Blauwe vlag voor alle strandslagen Cjrocn ZwartsJexels in het hart NMa velt oordeel over criteria PHH-gebouw —si Verlate grasoogst komt toch nog op gang Nieuws van de provincie Proef loopt tot en met oktober Francine Kroesen KNRM verhuist naar Oudeschild v M m wiKBm Vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12080 VRIJDAG 2 JUNI 2006 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag De KNRM wil reddingboot Fran cine Kroesen, die nu nog in De Koog staat, bij wijze van proef tot en met oktober in de vereni gingshaven in Oudeschild stati oneren. De reddingmaatschappij heeft vergunning aangevraagd voor een klein boothuis en het van een container. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Anders dan de Zalm kan de vorig jaar mei in gebruik genomen opvol ger Francine Kroesen, momenteel met vanaf het strand bij De Koog worden gelanceerd. Met als gevolg dat het vaartuig voor een actie eerst naar Oudeschild moet wor den gebracht. Al met al duurt het een half uur voordat de boot in het water ligt en dat is ongeveer dubbel g dan de norm van de KNRM, dietien tot vijftien minuten het maxi male vindt. Bedoeling is dat er in de vereni gingshaven een drijvend boothuis komt, met een bootlift waarbij de Francine Kroesen in ruststand uit het water steekt, zodat er aan de onderzijde geen aangroei plaats vindt. Op de wal komt tijdelijk een kleine container, voor de opslag van pakken, zwemvesten en andere uitrustingsstukken. Om de spullen droog te houden wordt het een ver warmde ruimte. De Zalm en de truck blijven voorlo pig in De Koog gestationeerd, om te zorgen dat de redders ook bij een calamiteit op de Noordzee of op of nabij het strand snel assistentie kunnen verlenen, wat de KNRM ook als voorwaarde stelt. De redding maatschappij benadrukt dat het een proef betreft, die na oktober zal wor den geëvalueerd. Afhankelijk van de uitkomst zal worden besloten of de Francine Kroesen een permanente plek krijgt in Oudeschild, of dat het boothuis in De Koog zodanig wordt vernieuwd dat dit nieuwe schip wel vanaf de kust kan worden gelan ceerd. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) moet een oor deel vellen over de hoogte van de aanbestedingscriteria voor het PHH-gebouw en de juistheid van de gevoerde aanbestedingspro cedure. Het college heeft de pro cedure en de criteria voorgelegd et de 'kartelpolitie'. De NMa {«ft naar verwachting binnen tien dagen uitsluitsel. Dat blijkt een brief die het college woensdag aan Texels Belang, CDA en GroenLinks heeft gestuurd. De coalitiepartijen hadden burgemees ter Joke Geldorp om opheldering gevraagd naar aanleiding van de discussies die rond de hoogte van de aanbestedingscriteria voor het toekomstige hulpverleningsgebouw aan de Pontweg zijn ontstaan. Het college bestrijdt in de brief dat de criteria te hoog zijn. 'De criteria :zi|n hoog, maar niet disproportio neel (buiten proporties)', aldus bur gemeester en wethouders. Het col- wijst erop dat tijdens overleg op maandag 22 mei (de laatste dag van de aanbestedingsprocedure) de politie en de Stichting Wonen Texel (SWT) de vraag is voorgelegd om de selectiecriteria opnieuw ter discus- se te stellen, maar dat de politie en de SWT daar niet toe bereid waren. Ook adviesbureau HEVO, de' «terne projectleider van het PHH- gebouw. adviseerde volgens de trë de cnteria niet bij te stellen, het college erkent dat de hoogte van de bekritiseerde omzetgaranties atitrair" is omdat daar geen wet ting of wettelijke nchtlijnen voor testaan. Volgens jurisprudentie zou sprake zijn van 'disproportionele' 6,3sn als de vereiste gemiddelde paromzet van een aannemer mini maal vijf keer hoger is dan de bouw kosten. Dat is bij het PHH-gebouw niet het geval. Volgens het zogehe ten Adviescentrum Aanbestedingen Burgelijke en Utiliteitsbouw zijn de omzetgaranties wel hoog in verhou ding tot de omvang van het pro ject. Gemeente, politie en Stichting Wonen Texel gaven eerder aan dat zij met de criteria echter voldoende waarborgen willen inbouwen om er zeker van te zijn dat het gebouw, dat grotendeels met publiek geld wordt betaald, tijdig goed en dege lijk wordt gerealiseerd. De kosten zijn geraamd op bijna zeven miljoen euro. Daarvoor wordt 1,2 miljoen euro door de SWT betaald, de rest komt voor rekening van de gemeen te en de politie. Het college schrijft niet te zijn afge weken van kaders die de raad heeft gesteld, zoals de coalitiepartijen in hun brief hadden verwoord. Zij had den het college gewezen op een motie van de PvdA waarin bepaald werd dat de gemeente Texelse ondernemers bij aanbestedingen een kans moet bieden. Het col lege antwoordt dat 'de gemeente een inspanningsverplichting heeft om Texelse ondernemers zoveel mogelijk kansen te bieden.' Vol gens het college heeft zij aan die verplichtingen voldaan door op 22 mei bij de andere partners in de projectgroep van het PHH-gebouw te pleiten voor een nieuwe discussie over de criteria. Dat leidde echter niet tot aanpassingen, maar het gezamenlijk besluit de procedure en de criteria onveranderd te laten. Het college schrijft zich er bewust van te zijn dat een aannemer bij de rechter opschorting van de bouw Lees verder op pagina 5 - V' v.; X--' -r Zeker drie weken later dan normaal laatste weken zetten de rem op en werd het gras aan de kuil gere- en Jacques Hm de trekker bestuurt, is de grasoogst dan toch nog op de grasgroei, waardoor maai- en den. Zoals op de foto op het land Volgens Westdorp is de kwaliteit gang gekomen. Een laat voorjaar, andere machines in de schuur ble- van Piet Veeger aan de Nieuwlan- van het gras redelijk, maar wisselt daarna een droge periode met als ven. Deze week kon de apparatuur derweg, waar Adrie Westdorp van het per perceel klap op de vuurpijl de kou van de dan toch uit het vet worden gehaald loonbedrijf Van der Star de kneuzer Spookfacturen Bruiloften Texel kent volgende week dins dag een lichte verhoging van het aantal bruiloften. Dinsdag is 6 juni wat in cijfers tot de bijzondere combinatie 06-06- 06 leidt. Vier bruidsparen geven elkaar die dag het jawoord en dat is volgens een woordvoer der van de gemeente meer dan normaal. Voor een andere bij zondere dag in juni (dinsdag 20 juni ofwel 20-06-2006) zijn geen huwelijksplechtigheden bij de gemeente gereserveerd. Gratis bootreis Een storing aan de pinautomaten leverde menig reiziger uit Den hel der donderdagmorgen een voor deeltje op. Toen het bij vertrek van de eerste boot niet lukte om het noodsysteem tijdig aan de praat te krijgen, besloot TESO auto's, vrachtwagens en andere voertuigen maar gratis de boot op de laten gaan, zodat de boot kon vertrekken. Via registratie van de kentekens verwacht de bootdienst de kosten in een aantal gevallen te kunnen verhalen. Bij de tweede boot was het euvel weer verholpen. Oranje badplaats aan het WK voetbal in De Koog de oranjekoorts ■n. Je ziet het in één oog- aan de Dorpsstraat, die over fle he,e lengte van oranje vlaggetjes js voorzienDaar was meer dan vijf kilometer vlaggenlijn voor nodig die d9-zag hoog boven de straat werd 9®pannen. Dat was een flinke klus 0® op kosten van de Koger eve- vmentenstichting met behulp van ,een teftnjck (inzet) werd uitgevoerd door horeca-exploitant Arnold Kaer- cher en enkele assistenten. De dui zenden plastic vlaggetjes zijn niet alleen te zien, maar ook te horen. Ze klapperen door de harde wind zodat ze met zijn allen een enorm geruis veroorzaken. Echt hinderlijk is het niet en een enkele exploitant noemt het zelfs een voordeel, want door dit achtergrondlawaai zou het voor gemeentelijke handhavers moei lijk of onmogelijk zijn om eventuele overschrijding van de geluidsvoor schriften te meten. (Foto's Hafry de Graaf) Politieoptreden tijdens Luilak De politie Noord-Holland Noord waarschuwt jongeren ervoor dat Luilak, dat zaterdag gevierd wordt, geen vrijbrief is voor het aanrich ten van vernielingen. Daarbij wil zij vooral ook ouders op hun ver antwoordelijkheid wijzen. 'Sommige ouders verlenen hun kinderen toe stemming om er aan mee te doen. Ze zijn soms verbaasd wanneer de politie hen meldt dat hun kind is opgepakt wegens het plegen ven vernielingen', aldus de politie in een persbericht. Het smeren met zeep is een overtreding, het gooien van boter of eieren zelfs een misdrijf, aangezien er voor het reinigen soms professionele apparatuur nodig is. De laatste tijd steekt ook het gebruik van pur-schuim en secondenlijm de kop op. Sloten of automaten die worden dichtgesmeerd, betekenen vaak schadeposten van vele hon derden euro's'. De politie zet tijdens de luilakviering extra agenten in en treedt waar mogelijk op, maar doet ook een oproep op ouders om hun kinderen te begeleiden en zeker niet alleen met materialen de straat op te laten. De Texelse stranden horen opnieuw bij de top van het land. Alle negen Texelse strandslagen van paal 9 tot en met paal 28 krij gen dit jaar voor de derde keer op rij de blauwe vlag. Waddenhaven Texel krijgt eveneens de interna tionale milieuonderscheiding die garandeert dat de stranden en de haven schoon en veilig zijn. De onderscheiden strandslagen zijn het Hoornderslag, Jan Ayesiag, Westersiag, paal 17, paal 19, paal 19,5, paal 20, paal 21 en paal 28. Texel beschikt daarmee over een kwart van alle blauwe vlaggen die de ANWB langs de gehele Neder landse kust aan stranden heeft toe gekend. Paal 21. paal 28 en de Waddenhaven krijgen hem voor de vierde keer. De blauwe vlag is een initiatief van de internationale Foundation for Enviromental Education (FEE). De vlag staat garant voor een uitste kende zwemkwaliteit van het water, goede sanitaire voorzieningen, voorzieningen voor gehandicapten en een hoge mate van veiligheid. Voor de jachthavens geldt ook dat het water en de kades schoon zijn en dat het afval gescheiden wordt ingezameld. De onderscheiding worden toege kend door de ANWB die namens de FEE controleert of de stranden en de jachthavens aan de criteria voldoen. De vlaggen, die moeten worden aangevraagd, worden niet per definitie verleend. Katwijk raakte hem dit jaar kwijt, omdat de zwem waterkwaliteit niet aan de normen van de FEE voldeed. Voorzitter Jur Schuiringa van de Verenigde Strandexploitanten Texel is blij met de toekenningen. 'Je bent er toch met elkaar voor bezig om dit te bereiken.' Volgens Schuiringa maken de strandtenthouders zich wel zorgen over de vraag in hoe verre de veiligheid voldoende gega randeerd blijft. 'We zitten met het probleem dat de strandbewakings- posten van Staatsbosbeheer niet meer in de duinen mogen staan, maar op het strand moeten komen. Dat betekent dat je minder over zicht krijgt. Dat is een punt dat een probleem kan worden.' Schuiringa wil met de ANWB bespreken wat het verplaatsen van de strandbewa- kingsposten voor gevolgen voor het toekennen van de blauwe vlag kan hebben. De strandexploitanten wil len het onderwerp nog eens bespre ken tijdens overleg over het strand. Afgelopen seizoen stond een deel van de strandbewakingsposten al op het strand in plaats van in de duinen. Bij het Waddenhaven worden dit jaar opnieuw Blauwe Vaantjes uit gereikt. Schippers krijgen die als zij een overeenkomst ondertekenen waarin ze verklaren zich te houden aan 'gouden regels' om zorgvul dig met het Waddengebied om te gaan. Volgens voorzitter Jook Nauta van de Waddenhaven loopt het met de vaantjes echter niet storm. 'We hebben er afgelopen jaar nog geen twintig uitgereikt. Dat zouden er meer kunnen zijn.' 'Betaal veerhaven uit Waddenfonds' Een eventuele verplaatsing van de veerhaven in Den Helder zou gefinancierd moeten worden uit het Waddenfonds. Dat voorstel heeft D66 in Provin ciale Staten van Noord-Holland deze week gedaan. De partij heeft Gedeputeerde Staten gevraagd of zij brood ziet in financiering op die manier. Verplaatsing van de veer haven kost, als het ruimtelijk gezien mogelijk zou worden in de nieuwe PKB Waddenzee, naar verwachting zo'n honderd miljoen euro. Uit het Waddenfonds, dat nog in het leven moet worden geroepen, kunnen onder meer economische projec ten in het Waddengebied worden gesteund. c er ^eS L®e Ae j WO»»"' tfooro- Natuur en recreatie in Noord-Holland Zomerse activiteiten in uw eigen omgeving! Kijk in deze krant! No'irf Ssllan Nieuwe trainer ZDH Eigenlijk wilde hij na tien jaar de jeugd van Texel'94 te hebben getraind wel eens iets anders. Maar toen ZDH-voorzitter Jaap Lap hem vroeg het eerste elftal van de vereni ging in Den Hoorn voor zijn rekening te nemen, ging Jan den IJzerman na enig twijfelen toch overstag Pagina 7 a Strandruzie Strandexploitanten en de gemeente liggen opnieuw in de clinch over het plaatsen van bouwwerken op het strand. Deze keer gaat het om een bouwvergunning die het college verleende aan de nieuwe surfschool Ozlines om bij paal 17 een opslag container van achttien vierkante meter te plaatsen. Pagina 9 a Poppenhuis Het poppenhuis dat te zien is op de tentoonstelling Op kleine schaal in museum de Oudheidkamer in de Binnenburg mag zonder overdrijven uitzonderlijk worden genoemd. Vele jaren hebben Wil en Rienk Gaas beek gewerkt aan een schaalmodel van een huis, waarin woning, interi eur en decoraties tot in de perfectie en exact op de juiste schaal zijn nagemaakt. Pagina 2 Subsidie Broadway De gemeente geeft een subsidie van maximaal €4.600,- aan de Stich ting Theateractiviteiten Texel voor de organisatie van het Hoornder Broadway in het komende week end. Het geld is een bijdrage in het nadelige saldo dat op €9.743,- wordt geraamd. De organisatoren denken 2.800 kaarten te verkopen. (Advertentie) In Den Burg zijn opnieuw spook facturen van het bedrijf TG Online opgedoken. Op de factuur staat een bedrag van €284,41 vermeld dat bedrijven moet betalen voor vermel ding in een digitale telefoongids. Het is echter geen nota voor geleverde diensten, maar een aanbieding. Bij de Stichting Acquisitiefraude wordt gewaarschuwd voor TG Online. De Reclame Code Commissie heeft de organisatie begin dit jaar gesom meerd te stoppen met het verzen den van de spookfacturen. EHBO bij evenementen Organisatoren die tijdens hun eve nement gebruik willen maken van de diensten van de EHBO'ers van het Rode Kruis, dienen dit zo spoe dig mogelijk kenbaar te maken aan Wil Bonne, die de coördinatie hier van heeft overgenomen van Riet Goeman. Bonne is bereikbaar via tel. 313636. Dwergsterns terug Vier paartjes dwergsterns hebben een nieuw nest gebouwd op de Hors, nadat hun eerste nest bij de storm van 19 mei was wegge spoeld. In samenwerking met Vogel werkgroep Texel heeft Staatsbosbe heer - op verzoek van de mariniers van de Joost Dourleinkazerne - het broedgebied afgezet met borden en touwen. Daarbij werd ook een nest gevonden van een strandplevier. De laatste jaren rees steeds vaker de vraag of deze nog wel op het eiland zou broeden. Ook werden nesten van de meer algemene bontbek- plevier aangetroffen. De afzetting is nodig om te voorkomen dat wande laars de nesten verstoren. Om de jongen zoveel mogelijk kans is te geven, is het van belang dat honden aan de lijn worden gehouden. iKfï* gemeentetexel De gemeentelijke huisvuil- routes rond Pinksteren zijn gewijzigd. ^J||^ Zie verder pagina 8 TEXELSEÖCOURANT Gecombineerde krant na Pinksteren In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 5 juni, 2e pinksterdag, zal er op donderdag 8 juni een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 6 juni tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld ae Rooy TEXELSE-'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1