L (jroen TujartsJexek in het harL, Nieuw tekort voor gemeente op komst Strandsuppletie levert flesjes penicilline op Steun voor minder uren bij gemeente ÉKH mantje Gemeente wil reacties op WMO Extra nadeel compensatie BTW èss - 1 :m*ï texelse9courant texelseScourant -Jfexdse LMjMedia AMERICAN BASE OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12077 VRIJDAG 19 MEI 2006 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag De gemeente wordt mogelijk geconfronteerd met een nieuw structureel tekort van drie ton. Het rijk wil extra korten op de uit keringen die de gemeente uit het Gemeentefonds ontvangt. De kor ting heeft plaats op het zogeheten BTW-compensatiefonds dat vorig jaar al voor een structureel tekort van €180.000,- zorgde. Het BTW-compensatiefonds werd in 2003 door het rijk in het leven geroepen om ongelijke verhou dingen tussen gemeenten en het bednjfsleven te voorkomen. Het moet voor gemeenten de keuze om werk uit te besteden aan bedrijfs leven of in eigen beheer te doen vereenvoudigen. Voor Texel pakte de invoering ech ter nadelig uit omdat de gemeente in verband met de eilandsituatie weinig werk uitbesteedt maar veel in eigen beheer doet. Daarnaast is het eiland de dupe van de verdeel sleutel. Het rijk baseert zich voor de hoogte van de kortingen op het aantal woningen in een gemeente en Texel heeft door de recreatie woningen in totaal een groot aantal huizen. Het nadeel was aanvankelijk €180.000,- maar daar komt naar verwachting nog eens €300.000, bovenop door een extra korting van dnehonderd miljoen euro op het compensatiefonds. Het is vooralsnog de vraag of het nieuwe tekort daadwerkelijk op the ton uitkomt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en kleine gemeenten zijn een lobby gestart om de verdeelsleutel die het rijk hanteert te veranderen. Zij streven sel. de gemeente liggen vanaf maandag de concept-kadernota en de concept-verordening op de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) ter visie. In deze beleidsstukken liggen de kaders vast waarbinnen de gemeente met ingang van 1 januari de WMO zal uitvoeren. De gemeente roept alle belanghebbenden op hun mening over de concepten te geven. De WMO, die per 1 januari wordt vgevoerd, heeft grote organisatori sche gevolgen voor gemeenten, die veel taken op het qebied van welzijn en zorg moeten overnemen van het nik- In de kadernota en de veror dening die nu in voorbereiding zijn, Bouviers verwonden lammeren en ooien Twee bouviers hebben zondag middag voor grote paniek onder Mn kudde schapen van veehou der Hans Witte gezorgd. Zes die ren raakten gewond. De honden waren eigendom van een inwoner van Den Burg, die ze ondanks de aanlijnplicht niet aan de riem had 9edaan. De bouviers stoven tijdens een wan ing met hun baas plotseling op «schapen af, die in een weiland bij de bierbrouwerij aan de Schilderweg epen. Verschillende ooien en hun jammeren werden gebeten. Toen de «°r een buurvrouw gealarmeerde W|tte ter plekke verscheen, trof hij ®®n chaos aan. 'Jacco Dros, de buurman, zat bovenop één van de "Wden. En Petruska Timmer, die f®j> paard bij mij heeft lopen en ™j? bevallig zag gebeuren, rende ~mer de andere hond aan. Ze had distels in haar voeten, want ze jjwuikte haar klompen om de hond Te slaan.' Uiteindelijk slaagde e eigenaar erin zijn honden aan te J en. Hij bekende schuld en bood de schade te vergoeden. Des- anks schreef de gealarmeerde POjTie een proces-verbaal uit. Hoe S^oT de schade zal zijn, valt nog r** te zeggen, volgens Witte. e oreren hinken, in totaal hebben zes uiterlijke verwondingen. 'Maar vee* nieT hoe het met de andere oan u stonden 's avonds nog mekerig ,n een hoekje van het wei- - Sommige zijn van de melk af. sloppen waarschijnlijk ook met 7<*!'6n lk heb toch wel zo'n v'jf- Tot nderd euro schade.' wordt onder andere ingegaan op de voorzieningen voor gehandicapten, de huishoudelijke verzorging, de eigen bijdrage en de indicatiestelling. De concept-verordening is gebaseerd op de verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en aangepast aan de Texelse situatie. De gemeente heeft zichzelf ten doel gesteld de kosten voor de WMO zo veel mogelijk binnen het budget te houden, waarbij de cliënten zo min mogelijk merken van eventuele ver anderingen. Na de tervisielegging zal een Nota van Beantwoording worden opgesteld. Hierin komt te staan welke visies zijn overgenomen in de defini tieve verordening en kadernota. De definitieve verordening en kadernota zullen op 30 augustus door de com missie Welzijn worden besproken en op 19 september definitief door de raad worden vastgesteld. Zowel de kadernota als de verordening zijn ingewikkelde, juridische stukken. Wie behoefte heeft aan aanvullen de informatie kan contact opnemen met Sascha Baggerman, tel. 362264, e-mail sbaggerman@texel.nl. Wolkers houdt signeersessie Jan Wolkers signeert zaterdag 27 mei in Het Open Boek in Den Burg de pas uitgekomen stripversie van zijn roman Kort Amerikaans. Tekenaar Dick Matena is even eens aanwezig om te signeren. Het is bijzonder dat Wolkers voor publiek signeert. In winkels aan de overkant doet hij het nauwe lijks meer, maar voor Texel maakt de ereburger een uitzondering. In 2001 signeerde hij in Het Open Boek voor het laatst voor publiek toen zijn boeken De Weerspiegeling en De Schuimspaan van de tijd versche nen. De signeersessie begint om 14.00 uur. De recent gepubliceerde stripversie van Kort Amerikaans is de eerste in een reeks van vier delen. Het tweede deel volgt dit najaar, deel drie en vier in 2007. Tekenaar Matena verwierf eerder bekendheid met een vierdelige getekende versie van De Avonden van Gerard Reve. Die tekende hij in donkere grijstinten, het werk van Wolkers is in kleur. 'Zij het in wat matte aardetinten, omdat het zich afspeelt in de oorlog', aldus Theo Timmer van Het Open Boek: In de stripversie wordt de volledige tekst van het boek opgenomen. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ernaar dat de extra bezuinigingen meer over de vier grote gemeenten en minder over kleine gemeenten worden verdeeld. Dat er een nieuw gat ontstaat, staat definitief vast. Het nieuwe tekort komt voor Texel op een ongelukkig moment. Het structurele tekort van €750.000,- is afgedekt, het benodigd extra bedrag van €250.000,- voor nieuw beleid tijdens de nieuwe raadsperiode is dinsdagavond tijdens het tweede bezuinigingsdebat op ongeveer €50.000,- na gehaald en het beno digde bedrag van €488.000,- voor de gestegen loonsom (€8.763.000,- in 2006) wordt later via de Voor jaarsnota afdekt. Dat bedrag werd dinsdag al tot €399.000,- terug gebracht door een meevaller van €89.000,- uit het nieuwe zorgstel sel. Over het verwachtte tekort van drie ton werd nog niet gesproken, omdat de gemeente daar formeel nog geen bericht over heeft gehad. Dat gebeurt via de zogeheten mei- circulaire die een dezer weken op de mat ploft. De meicirculaire levert naar verwachting ook een meeval ler van €220.000,- op. De vraag is echter of de gemeente dat geld algemeen mag gebruiken of dat het voor openbare orde en veiligheid moet worden gebruikt. Twee ton Tijdens het nieuwe bezuinigings debat wisten de politieke partijen in totaal twee ton bijeen te krijgen. De grootste klapper daarvan was echter de financiële meevaller van €89.000,- uit het nieuwe zorgstel- Lees verder op pagina 5 k. Vakantiegangers bekijken de werkzaamheden aan de zandsuppletie die woensdag pal voor het het strandpaviljoen op het Westerslag in volle gang w flesjes penicilline die op het strand terecht kwamen. De Texelse Apotheek heeft er inmiddels een doos vol van. Behalve heel veel zand komen ook andere zaken aan wal bij de strand suppletie die momenteel gaande is op het Westerslag. Naast zwarte brokken veen en vis stromen er uit de pijpleiding waarmee met water vermengd zand wordt aangevoerd ook vele tientallen kleine flesjes met daarin een wit poeder. Op de mees te flesjes zit een loden dekseltje, het etiket ontbreekt. Velen worden verzameld door mede werkers van de aannemerscombina tie, maar ook strandgangers weten er aardig wat te bemachtigen Voor wie veronderstelt een kostbare voor raad cocaïne of ander verdovend middel te hebben gevonden, heeft apotheker Jan Klok een teleurstel lende mededeling. 'Honderd pro cent zeker weet ik het niet, maar het witte poeder in de flesjes is zeer waarschijnlijk antibiotica.' Volgens woordvoerster Marian Nijssen van Rijkswaterstaat, die de stof heeft laten onderzoeken, betreft het peni cilline. Klok: 'Schepen hebben het hebben het doorgaans als medicijn aan boord. Grotere vaartuigen, met veel mensen aan boord, hebben uit voorzorg heel wat flesjes in voor raad. Het poeder wordt aangelengd met water en infuusvloeistof, waar na het aan de patiënt kan worden toegediend. Als de houdbaarheidsdatum ver loopt, moet het van boord en het zou kunnen dat een schip een flinke voorraad flesjes overboord heeft gezet. Maar het kan ook zijn dat ze op andere wijze in zee terecht zijn gekomen.' Het zand waarmee de flesjes zijn opgezogen ligt zo'n tien kilometer uit de Texelse kust. Medewerkers van de aannemers combinatie proberen zoveel moge lijk flesjes op te ruimen. Omdat het geen giftige stof betreft, onder neemt Rijkswaterstaat geen verdere actie om de flesjes op te ruimen. Het advies aan vinders luidt om de flesjes bij het afval te doen en de inhoud zeker niet op te eten of te dnnken. 'Want je zou er van aan de diarree kunnen raken', waarschuwt Klok. De politieke partijen lijken in meer derheid hun steun te verlenen aan het collegevoorstel om nieuwe banen bij de gemeente voor 32 in plaats van 36 uur in de boeken te zetten en bij een wisseling van de wacht een time-out van drie maanden in acht te nemen. CDA, WD en Lijst Weijers zijn voor, D66 en GroenLinks tegen en Texels Belang houdt een slag om de arm. Texelse grootste fractie toonde zich voorstander van het voorstel, maar liet dinsdagavond tijdens het bezui nigingsdebat bij monde van Willem Vlas weten dat de ondernemings raad (OR) van de gemeente het wel eerst met het voorstel eens moet zijn. Dat is nu niet het geval De OP. is met name ontstemd omdat de maatregelen al worden toegepast, terwijl zij er formeel eerst mee moet instemmen. Gerbrand Poster (WD) toonde zich een groot voorstander van de maat regel die ertoe moet leiden dat de totale loonsom van de gemeente verminderd wordt. De loonsom, dit jaar €8.763.000,-, was in zijn ogen gigantisch. 'De salarissen zijn hoog op dit eiland. Het is de pan uit gerezen.' Frans Visman (D66) was niet gecharmeerd van het voorstel. Volgens hem heeft de gemeente daardoor minder aan toekomstige sollicitanten te bieden en leidt het op termijn tot kwaliteitsverlies. 'Een time-out klinkt leuk, maar het is ook van belang dat je de organisatie op peil houdt.' De PvdA wilde nog geen advies geven. De partij vond de voorstellen van het college met helder genoeg. De andere omgang met vacatures is één van de maatregelen die het col lege wil nemen om de totale loon som te verminderen. De loonsom is dit jaar voor het eerst op een andere manier berekend en dat leerde onder meer dat de gemeente in vergelijking met 2005 in totaal €488.000,- meer aan personeelskosten besteedt. Tij dens de vergadering gaven de par tijen er de voorkeur aan dat bedrag via de Voorjaarsnota af te dekken, net zoals dat in het verleden ook altijd gebeurde. Het bedrag werd overigens al teruggebracht naar €399.000,- door een meevaller die voortkwam uit het nieuwe ziekte kostenstelsel. Het is voor het eerst dat de totale hoeveelheid personeelskosten in beeld is gebracht. De gemeente deed dat op verzoek van de PvdA. Voor de gemeenteraad is het van belang het totale bedrag te weten, omdat zij formeel de werkgever van het ambtelijk apparaat is en daarom zeggenschap heeft over de hoogte van de loonsom. De loonsom was eerder versnipperd over de diver se budgetten van de gemeente lijke afdelingen, waardoor het voor de raad niet helder was hoeveel er precies aan het personeel werd besteed. Volgens de PvdA is sturing echter nog steeds lastig. De soci aaldemocraten vinden dat het col lege de nieuwe inzichtelijkheid nog niet helder genoeg op papier heeft gezet. Ook andere partijen hadden moeite het te doorgronden. Tijdens de vergadering klonk meer malen de roep dat er op diverse gemeentelijke afdelingen nog effi ciënter gewerkt moet worden. De OR stelde begin deze week in een brief dat het goed zou zijn als de raad los van de bezuinigingsope raties een keer daadwerkelijk een kerntakendiscussie voert, zodat hel der wordt welke taken de gemeente wel en niet moet uitvoeren. Aan de hand daarvan kan de raad vervol gens de loonsom aanpassen. De OR wees erop dat door decentra lisaties bij het rijk het takenpak ket van de gemeente ondertussen wordt uitgebreid. Woningstichting onderhandelt over koop Texelhoeve De Stichting Wonen Texel voert onderhandelingen over de aan koop van de Texelhoeve aan de Kogerstraat. Bedoeling is dat de plek de bestemming krijgt waarin wonen, zorg en welzijn worden gecombineerd. Mocht het pro ject doorgang vinden, dan zal de stolp in stand worden gehouden en zelfs worden gerestaureerd. Vooralsnog blijft het restaurant gewoon open. Het gerucht dat het restaurant, voor heen Theodorahoeve, te koop staat, circuleerde al enige tijd en was ook SWT-directeur Jan van Andel ter ore gekomen. 'Het is een interes sante locatie en zo'n stolp heeft uit cultuurhistorisch opzicht een meerwaarde. Er komen veel mensen voorbij, toensten en Texelaars, wat het aantrekkelijk maakt en het ligt vlakbij andere woonzorgprojecten. Ik ben benaderd door een zorginstan tie die een geschikte locatie zocht. Te denken valt aan begeleiding van gehandicapten, in combinatie met wonen en ambulante zorgverlening, waarbij tevens werkgelegenheid wordt geboden aan gehandicap ten. Het kan uitgroeien tot iets heel moois.' Volgens Van Andel verkeert het plan nog in een phl stadium. 'Er is nog geen koopovereenkomst en er zitten wel wat haken en ogen aan het verhaal. Er zijn meerdere partijen bij betrokken, maar ieder een is enthousiast. Bij de provincie is inmiddels een subsidieaanvraag ingediend. Het duurt zeker een paar jaar voor het allemaal rond is en tot die tijd behoudt het wat ons betreft de restaurantfunctie.' Ons bedrijf is vrijdag 26 mei gesloten DRUKKHttt/ UITGEVERIJ Spinbaan 6, Den Burg Gecombineerde krant met Hemelvaart In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 25 mei. Hemelvaartsdag, zal er op woensdag 24 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen maandag 22 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy gemeentetexel De gemeentelijke huisvuil- routes rond Hemelvaartsdag zijn gewijzigd. Zie verder pagina 4 Hoornder molen Werkgelegenheid creëren, de econo mie versterken, de landbouw minder afhankelijk maken van de mondi ale energieprijzen en tegelijkertijd op cultuur-historisch verantwoorde wijze het landschap 'opwaarderen'. Dat is de opzet van André Smit, die voor het Hoornder Loodsproject een plan ontwierp voor een molen waar mee op duurzame wijze energie kan worden opgewekt. Pagina 5 m Waalder stoepen Een spoedig einde aan de parkeer problemen op het Hogereind, uit voering van het stoepenplan en de viering van het vijftigjarig bestaan van De Wielewaal. Dat zijn enkele punten waar de nieuwe dorpscom missie van De Waal de komende tijd mee aan de slag gaat. Pagina 6 Texel weer eens ballingsoord in landelijke kwestie Sommige landelijke bekendheden blijven er bijzondere denkbeelden op nahouden als het om de Wad deneilanden gaat. Deze week was het de beurt aan advocaat Gerard Spong en rechtsfilosoof Afshin Ellian om Texel als ballingsoord in de strijd te werpen. In de kwestie rond Ayaan Hirsi Ali betreurden Ellian en Spong het dat bewindslieden bij het begaan van een ambtsmisdrijf niet meer zoals vroeger 'naar Texel of Vlieland ver bannen worden, omdat dat in 1886 is afgeschaft.' Dat was te lezen in een nieuwsbericht dat woensdag via het ANP werd verspreid. Spong en EIHan sleepten de eilan den erbij in een stelling dat minister Rita Verdonk en Hilbrand Nawijn, haar voorganger op Vreemdeling zaken en Integratie, een ambtsmis drijf zouden hebben begaan door Hirsi Ali toe te laten tot de Tweede Kamer terwijl het bekend was dat zij bij haar asielaanvraag onjuiste gegevens had verstrekt. De heren kaartten aan dat er nu een maxima le gevangenisstraf van drie jaar in de plaats van de vroegere verban ning is gekomen. Vorig jaar was het nog de beurt aan Tweede-Kamerlid Geert Wilders om Texel als een soort St. Helena af te schilderen. Hij riep toen dat terronsten maar op Texel opgeborgen moesten worden in een weiland met een groot hek er omheen. Overigens was Verdonk een paar maanden geleden nog Texel voor de verkiezingsstrijd van de WD. Toen was ze er vrijwillig. TEXELSE^COIJRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Lifestyle straxEiffis Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1