Rabobank NHN geeft visie op Texelse economie 'Op Texel heerst gezond ondernemersklimaat Texelse wint prijzen met profielwerkstuk TEXELSE g COURANT Kosten strandreiniging heikel punt en ondernemerschap zijn op Texel in voldoende mate aanwezig, maar door meer samen te werken, te investeren in kwaliteit en waar mogelijk de schaal van de ondernemingen te vergroten, kan het lokale bedrijfsleven zich versterken. Aldus de visie van Rabobank Noord-Holland Noord op de Texelse economie. Texel als geheel staat er zeker niet slecht voor, maar de sector die de bankiers de meeste zorgen baart is de visserij, waar veel bedrijven vooral door de explosief jestegen brandstofkosten in de rode cijfers zijn beland. DINSDAG 13 JUNI 2006 foor een analyse van de Texelse economie schoof de redactie aan bij Bleeker (algemeen directeur tebobank NHN, Hans van Heer- naarden (vestigingsmanager Texel), ^ons Mulder (senior accountmana- oer zakelijke relaties) en Harty Nieu- irenhuizen (Directeur Bedrijven). een paar jaar geleden was het oensme öp Texel een zogeheten laagmarkt. Er was meer vraag dan jat er accommodatie was en het er op dat de bovengrens van (5.000 bedden wel eens te weinig sou zijn. Maar de afgelopen twee het aantal overnachtingen jestabiliseerd of zelfs licht gedaald, (ierdoor staat die bovengrens van (5.000 niet ter discussie. Hans van Meer discussie is er vraag hoe we de accom- nodatie voldoende vol krijgen. Het teste antwoord op die vraag is: joede promotie, in combinatie met luiste prijs-kwaliteitsverhou- Sng' fat zorgelijk kijkt de Rabobank aar het rendement van een aan- i logiesbedrijven. Ronald Bleeker: te de cijfers zien we dat een jgiesbedrijf of camping een mini- ile schaalgrootte moet hebben ui gezond te kunnen draaien. We een tendens dat de inkomens deze sector wat teruglopen. Dit it doordat de kosten stijgen, als idg van leges, heffingen, regel- ng, inkoop en andere zaken, jlde omzet niet meegroeit.' Van len: 'Veel bedrijven heb- len de laatste tien jaar behoorlijk Sivesteerd, maar komen niet aan tewinsttoe. Die investeringen leve- en te weinig rendement op.' Blee- 'Veel familiebedrijven hebben it op kunnen vangen door zoveel mogelijk zelf schoonmaak- en ander wA te doen, waardoor de loonkos tende hand zijn gehouden.' Verruiming fe raag aan de bankiers is of je Kunt spreken van een gezonde B3.or.Van Heerwaarden: 'Dat wel. zjn veel sterke bednjven, de middelde kwaliteit wordt steeds de diversiteit is groot, de dienstbaarheid ligt op een hoog niveau en ondernemers zoeken ook naar alternatieve manieren om het rendement van de bedrijven te verbeteren. En er wordt kritisch gekeken naar de ontwikkeling van de kosten.' Harry Nieuwenhuizen: 'Ik heb de indruk dat bedrijven die zich willen ontwikkelen en met hun tijd mee willen gaan nog wel eens aanlopen tegen beperkingen op het gebied van ruimtelijke ordening. Er bestaat zoiets als de 25-procentsre- geling, waardoor bedrijven een kwart kunnen uitbreiden, maar volgens mij kan het geen kwaad dit beleid de sterk toegenomen seizoensver breding. Want in voor- en naseizoen trekken mensen daar sneller naar toe.' Zoals de Rabobank op het toeris tische vlak dit jaar een voorzichtig herstel constateert, zo lijken er ook voor horeca en middenstand weer betere tijden aan te breken. Bleeker: 'Nu is dat nog een gevoel, dat we baseren op wat we zien en horen, want concrete cijfers hebben we nog met. Maar de cijfers van TESO zijn bijvoorbeeld bemoedigend.' Floris Mulder: 'De klap kwam op Texel wat later dan in de rest van Nederland, maar kwam wel. Die vertraging zie je ook bij de ople ving die Nederland nu doormaakt en die hier waarschijnlijk wat later merkbaar zal zijn Bleeker: 'Als het consumentenvertrouwen wat groter is, laten mensen weer meer het geld rollen en daar plukt Texel ook de vruchten van.' Maar onderne mers die denken dat het geld van zelf komt aanwaaien, hebben het meer aantrekkingskracht uit op het Texelse uitgaanspubliek, waarbij opvalt dat de disco's in Den Burg een flinke veer hebben moeten laten. Een kwestie van onderne mersschap, wat je ook bij de Koger middenstand ziet.' Mulder: 'Men probeert in te spelen op het publiek en het bestedingspatroon.' De vraag is in hoeverre de ont wikkelingen in de Dorpsstraat een bedreiging zijn voor de midden stand in Den Burg? Bleeker: 'De invulling van de Groeneplaats zou een nieuwe impuls kunnen geven.' Van Heerwaarden: 'Je moet met z'n allen willen dat dit gaat gebeuren. Maar het mag niet ten koste gaan van de bestaande ondernemers.' Verloop Van Heerwaarden: 'Als je om je heen kijkt, dan zie je dat er in de middenstand en de horeca, zowel in Den Burg als in De Koog nogal wat verloop is. Maar vrijwel alle leegkomende zaakjes worden weer De samenwerking in de Texelse bouwwereld, zoals in het nieuwe woongebied De Volmolen, is volgens de Rabobank e ontwikkeling. Op deze luchtfoto van Pieter de Vries zijn de vorderingen van het werk te zien. eens tegen het licht te houden.' Van Heerwaarden: 'Wellicht zou er meer mogelijk zijn als de gemeente de mogelijkheden voor het verplaatsen van bedden zou verruimen, waar door de gewenste schaalgrootte wél kan worden bereikt. Overigens moeten we het kleinschalige karak ter dat Texel heeft koesteren, maar wel op een manier die rendabel is. We moeten zeker met de andere kant uit, want wie zit hier nou te wachten op de komst van landelijk opererende ketens.' Naast de eilandpositie en omge vingsfactoren, zoals de aanwezig heid van rust, ruimte en cultuur, onderscheidt Texel zich als vakan tiebestemming ook door het gro te aanbod aan musea en andere slechtweervoorzieningen. 'Op dat gebied doet Texel het bijvoorbeeld veel beter dan de kop van Noord- Holland. Vanaf de overkant wordt met bewondering gekeken naar de diversiteit en creativiteit waarmee het ondernemerschap hier wordt bedreven.' Van Heerwaarden: 'Het grote aanbod aan dit soort voorzie ningen is ook nodig met het oog op wat betreft de Rabobank mis. Van Heerwaarden: 'De mate van onder nemersschap is van groot belang.' Mulder: 'Texel is op dat gebied goed bezig. Een voorbeeld van vooruitstrevend ondernemersschap is het nieuwe warenhuis van Sandor Mantje aan de Binnenburg. Hij mikt op het topsegment, met name op tweeverdieners die wat hebben te besteden, en speelt in op het voor- en naseizoen. Dit soort initiatieven is heel goed voor de middenstand op het eiland.' Bleeker: 'Ondernemers moeten zich ook realiseren dat de vergrijzing snel toeneemt. Er komen mensen die meer vrije tijd hebben en meer hebben te besteden. Ook een ontwikkeling waar je als onder nemer op in kunt spelen.' De horeca, met name de natte, is een sector die de bankiers zorgen baart. 'Het accent is in de loop der jaren verschoven van jongeren naar gezinnen. Dat heeft gevolgen voor het uitgaans- en bestedingspatroon. Een andere markt en daar moet je als ondernemer op inspelen.' Van Heerwaarden: 'Het Koger uit gaansleven oefent de laatste jaren gevuld, hoewel je daar in som mige gevallen qua rendement wel eens vraagtekens bij kunt zetten. Maar in vergelijking met de over kant zijn hier weinig faillissemen ten. Veel probleemgevallen lossen zich schijnbaar vanzelf op.' Bleeker: 'Je ziet nogal eens verschil tussen ondernemers die een pand huren, waardoor de drempel om te begin nen lager ligt, en die een pand in eigendom hebben. Goeie onderne mers komen wel boven drijven. In goede tijden is het voor iedereen wat makkelijker maar in roeriger tijden komt het meer op onderne merschap aan. In dat verband vindt ik de huidige samenwerking in de Texelse bouwwereld, met het doel zoveel mogelijk werk op het eiland te houden, een goede ontwikkeling. Over het algemeen kun je stellen dat er op Texel een gezond onder nemersklimaat is.' Het eiland heeft een grote aantrek kingskracht op winkelketens. De redactie werpt de stelling op dat lokale bedrijven door hun lokale bestedingen meer winst genereren voor plaatselijke toeleverings- en andere bedrijven, terwijl ketens nogal eens voor overkantse bedrij ven kiezen, en ook de winst naar de overkant gaat. Mulder: 'Maar als de ketens er niet zouden zijn, terwijl de klanten er wel graag boodschap pen doen of winkelen, zouden die klanten misschien aan de overkant hun inkopen doen. Het zorgt voor een verbreding van het aanbod en winkels die herkenbaar zijn voor de klanten. Bovendien: het is een ontwikkeling waar je geen invloed op hebt.' Landbouw De Texelse landbouw doet het in vergelijking met de rest van Neder land goed. Mulder: 'Net zoals elders ondervinden we hier de gevolgen van het Europese landbouwbeleid, waardoor het beschermende prijs beleid wegvalt en de opbrengst ten deert naar wereldhandelsprijzen. De Texelse boer heeft qua schaal en bedrijfsvoering een goede uitgangs positie. En het bruist hier van de ini tiatieven. Dat is positief.' De onder linge samenwerking, de invloed van natuur- en landschapsvereniging De Lieuw (die veel subsidie voor natuur- en cultuurprojecten naar Texel haalt) en streekproducten worden als sterke punten genoemd. Ook de gemengde bedrijfscultuur die vanouds op Texel wordt bedreven, is gunstig. Het Masterplan Water, waarmee er voor de landbouw meer en beter water beschikbaar komt, wordt als een positieve ontwikkeling gezien. 'Goed ondernemersschap, veel ondernemersgeest en een gro te diversiteit aan bedrijven.' Dat neemt niet weg dat het aan tal landbouwbedrijven ook hier afneemt. Waar de boeren door schaalvergroting, samenwerking, een eigen inkoopcombinatie en op andere manieren de kosten weten te drukken, kampen toeleverings-, loonwerk- en andere bedrijven die van de landbouw afhankelijk zijn met dalende omzetten. Van Heer waarden: 'Ook zij moeten zich aan passen en inspelen op nieuwe ont wikkelingen.' Visserij Ronduit bezorgd zijn de bankiers over de ontwikkelingen in de visse rij. Bleeker: 'Gelijk aan de landelijke trend zien we dat bedrijven ook hier interen op het eigen vermogen. De vissers staan voor belangrijke keuzes voor de toekomst. Maar het probleem is dat de sector door de ontwikkeling van de brandstofprij zen de toekomst niet zelf in de hand heeft. Want voor gasolie zijn de vis sers afhankelijk van de wereldmarkt prijs. Zestig tot zeventig procent van de kosten bestaan uit brand stof, waarvan de prijs in korte tijd is verdubbeld. Je kunt wel zeggen dat de visserij, die best traditioneel is ingesteld, zich meer had moeten vernieuwen, maar die explosieve kostenstijging is met geen enkele innovatie bij te houden.' De brandstofprijs is niet het enige probleem waarmee de vissers zich geconfronteerd zien. De tijd die de kotters op zee mogen doorbren gen is sterk teruggelopen en, mede doordat de vissers het quotum dat ze vorig jaar over hadden, mee mogen nemen naar dit jaar, is de handel in vangstrechten verminderd en staan de prijzen van vangstrech ten onder druk. Dit heeft weer grote gevolgen voor het eigen vermogen van de vissers. En dan is er nog de publieke opinie, die niet altijd gun stig voor de vissers uitvalt. Het onlangs verschenen rapport Vissen met tegenwind, door de Task Force Duurzame Noordzeevisserij, gaat diep in op de problemen in de visserij. Voornaamste boodschap is dat er slechts toekomst is voor ondernemers die een duidelijke keuze willen maken voor veran dering en die in staat zijn deze te realiseren.' Gerard Timmerman te twijfelde nog of ze mee moest loen aan twee prijsvragen van niversiteiten. De 18-jarige ledwig Ens uit Den Burg besloot en OSG-werkstuk waarvoor ze mderzoek op de wadbodem had ledaan toch in te sturen. Het everde haar twee prijzen op. Ze ion een reis naar een onder- oekstation bij de Poolcirkel in opland en gaat op expeditie naar Island. N)en Japanse oesters een toe- ^eof een afname van zand, slik 1 slib op de wadbodem teweeg? was de vraag die Ens had opge- dipen in haar prijswinnende pro- werkstuk dat ze voor haar eind den maakte. Om antwoorden te i?en had ze twee oesterbanken in iMokbaai en bij Oost opgezocht T elke bank vijf verschillende eetpunten ingencht. oktober tot en met januari zocht !èen keer per maand de meetpun- op en mat in hoeverre de hoe veelheid sediment was toegenomen of afgenomen. 'Daarvoor had ik bij de oesterbank rond elk meetpunt vier schroeven op een diepte van vijftig centimeter in de wadbodem aangebracht', vertelt ze. 'Dat deed ik met behulp van een pvc-buis en aan de schroeven zat een meter touw met een label. Die stukjes touw heb ik elk maand opgezocht en gemeten hoe ver ze uit de bodem staken.' In haar profielwerkstuk beschreef de OSG-leerlinge tiaar werkwijze en haar bevindingen. 'Ik had erosie verwacht, maar er had sedimentatie plaatsgevonden. Bij de oesterbank in de Mokbaai was er 1,2 centimeter bijgekomen, bij Oost 0,10 cm. Ens voegt meteen een kanttekening toe aan haar bevin dingen; ze had verzuimd eerst een nulmeting te houden. De jury's bij de Vrije Universiteit in Amsterdam en het samenwer kingsverband aarde.nu van de aard- wetenschappelijke opleidingen aan Universiteit Utrecht, Technische Universiteit Delft, Wageningen Uni versiteit, de Vrije Universiteit en de Universiteit van Amsterdam waren onder de indruk van het profiel werkstuk dat zowel biologische als aardrijkskundige kanten bevatte. Bij de Vrije Universiteit won Ens een reis naar het zogeheten ABISKO- onderzoeksstation dat boven de poolcirkel in een Zweeds nationaal park ligt. Daar mag de Texelse mee helpen bij onderzoek. Ook worden uitstapjes gemaakt naar natuurge bieden en fjorden in Noorwegen. Op IJsland gaat Ens mee op expeditie om het land te verkennen. 'De reis naar Lapland is in juli en de reis naar IJsland in augustus, dus dat sluit mooi op elkaar aan. En in septem ber begint de universiteit.' Ens twijfelt nog of ze naar Vrije Universiteit of de Universiteit van Amsterdam gaat, maar ze weet al wel zeker dat ze in een studie in de biologie wil volgen. 'Ik wil graag verder in het verrichten van veld werk zoals ik nu heb gedaan.' Ens is een dochter van Bruno Ens, die als bioloog en schelpdierdeskundige bij Alterra (nu Wageningen IMARES) werkt. Hij hielp zijn dochter een klein handje mee. 'Hij ging mee het wad op als ik de touwtjes ging meten. Ik mat en hij schreef de leng tes op.' De methode om met behulp van schroeven en de touwtjes te werken, leende van een andere bio loog. Voor het maken van haar profiel werkstuk hield Ens zich aan de 80 uur die de OSG er maximaal voor had gesteld. 'Als ik straks onder zoeken doe, moet ik me ook aan de tijd houden die ervoor staat, dus dat heb ik nu ook gedaan.' Tijdens de presentatie van de profielwerkstuk ken op de OSG was Ens met haar profielwerkstuk nog niet in de prij zen gevallen. 'Maar de kritieken die ik toen kreeg, heb ik wel verwerkt in het werkstuk dat ik daarna naar de VU en aarde.nu heb gestuurd.' Politie promoot zich op internet Wie altijd al heeft willen weten hoe het is om bij de politie te werken, kan met ingang van deze maand terecht op de website www.poli- tie.nl. Medewerkers van het korps Noord-Holland Noord vertellen in de mternetrubriek Wereldbaan hoe het is om hondengeleider, biker, motor rijder of rechercheur bij de politie te zijn. Bij de politie werken is en blijft 'een wereldbaan', vinden ze zelf. 'In meerdere opzichten. Je maakt niet alleen dagelijks veel mee, maar staat ook nog eens midden in de samenleving.' Kermis Grote attractie op de kermis die van 12 tot en met 16 juli op de Nikadel in De Koog wordt gegouden, is een 45 meter hoge megabooster. Daar naast ia er als altijd een keur aan attractie te vinden, variërend van nougatkraam en suikerspin tot bots auto's en een schiettent. De kermis is dagelijks geopend van 13.00 tot 23.00 uur en wordt woensdag 12 juli geopend met een spectaculair vuurwerk. Raadsleden Gerard Weijers en Frans Visman bekijken de werking van de strandreinigingsmachine van Erik de Graaf. fFoto Germ1 Timmerman) Zand, stenen en schelpen blijven achter, maar flessen, plastic en andere rommel raapt de hydrau lisch aangedreven strandreini- ginsmachine van Erik de Graaf op. Dat bleek bij de demonstratie van het nieuwe apparaat gisteren bij paal 12. Daar hield vooral de vraag wie er moet opdraaien voor de kosten - de strandexploitanten of de gemeente - de gemoederen bezig. Nu is het zo dat de gemeente eens per jaar een grote voorjaarsschoon maak houdt op het strand, waar bij medewerkers met de hand het zichtbare vuil meenemen. Maar wat niet met het blote oog is te zien blijft achter, terwijl De Graaf claimt dat zijn uit Zeeland afkomstige machine ook niet zichtbare rommel tot een diepte van tien centimeter opgraaft. De proef op de som nemend, bleek dat weliswaar niet alles wordt opge raapt, maar wel het merendeel. En, daar is iedereen het overeen, een schoon strand is een goed visite kaartje. 'En zien schoonmaken, doet schoonmaken', verwacht De Graaf dat ook toeristen hun steentje zullen bijdragen aan een schoon strand. Zelf exploiteert hij bij paal 17 een stuk strand dat zich uitstrekt over 550 strekkende meter. 'In mijn pacht- contract met de gemeente staat dat ik dat moet schoonhouden. Dat is met de hand een flinke klus, met dit apparaat ben ik zo klaar. In het voorjaar of na een dikke storm één keer het hele strand, daarna hoef je alleen de vloedlijn maar bij te hou den. Eigenlijk is Texel het wel aan zichzelf verplicht. 'In Zeeland doen ze dit elke dag. Daar hebben ze een brandschoon strand. Als mensen hier dan zo n rommelig strand zien. dan is dat een slecht visitekaartje.' College strandexploitant Mare Röp- ke van paal 17 vindt dat niet hij en zijn collega's voor de kosten van het schoonmaken moeten opdraaien. 'Het strand is voor het toerisme een heel belangrijk gebied, maar de gemeente doet er vnjwel niets aan.' Volgens Gerard Zoetelief stamt de verplichting in het pachtcontract met de exploitanten nog uit de jaren zeventig. 'Maar toen spoelde er lang niet zoveel rommel aan.' Poli ticus Frans Visman van D66 wijst er op dat deze kosten zijn verdiscon teerd in de pachtprijs. Zoetelief: 'Ik betaal per huisje 50 euro aan pacht, terwijl de verhuur 250 tot 300 euro opbrengt. Met de kosten van plaat sing, onderhoud en het jaarlijkse vandalisme blijft er geen geld over voor de schoonmaak. Ik doe dat nog in mijn vrije tijd, als een soort hobby, maar de aankomende gene ratie begint daar echt niet aan.' Volgende week staat deze kwestie op de agenda van een gesprek dat de exploitanten hebben met wethouder Nico Kikkert, die ver antwoordelijk is voor strandza- ken. Visman en de eveneens bij de demonstratie aanwezige Gerard Weijers (de overige politieke partijen hadden geen gehoor gegeven aan de uitnodiging) toonden begrip en vonden het een goede gelegenheid om het onderwerp bij de bespreking van de Strandnota op de agenda te zetten. "J van een schroef en een touwtje verkreeg OSG-leerlinge Hedwig Ens uit Den Burg de resultaten voor haar prijswinnende s'u* o ver de wadbodem. /Foto Hettum)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9