'Als molenaar leef je altijd met het weer' PvdA presenteert onderzoek Twee miljoen op raadhuis besparen Kabeltex biedt vanaf juni digitale televisie Texelse broers kwart eeuw molenaar gemeentetexel TEXELSE 5 COURANT u Wereldverbeteraars bedenken 'Klusje Ka do' W* DINSDAG 16 MEI 2006 beoogde raadhuis aan de Haffel- derweg krijgt een bruto vloerop pervlakte van 4805 vierkante meter, het Drentse 3971 vierkante meter. vijftig kratten cola kopen als vijftig kratten relatief goedkoper zijn dan twintig. Maar als je er maar twintig nodig hebt, waarom zou je er dan nog dertig bijkopen?' Op meubilair zou volgens de PvdA bespaard kun nen worden door niet alles nieuw Volgens het college, dat inmiddels aan te schaffen. Westerveld neemt Op het nieuwe raadhuis kan twee miljoen euro worden bezuinigd. Dat stelt de PvdA in een eigen onderzoek naar het raadhuis. Volgens de sociaaldemocraten kan er op de oppervlakte worden bespaard en kan de inventaris in stappen worden vervangen. jn het onderzoek maakt de PvdA een vergelijking tussen de kosten die Texel en de Drentse gemeente Westerveld (19.000 inwoners, iets kleinere ambtelijke organisatie) maken voor een nieuw raadhuis. De kosten in Westerveld liggen rond de negen miljoen euro en de kosten op Texel rond de elf miljoen (er was aanvankelijk een budget van dertien miljoen euro, maar dat is door een raadsbesluit van vorig jaar met tien procent gekort). Volgens de PvdA is het opmer kelijk dat Texel veel meer opper vlakte voor 130 werkplekken nodig heeft dan Westerveld voor 129. Het op de plannen van de PvdA heeft gereageerd, wijkt Texel echter niet af van de oppervlaktes die andere gemeenten gemiddeld hanteerden. Dat Westerveld minder nodig heeft, komt volgens het college onder meer doordat daar een ander con cept is toegepast. 'Het middenge deelte (van dat raadhuis, red.) wordt gebruikt voor overlegruimte, opslag ruimte en servicecorner, waardoor de gangen in dat gedeelte komen te vervallen.' Volgens het college is Texel relatief gezien zelfs goedkoper uit dan Westerveld. PvdA-raadslid Eric Hercules: 'Dat is hetzelfde als de helft van het oude meubilair mee naar het nieuwe raadhuis. Volgens Hercules leert het onder zoek dat het mogelijk moet zijn verder op het nieuwe raadhuis te bezuinigen. De partij wil de bevin dingen aan de andere partijen voor leggen, zodat besloten kan wor den of het zin heeft een nader onderzoek uit te voeren. Tijdens het vorige bezuinigingsdebat had een meerderheid daar oren naar. Omdat toen absoluut niet duidelijk was hoe zo'n onderzoek eruit zou moeten zien, kondigde de PvdA toen aan zelf wat op papier te zetten. Jaap Drijver van Kabeltex BV ver wacht in de loop van juni digitale televisie te kunnen aanbieden. Leverancier Divital uit Apeldoorn legt momenteel de laatste hand het samenstellen van de ver schillende componenten. Digitale televisie geeft een hogere beeld en geluidskwaliteit en biedt de kijker een grotere keuzevrijheid. Gisteren onderging de apparatuur in Apeldoorn een laatste test, waarna de spullen zijn ingepakt en wor den vervoerd naar Texel om hier te worden opgebouwd. Het betreft een klus die voor Kabeltex te spe cialistisch is, waarna de keuze is gevallen op Divitel, dat hiervoor de nodige kennis in huis heeft. Als de apparatuur in het kabelstation aan de Abbewaal is geïnstalleerd, volgt een periode van testen waarin de technici van Kabeltex vertrouwd met de nieuwe apparatuur, de techniek, de kwaliteit en de wijze van distributie, die afwijkt van de huidige analoge manier van wer ken. Drijver verwacht in juni van start te kunnen met het doorgeven van digi tale televisie. Dan zullen niet alleen de huidige zenders in digitale kwali teit (vergelijkbaar met ontvangst via schotelantenne) te ontvangen zijn, raar kan Kabeltex kijkers meerdere I keuzemogelijkheden bieden om een ff de persoonlijke wensen afge stemd programmapakket samen te stellen, 'De capaciteit wordt een JJedrijvig/ie/fli stuk groter. Er kunnen nu zes keer zoveel kanalen over het kabelnet. Nu zijn dat veertig kanalen, het kun nen er dus 240 worden. Of dat ooit zal gebeuren is afhankelijk van de vraag, want de kosten per kanaal zijn aanzienlijk. Nu is het zo dat de Texelse markt om digitale televisie vraagt, dus ga ik daar in mee.' Bij die nieuwe ontwikkeling blijft het oude zenderaanbod op de huidige wijze (analoog) op het bestaande toestel te ontvangen. Digitale televi sie maakt het mogelijk meer zenders te ontvangen. Drijver: 'Je kiest de zenders die bij je passen en betaalt alleen de zenders van je keuze.' Plasma- of LCD-televisie is geen vereiste om digitale tv te ontvan gen, het gewone toestel is geschikt, mits dit een scart-aansluiting heeft. Vereiste is wel dat men een digi tale decoder nodig heeft, die bij het afsluiten van een abonnement door Kabeltex binnen een half uur wordt geïnstalleerd. Onlangs is Kabeltex ook gestart met het aanbieden van telefoneren via kabelinternet. 'Momenteel maken daar zo'n 400 Texelaars gebruik van. We hebben meer werk aan de techniek gehad dan we vooraf had den ingeschat, maar het lijkt er op dat we het goed onder de knie heb ben en kunnen nu een goed product aanbieden.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Geweldsplegers Hij wees op het medische verleden van zijn cliënt, die manisch depres sief is en ten tijde van de vechtpartij geen medicijnen slikte, waardoor hij zijn handelen zelf heeft gezien als zelfverdediging, terwijl dat ia de ogen van anderen niet zo is geweest. Inmiddels slikt de Hage naar, die werkzaam is als loodgieter, weer medicijnen en is zijn toestand stabiel. De advocaat pleitte voor een geheel of gedeeltelijk op te leg gen taakstraf en het laten vervallen dan wel voorwaardelijk maken van een eventuele gevangenisstraf. De Hagenaar, die een Texelse vrien din heeft, moet overigens nog een eerdere werkstraf van 80 uur vol brengen. Drank In het geval van de 21-jarige oud- Texelaar stelde de officier vast dat ook bij hem drank een grote rol heeft gespeeld en dat het onaccep tabel was dat hij voor eigen rechter heeft gespeeld. 'Dat kan niet, dat moet bestraft.' Hij eiste een taak straf van 140 uur. De advocaat van de jonge verdachte kon zich wel vinden in een taakstraf, maar vond 20 uur wel volstaan. In het geval van de Hoornder vond de aanklager de aangiftes van het andere tweetal betrouwbaar bewijs materiaal. 'Ik heb geen reden daar aan te twijfelen.' Hij gaf aan dat de trap die de man tegen het hoofd van zijn belager had gegeven veel ernstiger gevolgen had kunnen heb ben. Uit onderzoek van een neu roloog bleek dat door de trap een Gratis een klusje voor iemand doen, met de bedoeling dat hij of zij dat tenminste twee anderen cadeau doet, die op hunbeurt ook weer twee of meer perso nen verrassen. Uiteindelijk moe ten op 1 juni aanstaande via dit piramidesysteem 100.000 klusjes zijn gedaan. Dat is het doel van Annette Abbas uit Den Burg en zeven vrienden uit Amsterdam en omgeving. De initiatiefnemers volgen een cur sus bij Essence Trainingen, een organisatie die zich ten doel stelt tiaar deelnemers meer succes en plezier uit het leven te laten halen. Zij doet dit met behulp van erva ringsleer. Al doende komen daarbij aspecten aan de orde als het stellen van doelen, plannen en bijsturen, met de bedoeling dat de cursisten elkaar helpen, stimuleren en even tueel corrigeren. Abbas en haar groep, die zichzelf 'enthousiaste wereldverbeteraars niet, want het is de bedoeling dat je een klus doorgeeft in plaats van teruggeeft, maar de bedoeling is wel goed. Je kunt van alles beden ken, of het nu groot of klein is: boodschappen doen, schilderen, in de tuin werken, vuilnis buiten zet- noemen', bedachten het project ten. Maar ook een bloemetje geven Klusje Kado. 'Om de wereld er deze of koffie rondbrengen.' zomer een stukje vriendelijker uit te laten zien. Ons project gaat uit van liefde, zorg en samenwerking', ver telt Abbas, die hoopvol gestemd is. 'Het is mooi om mensen te helpen die ergens mee zijn vastgelopen. Ik heb zelf van de week nog mijn buur man geholpen zijn GSM weer aan de praat te krijgen. Hij heeft op zijn beurt mijn kozijnen schoongemaakt. Voor ons project telt dat eigenlijk Abbas zegt benieuwd te zijn hoe snel deze 'inktvlek' zich verspreidt. Om het project breed onder de aan dacht te brengen, hebben zij en haar vrienden een publiciteitscampagne opgesteld. Daarbij hebben ze gretig gebruik gemaakt van contacten met vrienden en bekenden. Daarnaast heeft een ontwerpster ansichtkaar ten ontworpen en zijn contacten gelegd met diverse media. Deze week krijgt het initiatief waarschijn lijk zelfs landelijk aandacht in het televisieprogramma Goedemorgen Nederland van Talpa. Een medecursist heeft een website (www.klusjekado.nl) ontworpen, die deze week actief wordt. Daarop staat niet alleen informatie over het initiatief, maar ook een forumpagina, waarop ervaringen kunnen worden uitgewisseld. 'Op die manier ont staan misschien ook contacten tus sen mensen die elkaar niet kennen.' Abbas denkt zelfs aan spannende ontmoetingen met vreemden. 'Vul een picknickmand voor vijf perso nen en ga met z'n tweeën het park in. En breng niet alleen koffie aan bouwvakkers, maar ga er ook even bij zitten. Vertrouw op de generosi teit van de ander. Zorg dat hij het oppakt en doorgeeft.' De bedoeling is dat wie een klusje cadeau heeft gekregen, dit meldt op de website, zodat wordt bijge houden hoeveel 'transacties' er zijn geweest. Wanneer op 1 juni 100.000 klusjes zijn gedaan, is het project geslaagd. Dat wil echter niet zeggen dat het daarna per se is afgelopen. 'Wie zegt ons dat het daarna stopt? Misschien gaat het nog wel een hele tijd door', hoopt Abbas. VERVOLG VAN PAGINA 1 PKB «te: 'H.i ft helpen die ergens rr e zijn vastgelopen.' iFoto Joop Rommeist Tijdens een inspraakavond over de PKB wees Hans Eelman uit Oude- schild erop dat de dijk bij de haven enkele rare kronkels maakt en dat er bij een correctie kleine stukjes Waddenzee moeten worden inge nomen. schedelbasisfractuur was ontstaan, waarna er hersenvocht door de neus van de jongen naar buiten lekte. Na enkele dagen was dat over en ble ken er geen blijvende gevolgen te zijn. De officier ging ervan uit dat de trap, die door justitie wordt aan geklaagd als poging tot doodslag, niet als zodanig was bedoeld, maar meer gezien moet worden als 'een wraakoefening door iemand in een opgewonden gemoedstoestand'. Hij vond echter wel dat er wettig en overtuigend bewijs was voor de tenlastelegging en eiste een taak straf van 60 uur. De advocaat van de Hoornder opperde dat zijn cliënt mogelijk niet volledig toerekenings vatbaar was toen hij de schop gaf, doordat hij kort tevoren nog bewus teloos was. Hij vond dat hooguit sprake was van een eenvoudige mishandeling, maar omdat dat niet ten laste was gelegd, claimde hij vrijspraak. De verbale bedreigingen zouden niet ernstig zijn geweest. 'Mijn cliënt heeft zich misschien wat lomp uitgedrukt.' Geldboete De rechter veroordeelde de 21-jari ge betrokkene tot een geldboete van €500,-, omdat zijn aandeel in de geweldpleging veel minder was dan die van de Hagenaar. Bovendien, zo oordeelde Van Voorst, was hij zelf ook getroffen door de omstandig heden. Zowel de poging tot zware mis handeling als de openlijke geweld pleging door de Hagenaar achtte Willem en André Keijzer bij het bovenwiel dat zich onder de kap van de molen van Het Noorden bevindt. Het bovenwiel, dat door de wieken wordt aangedreven, is verbonden met een koningsspil waarmee op de begane grond een riemschijf wordt aangedreven. Met die schijf worden de waterpompen onder de molen in werking gesteld. (Foto jmen van Hatiun- Ze gingen in de jaren zeventig al wel eens mee naar de molen van Het Noorden om te kijken als hun vader Jaap Keijzer er aan het werk was. Nadat hij was overleden, namen Willem en André Keijzer het werk van hem over. Dit jaar vieren de twee hun vijfentwintigjarig jubi leum als molenaar. 'Jullie nemen het toch wel over?', was de vraag waarmee oud-beheer der Gerrit Boot van Natuurmonu menten de broers een kwart eeuw geleden over de streep haalde. De molen van Het Noorden had toen net een omvangrijke renovatie achter de rug en na het wegvallen van Keijzer waren er nieuwe molenaars nodig hij bewezen. Hoewel de verdachte die hem onderhielden en geregeld mogelijk psychisch niet goed in zijn vel stak, had fj^t inzicht dat je iemand met behoort te mishande len er evengoed moeten zijn. Van Voorst legde een werkstraf op van 60 uur en een maand voorwaar delijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Bovendien wordt de Hagenaar verplicht onder toezicht van de reclassering gesteld. zouden laten draaien. De Keijzers, geïnteresseerd in de techniek van de poldermolen, namen de verantwoor delijkheid en volgden een tweejarige opleiding bij het Gilde van Vrijwillige Molenaars. Op een molen in Schel linkhout deden ze praktijkervaring op. André: 'Je moet vooral het weer goed leren kennen. Je moet inschat ten wat het gaat doen. Als het gaat staat. Naast molenaar zijn de Keijzers beiden bestuurslid van de Stichting tot behoud van de Traanroeier. Voor de molen van Het Noorden, sinds de jaren zeventig eigendom van de ver eniging De Hollandse Molen, werken ze als vrijwilliger. De broers praten met passie over hun molens. 'We zijn er altijd wel mee bezig', vertelt Willem, terwijl hij samen met André een rondleiding door de molen geeft. De Texelaars laten hem regelmatig draaien en ver- nchten veel klein onderhoud om de molen, die 1878 werd gebouwd om het land in de toen net aangelegde polder Het Noorden te bemalen, in goede staat te houden. Voor groot onderhoud wordt beroep gedaan op een molenmakersbedrijf in Broek-op- Langedijk. 'Werkzaamheden aan een molen kunnen zo specifiek zijn dat je er niet een reguliere aannemer voor in de arm moet nemen.' Uitdiepen omheen. 'Dit is een superbiotoop voor een molen', zegt André. 'Hij kan nog steeds van alle kanten goed wind vangen. Dat vind je met veel meer in Nederland.' Zowel de molen als een bijbehorende bergboezem is inmiddels een Rijksmonument. De bergboezem werd vroeger gebruikt om het water tijdelijk op te slaan, voordat het bij laag water via een afwatenngssluis kon worden geloosd. Het omliggende landschap is van Natuurmonumenten. Zeer bijzonder om te zien is de tech niek onder kap. De wieken zijn daar verbonden met een bovenwiel waar mee een koningsspil wordt aange dreven. De spil, die in het midden van boven naar beneden loopt, drijft op een begane grond een riemschijf aan waarmee dne pompen onder de molen in werking worden gesteld. De materialen zijn grotendeels van hout, diverse onderdelen dateren nog van 1878 en het geheel ziet er goed onderhouden uit. De kap draait op Het uitdiepen van de waterlopen stalen rollen die eveneens nog van De schop die de inwoner van Den stormen moet je bij de molen zijn Hoorn uitdeelde, rekende de rechter hem zwaar aan. Hij oordeelde dat de man juist als eigenaar van een café geen eigen rechter mag spelen, ook niet na het krijgen van klappen. Hij vond poging tot doodslag evenwel niet bewezen en veroordeelde de man tot een geldboete van €500,- en een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken met een proeftijd van twéé jaar. VERVOLG VAN PAGINA 1 Ondernemingsraad In de brief toont de OR zich benieuwd naar de voorstellen om het bezoldi- gingsbeleid van het personeel aan te passen. Die voorstellen zijn er in het geheel nog met en wij zijn er niet over geïnformeerd.' De or hoopt niet dat het tijdens de com missievergadering een hamerstuk wordt. Het college wil het bezoldi- gingsbeleid, waaraan bepaald is wie wat verdient, aanpassen aan het nieuwe directiemodel dat in 2004 werd ingevoerd. In de brief herinnert de OR eraan dat de gemeente als werkgever had toegezegd dat de uren en de bijbehorende salansbudgetten van de sectorhoofden (die functies zijn in het directiemodel vervallen) ten goede zouden komen aan 'de werk vloer'. 'Tot op heden heeft de OR geen duidelijkheid gekregen of dit is gerealiseerd of nog wordt gerea liseerd.' De ondernemingsraad wijst erop dat de invoering van het nieu we directiemodel vooralsnog moei zaam verloopt en niet echt tot een vermindering van leidinggevenden heeft gewerkt. Ze toont zich bezorgd over de rela tie die de afgelopen jaren tussen het gemeentelijk personeel en de gemeenteraad is ontstaan. 'De raad en de ambtelijke organisatie zijn grotendeels van elkaar vervreemd en dat kan nooit de bedoeling zijn geweest. Raadsleden stellen open lijk dat het wel wat minder kan met het aantal ambtenaren en binnen de ambtelijke organisatie bestaat anderzijds irritatie over uitspraken en besluiten van de raad.' De OR pleit ervoor dat de raad (die samen met het college de werkgever vormt) en het personeel weer naar elkaar toe groeien. 'Verbeteringen om de kap in de goede richting te draaien en alles vast te zetten. Als molenaar leef je altijd met het weer.' De broers hebben zich de afgelo pen vijfentwintig jaar over zowel de molen van Het Noorden als over de Traanroeier in Oudeschild ont fermd. André hield twaalf jaar lang als onderhoudsmonteur van de PEN toezicht op de Traanroeier toen daar nog elektriciteit mee werd opgewekt. Nadat energieleverancier NUON hem in 1999 aan de Stichting tot behoud van de Traanroeier had overgedra gen, kwam Willem erop als werk nemer van het Maritiem en Jutters Museum. Sinds een paar jaar hebben de broers versterking van Dirk Haker, die eveneens een molenaarsoplei ding volgde, en Kees Vinke. De laat ste houdt zich bezig met het gemaal dat naast de molen van Het Noorden Kwaliteit zwemwater onder de poldermolen was één van de omvangrijkste klussen die de broers de afgelopen vijfentwintig jaar verrichtten. Dat gebeurde nadat in 1987 één van de wieken was afge broken en de molen vier jaar stil stond. 'Toen hebben we alle prut en modder die zich daar had opgehoopt eens weggehaald. Het was helemaal dichtgeslibd. Daar kwamen toen nog vuistdikke palingen uit te voorschijn.' In de loop der jaren werd ook de voormalige woning in de molen in oude luister hersteld. 'Die was vroe ger in gebruik door Natuurmonu menten voor tijdelijke krachten en Natuurmonumenten had maar één kleur en dat was groen. Dat heb ben we maar vervangen door andere kleuren.' Met meubilair van vroeger werd de ruimte, die nu in de winter het onderkomen van de molenaars is. verder in oorspronkelijke staat teruggebracht. Aan één van de wan den hangen diverse barometers. 'Dat is onze verzameling', vertelt André. 'Die hebben we in de loop der jaren verzameld om het weer in de gaten te kunnen houden.' Hoewel de poldermolen al jaren bui ten functie is, is het oorspronkelijke landschap goed bewaard gebleven. De kwaliteit van het zwemwater Op het gemaal en een woonhuis langs de Nederlandse kust heeft de aandacht van velen. Presenteerde onlangs de provincie Noord-Holland een website (www.noord-holland.nl) en een zwemwatertelefoon (0800- 9986734), ook op de website www. waddenzee.nl is nu de kwaliteit van het zwemwater te controleren. Deze site wordt bijgehouden door Rijkswaterstaat. Geeft de provincie informatie over de veiligheid en het voorzieningenniveau van 68 lokaties in Noord-Holland, Rijkswaterstaat geeft de resultaten van metingen op twaalf lokaties rond de Waddenzee. In beide gevallen komt het Texelse strand er bijzonder goed vanaf. in het presteren van de gemeen telijke organisatie zijn mogelijk en daaraan moet ook worden gewerkt. Echter wel graag in samenwerking en gebaseerd op realistische aan names De OR ziet graag dat de raad na de bezuinigingen een echte kerntakendiscussie voert, zodat de medewerkers meer duidelijkheid krijgen over de vragen welke priori teiten er gesteld moeten worden en hoeveel arbeidsplaatsen er nodig zijn om alle gemeentelijke taken 'tijdig en op kwalitatief goede wijze uit te voeren.' na, staat er verder geen bebouwing het begin dateren. 'Dat waren de lagers van die tijd', vertelt Willem. 'Als er één gerepareerd of vervangen moet worden, kunnen we die eruit halen met een rollensluis. Dat is een uitsparing in het hout waar we een rol doorheen kunnen laten vallen. Daar werd vroeger al over nagedacht. Je zou er anders voor reparatie nooit meer bij kunnen komen.' Volgens Willem is de poldermolen in 1963 voor het laatst echt in gebruik geweest. In principe had de molen in de jaren twintig al grotendeels haar functie verloren, nadat in 1913 het gemaal erbij was gebouwd. Dat was destijds nodig omdat de molen alleen onvoldoende capaciteit had. Het gemaal wordt eveneens in stand gehouden. Water lozen op de Wad denzee is sinds de aanleg van de Deltadijk niet meer mogelijk. De molen is nu onderdeel van een zoge heten rondmaalcircuit. Het water dat in de bergboezem wordt gepompt, loopt terug naar de polder. De twee Texelaars willen het molenaarswerk nog zo lang mogelijk blijven voortzet ten. Over eventuele opvolging maken ze zich nog niet zo druk. 'Al beginnen we wel een dagje ouder te worden. We zien het wel. En je moet echt in dit werk geïnteresseerd zijn als je het wilt doen.' openingstijden Vrijdag na vijven zijn wij ook open! De publieksbalies van het gemeentehuis zijn iedere vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur geopend De avondopenstelling is een proef voor een half jaar. U kunt uitsluitend terecht voor „klaar terwijl u wacht" producten Bestemmingsplannen inzien en afschnften van de plankaart en voorschriften; Bouwplannen en besluiten die ter inzage liggen na publicatie in de Texelse Courant; Legitimatie-check voor in(bij)schrijving handelsregister Kamer van Koop handel; Parkeerkaarten voor particulieren en bedrijven; Wijzigingen parkeerkaarten en ontheffingen inrijverbod in verband met gewij zigd kenteken; Algemene informatie over bouwen; Aanvraagformulieren vergunningen; Uittreksel Gemeentelijke basisadministratie persoonsgegevens (Gba); Verklanng omtrent het gedrag: Reisdocumenten aanvragen en afhalen; Aanvragen nieuw rijbewijs, Eigen verklaringen (keuring voor het vernieuwen van het njbewijs); Legalisatie (bijvoorbeeld van handtekening, diploma's, etc); Adreswijzigingen, Kassabetalingen (bijvoorbeeld van gemeentelijke belastingen of parkeer- boetes>- Tot ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5