Onderzoek naar gratis parkeren Cjrotn "Zwarts Jexeh in het harL, Eerste reclameschapen langs Pontweg HEMA 1 MERS OP TEXEL Nieuw breed strand bij Westerslag Rechtszaak uitgesteld tot 18 juli Verdachte verkrachting stelt slachtoffer te zijn OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12082 DINSDAG 13 JUNI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Maarten Smit De Bolder. Durperhonk, zwem bad Molenkoog. de Bruinvis en de nieuwbouw van de buitendienst. Het zijn enkele gemeentelijke gebouwen die Maarten Smit uit Den Burg in de loop der jaren ontwierp. Na vijfen dertig jaar neemt hij afscheid van de gemeente. Ronde om Texel Het aantal voorinschrijvingen voor de 29ste Zwitserleven Ronde om Texel, die aanstaande zaterdag start vanaf het strand bij paal 17, is lager dan in 2005. Volgens Ron decoördinator Edwin Lodder heeft dat waarschijnlijk te maken met de weersomstandigheden van de vori ge race. Pagina 7 Texelse economie Visie en ondernemerschap zijn op Texel in voldoende mate aanwezig, maar door meer samen te werken, te investeren in kwaliteit en waar mogelijk de schaal van de onderne mingen te vergroten, kan het lokale bedrijfsleven zich versterken. Aldus de visie van Rabobank Noord-Hol land Noord op de Texelse econo mie. Franse flessenpost voor Cor Ellen Cor Ellen heeft zondag een opmer kelijke aanwinst aan zijn collectie flessenpost toegevoegd. De strand jutter vond tijdens zijn gebruikelijke tocht langs de IJsdijk een fles met inhoud die door Franse scholieren in zee was gegooid. De kinderen van het Guillaume Fouace College in Saint-Vaast la Hougue schrijven de flessenpost in zee te hebben geworpen om meer kennis te krij gen over de weg die afval aflegt en waar het strandt. De vinders worden daarom gevraagd door te geven waar, wanneer en onder welke omstandigheden ze de fles hebben gevonden, evenals het nummer dat de boodschap van de scholieren heeft meegekregen. Ellen reageerde enthousiast: 'Ik heb in mijn leven al veel flessenpost gevonden, maar dit is een heel nieuwe manier om het te gebruiken. Ik ga die kinderen zeker terugschrijven.' KNRM volgt voetbal op zee Ze waren met de Zalm op pad voor een reddingsactie, maar ook op zee konden de vrijwil ligers van de KNRM in De Koog de wedstnjd van Oranje tegen Servië-Montenegro zondag middag goed volgen. Terwijl de Texelse redders het 8,5 meter lange zeiljacht Tina in veiligheid brachten, werden ze door de Kustwacht in Den Helder op de hoogte gehouden van de ver richtingen in het Duitse Leipzig. De vnjwilligers waren ongeveer driekwartier voor het begin van de wedstrijd opgeroepen. Het zeilschip was ter hoogte van De Slufter in de problemen geraakt doordat de motor niet meer startte. Nadat er een sleepver- binding was gemaakt, werd de Tina naar de jachthaven van Den Helder gesleept. Het duur de zo'n tweeënhalf uur voordat de reddingboot en het zeilschip daar waren TEXELSE^COIIRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Maandag werd een aantal dieren reclamedekje I Er komt een onderzoek naar de haalbaarheid van gratis parke ren. Nadat Texels Belang dit idee eerder tijdens de verkiezings campagne lanceerde, stemde het merendeel van de fracties in met hetvoorstel van TB-woordvoerder joop Groeskamp. Uit dat onder- moet blijken in hoeverre dit de gemeente geld kost, de door stroming op de parkeerplaatsen al dan niet wordt bevorderd en wat de invloed is op parkeerpro blemen in woongebieden. Hoewel het college de raad vooraf gaand aan de discussie adviseerde om met eenvoudige en eenduidige foorstellen te komen, kregen de politici een Notitie Parkeeroplos- smgen die maar liefst 76 kantjes omvatte. Alsof de vele opties die daarin werden voorgehouden nog net voldoende waren, lanceerden de politici ook zelf nog drie varianten, waarin die van het gratis parkeren van TB de meeste aandacht opeiste. De invoering van zogeheten blauwe zones op de parkeerplaatsen waar nu moet worden betaald, waarbij de parkeertijd hetzelfde blijft, moet de doorstroming verzekeren. Gerard Weijers en Alfred Schaatsenberg (PvdA) wilden er als enigen niets van weten. 'Voor ons is vooral van belang dat er een oplossing komt voor de parkeerproblemen in woon buurten', vond Schaatsenberg, die betaald parkeren wilde handhaven. Volgens Weijers voldoet het huidige parkeerbeleid nog prima. 'En het is financieel aantrekkelijk.' Net als veel collega-politici pleitte hij wel voor een betere verwijzing naar de grote parkeerplaatsen. Frans Vis- man (D66) zette vraagtekens bij de haalbaarheid van gratis parkeren. 'Geld verdienen met parkeren is wel geen doel. in deze tijd is het toch wel handig.' In blauwe zones zag hij niets. Marijke Eelman (CDA) gaf de voorkeur aan betaald parke ren, maar had ook sympathie voor het voorstel van TB en steunde het onderzoek. Ook coalitiepartner GroenLinks betuigde steun. Maar woordvoerder Rikus Kieft kreeg geen steun voor zijn pleidooi om de toeristenbelasting met een stui ver te verhogen. 'Dat levert twee ton op, waarmee we gratis kunnen parkeren.' Olievlek voor kust opgeruimd e grote olievlek die donder dagavond op de Noordzee werd aangetroffen is opgeruimd. Rijks waterstaat heeft met het olie- testrijdingsvaartuig Area zo'n 20 kuub olie van het water gehaald. De rest is volgens een woordvoerster verdampt en opgegaan in zee. Deviek, die een paar mijl uit de kust teef. was ontdekt door een vlieg- feflje van de Kustwacht. Rijkswa- iestaat kon meteen in actie komen mxJat de Area al in de buurt was «or een internationale oliebestrij- iiyauefening met Duitsland" en lenemarken. tolgens Rijkswaterstaat zijn de eilan- uhi en de Waddenzee niet in gevaar geweest, onder meer doordat er een aflandige wind stond. De herkomst de olie is onbekend. 'Er zijn hsters meegenomen voor ana s'aldus de woordvoerster. 'Aan de hand daarvan bekijkt justitie of het "©gelijk is te achterhalen wie ervoor erantwoordelijk is.' Volgens Rijks- Kotter zinkt bij Razende Bol Zo'n drie mijl ten zuiden van de e Bol is zaterdagmiddag Helderse kotter HD 147 Wilhel- gezonken. meter lange schip kapseisde - zonk nadat er wat mis was 9egaan met het boven water take 's1 van een stoomcondensor uit Sn wrak. Bij het ongeluk kwam 49-jarige inwoner van Den Hei- om het leven en raakte een ange vrouw uit de marinestad ond. Vijf opvarenden konden w met een speedboot in veilig- pd brengen. Een duiker haalde slachtoffer naar boven, maar "Den Helder aangekomen bleek «thij was overleden. Het schip ligt «gens een woordvoerder van de afwacht in de buurt van de vaar de naar Den Helder. Het is met "fcen gemarkeerd. fltm heb ik op TEXEL 3öJ>Y6üAf$& ,toDi6/ EK Z'jN NOOSim^ EmEnüTEu PB M 'j WiLUM pobEN... >\..£W K/»pSTf« piB M»jN HMK WiLl&J KAJ'fT^ waterstaat viel de hoeveelheid in de categorie 'middelgrote olievlekken'. Volgens de Waddenvereniging is het een geluk bij een ongeluk geweest dat Rijkswaterstaat toevallig in de buurt was. 'Een latere start van de opruimwerkzaamheden of slech ter weer had tot grote schade aan het Waddenmilieu kunnen leiden', aldus directeur Hidde van Kersen. 'Dit illustreert het grote belang van een meer uitgebreide capaciteit van rampenbestrijding in dit kwetsbare Volgens de Waddenvereniging was de vlek geen zeldzaamheid. Zee zeilers troffen een jaar geleden op dezelfde plek al een soortgelijke vlek aan. Volgens de Waddenver eniging blijkt dat uit een Noordzeel- ogboek dat sinds vorig jaar bestaat. Zeezeilers beschrijven daarin wat zij zoal op zee tegenkomen. Ook Texelse schapen zijn niet lan ger gevrijwaard van reclamedekjes. Veehouder Erik Bakker ging in zee met het bedrijf Lease a Sheep van ondernemer Jozef Mazereeuw en zette zijn handtekening onder een overeenkomst waarin hij zijn scha pen beschikbaar stelt voor shirtre clame. Maandag werden de eer ste dieren voorzien van een dekje met reclame. Bakker, die zelf zo'n 150 schapen houdt, heeft grote plannen. 'Ik hoop uiteindelijk zo'n achthonderd schapen op Texel van een dekje te voorzien. Er lopen er genoeg, dus dat moet kur\nen.' Niet alleen heeft hij zich aangemeld als schapenhouder bij Lease a Sheep, maar Bakker wordt tevens bemid delaar voor het eiland. 'Ik ken de mensen en de markt en het is de bedoeling dat ik adverteerders en veehouders bij elkaar breng.' Zelf is hij heel enthousiast over het project, waarbij de schapen worden voor zien van een diervriendelijk dekje waarop bedrijven hun logo kun nen laten zetten. De aparte dekjes met bedrijfsreclame worden met klittenband op de schapendekjes bevestigd, zodat er eenvoudig van reclame gewisseld kan worden De schapenhouder krijgt een vergoe ding per schaap. De hoogte van dat bedrag is afhankelijk van de locatie. Bakker die zo'n 45 hectare land beheert langs de Pontweg, Nieuw- landerweg, Waal en Burgerdijkje en op de hoek van de Pelikaan- weg, ziet de shirtsponsormg als een mooie gelegenheid om Texelse schapenhouders te ondersteunen. Rijkswaterstaat heeft zondag avond de zandsuppletie op het strand bij Westerslag afgerond. De afgelopen weken is daar onge veer een miljoen kubieke meter zand opgespoten, waardoor het smalle strand weer breed is geworden. Strandexploitant Jur Schuiringa paal 15, die de afgelopen jaren het smaller worden herhaaldelijk aan kaartte, is in zijn nopjes met het nieuwe zand. 'Het is tiptop gewor den. Het is heel mooi zand met een fijne structuur. Het is ook per fect om te recreëren. We zijn erg blij dat Rijkswaterstaat dit gedaan heeft.' Volgens Schuiringa maken ook badgasten regelmatig positieve opmerkingen. De strandexploitant schat dat er nu weer zo'n 250 meter strand tussen de duinvoet en de waterlijn ligt. Het strand bij Westerslag was vorig seizoen nog maar een dun streepje. Rijkswaterstaat had er weliswaar voor de kust een vooroeversup- pletie laten uitvoeren, maar dat had niet meteen zoden aan de dijk gezet. Het was Schuiringa met name een doorn in het oog dat er sinds 1999 geen aanvullingen op het strand waren gedaan, waardoor dat steeds verder afkalfde. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakte vorig jaar alsnog extra geld vrij, nadat het college bij Rijkswaterstaat had aangekaart dat er bij paal 15 en paal 9 veiligheidsproblemen ontstonden. Bij hoog water konden er geen hulpverleningsvoertuigen meer over het strand rijden. Dat leidde een jaar geleden al tot een extra suppletie bij paal 9. Rijkswaterstaat is gisteren begonnen met het opruimen van de buizen op het strand. Die worden volgens een woordvoerder op het opslagterrein bij paal 15 neergelegd. Het is nog een vraagteken of de zinkerleiding, waarmee het zand vanaf zee werd 'Eindelijk eens een project waar de veehouder wat aan verdient. De prijs voor een lam is best goed, maar als je ziet hoeveel uur je daar voor moet werken, is de vergoeding per uur belachelijk laag. Daarom is het mooi dat je als boer er wat extra kan uithalen. En we stappen niet bij de gemeente binnen om een schep subsidie, nee, we rege len het allemaal zelf.' Momenteel maken zijn schapen reclame -voor een ander project van Mazereeuw, Sheep Shelter. Dat zijn glasbak ken die van een opening worden voorzien en in het weiland dienen als beschutte plek voor lammetjes. De zijkanten kunnen worden benut voor reclame. Ook hier wil Bakker mee aan de slag. 'Ik hoop een paar honderd van die dingen op Texel te kunnen plaatsen.' Naar eigen zeggen heeft hij al geïnteresseerde bedrijven voor deze nieuwe vormen van reclame maken. 'Diverse hore caondernemers hebben al interesse getoond en ik hoop dat meer bedrij ven zich zullen melden als ze zien dat we zijn gestart.' De dekjes zijn volgens Bakker niet vervelend voor de schapen. 'Het proefexemplaar dat ik eerst had. was niet goed De banden schuurden en ik vond het materiaal niet goed genoeg. Nu is het prima. De banden zijn ver vangen door riempjes om borst en buik en tussen de achterpoten. De schapen die er nu een om hebben, schrokken eerst maar na tien minu ten waren ze er al aan gewend. De binnenkant wordt ingespoten met citronellaolie om te voorkomen dat er maden tussen komen. De dekjes zijn er in verschillende maten, voor geschoren en ongeschoren scha pen. Lees verder op pagina 5 aangevoerd, nog voor de Ronde om Texel uit het water wordt gehaald. 'Misschien dat de aannemer dat deze week nog doet, anders blijft hij liggen.' De vooroeversuppletie bij paal 17 gaat zaterdag gewoon door. 'We houden wel rekening met de wedstrijd, maar we leggen het werk niet stil, daar is het te kostbaar voor. In de vergunning die aan de Ronde om Texel is verleend staat dat ze rekening moeten houden met de scheepvaart.' Een soortgelijke afspraak geldt ook al jaren voor catamarans die de veerboot pas seren. Ondanks de suppletie blijft het vol gens Schuiringa raadzaam om de afslag langs het Texelse strand in de gaten te houden. 'Wat wij hier heb ben gehad, zie je op het moment bij paal 9, paal 12 en paal 18 weer gebeuren. Daar moeten we binnen kort een keer luchtfoto's van maken, want je ziet dat daar nu happen uit het strand verdwijnen.' Bij Westerslag is door de zandsuppletie een nieuw breed strand ontstaan. De afgelopen dagen werden er ook de strandhuisjes neergezet. rolo jg^n van Hanu^ De rechtszaak tegen een 59-jarige inwoner van Den Burg, die wordt verdacht van het verkrachten van zijn 39-jarige Filippijnse echtge note, is uitgesteld tot 18 juli. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar vorige week bepaald. Volgens de verdachte is hij zelf slachtoffer. De verkrachting heeft volgens de dagvaarding plaatsgehad in de nacht van 15 op 16 januari in de woning van het paar. De man ont kent heftig en stelt dat de vrouw, met wie hij inmiddels niet meer samenwoont, hem wil 'pakken'. 'Ik heb niets gedaan, Het is een schijn huwelijk geweest. Ik ben een goed zak. Ik ben er kapot van.' Tijdens de rechtszaak van vorige week dinsdag, een zogenoemde pro-formazitting, werd duidelijk dat het slachtoffer een week eerder niet bij de rechter-commissaris was verschenen voor een getuigenver hoor. Volgens de Hoornse advo caat mevrouw F. Couperus heeft de rechter-commissaris nu besloten de vrouw> op te roepen via een dag vaarding. 'Dat betekent dat als zij niet verschijnt de vrouw aangehou den en meegenomen kan worden naar de rechtbank in Alkmaar. Want nu is ze verplicht te getuigen. Maar het wordt niet eenvoudig, want de vrouw woont niet meer in de woning en ik weet niet waar ze verblijft', aldus Couperus. De rechtszaak werd ook aangehou den omdat het persoonlijkheidson derzoek van de verdachte nog niet is afgerond. Voordat de zitting werd geschorst tot 18 juli stelde de man nogmaals: 'Ik heb niets gedaan, geloof het of niet.' Na afloop wilde de advocaat nog wel iets dieper op de zaak van haar cliënt ingaan. Zij vertelde dat de verdachte in 2004 met de Filippijnse was getrouwd, nadat hij met haar in contact was gekomen via een relatiebureau in Den Helder. Het huwelijk begon goed. Toen de vrouw een voorlo pige verblijfsvergunning kreeg, ging zij aan het werk om geld te verdie nen, waarmee zij haar familie naar Nederland wilde halen. Volgens de advocaat schonk ze geen aandacht meer aan haar man. Toen deze haar vertelde te willen scheiden, ging het mis, volgens de advocaat omdat de vrouw in dat geval haar verblijfsver gunning zou verliezen. 'Dat bedoelt hij met een schijnhuwelijk, zij wilde alleen maar haar familie naar Neder land' halen. Toen is het tot de ver krachting gekomen, aldus de lezing van het slachtoffer (Advertentie) TEXELSE-COURANT Ons bedrijf is woensdag 14 juni vanaf 16.00 uur gesloten Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1