Texelse ruiters in Den Helder Hoge ogen voor Texelse hengst TEXELSE 7 COURANT Onderkomen bij Agrifirm Voedselbank Texel donderdag van start Voorbereiden op Ronde om Texel 'Fooienpotten voor Roparun' Bijna 1000 soorten op 1001-soortendag Titel en beker voor De Krim C1 Z Slechts twee Kleppertjes, maar een grote groep Waddenruiters nam afgelopen weekend deel aan het jaarlijkse concours in Den Helder. Johanna Wouda behaalde zaterdag met haar pony Little Star de eerste prijs bij het springen. Bij de paarden daalde er zondag een ware regen aan winstpunten over de deelnemers heen. Veel prijzen werden echter niet behaald. Marissa Roeper bleef zaterdag met Spike buiten de prijzen, maar door haar foutloze parcours verdiende zij wel twee winstpunten. Hierdoor is ze startgerechtigd voor de samenge stelde wedstrijd, waarvan de cross het belangrijkste onderdeel is. Zondag waren er in de dressuur- klasse B winstpunten voor Sifra van der Vis (180 en 185) en Frida Tuitman (183). Leome van Schaik behaalde in de klasse L2 met 191 punten een derde prijs en winstpunt. Evalien Weterings. die voor de tweede keer met Svenna in de klasse M1 startte, had met 180 punten precies genoeg voor een winstpunt. Evelien Duin behaalde in de zelfde klasse 183 en 180 punten, goed voor twee derde prijzen en twee winstpunten, Eva de Wadden meent dat de doelen van het Waddenfonds beter gefro- muleerd moeten worden en stelt voor tot die tijd alleen onomstreden projecten te subsidiëren. van der Linde behaalde met Pride Silvano in de klasse Z2 een tweede en een vierde prijs en twee winst punten (210, 207). Met Texel Partout behaalde zij in de zelfde klasse een tweede prijs en een winstpunt (219). Voor het springen hadden zich drie Waddenruiters ingeschreven. Jorie- ke Meijer bleef met Irco zowel in de basisparcoursen als in de barrage foutloos. Dit resultaat, en de stijl- punten van 43 en 46. waren goed voor een derde en een vierde prijs en vier winstpunten. Frida Tuitman behaalde met Mikado in het tweede parcours één winstpunt. Maartje Meijer bleef in het eerste parcours met acht strafpunten buiten de winstpunten en de prijzen. Haar tweede parcours met Goofy was foutloos. Dat leverde twee winst punten op, maar ze had te weinig stijlpunten (43) voor een prijs. Het L-viertal van de Waddenruiters presenteerde zich op dit concours voor de eerste maal. Door blessu res kon instructrice Bea Dekker niet terugvallen op reserves en moesten Evelien Duin, Jorieke Meijer, Frida Tuitman en Maartje Meijer het met elkaar klaren. Een kleine machts strijd tussen Maartje Meijer en haar paard Goofy haalde in het begin het ritme uit de proef. Het vervolg werd netjes afgewerkt, maar het resultaat was niet goed genoeg voor de eer ste prijs, die naar het viertal van de Amstelmeerruiters ging. De buckskm/overo-hengst Luckies Gold Piece van de Eagles Ranch uit De Waal gooide hoge ogen tijdens de zondag gehouden APHA-show in Bunschoten. Geleid door Daniëlle Kaczor en Hilda van Leeuwen wist hij overwinningen te halen in zowel de amateur halter stallions-klasse als de open halter stallions-klasse. Hierdoor mocht hij deelnemen aan de finale, waar hij eindigde als grand champion stallion De overwinnin gen worden geregistreerd bij het stamboek van American Paint Hor ses in Amenka. Luckys Gold Piece werd door medewerkers van de Eagles Ranch in 2004 naar Neder land gehaald om de Nederlandse fokkerij te versterken. Inmiddels zijn er op Texel tien nakomelingen geboren Tijdens de dekperiode is hij te vinden in de weiden van de Eagles Ranch De rest van het jaar beindt hij zich in Wassenaar om zich onder leiding van trainer Hilda van Leeuwen voor te bereiden op shows. DINSDAG 30 MEI 2006 Ter voorbereiding op de Ronde om Texel, die op 17 juni wordt gevaren, tuigden Dirk en Albert Pool afgelo pen weekend hun nieuwe Mattia 18 op. Nog zonder reclame, al zal de catamaran dit jaar varen onder de vlag van TX Kossen en Strandpavil joens Paal 17. Dirk Pool werd vorig jaar bij de start uitgeschakeld door een aanvaring. Dat was met een andere fokkemaat, omdat Albert uit de wedstrijd was gehaald omdat hij nog te jong was om mee te mogen varen. Dirk en Albert Pool behaalden vorig jaar goede resultaten in de voor rondes. Dit jaar proberen ze het opnieuw in de formule 18-klasse met een nagelnieuwe Mattia 18. Dit nieuwe type heeft een bredere romp, waardoor een hogere snel heid kan worden gerealiseerd. Het duo Pool heeft al menig zeilwed strijd gewonnen. Afgelopen week end verschenen ze aan de start bij het multiklasseweekend in Katwijk in de klasse open-groot. Nu volgen de wedstnjden van de Cocksdorper Kustzeilveremging (CKZ) en de Ron de om Texel. Het duo is van plan om behalve aan de race zelf ook aan alle wedstrijden in de week daaraan voorafgaand deel te nemen, inclu sief de Dutch Open. De voedselbank op Texel gaat aanstaande donderdag officieel van start. Na enkele maanden voorbereiding heeft de stichting Broodnodig op Texel de orga nisatie dusdanig op poten dat de eerste pakketten kunnen wor den uitgegeven. Er wordt gestart met vijftien gezinnen en alleen staanden die zich hiervoor heb ben aangemeld. Voorzitter Bart Witte verwacht dat dit aantal zal groeien als breed bekend wordt dat de voedselbank daadwerke lijk is gestart. Het nieuwbakken bestuur heeft achter de schermen hard gewerkt om alles rond te krijgen. Belangrijk ste obstakel vormde lange tijd het vinden van geschikte huisvesting waar de pakketten kunnen wor den samengesteld. Dat probleem is (voorlopig) opgelost, want Agrifirm heeft een ruimte in de loods aan de Bernhardlaan beschikbaar gesteld. De bedrijfshal wordt gebruikt voor de opslag van graan, maar heeft een afgeschermd kantoor dat door de stichting Broodnodig op Texel in elk geval to; eind van het jaar mag worden gebruikt. Vrijwilligers hebben het nieuwe onderkomen geschilderd en met de hulp van Texelse bedrijven is het kantoor voorzien van nieuw zeil op de vloer, een koelkast en vrieskist. De Texelse voedselbank heeft zich aangesloten bij het landelijke netwerk, dat wordt gecoördineerd vanuit Rotterdam. 'Wij wisten dat bij de oprichting van onze stichting met, maar eigenlijk hadden we ons eerst moeten aan melden bij Rotterdam, want er is voorlopig een stop op het oprichten van nieuwe voedselbanken', aldus secretaris Brigida van Lieshout. Door een explosieve toename van het aantal voedselbanken in ons land is Voedselbank Nederland op de vingers getikt door de Euro pese federatie van voedselbanken. In groter verband wordt een voed selbank gezien als een organisatie die levensmiddelen verzamelt en doorsluist naar instanties die zor gen dat deze hulppakketten op de goede plek terechtkomen. In Neder land ontstaan echter steeds meer (particuliere) initiatieven, waarbij ingezamelde producten direct wor den verstrekt aan mensen die dat nodig hebben. 'Daarom hebben wij ons nu aangesloten bij Den Helder, zodat we in feite functioneren als een dependance van die afdeling en gebruik kunnen maken van hun expertise', licht voorzitter Bart Witte toe. Momenteel wordt gewerkt aan de realisatie van een Nederlandse federatie van voedselbanken met zo'n acht tot tien distributiecentra door heel Nederland. De aangesloten voedselbanken geven aan Rotterdam door hoe veel pakketten zij nodig hebben. Die worden daar samengesteld met (houdbare) producten van grote leveranciers. Het gaat om goederen die om uiteenlopende redenen met meer in de schappen liggen, maar die nog wel 100 procent goed zijn. Die basispakketten worden lokaal aangevuld met versproducten. De Helderse voedselbank, die nu ruim een maand draait, verspreidt weke lijks 60 pakketten, Texel begint met 15 stuks. De stichting haalt die af in Den Helder en op de donderdag ochtend worden de kratten aange vuld met lokale versproducten. De aanvoer daarvan is sterk afhanke lijk van het aanbod door Texelse bedrijven. 'We hebben al contacten over brood en aardappelen en ook zijn slagers benaderd.' In eerste instantie moeten de mensen die voor een voedselpakket in aanmer king komen dit zelf afhalen. 'Als er mensen zijn die fysiek niet in staat zijn om dat te doen, hebben we geregeld dat het pakket op discrete wijze wordt thuisgebracht', vertelt Van Lieshout trots. Zij is dagelijks bezig om bedrijven, instanties en Texelaars warm te maken voor het initiatief. De mensen die nu bij de Texelse voedselbank staan ingeschreven, hebben zichzelf aangemeld. De gemeente en de stichting De Waer- den, die zich op Texel bezighoudt met schuldhulpverlening, willen daar in verband met de privacy geen bemoeienis mee hebben. Volgens Van Lieshout wordt wel gewerkt aan een manier om te toetsen of iemand voldoet aan de criteria van de voed selbank. 'In Den Helder vindt de screening plaats door het maat schappelijk werk. Misschien is dat ook voor Texel de beste oplossing. Daarover moeten nog gesprekken plaatsvinden.' In elk geval wil de Texelse stichting zich zoveel moge lijk conformeren aan de criteria die de landelijke organisatie hanteert. Die gaat uit van een besteedbaar inkomen (na aftrek van huur en vaste lasten) van maximaal €150,- voor een alleenstaande en €50,- extra per gezinslid en €25,- voor kinderen. Verder moeten de-betrok ken vrijwilligers de privacy van de mensen die een pakket ontvangen garanderen. Chris Spee met zijn vader achter de bar. Graag aandacht voor het goede doel' (Foto Harry de Graaf) 'Het gaat niet alleen om het geld, maar ook om het gevoel. Ik zou willen dat ook Texel zijn steentje bijdraagt aan de Roparun'. Dat zegt Chris Spee (37) exploitant van café De Jutter in De Koog. Hij is nauw betrokken bij Rot terdam-Parijs Run, een jaarlijkse estafetteloop, met 550 kilometer de langste nonstop-estafette ter wereld. Het is een sponsorloop die vorig jaar 2,4 miljoen euro opbracht ten bate van de pal- liatieve zorg voor mensen met kanker. Die zorg is erop gencht het leven van de patiënten in de laatste fase zo dragelijk mogelijk te maken. Trachten leven toe te voegen aan de dagen, waar geen dagen meer kunnen worden toegevoegd aan het leven. De run gaat op 3 en 4 juni van start in Parijs en de finish is tweede Pink sterdag op de Coolsmgel in Rotter dam. Er doen meer dan 200 teams van elk ongeveer 25 personen aan mee. Chris Spee is net als vorig jaar cateraar in het team van fruitimpor- teur Hispafruit, waann acht eigen lijke lopers zijn opgenomen. Spee hoopt ook op Texel geld voor het evenement los te krijgen. 'Ik sloof me er graag voor uit, want het doel spreekt me erg aan. Dat zal ook wel komen omdat ik mijn moeder drie jaar geleden aan kanker heb verloren'. In De Jutter staat de fooienpot het hele Pinksterweekend prominent op de bar en de inhoud gaat naar het goede doel. Spee hoopt dat dit voorbeeld door de overige Texelse horeca wordt gevolgd, want dan zou er een mooi bedrag kunnen uit komen. Hij droomt ervan dat Texel ooit een eigen Roparun-team op de been kan brengen, maar zover is het nog niet. Overigens kan het doel ook worden gesteund door het kopen van loten, sponsoring en het storten van bij dragen op rekening 84.77.55.703 ten name van van A. Breederland met vermelding Hispafruit team 132. Nadere informatie staat op website www.hispafruit-roparun-team.nl Kleine subsidies uit Waddenfonds [jdsns de 1001 -soortendag werd ook in sloten op zoek gegaan naar de daar levende dieren en planten. (Foto March Heijnan) Ook kleine projecten moeten kans maken op steun van het Wadden fonds. Dat is de mening van de Raad voor de Wadden, opgeno men in het Uitvoeringsplan Wad denfonds, dat op verzoek van het ministerie van VROM is uitgebracht. De Raad voor de Wadden is tegen het instellen van een minimumgrens voor subsidie. De raad vindt dat kleinschalige, lokale projecten ook een middel kunnen zijn om het doel van het Waddenfonds te bereiken, herstel en ontwikkeling van Waddenzee en Waddengebied. Ook vindt de raad dat het uitvoeringsplan volledige duidelijkheid moet verschaffen over de eisen waaraan subsidie-aanvra gers moeten voldoen en dient de wijze waarop aanvragen worden beoordeeld en gewogen, helder te worden aangegeven De Raad voor waren. Een dier met een bijzondere naam was de lugubere glijer (een platworm). In de Mokbaai werd sui kerwier gevonden. De feestelijke presentatie van de 1001-soortendag vond zondag plaats tijdens de natuurmarkt bij Ecomare. De markt trok meer dan 800 bezoekers. De 1001-soorten dag is een initiatief van het landelijk netwerk bezoekerscentra en vond op nog 28 andere locaties plaats. De resultaten van de tellingen zijn te vinden op www.bezoekerscentrum. info. De 959 soorten waren als volgt verdeeld: planten 506 soorten, geleedpotigen (insecten, spinnen, krabben) 160, vogels 138, sponzen, weekdieren en dergelijke 65, pad destoelen en korstmossen 32, vis sen 19, eencelligen 18, zoogdieren 15, amfibieën 6. 'Faunabeheer provincie faalt' Texelse boeren die het recht in eigen hand namen en in natuurge bied Dijkmanshuizen vogelnesten vernielden drukken de provincie volgens Statenleden W.J.M. Holt- huizen (WD) en C.P.J. van Diest (CDA) met de neus op de feiten; het beleid ten aanzien van fauna beheer en de daarop gebaseerde uitvoeringsbesluiten ter bestrij ding of verjaging van schadelijke diersoorten faalt. De politici verwijzen naar de in juni 2005 vastgestelde Nota Natuurbe leid Noord-Holland. 'Daarbij is de basis gelegd voor een goed uitge wogen en onderbouwd natuurbe leid waarop een zeer uitgewogen natuurbeheer zou kunnen worden gebaseerd. Eveneens is vorig jaar het nieuwe Faunabeheersplan vast gesteld.' Dat inmenging van de rechter er voor heeft gezorgd dat er geen schadelijk wild in daartoe aangewezen gebieden mag worden afgeschoten en dat er geen nesten van de grauwe gans mogen worden verstoord, heeft volgens de WD voor een schrikeffect gezorgd. 'GS hebben toen beloofd zeer voort varend aan het werk te gaan. Hier is echter niets op gehoord. Wel kwam er bericht van Texel, waar een aantal boze boeren het recht in eigen hand nam, een natuurreser vaat introk en een grote hoeveel heid nesten heeft vernietigd. Dit schokkende feit drukt ons met de neus op de werkelijkheid.' Waar het natuurbeheer in andere provincies wel werkt, faalt dat volgens de WD in Noord-Holland. 'Wij doen het dus fout!' De WD meent dat goede juristen in enkele dagen tijd in staat zijn om aan te geven wat er precies in de ontheffing moet staan om in de rechtszaal stand te houden. De liberalen doen daarom een beroep op GS juridische hulp in te huren. ■Wis het bekertoernooi te winnen, teCi)en de zaalvoetballers van De U torn C1 het toch al zo succes je seizoen vrijdag nog wat extra üfens gegeven. Hoewel coach Klaas ♦an den Berg ontbrak en ook twee speters afbericht hadden gedaan, buit vrij eenvoudig bin- ld. In de halve finale bood De Krim C3 nog flink tegenstand, maar werd het toch 2-0. In de finale Wachtte daarna De Krim C2, dat fch in de andere finale na straf- an De Koog C1 had tbaBer /eng? lO IS 5 ;ng$ htend< iw; ontdaan. De Krim C1 was favoriet, maar pakte het karwei serieus aan, omdat in de competitie eenmaal van De Krim C2 was verloren, in de eni ge wedstrijd van het seizoen waarin C1 er niet in slaagde te scoren. Ditmaal speelde het vlaggenschip van De Krim voortreffelijk. Binnen twee minuten stond het 1 -0, waarna de score gemakkelijk werd uitge bouwd. Pas na drie treffers deed De Krim C2 iets terug, maar verder liet De Krim C1 het niet komen. c' "eroverde vrijdag de Texelse zaalvoetbalbeker bij de C-junioren. Van links jj-i: recf"S; koen Witte. Alwm Zwaan. Malk HuismanGuido Uriot, Coen Dros, Bas aprasf T°m Van den Brink. Coach Klaas van den Berg ontbreekt op de foto, evenals vervangers Peter Dros en Bert Huisman. Hoewel de 1001 soorten niet werden gehaald, is de organi- heel tevreden met de 959 verschillende planten en dieren die de driehonderd deelnemers de 1001-soortendag zater- hebben geteld. De meeste bijzondere vondst was die van de hoef van een steppewisent uit de qsbjd. Deze was met de zandsup- pletie op het strand bij Wester slag terecht gekomen. vond plaats vanuit het loekerscentrum van het natio- naai park Duinen van Texel en Eco- nare. Tientallen deskundigen gin gen samen met bezoekers op pad ïulere0,11 ^'nnen 24 uur zoveel mogelijk soorten te tellen. Er werden zoek tochten gehouden naar vleermuizen hi vogels en langs strand en sloot. Er werd gezocht naar braakballen |en zeewieren en planten en dieren a in het boerenland. Ook werd iedere drie uur een trek gedaan met een sleepnet. Daaruit was duidelijk te zien dat 's nachts andere dieren worden gevangen dan overdag, 's Nachts werd bijvoorbeeld veel gul gevangen (jonge kabeljauw), slijm- vis en pitvis. Overdag vertonen deze vissen zich niet zo dicht onder de kust, uit angst voor rovers als meeu wen. visdiefjes, noordse sterns en aalscholvers. Er werd één vogelsoort meer geteld dan in 2004. Onder de vogels waren ook veel zeldzame soorten: rood- mus, temminck's strandloper, paar se strandloper, krombekstrandlo- per, witbuikrotgans, zomertaling en morinelplevier. Het aantal insecten was juist veel kleiner dan in 2004 en ook werden minder paddestoelen gevonden. Hierbij moet wel worden meegeteld dat er voor deze soorten dit jaar minder experts beschikbaar r'ig'S-J Jaap Waverijn prolongeert titel tap Waverijn heeft zondag op s golfbaan zijn titel van jeugd kampioen geprolongeerd. Hij won Alan Rijksbeker met 90 slagen touto. Alan Rijks was de architect van de golfbaan. Met een stevige wind, maar een lekker zonnetje, nacden de mannelijke deelnemers Kn zware dobber aan de meespe lende dames. Eerste na verrekening van handicap werd Lise van Zuije- at 'vit slagen netto). Tweede werd Floor van Schendel uit Amsterdam (67), derde Thomas Wassenaar (82). Door schoolvakanties en examens deden niet alle jeugdleden aan de wedstrijd mee. Longest drives werden geslagen door Jaap Waverijn en Lise van Zuilekom. Waverijn sloeg ook de neary. Ondanks de stevige wind werden vier birdies geslagen. Door Jaap Waverijn op hole 16, door Jaap Hoogenraad op holes 6 en 7 en door Thomas Wassenaar op hole 17.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7