'Projecten uitvoeren waar het dorp beter van wordt' jgdzrg. 'f/ifitittmuMimuiitifiii 'Molen maakt ons minder afhankelijk van toerisme' i if "%aSSMMT Lof en kritiek voor Hoornder toekomstvisie TEXELSE j COURANT Ambitieus plan moet economie versterken VRIJDAG 19 MEI 2006 Werkgelegenheid creëren, de eco nomie versterken, de landbouw minder afhankelijk maken van de mondiale energieprijzen en tege lijkertijd op cultuur-historisch ver antwoorde wijze het landschap 'opwaarderen'. Dat is de opzet van André Smit, die voor het Hoornder Loodsproject een plan ontwierp vooreen molen waarmee op duur zame wijze energie kan worden opgewekt. Hij heeft het project lepie van Daan genoemd, naar de molen die tot hal verwege de negentiende eeuw aan de Diek heeft gestaan, op een plek die nu nog Molenerf wordt genoemd. Het is een ambitieus project met vele haken en ogen, vindt Smit ook zelf. De kans dat het daadwerkelijk wordt gerealiseerd, is afhankelijk van vele factoren, waaronder het enthousias me van ondernemers en overheden en de financieringsmogelijkheden, och is Smit optimistisch, simpelweg omdat hij vindt dat zijn plan kwaliteit heeft. 'Het voldoet aan alle voorwaar den die het Loodsproject stelt. Het versterkt de economie en past toch bij het karakter van kleinschaligheid, rust en ruimte dat we als dorp wil len uitstralen.' Bijkomend voordeel is volgens hem dat het de Hoorn der economie wat minder afhankelijk maakt van het toerisme. 'Je doet er goed aan ook de andere sectoren op het eiland te versterken.' Landbouw Zijn project dient volgens Smit vooral de landbouw. De molen moet wor den ingericht voor het verwerken van diverse soorten zaden tot plant aardige oliën. Met het restproduct kan hoogwaardig veevoer worden gemaakt. Eventueel kan de molen ook worden gebruikt om granen te verwerken, om op die manier aan risi cospreiding te doen. De olie is vooral bedoeld als brandstof voor lokaal gebruik. Daarvan profiteren in eerste instantie de landbouwers. Maar ook de strandpaviljoens bij paal 12 en 15, die het product zouden kunnen Struiken als brandstof voor hun generatoren, komen in aanmerking. Daarbij levert de wind stroom voor naar schatting enkele honderden huishoudens. Smit ziet ook andere voordelen. 'De boeren hebben een gegarandeerde afzet van hun pro duct, waardoor ze minder afhanke- li|k worden van de wereldeconomie. Bovendien besparen ze aanzienlijk op hun energiekosten. Dat komt hun rendement natuurlijk alleen maar ten goede. Veel boeren durven nu niet te investeren, omdat ze niet weten wat volgend jaar hun kosten zijn. Met dit plan weten ze precies waar ze aan toe zijn. Het zijn heel meetbare eco nomische activiteiten.' Belangrijk onderdeel van het plan is de locatie, het terrein op de hoek van de Kleiweg en de Westerweg waar Jaap Lap zijn bedrijf heeft. De moderne loods die de agrariër er een paar jaar geleden plaatste, riep veel kritiek op. Smit: 'Als er geld beschik baar komt om de molen te bouwen, moet je dat meteen benutten om het terrein opnieuw in te richten. De nieuwe loods moet je vervangen door een veel knappere schuur, waar niemand zich aan stoort en waarin Jaap toch op een goede manier zijn werk kan doen. De oude stolp die er staat moet worden opgeknapt of, als dat niet meer gaat, gesloopt en herbouwd.' De molen zou eventueel in een later stadium kunnen worden voorzien van een winkeltje en ook denkt Smit aan het geven van rond leidingen. 'Maar de hoofdfunctie is agrarisch.' Valse hoop In het concept van het vrijdag gepre senteerde toekomstplan voor Den Hoorn wordt het molenproject een paar keer genoemd, maar van een nadere uitwerking is geen sprake. Herman Ridderinkhof, voorzitter van de dorpscommissie, wil Smit wat dat betreft ook geen valse hoop Bazaar Verpleeghuis De bazaar die woensdag in het Ver- pleeghuis werd gehouden, heeft €1.639,62 opgebracht. Het geld zal besteed worden aan de aanschaf van DVD's en aan een extra stam tafel voor de bewoners. Jacolien van Kooten, activiteiten be- 9eteidster van Zorgcentrum Texel, spreekt haar dank uit voor de vrijwil- W die de bazaar tot een succes gemaakt. 'Naast het grote aantal bezoekers is het succes te banken aan de enthousiaste inzet van medewerkers, vrijwilligers, fami- 'eleden van de bewoners, bezoe- m Van de dagactiviteiten en enkele «ben van de bewoners-/familieraad.' Door het mooie weer kon een deel van de activiteiten naar de tuin van et verpleeghuis worden verplaatst, wat de sfeer nog verhoogde. Enkele exelaars stonden spontaan boeken ver Texel af voor de bibliotheek .an Verpleeghuis en dankzij de '"spanningen van Toon en Els van "and stelden ondernemers prijzen h'kbaar voor het Rad van Avon tuur, VERVOLG VAN PAGINA 1 Nieuw Tekort Een andere grote post was een bezuiniging van €50.000,- op het zogeheten rationeel gebouwen beheer. Dat betekent dat er voor het onderhoud aan gemeentelijke gebouwen, waaronder scholen en dorpshuizen, langere tussenpe rioden in acht worden genomen. GroenLinks kwam met dat voorstel op de proppen in een eigen aanvul ling op het pakket aan mogelijke bezuinigingsmaatregelen. De fractie kaartte ook de meevaller op het zorgstelsel aan. Een meerderheid van de politieke partijen gaf verder de voorkeur aan bezuinigingen op de schoonmaak van het raadhuis (scheelt vanaf 2010 €12.500,- per jaar), er werd €9500,- bespaard door het Texels lidmaatschap van de euregio De Waddeneilanden (een internationaal samenwerkingsverband) op te zeg gen en €3200,- op het schoolzwem men en de bijbellessen van de J.P. Strijbosschool in Midden-Eierland. Die school gaat dit jaar dicht. Daarnaast werd €11.900,- bezui nigd op kwaliteitstraining van het Initiatiefnemer André Smit neemt een kijkje bij de beoogde locatie op de hoek van de Westerweg en Kleiweg. 'Als er geld beschikbaar komt om de molen te bouwen, moet je dat meteen benutten om het terrein opnieuw in te richten. ifoio Joop Rommeisi PhTÓOr* GOU Q t/oö R T-Ae4-<f (Cy Het ene pakket is niet het andere bieden. 'Ik vind het een mooi plan, maar ik denk dat de verwachtin gen wat te hoog gespannen zijn. De belanghebbenden zullen zelf het haalbaarheidsonderzoek moeten doen. Als dorpscommissie schep pen we de voorwaarden en we willen best meedenken en eventueel naar de gemeente gaan om te praten over de mogelijkheden. Maar als de ondernemers er niet in springen, dan gebeurt er niets.' Dat het nog wel even kan duren voordat het project is gerealiseerd, realiseert ook Smit zich. 'Ik heb me er aardig in verdiept en een opzet gemaakt. Maar voordat je ermee aan het werk gaat, zal eerst een haalbaarheidsstudie moeten worden verricht. Er zullen financiers moeten worden gezocht en er moet een bedrijfsstructuur komen. Ik vind het een goed idee om een coöperatie in het leven te roepen, waarin deelne mende agrariërs en burgers samen het beleid bepalen. Een absolute must is ook dat je een vnjstelling van de minister van financiën krijgt om geen accijns te hoeven betalen voor de brandstof die je zelf verwerkt. Je kunt die vrijstelling wel verkrijgen, vanwege het kleinschalige karak ter. Groot voordeel van het plan is dat ook Nederland zal moeten gaan werken aan alternatieve, duurzame vormen van energieopwekking. We lopen flink achter op de ons omrin gende landen.' Belangstellenden kunnen bij Smit terecht voor een op papier uitge werkte opzet. vroeger al een gemeentelijk personeel en €24.580,- op een nieuwe berging voor de huidige OSG die nog in de inves teringsplannen stond. Op de Lijst Weijers na besloten alle partijen ook af te zien van hun kerstpakket, wat €768,- oplevert. De maatregelen leveren bij elkaar €111.000,- op voor de benodigde €250.000,-. Daarvan was al €97.000.- gerealiseerd. Voor de overige bezuinigingsmogelijkhe- den die op tafel lagen, was nauwe lijks politieke steun. Dat gold even eens voor de mogelijkheid om op de peuterspeelzalen te bezuinigen. Bedoeling is dat de genoemde maatregelen in de raadsvergadering van juli worden bekrachtigd. Het is overigens nog de vraag hoeveel alle bezuinigingsmaatregelen daadwer kelijk opleveren. Zo kan het besluit om bedrijven geld (leges) te vra gen voor het leggen van leidingen (geraamde opbrengst €75.000,- per jaar) maar twee jaar geldig zijn. BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD De (herinrichting van de nieuw- bouwlocatie op 't Zouteland en van het dorpsplein voor Goënga, andere locaties voor woningbouw en de vorming van een coöpe ratie die nieuwe projecten moet vormgeven en financieren. Dat zijn wat dorpscommissievoorzit ter Herman Ridderinkhof betreft de belangrijkste onderwerpen in het dorpsontwikkelingsplan van Den Hoorn, dat vrijdag in een eer ste versie werd gepresenteerd. Ondanks het mooie weer kwamen bijna zeventig Hoornders af op de toelichting die Marcel Eekhout en Aleks Droog van Parklaan Land schapsarchitecten vrijdagavond in dorpshuis De Waldhoorn gaven. De presentatie was gebaseerd op een ruim veertig pagina's tellende 'samenhangende schets', die het bureau op basis van een enquête en diverse gesprekssessies met inwo ners had opgesteld. Het plan staat vol grote en kleine plannen, feiten, suggesties en al grotendeels uitge werkte projecten en is gebaseerd op twee aspecten die Den Hoorn kenmerken: het loodswezen en het landschap dat in de loop der eeu wen is ontstaan rond de keileembult waarop en waartegen het dorp is gebouwd. 'Rondom die keileem bult zijn het duinlandschap en de polders tot ontwikkeling gekomen. Steeds groeide het land in zuidelijke richting. Door in de toekomst het landschap weer als leidraad voor ontwikkelingen te nemen, wordt de ontstaansgeschiedenis weer beter zichtbaar', meent Parklaan. Het loodswezen krijgt in het plan een nieuw leven. 'Niet de schepen worden over zee geloodst, maar bewoners en bezoekers worden door het landschap geloodst. De Hoornder loodsen zijn bewoners die bezoekers gastvrij ontvangen en iets vertellen over het landschap. In het landschap zijn loodsbakens en loodspunten te vinden die iets vertellen over de historie van de plek.' Als voorbeeld wordt een toren genoemd, die moet verrijzen in de Westen, op de plek waar ooit één van Texels grootste dorpen was gevestigd. Veel lof heeft Parklaan voor het project van agrarische natuurvereniging De Lieuw, die ten zuiden van Den Hoorn het oude landschap in ere heeft hersteld door het bouwen van tuunwallen, de aap- leg van duintjes en het opengraven van de Rommelweel. 'Op dat prin cipe wordt voortgebouwd.' Stickers De toehoorders, die zelf door het plakken van stickers hun voor keuren voor projecten konden uit spreken, lieten zowel lovende als kritische geluiden horen. Dat gold onder meer voor plannen om een netwerk van wandelpaden over het agrarische land aan te leggen. 'Een goedkope en makkelijk te realiseren manier om het toerisme te stimu leren', meenden sommigen, terwijl anderen er een bedreiging voor de rust en ruimte in zagen. Ook ideeën om eenvoudige vormen van logies ('trekkershutten') in schapenboeten toe te staan, werden door met ieder een toegejuicht. Veel aandacht was er uiteraard voor de visie van Parklaan op de bouw van woningen. Opvallend is dat 't Zouteland volgens de ontwerper van het plan daarvoor met de meest geschikte locatie is. Omwille van de schoonheid van Den Hoorn en omgeving vinden de landschapsar chitecten het gewenst dat de schei ding tussen het 'oude' land en de polders beter zichtbaar wordt. Dat betekent volgens hen onder meer dat bebouwing in de Naai, de Kuil en het Hoornder Nieuwland zoveel mogelijk moet worden tegengegaan en dat ook 't Zouteland, ten zuiden van Den Hoorn, niet moet wor den volgebouwd. Veel beter zou het volgens Parklaan zijn om het karakter van het dorp te bewaren Vervlakking door televisie valt mee Oud-Texelaar Stijn Reijnders, communicatiewetenschapper en etnoloog, is aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd op basis van zijn boek Holland op de helling, televisieamusement, volkscultuur en ritueel vermaak. In zijn boek toont Reijnders aan dat veel amusementsprogram ma's op televisie voortborduren op bestaande culturele tradities en dat het met het daardoor ver oorzaakte zedenverval wel mee valt. Reijnders laat zien hoe het mis daadprogramma Peter R. de Vries een voorganger kent in de negen- tiende-eeuwse marktzanger, die het publiek onderhield met aangrij pende verhalen over waargebeurde misdaden. Ook programma's als Idols en Te Land, ter Zee en in de Lucht blijken nauw aan te sluiten op historische vormen van volksver maak. Amusementsprogramma's genereren op hun beurt weer nieu we vormen van volkscultuur. Een sprekend voorbeeld hiervan zijn de talloze Idols-feesten die op middel bare scholen, in cafés en op cam pings worden gehouden De door critici veel genoemde 'vervlakking' en 'ver-Amerikanisering' van onze cultuur door programma's als Big Brother. Probleemwijken of Jerry Springer en het daarbij horende zedenverval is volgens Reijnders met aan de orde. De in 1976 op Texel geboren Stijn Reijnders is verbonden aan het Centrum voor Populaire Cultuur, onderdeel van de Universiteit van Amsterdam. Voor zijn onderzoek ontving hij de Top Paper Award van de International Communica tion Association (New York 2005), de International Communication Gazette Award (Amsterdam 2005) en de ASCoR Excellence Grant (Amsterdam 2006). Holland op de helling is verkrijgbaar in de boek handel. en nieuwe huizen in lintvorm te bouwen. Liever dan 't Zouteland zien de landschapsarchitecten dat de Hoornderweg wordt benut en eventueel ook de grond waar nu volkstuinencomplex De Veerkoog, tussen Diek en boerderij De Stolp, ligt. Dat kwam Parklaan op een boze reactie uit de zaal te staan van een Hoornder die bang was dat de bouw van nieuwe huizen op 't Zouteland nu opnieuw ter discussie wordt gesteld. 'We hebben al vijftien jaar gewacht. De schop moet de grond in. zo snel mogelijk.' Dorps commissievoorzitter Ridderinkhof trad sussend op en bezwoer dat er van nieuwe vertragingen geen spra ke zal zijn. 'Parklaan gaat uit van de ideale situatie, waarin in je zon der voorkennis weer op nul begint. In dat geval zou je misschien lie ver voor een andere locatie kiezen. Maar als dorpscommissie staan we op het standpunt dat er zo snel mogelijk huizen moeten komen op 't Zouteland.' Praktijk Hoewel de theorie in dit geval dus botste met de praktijk, is Ridder inkhof blij met het rapport. 'Hoe je het wendt of keert, de provincie heeft bepaald dat er de komende jaren zeshonderd nieuwe woningen op Texel mogen worden gebouwd en daar zullen we ons ook als Den Hoorn op moeten voorbereiden. We moeten nu al bedenken op welke locaties we nieuwbouw willen. Dit plan heeft daar een interessante visie op.' Het idee om langs de Hoornder weg en eventueel ook de Witteweg verder te bouwen, is het waard om verder te bestuderen, vindt Rid derinkhof. Ook agrariërs die een nieuw bedrijf beginnen of willen uitbreiden, zouden daar een plekje kunnen krijgen. 'Het is zonde om de polders vol te bouwen. Als ik tien jaar geleden van mijn werk (bij het NIOZ) naar Den Hoorn fietste, had ik halverwege al zicht op mijn mooie dorpje. De laatste jaren slibt het langzaam dicht. Het mooie van dit plan is dat het een alternatief voor de lange termijn biedt. Het hoeft allemaal niet direct te gebeu ren, maar het geeft richting voor de toekomst.' Al een stuk concreter zijn de plannen voor de inrichting van 't Zouteland. Parklaan is duidelijk geen voorstan der van traditionele rijtjeshuizen die overal in Nederland hadden kunnen staan. Bij het ontwerp moet gebruik worden gemaakt van de 'traditio nele basisvormen' van de stolp, het loodshuisje en de commandeurs woning, in combinatie met 'streek eigen materialen', zoals gebakken rode of oker stenen, rode dakpan nen en houtwerk op de kopge- vel. Daarbij mogen bovendien geen twee identieke huizen verrijzen en moet er een verspringende afstand tot de straat zijn. 'Interessant', vindt Ridderinkhof, die voor de ontwik keling van het plan de gemeente en de Stichting Wonen Texel om tafel wil roepen. Daarnaast zouden (Texelse) architecten moeten komen tot een 'bouwcode', waarin criteria voor nieuwbouw worden opgeno men, afhankelijk van de locatie waar wordt gebouwd. De aanvrager van een vergunning moet daarbij kun nen aantonen dat zijn plan een 'ver rijking' van het landschap is. Ook het pleintje voor de supermarkt van Goënga verdient het te worden verfraaid, volgens Parklaan. Belang rijk daarbij zijn de 'doorzichten' naar de weilanden buiten het dorp, die moeten blijven bestaan. Op die manier blijft ook het niveauverschil goed zichtbaar. Andere ideeën voor het plein zijn onder meer een café met terras, kunst en cultuur en ondergrondse glascontainers. Coöperatie Parklaan geeft ook een voorzet voor de oprichting van een stichting of coöperatie. Daarin zouden alle inwo ners moeten kunnen deelnemen. Local ownership, het zelf ter hand nemen van de ontwikkelingen, is daarbij het uitgangspunt. De organi satie heeft een veelzijdige functie. Zo moet ze subsidies zien te verwerven, helpen bij het opzetten en coördine ren van (vrijwilligers)netwerken en bemiddelen bij de ruil van woningen en bedrijfspanden. Ze moet volgens het bureau projectmatig werken. 'Van de aanleg van een fietspad en het stimuleren van een nieuw cultu reel evenement tot het ontwikkelen van een nieuw slaapplaatsenbeleid.' Ridderinkhof is enthousiast: 'Doel is projecten uit te voeren waar het dorp beter van wordt. Eventuele winst moet worden gebruikt om te investeren in nieuwe projecten die in het belang van het dorp zijn. Je kunt daarmee voorkomen dat pro jectontwikkelaars neerstrijken die snel iets uit de grond stampen om geld aan te verdienen, zonder dat we daar als Hoornders zelf beter van worden. We hebben inmiddels contact gelegd met twee studen ten die voor ons de mogelijkhe den inventariseren en onderzoeken hoe een en ander juridisch moet worden vormgegeven. Ik voel daar veel voor, maar voorwaarde is dat het een democratische organisatie wordt, die niet wordt overheerst door een klein groepje bewoners.' Reacties Hoewel de toekomstplannen al aar dig vorm beginnen te krijgen, zijn ze nog niet definitief. Inwoners van Den Hoorn en omgeving kunnen hun op- en aanmerkingen nog tot 29 mei kwijt in de loodsbus die op het dorpsplein staat of per e-mail ver sturen naar loodsproject@parklaan. nl. Op vrijdag 9 juni volgt een nieu we bijeenkomst in De Waldhoorn, waar alle reacties worden bespro ken en verwerkt. De bijna defini tieve versie van het plan wordt na de zomervakantie verwacht, waarna nogmaals de mogelijkheid bestaat om te reageren. Het voorlopige rap port is te downloaden via de web site van de dorpscommissie: www. denhoorntexel.nl. Wie minder thuis is op de computer, kan zich ook wenden tot één van de leden van het begeleidende loodsteam, dat bestaat uit Herman Ridderinkhof, Minne Goënga en Gerard Bakker

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5