Handhaving houdt niet op bij De Krim Veel belangstelling voor Proeverij Gewonden bij botsing op Pontweg TEXELSE j COURANT ,:;V. bLSBO Ook het nieuwe college heeft optreden tegen overtreding van bouw- en andere regels hoog in het vaandel staan. Na de geruchtmakende actie tegen tientallen gevallen van illegale bouw in vakantiecentrum De Krim krijgen dit jaar ook andere recreatieterreinen aandacht. Daarnaast zal ook controlerend en zonodig corrigerend worden opgetreden in situaties waarin de (brand)veiligheid in het geding is. Verder wordt speciaal gelet op illegale bouw binnen beschermde dorpsgezichten, detailhandel in het buitengebied en naleving van de huisvestingsregels. S De tweede Proeverij op de Groeneplaats trok duizend tot vijftienhonderd bezoekers. Voor het geval het zou gaan regenen, was er een grote tent neergezet. IFoto Jeroen van Haltum) De Proeverij die donderdag in Den Burg werd gehouden, heeft een geslaagde tweede editie beleefd. Duizend tot vijftienhonderd Texe laars en toeristen bezochten het evenement op de Groeneplaats. Bezoekers konden terecht bij stands van Het Vierspan, Bruintje Beer, Texelhoeve, Freya, Osprey, de Twaalf Balken en de Lindeboom om te proeven wat zij zoal in de keuken bereiden. In verband met de dreigende regen had de organisatie al van tevoren een grote tent op de Groeneplaats laten zetten. Die bleek tijdens het evenement niet nodig te zijn, maar volgens mede-organisator Co Vermüe pakte het wel goed uit. 'Veel mensen vonden het gezellig om in de tent te zijn, dus die zetten we volgend jaar waarschijnlijk weer neer.' De stands van de restaurants stonden langs de zijkanten van de tentEr waren optredens van Make Me Smile, Big Band Texel en dvd-dj Alex van Oostrum. Volgens Vermüe is het de bedoeling volgend jaar op Hemelvaartsdag opnieuw een proe verij te houden. 'Dan kunnen we het misschien afsluiten met een spraak makend optreden met iemand als Jantje Smit of zo. Dat kunnen we dan doen rond een uur of acht, half negen als de meeste mensen wel zijn uitgegeten.' De meeste stands waren na afloop door hun voorra den heen. De gemeente heeft geen mensen genoeg om alles aan te pakken. Het constateren van overtredingen door de toezichthoudende ambte naren lukt nog wel, maar juridische mensen die de zaken verder moe ten afhandelen zijn er te weinig, zodat prioriteiten gesteld moeten worden. Het college heeft dat nu gedaan door het vaststellen van een planmatig handhavingsprogramma. Alleen incidenteel en als het om ernstige gevallen gaat, komt men ook in actie tegen overtredingen die buiten dit programma vallen. Wethouder Kikkert Door de acties van het afgelopen jaar op De Krim en de publiciteit die daaraan is gegeven, is de indruk ontstaan dat de gemeente het alleen op dit park had gemunt. Wethouder Nico Kikkert wijst erop dat De Krim is aangepakt omdat daar veel mis was. Het ziet ernaar uit dat er elders minder te handhaven valt, maar die andere recreatieterreinen zullen wel degelijk planmatig worden bekeken, voor zover dat al niet is gebeurd. Kikkert vindt overigens dat hier ook een taak ligt voor de verenigingen van eigenaren. Als het bestuur de leden weerhoudt van illegaal bou wen, kunnen ze veel misère voor komen. Op De Krim werden niet minder dan 115 overtredingen geconsta teerd. In 80 procent van de gevallen hebben de eigenaars de illegale situatie ongedaan gemaakt of er alsnog bouwvergunning voor gekre gen. De resterende 20 procent heeft de bouwvergunning nog niet uitge voerd of zit in een procedure. Den Hoorn Optreden tegen illegale bouw in beschermde dorpsgezichten is vooral nodig gebleken voor Den Hoorn waar inmiddels niet min der dan 15 overtredingen werden geconstateerd, die merendeels zijn afgehandeld. Het is nu nog een kwestie van afronden. Niet alleen werd binnen het beschermd dorps gezicht werd gekeken, maar ook langs Diek en Klif Groepsverblijven Controle op de naleving van veilig heidsvoorschriften in allerlei situ aties hoort ook tot de planmatige aanpak van dit jaar. Met name de exploitanten van groepsverblijven moeten erop rekenen dat zij con troleurs aan de deur krijgen voor een veiligheidsinspectie. Landelijk voldoen niet alle groepsverblijven aan de normen. Het gemeente bestuur wil dat er op Texel niets aan mankeert, omdat een veilig en schoon Texel in het belang is van alle betrokkenen. Groepsverblijven spelen een grote rol bij het aanbie den van slaapplaatsen aan voorna melijk jeugdige groepen en mensen die minder zelfredzaam zijn. Om die reden werden ze al in de jaren negentig verplicht een gebruiksver gunning aan te vragen. Tijdens de integrale controles wordt gelet op de constructieve veiligheid, persoonlijke veiligheid en milieu- en ruimtelijke ordeningaspecten. Nagegaan wordt of het gebouw volgens de bouwvergunning is uit gevoerd en voldoet aan de regels voor brand- en gebruiksveiligheid. Ook op 'properheid' wordt gelet. Bedrijventerrein Op het programma staat verder een 'geconcentreerde actie' tegen overtredingen van de huisvestings vergunningen en de huisvestings verordening. Daarbij moet worden gedacht aan illegale bewoning van recreatieve opstallen, bewoning onder de huur- of koopgrens en bewoning van panden die niet voor permanente bewoning bedoeld zijn. Tenslotte vermeldt het handhaving- programma het controleren op brand- Nominatie Ecomare voor Europese prijs Ecomare was een van de 43 Euro pese musea die genomineerd waren voor de European Museum of the Year Award. De uitreiking vond op 13 mei plaats in Lis sabon, de prijs werd gewonnen door CosmaCaixa, een weten schapsmuseum in Barcelona. Ecomare werd vorig jaar gevraagd aan de wedstrijd deel te nemen. Alle deelnemende musea werden in het najaar door enkele juryle den bezocht. De jury was vooral op zoek naar een vernieuwende museale opzet, die als voorbeeld kan dienen voor andere musea. Simone de Vries, hoofd informatie en presentatie, lichtte tijdens een presentatie in Lissabon de aanpak van Ecomare toe. Omdat Ecomare niet alleen museum is, maar ook opvangcentrum, educatief centrum, bezoekers- en informatiecentrum, is het mogelijk het publiek op verschil lende manieren te benaderen, de onderdelen versterken elkaar. Het aantal bezoekers maakt duidelijk dat het publiek de door Ecomare gehanteerde methode waardeert, met de nominatie voor de EMYA is ook erkenning vanuit de museum wereld een feit. veiligheid van bedrijfsgebouwen op het bedrijventerrein van Oudeschild. Aanleiding is het feit dat hier in betrekkelijk korte tijd drie gebouwen zijn afgebrand: de panden van De Graaf, Slik en Kuip. Deze branden zijn mogelijk (mede)veroorzaakt of konden zich snel uitbreiden door onveilige toestanden wat betreft gebouw, inrichting of inboedel. VERVOLG VAN PAGINA 1 Aanbesteding i gaat het om een aangenomen motie van de PvdA waarin gesteld werd dat de gemeente Texelse ondernemers bij aanbestedingen een moet bieden. In de brief wordt de burgemeester erop aangedrongen uiterlijk morgen (woensdag) antwoord te geven. Geluiden De partijen zijn verbolgen dat er van- ut het gemeentehuis vlak voor het sjiten van de inschrijvingstermijn tee verschillende geluiden hebben gidonken. Wethouder Peter Bakker m na overleg met de burgemees ter en de ambtelijke organisatie op '"«dag 19 mei aan Texels Belang feen v/eten dat er een time-out kon worden ingelast. Vrijwel tegelijkertijd i-eeg IVO vanuit het raadhuis een waarin het tegenovergestelde fond; de aanbestedingprocedure zou niet worden veranderd. Dat werd cp maandag 22 mei tijdens overleg van de projectgroep bevestigd. De wethouders waren van dat overleg met op de hoogte. Dat gold eveneens voor het mailtje aan TVO. Volgens fractievoorzitter Piet Stan daart van Texels Belang moet er dui delijkheid over het voorval komen, omdat de geloofwaardigheid van de politieke partijen in het geding is. Die lieten in het weekend tussen 19 en 22 mei aan ondernemers weten dat de procedure mogelijk toch zou worden stopgezet, terwijl zij later voor het voldongen feit stonden dat er niets veranderde. De raad kan vol gens Standaart weinig meer doen om de procedure alsnog aan te passen, maar andere organisaties kunnen vol gens de brief nog wel actie onderne men als zij menen 'in hun rechten te zijn geschaad.' De politie en de Stichting Wonen Texel laten desgevraagd weten de gestelde criteria redelijk en billijk te vinden. Volgens directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel is de gevoerde werkwijze landelijk bezien een normale werkwijze. 'Met de criteria willen we de zekerheid hebben dat we een aannemer vinden die de klus aan kan.' Volgens hem kunnen Texelse ondernemingen zich beter op de Volmolen nchten (waar diverse Texelse bedrijven aan mee werken) dan op het éénmalige project PHH-gebouw. 'Met de Volmolen is de continuïteit beter gegarandeerd.' PHH-criteria De omzetgarantie is één van de fel bediscussieerde criteria voor het PHH-gebouw. Voor het bouw- en projectmatige gedeelte van het pro ject stellen de gemeente, de politie en de SWT als voorwaarde dat een aannemer een omzet van negen miljoen euro per jaar heeft. Voor het elektrotechnisch gedeelte geldt een omzet van anderhalf miljoen euro en voor het werktuigbouwkun dig gedeelte geldt als criterium een jaaromzet van twee miljoen euro. Ook moeten aannemers ervaring hebben met soortgelijke projecten. Geflankeerd door zijn gasten gaat Frits Koom met de schaar door het lint. Camping de Koorn-aar aan de Grensweg heeft een veel betere kwaliteit gekregen in combina tie met een uitbreiding met 100 bedden. Na een moeizame voor geschiedenis van jaren was het zaterdagochtend zo ver dat het nieuwe terreindeel feestelijk in gebruik kon worden gesteld. Op de vingers gekeken door een gro te schare trouwe gasten knipte grondlegger Frits Koorn (65) het lint bij de slagboom door en even later arriveerden de eerste cara- vanners, de familie Hofstra uit Woudsend, die ter gelegenheid van het feestelijke moment een dinerbon van het naburige eet café Vincent kreeg. De opening valt ongeveer samen met het 30-jarig bestaan van de camping. In 1976 besloot Frits Koorn zijn bollenbedrijf vaarwel te zeggen en een kampeerterrein te beginnen. Verwijzend naar de situ atie waarin de bollensector nu ver keert, vindt hij dat nog altijd een van de beste beslissingen in zijn leven. De camping voldeed op den duur echter niet meer aan de eisen. De eenheden stonden te dicht op elkaar zodat 'verdunning' nodig was. Om de boel toch exploitabel te houden was tevens uitbreiding nodig. Koorn en mede-eigenaars Rob Stapersma en Simon Koorn wilden die uitbreiding aanvankelijk realiseren op een stuk land aan de noordzijde van het aangrenzende bungalowpark De Witteberg, maar daar stak de gemeente een stokje voor. Regel is dat een uitbreiding in het belang van kwaliteitsverbete ring op het bestaande terrein moet aansluiten, anders zou een nieuw bedrijf kunnen ontstaan en daar zijn de schaarse toeristische slaap plaatsen die nog kunnen worden uitgegeven niet voor bedoeld. Redding Als redders in de nood dienden zich de eigenaars van het aangrenzende schapenland aan, de gebroeders Cor en Gerard Witte. Toen die in de krant lazen over de problemen bel den ze op met de mededeling dat ze bereid waren een stuk grond over te doen. Na wat gestoei over prijs werd Koorn eigenaar van 1,7 hecta re. In het voor dit terrein ontworpen plan was onder andere een par keerplaats opgenomen die grensde aan park De Witteberg. De vereni ging van eigenaren van dat park vreesde dat de aan- en afrijdende auto's op dit terrein hinder zouden geven en maakte in het kader van de artikel 11 -procedure die voor de bestemmingswijziging nodig was, bezwaar. Door verplaatsing van het parkeerterrein kon daaraan tege moet worden gekomen. Ook enkele andere problemen die de bungalo weigenaars met de uitbreiding van de buren hadden konden uit de weg worden geruimd. Het nieuwe terreindeel is met boom singels verdeeld in tien vakken: vijf vakken voor acht caravans, vier voor vier en één voor twee. Er zijn dus totaal 58 kampeerplaatsen. Per twee plaatsen is een sanitaire unit van het bekende Meijert Boon-ont werp beschikbaar. In elke verwarm- bare unit zit een douche, toilet en wasmeubel. De verlichting werkt automatisch cn de elektriciteit die de kampeerders hier betrekken gaat via een meter, zodat in het voor seizoen, als elektrische kachels in gebruik zijn, stroom naar verbruik in rekening kan worden gebracht. Met de realisering van het nieuwe terreindeel is de uitbreiding van de camping nog niet helemaal voltooid. Er zullen ook nog acht chalets wor den geplaatst, bestemd voor par ticuliere verkoop. Deze worden gemaakt in de chaletfabriek van Keijbouw in Oudeschild. Trouwe gasten Zoals meer kleinschalige recreatie- bedrijven op Texel heeft De Koorn aar veel herhalingsbezoekers, men sen die jaren achtereen telkens weer terugkeren en goede kennissen van elkaar zijn geworden. Zij hadden zaterdag een werkzaam aandeel in het openingsfeestje en verrasten de exploitanten met geschenken. Onder hen Wim en Gerda Endeveld uit Diemen die al voor het 49ste jaar naar Texel komen, 25 jaar lang bij Job van der Vliet (nu Gortersmient) en vervolgens bij Koorn. Dn/ver en Jeannet van Abs met medewerkers v, *9 op de beurs in Tokyo. i het Japanse bedrijf Tulip n Witte Engel op Japanse beurs De Witte Engel maakt kans voet een de grond te krijgen in Japan, dienaresse Jeannet van Abs en s °rijver toonden begin deze jnaand produkten op een grote Üi,bybeurs in T°kyo. Er was veel voor. Abs en Drijver waren in Japan op rS'Hg van het Japanse bedrijf M Ir* heeft ontwikkeld .wm,,oo onderneming op Je Europese markt zijn gebracht. Japanse bedrijf wilde op de "rs met iets nieuws komen en het •°9 viel daarvoor op de vilten pro- Jftenvan de Witte Engel. Lj1 en Drijver stonden van 11 met 13 mei met vijf soorten viltpakketten op de publieksbeurs. Het Japanse bedrijf had de instruc ties bij de pakketjes in het Japans laten vertalen, er was een tolk aan wezig en Drijver en Van Abs waren van Japanse visitekaartjes voorzien. Met name de kaartjes deden volgens Van Abs meermalen het ijs breken. De Texelaars trokken veel belang stelling. Bij de workshops die ze aanboden was het de eerste ander halve dag rustig en daarna was er veel interesse. Het Japanse bedrijf beraadt zich nu over de vraag of zij de produkten van de Witte Engel verder op de markt brengt. Voor het Texelse bedrijf, dat al aan veel landen levert, zou dat een forse stap voorwaarts betekenen. De Witte Engel leverde al viltpakketjes aan een winkel in Japan, maar Tulip levert produkten rechtstreeks aan Japanse groothandels. Beschermheer voor stichting oude vaartuigen Generaal-majoor Rob Zuiderwijk, de commandant van het Korps Mariniers, is beschermheer gewor den van de op Texel gevestigde Stichting Keep them landing. Dat is een stichting waarin (oud)-mariniers van de Joost Dourleinkazerne zich hebben verenigd om oude landings vaartuigen op te knappen. Majoor Aad van Gils, secretaris van de stichting, benoemde Zuiderwijk tot beschermheer door hem 'De Gou den Pikhaak' te overhandigen. De commandant van het Korps Mari niers, die tevens plaatsvervangend commandant van het Commando Zeestrijdkrachten is, toonde zich vereerd met de titel. Hij loofde de Damesvoetbal bij Pinkstertoernooi Het jaarlijkse Pinkstertoernooi van Texel'94 wordt dit jaar voor het eerst aangevuld met een damestoernooi. Vijf voetbalverenigingen nemen damesteams waarmee waardoor Texel'94, dat ook een damesteam afvaardigt, voor hen een eigen toer nooi kan houden. Dat gebeurt zater dag vanaf 11.00 uur. De dames teams komen uit Wielingen, Heino, Langedijk, Heemskerk en Oosterend. De heren betreden eerste pinkster dag vanaf 12.00 uur de velden van Texel'94. Tweede pinksterdag begint het voetballen om 9.30 uur. Er heb ben zich in totaal 24 teams aange meld. 'Het verst weg komt dit jaar een team uit Oss', aldus organisator Hank Witte. inzet van de stichting om oude vaartuigen op te knappen tot mari tieme erfgoederen. De stichting renoveerde de afgelopen jaren een vervallen landingsvaartuig uit 1963 en bracht het vorig jaar terug in de vaart. Zuiderwijk verrichtte toen op de Mok de officiële her-indienst- stelling. Momenteel is Keep them landing bezig een landingsvaartuig uit 1956 te renoveren. De bedoe ling is dat deze op 29 juni (nationale veteranendag) voor het eerst sinds jaren in oude glorie aan het publiek wordt getoond. Ouder-kindtoernooi bij Heri Hodie Met 36 deelnemers kan het traditi onele ouder-kindtoernooi van ten nisvereniging Heri Hodie geslaagd worden genoemd. Op de banen bij het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp werd van 8.30 tot 18.00 uur een vol programma afgewerkt, waar bij veel jeugdleden met hun eigen ouders speelden en anderen zich lieten vergezellen door een seniorlid van de club. Het weer was goed en onder aanrtioediging van het in groten getale opgekomen publiek werd menig spannende wedstrijd gespeeld. Heri Hodie heeft onge veer vijftig jeugdleden. Uitslagen: Beginners basisschool - 1 .Peter Walbeek en Leo Saai, 2.Paulien Robijn en Joke Hooi schuur, 3.Tom Woestenberg en Marcel Jan sen, 4.Beau Floor Steenhuizen en Sylvia Dobben. Gevorderden basisschool - 1Jari en Theo van Maanen, 2.Mike en Fmjella van der Veen, 3.Norbert en Carla Boon. Voort gezet onderwijs, groep 1 - 1.Robin van der Helde en Leo Saai, 2.Martijn en Erwin van der Linde, 3, Stefan Hooijschuur en Chris Stolk, 4.Joris en Jitze Beintema. Voortgezet onder wijs. groep 2-1 .Liza ter Hoor en Linda Hooij schuur. 2.Silvia en Jolanda Eelman, 3.Simone en Coby van der Linde, 4.Sanne Sieprath en José Walbeek. Twee mensen zijn woensdag aan het eind van de middag gewond geraakt bij een botsing op de kruising van de Pontweg en de Westerweg bij Den Burg. Een 49-jarige man uit Alblasserdam, die op de Westerweg reed, verzuim de voorrang te verlenen aan een 45-jarige vrouw uit Den Burg toen hij de Pontweg opreed. De vrouw, die in de richting van Akenbuurt reed, werd vol in de flank geraakt. Zij liep nekletsel op, de man een hoofdwond. De bestuurders droegen beiden gordels, waardoor volgens de poli tie ernstiger letsel is voorkomen. De twee moesten zich onder behande ling van een huisarts laten stellen. Een 52-jarige vrouw die bij de man in de auto zat, bleef ongedeerd. De wagens raakten total-loss en moesten door Schoenmaker wor den weggesleept. Door de klap waren zij om hun eigen as getold. De wagen van de vrouw uit Den Burg kwam daardoor tot stilstand in een droge greppel op de hoek van de Keesomlaan en de Pontweg. Daarbij werd nog een verkeersbord omver gereden. De brandweer, die ook was gealarmeerd, hoefde niet in actie te komen om de slachtof fers uit de voertuigen te bevrijden. De kruising van de Pontweg met de Westerweg en de Pontweg is de afgelopen jaren meermalen het toneel geweest van verkeersonge lukken. Ook in april vorig jaar, janu ari 2003 en juli 2002 botsten er auto's op elkaar. v uit Den Burg kwam tot stilstand ii i sloot langs de Keesomlaan en de DINSDAG 30 MEI 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5