is haalbaar en we gaan het echt doen. We draaien met B-Free, de naam van het netwerk, nu met vijf testlo caties. Dat zijn ons nieuwe kantoor aan de Elemert, de Pelikaan, Lan geveld de Rooy aan de Spinbaan, Villaverhuur Texel aan de Pontweg en De Fontein en dat werkt per fect. Laptop aanzetten en je zit op het internet. Toeristen maken er al gebruik van.' Voor dekking van het hele eiland moeten zo'n hon derd antennes worden geplaatst. De ondernemers draaien er niet omheen dat er een flinke investering mee gemoeid is. 'Maar de mogelijk heden zijn enorm. Denk maar aan het toerisme. Je komt van de boot, schakelt je laptopje in en hebt direct contact via internet. Als je dat in je eilandpromotie kunt meenemen, dan zet je Texel echt op de kaart. Als vakantieganger kun je je laptop meenemen naar het strand, of waar je ook zit. En logiesverstrekkers die hun gasten internet aanbieden, ervaren nu al dat gasten dat waar deren. Ze vertrekken bijvoorbeeld niet zondag, maar blijven langer omdat ze de e-mail die ze anders op het werk moeten openen, in hun vakantiehuisje kunnen verwerken. Draadloos internet is daarom van groot toeristisch belang. We heb ben gesproken met vertegenwoor digers van TVO en TVL en zij onder- Met uitvouwbare kaart van nationaal park Duinen van Texel Weer overal verkrijgbaar!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1