TEXELSE 2 COURANT Kauwtjes Dirigent Drijver: enthousiast en veelzijdig E Agenda E (geslaagd teso texelseIPêxxjm Humor ontbreekt niet op thema-expositie in Tussen de Bank oPIENie nTjj— DINSDAG 20 JUNI 2006 Open brief aan de gemeente Texel Wat ik zeggen Ik woon aan de Gravenstraat 22 Den Burg (tegenover de bioscoop). Met mij klagen vele bewoners over de roeken/kauwen in de twee bomen op het plein die voor grote overlast zorgen. Lawaai 's avonds, 's mor gens vanaf dat het licht wordt. In deze tijd van het jaar is dat om 4.30 uur, waardoor de slaap niet meer is te hervatten en je bekaf opstaat omdat je je er aan ergert. Ze ver jagen de mussen en mezen die bij verschillende voederhuisjes worden gevoerd en dan heb ik het nog niet over de huizen en balkons, platte daken, terrasdaken die onder wor den gescheten. Hier moet echt een oplossing voor worden gevonden, ondanks dat het een beschermde soort is (waarom eigenlijk?) Wij worden gek van die beesten en het komt onze nachtrust en humeur en de overige vogelpopulatie (mezen en mussen), die wij ook wil len behouden, niet ten goede. Dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Er zijn zelfs mensen die het recht in eigen hand willen nemen door het afschieten van alarmpistolen en/of windbuksen, maar zover moet het natuurlijk niet komen. Andere gemeenten in het land willen hier ook wat aan doen en doen dat ook. Zoek maar eens op het internet onder 'verjagen roeken/kauwen'. Er zijn vele oplossingen, maar je moet het wel willen proberen/doen. Ik hoop echt dat de gemeente hier serieus over gaat nadenken. Het kan niet zo zijn dat de roeken de mensen gaan overheersen en lastig vallen, want dan wil ik nu beschermd worden. Ik ga ervan uit dat de gemeente op korte termijn met een serieuze oplossing komt. Mede namens alle bewoners aan het bioscoopplein, Gerard Bal vert, Den Burg. Met een groot concert in de Ooste- render Maartenskerk, waarin hij het fanfareorkest van Excelsior en een gelegenheidskoor van 70 kinderen leidde, heeft Michiel Drijver zaterdag examen gedaan voor de dingenten- opleiding voor fanfare en harmonie van het conservatorium in Alkmaar. Met succes, want de 23-jarige Hoornder slaagde er niet alleen in 'zijn' muzikanten en zangers tot een hoog niveau op te stuwen, ook het publiek genoot met volle teugen van het gevarieerde concert. De examencommissie beloonde hem daarvoor met het cijfer 8. De com missie loofde Drijver om zijn enthou siasme en veelzijdigheid. Zo leidt hij ondanks zijn jeugdige leeftijd al jaren kinderkoor De Dominootjes, dat de basis vormde van het gele genheidskoor waarmee hij voor zijn eindexamenproject werkte, en is hij de motor achter de open dagen en het opleidingsorkest van DEK. De Hoornder muziekvereniging maak te daarmee een onverwacht einde aan de vergrijzing, waaraan ook zoveel andere fanfarekorpsen lijden. Drijver getuigde al eerder van zijn enthousiasme door studies aan de PABO (voor leraar in het basison derwijs) en docerend musicus aan het conservatorium bijna gelijktijdig te voltooien. De dirigentenopleiding combineerde hij het afgelopen jaar met een baan als muziekleraar op OSG De Hogeberg. Voor zijn afstu deerproject repeteerde hij ongeveer drie maanden met koor en orkest. Hij werd daarbij begeleid door Betty Bakker, dirigent van Excelsior, die als conservatoriumstudent zelf ook afstudeerde met het fanfarekorps uit haar (toenmalige) woonplaats. Loodsproject Wat 7-eKSen Open brief aan Maarten van Rossum Beste Maarten, Je hebt een nachtmerrie gehad. Den Hoorn wordt zoals De Koog en jij moet verder voor je vakantie naar De Waal. Gaat het nu beter met je? Je zult met me eens zijn dat oude gebruiken vaak goede gebruiken zijn. Het is een goed gebruik dat een jongerejaars door eqn oude rejaars wordt gecorrigeerd. Ik ben in 1959 in Utrecht gaan studeren en corpslid geworden. Jij bent van 1962 of '63. Je was toen een pro gressieve jongen. Daar is niet zoveel meer van over. Je noemt je zelf een oude conservatieve man. In Utrecht heb je ongetwijfeld geleerd dat het goed is om bij de feiten te blijven. Dat doe je ook meestal. Zeker als het over Ame rika gaat. Ik zie en hoor je graag over Amerika te keer gaan. Maar het ligt kennelijk anders als het over Den Hoorn gaat. In het artikel in de Texelse Courant van 8 juni probeert de redacteur je steeds bij de les te houden. 'De bewoners van Den Hoorn bezinnen zich op Bert van Baar bij laatste sessie in De Aanleg groot gelijk in. Het is niet zo interes sant wat jij en ik daarvan vinden. Jij komt vier weken per jaar. De Hoorn- In herberg De Aanleg in De Cock- ders wonen er 52 weken per jaar. En sdorp treedt zondagmiddag de Noordhollandse singer/songwri ter Bert van Baar op. Tijdens het optreden zijn enkele nieuwe lied jes over Texel te horen, die nog niet eerder op het eiland zijn uit gevoerd. ik ben nog geen Hoornder tegen gekomen die wil dat Den Hoorn op De Koog gaat lijken en dat gaat ook niet gebeuren. Dat wist ik al, maar ik heb het nogmaals duidelijk gehoord bij de bijeenkomst over het Loods project die vorige week vrijdag in het dorpshuis werd gehouden. Daar Bert van Baar is singer/songwriter waren zo'n zeventig Hoornders die van beroep, vooral van het Noord met verstand en emotie spraken Hollandse en West-Friese lied. In over waar nieuwe woningen moe- 1990 was hij al eens op Texel als ten komen (want dat ze moeten organisator van het Concert for komen is voor bijna iedereen wel Animals, een concert voor duizend duidelijk), wat er moet gebeuren om schapen. Als artiest noemt hij zich Folkzanger in De Kombuis In café De Kombuis op de haven van Oudeschild begint zondag om 16.00 uur een optreden van de Ierse zanger Noel Shannon. Shan non is geboren en getogen in Cork aan de zuidkust van Ierland. Cork is een muzikaal centrum en tevens geboorteplaats van Rory Gallagher, Jimmy McCarthy en Freddie White, die een grote invloed uitoefenden op de ontwikkeling van Shannon. Deze begon zijn carrière met het zingen van traditionele muziek en ballads en veroverde in 1986 langzamer hand de 'pub-scene' rond Cork. Van 1986 tot 1992 trad hij op met het succesvolle duo Shoestring, dat Noel Shannon twee jaar lang huisband was van een groot muziekcafé en als zodanig en toe een uitstapje naar Spanje en samenspeelde met The Fureys, The Griekenland. Sinds 1998 concen- Dublin City Ramblers en The Wolfe treert hij zich echter op Nederland, Tones. Tot 1998 was Shannon een waar hij ook weer woont, graag gezien gast in het Duitse pub- Shannon heeft inmiddels drie CD's circuit. Eerst vanuit zijn woonplaats op zijn naam staan. In 1992 nam in Nederland, later vanuit Zweden, hij in Nederland Reason or Rhyme Hij trad op in Denemarken, Noor- op, in 1999 gevolgd door een live wegen, Zweden en Finland, met af opname samen met Mark Gilligan in O Kelly's Irish Pub in Groningen. In 2001 volgde Best Foot Forward, een CD met eigen nummers en geleend materiaal. Meer informatie over de artiest is te vinden op diens website, www.noelshannon.com. schapenboeten in stand te houden, waar eventuele nieuwe wandelpa den moeten komen en dergelijke. Het gaat met over De Koog. nie mand wil zoiets als De Koog, het gebeurt niet. een zingende verteller, een een- manskoor, een verslaggever met een gitaar. Zijn trotse dochters zeg gen over hun vader: 'Papa was altijd een zanger in Groet, maar sinds de fusie van Bergen, Schoort en Ik moet altijd een beetje lachen als Egmond is hij een Bergens kunste- 'overkanters' (ook wel 'aanwaaiers' genoemd) hun mening over iets op Texel onderbouwen met het aantal jaren dat ze al op Texel komen. Ik heb nu al een jaar of acht een naar. En dat terwijl hij niet eens kan schilderen.' Van Baar was vele jaren actief als natuurjournalist en eindredacteur. Hij stond drie jaar achtereen gepro- maatregelen om de leefbaarheid te mijn buren en vele anderen zijn er al stacaravan op Loodsmansduin. Al grammeerd op Oerol op Terschel- bewaren... er moet toch tenminste een klein aantal woningen worden meer dan dertig jaar. Jij scoort hoog ling, hij treedt op in kleine theaters, maar verluchtigt en presenteert ook met je grootouders. Maar wat vind festivals, symposia en themabijeen- gebouwd.' Maar jij gaat maar door je van mijn ouders? Die woonden komsten. Daarbij begeleidt hij zich- met je nachtmerrie, het lijkt wel een nachthengst. We komen op een hel lend vlak, Spaanse vissersdorpen, de Betuwelijn, van alles komt er langs in je droom. En dan zeg je: 'Structureel is er niks mis met Den Hoorn.' Maar er is wél wat mis met Den Hoorn. De Drijverschool loopt leeg. Er zijn al bijna te weinig kinderen voor de crèche. Het aantal winkels is in de afgelopen 30 jaar drastisch teruggelopen. Den Hoorn wil geen Jorwerd wor den. En daar hebben de Hoornders in de jaren vijftig op Texel en ik ook. 'Ome' Piet Vlaming begon toen met paviljoen Paal 9. En ik ging daar zwemmen, bij de 'Chinese muur'. Ik hoop dat je nachtmerrie (of nach thengst?) niet meer terugkomt. Het gaat heus wel goed met Den Hoorn. Daar zorgen de Hoornders zelf wel voor. En ze zullen er ook voor blijven zelf op gitaar, accordeon en hom mel. Deze zomer is hij samen met Karin Bloemen te gast bij Cor Bak ker in een aflevering van de nieuwe TV-serie Cor achter de dijken. Daar in zingt hij zijn lied Noordhollands landschap met Cor Bakker aan de vleugel. Van Baar werkte mee aan verschillende bundels van Uitgeverij zorgen dat jij en ik en onze kinderen Conserve. Zee, strand en duinen en kleinkinderen heel graag hun zijn vaak het decor van zijn liedjes. gast zijn. Ook schreef hij muziek bij de zes- Jeanirte Boon uit De Cocksdorp slaagde in Zeist voor de antroposo fische lerarenopleiding. tien mooiste West-Friese gedichten van Ina Broekhuizen-Slot. Naast Bert van Baar treedt ook 'huisband' Sloppy Tom op, voor de gelegenheid uitgebreid met percus sionist Severin Candel. Aan het eind van de middag geven Marcel Jansen, Ed van Bommel, Severin Candel en Bert van Baar een jamsessie. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Dit is de laatste muziekmiddag van dit seizoen. In september gaat een nieuwe serie zondagsessions van start. Training over gastvrijheid Voor medewerkers van bedrijven die zijn aangesloten bij de Hotelver eniging Texel worden op dinsdag 11 juli trainingen over gastvrijheid gegeven. Hoe beleeft de gast gast vrijheid en wat kan worden gedaan om het de gast nog meer naar de zin te maken, zijn vragen waarop tijdens de sessies een antwoord wordt gegeven. 'Het is niet dat we het nu niet goed doen, maar het kan altijd beter', vertelt Bouke Weber, die zich sterk heeft gemaakt voor de training. 'Ze worden gegeven door iemand die zeer ervaren is en onder meer trainingen heeft gegeven voor grote instellingen, zoals Amsterdam Airport. Met een kwinkslag a la Youp van 't Hek zet hij aan tot nadenken.' Medewerkers die 's avonds werken, kunnen naar de middagsessie die begint om 14.00 uur, degenen die 's middags werken zijn 's avonds welkom om 21.00 uur. Dinsdag 20 juni: In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 18.00 uur een uit gebreide commissievergadering over de programmabegroting voor 2007. Het clubgebouw van de modelspoor club aan de Emmalaan in Den Burg is van 19.00 tot 22.00 uur open voor publiek. Toegang €1,50. De Texelse fanfarekorpsen verzorgen op de Groeneplaats in Den Burg de jaarlijkse Taptoe, die is omgedoopt in Midzomer Muziek Festival. Aanvang 19.15 uur. In de rooms-katholieke kerk van De Cocksdorp begint om 20.15 uur een concert van Loes Bakker (fluit), Cees Dito (accordeon) en Reinout Weiffen- bach (gitaar). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten Cinema Texel vertoont Poseidon (aan vang 18 30 en 21.30 uur) en The Da Vinci Code (20.30 uur). In de serie De Volkskrant-filmavonden draait Tsotsi (19.15 uur). Woensdag 21 juni: De Protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor publiek. Vrijwilligers vertellen over de geschiedenis van het gebouw. Van 13.30 tot 15.30 kan de Maartens kerk in Oosterend worden bezichtigd. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive. Deelname kost €2,50 per persoon, aanmelden kan vanaf 19.30 uur. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Ice Age 2: the Meltdown (aanvang 13.30 uur), Cars (14.00, 16.15 en 18.30 uur) en The Da Vinci Code (15.30 uur). In de serie De Volkskrant-filmavonden draait Tsot si (20.30 uur). De voetbalwedstrijd Nederiand-Argentinié wordt live ver toond op het grote doek (21.00 uur). Donderdag 22 juni: In de Protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp verkoopt vrouwenver eniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17 00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgelfonds. In Den Hoorn kan tussen 14 00 en 16.00 uur de kerk worden bezichtigd. Kenners van de historie zijn aanwezig om uitleg te verschaffen. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2.- per persoon. Inlichtingen: tel. 06- 28787820. In de aula van de OSG aan de Haffel- derweg in Den Burg begint om 19 30 uur een concert van leeriingen en leraren. De entree is gratis. Cinema Texel vertoont de Nedetjvj gesproken versie van Cars (aanv» 18.30 uur), Poseidon (19.00 uur), Tl» Da Vinci Code (aanvang 20 30 uur)» Memoirs of a Geisha (21.00 uur). Vrijdag 23 juni: De Protestantse Waddenkerk Cocksdorp is van 10.30 tot i3j uur open voor publiek. Vnjwftgj vertellen over de geschiedenis^ het gebouw. Het Zeemanskerkje in Oudeschild i van 14.00 tot 17.00 uur geopendvaj publiek. Vrijwilligers verzorgen leidingen. Tevens worden handweg verkocht Aan de IJsdijk bij Oudeschild bgi om 19.00 uur een tijdrit. Het is het» ste onderdeel van het clubkamj schap van Wielervereniging Texel Het Texels Vrouwenkoor geeft va 20.00 uur een concert in de herva de kerk van Den Burg Cinema Texel heeft in verband i de eerste steenlegging van de bioscoop in Schagen een programma en vertoont The Code (aanvang 21.30 uur) en Pok don (21.45 uur). Hoogwater te Oudeschild Di. 20 03.20 en 16.10 u. Wo. 21 04.34 en 17.14 u. Do. 22 05.40 en 18.24 u. Vr. 23 07.10 en 19.25 u. Za. 24 08.14 en 20.35 u. Zo. 25 09.16 en 21.46 u. Ma. 26 10.01 en 22.36 u. Di. 27 10.35 en 22.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 25 juni op om 05.15 en gaat onder om 22.09 uur; dins dag 20 juni doodtij; zondag 25 juni nieuwe maan, dinsdag 27 juni springtij. TESO zet vnjdag van 9.30 tot Ie uur en zondag van 14.30 tot 20] uur twee boten in en verzoigt a na ieder half uur een afvaart, zowelEt uit Den Helder als vanaf Texel, la moeten automobilisten rekening tc Le den met wachttijden. Die be:;;- me| vrijdag op Texel tussen 9.00 er T uur naar schatting een half kunnen in Den Helder tussen 1'J en 17.00 uur oplopen tot eer Zondag moet op Texel tussen 1(j '®s en 19.00 uur vermoedelijk een If uur worden gewacht. Meer informs over de veerdienst is te verknjgeni tel. 369600 of website www.tesort lint Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den 6." Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecouram.rt Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 2214 02 Advertenties en abonnementen: Spinbaar! 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op sl onze advertonüeconi Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 Per Jaar €68,30 66,15 iw-- er Bij verzending naar het buitenland zr r tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vW afloop van de abonnementsperiode. Joop Quint, Den Hoorn. Oranje Dat was toch best wel fijn vrijdag avond tijdens de wedstrijd Neder land-Ivoorkust. De straat even voor mezelf alleen en een paar uurtjes later allemaal blije mensen. Geheel tegen mijn zin heb ik. een café passerend, even een piep klein blikje op het scherm gewor pen en waarachtig, zelfs voor een voetbalhater als ik, was het geen onaardig gezicht. Fleurige oranje shirts die druk over een groene grasmat heen en weer bewogen als een boeket bloemen in de voorjaarswind. Blijft dat ik meer van het oranje van goudsbloemen en slaapmutsjes houd dan van voetbalshirts en dat ik heel sterk het gevoel heb dat een groot aan tal mensen knettergek is gewor den. Al maanden schuift een kleur over het leven in Nederland, die in de mode never nooit aan de top zal komen. Verjaardagen en jubi leumfeestjes worden ingeroosterd naar speeluren van voetballende mannen die we in het dagelijks leven nooit spreken. En wat doen ze nu anders dan gewoon aan hun werk zijn, net als jij en ik? Het moet jaloezie van mijn kant zijn, omdat ik niet een hele batterij camera's, commentaargroepen, na- en voor beschouwingsteams van BN'ers en al dat soort gein op en rond mijn werkplek heb staan. De laatste vinding is de recre atie-satellietset met schotel, cam- pingstatief, kompas, kabel met F-connectoren en CanalDigitaal smartcard om ook op uw vakantie optimaal van het WK te genieten en verder de hele zomer die vol is met spanning, emotie en prach tige sport niets te missen. Mijn eerste gedachte was: afschuwe lijk, ook nog in de vakantie, ik ga niet mee, maar ineens zie ik er het voordeel van in. Als nu alle voetbalgestoorden zich massaal met zo'n recreatieset afzonderen op speciaal daarvoor aangewezen kampeergronden met oranje ten ten, kan de rest van de mensheid vrij recreëren zonder storende stadiongeluiden. Als uitzwaaipre mie krijgen ze ook nog het oranje toiletpapier mee, de oranje tom- poucen, oranje mutsen, oranje sjaals, de oranje Wilhelmustoeters en de oranje vlaggetjes. Mogen ze rijden in oranje gespoten auto's en wordt er op die verrukkelijke cam ping uitsluitend bier getapt met oranje schuimkragen. Blijf ik thuis optimaal recreëren met slechts één brandende vraag: staan al die oranjefans wel eens stil bij het ver driet van de tegenstanders? Het wordt tijd dat Nederland verliest. Kan een ander ook eens een paar punten mee naar huis nemen. Pien Verberg Niet minder dan 33 werkstukken zijn te zien op de thematentoon stelling die tot en met maan dag 3 juli is te zien in gemeen telijk expositiecentrum Tussen de Banke. Ook aan variatie wat betreft stijl, onderwerp en materi aal ontbreekt het niet. De Texelse artiesten moesten zich houden aan het thema Eilandgast maar dat bleek nauwelijks beperkend te zijn. Sommige inzenders had den zich daar kennelijk helemaal niets van aangetrokken, wat de jury de wenkbrauwen deed fron sen maar niet leidde tot weigering van de inzending. Opvallend is de speelse vrolijkheid die veel werk stukken uitstralen, wat ook geldt voor de titels die de makers eraan hadden gegeven. In tegenstelling tot vorige jaren ken de de kunstadviescommissie twee gelijkwaardige prijzen toe. die vrij dagmiddag bij de opening van de tentoonstelling werden uitgereikt, respectievelijk voor een tweedimen sionaal (plat) en een driedimensio naal werkstuk. Het publiek zal nog een derde prijs toekennen door het invullen van een formuliertje. Wie de meeste stemmen krijgt, is de gelukkige. Een collectief van artiesten dat zich Howibo Co noemt viel met de inzending Paal 8 in de prijzen. De deelnemers hadden met in diverse technieken uitgevoerde beelden van strandhuisjes en zaken die daar bij horen een fraaie compositie gemaakt die met zijn oppervlakte van 1,20 x 1,20 meter tevens een van de grootste inzendingen is. De jury vond ook de afzonderlijke blok jes op zichzelf het bekijken waard. De prijs voor het driedimensionale werkstuk ging naar Corina Witte die met acrylverf op doek een soort kijkdoos had gemaakt onder het motto Wat zien ik. Lichtvoetigheid kenmerkt ook veel ander werk op deze tentoonstelling. Een voorbeeld is het in keramiek uitgevoerde tafe reeltje Seumerfeugel van een vogel wachter die met een verrekijker vanachter een duin een zonnende badgast bestudeert. Een uitschie ter is ook het door Sjakkelien en Tanja Klaassen gemaakte paviljoen Zeezicht dat aan een soort pop penhuis doet denken. 'Zeer humo ristisch. Het interactieve aspect sprak ons erg aan', staat in het juryrapport. Iets totaal anders zijn de iconen die Frans Haarsma als aquarel uitvoerde. Je kunt je afvra gen wat de afgebeelde heiligen met het thema hebben te maken, maar met wat goede wil zou je die tot bovenaardse bezoekers van Texel kunnen rekenen. Aan de veelzij digheid van de expo draagt ook ook Ina Reeder bij. Haar inzending Aangename verpozing is een fraai staaltje textielkunst, een wandkleed waarin onder meer lapjes stof, touw, knoopjes en stukjes strandhout zijn verwerkt. Veel inzenders hebben het strand als inspiratiebron gebruikt. In een hoekje heeft mevrouw Wijnalda zelfs een stukje strand met echt zand ingericht als onderdeel van is Oudste eilandgast van Texel van zou dus ook niet hebben ms haar inzending Gestrand met een Aly Zegel. Het is een keramische op de Verkadetentoonst# plaat esdoornhout als kern. Een weergave van het beroemde Verka- onlangs in hetzelfde exposit* van de meest curieuze inzendingen dealbum Texel van Jac P. Thijsse en trum werd gehouden. ion jhti IES Me T- de thematentoonstelling de prijzen uit. (Foto Harry de Graaf) Wethouder Marian Merkelbach reikte bij de opening

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2