TVO doet juridisch onderzoek criteria Eddy Zoëy laat op avond aan de deur Cjroen '^warts-Jexels in het hartL GERARD GOLFT Euforische taferelen na promotie De Koog Creativiteit in genen familie Maas Actie Noordkop voor Helderse veerhaven HEMA 'Gevoel buitenspel te staan' TV-opnamen BNN op Texel Gezamenlijke brief gemeenten OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12079 DINSDAG 30 MEI 2006 I Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het Texels Verbond van Onder nemers laat juridisch onderzoek doen naar de criteria die bij de aanbestedingsprocedure voor hetPHH-gebouw zijn gehanteerd. TVO wil ook juridisch bekijken of de procedure over kan worden gedaan, zodat Texelse onderne mers wel aan de voorwaarden kunnen voldoen. )at hebben de vijf secties van TVO jisteravond besloten tijdens een «gadering. 'Er heerste de una nieme mening dat we het er niet moeten laten zitten', aldus TVO- rcoizitter Ries Swanink. TVO vindt er te hoge criteria zijn gesteld. Ook coalitiepartijen Texels Belang, )A en GroenLinks vinden dat de buiten de proporties zijn. Dat tellen zij in een gezamenlijke brief aan burgemeester Joke Geldorp. folgens Swanink betwijfelen leden /an TVO of de criteria in over eenstemming zijn met de reguliere spelregels die overheidsorganen bij een aanbesteding in acht moeten i. Opdrachtgevers gemeente politie moeten er volgens de onder meer voor zor- n dat 'lokale en regionale MKB- ondernemingen niet buiten de boot vallen'. TVO wil eveneens juridisch bekijken of de aanbestedingster- mijn, die maandag 22 mei afliep, lang genoeg is geweest. Volgens Swanink ging het er gis teravond soms emotioneel aan toe. 'Sommige ondernemers zijn witheet. Zij voelen zich buitenspel gezet.' Argumenten van de opdrachtgevers dat de criteria moeten waarborgen dat de bouw PHH-gebouw goed, tijdig en degelijk wordt afgerond, waren tegen het zere been. 'We hebben nergens gegevens gezien waaruit zou blijken dat Texelse bedrijven niet voor die waarborg zouden kunnen zorgen.' Bedoeling is dat het juridisch onderzoek deze week van start gaat. TB, CDA en GroenLinks willen van burgemeester Geldorp weten waar om de projectgroep van gemeente, politie en Stichting Wonen Texel met de criteria heeft ingestemd. Ze willen horen wanneer de project groep de eisen nog had kunnen bijstellen en waarom de raad niet geïnformeerd is dat er wordt afge weken van kaders die de raad had gesteld. Lees verder op pagina 5 'Het zullen wel toeristen zijn', dacht Mariska Koenders toen er woensdagavond laat op het raam van huize Honingh in De Koog werd geklopt. Het waren echter geen toeristen, maar een televi- van BNN. e familie Honingh, die net naar an wedstrijd van Jong Oranje had [gekeken, belandde van het ene in het andere moment in opnames van r het televisieprogramma Nu we er toch zijn, waarin BNN-presentator Eddy Zoëy gastvrijheid onderzoekt. Vonge week was hij daarvoor een paar dagen op Texel. Zijn vraag op het late tijdstip (kwart voor elf) was helder. Zouden hij en zijn camera- en geluidsman bij de familie kunnen overnachten? Koenders reageerde spontaan en bood de mannen een Drankrijder op de vlucht en 41 -jarige man uit Den Burg liet |ach met zomaar controleren toen *5 in de nacht van donderdag op mldag op verdenking van rijden onder invloed in De Koog door de politie werd aangehouden. Hij Isloeg op de vlucht, maar dat lieten |de agenten met op zich zitten. Ze ijj9'ngen op zoek en zagen de man hieven later met hoge snelheid rijden. ■Opde Nikadel kon hij worden aan gehouden. Uit de blaastest bleek ®t de man te veel had gedronken, anderhalf keer zoveel als toege staan. Omdat hij ook nog eens te hard reed en zich niet aan de aan wijzingen van de politie hield, werd ain rijbewijs ingenomen. ZE6 DENEER TinMERmw bAAT U VOOR 2)£ TEXELSE C04RANT ALT'jb ZO J)1EFGRaVêAO» TE WERK «JVC Na het laatste fluitsignaal werd het veld overspoeld door supporters, die vuurwerk afstaken e, it de spelers feest vierden. (Foto Joop Rommels) Het eerste elftal van De Koog is zon- minuten voortijd niet naar uit, toen de Spits Maurice de Groot bewees ech- derde goal van de middag. Daarna dag na een benauwde overwinning met tien spelers voetballende gasten ter ook in de tumultueuze slotfase brak een feest los waarover nog lang op Wiron (4-3) gepromoveerd naar zich naar 3-3 hadden teruggeknokt een neusje voor doelpunten te heb- zal worden gesproken Meer over de de vijfde klasse. Daar zag het vijf en het Koger sprookje voorbij leek. ben en maakte met het hoofd zijn wedstrijd elders in deze krant. Actie Suriname De leerlingen van de Lubertischool in De Koog zijn de afgelopen week bezig geweest geld in te zamelen voor het door watersnood getroffen Suriname. Gisteren was €1.215,56 bij elkaar gebracht. Pagina 3 a Illegale bouw Ook het nieuwe college heeft optre den tegen overtreding van bouw- en andere regels hoog in het vaandel staan. Na de geruchtmakende actie tegen tientallen gevallen van illegale bouw in vakantiecentrum De Krim krijgen dit jaar ook andere recreatie terreinen aandacht. Pagina 5 a Voedselbank De voedselbank op Texel gaat aan staande donderdag officieel van start. Na enkele maanden voorberei ding heeft de stichting Broodnodig op Texel de organisatie dusdanig op poten dat de eerste pakketten kun nen worden uitgegeven. Pagina 7 KNRM vaart uit voor jacht De Francine Kroesen van de KNRM in De Koog is zaterdagmiddag op de Waddenzee een zeiljacht te hulp geschoten. Het schip, dat van Oudeschild naar Vlieland voer, was ter hoogte van het Scheurrak vast gelopen. Samen met het bergings- vaartuig Tempest van Terschelling wist de Francine Kroesen de ruim negen meter lange Proton II los te krijgen, waarna het op eigen kracht verder kon varen. Er zat een echt paar met kind uit Amstelveen aan boord. slaapplek aan. Voordat de familie het goed en wel besefte, zaten Zoëy en zijn collega's in de huis kamer. Koenders: 'Dat was heel vreemd. Ik dacht altijd dat zulke TV-programma's werden voorge programmeerd, maar ik weet nu dat dat dus echt spontaan gebeurt. Ze stonden gewoon opeens buiten met een draaiende camera.' Het plotse linge bezoek was volgens haar zeer gezellig. Zelf kende ze de BNN- presentator een klein beetje van het zappen. Zoon Miko kende hem echter goed, onder meer van zijn radioprogramma ZoëyZo op 3FM. 'Eddy Zoëy speelt daarin wel eens mee op gitaar, dus Miko wilde hem meteen zijn eigen gitaar laten zien. Even later zat Zoëy erop te spelen.' Het vinden van een slaapplek lever de een paar hoofdbrekens op, maar dat lag niet aan de familie Honingh. Zoëy en zijn geluidsman wilden niet bij de cameraman liggen, omdat die te hard snurkte. 'Uiteindelijk is Eddy op het kantoor van Ronno gaan liggen, de geluidsman in de kelder van het kantoor en de came raman bij ons in de kelder.' Voor het slapengaan kreeg de TV-ploeg nog een Juttertje. Het leverde de familie Honingh een BNN-sticker op waarmee zij als zeer gastvrij werden bestempeld. Zoëy en kompanen brachten ook nog een nacht door bij Cees Daalder en Sandra Rouwenhorst in Den Burg en kookten mee bij burgemeester Joke Geldorp in Den Hoorn. Een nacht slapen op de veerboot zat er niet in, omdat die stand-by moest blijven voor ziekenvervoer. Wanneer de opnames worden uitgezonden, is volgens een woordvoerder van BNN nog niet te zeggen. De nieuwe afleveringen van Nu we er toch zijn moeten worden gemonteerd wor den. Het programma wordt vanaf juli op maandagavond om 21.50 uur uitgezonden. Onruststokers aangehouden Horecaportiers en politieagenten hebben in de nacht van zaterdag op zondag in de Dorpsstraat in De Koog in nauwe samenwerking twee onruststokers aangehouden. De mannen hadden in een café ruzie gezocht en waren daarom bui ten gezet. Daar gingen ze echter door met hun provocerend gedrag, reden voor portiers en agenten in te grijpen. Om af te koelen werden de twee enige tijd vastgehouden op het politiebureau. Dat creativiteit ze in de genen zit, kan de nakomelingen van Dirk Maas en Trijntje Mulder niet wor den ontzegd. Ruim twintig nazaten van de twee Texelaars exposeer den de afgelopen dagen een zeer uiteenlopend palet aan kunstwer ken in Tusse de Banke. Net zo uiteenlopend als de kunst werken, waren de nakomelingen. Er hingen werken van achterachter kleinkinderen van Maas en Mulder, maar ook van hun dochter Johanna (die 87 jaar is en tante Joop wordt genoemd) die tegenwoordig in Uit hoorn woont. Hoe groot de schare nakomelingen inmiddels is, is niet bekend. Maas eri Mulder, die op Zandvrucht aan de Rozendijk woon den, kregen destijds 15 kinderen die op hun beurt voor 48 kleinkinderen zorgden. Dat de familie Maas een hoog creati- viteitsgehalte heeft, was bekend. Ire ne Maas (een kleindochter) besloot vorig jaar echter eens een inventari satie te maken, nadat zij in de biblio theek van haar woonplaats Alkmaar een tentoonstelling van familieleden Ria Bakker en Linda Goudsblom had bezocht. De inventarisatie leer de dat de familie, die verspreid over het land woont, met alle creativiteit moeiteloos Tusse de Banke zou kun nen vullen. Onder de naam 'Het zit in de familie' nchtten de nazaten vervolgens drie verdiepingen expo sitieruimte in. Te zien waren onder meer houtsnijwerken, schilderijen, borduurwerken, tekeningen, gedich ten, beeldhouwwerken, zelfgemaak te kledij (waaronder de kostuums van DEK in Den Hoorn), kunstwerken van juthout, zelfgemaakte poppen en nog veel meer. Opmerkelijk was dat van meerdere generaties dezelfde soorten creatieve uitingen naar voren kwamen. Alle werken waren voorzien van namen en kleine stambomen om de familieverbanden duidelijk te maken. De tentoonstelling diverse nieuwe contacten op. 'Er zijn hier veel fami lieleden die elkaar voor het eerst hebben ontmoet', vertelde Lia Witte. 'Maar het klikte meteen. Dat kon je merken met het inrichten. Dat ging allemaal goed.' Tijdens de gesprek ken kwamen geregeld de onderlinge overeenkomsten naar voren. Een van de achterkleinkinderen, die op het vasteland woont, vertelde nog altijd de drang te voelen rond te kij ken en wat mee te nemen als bij op het strand is. 'En mijn zoontje heeft dat ook.' De expositie maakte ook iets los bij familieleden die in de veronderstel ling verkeerden niet zo creatief te zijn. Dat gold onder andere voor de dochters van Dirk Maas van de tuinbouw bij de Schans. Onder aan voering van Jopie Maas kwamen zij speciaal voor de expositie bij elkaar en dat leverde kunstwerken met schelpen en gedichten op. 'En nu hebben ze van zichzelf gelukkig het idee dat ze wel creatief zijn.' Met een gedicht maakten de zus sen het verschil tussen vroeger en nu duidelijk. Dirk en Trijntje moesten creatief zijn om het allemaal te red den met vijftien kinderen. 'Voor ons is het meer leuk om te doen.' Van de achterachterkleinkinderen hingen er voornamelijk kindertekeningen. Maar toch ook niet de eerste de beste. Maas: 'Er hangt er een van mijn kleinzoon Mels Buijsman (6) en daar heeft hij een prijs mee gewon nen bij de Rabobank.' Tante Joop, de enige van de generatie na Dirk en Trijntje, exposeerde zelfgemaakte borduurwerken. De expositie liep tot vandaag. Texel, Den Helder, Wieringen en Anna Paulowna gaan gezamenlijk actie ondernemen om een even tuele verplaatsing var de veerha ven in Den Helder alsnog mogelijk te maken. De gemeenten zijn niet gelukkig met het kabinetsbesluit om zeewaartse uitbreiding van havens te verbieden. In een brief aan de Tweede Kamer pleitten de gemeenten ervoor dat zij in de nieuwe Planologische Kernbe slissing Waddenzee toch een plek je voor verplaatsing vrij te maken. De Tweede Kamer is momenteel aan zet bij de vaststelling van het nieuwe ruimtelijke beleid voor de Waddenzee. De brief gaat volgens wethouder Nico Kikkert zo spoedig mogelijk de deur uit. De gemeenten doen een beroep op de Tweede-Kamerleden om de grens van het PKB-gebied bij Den Helder een stukje op te schuiven. De haven van Den Helder valt dan buiten het PKB-gebied, waardoor ze geen last meer heeft van het uitbreidingsvarbod. De Kamerleden worden volgens Kikkert herinnerd aan een motie uit 2002 die bij de vorige (en later afgebroken) behan deling van de PKB werd aangeno- Tante Joop, de 87-jange dochter van Dirk Maas en Trijntje Mulder, bekijkt e speciaal voor de expositie in Tusse de Banke opstuurde. pop die haar nicht Ria van Sambeek vanuit Australië II XI isl -'col RAM Gecombineerde krant na Pinksteren In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 5 juni, 2e pinksterdag, zal er op donderdag 8 juni een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 6 juni tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy men. De Kamer bepaalde daarin dat verplaatsing van de veerhaven mogelijk moet blijven. Begin dit jaar, toen een nieuw con cept van de PKB ter inzage kwam te liggen, bleek dat het kabinet die motie naast zich neer had gelegd. Zeewaartse uitbreidingen leiden volgens het kabinet tot 'onaccepta bele aantasting' van de natuurlijke waarden van de Waddenzee. Vol gens Kikkert is het echter verstan diger voor Den Helder op voorhand toch een uitzondering in de PKB te maken. 'Anders moet je dat allemaal in een latere fase weer bewerkstel ligen.' Het is voor de gemeenten en andere betrokken organisaties van belang om nu bij de Tweede Kamer aan de bel te trekken, omdat het uit breidingsverbod in de PKB te boek staat als een concrete beleidsbeslis sing. Dat betekent vrij vertaald dat zowel de gemeente als de provincie niet meer aan het verbod kunnen tornen als de nieuwe PKB eenmaal definitief is vastgesteld. TE X ELS eScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1