Gids registreert toename wilde planten op Texel 1Bescherming en beheer werpen hun vruchten af' mm? TEXELSE g COURANT Klaas Uitgeest tekent reizen door Noord-Amerika op Fotoboek over afgedankte trekkers en werktuigen V Af*.. i ii Via internet offerte aanvragen bij bouwers VRIJDAG 16 JUNI 2006 Ktes Uitgeest, hier met reisgenoot Kees Huisman, op e tttóe/s die hij aantrof op zijn reizen door Amerika. i de vele afgedankte De Grand Canyon, Hooverdam, Las Vegas en de Niagara waterval len zijn de geijkte bezienswaardig heden bij een bezoek aan Amerika. Zo niet voor Klaas Uitgeest, die zich in het land der onbegrensde mogelijkheden vooral verdiepte in oud roest. Tijdens zeven reizen, waarin hij vele duizenden kilome ter aflegde, richtte hij zijn camera op oude, afgedankte trekkers en andere landbouwmachines. Rust fioest in Noord-Amerika heet het foto-en prentenboek waarin hij zijn belevenissen heeft opgetekend. Her zijn we gewend om spullen die •eniet meer gebruiken op te ruimen. maar in Amerika gaat dat anders. Trekkers, landbouwwerktuigen en andere machines die ooit zijn afge dankt, staan op verlaten plekken, in weilanden en in bossen, weg te roesten. Uitgeest: 'Nou ja wegroes- ten, door het landklimaat is het veel droger en roest het lang niet zo hard als hier. Zelfs van trekkers die al lang geleden zijn afgedankt, zoals een John Deere uit 1935, is het merk nog steeds te lezen.' Voor een lief hebber als deze Koger verzamelaar, een waar Dorado. 'Trekkers waar je hier een moord voor moet doen, staan daar voor het grijpen. Even opknappen en klaar.' Hij toont een foto van een slopenj, waarop het letterlijk groen ziet van de oude trek kers. 'Zes hectare vol met alleen maar John Deere.' Een soortgelijke foto heeft hij van sloopterreinen met rode McCormicks. Maar ook albums vol met foto's van afgedankte trek kers of restanten daarvan die worden overwoekerd door onkruid. Formalls, Massay Harris en andere merken, die via de Marshallhulp na de Tweede Wereldoorlog ook op Texel terecht zijn gekomen. Ook foto's van aller lei andere afgedankte landbouwma chines, zoals zelfbinders, combines en hooipersen. Maar ook een oude schoolbus die midden in een wei land is neergezet. 'Die gebruiken ze voor opslag.' Hij fotografeerde een vliegtuigkerkhof en - je bent wrak- kendeskundige of niet - een foto van een scheepswrak dat half boven water uitsteekt. 'Hier ruimen ze dat op, daar niet.' Uitgeest maakte zijn eerste reis naar Amerika in 1987, samen met onder meer Hans Smit van de Marsweg en oud-Texelaar Kees Huisman (nu woonachtig op Terschelling). Die reis ging naar Ohio. 'We kwamen ook door de staat New York. We wis ten dat er in het plaatsje Rozendaal een Zegel moest wonen, nog familie van de Zegels van de Parkstraat. Er zaten inmiddels vier generaties tussen, maar we pikten hem er zo tussenuit.' Die eerste reis langs slo perijen en ander oud roest leverde zeven geschikte oude trekkers op, die in een container op transport naar Texel werden gezet. 'Ze hadden daar toen nog niets met oude trekkers en als Texelaars die daar in die ouwe troep liepen te struinen, waren we een bezienswaardigheid. We hebben in drie kranten gestaan.' Nadien maakte Uitgeest, samen met echtgenote Duw die meer belang stelling heeft voor vuurtorens, nog zes reizen naar Noord-Amerika, zoals een reis rond het Eriemeer, Noca Scotia, het Midden-Westen, New England, Georgia en Alabama. Het leverde fraaie anekdotes op. 'We hoorden eens van een landbouw- show bij een gehucht aan de Missis- sipi, toen iemand ons vertelde dat er nog een stel Nederlanders waren van boven het Noordzeekanaal. Toen we ze spraken bleken het ook Texelaars tc zijn, het apothekersechtpaar Lely. Die waren op familiebezoek.' In Ame rika werden ze ook gewaarschuwd voor een tornado. 'Ach, we zijn wel een beetje storm gewend. Maar het werd helemaal donker en het ging enorm te keer. De tornado gelukkig langs ons heen, maar toen we verder reden zagen we wel wat voor een enorme schade zoiets aanricht.' De reizen leverden niet alleen zo'n 2600 zorgvuldig bewaarde dia's op, op tweedehands markten scharrelde Uitgeest ook dozen vol oude prenten op uit het begin van de vorige eeuw, met daarop allerlei landbouwtafere- len, zoals het ploegen met paarden en oogsten met meerdere zelfbin ders. 'Met dit soort prenten maakten de fabrikanten van landbouwmachi nes destijds reclame. In kleur, dat was toen een zeldzaamheid. Ook deze kaarten krijgen een plaatsje in het boek, waarin de verschillende reizen op 360 pagina in beeld wor den gebracht. Bijzonder zijn ook de krantenknipsels en folders, deel nog afkomstig van de vader van Cor Dros, waarin op vooroorlogse wijze landbouwmachines worden aange prezen. Het boek Rust Roest in Noord-Ame rika is bij voorintekening (kosten €39,50) te bestellen in de Het Open Boek en Nauta Boek of via internet (www.drukware.nl). Bedoeling is dat het boek op 1 november verschijnt. Afkeuring over kapotte glazen na strandfeestje Ze schrokken er hevig van. In een zwin op het strand bij paal 9 ont dekten Ed Drijver en Rob Ooms (de rozenman) uit Den Hoorn dins dagochtend diverse kapotte bier glazen die net onder het waterop pervlak uit het zand staken. De twee haalden meerdere kapot te glazen, die rechtop stonden, uit het water. 'Dit kan echt niet', aldus Drijver en Ooms. 'Je moet er niet aan denken dat je hier met je voet instapt en een pees doorsnijdt. Je bent voor de rest van je leven ongelukkig.' Andere strandgangers haalden dinsdagochtend eveneens kapot glas uit het water. Voor zover bekend hebben zich geen ongeluk ken voorgedaan. Waarom de kapotte glazen in de zwin lagen, is niet bekend. Ze waren afkomstig van een feestje dat de avond daarvoor op het strand was gehouden. Drijver vermoedt dat er een bizar spelletje mee is gespeeld. Het glas dat Ed Drijver ei 'Ik vermoed dat ze er één in de lucht gevolgen kunnen veel te groot zijn.' hebben gegooid om er vervolgens Volgens Ooms past de aanwezig een ander glas tegenaan te gooien.' heid van kapot glas op het strand Volgens de twee kan het absoluut ook absoluut met bij de blauwe vlag niet door de beugel wat er gebeurd die recent voor het derde achter- is. 'Die zwin wordt door kleine kin- eenvolgende jaar aan paal 9 werd deren als pierenbadje gebruikt. Dit toegekend, mag niet nog een keer gebeuren De Via internet bij verschillende bedrij ven tegelijk offerte aanvragen en vergelijken. Die mogelijkheid biedt de website www.bouwenoptexel. nl, die sinds deze week actief is en waarbij op dit moment zo'n dertig vakmensen uit de Texelse bouw wereld zijn aangesloten. Tijdwinst en efficiency zijn de belang rijkste voordelen van de website, vindt initiatiefnemer Ronald Biesboer van Reclamecoach.nl. 'Je bepaalt als klant zelf wanneer je tijd hebt. Handig is ook dat je niet het gevaar loopt hetzelfde verzoek een paar keer net iets anders te doen, waardoor je afwijkende offertes binnenkrijgt.' Het principe is eenvoudig. Wie een klus wil uitbesteden, bezoekt de web site, meldt zich gratis aan en door loopt vervolgens met meerkeuzevra gen in negen stappen het offerteplan. Daarbij geeft de aanvrager onder meer aan of het om een vrijstaand huis, villa, winkelpand, stacaravan, chalet of nog iets anders gaat, welk onderdeel moet worden vernieuwd of gerenoveerd, of er nog materiaal moet worden aangeschaft en in welk tijdbestek de klus moet worden uitge voerd. Het systeem filtert en zendt de aanvraag vervolgens naar de bedrij ven die in aanmerking komen. Daar bij belandt de aanvraag voor nieuw aannemers die voor de uitvoering in aanmerking komen. Bednjven die aan de website willen meedoen, betalen maandelijks €25,- om erop te staan Daarnaast biedt de website allerlei heid en wil je alleen gecertificeerde bedrijven. Een andere keer vind je dat minder noodzakelijk en geef je de voorkeur aan een financieel voordeel', schetst Biesboer. Daarnaast geeft de website informatie over onder meer bouwvergunningen, geldzaken, ver- zekenngen en zijn ook de gemeen- extra's, waaronder informatie over telijke publicaties over vergunningen de aangesloten bedrijven. Dat is met alleen ter promotie van de onderne mers, maar ook bedoeld als service voor de klanten. 'Voor sommige klus sen wil je misschien absolute zeker- erop te raadplegen Biesboer bena drukt dat de mogelijkheid tot per soonlijk contact met de aannemers altijd blijft bestaan. straatwerk bij daarin gespecialiseerde bedrijven, niet bij schilders of keuken centra. Opdrachtgevers die iets over de huidige situatie willen uitleggen, kunnen ter illustratie maximaal zes foto's meesturen. Hebben ze proble men bij het invullen van het digitale formulier, dan krijgen ze op verzoek binnen 24 uur hulp van de websitebe heerder. Het systeem onthoudt in dat geval in welk stadium het invullen van het formulier zich bevindt. Hoeveel offertes er daadwerkelijk op de aanvraag volgen, moet worden afgewacht. Voor alle klussen geldt echter dat meerdere bednjven in aan merking komen. 'Eén offerte is geen offerte', vindt Biesboer. 'Je moet kun nen vergelijken.' Zo hebben zich vier aannemers, vier dakdekkers, drie elektrabedrijven en drie tegelzetters bij hem aangesloten. 'En andere vak mensen zijn ook welkom.' ledereen die offerte aanvraagt, krijgt veertien dagen later automatisch per e-mail de vraag of hij al reactie binnenheeft. Zo niet, dan worden, de geëigende bedrijven nogmaals aangeschreven, met de vermelding dat het om een herhaalde oproep gaat. Er zijn nau welijks grenzen aan de omvang van het uit te voeren karwei. Of er nu alleen een deur moet worden geverfd óf een heel nieuw huis moet wor den gebouwd, er zijn altijd meerdere Met meerkeuzevragen kan op de website in negen stappen offerte worden aangevraagd. Dijksen, Theo Timmer, Wilma Eelman en Johan Reydon poseren i erggebied, waar veel soorten wilde planten groeien. verheerste in de jaren tachtig omberheid, anno 2006 zijn ze stuk optimistischer over de exelse natuur. 'Niet dat het nu llemaal hosanna is, want je kunt genoeg vraagtekens zetten *1 de kwaliteit en bescherming f3" het milieu. Maar in deze tijd fordt ook op a||er|ei terreinen finst geboekt en wordt er aan fatourlijke rijkdom veel terugge wonnen.' Dat schrijven samen- Wellers Johan Reydon en Adriaan wjksen in de inleiding van De planten van Texel, de gids f® na bijna vijfentwintig jaar een Weel herziene versie beleeft. r nieuwste versie van de planten- telt zo'n vijftig soorten meer dan 'f orste, die in 1982 verscheen, •wl zeggen dat de diversiteit is P^d," want Reydon en Dijksen öen vooral planten opgenomen |-e Sr"9szins algemeen' voorko- ,!n.°P het eiland, afgezien van n en die nog steeds tamelijk bij- aa-zijn, maar op Texel in grotere wait i e'^ers worden gevonden, eleorchideeënsoorten. De is volgens de samenstel lers mede te danken aan jarenlange bescherming en een actief beheer. 'Op Texel houden meerdere instan ties en particulieren zich hiermee bezig. Stap voor stap slagen ze er samen in her en der op het eiland de kwaliteit van de natuur en het milieu te verbeteren. Er valt nog genoeg te doen, maar het is bemoedigend om vast te kunnen stellen dat de tekst van deze nieuwe editie optimisti scher van toon is dan die van jaren tachtig', schrijven de twee. Dankzij een ander maaibeheer van de gemeente is de soortenrijkdom in de wegbermen de laatste tijd sterk toegenomen. In een toelich ting zwaaien Reydon en Dijksen ook veel lof toe aan agrarische natuurvereniging De Lieuw. 'Met hun akker- en slootkantenbeheer is in korte tijd een geweldig resultaat geboekt. Sommige planten zijn veel minder schaars geworden. Dat geldt bijvoorbeeld voor Watermunt, dat je tegenwoordig veel langs sloten ziet. Maar ook Orchideeën, Ratelaars en Koekoeksbloemen doen het veel beter dan vroeger. Dat is ook te danken aan het gebruik van minder kunstmest.' Jan Drijver Een spectaculaire opmars beleeft het Zwartmoeskervel, dat in de zeventiende eeuw op Texel door een botanicus werd gesignaleerd, maar daarna lange tijd leek te zijn verdwenen. Toen Natuurmonumen ten in de Tweede Wereldoorlog de Noordereendenkooi in Spang kocht, ontdekte een dochter van admi nistrateur (en latere directeur) Jan Drijver tot grote vreugde van Jac. P. Thijsse dat daar nog Zwartmoes kervel groeide. 'Toen we ons eerste boek maakten, kwam het nog bijna niet voor. Om die reden hebben we het toen niet opgenomen. Maar tegenwoordig vind je het overal. Ik moet zelfs mijn best doen om het in mijn tuin een beetje in toom te houden', vertelt de in het Hogeberg- gebied wonende Reydon. Ook veranderende grondwater standen hebben hun invloed op de populatie. Maar dat niet alleen beheersmaatregelen een rol spelen, blijkt onder meer uit het succes van Zeewolfsmelk. 'Heeft zich recent op Texel kunnen vestigen als gevolg van het milder wordende klimaat. Kwam tot ca. 1990 vooral voor in het Middellandse Zeegebied, in Zuid-Engeland en langs de Franse westkust', meldt het boekje. Rela tief nieuw is ook het Mosbloempje, het kleinst bloeiende plantje van de Nederlandse flora, dat onder meer op de Texelse duincampings te vinden is. Het enige plantje dat sindsdien is verdwenen en dus niet meer in de nieuwste versie is opgenomen, is het Kruipend stalkruid. De enige vindplaats van dit duinplantje was een vallei bij paal 9, die inmiddels in zee is gespoeld. 'Die plant is nu weg, maar duikt misschien later wel weer eens op.' Dat Texel als eiland toch geen geïsoleerd gebied is, is overigens al langer bekend. Door de aanvoer van grond voor dijkverhogingen nam het aantal wilde planten ook in het verleden toe. Ook door het inzaaien van bermen is de soorten rijkdom gegroeid, terwijl niet moet worden onderschat hoeveel planten bewust door Texelaars en toeristen zijn geïmporteerd. Reydon: 'Dat zijn inderdaad onnatuurlijke ontwikke lingen. Maar ze zijn nauwelijks te voorkomen, want je draagt al heel snel zaden mee in je schoenzolen of tussen je kleren. Als je dat niet wilt, moet je een streng controlesysteem opzetten, zoals in Australië, waar je binnenste buiten wordt gekeerd als je het land in wilt.' Uitverkocht De wilde planten van Texel beleefde in 1982 een licht gewijzigde her druk, maar nadat die zo'n tien jaar later uitverkocht raakte, zag het er lange tijd niet naar uit dat er een nieuwe druk zou volgen. 'Er werd af en toe wel naar gevraagd, maar ik heb altijd gezegd dat als we iedereen die ernaar vroeg honderd gulden en een bos bloemen zouden geven, dat we dan nog het min ste verlies zouden lijden. Ik was er van overtuigd dat een herdruk nooit uit zou kunnen', vertelt uitgever en boekhandelaar Theo Timmer van Het Open Boek. In de loop der jaren nam de vraag geleidelijk toe, mede dankzij het legertje Texelse excursieleiders, die steeds meer mankementen aan het boekje constateerden. Uiteindelijk besloot Timmer dat hij zich toch weer aan een nieuwe editie wilde wagen. Daarbij werden niet alleen de 'nieuwe' planten toegevoegd, maar werd ook de wat plechtstatige tekst van de eerste twee drukken gemo derniseerd en herschreven. Aan de opzet van het boekje is in wezen niet veel veranderd. Reydon en Dijk sen nemen de lezer als het ware aan de hand mee de Texelse natuur in, waarbij ze per biotoop iets vertellen over de geschiedenis, omstandig heden en andere bijzonderheden van het betreffende gebied. Daarbij wordt onderscheid gemaakt naar de buitendijkse gebieden, vloedmerken en zeereep, droge duinen, duinval leien en heiden, bos, wegbermen, tuinwallen en sloot- en waterkan ten. 'Interessant aan Texel is dat er op een klein oppervlak heel veel verschillende landschappen en dus ook planten zijn.' Aan het eind van ieder hoofdstukje volgt steeds een lijst met planten en de bijbehorende illustraties. Een apart hoofdstukje is opgenomen over grassen en schijn- grassen. De samenstellers hebben niet naar volledigheid gestreefd. 'Op Texel groeien 874 verschillende planten. Sommige zijn nauwelijks van elkaar te onderscheiden. Er zijn alleen al zo'n dertig soorten duinpaarden- bloemen. Niemand heeft er iets aan als die je allemaal opneemt', vertelt Wilma Eelman, die als adviseur en corrector bij de herdruk betrokken was en onder meer alle officiële namen in het Nederlands, Engels, Frans, Duits en Latijn erbij zocht. Geen overbodig werk, want weten schappers zijn nogal eens geneigd het plantenrijk op andere manieren in te delen, waardoor ook namen veranderen. Volgens de samen stellers moet onderscheid worden gemaakt tussen een encyclopedie en de handzame gids die zij hebben willen maken. Ze hebben ernaar gestreefd 'een zo breed mogelijk publiek' te bereiken, maar wel 'zo degelijk mogelijk geformuleerd'. Dijksen: 'Een botanicus moet ons niet op fouten kunnen betrappen.' Mooiste Ondanks alle waardering voor eikaars werk zwaaien de betrok kenen Reydon de meeste lof toe. Vooral dankzij zijn fraaie en in kleur afgedrukte schilderingen werd het boek in 1982 volgens Timmer in de Texelse Courant beschreven als 'één van de mooiste ooit over Texel verschenen'. De illustrator werk te twee zomers aan de tweehon derd schilderingen die in de eerste druk verschenen. Daar kwamen er voor de nieuwe editie nog eens zo'n vijftig bij, waaraan hij onge veer tweeëneenhalf uur per stuk kwijt was. Bijzonder is dat Reydon 'naar de natuur' schildert en geen foto's gebruikt, een werkwijze die volgens Eelman alleen wordt beoe fend door Rein Westra, illustrator van de Nederlandse Oecologische Flora. Hoewel hij daardoor in de winter noodgedwongen rust heeft, ziet Reydon zelf grote voordelen. 'Als je één foto hebt, moet je het daarmee doen. Ik kan de plant met mijn werkwijze van alle kanten bekij ken en zo beter de typische ken merken bestuderen en tot uiting laten komen.' Dat luistert soms heel nauw. 'Sommige planten hebben op Texel net iets andere kenmerken dan elders. Zo ziet de Akkermelk distel die hier in buitenste duinenrij groeit er onder invloed van wind. zout en meer zon anders uit dan dezelfde plant in de Achterhoek. Ook een verschil in mineralen in de grond zorgt daarvoor. Dat betekent dus ook dat je niet klakkeloos kunt kopiëren uit andere boeken.' Lastig voor Reydon - en voor de lithograaf - was ook dat veel bloemen wit zijn. 'Als je die op wit papier wilt laten zien, moet je allerlei trucs uithalen om ze toch goed te laten uitkomen. Ik maak bijvoorbeeld veel gebruik van randjes en schaduwen.' Resultaat Het resultaat mag er zijn. De wilde planten van Texel is een fraai geïllu streerd boekje met heldere teksten geworden, dat mede dankzij de alfa betische registers met Nederlandse en wetenschappelijke namen ook handig in het gebruik is. Een aar dig extraatje is de lijst met Texelse plantennamen, die overigens ook al in de eerste druk was opgenomen en sindsdien niet meer is uitgebreid. Timmer: 'In 1982 hadden we nog hulp van Texelaars die de Neder landse namen niet eens kenden en alleen de Texelse gebruikten. Maar die kennis begint duidelijk te verdwijnen.' Het boekje kost €14,50 en is ver krijgbaar bij de Texelse boekhan dels Joop Rommets Door Johan Reydon getekende wilde planten die in het Texelse bos groeien: Look- zonder-look (1), Wilde hyacint (2), Gewone vogelmelk (3), Gewoon sneeuwklokje (4), Vingerhelmbloem (5), Italiaanse aronskelk (6) en Klimop 7

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9