CDA in actie voor verplaatsen haven Bootje met flessenpost aan zee toevertrouwd Studie voor Dana met Texels geld TEXELSE 5 COURANT Brief en bezoek aan Kamerleden Nieuwe ruimte buitenschoolse opvang Texel decor halve finale wedstrijd jeugdbrandweer LANDWEER VERVOLG VAN PAGINA 1 Reclameschapen DINSDAG 13 JUNI 2006 Een van waterflessen, bamboestok ken, tentdoek, ijzerdraadjes, touw tjes, tape en een bagagedrager van een kinderfiets gemaakte catamaran is zaterdagmiddag door hulpstrand vonder Hans Eelman bij de Razende Bol aan de zee toevertrouwd. De (lessen van het bijna twee meter grote bootje waren gevuld met kunstwerken, gemaakt voor de Stichting Orgelfront, die zich ten doel heeft gesteld het orgel uit de voormalige gereformeerde kerk van Oosterend te behouden voor het eiland en in het atelier van Charles Janko in Den Hoorn te plaatsen. Een kunstenaarscollectief, bestaand uit Henk Noorlander, Souwie Duinker, Caroline Serton, Ineke Kuiper en Patrick Tanghe. maakt al sinds eind vong jaar wekelijks enkele tiental len tekeningen en schilderijen, die door Peter van Sikkeleras in flessen vanaf de TX3 overboord worden gegooid. Een begeleidend briefje geeft uitleg over het Orgelfront en roept op een donatie te doen. De catamaran werd gemaakt door de broers Daniël (7) en Jochem (5) van der Hoek uit Den Burg, die graag en veel knutselen en zich samen met hun vader Joost al vaker aan het vervaardigen van groot speelgoed waagden. Het idee om een deel van de flessen (zes van de elf) die de drijvers vormen met kunst te vullen en zodoende bij te dragen aan de actie van het Orgelfront was afkom stig van de bevriende Noorlander. Eelman bood aan het scheepje Nagekeken door de jeugdige makers, Hans Eelman en Henk Noorlander, zet de catamaran koers n en Jochem van der Hoek tijdens de bouw van het scheepje. vanaf de Phileas Fogg op zee uit te Oudeschild gebracht. Nadat de zei- te voorkomen dat het scheepje in zetten, om de kans op een succes- len nog wat waren bijgesteld, werd het donker wordt overvaren, heb- volle tocht te vergroten. Eerder was de catamaran met enig ceremonieel ben de broertjes Van der Hoek de het door André Smit in zijn pick-up over boord gezet, waarna het in reflector van de gebruikte bagage van Den Hoorn naar de haven van westelijke richting koers zette. Om drager laten zitten. Op een terras in Klazienaveen werd acht jaar geleden het plan geboren een studiefonds op te richten voor de Bulgaarse Dana Ivanova Blagoeva die als kind een paar jaar op Texel woonde. Bin nenkort wordt het fonds aange sproken. De inmiddels 19-jarige Dana gaat in London studeren. De Bulgaarse, die van 1994 tot 1998 met haar ouders als vluchte linge op het eiland verbleef, heeft met vlag en wimpel haar diploma behaald aan de middelbare school in het Bulgaarse Dimitrovgrad. De volgende stap wordt een studie internationale betrekkingen op de Richmond University in Engeland. Samen met zes andere Bulgaarse studenten gaat Dana er in augustus naar toe. Tot die tijd verblijft ze op Texel bij Gerrit en Betsie Verhoeven die in 1998 samen met Nico en Yvon ne Stoter de stichting Studiefonds Dana oprichtten. De vier wilden op die manier voor Dana de mogelijk heid scheppen later te kunnen stu deren. Gerrit en Betsie Verhoeven waren met haar in contact gekomen toen ze samen met kinderen van Op de inzet Daniël andere asielzoekers in de Kaapsnol, de kantine van Kogerstrand, speel de. Het Bulgaarse meisje maakte meteen een zeer bijzondere indruk op het echtpaar dat toen nog het beheer over de Koger camping voerde. Nadat Dana en haar ouders hadden moeten verhuizen naar Kla zienaveen bleef het contact en werd het fonds opgericht. Daarin is in de loop der jaren enkele duizenden euro's gespaard. Zo'n 45 mensen, voornamelijk Texelaars, stortten regelmatig een bijdrage. Daarnaast gingen de opbrengsten van volksdans- en computerlessen van Betsie en Gerrit Verhoeven erin en werd er twee keer per jaar bij De Gollards voor Dana gecollecteerd. Oud-wethouder Nel Eelman gaf in het begin namens de gemeente een bedrag, er werd een CD uitgebracht met een rap over een Texelse ram die Piet Kooiman voor de Wampex van 2004 maakte en Radio Texel gaf jaarlijks een deel van de opbrengst van de Koningmnemarkt. Samen met een studiebeurs van Richmond en een bijbaantje biedt het fonds Dana de mogelijkheid in Engeland te studeren. Ook haar vader, die als vrachtwagenchauffeur in Spanje werkt, heeft een financiële bijdrage toegezegd. Volgens Dana voelt het fonds voor haar als een steun in de rug. 'Het is prettig om te weten dat er mensen achter me staan', vertelt ze in vloeiend Neder lands. De familie kwam in 1994 naar Nederland vanwege slechte omstandigheden in Bulgarije. Na de terugkomst in 1998 bleef de familie lange tijd in armoede leven. De moeder van Dana werkte van 's morgens tot 's avonds voor een loon van gemiddeld vijftig euro per maand en haar vader vertrok naar Spanje om daar werk te zoeken. Hij vond dat in een vrachtwagen dat tegelijktijd zijn 'huis' werd. Inmid dels heeft de familie het iets beter gekregen. De Bulgaarse is sinds vorig jaar bezig geweest met de voorberei dingen om in Europa te kunnen studeren. Uiteindelijk kon ze kie zen tussen Richmond en de Hoge school in Den Haag. Ze had regel matig verkondigd in Nederland te willen studeren, maar koos toch voor Richmond University. 'Die werkt samen met universteiten in Amerika en daar wil ik graag heen als de studie in Engeland is afgelo pen.' Engels spreken is voor Dana geen probleem. Ze beheerst inmid dels Bulgaars. Nederlands, Engels, Duits, Frans en Spaans. De 19-jarige is vastbesloten na haar studie terug te keren naar Bulgarije om het voormalige communistische land te helpen zich verder te ont wikkelen. Die geluiden liet ze een paar jaar geleden tijdens een eerder bezoek aan Texel ook al horen. 'Mensen geloven me niet altijd als ik dat zeg, maar ik wil later echt iets voor mijn land kunnen betekenen.' Op de website http://dana.trefnet. nl worden haar verrichtingen bijge houden. Uitslagen aspiranten hoge druk viskotter 1 Goes, 2. Denekamp. 3. Culemborg- aspiran ten lage druk Vermeulen. 1Huizen. 2. Zwolle. 3. Middelburg, junioren lage druk Strijbos- --«-y uuuiu aouuan ycnaa/u e«i ue umriu school. 1 Westerschouwen, 2. Haatten, 3 De buitenschoolse opvang van de Buitelboet is verhuisd naar het gebouwtje waar vroeger de Regenboog in gevestigd was. Gerrit Verhoeven en de inmiddels 19-jarige Dana Ivanova Blagoeva bij de Kaapsnol w e elkaar elf jaar geleden leerden kennen. de Koninklijke Marine overeenstem ming worden bereikt over afscher ming van het marineterrein. De wethouders Marian Merkelbach (Texel), Cor Hienkes (Den Helder) en fractievoorzitter Marijke Eelman van het CDA op Texel hebben de brief donderdagavond persoonlijk aan Kamerleden in Den Haag overhan digd. Uit gesprekken met hen kwam volgens Merkelbach en Eelman naar voren dat het CDA geen voorstan der is van een algemeen verbod op zeewaartse havenuitbreidingen. Tijdens een bezoek aan het eiland in januari toonden CDA-Kamerle- den zich ook voorstander van het openhouden van alle opties voor de Helderse veerhaven. In verband met de vervanging van de walinstallaties in 2015 moet binnen een paar jaar het besluit vallen over een eventuele verplaatsing. Het CDA heeft de andere politieke partijen op het eiland opgeroepen eveneens de Kamer te benaderen. Ook vanuit de gemeenten Texel, Den Helder. Wieringen en Anna Paulowna en andere organisaties in de Kop van Noord-Holland wordt in Den Haag actie gevoerd voor de haven. Eind augustus houdt de Kamer een rondetafelgesprek waar de partijen hun problemen met de PKB kunnen aankaarten bij de spe cialisten van de politieke partijen in Den Haag. Later wordt de PKB in het parlement behandeld. Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Kinderen, ouders en medewer kers van kinderdagverblijf De Buitelboet in Den Burg hebben een nieuw onderkomen voor de buitenschoolse opvang (BSO) in gebruik genomen. De kinderen die daarvan gebruik maken, wor den voortaan buiten schooltijd opgevangen in het gebouw van de voormalige school De Regen boog op het schoolplein van De Fontein. Ruimtegebrek was voor de Bui telboet aanleiding de voormalige Regenboog erbij te betrekken. Er maken op het moment in totaal zo'n 25 kinderen gebruik van de BSO. van de kinderopvang zo'n 40 tot 45 kinderen. 'Doordat de buiten schoolse opvang nu naar een ande re plek is gegaan, hebben we op de Buitelboet ook een splitsing in de groepen kunnen maken', vertelt Anja Plaatsman van de Buitelboet. 'We hebben nu een groep kinderen van nul tot twee en een groep van twee tot en met vier jaar oud.' Eer der werden alle leeftijden bij elkaar opgevangen. Het nieuwe onderkomen, dat al gebruikt werd als overblijflokaal voor de Fontein, is de afgelopen tijd door enkele ouders en leidsters opgeknapt en van een nieuw laagje verf voorzien. Ook is er nieuw speel goed neergelegd. De ruimte werd donderdagmiddag officieel geopend door directeur Thea Andreae van de Stichting Kinderopvang Den Helder waarvan het kinderdagverblijf en de BSO een onderdeel zijn. De buiten schoolse opvang is elke werkdag van 15.00 tot 18.00 uur geopend, op woensdagen de hele middag. Tijdens vakanties is het verblijf de hele dag geopend. De BSO wordt geleid door Sien Bleijs. Maria Wer ker en invalkracht Simone Tooren- burg. Texel kleurde zaterdag behoor lik rood. Dat had alles te maken ■"et de aanwezigheid van maar fefst 31 jeugdbrandweerkorpsen "it heel Nederland. Die waren hier aanwezig voor de halve finale van een landelijke wedstrijd, geor ganiseerd door Jeugdbrandweer Texel. 0p verschillende plaat sen op het eiland waren bran- de jeugdige spuitgasten in actie komen, op de vingers gekeken door een deskundige jury. De kazerne aan de Bernhardlaan fungeerde zaterdag als zenuwcen trum. Hier verzamelden zich de korpsen met brandweerlieden in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Verdeeld over drie wedstrijdbanen moesten richtingen werden beoordeeld op strategie, tactiek en inzicht. Het niveau lag volgens de kenners flink hoger dan in de voorrondes en de deelnemers moesten dan ook alles uit de kast halen om goed te pres teren. De hitte vormde daarbij een extra handicap, want de deelne mers kwamen in vol ornaat in actie. De junioren, in de leeftijd van 12 tot in de Strijbosschool. De aspiranten, van 16 jaar en ouder, moesten aan boord van een viskotter in de haven van Oudeschild een brand te lijf met hoge druk. Ter plaatse werd beoordeeld hoe zij de bestrijding daarvan aanpakten. Twaalf andere aspirantenteams moesten uitrukken naar Oosterend, waar bij bouwbe drijf Eelco Vermeulen de vlammen bedwongen moesten worden. Voor elk onderdeel was vooraf een maxi mum tijd vastgesteld. Na hun ver richtingen werden de deelnemers naar de sporthal gebracht, om te voorkomen dat zij informatie over de opdracht zouden overbrieven aan andere teams. Alledrie de loca ties waren vooraf streng geheim gehouden voor de korpsen, zodat geen voorinspectie kon plaatsvin den en de jongeren ter plekke pas de situatie konden beoordelen. De enscenering was bedacht door de Texelse jeugdbrandweer, in samen werking met de landelijke wedstrijd leider. Per ploeg mochten maximaal zes personen worden ingezet. Elk korps had de beschikking over het eigen blusvoertuig en eigen mate rieel. Alleen de portofoons waren door Texel beschikbaar gesteld, zodat er goed onderling gecommu niceerd kon worden. Per onderdeel hebben vijf korpsen zich geplaatst voor de finales. Voor de lage druk wordt die gehouden in Capelle aan den IJssel op 7 oktober en voor de aspiranten hoge druk vindt die plaats op 30 september in Waalre. Het Texelse korps werd eerder in de voorrondes uitgeschakeld. yolgens mij niet verboden. Maar dat is het pakkie an van Mazereeuw. Die handelt zulke dingen af. Ik verwacht wel dat de gemeente langskomt als het in de krant heeft gestaan.' Wadlooptocht voor elfde keer gemaakt Na ook in maart 2003 al een geslaag de poging te hebben ondernomen, zijn Kees Wevers en Eduard Verhoef er zondag in geslaagd van Texel naar Vlieland te lopen. Zij maakten de 29 kilometer lange tocht in 7,5 uur. Met een lage waterstand en goed zicht, waren de omstandigheden optimaal. De tocht, die in 1962 voor het eerst werd gemaakt geldt als bijzonder zwaar. In 1976 moesten twee wadlo pers tweemaal de vloed afwachten, eenmaal stonden ze tot aan hun mid del in het water. De eerste oversteek in één tij werd gemaakt in 1973. De CDA-afdelingen van Texel en Den Helder hebben de han den ineengeslagen om verplaat sing van de Helderse veerhaven naar de noordoostpunt van het marineterrein alsnog mogelijk te maken. In een gezamenlijke brief aan diverse Tweede-Kamerleden bepleitten ze een aanpassing van de Planologische Kernbeslissing Waddenzee. De christendemocraten verzoeken de Kamerleden van de vaste*kamer- commissies voor VROM en Verkeer en Waterstaat 'alles op alles te zet ten' om met behulp van een meer derheid in het parlement alsnog een koerswijziging bij het kabinet op gang te krijgen. Dat heeft in de nieu we PKB de deur op slot gezet voor 'zeewaartse uitbreidingen' langs de Waddenzee, waardoor het vrijwel onmogelijk wordt de veerhaven in de toekomst te verplaatsen. De CDA-afdelingen herinneren de Kamerleden in de brief aan een inmiddels veelgenoemde motie uit 2002 waarin een kleine Kamermeer derheid bij de vorige (en toen afge broken) behandeling van de PKB Waddenzee de weg voor verplaat sing hadden vrijgemaakt. Die motie bleek echter door het kabinet terzij de te zijn gelegd toen de PKB eind vorig jaar opnieuw ter inzage kwam. Een belangrijke factor is dat het dreigende uitbreidingsverbod een zogeheten 'concrete beleidsbeslis sing' is. Dat betekent dat provincie en gemeente er niets meer aan kun nen veranderen als de nieuwe PKB definitief van kracht is geworden. Het plan voor het ruimtelijke beleid in de Waddenzee moet binnenkort door de Tweede Kamer worden besproken. Het CDA pleit in de brief voor ver plaatsing van de haven naar de noordoostpunt Van het marineter rein. Bij Kooypunt moet een split sing ontstaan tussen het verkeer naar Den Helder en naar Texel, zodat de verkeersproblemen op de N250 worden opgelost. De twee- baansweg is al jaren knelpunt in de aan- en afvoer van bewoners en toeristen van Texel (jaarlijks een miljoen) en Den Helder (jaarlijks een half miljoen toeristen). 'De reistijd van en naar Texel loopt door de problematische ontsluiting op tot onacceptabele hoogte. Dat heeft zijn weerslag op het toerisme, de bouw en de landbouw.' Knelpunt bij een eventuele nieuwe ontslui ting naar de noordoostpunt is dat verkeer door de plofzone van de munitiedepots op het marineterrein komt. Volgens het CDA moet met fcügens Bakker hadden de dieren ondanks de extreme warmte maan dag geen last van hun dekje. 'Ze saan de hele tijd in de brandende lzon, dus is een beetje bescher ming best lekker. Ga jezelf maar na. Bovendien kun je het aan een schaap zien of die het warm heeft. Dan gaat het heel snel ademen en dat was beslist niet het geval.' Het is met toevallig dat Bakker juist deze week zijn reclameschapen eft ingezet. Vanwege de Ronde om Texel, die zaterdag wordt gehou den bij paal 17, is er veel toeristisch verkeer op de been, zodat zijn dieren ongetwijfeld volop in the picture zul- tan. Of de wandelende recla- top meobjecten zijn toegestaan, weet ^Bakker niet. 'Ik denk het wel, want at om shirtsponsoring en dat is

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5