Eigenzinnige hotelier kiest bewust voor één ster Nieuwe dorpscommissie De Waal zet vaart erin 'Geestelijk gehandicapten zijn mijn leukste klanten' Ook dit seizoen schouwburgreizen naar De Kampanje? TEXELSE COURANT Een spoedig einde aan de par keerproblemen op het Hogereind, uitvoering van het stoepenplan en de viering van het vijftigja rig bestaan van De Wielewaal. Dat zijn enkele punten waar de nieuwe dorpscommissie van De Waal de komende tijd mee aan de slag gaat. Texels kleinste dorp heeft een vrij wel volledig nieuwe dorpscommis sie gekregen. Hans de Winter, Kees Jongebreur, Cor Smit, Ton Dom- hof en Pieter Jan Kooger hebben plaats gemaakt voor Clementine Biekmann, Jeannette van der Haas, Romein Dros, Pim Decnop en Edo Kooiman. De laatste is de nieuwe voorzitter. Wim Piet Eelman is als enige van de oude commissie aan gebleven. 'We hebben een nieuw enthousiast team gekregen', aldus Kooiman. De voorzitter hoopt met de nieuwe club eind dit jaar oplossingen voor de al jaren spelende parkeerpro- blematiek op het smalle Hogereind te hebben. De dorpscommissie en de gemeente zijn in gesprek over een gemeentelijk plan om een par keerterrein te realiseren op de plek van de voormalige opslagloods van het Agrarisch en Wagenmuseum. Bedoeling is dat op het Hogereind alleen nog in parkeervakken wordt geparkeerd en dat auto's voor de rest op het nieuwe parkeerterrein staan. Aan- en afvoer zou via het Groenewegje moeten verlopen, maar daar is de dorpscommissie niet enthousiast over. 'Auto's kun nen elkaar daar niet passeren, er spelen vaak kinderen en we vre zen sluipverkeer'. aldus Biekmann. De dorpscommissie wil met de gemeente over alternatieven pra ten. Volgens een gemeentewoord voerder wordt het beoogde gebruik van het Groenewegje nog nader bekeken. Het stoepenplan moet ervoor zor gen dat alle stoepen in het dorp in één keer worden opgeknapt, zodat het uiterlijk van De Waal verder wordt verfraaid. Kooiman: 'We moe ten dat eens inventariseren maken en iedereen vragen mee te doen.' De dorpscommissie wil de dorpsge noten eveneens benaderen met een enquête om te peilen welke wensen en behoeften er zoal leven. De Waal volgt daarmee het voorbeeld van Oudeschild dat eerder een soortge lijke enquête hield. De dorpscom missie hoopt onder meer in beeld te krijgen in welke mate er behoefte is aan nieuwe woningen voor jonge ren en ouderen. De kans op nieuwe huizen is volgens Kooiman echter bij voorbaat klein. De Waal komt nauwelijks in aanmerking voor de 511 inbreidwoningen in de regionale woonvisie, omdat de huizen binnen de bebouwde kom al dicht op elkaar staan. 'Maar misschien kunnen we nog iets voor elkaar krijgen aan de hand van zo'n enquête.' Duidelijk is volgens Kooiman al wel dat er in het dorp betere voorzieningen voor oudere Waalders moeten komen. De dorpscommissie heeft bij de gemeente interesse kenbaar gemaakt in overname van het voor malige schoolgedeelte van het dorpshuis. De gemeente wil dat van de hand doen. Andere gegadigde is de Zonneboom dat de lokalen inmiddels een paar jaar huurt. Eel man benadrukt dat het dorpshuis een belangrijke rol speelt in het sociale leven van De Waal. 'Het is Donderdag 25 mei: Hemelvaartsdag In verband met Hemelvaartsdag zijn veel winkels in Den Burg van 11.00 tot 15.00 uur geopend. Bij paal 17 worden van 10.00 tot 16.00 uur introductielessen raften, kaya king, powerkiten, blokarten en nordic walking gegeven Opgave vooraf bij Bureau Zandbank, tel. 316699. Om 15.00 uur begint op de Groene- plaats in Den Burg de Proeverij, waar bij zeven restaurants culinaire hapjes serveren. Bij dorpshuis De Hof aan de Nikadel TCRMUN Asenda de ontmoetingsplek van het dorp.' De dorpscommissie van De Waal is de enige die het dorpshuis huurt van de gemeente. In het week end van 9 en 10 september wil de dorpscommissie diverse activiteiten organiseren om te vieren dat vrij dag 8 september De Wielewaal een halve eeuw oud is. Een speciale rol voor de nieuwe dorpscommissie is weggelegd in het nadenken over voorzieningen voor opgroeiende kinderen. Het dorp telt sinds een paar jaar een grote groep jonge kinderen. Biek mann: 'We moeten ervoor zorgen dat er voor hen over een paar jaar ook dingen te doen zijn. Op lange termijn kun je ervoor zorgen dat ze in De Waal blijven wonen.' Tot nu toe worden de jonge kinderen volop bezighouden door een groep actieve moeders die met ondersteu ning van de dorpscommissie veel kinderactiviteiten organiseren. Wie zijn dit? Verzamelaar Maarten Stoepker is erg benieuwd welke schoolklas op bijgaande foto staat afgebeeld. Het is hem zelfs niet bekend om welke school het hier gaat. Mensen die" de school, de klas of personen menen te herkennen, kunnen contact met hem opnemen via tel. 312940. Bouwdorp Pharos is op zoek naar vrijwilligers die de leiding op zich willen nemen bij het bouwdorp dat de eerste twee weken van de zomervakantie wordt gehouden voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar. Om de jeugd een plezierige tijd te bieden, is voldoen de leiding noodzakelijk. Er hebben zich inmiddels Texelse jongeren en jongeren die verwante opleidingen volgen gemeld. Vrijwilligers dienen minimaal achttien jaar oud te zijn. Zij kunnen contact opnemen met Esther Duinker van Pharos via e-mail- adres bouwdorp@pharostexel.nl. De mogelijkheid voor kinderen om zich voor het bouwdorp aan te melden, word nog nader bekend gemaakt. Het bouwdorp wordt gehouden van 24 juli tot en met 6 augustus. acteurs Ali Cifteci en Manous' Zeegelaar Breeveld en de stanó. I0(|( comedians Raoul Heertje en J Jaap van der Wal (bij toerbw Toegangsprijs: €29,50. 1 in De Koog gaat de Vogelwandel tocht van wandelsportvereniging Het Gouden Boltje van start. Afhankelijk van de te lopen afstand kunnen de deelnemers vertrekken tussen 10.00 en 14.00 uur. Deelname kost €3,60 met en €2,30 zonder herinnering. In café De Kuip in De Koog vindt een optreden plaats van Poundcake. Vrijdag 26 mei: Bij paal 17 worden van 10.00 tot 16.00 uur introductielessen raften, kayaking, powerkiten en blokarten gegeven. Opgave vooraf bij Bureau Zandbank, tel. 316699. Ook dit jaar bestaat de mogelijk heid avondvoorstellingen te bezoe ken in schouwburg De Kampanje in Den Helder. Maximaal tien keer laat TESO bij een minimumaantal van 75 deelnemers een extra boot varen. De busreis van het theater naar de boot kost €3,-. Alle voor stellingen beginnen om 20.15 uur. Reserveren kan tot uiterlijk 3 juni bij Windkracht 7, Beatrixlaan 43, 1791 GA Den Burg, tel. 312686 of via e-mailadres swot@texel.com. Meer informatie over de voorstellingen is te verkrijgen bij De Kampanje, tel. 0223-678678, www.kampanje.nl. Er kan een keus worden gemaakt uit de volgende voorstellingen: Zondag 1 oktober - Don Giovanni De Staatsopera van Tatarstan. onder regie van David Prins. De solisten- rollen worden gezongen door de winnaars van de ünescocompetitie die in Verona plaatsvond. Muzikale leiding: Marco Boemi. Toegangs prijs: €35.-. Donderdag 9 november - The Magnets De concerten van The Magnets wor den gekenmerkt door raffinement, show en passie. De groep deinst er met voor terug een feestje te bou wen met ingrediënten als humor, dans en de vocale drumsolo. The Magnets trad op in voorprogram ma's van Tom Jones, Lisa Stanfield en Geri Halliwell en hadden een offi cieel optreden voor Tony Blair en de voormalige bondskanselier Gerhard Schroder. Toegangsprijs: €24.-. Zondag 26 november - Venezuela Viva! Een wervelende show van Las Lizarraga, met invloeden van alle soorten Zuid-Amerikaanse muziek en dans, de Arabische muziek en dans, de negerdansen uit donker Afrika, maar ook Caraibic en Jazz uit de zuidelijke staten van de USA. Toegangsprijs: €30.-. Zaterdag 16 december - Liedjes van Toon Een theaterconcert met muziek van Toon Hermans, uitgevoerd door Ellen Evers, Richard Groenendijk en Lone van Roosendaal. Toegangs prijs: €22,50. Donderdag 28 december - De Notenkraker Het beroemde ballet uitgevoerd door het Ballet van Tatarstan. Toe gangsprijs: €23,50. Zaterdag 6 januari - Nieuwjaars Opera- en Operettegala Een avond opera- en operettemu ziek, uitgevoerd door de Roemeen se Nationale Opera van Timisoara. Toegangsprijs: €30,- Donderdag 25 januari - Van Dikhout Het begin van de theatertoernee in de geboortestad van Dikhout. Toe gangsprijs: €22,50. Donderdag 1 februari - Bert Visscher: Stoffe Jongens 'Het is bijna gedaan met de mijn werker. De meeste kompels zijn niet meer en de enige zoon, een mietje met smetvrees, verliet z'n stoffige vader al jaren geleden. Maar wat te doen met zijn laatste wens? De as van een mijnwerker hoort niet op een strooiveldje, maar moet terug in de mijn. Maar werkt het pasje van het hek nog? Was-ie bij de sluiting nou maar gewoon blijven zitten in de schachten.' Toegangs prijs: €22,50. Vrijdag 2 maart - Benny Neijman: Onverwacht Benny Neijman in een theatercon cert met zijn mooiste zelfgeschreven repertoire. Toegangsprijs: €24,50. Vrijdag 16 maart - Normaal Ook tijdens het nieuwe theatercon cert bewandelen de muzikanten van Normaal uiteenlopende muzikale paden Daarbij wordt de humor niet geschuwd. Toegangsprijs: €22,50. Vrijdag 30 maart - Grease De bekende musical met Jim Bak- kum als Danny Zuko en Bettina Holwerda als Sandy. Toegangsprijs: €37,50 Woensdag 4 april - Steel Magnolias Onder de droogkap en tijdens de manicure delen en bespreken Karin Bloemen, Renée Soutendijk, Caro Lensen, Nelly Frijda, Diana Dobbel- man en Sylvia Hoeks eikaars lief en leed. Toegangsprijs: €33,50. Vrijdag 20 april - Javier Guzman Javier Guzman, een eenzaam caba retfenomeen, met altijd uitverkochte zalen. Bewonderd om zijn fenome nale theaterperformance, verguisd om zijn privé-leven. Toegangsprijs: €18,50. Dinsdag 24 april - Van Muiswinkel en Van Vleuten Het vijfde programma van dit caba retduo. 'In het gerenommeerde advocatenkantoor Prediker Hoog lied discussieert, zingt en parodieert het duo als nooit tevoren. Prediker Hooglied, Advocaten, het enige advocatenkantoor waar men zon der kloppen binnenkomt. Totdat op zekere dag opeen de bel gaat.' Toe gangsprijs: €22,50. Zondag 13 mei - Het Verschil Een mengvorm van muziektheater, cabaret, toneel en stand-up come dy, uitgevoerd door de cabaretières Jenny Arean en Wende Snijders, de Vrijdag 8 juni - Het Groot Niet Te Vermijden u Een terugblik op de eerste helft jon(j( het twintigjarig bestaan van theatergroep. Acht programma* twintig jaar. Voor velen zullen juwelen nieuw zijn, anderen ro ben wellicht een Aha-Erlebnis.1' |0mi gangsprijs: €23,50. öme: Familievoorstellingen: Jen de Bij Windkracht 7 kunnen ookkaa' worden besteld voor de volge^ familie- en jeugdvoorstellingen in de middag of de vroege a« plaatsvinden en waarvoor dus« iq.00 extra boot is vereist: 11 °Mcfl Se Nil Het Knuffelbos; 14 oktober K*0 de boekenfeest; 20 oktober: ln<#' 25 november: Pluk redt de die* december: Win; 15 december sen; 27 december: Wolf; 7 I®13 KUS; 27 januari: Katharina Kan rina in het ganzenbord; 17 fe^ Kikker in de wolken; 16 maai' Hompelaar; 25 maart: Arling A"* 11 april: Micromonsters; 15* Peuterfestival; 27 april: Nog^ Kindercabaret; 2 mei: De Re-5 krokodil. te zie fcntc VRIJDAG 19 MEI 2006 'Er komen hier wel gasten binnen met zo'n blik van Oh mijn god, wat is dit? Dan voldoet het hotel totaal niet aan de verwachting. Maar als ze na een week weer weg gaan, is het helemaal oké. Ik heb één ster en dat wil ik zo hou den. Ik zou best naar drie sterren kunnen, maar dat doe ik niet. Ik hou het bewust laag, zodat het nooit kan tegenvallen.' Aan het woord is Dirk Leegwater (56) hotelier en eigenaar van Hotel de Kievit in Eierland. De eigenzinnige Texelaar, die ooit een groentehan- del had, runt het parahotel, zoals de Kievit op Texel vaak wordt genoemd, op geheel eigen wijze. 'Het Dirk-gehalte in de Kievit is hoog.' Een nadere kennismaking met een ondernemer die geen blad voor de mond neemt. Zittend op een kruk achter de lan ge bar in de eetzaal/recreatieruim te van het hotel. Shagrokend en met een donkere uitstraling. hadden. 'Nou, dat klopt wel. Zeker in die tijd ging het er nog al eens heftig aan toe. Ik heb menig feestje meegemaakt tot in de kleine uurtjes en genoot er volop van.' Na zeven jaar besloot Leegwater een andere baan te zoeken, omdat hij niet meer achter het beleid in het hotel stond. Hij kwam bij het vlieg veldrestaurant terecht, maar kreeg na een jaar het aanbod om de Kievit over te nemen. 'Het was toen te duur voor me, maar twee jaar later heb ik het wel kunnen pachten. Het was toen een jaar dicht geweest en daarna ontstonden mogelijkheden om het over te nemen.' Hij pachtte het met eerste recht van koop en in 1997 werd Leegwater eigenaér van 'zijn' hotel. Asociaal 'Mijn eerste gedachte was: Zo, nu kan ik mijn ei kwijt. Mijn eigen idee- en verwezenlijken en de zaak een beetje oppimpen, want de prijs/ kwaliteitsverhouding was zoek. De avonden die speciaal voor deze vakantiegangers worden georgani seerd. 'Dat is vreselijk leuk. Deze mensen hoeven geen twintig bier te drinken om te dansen. Dat doen ze tussen logiesverstrekkers en nas gewoon. En het mixt heel goed met horeca is niet altijd even goed niet meer verstaan. Hoe muziek zachter gaat, hoe eerder s zelf rustig worden. Maar daarwee niet naar geluisterd. De verhouc- de para's, ledereen moet hier met elkaar door de bocht kunnen en dat lukt aardig.' Het romantische beeld dat bij sommigen bestaat over het hotelierschap wordt door Leegwa ter weggewuifd. 'De werkelijkheid is dat je er niet bij weg kunt lopen. Er zijn altijd mensen die je liever niet in je tent hebt, maar die je niet kunt wegsturen. En zo romantisch is het ook niet als je tot sluit draait en tot diep in de nacht bezig bent. Boven dien moet je altijd afwachten wat er op je afkomt. Als het contact via de telefoon een slecht gevoel geeft, gaat het niet door. Dan zeg ik ook een onopvallend maar onmisbaar gasten kregen tekort voor de prijs die ze moesten betalen.' Hij neemt in eerste instantie het kookgerei zelf ter hand, maar na een jaartje komt er een kok. 'Geef mij de bar maar, koken is niet mijn ding. Al die massa's die er in de keuken op je af kwamen, want het was zeker in die tijd hartstikke druk.' Inmiddels is het aantal bedden uit gebreid van 75 naar 95. Naast de acht zaaltjes die het hotel telt, zijn er 14 twee- en driepersoonskamers. Het interieur is ongewijzigd, de bui tenkant is in 2001 grondig verbouwd en opgeknapt. Tegenwoordig geeft hij leiding aan vier man personeel, maar is hij wel zelf elke dag in het hotel aanwezig. 'Ik kan het moeilijk uit handen geven. Er is me wel eens fout. Toen kwam ik hier terecht. Het verteld dat het toch anders is als ik meubelstuk in een troosteloos jaren zestig hotel in een Amerikaanse film uit de jaren zeventig. Geen wonder dat de nieuwelingen zich vertwijfeld afvragen waar ze zijn beland. Maar het lijkt erger dan het is. De prijs/ kwaliteit-verhouding van het hotel is goed, de kamers zijn schoon en netjes en dikwijls ontstaat er spon taan een feestje op zaterdagavond, waarbij de gastheer zich ontpopt als geroutineerd animator en de gasten broederlijk een biertje drinken. Leegwater kwam in het hotel terecht als een soort manusje van alles, die zich bezighield met onderhoud en klusjes, nadat de groentehandel die hij op Texel runde de mist in ging. 'Ik was ridder te voet en alles ging Dirk Leegwater 'Achter de bar geniet ik van hetgeen er op een avond allemaal gebeurt.' hotel werd destijds gerund door Nico Baars uit Haarlem', herinnert Leegwater zich. Hij kreeg steeds meer taken in het hotel en ontpopte zich uiteindelijk als bedrijfsleider die van alle markten thuis was. Ook in die tijd was het hotel vooral bekend doordat er zeer regelmatig grote groepen parachutisten die spron gen bij Paracentrum Texel verbleven die er naar verluid wilde feesten er niet ben, dus ben ik er gewoon. Vroeger was ik zelf ook een feest beest, maar tegenwoordig heb ik meer zoiets van jullie doen maar. Ik drink zelf nauwelijks meer. Als ondernemer moet je toch de boel in de gaten houden.' Dan wordt het gesprek even onderbroken door de komst van echtgenote Marieke. Een vriendelijke vrouw met een heldere dag verblijven groepen parachutis- blik die vooral op de achtergrond ten regelmatig in het hotel. 'Er leeft opereert. 'We zijn 18 jaar getrouwd en we hebben elkaar ontmoet toen ik hier werkte en zij op Texel een zeilcursus ging doen. Het klikte en ze is gebleven', vertelt Leegwater trots. "Marieke doet onder meer de tuin en de boekhouding en is heel scherp op dingen die moeten gebeuren. Ik ben nog wel eens mak kelijk', bekent hij grinnikend. Para's vormen een belangrijke doel groep van de Kievit. Sinds jaar en vaak een verkeerd beeld van para's. Ze zouden asociaal zijn, maar dat is absoluut met zo. Ze zijn op zichzelf gericht en het zijn vrije vogels, maar wel heel sociaal en ze mixen goed met de andere gasten.' In het hoogseizoen zijn alle hotel- en verschillende shantykoren. Die begonnen 's morgens spontaan te zingen.' Gehandicapt Over het leukste aspect van zijn werk hoeft Leegwater niet lang na kamers volgeboekt met hoofdza- te denken. 'Dat is het verblijf van kelijk stelletjes die een niet te duur hotel zoeken. In de weekenden en het voor- en naseizoen komen vooral scholen, groepen en gees telijk gehandicapten naar de Kievit. 'Ook hebben we hier al jaren de bands van het Tropical Sea Festival dé' geestelijk gehandicapten. Die zijn heel puur. Als ze verdrietig zijn, janken ze en als ze lol hebben, lachen ze. Het eten is altijd lek ker, ze klagen niet en gaan om elf uur naar bed. Ideale gasten!' Veel plezier beleeft hij aan de bonte moet meer worden geluisterd n& de logiesverstrekkers, want de nat horeca is daar wél van Nu krijgt de jeugd de schuld, maa de horeca moet de hand boezem steken. Ze maken ze get De laatste jaren is hij vooral af wezig in het hotel, maar voeren 'handjes' het meeste werk uit spring bij waar nodig, maar ik ka 's ochtends wel later, want ik ba geen ochtendmens. Dat geklett met borden, daar ben ik niet zog» van. Als baas heb je van mij ge« last als het gaat zoals ik het Anders ben ik denk ik wel vre gewoon dat ik er geen zin in heb. Ik vervelend. Maar ach, het mees heb een hekel aan mensen met veel personeel werkt hier al jaren, dj geld die denken dat ze alles kun- het valt waarschijnlijk wel mee.' nen bereiken. Dat druist tegen mijn gevoel in. Je hebt geld nodig, maar er zijn grenzen. Ik zwicht niet altijd voor geld. Vrijgezellenclubs nemen we al niet meer aan, want die ver oorzaken teveel ellende en voet balclubs mogen alleen komen met goede begeleiding. We hebben het wel eens gehad dat de zaak volledig uit de hand liep. Toen was de situ atie ook niet meer door de politie te controleren. Zo'n veertig voetballers die naar De Koog waren geweest, waren helemaal doorgedraaid door een mix van XTC en bier en je kunt er niets aan doen. Alleen maar hopen dat het goed afloopt.' Woestijn Hoewel vaak omschreven als eigen zinnig en eigengereid heeft de hote lier zich wel aangesloten bij de Texelse Vereniging van Logiesver strekkers, om mee te kunnen praten en denken over het beleid op Texel en de belangen voor toeristische sector. Toch voelt hij zich hier als een roepende in de woestijn. 'Ik roep al jaren dat ze er in De Koog wat aan kunnen doen. Laat rond half één de decibellen zakken. Die jeugd heeft urenlang in keiharde muziek rondgelopen en dat gaat in je hoofd nog een paar uur door. Ze schreeuwen omdat ze zichzelf Door de jaren heen heeft Lees water zijn hotel van diverse hart digheidjes voorzien. Zo ontwis; hij bijvoorbeeld een automatisch deuropener. Bedienend persone dat met de armen vol borden j keuken in of uit loopt, trapt opsco pedaal waarna via een ingene katrolsysteem de deur opent tegelijkertijd bij de afwas een t letje rinkelt. Een receptie heeft h hotel niet. 'Als ik aan deze tafel g zet ik hier een bordje neer en dan dit de receptie', grinnikt deTexeia Trots is hij op de presentatie van i cursistenvideo's van gasten dieee (tandem) parachutesprong hefe gemaakt. In de lijn van zijn autc- tische deuropener bedacht Ls; ni water een 'houtje/touwtje-syste- waarbij het scherm automatic zakt, de beamer begint, de lat pen omhoog gaan en de gordi v dicht. Dit alles begeleid door e opzwepend muziekje om de sfeert verhogen. Als de verslaggever s demonstratie krijgt, gaat de gas heer volledig op in zijn rol en een swingende presentatie van videovoorstelling. 'Ook hier heb! mijn eigen karakter in gebracht, trekt mensen. Hotel op Stelten!' Tekst en foto Louise van der 1 Hij h; 'lesn week caa ktoler j onrec

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6