Vakantiekrant (jvocn r£wartïJ~exeh in het harL, Vader en zoon Pool klaar voor de Ronde om Texel Openbaar onderwijs mogelijk zelfstandig Nieuwe aanpak bestemmingsplan Bezwaar slager tegen woningen verworpen mmm Handhavers buigen zich over shirtreclame schapen Onderzoek andere bestuursvorm ^BSSE3 texelse'Scourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12083 VRIJDAG 16 JUNI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Storend landschapelement of niet? Handhavers van de provincie bui gen zich over de vraag of ze zullen optreden tegen de 'shirt-reclame' die veehouder Erik Bakker deze week op zijn schapen heeft aan gebracht. Gisteren kon de vraag nog niet met ja of nee worden beantwoord, aan het eind van deze week moet duidelijk zijn of de dekjes al dan niet strijdig zijn met de Landschapsverordening. De wandelende reclamedekjes hebben veel stof doen opwaaien. GroenLinks, die de kwestie heeft aangekaart bij de gemeente, vindt bet 'absoluut niet passend op Texel en niet acceptabel'. De partij heeft iet college verzocht 'hier onmiddel- jx handhavend tegen op te treden, wel maatregelen te nemen die er toe leiden dat de schapen weer edamevrij worden en dat dit ook in je toekomst niet meer kan gebeu- en'. Volgens GL zijn de dekjes ook slecht voor de gezondheid van de schapen. Of dat laatste het geval is, valt te bezien. 'Moeilijk te beant woorden', vindt de gemeente, die aangeeft dat hiervoor de expertise van de AIVD moet worden inge- pen. 'Maar met onze (geringe) kan ik me niet voorstellen at een dergelijk dekje onoverko- elijke bezwaren oplevert, temeer er ook schapen rondlopen met een behoorlijke vacht', reageert een ambtenaar die de kwestie in behandeling heeft. Reclame-uitingen in het buitenge bied, in welke vorm dan ook, val len onder de bevoegdheid van de provincie en niet van de gemeente. Deze bevoegdheid is niet uitwis selbaar. Wel kan de gemeente een behulpzame rol spelen, bijvoorbeeld bij het maken van een opnamerap port. De gemeente heeft inmiddels con tact opgenomen met provincie, in hoeverre de reclame op gespannen voet staat met de Landschapsver ordening. Inspecteur-handhaver J. Klippel van de provincie, met name gespecialiseerd in toepassing van de landschapsverordening kon de vraag gisteren nog niet beantwoor den. 'We bekijken momenteel of de verbodsbepaling van toepassing is. Vandaag of morgen hebben we dui delijkheid.' Bepalend zal zijn of de dekjes met reclame als ongewenst element in het landschap zijn aan te merken. Mocht dat de uitkomst zijn, dan zal de provincie op zeer korte termijn tot handhaving overgaan. De kwestie speelt niet alleen op Texel. Onlangs werd bekend dat de burgemeester van Joure op straffe van €500,- per dag een eind wil maken aan reclameschapen bij dè rotonde van de A6 en A7. Dirk en Albert Pool hadden de wind het Texel Dutch Open zien volop catamarans vorig jaar wel niet zal gisteren goed in de zeilen. Als voor- in de race te zijn. Rond het mid- worden gehaald. Met de weersver- schot op de Ronde om Texel die daguur hadden zich donderdag 439 wachting van windkracht drie uit het zaterdag om 12.00 uur van start zeilerteams ingeschreven voor het noordwesten zijn zeilers, organisatie gaat, lieten ze donderdag tijdens Rondje, zodat het aantal van 600 en de honderden vrijwilligers hoop vol gestemd. Meer over de Ronde om Texel verderop in deze krant. Foto: Ronde om Texel/Pierrick Con- Degemeente laat komend schooi er een onafhankelijk onderzoek iztvoeren naar een mogelijke ver- alfstandiging van het schoolbe- van het Texels openbaar Het bestuur daarvan nog in handen van het col van burgemeester en wet- 3e politieke partijen hebben woens dagavond tijdens de raadscommis sie Welzijn hun flat gegeven aan het houden van zo'n onderzoek. Dat roet duidelijk maken in hoeverre 'et mogelijk is voor het openbaar onderwijs op het eiland een andere bestuursvorm in te voeren. Het col- fee kwam' ermee op de proppen, nadat het openbaar onderwijs had jevraagd de mogelijkheden voor fczelfstandiging te verkennen. «nuitde PvdA was in de vorige col- «tine Tuinder (midden) verlaat et een groep andere wandelaars fe de Texelse Avondvierdaagse de ^plaats aan de Emmalaan. Voor ■te 48-jange vrouw uit Oudeschild Phet de 35ste keer dat ze mee- w en daardoor kreeg de wande- >9 voor haar een feestelijk tintje, Mis dat ook het geval was bij de pte keer. Martine mag zich tot de ^>uwe harde kern van vierdaag- «wandelaars rekenen. Van een pcordis (nog) geen sprake. Huib de legeperiode eveneens meermalen op een andere bestuursvorm voor het openbaar onderwijs aangedron gen. 'Het vorige college wilde daar absoluut niet aan, dus het is prettig dat dit college het wel wil', aldus Eric Hercules (PvdA). Wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) liet weten dat het onderzoek zich echter niet alleen richt op het scheiden van de door de PvdA verfoeide dubbele pet die het college als lokaal bestuur en schoolbestuur draagt. 'Het zou slecht zijn als we alleen daar naar zouden kijken. Goed onderwijs is het punt waar we vanuit moeten gaan en we moeten bezien hoe we dat goed kunnen regelen.' Merkelbach liet de commissieleden weten dat zij met hun 'ja' alleen ja zeiden tegen het houden van een onderzoek. Ze beloofde dat ze later .nog een tweede voorstel krijgen Wandeltrouw Ridder was ook voor de 35ste keer van de partij, maar de meest trouwe is Corrie Visser die al meewandelt zo lang wandelsportvereniging Het Gouden Boltje de Avondvierdaagse organiseert: 46 jaar. Het jaarlijkse evenement ging maan dag met 548 deelnemers van start, veertig minder dan vorig jaar. Zoals altijd had het overgrote deel geko zen voor de route van vijf kilometer. over de kosten. De wethouder had nog geen idee hoeveel het houden van zo'n onderzoek zou kosten, omdat de ideeën nog vrij vers was. Er was vaart achter het voorstel gezet, zodat het onderzoek komend schooljaar kan beginnen. Bedoe ling is dat het aan het eind van het schooljaar 2006/2007 klaar is. Daar na is het aan de gemeenteraad om een besluit te nemen over een even tuele verzelfstandiging. Een plan om de lokale Rekenkamer onderzoek naar het openbaar onderwijs te doen, is door van de baan. Het onderzoek moet onder meer duidelijk maken welke gevolgen dat met zich meebrengt. De openbare scholen die erbij betrokken zijn, zijn Durperhonk in De Cocksdorp, de Jacob Daalderschool in Oosterend, de Bruinvis in Oudeschild, de Jan Drijverschool in Den Hoorn en de Thijsseschool, de Kompasschool en de OSG in Den Burg. 51 wandelaars legden 10 kilometer af en 13 maakten een tocht van 15 kilometer. De eerste dag waren de omstandigheden door de hoge tem peratuur niet optimaal. Dinsdag was het een stuk frisser en aangenaam. Woensdag regende het af en toe en ook bij de slotwandeling van gis teravond lieten de weergoden zich niet van hun beste kant zien, maar niemand liep een echt nat pak op en de sfeer was opperbest. (Foto Harry de Graaf) Ok W'ri Ruimte voor ontwikkeling is de werknaam voor het interactieve proces dat moet resulteren in een nieuw bestemmingsplan buitenge bied. Denken in mogelijkheden, niet in belemmeringen, wordt de werkwijze. De politiek nam maan dagavond kennis van de aanpak. Nu al is duidelijk dat de termijn van de vier jaar die het proces gaat duren aanmerkelijk langer is dan het anderhalve jaar waarin het plan buitengebied formeel van kracht zou moeten worden. In hoeverre de gemeente hiervan nadelige gevolgen zal ondervinden, moet nog blijken. Invulling van het buitengebied vereist volgens het college een Texelbrede benadenng. Dat betekent niet alleen naar de invulling van de ruimte kijken, maar ook rekening houden met trends en ontwikkelingen, de visies van de maatschappelijke organisaties en de gevolgen van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO). Kortom een brede visie op wonen, werken, onderwijs, welzijn en zorg. Dat bete kent bijvoorbeeld dat als er vanuit het oogpunt van wonen en welzijn behoefte is aan een woonzorgcom plex voor ouderen, wordt gekeken of dit kan worden gefinancierd uit de WMO. Als dat het geval is, wordt van uit de ruimtelijke visie een locatie vastgelegd in het bestemmingsplan buitengebied. In het nieuwe plan moet ook ruimte zijn voor economi sche ontwikkelingen. Maar dat mag niet ten koste gaan van de kwaliteiten die het eiland zo aantrekkelijk maken. Eerst denken, dan doen is de nieuwe aanpak, waarmee de oude werkwijze om tot een plan buitengebied te komen, dat zich vooral binnen de muren van het gemeentehuis afspeel de, als te star wordt afgedaan. Een plan met samenhang, dat tot stand moet komen door een breed, interac tief proces waarbij burgers en instan ties hun zegje kunnen doen. discus- De bezwaren van slager Rob Maas tegen de bouw van drie nieuwe woningen in de Peper straat in Oosterend zijn afgewe zen. Volgens burgemeester en wethouders wordt de slagerij niet geconfronteerd met strengere milieueisen door de komst van de huizen. De drie huizen op de plek van het voormalige kerkelijk centrum langs de steeg naar de voormalige gereformeerde kerk. Maas tekende bezwaar aan, omdat hij vreest dat de slagenj en de daarbij behorende rokerij in de problemen komen. De drie woningen komen op zo'n vijf tien meter afstand en dat is volgens Maas te dichtbij. Volgens de bezwarencommissie, die zich eind april over de zaak boog, komen de nieuwe wonin gen op een ruimere afstand dan een woning die er nu al staat. De commissie bepaalde dat op basis van de bestemmingsplankaart en de bouwtekeningen. 'Dat betekent dat bezwaarmaker niet met stren gere milieueisen wordt geconfron teerd als gevolg van het bestreden bouwplan.' Tijdens de zitting had een woordvoerder van het college gesteld dat de slager bij afvoer van rookgassen rekening moet houden met het hoogste gebouw in een straal van 25 meter en dat is het achterliggende kerkgebouw. De commissie gaat ervan uit dat de slagerij voldoet aan de milieueisen. Mocht dat niet zo zijn, dan kan dat volgens de commissie niet voor de voeten worden geworpen van de Stichting Wonen Texel, die de huizen wil bouwen. Dat de nieu we woningen het gebruik van de steeg veranderen, zoals door Maas is aangevoerd, wordt niet bestre-" den. Volgens de commissie is dat echter geen reden de vrijstelling en de bouwvergunning te weigeren. 'Bovendien is het veroorzaken van overlast een punt van openbare orde en dat is geen ruimtelijk orde- ningsbelang. Het bezwaar dat het bouwplan niet aan de redelijke eisen van welstand zouden voldoen, is verworpen. De drie woningen zijn onderdeel van het plan om in het achterlig gende voormalig kerkgebouw het dorpssteunpunt (Vitale Kerk) en vier appartementen te realiseren. Het college liet eerder weten dat in dit geval het maatschappelijk belang boven het individuele belang van Maas ging. De slager liet tijdens de zitting weten dat het behoud van winkels in Oosterend echter ook altijd als maatschappelijk belang werd gezien. sies plaatsvinden, analyses worden gemaakt, die worden vertaald in een visie, die moet leiden tot een bestem mingsplan. Maar ook een proces waarbij het laatste woord uiteindelijk aan de gemeenteraad is. Marijke Eelman (CDA) sprak maan dagavond tijdens de commissie Grondgebied steun uit voor de aan pak.- 'Ik ben blij dat wonen, welzijn en zorg samenkomen in een visie en elkaar in belangrijkheid niet overstij gen.' Met het oog op de discussie die is gevoerd om tot de structuurvi sie te komen, zag Frans Visman (D66) veel overeenkomsten. 'De analyse is al voor de helft klaar.' Dat klopt ten dele, maar de structuurvisie 2020 moet nog wel worden geactuali seerd. Het plan Ruimte voor ontwikkeling heeft als slogan Van meer naar min der, een variant op het college-thema Meer met minder. Minder bestem mingsplannen en minder regels, is het uitgangspunt. Mooi gezegd, vond Rikus Kieft (GroenLinks). 'Maar ik aarzel erg bij de praktische uitvoer baarheid. Gevraagd naar welke regels er zouden kunnen verdwijnen, gaf Merkelbach beperkingen op het gebied van goot- en nokhoogte en de plaatsing op het bouwkavel als voor beeld. Voor niets gaat de zon op, met begeleiding en projectondersteuning zijn op jaarbasis dneeneenhalve arbeidsplaats gemoeid, de kosten voor procesbegeleiding worden geraamd op een ton. Vliegdemonstratie Vliegveld Texel krijgt zondag bij zonder bezoek. Gast is Chnstian Moullec, die twee demonstraties met een ultralight-vliegtuig verzorgt, waarbij hij zich laat begeleiden door vogels Pagina 5 Storingsmonteur 'Ik was nooit zo makkelijk. Erg wis pelturig en ik hield het niet lang vol bij een baas. Aan het woord is storingsmonteur Cor Rood (60). Hij zwaaide vrijdag af bij CVI Texel. Pagina 7 Vispaleis Als het om de keus voor Hollandse Nieuwe gaat, houdt de familie Van der Star van de gelijknamige vispa leis en palingrokerij in Oudeschild er een geheel eigen selectiemethode op na. Pagina 11 Vechtpartij op bouwterrein De ambulance is woensdagmiddag uitgerukt na een vechtpartij op een grote bouwplaats in Den Burg. Naar verluidt kreeg de uitvoerder woorden met een medewerker, waarna een handgemeen ontstond Daarbij riep de medewerker volgens een getuige zijn twee broers te hulp en kreeg de uitvoerder drie man tegenover zich. Daarbij vielen rake klappen. Voor zover bekend is er nog geen aan gifte gedaan maar zoudende de drie broers, die van buitenlandse her komst zijn, zijn meegenomen naar het politiebureau. De uitvoerder is na behandeling in het ziekenhuis inmiddels weer aan de slag. Een woordvoerder van het betreffende bedrijf liet gisteren weten niets van een dergelijk incident te weten. Gewond na val over biggenrug Een Duitse toeriste is dinsdagavond gewond geraakt bij een val op de rotonde van de Nieuwlanderweg. De vrouw, die aan het fietsen was. reed een stukje door het gras langs de rotonde en zag daarbij een paar biggenruggen in de berm over het hoofd. Bij de val sloeg ze met haar gezicht tegen het asfalt. Voorbij gangers, onder wie een huisarts, verleenden eerste hulp en de ambu lance rukte uit. De vrouw moest zich onder medische behandelingen laten stellen. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Vlinderwinkel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gratis bijlage TEXELSE - COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 30 juni kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 21 juni bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1