Laatbloeier' maakt alsnog snel carrière Sverre Eschweiler (13) doet niets liever dan zwemmen Negentigjarige speelt vier keer per week bridge Voor bridge moet je goed bij de tijd zijn' TEXELSE 7 coURANT TJ Excelsior treft Texelse selectie Tevoko VRIJDAG 19 MEI 2006 itm Eschweiler (13) tramt vnjwel dagelijks Lea 1 ISj had ruim anderhalf jaar zwem- j les nodig, soms wel vier keer per '"week, om op zevenjarige leef- zijn A-diploma te halen. Zijn benen maakten een slag die geen p genade kon vinden in de ogen van ".dedocenten. Zes jaar later doet Sverre Eschweiler wekelijks mee wedstrijden en is hij één van de snelste vijf in 1992 geboren zwemmers van Noord-Holland. Kreemden veronderstellen wel eens lat Cock en Ina Eschweiler spe- ciaal voor Sverre naast zwembad (i tolenkoog zijn gaan wonen. Ten mrechte, want toen de familie zes geleden het voormalige RST- antoor aan de Slingerweg als ^woning in gebruik nam, was de pogste zoon nog hard bezig de beginselen van het zwemmen te leren en was een carrière als wed strijdzwemmer nog niet te voorspel len. 'Ik maakte een soort schaarslag en die liep niet gelijk met wat ik met mijn armen deed. Ik heb er onge veer anderhalf jaar over gedaan om mijn A-diploma te halen', herinnert Sverre zichzelf. 'We gingen soms wel drie of vier keer per week met het naar het zwembad. Soms dacht ik wel eens: hij leert het nooit', ver telt moeder Ina. Sverre, die ais kind al belangstel lend de olympische zwemwedstrij den op televisie bekeek, bleek een laatbloeier. Want nadat hij zijn A- en even daarna ook zijn B-diploma had gehaald, werd hij gevraagd om lid te worden van zwemclub TX'71. 'Ze vonden dat ik wel een goede tFoto Joop hommetaj rugslag had.' Daarna ging het vrij snel. Sverre behaalde zijn C-diplo- ma en bedacht zich toen dat hij wel aan wedstrijden wilde meedoen. Op advies van clubgenote Simone de Wit zocht hij contact met Aurik in Hoorn, waar hij tijdens een kennis makingsdag uitgenodigd werd tot de vereniging toe te treden. Al snel werd hij uitgezonden naar zoge naamde speedo-wedstrijden, waar voor zwemmers zich eerst moe ten selecteren willen ze meedoen en waar hij zich nadrukkelijk in de belangstelling zwom. Trainingen Tegenwoordig zijn medailles bij zwaar bezette toernooien geen uit zondering. Het succes komt hem echter met aanwaaien. Vrijwel dage lijks zijn er trainingen of wedstrijden. Daarbij combineert hij het zwemmen met wielrennen en krachttraining bij Sportschool Texel. 'Ik ben gaan fiet sen omdat mijn benen er een beetje bij hingen. Ze zijn daardoor een stuk sterker geworden. Sterker dan mijn armen. Daarom doe ik nu ook krachttraining.' Sverre heeft over hulp en medewer king niet te klagen. De Wielerver eniging verschafte hem spontaan een fiets en rennerskleding toen hij liet vallen wel lid te willen wor den. Met de Sportschool, die hem tegenwoordig sponsort, maakte hij kennis dankzij de vakantiekaart van het jongerenwerk. Een beetje tegen de zin aanvankelijk van zijn ouders, die bang waren dat hij overbelast zou raken Na advies te hebben gevraagd bij de schoolarts kreeg Sverre echter de boodschap dat hij zoveel kon sporten als hij wilde, mits hij niets forceerde. Tot zijn eigen opluchting, want zelf doet hij weinig liever dan sporten. 'Ik train met schema's van Remko Nag- tegaal, die me wel wilde helpen. Heel af en toe, als ik wedstrijden op zaterdag en zondag heb gehad, ben ik wel eens moe als ik op maandag weer moet trainen. Maar meestal 'vind ik het erg leuk.' Moeder Ina licht toe: 'Het past ook in zijn ritme. Hij is het gewend zo, net als de rest van het gezin. Wij leven allemaal volgens het schema van Sverres trainingen.' Eerste boot Ook de weekeinden zijn erg druk. Geregeld doet hij mee aan wed strijden. De meeste beginnen niet al te vroeg, maar het gebeurt ook wel dat Sverre met de eerste boot over moet om mee te kunnen doen. En als er op zondag eveneens moet worden gezwommen, brengt het talent de nacht noodgedwongen aan de overkant door. Niet altijd tot plezier van de Eschweilers. 'Onze familie komt uit de Zaan en daar kunnen we vaak wel terecht. Maar soms moeten we een slaapplaats zoeken. Dat is niet altijd even leuk. Gelukkig wordt ons ook wel eens door andere zwemmers van Aurik gevraagd: heb je al een adres? Dat doet je wel goed', verteit ina. Zij en haar man gaan niet allebei meer mee. 'Vroeger gingen we met het hele gezin. Ook onze oudste zoon, Morten, was er altijd bij. Nu gaan we om de beurt. Alleen bij heel belang rijke wedstrijden gaan we allemaal kijken. In juni doet Sverre mee aan het Nederlands kampioenschap. Hij' mag meedoen op één onderdeel, de 100 meter vrije slag. Dan zijn we er natuurlijk bij.' Vol lof zijn de Eschweilers over de medewerking van OSG De Hoge- berg, waar Sverre in de brugklas zit. 'Op sommige dagen traint hij 's ochtends in Calluna, waar dan wordt schoongemaakt. Als hij dan om acht uur moet beginnen, redt hij het niet om precies op tijd te zijn. Dan mag hij wat later beginnen. Van te voren hadden ze ons gezegd dat ze daar op school nooit aan zouden meewerken, maar Henk de Vries, de rector, dacht zeer met ons mee.' Toppers Hoewel de meeste internationale toppers specialisten zijn, traint Sverre nu nog op alle afstanden en slagen. 'Op de honderd meter vrije slag ga ik het hardst. Maar ook de andere slagen, behalve de school slag, liggen me wel. Soms gaat het ene nummer beter dan het andere. Ik hoef me nu nog niet te speciali seren.' De laatste tijd boekt Sverre veel pro gressie. Hij is één van de sterkste zwemmers van zijn leeftijd in Noord- Holland en nadert de regionale top in snel tempo. Ina: 'Een paar jaar lang staken twee heel goede zwem mers er nog met kop en schouders bovenuit. Op sommige nummers scheelde het wel twintig secon den. Nu scheelt het veel minder. Afgelopen weekend werd Sverre derde op de honderd meter vrije slag en was de nummer twee maar één honderdste sneller dan hij. Hij heeft het nadeel dat hij relatief klein is. Hij moet het daardoor niet van zijn kracht hebben. Maar heeft een goede techniek. Een trainer van de vereniging in Hoorn zei laats: als hij gaat groeien, dan heeft hij goede vooruitzichten.' Ondanks zijn bescheidenheid, weet Sverre goed wat hij wil bereiken. 'Een gouden medaille op de Olympische Spelen. Dat ga ik zeker proberen. Maar ik weet niet of het lukt...' Joop Rommets Ecomare in Het Klokhuis Het siformatieve deel van het TV- rogramma Het Klokhuis dat op 23 i wordt uitgezonden, is opgeno- rai in Ecomare. Het betreft hier «sn herhaling van een eerder uit- den programma over walvis- i In de uitzending wordt gebruik maakt van modellen en skeletten jvsn walvissen en de harpoenvan icomare. Ook vertelt de bij Eco- rare werkzame bioloog Pierre Bon iet over de opgraving van de op 1 lieland aangespoelde buitrug. Het ftelet van deze zeldzame walvis is i) Ecomare te zien. De uitzending in23 mei is vanaf 18.25 uur te zien p Nederland 3. Elfmerentocht Taxi 312000 in van Toerclub Taxi 312000 zondag de Friese Elfmeren-- it. De club doet hier ieder jaar mee. Sommige leden rijden e tocht al voor de negentiende Zij kiezen altijd voor de langste id, 150 kilometer. De tocht, die Sneek van start gaat, voert langs meren, waarbij mooie plekjes lil "wden gepasseerd. Leden die zich l|v km niet hebben aangemeld, kun- ten dat nog doen bij Jan Zijm, tel. -tand-. 5' wordt zondag met de 'en i an 700 uur vertrokken. eTT Vogelwandeltocht rond De Koog omgeving van De Koog vormt jJ tederdag 25 mei (hemelvaartsdag) M decor voor de jaarlijkse Vogel- wandeltocht van wandelsportver- teiging Het Gouden Boltje. Er wor- 7 vijf trajecten uitgezet. Die van 5 "Ometer voert de deelnemers door 'teen weiden, op de 10 kilometer teien daar duinen en strand bij oe langere afstanden bieden dit •temgrotere hoeveelheden. Daar- 51 verwacht de organisatie dat wandelaars volop weidevogels innT De tocht begint om 'j® uur ln dorpshuis De Hof aan kon?6' 'n De Koo9- Wandelaars 5 30 kilometer lopen kunnen star- lol 11.30 uur. Wie 20 kilometer tept, neeft tot 12.30 uur de tijd om weg te gaan. De deelnemers de kortste afstanden moeten r 14.00 uur vertrekken. Deelna- wvvT een herinnering kost €2,80 en fnc8n Van ^et G°üden Boltje w.60 voor anderen. Wie geen fUn °p een herinnering betaalt W) respectievelijk €2,30. 'nf°rmatie kan worden inge- «tenen via tel. 313087 of www. '9oudenboltje.nl. raast ngec je a* dus g% c-T' de -KnJ Inge* die* aer.l* 7 janf a Ks*1 vóór Bridger Joop Cnossen: 'Het is belangrijk om al die kennissen aan bridge over te houden. Zo blijf ik actief. Af en toe vergeet hij wel eens wat, maar met bridgen heeft Joop Cnossen uit Den Burg geen pro blemen. Met zijn 90 jaar is hij één van de oudste bridgers op Texel. Drie of vier keer in de week zit hij klaar om samen met een van zijn bridgematen een vriendschappe lijk kaartspelletje te winnen. Maar: 'Ik ga niet van bridgemaat wisse len om te winnen.' (Foro Jeroen vwi Halluml 'Bridge is echt voor slimme mensen. Het is niet eenvoudig: de één leert het rap, de ander lukt het nooit. Je moet goed bij de tijd zijn.' De vroegere chef van de technische afdeling van TESO is volgens eigen zeggen zelfs een van de snelste bridgers. 'Som mige spelers kunnen uren nadenken voordat ze bieden, maar ik heb niet zo veel tijd nodig. Ik weet meteen wat ik doe.' En bridge is geen makkelijk spelletje: 'Bij bridge kun je zelfs met slechte kaarten nog wat doen. Dat is de spanning van het spel. Klaverjas sen bijvoorbeeld is veel te simpel.' Omdat Cnossen zo vaak bridge speelt, heeft hij vier verschillende bridgematen. 'Met sommige speel ik competitie, met anderen niet. Ze zijn niet allemaal van hetzelfde niveau, maar dat is geen probleem. Het spel is namelijk een- prachtig tijdverdrijf en ik doe het met plezier. Maar ik ga niet te fanatiek spelen, want het moet wel leuk blijven. Als er fouten worden gemaakt, houd ik meestal mijn mond maar, het is mij de discussie niet waard.' 'Natuurlijk kun je met de één beter spelen dan met de ander. Je moet goed begrijpen hoe de ander speelt. Sommige mensen hebben dat inzicht nu eenmaal niet. Met mijn vaste maten lukt het spelen aardig, maar ik ga bijvoorbeeld niet het moeilijke Multi spelen. Dan wordt het voor ons allemaal te ingewikkeld. Dan zou ik veel fanatieker zijn en dat wil ik niet.' Op dit moment speelt hij in de hoog ste klasse, maar niet voor lang meer, vreest hij. 'Het ziet er naar uit dat we gaan degraderen. De ene keer sta je bovenaan, de andere keer ben je laatste. Het maakt mij niet uit. Het is leuk om goede resultaten te halen maar ik ga niet wisselen van bridgemaat om te winnen. Bridge is voor mij ook belangrijk om de sociale contacten. Als ik in het dorp loop kom ik. de mensen tegen, dan is het hé hallo. Het is een gezellige groep en de sfeer is goed. Het is belangrijk om al die kennissen aan bridge over te houden. Zo blijf ik actief.' Joop Cnossen begon pas tien jaar geleden met bridge, toen hij al tach tig was. 'Nadat mijn vrouw overleed, wilde ik niet alleen zijn. Mijn zoon stelde voor om te bridgen en op een dag stond er een vreemde man voor de deur die mij mee nam. Ik leerde bridgen, maar na drie maanden zei ik: zoek maar een ander. Het klikte niet met mijn maat.' Toch viel Cnos sen af en toe in, en langzaam kwam het plezier in bridge terug. Nu slaat hij geen enkele bridgeafspraak over. 'Ik denk dat ik in de afgelopen tien jaar maar één keer heb moeten afzeggen, omdat ik ziek was.' Tien jaar bridgen en maar één keer ziek: Cnossen kan met recht een krasse bridger worden genoemd. 'Sommige dingen in het leven gebeu ren nu eenmaal, maar dan moet je niet gedeprimeerd worden. Het leven gaat door. Met deze instelling wordt je gezond oud. Ik heb goed geleefd. Ik rijd nog auto, trap altijd mee op mijn fiets met hulpmotor en doe elke dag oefeningen op een fietstrainer. Zo blijf ik fit en stop ik pas met brid gen als ik hulp nodig heb.' Sietze Vermeulen Voetbaltoernooi SV De Koog Tien verenigingen strijden zaterdag en zondag om de overwinning in het jaarlijkse voetbaltoernooi van SV De Koog. In poule A komen naast de organiserende vereniging ook Orion, Neerlandia, PSZ en Roden uit. Poule B bestaat uit Joure, Con cordia, Uitgeest, ESC en CEC. In de kruisfinales, die zondag om 14.00 uur beginnen, spelen de nummers één tegen de nummer twee van de andere poule. Om 15.30 uur staat de aftrap van de finale gepland. Zaterdag begint de eerste wedstrijd om 10.30 uur, zondag om 10.00 uur. Texel'94 houdt ledenvergadering Texel'94 houdt maandag 22 mei een algemene ledenvergadering. Het bestuur van de voetbalclub belegt twee van dergelijke bijeenkomsten per jaar, met de bedoeling de leden zoveel mogelijk bij de gang van zaken te betrekken. Maandag pre senteert het bestuur de begroting voor het nieuwe seizoen. Bij de bestuursverkiezingen zijn Klaas- Dirk Koorn, Marius Bakker en Jan Heethuis aftredend en herkiesbaar. Ten slotte wordt gediscussieerd over het voortzetten van de zaal voetbalafdeling, de aanschaf van nieuwe tenues en de aanleg van een kunstgrasveld. De vergadering vindt plaats in de eigen kantine en begint om 20.00 uur. Bakker en Heiligers kampioen bridge Het koppel Frits Bakker/Derk Heili gers heeft opnieuw het kampioen schap van bridgeclub Groot Slem behaald. Dit bleek tijdens de jaar vergadering die maandag in dorps huis De Wielewaal in De Waal werd gehouden. Op de tweede plaats eindigde het duo Van de Kerkhof/' Witte. In de competitie speelden 34 koppels vier periodes van elk acht wedstijden. Het plaatsingscijfer van elke periode was bepalend voor de eindscore. Piet en Irene Schuijl. Riny Wie- linga en Liny Veenema kregen een speldje van de Nederlandse Bridge bond in verband met hun 25-jang lidmaatschap. In de zomermaanden wordt elke maandag een open drive gehouden in De Wielewaal. Deze begint om 19.30 uur, deelname kost €2.50 per persoon. Eindstand: 1 .Bakker - Heiligers (5): 2.Van der Kerkhof - Witte (9); 3.Elzinga - De Chavonnes (9); 4 Kel ner - Ruigrok (12); ö.Kalverboer - Witte (20); 6-Hoogerheide - Jonkergouw (22), 7.Hopman - Hopman (23); 8.Schuijl - Schuijl (27); 9.Den Brok Kuiper (28); 10.Geus - Veenendaal (28). In verband met het in de De Koning hal te houden centraal schriftelijk eindexamen van leerlingen van OSG De Hogeberg vinden de trainingen van volleybalvereniging Tevoko tot en met 1 juni plaats in de gymzaal van de OSG. Programma zaalvoetbal Woensdag 24 mei: Bekerwedstrijden E-pupillen: 17.30 De Koog E1 -SVO E1 De Koog 17.45 J'boog E1-J'boog E2 J'boog 18.00 De Koog E1 -SVO E2 SVO 18.15 J'boog E2-SVO E1 J'boog 18.30 SVO E2-J'boog E1 SVO 18.45 De Koog E1-J'boog E2 Koog 19.00 Jelleboog E1-SVO E1 J'boog 19.15 SVO E2-Jelleboog E2 SVO 19.30 De Koog E1 -J'boog E1 J'boog 19.45 SVO E1 -SVO E2 SVO Zaaldienst" De Koog. Donderdag 25 mei: Bekerwedstrijden D-pupillen: 18.00 (A) Knm D1 -Knm D2 Bakker 18.22 (B) Sportsh.D1-Sportsh.D2 Franchimon 18.44 verliezer A-verliezer B Bakker 19.06 winnaar A-winnaar B Franchimon 19.30 prijsuitreiking Zaaldienst: De Krim. Vrijdag 26 mei: Bekerwedstrijden C-junioren: 18.00 (A) Krim C1-Krim C3 Franchimon 18.22 (B) Koog C1-Krim C2 Hoogendijk 18.44 verliezer A-verliezer B Franchimon 19.06 winnaar A-winnaar B Hoogendijk 19.30 prijsuitreiking Zaaldienst: Sportshop. Medailles voor Simone de Wit Zwemster Simone de Wit heeft afgelopen weekend in Beverwijk een zilveren en een bronzen medail le behaald op de Noordhollandse kampioenschappen. Om aan deze wedstrijden deel te mogen nemen, moeten limieten worden behaald. De 20-jarige De Wit komt uit bij de dames senioren. Zij zwom de 100 meter vlinderslag in 1.16.75 minu ten, goed voor een tweede plaats. Een derde plaats behaalde zij op de 200 m vrije slag, die zij aflegde in 2.23.01 min. Zaterdag behaalde zij de zesde plaats op de 50 meter vlinderslag (0.33.97) en een derde plaats op de 400 m vnje slag (5.09.85). Bij de estafette 4x100 m wisselslag nam De Wit de 100 m rugcrawl voor haar rekening. (1.16.07). Samen met haar team van zwemvereniging Hoom- Aurik behaalde zij de derde plaats. Zondag behaalde zij een zeven de plaats bij de 200 m rugcrawl (2.49.19), een tweede plaats op de 100 m vlinderslag en een derde plaats op de 200 m vrije slag. Aankomend weekend worden de overige afstanden gezwommen. SV Oosterend De D1-pupillen van SV Oosterend spelen maandag een uitwedstrijd tegen SVAP'74. De wedstrijd in Anna Paulowna begint om 18.30 uur. Meiden Texel'94 B1 winnen toernooien Nadat het B1-meidenteam van Texel'94 zaterdag het toernooi van RKEDO won, werd zondag de vol le winst behaald op het toernooi in Oosterend. Zaterdag wonnen de meiden onder de bezielende leiding van coach Bart Heerschap tevens de Fair Play-cup. In verband met een tragisch onge val in Avenhorn, begon het toer nooi zaterdag met een minuut stilte. Texel'94 was ingedeeld in een pou le waarin ook WS'46, RKEDO en Koedijk speelden. Van WS'46 en RKEDO werd overtuigend gewon nen, met 2-0 en 3-0. In de beslis sende wedstrijd tegen Koedijk bleef het 0-0, maar dat was voldoende om het toernooi te winnen. Zondag begon Texel'94 aan het damestoernooi in Oosterend met de gedachte 'we zijn er nu toch, laten we nu maar weer de winst pakken'. Na de poulewedstrijden, waarin overtuigend werd gewonnen van SV De Koog (2-0) en SVO (2- 0), volgde de finale tegen het in de hoofdklasse uitkomende team van Schagen. Het werd een zinderende finale, met op en neer golvend spel, maar door een snelle en goed uit gevoerde counter pakte Texel'94 de volle winst. Het B1-meidenteam van Texel'94 bestaat uit Annette Vermuë, Mandy Zandee, Jeneesiya Ponniah, Marina van Maldegem, Marjolein Camphuij- sen, Melissa Blom, Anne van Heer waarden, Pamela Heerschap, Rens- ke Ellen, Myrthe van Heerwaarden, Floortje de Vreugt, Yessica Haker, Michelle Bouthoorn. Robin Woerlee en Marit Arkenbout. In het kader van het 75-jarig bestaan zou het een veel gro ter festijn moeten worden, maar de organisatie werd geteisterd door late afzeggingen. Doordat afgelopen week nog drie teams ondanks eerdere toezeggingen lieten weten niet te komen, spe len zaterdag slechts vier teams in het jaarlijkse ZDH-toernooi. Buiten de organiserende vereni ging zijn dat Erica, Dodewaard en Roda'46. Er wordt een hele compe titie afgewikkeld, waarbij de teams elkaar dus twee keer treffen. Om aanvallend voetbal te stimuleren, beloont de organisatie elk doelpunt met een extra wedstrijdpunt. De wedstrijden duren 25 minuten. De eerste begint om 10.30 uur, de laat ste rond 16.00 uur. Een leuk extraatje is de wedstrijd tussen een Texelse selectie en de B1 -junioren van Excelsior, waarvan de aftrap om 18.00 uur is. Voor de jeugd van de kersverse eredivisie club uit Rotterdam is het een bijzon dere afsluiting van het seizoen. De helft van de zestien selectiespelers gaat door naar de A-junioren, de anderen hebben te horen gekre gen dat de clubleiding geen toe komst als profvoetballer voor hen ziet weggelegd. De tegenstanders zijn veertien talenten van de Texelse verenigin gen. Alexander Smit, Marcel Gie- les, Robin Knol, Pieter-Jan Eelman, Rick den IJzerman, Steffan Vlaming, Jimmy Vlaming, Niek van Egmond, Maurits Lap, Jeroen Backer, Hidde Struick, Chris Ellen, Ruben Duinker en Ivo Barends. Zij worden gecoacht door Jan den IJzerman. Aansluitend is er een barbecue voor de voetballers en hun begeleiders. ZDH-supporters die willen mee- eten, kunnen zich melden bij voor zitter Jaap Lap, tel. 319419.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7