Open dag rond legendarisch AGA-fornuis Li jjedrijvigtoV/ oPIENie Geslaagd De Koog gaat los met sfeervol festival Soortendag in Week van de Zee AgendaE teso oud Papier Pi eter Dros en echtgenote Inke tonen een AGA-fomuis van het type met twee ovens. (Foto Hany do Graat) Dat houtbewerker Pieter Dros (35) zich bezig houdt met het ambachtelijk vervaardigen van vloeren, interieurs, keukens, tafels, bedden en ander meubilair is op Texel onderhand bekend. Dat hij daarnaast ook leveran cier en dealer is van het legen darische AGA-fornuis weten nog weinigen. De bedoeling is dat dat snel verandert en daarom houden Dros en zijn vrouw zaterdag open huis, waarbij de AGA zal worden getoond en gedemonstreerd. Van de AGA wordt gezegd dat het niet alleen een kook- en verwar mingstoestel is met een uitzonder lijk lange levensduur, maar ook een manier van leven. Het uit zwaar gietijzer opgebouwde fornpis vormt het middelpunt van het huis. Vooral in de jaren vijftig schaften veel fami lies een AGA aan. Ook op Texel is menigeen er bij opgegroeid. Het for nuis is in 1922 ontwikkeld door de Zweedse natuurkundige en Nobel prijswinnaar Gustaf Dalen en is in al die jaren niet fundamenteel veran derd. Het fornuis munt uit door een voud, efficiency, comfort en grote braad- en bakcapaciteit. Dampen en luchtjes die bij het bakken ont staan worden via het rookkanaal afgevoerd. Het altijd brandende for nuis houdt praktisch al zijn hitte binnen dank zij de isolerende massa rond de gietijzeren onderdelen en de isolerende deksels waarmee de kookplaten worden afgedekt. De zachte warmte die het ding toch nog uitstraalt, wordt als 'gezond' erva ren. Vroeger werd de AGA gestookt op cokes (ontgaste steenkool), later werden ze veelal omgebouwd voor olie en tegenwoordig branden ze op gas. Naast het oorspronkelijke model met kook- en bakoven (met genoeg ruimte voor gevogelte van 12 kilo) zijn er tegenwoordig twee grotere varianten. En naast het klas sieke crème zijn AGA's nu ook in andere kleuren verkrijgbaar. Het for nuis lijkt ondanks de pittige prijs een comeback te maken, vooral bij mensen die geïnteresseerd zijn in duurzaamheid en graag de kook kunst beoefenen.. De demonstratie wordt gegeven in het houtbewerkingsbedrijf van Dros, Laagwaalderweg 46 bij De Waal. Dat is het voormalige agrarische bedrijf Castra Vetera dat werd over genomen van Siem Plaatsman. De afgelopen twee jaar werd de voor malige veestal veranderd in een ruime werkplaats van 500 vierkante meter, waar een platenzaag, vlak- bank, vandiktebank, frees, breed- bandschuurmachine en andere machines zijn opgesteld. De bou werij werd in eigen beheer uitge voerd, maar volgens Dros zou dat niet zijn gelukt als hij geen hulp van vrienden had gehad. De Texelse houtbewerker werkt in opdracht en volgens de wensen van de klant. Van serie- of massaproductie is geen sprake. Het zwaartepunt ligt op keukens, zodat het dealerschap van AGA niet branchevreemd is. De verwerkte materialen zijn zoveel mogelijk natuurlijk en van hoge duurzaamheid. Watervast populie renhout en eikenhout worden veel toegepast. Van het tegenwoordig veel gebruikte MDF moet Dros niets hebben. Een favoriet materiaal voor de aanrechtbladen is (echt) graniet en hardsteen. Het open huis duurt van 11.00 tot 19.00 uur. Moederdag Een paar weken geleden heeft het meedenkteam de mensheid weer overspoeld met stapels ideeën voor moederdag. Wat wil dat mens allemaal hebben? leder jaar opnieuw verbaas ik mij over haar hoeveelheid wensen en over hoeveel geld daar weer voor moet worden neergeteld door het lief hebbend kroost. En niet te ver geten door de echtgenoot. Want hoewel zijn vrouw niet zijn moe der is, kan hij de moeder van zijn kinderen toch moeilijk overslaan, nietwaar? Hier past op zijn minst een gang naar de juwelier bij. Maar een nieuwe tuinmeubelset, slangenwagen of buxusschaar komen ook goed van pas. Heeft gelijk iedereen wat aan. Hoeveel houd je van moeder? Een hele DVD-speler nu de oude het net begeven heeft? Of houd je mis schien een hele taart in je lieve- lingssmaak van haar of een bak geraniums in de lege potten die altijd tot de tweede zondag van mei leeg moeten blijven staan? Vergissen de foldermakers zich niet wanneer zij hun kennis over moeders innigste wensen over ons uitstorten? Vrezend een onderzoek naar haar diepste zie lenroerselen over het hoofd te hebben gezien, spoedde ik mij de buurt in om zelf een onderzoekje te plegen. Wanneer jullie dit lezen, mosterd na de maaltijd en te laat voor een nieuwe folder, maar goed. En wat blijkt? De moeders in mijn omgeving willen voor moe derdag helemaal geen moeilijke, dure of ingewikkelde dingen. Ze willen eigenlijk helemaal geen din gen. Moederschap is immaterieel en ze willen dit graag op dezelfde manier beantwoord zien. Willen gewaardeerd en bemind worden. Met een zelfgemaakte tekening, een gezellig, eigenhandig door haar gezinsleden klaargemaakt ontbijtje, een bosje zelfgeplukte veldbloemen uit de berm. Moe ders willen vrede aan tafel en een heid in hun gezin. En die comfor tabele schommelbank dan en die soepel knippende heggeschaar? Laat nou maar zitten jongens. Die kan volgende week ook nog wel. Als de dagen geen naam meer hebben en ongestuurd, folderloos voorbij komen Pien Verberg besluit seizoen DINSDAG 16 MEI 2006 TEXELSE 2 COURANT Cabaret-café Leo Witte (20) uit Den Burg is aan het SOMA College in Harderwijk geslaagd als monteur in grond-, weg- en waterbouw. Hij is werk zaam bij het loonbedrijf van Werner Dros. Fietsen langs schapenroute De Vereniging voor Texelse Produc ten Promotie (VTPP) houdt zater dag een 'schapenfietstocht' langs diverse aangesloten bedrijven. Op negen andere plaatsen in het land worden die dag fietstochten gehou den, georganiseerd door onder meer de Vrienden van het Platte land, het Bureau van Toerisme en Congressen en andere (landelijke) organisaties. Er is daarbij steeds gekozen voor boerenroutes, reden voor de VTPP met een nieuwe route te komen. Deze is 26 kilometer lang en voert van 't Horntje, via Den Hoorn, de Dennen Den Burg en Oudeschild weer terug. Een folder met de routebeschrijving is af te halen bij de leden van de VTPP of te downloaden van website www. echttexelsprodukt.nl. Visserskoor Het Oudeschilder Visserskoor treedt op 10 juni voor het voetlicht op een festival in Meppel. Het koor zal op verschillende plaatsen in de stad een optreden verzorgen. Er zijn nog enkele plaatsen in de bus vrij voor fans die met het koor mee willen reizen. De bus vertrekt om 8.30 uur vanaf het TESO-gebouw op de veerhaven in Den Helder. Opgeven kan bij Willem Snoek, tel. 313681. Reumafonds De honderd collectanten die in maart voor het Reumafonds op het eiland langs de deur zijn gegaan, hebben een bedrag van €5.339,78 bijeengebracht, €221,05 minder dan vorig jaar. Het geld zal worden gebruikt voor onderzoek naar en de bestrijding van reuma, en voor het ondersteunen van mensen met reu ma. Mensen die de collecte hebben gemist, kunnen hun gift overmaken via giro 324 ten name van het Reu mafonds in Amsterdam. In De Koog is het zomerseizoen begonnen. Het festival De Koog gaat los bracht afgelopen weekend vele honderden bezoekers op de been. Het festival viel samen met het Tevoko Buitentoernooi, dat dit jaar op velden aan de Boodtlaan werd gehouden. Al ruim voor de aanvang van het festival was het druk in de cafés en toen zangeres Sandy 's avonds het startsein gaf. was er geen houden meer aan. Uitpuilende cafés en overvolle ter rassen zorgden voor een goede sfeer, waarbij geen wanklank werd gehoord. Ook de stroomstoring in De Kuip, die bijna anderhalf uur duurde, deed geen afbreuk aan de gezelligheid. In De Blauwe Piste zorgde de 60-jarige Henkie (zie foto) voor de sfeer. Zijn hits De fiets van pa en Lief klein konijntje werden uit volle borst meegezongen. (Foto Maarten Steenvoort) In de café-brasserie van De Lin deboom in Den Burg vindt vrijdag voor de laatste maal dit seizoen het Cabaret-café plaats. Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws en hebben het daarbij over draadloos internet, hotspots en andere zegeningen, schaapjes en schepen op het droge, het col lege en de gasten van de raad, bezuinigingen, armoede, singles in De Waal en in de gemeenteraad. In het programma is veel muziek te horen, op eigen tekst en op tekst van Huib (de Rijmelaar) Fenijn. Vas te onderdelen zijn het filmpje, feuil leton Mosselweg 14 en de Sommel- tjes. Cabaret-café begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Bloedafname Sanquin Bloedbank Regio Noord west houdt woensdag van 16.30 tot 19.15 uur een inzameling in de aula van de OSG aan de Haffelderweg in Den Burg. Alle bekende donors hebben inmiddels een oproep ont vangen, maar de bloedbank hoopt dat ook nieuwe donors gehoor geven aan de oproep. Er is grote behoefte aan mensen die bereid zijn één- of tweemaal per jaar een halve liter bloed af te staan. Geïnteres seerden kunnen zich aanmelden via tel. 0800-3666736 of www.sanquin. nl. Zij krijgen dan een informatie- pakklet en een aanmeldingskaart toegestuurd. Buitenexpositie Galerie Langewaal Waren de bezoekers van Galerie Langewaal in De Waal gewend in de galerie terecht te kunnen voor diverse kunstuitingen, dit jaar heeft de galerie gekozen voor een buitenexpositie. Van donder dag 18 mei tot en met zaterdag 8 juli is in de beeldentuin werk van diverse kunstenaars te zien. Centraal daarbij staat het werk van de Texelse Els Kingma. Kingma (Amsterdam, 1947) volgde na de middelbare school tekenlessen bij Ateliers 63 in Haarlem, deed een studie aan de mimeopleiding van de Amsterdamse Theaterschool en werkt vanaf 1980 als docent op de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Sinds 1988 is zij beeld houwer. Ze werkt het liefst met steen en heeft daarbij een voorkeur voor marmer. Uitgangspunt is vrij wel altijd de menselijke figuur, in het bijzonder de vrouw. Haar beelden Natuurexcursie gehandicapten Omdat het voor mensen met fysieke beperkingen vaak niet mogelijk is met de reguliere natuurexcursies mee te doen, verzorgt het IVN vrij dag 19 mei een bomenwandeling door De Waal. De wandeling begint om 20.00 uur, er zijn nog enkele plaatsen vrij. Aanmelden kan bij Ria Visch, tel. 318881. zijn figuratief, maar nooit 'letterlijk'. Het gaat altijd om een persoonlijke en poëtische vertaling van een in oorsprong realistisch gegeven. De steen zelf vormt meestal de eerste aanleiding en inspiratiebron voor de uiteindelijke voorstelling. Zij expo seert geregeld in het land en heeft al enkele jaren werk bij de galerie in De Waal. Naast de beelden van Kingma is werk te zien van Hannie Bushoff (stokkenvogels), Hennie Elzinga (glasobjecten), Marjoke de Heer (keramiek), Marijn Koenen-Gorter (steen en brons), Antoinette LeRoy (steen en brons), Sjoukje Ultzen (brons) en Gert Visscher (keramiek). De expositie is te zien van donder dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur (ingang tuinpoort). Tijdens de Week van de Zee, van 20 tot en met 28 mei, houdt het nationaal park Duinen van Texel de 1001-soortendag. Bedoeling is op deze dag zoveel mogelijk soorten planten en dieren te determineren, waarbij de vraag is of op Texel 1001 soorten voorkomen. De soortendag wordt gehouden op zaterdag 27 mei. Op verschillende tijden vertrekt op uiteenlopende plaatsen een gids. Ook wordt van twaalf uur 's nachts tot negen uur 's avonds elke drie uur bij paal 33 met een sleepnet gevist. De vangst worden besproken, de soorten worden genoteerd en de aantallen geteld. Deelname aan de soortendag is gratis, aanmelden kan bij Ecomare. De Week van de Zee heeft dit jaar Op reis als thema meegekregen. De hele week worden langs de hele Nederlandse kust tal van activitei ten ontplooid. Een overzicht hier van is te vinden op website www. weekvandezee.nl. Op het parkeer terrein bij Ecomare wordt zondag 28 mei van 10.00 tot 16.00 uur een natuurmarkt gehouden, waar Muziekfeest De Fontein In basisschool De Fontein aan de Burdetstraat in Den Burg wordt zaterdag een groots muziekfeest gehouden. In en om de school wor den allerlei activiteiten ontplooid die in het teken van een liedje staan. Het feest wordt om 10.00 uur geopend door de majorettes van KTF. Daarna speelt op het plein een draaiorgel en worden er workshops dansen en Afnkaans trommelen gegeven. Er is een springkussen, een oliebollen- kraam en een restaurant met 'swin gende' hapjes. Elk half uur brengt een klas een liedje ten gehore en als afsluiting zingt het schoolteam een speciaal voor de gelegenheid door Michiel Drijver geschreven lied. Het festijn duurt tot 14.00 uur. Open dagen bij peuterspeelzalen Om meer bekendheid te geven aan het werk van de peuterspeelzalen heeft Pharos besloten deze week uit te roepen tot Week van de Peuter speelzalen. Niet alleen ouders met jonge kinderen, ook andere belang stellenden zijn welkom een kijkje te nemen in één van de speelzalen. Bij alle speelzalen ligt schriftelijke informatie klaar en tevens wordt de mogelijkheid geboden kinderen aan te melden. De peuterspeelzalen zijn op de volgende plaatsen en tijden geopend: Oudeschild De Kooterkeet: woensdag en vrijdag van 10.30 tot 12.00 uur; Oosterend - De Bijenkorf: woensdag van 9.00 tot 11.00 uur; De Cocksdorp - De Kokkeltjes: donderdag van 10.30 tot 11.30 uur; De Koog - Olleke Bolleke: woensdag van 9.00 tot 11.00 uur; Den Hoorn - De Stienepikkertjes: woensdag van 10.00 tot 11.00 uur. Voor meer informatie: Fia Joustra, tel. 315224 en 06-20740538. allerlei natuurorganisaties met een kraam vertegenwoordigd zijn. Ook wordt daar het resultaat van de tel lingen van de soortendag bekend gemaakt. In verband met de te ver wachten grote drukte wordt bezoe kers geadviseerd met de fiets te komen. Eventueel kan gebruik wor den gemaakt van het parkeerterrein bij het strand. Ter voorbereiding op de Week van de Zee houdt bioloog en conserva tor van Ecomare Arthur Oosterbaan op 17 mei om 20.00 uur een lezing in de bibliotheek in Den Burg. Onder de titel Trek in zee vertelt hij over het hoe en waarom van de trek van wal vissen, schaaldieren en vissen. De toegang bedraagt 2,-. In de biblio theek is een kleine expositie over de zee te zien, met boeken, natuurgid- sen, zeevogels en vondsten. Tijdens de Week van de Zee vaart garnalenkotter TX10 elke dag om uit, om 10.30 en om 14.00 uur. Op de midgetgolfbaan van Wadden park Avanti in polder Het Noorden kan dagelijks aan de hand van een wadwerkgids over het wad worden gegolfd. De wadwerkgids kost €3,-. Dinsdag 16 mei: Het clubgebouw van de modelspoor club aan de Emmalaan in Den Burg 3 van 19.00 tot 22.00 uur open voor publiek. Toegang €1,50. In de hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.00 uur een optreden van fanfarekorps DEK. De toegang is gratis. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een openbare vergadering over de bezuinigingsvoorstellen. Cinema Texel vertoont de originele, ondertitelde versie van Ice Age: the Meltdown (aanvang 19.15 uur) en Mission Impossible 3 (20.30 uur). In de serie De Volkskrant-filmavonden draait Caché (21.15 uur). Woensdag 17 mei: De afdeling Texel van de NBvPA/rou- wen van Nu houdt een fietstocht. Er wordt om 9.00 uur vertrokken vanaf het parkeerterrein aan de Haffelder weg in Den Burg. Peuterspeelzaal De Kooterkeet in Oudeschild is van 10.30 tot 12.00 uur geopend voor bezoekers. De peuter speelzalen in Oosterend en De Koog zijn van 9.00 tot 11.00 uur te bezoe ken, de peuterspeelzaal in Den Hoorn van 10.00 tot 11.00 uur. Op vakantiepark De Krim begint om 13.30 uur een bijzondere en realisti sche calamiteitentraining. Sanquin Bloedbank houdt van 16.30 tot 19.15 uur een inzameling in de aula van de OSG aan de Haffelderweg in Den Burg. Arthur Oosterbaan, bioloog en con servator van Ecomare, verzorgt in de bibliotheek in Den Burg een lezing over de trek van zeedieren. Aanvang 20.00 uur. Entree €2,-. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Ice Age: the Meltdown (aanvang 14.00 en 16.15 uur). De Kleine IJsbeer en het geheim zinnige eiland (14.15 uur) en Mission Impossible 3 (16.30 en 20.30 uur). De finale van de Champions League tussen Barcelona en Arsenal wordt live op het grote doek uitgezonden. Toegang hiervoor is gratis. Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont de originele ondertitelde versie van Ice Age: the Meltdown (aanvang 16.00 uur). Donderdag 18 mei: Bij supermarkt Plus in De Cocksdorp is van 10.00 tot 17.00 uur een diëtiste aanwezig die een onafhankelijk voe dingsadvies geeft. Peuterspeelzaal De Kooterkeet in Oudeschild is van 10.30 tot 11.30 uur geopend voor bezoekers. Cinema Texel heeft de wereldpren* re van The Da Vinci Code (aanvar^ 20.00 uur) en vertoont daarnaast Mis sion Impossible 3 (20.15 uur). Vrijdag 19 mei: Peuterspeelzaal De Kooterkeet Oudeschild is van 10.30 tot 12.00w geopend voor bezoekers. Het Zeemanskerkje in Oudeschild van 14.00 tot 17.00 uur geopend v» publiek. Vrijwilligers verzorgen rond leidingen. Tevens worden handwerk? verkocht. Handboogvereniging De Eilandschm ters en Schietsportvereniging Te»; houden van 19.00 tot 22.00 uur op» huis in schietsportcentrum Oddyse.' aan de Emmalaan in Den Burg. Het IVN verzorgt een bomenwandr ling door De Waal voor mensen m; fysieke beperkingen. De wandel 15 begint om 20.00 uur, aanmelden ka- bij Ria Visch, tel. 318881. Om 20.30 uur begint in café-brassen De Lindeboom op de Groenepiaa in Den Burg het maandelijks Cafe ret-café, waarin het lokale nietrm wordt besproken door Pip Barnaid en Janien de Bruijn. Met columns e dialogen, gasten en veel muziek. D- toegang is gratis, na afloop wordt e inzameling gehouden ter bestrijdt van de kosten. Cinema Texel vertoont The Da V: Code (aanvang 18.30 en 21.45 ux de ondertitelde versie van Ice Ag- the Meltdown (19.00 uur) en Impossible 3 (21.30 uur). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 16 11.07 en 23.15 u. Wo. 17 11.27 en 23.54 u. Do. 18 12.07 en - u. Vr. 19 00.34 en 12.55 u. Za. 20 01.35 en 13.54 u. Zo. 21 02.30 en 15.04 u. Ma. 22 04.00 en 16.24 u. Di. 23 05.20 en 17.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 21 mei op om 05.32 uur en gaat onder om 21.41 uur; zaterdag 20 mei laatste kwartier; maandag 22 mei doodtij. TESO zet in en rond het weekers geregeld twee boten in en verzcrj dan ieder half uur een afvaart, zows vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dt gebeurt vrijdag en maandag van 93: tot 16.00 uur en zondag van 143 tot 20.00 uur. Toch moeten auï mobilisten er rekening mee hou® dat ze af en toe een half uur moe? wachten. Dat is vrijdag op Texel te geval tussen 9.00 en 11.00 uur en r Den Helder tussen 11.00 en 17.00uu Zondag worden op Texel tussen 153 en 18.00 uur wachttijden verwacH Vrijdag zijn de- afvaarten van 1Ü.M uur vanuit Den Helder en 13.30 vanaf Texel uitsluitend bestemd vw het vervoer van gevaarlijke stefc Meer informatie over de veerdienst te verknjgen via tel. 369600 of wet® www.teso.nl. TEXELSE05COURM "i' open eger 'per Mast Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 1 4 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1781 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl :hllng ROTA. gavestlgd le Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33.45 Per jaar €68.30 66,151 Bij verzending naar het buitenland zij" P tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Verkeersproef vervangt examen De groepen 8 van de Texelse basisscholen doen voortaan geen praktijkverkeersexamen meer, maar leggen nog slechts een proef af, waarbij de nadruk ligt op knelpunten die de schooljeugd kan tegenkomen als zij naar de brugklas van OSG De Hogeberg gaan. leder jaar organiseert de organisatie 3VO een theorie- en een praktijk examen voor scholen die daarvoor belangstelling hebben. De theorie kennis wordt aan de hand van een aantal vragen getoetst, terwijl de leerlingen voor het praktijkexamen een parcours door Den Burg met goed gevolg moesten Vanwege het competitieve elefl haakten de laatste jaren sis meer scholen af. Zij willen de? lieren geen (extra) examen doen. Daarom wordt de opze" ingang van dit jaar veranderd achter het project is oud-poM* Nico Drenth. 'We hebben d'; de route veranderd. De leef] hoeven niet meer op de fiets' Den Burg door, maar we leid* langs de knelpunten die ze of weg naar school in Den Burg' nen tegenkomen. En ook de! steek van de Haffelderweg n# centrum is in de route opgeef*1 licht Drenth toe. Dit jaar nen# scholen deel aan de proef' staande woensdag gaan de? pen 8 van de Timotheüssclw Akker en de Thijsseschool op? lïj Keukencentrum Texel

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2