We worden wild van rit over het strand' S IÏIÜ J 'Na negentig meter had ik er honderd opzitten' Uitzonderlijke prestatie gebroeders Hin II Planken aangespoeld op strand TEXELSE 9 COURANT Vierduizend bezoekers Pinksterevenement Gouden koe voor 35 jaar eerste klas kwaliteitsmelk Honderdveertig deelnemers trekkertrek DONDERDAG 8 JUNI 2006 Het Pinksterevenement van de Oude Trekker en Motoren Vereni- gng begint internationale trekken krijgen. Het evenement, dat afge lopen weekend ruim vierduizend bezoekers trok, had onder andere Engelse, Duitse en Belgische deel nemers binnen de gelederen. ko Schipper van de OTMV bekijkt rr mie motoren die opgesteld waren. f Terry Heath en Karl-Josef Lingscheidt een paar Met twee regelmatig lopende land bouwmachines naast zich, zit hij rustig in het zonnetje. De gepensi oneerde Terry Heath uit het Engelse Somerset heeft speciaal voor het Pinksterevenement de oversteek naar Texel gemaakt. Een jaar gele den stond hij met zijn apparaten al eens in Nuenen en Almere waarna Nederlandse vrienden hem attent maakten op het Texelse evene ment. Het bevalt de Engelsman. 'Dit is ook wel een mooi eiland.' De machines die hij toont, heeft hij eigenhan dig gerenoveerd nadat hij ze in belabberde staat bij boerderijen had aangetroffen. Ze dateren uit 1912 en 1915 en werden in de loop der jaren voor allerhande werkzaamhe den in de landbouw gebruikt. Thuis in Engeland heeft hij er nog twaalf staan. Het renoveren en opknap pen, is een hobby. 'Van beroep ben ik houtbewerker geweest.' Karl-Josef Lingscheidt uit het Duitse Lindlal werd eveneens door vrienden op het Pinksterevenement gewezen. Twee jaar geleden was hij er voor het eerst als bezoeker, deze keer is hij met een oude trek ker van zijn Nederlandse vrienden aanwezig. 'En over twee jaar kom ik met mijn eigen trekker uit Duits land.' Lingscheidt had de eer het evenement te openen. Hij deed dat door met een trekker een stapel strobalen omver te rijden. Hij heeft het eveneens naar zijn zin. 'Het is heel goed allemaal', zegt hij, terwijl hij rondkijkt. 'En er staan ook veel oude trekkers.' In totaal waren op het land van Gerard, Judy en Bastiaan Witte zo'n tweehonderd trekkers verzameld waarvan sommigen nog uit het begin van de vorige eeuw dateer den. Er waren veel Texelse deelne mers en ook overkantse groepen die al jarenlang komen. 'Wij kwa men hier al toen het nog in De Koog werd gehouden', vertelt Ton van Herk uit Reusel. Met een groep van vijftien Brabanders en vijf trekkers is hij voor een lang weekend naar Texel gekomen. 'De trekkers heb ben we meegenomen in een vracht wagencombinatie. Die hebben we nu vol gelegd met matrassen en daar slapen we.' Een paar anderen van de groep zijn met trekkers via binnenwegen naar het eiland afge reisd. 'Die zijn twee dagen onder weg geweest.' De Brabanders, die niet in de landbouw werken maar er wel een binding mee hebben, zijn met name voor de rit over het strand gekomen. 'Daar worden we wild van', zegt Van Herk. 'Zoiets kunnen we in Brabant niet doen.' Die rit werd maandagochtend gemaakt. Om verzekeringstechni sche redenen konden er dit keer geen wagens met belangstellenden achter de trekkers worden gehan gen. 'Die hebben we nu maar in een bus vervoerd', aldus Simon Stark van de Oude Trekker en Moto ren Vereniging. De trekkers konden zonder al te veel moeite voorbij het gesuppleerde gedeelte bij Wester slag komen. Sommigen raakten tij dens vast nadat ze op plekken met los zand terecht waren gekomen. 'Maar het blijft altijd een prachtige tocht en we zijn blij dat het ook nog steeds mag om over het strand te rijden', aldus Stark. De OTMV was verrast door het grote aantal bezoekers. Twee jaar geleden trok het evenement nog 2500 mensen. 'Het was op zater dag al net zo druk als het eer der op onze slechtste zondag is geweest.' Het evenement verliep zonder wanklanken. Wel zag het er even naar uit dat een deel van de ongeveer zestig vrijwilligers voortij dig werd 'uitgeschakeld' na het eten van een nasi-maaltjjd. Een stuk of tien vrijwilligers had daarna last van de maag. Volgens Stark kwam het echter allemaal goed en hoefde er niemand af te haken. et begrip Gouden Koe heeft voor t gebroeders Jeroen en Ron in, melkveehouders in Spang, inds vorige week een bijzondere '<enis. Al 35 jaar wordt 'op Maartenshoeve onafgebro- w melk van eersteklas kwaliteit tproduceerd, een uitzonderlijke restatie die door afnemer Cam- inawerd beloond met een beeld van een vergulde koe. Wie zolang melk van de hoogste kwaliteit levert, moet een secuur baasje zijn. Want Campina ziet scherp toe op de kwaliteit en als er ook maar de kleinste onzuiverheid in wordt aangetroffen, dan wordt de melk een klasse lager gekwa lificeerd. Zo kunnen bijvoorbeeld de familie Hin lopen de koeien gewoon buiten. /Foto Gerard Timmerman) sporen van penicilline roet in het eten gooien. Op elk bedrijf komen op z'n tijd zieke koeien voor, die wel worden behandeld met antibiotica. Jeroen Hin: 'In zo'n geval moet je zorgen dat de melk van zo'n koe niet in de tank bij de overige melk terecht komt. En dat je na behan deling een termijn van drie tot vijf dagen in acht neemt, omdat er ook dan nog sporen van het geneesmid del in de melk kunnen zitten.' Maar zelfs op een bedrijf waar deze en andere voorschriften met de groot ste zorgvuldigheid worden nage leefd, kan het haast niet anders dat er in 35 jaar per abuis wel eens een scheutje verkeerde melk in de tank belandt. 'Dan moet je meteen een monster nemen uit de tank. Als dan blijkt dat de melk niet aan de kwaliteitsnormen voldoet, moet je maatregelen nemen.' Het toezicht op de kwaliteit is bij Ron Hin, die onder meer verant woordelijk is voor het melken van de koeien, in goede handen. Samen met broer Jeroen, die zich bezig houdt met de verzorging van het vee en de voederwinning, nam hij het ouderlijk bedrijf over van Piet Hin, die in 1970 zoals veel andere boeren overstapte op de melktank. Sindsdien is het melkveehouderij bedrijf flink in omvang toegenomen. De veestapel omvat momenteel 91 koeien, het bedrijf 52 hectare grond. Een groei die niet met sprongen is gegaan, maar via de weg van de geleidelijkheid. 'Gestage groei, met opfok van eigen vee, waardoor we het bedrijf gesloten hielden.' Bij de keuze van stieren werd met name gelet op de duurzaamheid van de dieren. Met vooral gezonde en ster ke uiers en good beenderwerk. Met als resultaat dat de koeien gemid deld bijna vijf jaar oud worden, waarmee het bedrijf aan de hoge kant zit. Omdat stilstand achteruitgang is, werden ook regelmatig melkrechten aangekocht en een jaar geleden verrees op de plek van de oude stal een grote, ruime en luchtige stal, die ook ruimte biedt om nog wat door te groeien. Niet dat de koeien de hele Simon Stark uit De Cocksdorp reed zondag een thuiswedstrijd met The Magic w om de Powerbreakerbokaal. (Foto Jeroen van Hattum) e hij vorig jaar kampioen werd in de competitie Dikke rookpluimen kringelden zondag boven het weiland van Gerard, Judy en Bastiaan Witte aan de Pontweg. Liefst 140 deel nemers deden mee aan de trek- kertrekwedstrijden die er voor de zesde keer werden gehou den. Diverse Texelaars vielen in de prijzen. Publiekstrekkers waren The Chaotic Expres en The Magic van de familie Stark uit De Cocksdorp. The Chao tic Express werd bestuurd door Bert en Benny Stark, The Magie door Simon Stark. De laatste behaalde de eerste plaats door in drie rondes in totaal 291,78 meter af te leggen op de 100 meter lange wedstrijdbaan. De broers Bert en Benny wisten met een 25 ton wegende sleepwagen achter zich over drie wedstrijdrondes in totaal 264,55 meter ver te komen. 'Het beginnen serieuze concurrenten voor me te worden', aldus Stark. De Texelaars reden in de specialklasse van de Powerbreakerbokaal waarin Stark vorig jaar kampioen werd. Zijn directe tegenstander-Anthoi- ne van den Bossche werd tweede met The Red Devil. Bert en Benny Stark pakten de derde plaats. Het was nog even spannend of zij met The Chaotic konden meedoen. Tot op het laatst was er aan de trek ker gesleuteld. Stark baarde opzien door tijdens de eerste ronde slin gerend over de baan te gaan. 'Na negentig meter had ik er al honderd meter opzitten.' Blikvanger in de sportklasse was de trekker van Fulps Duinker uit Ooste rend. De tractor, die werd bestuurd door Johan Bremer, ging in de eer ste ronde goed van start, maar gaf in de tweede ronde de geest. De sportklasse van de Powerbrea kerbokaal kreeg door een akke vietje in Gelderland op het laatste moment tien extra deelnemers in de schoot geworpen. De tien deden aanvankelijk mee aan wedstrijden van de Nederlandse Truck- en Trac- torpulling Organisatie (één stapje hoger dan de wedstrijden om de Powerbreakerbokaal). 'Maar nadat één van hen daar was gediskwali ficeerd. besloten ze met z'n allen te vertrekken en alsnog naar Texel te komen', aldus Stark. De tien blijven dit seizoen in de competitie om de Powerbreakerbokaal rijden. In de standaard boerenklasse trok ken Dirk Jan en Bram Boon de aandacht naar zich toe. De broers, die met verschillende trekkers mee deden, verklaarden meermalen over 'het geheime wapen' van Texel te bezitten. Waar het geheim in zat, bleef echter geheim. De broers doken niet op in de top van het eindklassement. In de boerenklasse tot 11 ton kwam Bart van der Star uit Oosterend als winnaar uit de bus. gevolgd door Mark Kooiman uit De Waal en Adri Westdorp uit De Cocksdorp. In de klasse tot zes ton legde Ard Saai uit De Cocksdorp beslag op de eerste plaats. Mar- tijn Barendregt uit Den Burg werd tweede. Cor Hin uit De Waal werd tweede in de klasse tot 2,5 ton. In de klasse tot 8 ton was onenig heid over de vraag of Sander Witte uit Den Burg of Rutger Leenders uit Den Helder de eerste plaats had behaald. De wedstrijdleiding bepaalde uiteindelijk op basis van de aantekeningen die van de wed strijden waren gemaakt, dat Leen ders eerste was en Witte tweede. Bij de wedstrijden met de trucks behaalde het team van Rüttchen Mercedes uit Oss de eerste plaats, gevolgd door Iveco Schouten uit Almkerk en de Manne van Janne uit Heesch. Er werd voor het eerst op twee banen gereden. Op de ene moesten de deelnemers de Power- breakersleepwagen trekken en op de andere de sleepwagen Stille Wil le. Marcel Bakker. Kees Burgman en Jan Plaatsman zorgden ervoor dat de wedstnjdbanen er telkens goed bij lagen. dag in de stal doorbrengen, over dag lopen ze in de wei. Het land ligt aan de overzijde van de weg, dus de weg van de stal naar het land is kort. Bovendien vinden de Hinnen dat het buitenleven de koeien goed doet en er is ook een economisch motief. 'Zolang de koeien in het weiland lopen, eten ze in de stal geen krachtvoer. Als ze toch elke dag goed melk geven, scheelt dat in de kosten.' En, geen onbelangrijke reden, een fraai koppel zwartbonten in het boerenland misstaat niet. Zo plukt ook toeristisch Texel er nog een graantje van mee. Aan samenwerken met andere melkveehouders, een ontwikkeling die je op andere bedrijven wél ziet, zijn de gebroeders nog niet toe. 'Ik zal niet zeggen dat we het nooit zul len doen, maar als we zoals nu een goede boterham kunnen verdienen hoeft samenwerken voor ons niet. We zijn gehecht aan onze zelfstan digheid.' Voor het in ontvangst nemen van de Gouden Koe reisde de familie Hin vorige week af naar Mijdrecht, waar ze met een selecte groep col lega's uit Noord- en Zuid-Holland in de watten werden gelegd door de coöperatie die er onder meer voor zorgdraagt dat er in de fabriek in Lutjewinkel van de eersteklas melk eersteklas kaas wordt gemaakt. Collecte MLDS Ook op Texel gaan volgende week vrijwilligers langs de deur om te col lecteren voor de Maag Lever Darm Stichting (MLDS). Met het geld dat wordt opgehaald, wordt voorlich ting gegeven over en onderzoek gedaan naar aandoeningen van het spijsverteringsstelsel. De stichting werkt ook aan betere zorg voor de meer dan twee miljoen patiënten met buikproblemen. Mensen die de collectanten mislopen, kunnen een gift storten op giro 2737. Meer infor matie is te verkrijgen via website www.mlds.nl en informatielijn 0900- 2025625 (€0,20 per minuut). Bodemkaart voor grondverzet B en w hebben voor Texel een bodemkwaliteitskaart en een bodembeheersplan vastgesteld. Belangrijkste voordeel daarvan is dat het in veel gevallen niet meer nodig is om een bodemonder zoek te laten uitvoeren als ergens grond wordt verzet, zoals in de bouw. De laatste jaren was een bodemon derzoek voorwaarde bij bouw- en aanlegvergunningen die betrekking hadden op activiteiten waarbij de bodem werd 'beroerd' zoals graaf werk voor funderingen, ook in geval len waarin bodemvervuiling zeer onwaarschijnlijk was. Omdat zo'n onderzoek wordt uitgevoerd door een gespecialiseerd bureau is dat meestal een kostbare zaak. Aan de hand van de bodemkaart kan nu worden bepaald of met vervuilde grond rekening moet worden gehou den. De kaart en het ermee verbon den beheersplan is opdracht van de gemeente gemaakt door Milieutech niek De Vries van de Wiel. Deze heeft geen speciaal onderzoek op touw gezet, maar heeft de resulta ten van bodemonderzoeken die de afgelopen jaren op allerlei plaatsen werden verricht ter gelegenheid van bouw-, aanleg- en herinrichtingwerk zaamheden in beeld gebracht. Bij deze globale benadering is onder scheid gemaakt tussen de jonge polders, centrum Den Burg, rest van Den Burg met het aangrenzende oude land. de rest van het oude land, Oudeschild en de duinen. Kaart en plan hebben €6.000.- gekost, maar dat bedrag komt niet voor rekening van de gemeente. Het betreft een rijksregeling die door de provincie wordt uitgevoerd. Bij paal 25 en paal 27 zijn don derdagochtend meerdere pakketten hout aangespoeld. Hulpstrandvon ders Klaas Uitgeest en Jaap Groen haalden meerdere bundels vuren houten schroten en planken van het strand. De schroten bij Uitgeest waren 4,5 meter lang, 10 cm breed en 22 mm dik. De planken bij Groen waren 5,5 meter lang, 13 cm breed en 4 centimeter dik. Op Vlieland spoelden eveneens hout aan. De herkomst is vooralsnog onbekend. 'We hebben geen berichten gehad dat er ergens hout overboord is geslagen', aldus Rom van Schaik van de strandvonderij. 'We weten wel dat het niet lang in zee heeft gelegen.' De strandvonderij pro beert de eigenaar nog te achter halen. Als dat niet lukt, gaat het hout per inschrijving in de openbare verkoop. Piet Uitgeest zaagt banden weg om het hout dat bij paal 25 lag.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9