w» *%/i M/um.1 TEXELSE j COURANT lèüw qe'.'o V, Op ML lil' v,HFe: uorjMEÊ. p Kyyii Ronde digitaal in handen leerlingen Natuurwijzer Bijzondere demonstratie op vliegveld De schaapjes op het droge Stichting zoekt vleugeldragers Boekpresentatie bij paal 17 Parkstraat 32-34 moet 'artistieke sector' worden VRIJDAG 16 JUNI 2006 QlUEK Lösnq Ml=Tj FL05SÊM, MROft HUÜ [GORT HET liHSf:/ ^M/W^k^L /Vöólo de Mondriaan Onderwijsgroep zorgen het achtste jaar het digitale Ze zitten een hele week op het strand, maar het merendeel van de tijd zien ze alleen de beeldscher men van hun computers. Voor het achtste jaar zorgen leerlingen van de Mondriaan Onderwijsgroep in Delft voor al het digitale dataver keer bij de Ronde om Texel. De inschrijving van de deelnemers, de uitgifte van de parkeerkaarten, het bijhouden welke zeilers nog op het water zijn of het opstellen van de ranglijsten. Het verloopt allemaal via de hard- en software waarmee de leerlingen ICT-projectonderwijs op het regionaal onderwijscollege op het strand bij paal 17 zijn neergestreken. Het verzorgen van alle digitale verbin dingen is voor hen een combinatie van onderwijs en ervaring opdoen in de praktijk. Sommigen zijn er vrijwel het hele schooljaar mee bezig. Een eigen unit naast het container- dorp op het strand is de vaste stek van de leerlingen en hun apparatuur. Computers vormen er de hoofdmoot. Her en der rondslingerende spullen en een enigszins rommelig uiterlijk fikken het beeld dat de unit voor fe leerlingen in een week tijd een «trouwd onderkomen wordt. Een feje zonnebrandcrème op één van de computerkasten verraadt dat de IT-ers tussen alle werkzaamheden toch ook nog wel eens buiten op het strand komen. Ook op het dak van het containerdorp zijn ze eveneens te vinden. 'Daar hebben we ook een stel kabels en leidingen getrokken', meldt één van hen. Vierdejaars leerlingen Kay Böhme (21) en Dennis Stift (20) coördineren de werkzaamheden. Stift is verant woordelijk voor de infrastructuur van het netwerk, Böhme coördineert de programma's die erop draaien. Naast hen zijn zes derdejaars aanwezig en een paar tweedejaars die volgend schooljaar in het onderwijsproject meedraaien. De jaarlijkse deelname aan 't Rondje leidt elke keer tot aan passingen en verbeteringen te leiden. 'Dit jaar hebben we aan het inschrijf formulier een reserveringscode toe gevoegd', vertelt Böhme. 'Als iemand zich heeft ingeschreven en de kosten zijn bijvoorbeeld op rekening van zijn vrouw betaald, dan kunnen ze bij de inschrijvingen aan de code meteen zien dat er is betaald. Dat maakt het er makkelijker op.' De inschrijfformu lieren, die via de website van de Ron de zijn te downloaden, zijn ontwik keld door de leerlingen en staan op de server van de Mondriaangroep in Delft. 'We hebben ze ook aangepast aan het nieuwe uiterlijk van de web site van de ronde', vertelt Böhme. De leerlingen hebben ook een help desk ingevoerd. Op de computers die verspreid over het containerdorp staan, staat een telefoonnummer dat bij problemen gebeld moet worden. 'Dan krijgen ze René aan de lijn en hij bepaalt wat er verder moet gebeuren en wie er wat aan het probleem doet', vertelt Stift. 'Vorig jaar ging dan de één, dan de ander op pad als er wat was, maar dat hebben we nu meer gestructureerd.' Door de helpdesk in één hand te houden, houden de leer lingen tegelijkertijd overzicht van wat zich voordoet. 'Dan hebben we dat ook meteen voor de evaluatie en het verslag dat we moeten schrijven.' Het Rondenetwerk hebben ze dit jaar van een strengere beveiliging dan een jaar geleden voorzien. Op die manier wil len ze voorkomen dat andere gebrui kers van het netwerk op het strand leentjebuur met de gegevens van de Ronde kunnen spelen. Een verbe terde beveiliging moet er ook voor zorgen dat er geen virussen op het netwerk terecht komen. 'Je kunt niet zomaar meer iets op de computers installeren.' RftTooN C(cj (S-Otl-loot Ruimtestation In deze tijd van het jaar zijn de nach ten kort wordt het nooit helemaal donker. Zelfs midden in de nacht staat de zon niet ver onder de hori zon en dat heeft tot gevolg -dat er altijd nog wel wat schemeringslicht Ie zien is. Dat is een bezwaar voor wie de sterrenhemel in zijn volle pracht wil zien, maar ook aan dit nadeel kleeft een voordeel. Zo wordt liet grote internationale ruimtestation in zijn baan om de aarde door de zon beschenen. Daardoor is het te zien is als een vrij heldere 'ster' die snel langs de hemel trekt. Het kost wel wat nachtrust om het station te zien overkomen, want pas na mid dernacht is het donker genoeg. Het station vliegt van west naar oost. Het komt zelden boven Nederland en moet meestal (niet altijd) in het zuiden gezocht worden. Hieronder een lijstje met de tijdstippen waarop het station te zien zal zijn. Omdat het in anderhalf uur rond de aarde vliegt, is het vaak enkele malen per nacht te zien. Een overgang, van west naar oost, duurt ongeveer vijf minuten. Het station is te zien op: vrijdag 16 juni: 01.20 uur, vrij hoog in zuiden: 02.56 uur, vrij laag in westen; 04.31 uur. vrij hoog in zuid-zuid-westen. Vfegveld Texel krijgt zondag bijzon der bezoek. Gast is Christian Moul- tec. die twee demonstraties met een litralight-vliegtuig verzorgt, waarbij Nj zich laat begeleiden door vogels Oe Fransman bestudeerde als klei ne jongen al het gedrag van ganzen en andere vogels. Hij leerde vliegen °P een ultralight om zich één te en voelen met de dieren. Daar bij fungeerde hij naar eigen zeggen als gids en leider van de vogels, die van het ene naar het andere gebied trokken. Tegenwoordig geeft Moullec door heel Europa demon straties met ganzen en kraanvo gels. Komend weekeinde doet hij dat op de militaire vliegbasis in Leeuwarden tijdens de open dagen van de Koninklijke Luchtmacht. De directie en havendienst van Vlieg veld Texel zijn er trots op dat hij na afloop (per auto) naar het eiland wil komen. Hoe laat de demonstraties beginnen, was gisteren nog niet bekend. Toeschouwers wordt ver zocht zoveel mogelijk per fiets naar het vliegveld te gaan. Meer informa tie staat op de website van Moullec: www.vol-avec-les-oies.com. Diana Boogaards signeert één van haar boeken tijdens de presentatie bij paal 17. (Foto Jemen van Helium) Zaterdag 17 juni: 00.09 uur, laag in zuid-zuid-oosten; 01.44 uur, hoog in zuiden; 03.19 uur, hoog in noord- noord-oosten; 04.54 uur, vrij laag in zuid-zuid-westen. Zondag 18 juni 00. 32 uur, hoog in zuiden; 02.07 uur, ongeveer door het zenit; 03.42 uur, ongeveer door net zenit; 23.19 uur, laag in zuid-zuid-oosten. Maan dag 19 juni 00.54 uur, vrij hoog in zuiden; 02.30 uur, ongeveer door het zenit; 04.05 uur, vrij laag in zuid westen; 23.42 uur, ongeveer door het zenit. Dinsdag 20 juni, 01.18 uur, hoog; 02.53 uur, ongeveer door het zenit. Kees de Jager Kees Ribbens Het strand bij paal 17 was gisteren even het decor voor de presenta tie van een boek. Het onderwerp was toepasselijk; het gaat over catamaranzeilen en is geschreven door Diana Boogaards, medewerk ster en deelneemster van de Ronde om Texel. Ze beschrijft in het rijke lijk geïllustreerde boek de moge lijkheden van catamaranzeilen en interviewt zeilers die met een open catamaran extreme tochten langs Antarctica en de Amerikaanse oost kust hebben gemaakt. Boogaards beschrijft ook hoe het voor minder- validen mogelijk is te zeilen. 'Ik heb gesproken met iemand met een dwarsleasie en iemand die aan zijn armen invalide is, maar toch allebei op een catamaran zeilen.' Het boek Dit is catamaranzeilen is tijdens de ronde verkrijgbaar op het strand. De in oprichting zijnde Stichting Concertvleugel Texel is op zoek naar vrijwilligers die af en toe wil len assisteren bij het transporte ren van de vleugel van en naar een concertlocatie op het eiland. Dit komt enkele malen per jaar voor. Bij elk transport zijn drie mensen nodig. Gehoopt wordt op genoeg gegadigden om meerdere ploegjes te kunnen samenstellen. Die kunnen dan bij toerbeurt worden ingezet waardoor ieder slechts een enkele keer in actie hoeft te komen en er genoeg reserve is. De mensen die het transport tot dusver verzorgen doen dat uitstekend, maar zijn met altijd beschikbaar. Toen de vleugel vorige week van hotel De Lindeboom naar de Zeemanskerk in Oudeschild moest worden gebracht, was geen van hen in de gelegenheid Er werd toen een beroep gedaan op Hielke Bruining en Gerard Zoetelief die door hun betrokkenheid bij de geruchtma kende ontvoering van het instrument ervaring hadden. Samen met chauf feur Ruud Meedendorp brachten ze de vleugel met de door Jacco Vinke van Texlin beschikbaar gestel de vrachtauto naar Oudeschild. De bedoeling is dat hetzelfde team het instrument vanavond weer naar Den Burg brengt. Vrijdag 23 juni wordt de vleugel in de hervormde kerk bespeeld bij de uitvoering van het Texels Vrouwenkoor. Een week later wordt hij in dezelfde ruimte opnieuw gebruikt en in augustus gaat hij naar de Maartenskerk in Oosterend voor een concert in de serie van het Zomerwerk van de Texelse kerken. Mensen die bereid zijn een paar keer per jaar te helpen bij een vleugel transport, worden verzocht contact op te nemen met de huidige eige naar Harry de Graaf, telefoon 06- 53733382. Gerda Rijneker in Burgwal 37 Vogels, schapen en schelpen zijn de lievelingsonderwerpen van Gerda Rijneker, die sinds deze week expo seert in koffiecafé Burgwal 37 in Den Burg. Rijneker, die sinds 1998 op Texel woont, werkt graag met acryl verf. Ze heeft les gehad bij diverse instellingen, maar heeft naar eigen zeggen vooral veel geleerd van Elly Kroon uit Den Hoorn. Ook volgde Rijneker workshops bij Tjeerd Land man in Leeuwarden. De expositie duurt tot half juli. Jook Nauta heeft van de fami lie Zoetelief het pand Parkstraat 32-34 in Den Burg gekocht. Zijn bedoeling is het zo snel mogelijk te slopen en uiterlijk volgend jaar op Het dan vrijgekomen terrein een nieuw gebouw te stichten als uitbreiding van de aangrenzende winkel Nauta Boek. De nieuwbouw zal artikelen en acti viteiten herbergen met een artistiek karakter, een verkoop- en expositie- punt van Texelse artistieke produc ten van een niveau dat men in een gewone souvenirwinkel niet aan treft. 'Een galerieachtig attractie- punt dat wordt gecombineerd met een overdekt terras dat aansluit bij café In den Grooten Slock', zegt Nauta zelf. Nauta: 'Aan de uitwerking van de plannen moeten we nog begin nen, maar de gelegenheid om het gebouw te kopen deed zich nu voor, dus die heb ik aangegrepen. Toch hoop ik dat we het nieuwe centrum volgend jaar kunnen openen'. Omdat het in 1916 gebouwde huis in slechte staat verkeert en geen monumentale waarde heeft wil Nauta het nog voor het komende hoogseizoen slopen. Het wachten is op de gemeentelijke vergunning daarvoor. De ondergrond van het huis en de tuin erachter (tot aan het magazijn van Blokker) beslaan 227 vierkante meter. Nauta wil dat hele terrein volbouwen, waarvoor een planologische procedure nodig is. De architect is nog niet aan het werk. maar het staat wel vast dat het een kleinschalig ogend pand wordt dat past bij de gebouwen aan Burgwal en Weverstraat die Nauta eerder heeft gerestaureerd of gebouwd. Ook staat vast dat er een kelder onder komt die zal dienen voor stalling, berging en opslag. Geen woningen In afwijking van zijn vorige projecten is Nauta niet van plan een of meer woningen of appartementen in de nieuwbouw te verwezenlijken. Er gaat dus woonruimte verloren. Nauta: 'Woonruimte past niet bij de opzet van de bebouwing die ik voor ogen heb. Ik denk aan een zeer transparante bebouwing met veel daglicht. Het moet echt iets bij zonders worden waarbij het inplan nen van woonruimte al bij voorbaat te veel ontwerpbeperkingen geeft. Woonruimte onttrekken is toege staan mits deze voldoende elders wordt gecompenseerd. Aan die eis heb ik ruimschoots voldaan, want de afgelopen zeven jaar heb ik op eigen initiatief vijf extra woningen in de nabije omgeving toegevoegd .zonder dat daarmee een beroep op het woningcontingent hoefde te worden gedaan'. PTT De dubbele huisnummering her innert eraan dat het bestaande gebouw ooit uit twee eenheden bestond, bewoond door respectie velijk PTT-monteur Gerrit Zoetelief en Jan Ruiter van de Texelse Elek- triciteits Maatschappij (TEM). De familie Zoetelief (ouders en zes kin deren) bleef er wonen nadat beide eenheden waren samengevoegd. Gerrit Zoetelief had testamentair bepaald dat het huis ter beschik king van zijn kinderen moest blijven, zolang dat nodig was. De laatste jaren was Peter Zoetelief de enige bewoner. Toen deze verhuisde naar het gezinsvervangende tehuis De Reede aan de Zes kwam het huis conform het testament in de ver koop. De in Helmond wonende Ben Zoe telief behartigt de zaken voor zijn familie. Hij vindt het leuk dat Nauta eigenaar is geworden. 'Er waren meer gegadigden, maar die zagen we niet zitten. Het gevoel heeft zeker een rol hebben gespeeld. We hebben orize jeugd vlakbij Nauta gewoond en voelen ons nog altijd ouwe buren. We verwachten dat hij er wel iets goeds van zal maken, in het belang van Texel, dus niet iets waarvan de baten naar het vaste land afvloeien Ik heb al een naam voor dat centrum bedacht waarin je de oude .en de nieuwe eige naar terugvindt: The Sweet Love Joker...'. Nauta: 'Toch maar niet. Ik weet wat beters: De Hollebol. Zo heette vroeger het pleintje waarop het gebouw uitkijkt, maar haast nie mand weet dat meer'. Parkstraat 32-34 gaat nog vóór het hoogseizoen tegen de grond als de gemeentelijke sloopvergunning spoedig komt.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5