In klederdracht naar de kerk Adriaan de Boer: 'Nooit aan het conservatorium gedacht' Nieuwkomers blazen toontje hoger bij DEK TEXELSE 2 COURANT oPIENie A§enda teso DINSDAG 13 JUNI 2006 De trompet kwam eigenlijk bij toeval in het leven van de inmid dels 18-jarige Adriaan de Boer uit Den Hoorn. 'Ik zat in de auto bij Sef Pijpers, een bekende fanfa redirigent, die net een concours had gewonnen. Toen hij vroeg welk instrument ik graag wilde bespelen zei ik spontaan trompet. Ik had namelijk wel eens op een jachthoorn gespeeld en dat vond ik wel leuk. Hij bood onmiddellijk aan me les te geven.' En zo kreeg de achtjarige Adriaan zijn eerste lessen. Maar dat ging niet zonder slag of stoot. 'In het begin vond ik het eigenlijk vrese lijk. De leraar - die conservatorium leerlingen gewend was - was heel streng, snel boos en dacht dat ik het heel snel en goed zou kunnen. Elke week hield hij bij hoe lang ik een toon kon aanhouden. Als dat korter was dan de vorige keer, dan zei hij dat ik niet gestudeerd had en ging hij van die vervelende opmer kingen maken. Na twee jaar was hij een keer zo boos, dat ik met de lessen ben gestopt.' Na zijn verhuizing naar Texel kreeg De Boer - inmiddels twaalf jaar - op de muziekschool les van achtereen volgens Betty Bakker en Mathieu Vulto. En, wat hij helemaal te gek vond, een eigen trompet. Zijn niveau ging met sprongen vooruit. 'Mathieu was heel enthousiast, leerde me improviseren. Hij zei zelfs dat ik mis schien wel naar het conservatorium kon. Nou, daar had ik echt nog nooit aan gedacht, zo had ik mezelf totaal niet ingeschat.' Twee jaar geleden deed hij met succes toelatingsexa men voor de vooropleiding trompet aan het conservatorium in Amster dam. 'Ik wilde altijd chirurg worden of zoiets, maar nu ging ik in de muziek. Mijn ouders, beiden musici, zeiden: zie je, nu is het toch nog goed gekomen. Maar ik denk niet dat ze het erg gevonden hadden als ik iets anders had gekozen.' 'Het toelatingsexamen was super- spannend. Ik zat tegenover Frits Damrow en Peter Masseurs, twee beroemde solo-trompettisten van het Concergebouworkest, die me moesten beoordelen. Ik was wel aan het bibberen, maar ze waren vriendelijk en stelden me op m'n gemak. Mijn vader begeleidde me op de piano en dat hielp gelukkig ook.' Het eerste jaar vooropleiding betekende tweemaal per week naar Amsterdam voor trompet- en theo rieles en overnachten bij een kennis in Den Helder. De volgende dag vroeg op om op tijd op school te zijn. Omdat de theorielessen werden afgesloten, werden de lessen dit jaar beperkt tot eenmaal per week trompetles. Maar dat was zwaar genoeg in een jaar waarin hij ook zijn VWO-examen wil halen. Met het Jeugdorkest Nederland, waar mee hij onder meer een toernee maakte langs grote concertzalen in Ierland en Engeland, is De Boer in verband met de drukte gestopt. Wel blijft hij lid van het Noord-Hol lands Jeugdorkest, waarin hij als trompettist interessante partijen te spelen krijgt. Ook speelt hij in het Nationaal Jeugd Fanfare Orkest, dat op projectbasis optredens ver zorgt. Daarin is volgens Adriaan veel werk te doen, maar: 'Dat is goed, dat houdt je bezig en wak ker. Ik speel ook regelmatig met mijn vader (pianist/componist Ed de Boer, red.), hij heeft vaak goede tips voor me. Hij heeft speciaal voor mij een stuk geschreven, dat is wel heel gaaf. Naast zelf veel spelen geef ik trompetles aan enkele leerlingen op de muziekschool. Dat is ook heel leuk.' 'Ik streef ernaar om twee uur per dag te studeren, je moet je embou chure (kort gezegd: de mondspie- ren) goed onderhouden'en trainen, anders kan je niet verder komen. Ik heb een soort haat/liefde verhou ding met de trompet, af en toe wil je hem uit het raam gooien, maar een andere keer kan ik niet zonder. In het begin was het moeilijk om hoge noten te spelen, het werd bijna een obsessie. In zo'n geval ga je snel verkrampen; het is vaak een kwestie van ongedlild. Uiteindelijk ga je de techniek steeds beter beheersen en dan is trompet spelen niet zo heel moeilijk meer.' In juni doet De Boer toelatingsexa men voor het eerste jaar conserva torium, in Amsterdam en wellicht ook in Rotterdam. 'Ik moet maar afwachten of ik in Amsterdam wordt toegelaten, je zit daar tussen zoveel toptalenten. In Rotterdam zitten ook heel leuke, goede trompetdocenten en daar zijn de mogelijkheden groter om de lichte muziek in te gaan. Je kunt er veel kanten uit, ook richting jazz. Ik vind samenspelen het aller prettigst, improviseren op een melo die geeft een soort kick. Interactie tussen bandleden. Een tijdje geleden heb ik via de muziekschool mensen bij elkaar gezocht om een bandje te vormen. Dat bandje coach ik, maar ik speel ook mee. Het klikt ontzet tend goed met elkaar. We begon nen met trompet, Eric Brouwer op piano, Martine Timmer op bas en Daniël de Boer op drums. Toen von den we echt dat we een zangeres moesten hebben, dat werd Anna Trap - echt te gek - en later werd de band aangevuld met Maria Trap op saxofoon en Renske van Raaphorst op fluit. Hiermee hebben we het ensemblefestival van de muziek school gewonnen. Ik mocht even niet meedoen omdat ik ook docent ben op de muziekschool. Het is heel prettig om samen te spelen, ieder een heeft z'n eigen inbreng en idee. De meeste muziek schrijven we zelf, aan de hand van een CD of y'azz- standardeen melodie die iedereen kent en waarvan alleen de melodie en een akkoordschema zijn geno teerd. leder van ons verzint er dan iets bij. Dat werkt heel goed. Met Anna's Jazz Band treden we inmid dels op Texel hier en daar op, zoals in De Nieuwe Aanleg in De Cocks- dorp en binnenkort in Utrecht.' Als Adriaan de Boer al een droom heeft voor de toekomst dan is het leider te worden van een bigband, en daarvoor eigen arrangementen en composities te schrijven. 'Ik vind het leuk om mensen te motiveren, te inspireren, te coachen. Ik ben opgegroeid met klassieke muziek, ben later de lichte muziek gaan ontdekken. Misschien dat daar mijn passie wel ligt. Optreden met een eigen band, klein beginnen in cafés en bejaardentehuizen misschien en dan van daaruit verder zien te komen. Dat lijkt me heel leuk.' Tekst en foto Lida Wels Voor het eerst een koperen blaas instrument in handen en meteen dezelfde dag al een concert ver zorgen dat nog goed klinkt ook. Dat kon zaterdag in dorpshuis De Waldhoorn bij de workshop koper en slagwerk van muziekvereni ging DEK uit Den Hoorn. Onder bezielende leiding van Michiel Drijver bliezen zeven deelnemers zich bolle wangen en dikke lippen en kregen zij de beginselen van uiteenlopende blaasinstrumenten bijgebracht. Om het teruglopende ledental te stuiten en nieuwe aanwas te krijgen, organiseerde DEK vorig jaar voor de eerste maal een workshop. Toen konden de deelnemers een instru ment naar keuze uitzoeken en werd hen onder begeleiding de grond beginselen bijgebracht en werden de eerste noten en muziek inge studeerd. Het werd een groot suc ces. Maar liefst vijftien belangstel lenden, overwegend uit Den Hoorn, Michiel Drijver werd er in de Waldhoorn lustig op los getoeterd. Onder leiding deden aan de workshop mee en een deel van hen bleef 'hangen' bij DEK. Speciaal voor de nieuw komers werd een opleidingsorkest opgezet, zodat ook in groter ver band gezamenlijk muziekstukken ingestudeerd en uitgevoerd konden worden. Het samenspel is eea van de belangrijkste factoren bij een fanfareorkest. Deze keer kon worden gekozen voor koper (bugel, bastuba hoorn, trom bone of trompet) of slagwerk (drum stel of pauken). Nagenoeg alle deel nemers waren onervaren. Na een serie lessen werd het grootste deel van de middag benut om samen te oefenen met het orkest, waarmee aan het einde van de lesdag een gezamenlijke uitvoering werd ver zorgd. De deelnemers, die in leeftijd behoorlijk varieerden, waren razend enthousiast. 'Ik vind het enig, maar ik heb wel een paar blauwe lippen. Het voelt behoorlijk beurs aan. Je moet flink blazen', aldus Marga Eel- man, die had gekozen voor bugel. 'Tja', bevestigt Michiel Drijver, die aanstaande zaterdag afstudeert als dirigent fanfarekorps, 'je kunt 's avonds slecht zoenen, want in het begin staan de blaren op je lippen.' Zeer waarschijnlijk levert ook deze workshop DEK weer nieuwe leden op, alhoewel sommige deelnemers op voorhand al aangaven er niets voor te voelen zich in een DEK-kos- tuum te hijsen. Aanmelden voor Bouwdorp Kinderen die willen meedoen aan het Bouwdorp kunnen zich daar voor tot uiterlijk 1 juli opgeven. Het Bouwdorp wordt gehouden van 24 tot en met 31 juli op het terrein achter Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg en biedt plaats aan zo'n 140 kinderen. Het thema dit jaar is 'rock 'n' roll'. Tijdens het Bouwdorp wordt niet alleen een groot dorp gebouwd, maar ook, worden allerlei spelletjes gedaan en er wordt geknutseld. Kinderen kunnen een nachtje blij ven slapen en op donderdag zijn ouders welkom om de bouwwerken te bekijken. De organisatie is in han den van Esther Duinker van Pharos, deelname kost €32,50. Een inschrijf formulier is te vinden op website www.pharos.nl, plaatsing geschiedt op volgorde van binnenkomst. Bij een te groot aantal aanmeldingen wordt met een wachtlijst gewerkt. Meer informatie is te krijgen bij Esther Duiker, tel. 315224, e-mail- adres eduinker@pharostexel.nl. De organisatie is ook nog op zoek naar gordijnen, lakens, zeil en ande re bruikbare materialen. De-ice op televisie Bij de KRO op Nederland 1 is vrij dag vanaf 13.20 uur een reportage te zien over de expeditie De-ice, naar de top van de noordcol van de Mount Everest. Eén van de deel nemers aan de expeditie was de Texelse Els de Jager. Maffia Hoera! We tellen mee op de kaart van Europa. Is ons eiland tot nu toe in de zomer overspoeld geweest met vrijwel alleen maar Duitsers, binnenkort kunnen we ook de Italianen verwachten. Opgestuwd in de vaart der volkeren hebben we met redelijk succes tijdens de Pinksterdagen een begin gemaakt met enige Italiaanse aanpas singen betreffende beveiliging. De succesformule van de Cosa Nostra 'betalen of bloedenheeft dankzij de inspanningen van de dames Brouwer en Schraag ook op ons eiland zijn intrede gedaan. Dit zijn berichten waar we mee voor de dag kunnen komen. Een beginnersfoutje is het feit dat de opbrengst van de zo eufemis tisch betitelde schoonglasverze- kering naar het Tesselhuus gaat. Wat dat betreft kunnen we nog leren van de Italianen. Eerlijk afge perst geld hoort in de zak van de beschermer terecht te komen. Ik weet wel dat er mensen in de laars zijn die met gevaar voor hun leven proberen een einde aan deze manier van geld verdienen te maken, maar eerlijk gezegd lijken me dat toch wat egoïsti sche figuren. Eigen geld in eigen zak? Hebben zij dan niets voor hun medemens over? Ik voorzie voor onze jongeren een gouden toekomst. Door achterlijke wetge ving tegen kinderarbeid zijn onze jonge kinderen al enkele jaren afgesneden van de mogelijkheid om in de zomer en de weekenden een zakcentje te verdienen voor de aanschaf van allerlei hen door de commercie voorgestelde heb bedingen. Voorheen voor dit doel van de straat gehouden in boom gaarden en bollenschuren weten ze nu met hun tijd en gebrek aan geld geen raad en storten zij zich op minder gewenste bezigheden. En nu..., hoera. Daar komt een manier van geld verdienen om de hoek kijken die toch moeilijk als kinderarbeid betiteld kan worden. Texels Eigen Zaak, TEZA. Weinig inspanning, groot loon. Vooral als je eerst laat zien wat de gevolgen van niet betalen kunnen zijn. En geen sentimenteel goeiedoelen- gedoe, maar het loon van de arbeid naar de arbeider. Jongens, er tegenaan! Pien Verberg Gehuld in klederdracht bezochten en Doortje van Sambeek-Schrama. van Peter en Geertje Hopman. De leden van de Dansgroep Oude Dan- Tante Door was betrokken bij de dienst werd geleid door pastor Ed sen zondag de katholieke kerk in oprichting van de folklore en is ook Moltzer. Het vrouwenkoor had spe- Den Burg. De dansgroep woonde lid van de dansgroep. De twee wer ciaal voor het diamanten paar een daar een mis bij die gewijd was den 's morgens tot hun verrassing lied gemaakt, aan het 60-jarig huwelijk van Piet opgehaald met een oude wagen (F0.-ou*o»n Dinsdag 13 juni: Bij Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg kan tussen 17.30 en 18 30 uur worden gestart voor de tweede dag van de avondvierdaagse. Het clubgebouw van de modelspoor club aan de Emmalaan in Den Burg is van 19.00 tot 22.00 uur open voor publiek. Toegang €1,50. Om 20.00 uur begint in dorpshuis De Hof in De Koog een informatieavond van Staatsbosbeheer over de herin richtingsplannen voor De Nederlan den. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert van pianiste Rachel Barnard. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draaien Poseidon (aanvang 18.30 en 21.30 uur), The Da Vinci Code (20.30 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden Good Night and Good Luck (19.15 uur). Woensdag 14 juni: De Protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor publiek. Vrijwilligers vertellen over de geschiedenis van het gebouw. Van 13.30 tot 15.30 kan de Maartens kerk in Oosterend worden bezichtigd. Bij Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg kan tussen 17.30 en 18.30 uur worden gestart voor de derde dag van de avondvierdaagse. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 19.30 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive. Deelname kost €2,50 per persoon, aanmelden kan vanaf 19.30 uur. Om 20.00 uur begint in de voor- speelruimte van de muziekschool aan de Wilhelminalaan in Den Burg het afscheidsconcert van damestrio Phi- vifio (fluit, viool, harp en piano). In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versies van Ice Age 2 (aanvang 13.30 uur), Asterix en de Vikingen (14.00 uur) en The Wild (16.15 uur). The Da Vinci Code (15.30 en 20.30 uur). Poseidon (18.30 en 21.30 uur) en X-Men: The Last Stand (19.15 uur). Donderdag 15 juni: In de protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp verkoopt vrouwenver eniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgelfonds. In Den Hoorn kan tussen 14.00 en 16.00 uur de kerk worden bezichtigd. Kenners van de historie zijn aanwezig om uitleg te verschaffen. Om 14.00 uur begint een concert van Big Band Texel in het sportpaviljoen bij paal 33. Er wordt samengespeeld met pianist Cor Bakker. RTV Noord- Holland maakt opnames. Toegang gratis. De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden houdt van 14.15 tot 15.30 uur spreekuur in De Buureton aan de Betarixlaan in Den Burg. Bij Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg kan tussen 17.30 en 18.30 uur worden gestart voor de vierde en laatste dag avondvierdaagse. Jeu de boulesclub Den Burg houdt vanaf 19.00 uur inloopavond op het speelterrein naast zwembad Molenk oog aan de Slingerweg. In dorpshuis De Hof aan de Nikadd in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kosi €2.- per persoon. Inlichtingen: tel. 06- 28787820. In het raadhuis in Den Burg begr om 20.00 uur een vergadering van dt raadscommissie Middelen. In buurthuis Bethel in Zuid-Eiertans begint om 20.00 uur een open klaver- jasdrive. Cinema Texel Burg vertoont The D> Vinci Code (aanvang 20.30 uur) Poseidon (21.00 uur). Vrijdag 16 juni: De protestantse Waddenkerk in Ce Cocksdorp is van 10.30 tot 13.30 uur open voor publiek. Vrijwilliger; vertellen over de geschiedenis va- het gebouw. Bij de KRO op Nederland 1 is van* 13.20 uur een reportage te zien ove de expeditie De-ice, naar de top va- de noordcol van de Mount Everes Eén van de deelnemers aan de expe ditie was Els de Jager uit Den Hoorn Het Zeemanskerkje in Oudeschild n van 14.00 tot 17.00 uur geopend v«r publiek. Vrijwilligers verzorgen rond leidingen. Tevens worden handwerk? verkocht. Om 16.30 uur vindt in de Wereldw kei aan de Weverstraat in Den Bur. de prijsuitreiking plaats van de foto wedstrijd die ter gelegenheid van cv opening werd gehouden. Cinema Texel vertoont Poseidon vang 18.30 uur), The Da Vinei Ccö (20.30 uur) en Memoirs of a G? sha (21.00 uur). De voetbalwedstro Nederland-Ivoorkust wordt live op te grote doek vertoond (aanvang 18.® uur). Hoogwater te Oudeschild Di. 13 10.25 en 22.56 u. Wo. 14 11.04 en 23.36 u. Do. 15 11.44 en - u. Vr. 16 00.15 en 12.14 u. Za. 17 00.55 en 13.04 u. Zo. 18 01.30 en 14.05 u. Ma. 19 02.17 en 14.55 u. Di. 20 03.20 en 16.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 18 juni op om 05.13 en gaat onder om 22.09 uur; dins dag 13 Juni springtij; zondag 18 juni laatste kwartier. TESO zet vrijdag en zondag van 9L tot 16.00 uur twee boten in en v? zorgt dan ieder half uur een afvaar zowel vanuit Den Helder als Texel. Toch moeten automobilist? rekening houden met wachttijden. Dn kunnen vrijdag tussen 9.00 en 11.1 uur op Texel oplopen tot een uur. r Den Helder moet dan tussen 11.00? 17.00 uur waarschijnlijk een half uu worden gewacht. Zondag moet Texel tussen 9.00 en 16.00 uur moge lijk een half uur worden gewacht, ft vnjdag 16 juni zijn de afvaarten vtf 10.00 uur vanuit Den Helder en 133 uur vanaf Texel uitsluitend besterc voor het vervoer van gevaarlijke sf- fen. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 369H of website www.teso.nl. TEXELSE'ScOURAM Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Butg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentieconlracten en aano^dnj*' a» Abonnementsprijzen 2006: Per half |aar €35,05 33,45 Per jaar 68,30 66,15 [m*** Bij verzending naar het buitenland zip W tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Aanmeldingen Muziekschool Cursisten die zich nog willen aan melden voor een cursus aan de Muziek- en Dansschool kunnen dat nog tot dinsdag 11 juli doen. Het komend cursusjaar kan de school nog leerlingen plaatsen voor diverse instrumenten en voor dans-, thea ter- en schilderlessen. Binnenkort verschijnt het nieuwe cursusover zicht. Belangstellenden kunnen de cursuskrant bij- de muziekschool opvragen. De informatie is ook te lezen op website www.mdt-texel. nl. Aanmelden kan telefonisch (tel. 313493) of per e-mail (info@mdt- texel.nl). In verband met de zomer vakantie is de Muziek- en Dans school van 20 juli tot en met 25 augustus gesloten. Voorlichting voor zwangeren De kraamafdeling van het Gej Ziekenhuis te Den Helder W- donderdag 6 juli van 19.00tot'' uur een voorlichtingsavond* zwangere vrouwen en hun pa- Een gynaecoloog spreekt ov*_ begeleiden van de zwanger»* en de bevalling en een verplee?-- dige vertelt over de gang vans op de verloskamers en de afdeling. Indien mogelijk wortf' rondleiding gehouden door vf* kamers en couveuseafdeling voorlichtingsavond vindt pla® de Zr. Kueterzaal. Geïntere=^ den kunnen zich aanmelden A patiëntenservicebureau, tel- 696346 en e-mail kenhuis.nl.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2