Formatievlucht met ganzen imponeert publiek TEXELSE 7 COURANT 32KSD DINSDAG 20 JUNI 2006 Acht brandganzen die het vlieg tuig van hun baas volgen, keurig in formatie. Dat spectaculaire tafereel veroorzaakte zondag op het vlieg veld Texel applaus van honderden toeschouwers. De demonstratie werd twee keer gegeven door de Fransman Christian Moullec die met zijn vogels en ultralight vliegtuigje naar het eiland was gekomen op uitnodiging van vliegvelddirecteur Ed de Bruijn. De Bruijn is sinds vijf jaar als display director verbonden aan de Koninklijke Luchtmacht en als zodanig belast met de voorbe reiding en organisatie van airshows. Zo'n vliegfeest werd vrijdag en zaterdag gehouden in Leeuwarden ter gelegenheid van de open dagen van de luchtmacht. Het optreden van Moullec met zijn ganzen was daar een pauzenummer. Op menige bezoeker maakte het echter meer indruk dan de demonstraties van topformaties zoals de Amerikaanse Blue Angels en de Engelse Red Arrows. De Bruijn vond dat de Fransman, nu die toch in Nederland was. ook maar een optreden moest verzorgen op Texel. Moullec wilde dat wel, want hij is natuurliefhebber en de naam Texel zei hem wel iets. Hij ging op de uitnodiging in, zij het tegen een flink honorarium. Dat ganzen hun baas volgen, ook als die in een vliegtuig zit, zit in de natuur van de beesten. Ze beschou wen het eerste levende wezen dat zij na hun geboorte tegenkomen als hun moeder en leider en vol gen deze. Gewoonlijk is dat het moederdier, maar als de eieren zijn uitgebroed in een machine kan dat een mens zijn. Moullec, die ook wel met kraanvogels heeft gewerkt, heeft van deze eigenschap gebruik gemaakt. Als hij met zijn vliegtuigje opstijgt gaan de kort daarvoor los gelaten ganzen hem direct achterna en vormen al snel een formatie in lijn of V-vorm samen met het toestel dat met een snelheid van ongeveer 50 kilometer per uur rondjes maakt. Het levert een prachtig en volgens sommigen zelfs ontroerend gezicht op. Vrijwel tegelijk met de landing van het vliegtuig zetten ook de vogels weer voet aan de grond en laten zich gewillig naar hun kooi drijven. Moullec zorgt goed voor zijn profijtelijke ganzen en beschermt ze tegen natuurlijke belagers. De loop- ren is afgedekt met gaas en rondom is schrikdraad aangebracht tegen vossen, hoewel dat op het vosloze Texel overbodig was. De foto toont een fly pass van vliegtuig en ganzen tijdens de eerste demonstratie van ZOndag(Foto Hêrry de Graal). Raad verdeeld over stagiaires in vergaderingen De raadscommissies moeten het voorlopig stellen zonder de 'sta- ;s' die de fractie van Texels ig had willen laten meedraai- I en in de reguliere vergaderingen, j TB had dat voorstel gedaan om tap voor 'gewone' burgers I met interesse in politiek naar het I raadlidmaatschap te verkleinen. Het had moeten gaan om partijle den die wél op de kieslijst stonden maar niet waren gekozen. Volgens TB is het goed dat zij alvast wennen an het politieke bedrijf en leren sen standpunt te verdedigen en te fccussiëren. De stagiaires zouden volgens TB samen met de officiële woordvoerder van de betreffende partij aan een vergadering moeten meedoen en in voorkomende geval len hun zegje doen. Overigens is liet al langer gebruikelijk dat ook officiële woordvoerders niet per se mde raad zitten. Zo is Astrid van de Wetering (D66) lid van de commis sie Welzijn en Ben Zegeren (CDA) van Middelen. Hoewel er sympathie voor het voor stel was, zagen diverse partijen ook nadelen. Zo werd getwijfeld aan het democratische gehalte van een commissie met meerdere leden <fe niet zijn gekozen. Ook werd gevreesd voor de vlotte voortgang van de vergadering. Gerbrand Pos ter (WD) was uitgesproken tegen en zei dat de commissie op die manier 'een kleuterklas' wordt. Alleen D66 steunde het plan van TB, dat ook steun kreeg van burgemeester Joke Geldorp, die het idee te waardevol- vond om 'met het badwater weg te gooien'. Ze stelde voor het initiatief een maand proef te laten draaien. Uiteindelijk verklaarde Willem Vlas, de indiener van het plan, er met 2jn fractie over te zullen praten en een aangepast voorstel te zullen indienen. De Oudeschildse was goed op dreef op het mulle parcours. Denise Betsema wint NK mountainbike Denise Betsema heeft afgelopen week in Havelte het Nederlands kampioenschap mountainbike gewonnen. In categorie 5, voor jongens van 12 jaar en meis jes van 13 jaar, finishte ze als negende. Omdat de snelste acht allemaal jongens waren, werd de Oudeschildse uitgeroepen tot kampioen bij de meisjes. De prestatie van Betsema was opmerkelijk. Als debutant in een landelijke wedstrijd moest ze hele maal achteraan starten. Al in de eerste ronde maakte ze echter veel terrein goed en bij de eerste beklim ming kwam ze als twintigste over de top. In het verdere verloop bleef ze ondanks het warme weer en het mulle parcours voortdurend deelne mers inhalen met de Nederlandse titel als resultaat. Tijdens de huldi ging werd het Wilhelmus voor haar gespeeld. Riewald lid van Rekenkamer Robert Riewald wordt lid van de Rekenkamercommissie. De raads commissie Middelen ging donder dag unaniem akkoord met zijn voor dracht, waardoor zijn benoeming door de gemeenteraad komende maand een formaliteit is geworden. Riewald, één van de directeuren van accountantskantoor NBC Eel- man Partners, wordt de opvolger van Marijke Eelman-van der Vegt, die door haar toetreding tot de gemeenteraad niet langer deel kan uitmaken van de Rekenkamer. Kampioenschap Wielervereniging Leden van de Wielervereniging Texel strijden vrijdag en zaterdag om de clubtitels. Het kampioen schap bestaat uit drie onderdelen. Vrijdag wordt rond Oudeschild een tijdrit op de weg verreden. De jeugd rijdt acht kilometer, de senioren leg gen zestien kilometer af. Start en finish zijn aan de IJsdijk nabij de jachthaven. Het eerste startschot klinkt om 19.00 uur. Zaterdag is de wielerbaan in Den Burg het strijd- Jordy Vinke wint clubwedstrijd Jordy Vinke heeft dinsdag de negende wedstrijd van Wielerver eniging Texel in de Rabobank-com- petitie gewonnen. In de A-poule bleef hij Niels Jimmink en Ferry van der Vis voor. In de B-poule ging de zege naar Klaas Uitgeest. Sverre Eschweiler won de wedstrijd bij de jeugd. Uitslagen: A-poule - 1.Jordy Vinke; Z.Niels Jimmink. 3.Ferry van der Vis; 4.Gauke van Llngen; ö.Theo Boom. B-poule - 1.Klaas Uitgeest; 2.Mark Huisman; 3.Denise Betsema; 4.Simon Prins; 5.Ralph van den Brink. Jeugd - 1.Sver re Eschweiler, 2.Erwm de Ridder; 3.Yasmijn van Rongen; 4.Kim Vlaming; 5.Luuk van der Dijkstra wint maandbeker Op een door de zon en de droogte iets minder groene baan streden 24 golfers zondag om de maandbeker. Uiteindelijk ging Jacqueline Dijkstra in categorie 1 (handicap tot 18) met 71 slagen met de eer strijken. Tweede werd Menno Schuijl (73 slagen), derde Wil Homan (74). In categorie 2 (handicap van 18,1 tot 26,4) werden punten geteld. Met 36 punten eindigde Marijke de Beer als eerste. Tweede werd Derk Hul- sebos (35), derde Jan van Andel (31). Jan Bloem kon met 42 punten de beker in categorie 3 (handicap vanaf 26,5) mee naar huis nemen. De neary's werden geslagen door Lot van Schelt en Rein Zandee, de longest drives door Marijke de Beer en Menno Schuijl. toneel en worden vanaf 13.30 uur puntenritten en afvalwedstrijden gehouden. Na de laatste rit worden in drie categorieën (senioren A en B en jeugd) de klassementen opge maakt. De renner die de meeste punten haalt, wint de Rab-bokaal. De prijsuitreiking staat rond 16.15 uur gepland. Gastrenners mogen wel meedoen, maar worden niet in de uitslag opgenomen. Overlast Ze kondigt wel aan 'de intensie- Ve aanpak' voort te zetten. Verder "laakt het rapport melding van een Meine stijging van het aantal inbra- ten in woningen (van 18 naar 23) en Kn forse afname van diefstal van P* au,0's (van 44 naar 33). "et aantal verkeersongevallen liep van 182 naar 162, maar het ^tal ongevallen waarbij alcohol J1 net spel was nam toe van 6 naar In 2005 viel 1 dodelijk slachtof fer. tegen 4 in 2004. Het aantal 9ewonden dat in het ziekenhuis rnoest worden opgenomen bleef feet 15 gelijk. In het verkeer werden 2005 1 492 bekeuringen uitge dreven tegen 1659 in 2004. Het ™)tal blaastesten nam flink af (van d naar 1878), terwijl ook min- ®r vaak een proces-verbaal werd geschreven wegens rijden onder (van 57 naar 46). arUe intensiteit van het politieop- en bestonden nogal wat vragen de leden van de commissie elen- Ben Zegeren (CDA) vroeg na?i°n de P01'*'0 °P koopavonden 2i.oo uur geen toezicht meer uit- 'ent' ^°'9ens hern ontstaat vaak na dat tijdstip overlast. Kam- an antwoordde dat er extra is geïnvesteerd in surveillance op koopavonden en dat de overlast die daarna ontstaat 'extra aandacht' krijgt. Schippers van de bruine vloot krijgen bij aankomst een brief waarin de bemanning het dringende verzoek krijgt alert te zijn op het gedrag van de opvarenden. 'Zo leg gen we de verantwoordelijkheid bij de bemanning', aldus Kamperman, die toevoegde dat ook de politie extra toezicht verleent. Politiebureau Gerard Weijers vond dat er te wei nig 'blauw op straat' te zien was, een bewering die door Kamper man werd genuanceerd. 'We heb ben nu eenmaal niet meer agenten en moeten ook administratief werk doen', aldus de groepschef, die schatte dat een politieman op Texel toch nog altijd zeventig procent van zijn werktijd buiten het bureau doorbrengt. Rob Heijman consta teerde dat het politiebureau in De Koog in juli en augustus nog maar drie dagdelen (maandagochtend en dinsdag- en donderdagmiddag) is geopend en vond dat nogal sum mier. Volgens Kamperman werd echter zo 'effectief' mogelijk met de openingstijden omgegaan. Hij wees er bovendien op dat het altijd mogelijk is telefonisch een afspraak te maken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Duurzaam Texel 2®. De Stichting Wonen Texel zag er toen om marktechnische redenen vanaf eigenaar van de woning te worden. Er werd nog bekeken of de voorbeeldwoning in De Volmo len zou kunnen komen, dat leverde evenmin resultaat op. Inmiddels ziet de SWT weer brood in het plan, bevestigt directeur Jan van Andel. Een woordvoerder van het college laat weten dat burge meester en wethouders bereid zijn medewerking te verlenen. 'Er wordt onderzocht wat de mogelijkheden zijn.' Het college is eveneens bereid te bekijken of de bestemming van de voorbeeldwoning in de toekomst kan worden gewijzigd van maat schappelijke voorziening in alleen wonen, waardoor het gebouw beter verkoopbaar moet worden. Bedoe ling is dat voorbeeldwoning drie jaar lang wordt gebruikt om Texelaars in de praktijk te laten zien welke duurzame maatregelen zij in huis kunnen toepassen. Daarbij is de blik gericht op de nieuwe huizen die de komende jaren op het eiland gebouwd mogen worden. Duurzaam Texel benaderde de afgelopen jaren een grote groep Texelse architecten, aannemers, schilders, installateurs en andere ondernemers om gezamenlijk het huis duurzaam te bouwen en in te richten. Volgens haar kunnen de werkgroepen die daaruit ont stonden, mogelijk ook weer aan de slag gaan. Bloksma benadrukt dat de voorbeeldwoning een voor Texe laars aansprekend gebouw wordt. 'Het wordt geen testlocatie voor TNO, maar een woning met technie ken en maatregelen die al gewoon op de markt zijn en in zo'n woning tastbaar worden. Architecten en aannemers kunnen er vervolgens Texelaars adviseren over de moge lijkheden.' Duurzaam Texel gaat er vooralsnog vanuit dat de woning in 2007 kan worden gerealiseerd en tot 2010 als voorbeeldwoning dient. Volgens Bloksma ligt een door Leader Plus (het Europees subsidieprogramma voor plattelandsontwikkeling) toe gezegde subsidie van zo'n vijftig duizend euro nog steeds in het verschiet, maar heeft het er de afge lopen tijd wel om gespannen om de subsidie beschikbaar zou blijven. Leader Plus liet weten dat het geld mogelijk een andere bestemming zou krijgen als de voorbeeldwoning er niet zou komen. 'Die subsidie loopt tot juni 2008, dus de kosten die daarna komen zijn al voor eigen rekening.' Volgens Bloksma is het nog niet te laat voor de voorbeeld woning, omdat veel huizen nog gebouwd moeten worden. Veel animo voor bedrijvenestafette Voor de bedrijvenestafette, die donderdag 29 juni plaatsvindt, hebben zich tot nu toe vijftien teams ingeschreven. Daaronder bekende namen als TPG Post, Hotel Molenbos en Sportshop en bedrijven die door meerdere teams vertegenwoordigd worden: Gemeente, NIOZ, Rebotex, de Texelse Apotheek en CVI. Om het evenement toegankelijker te maken, kunnen dit jaar voor het eer ste ook teams van familie en scho len deelnemen. Elk team bestaat uit vier personen die ieder 800 meter hardlopen. Schoolteams bestaan uit één of twee docenten en leerlingen. Een familieteam mag ook bestaan uit drie personen, waarvan er een de 800 meter twee maal aflegt. De bed rij venteams worden verdeeld over de categorieën vrouwen-, man nen- en gemengde teams. Verschillende teams hebben inmid dels gebruik gemaakt van de moge lijkheid mee te trainen met de atleten van de organiserende Atletiekver eniging Texel. Nieuwe teams kun nen zich deze week nog inschrijven via e-mailadres mlubach@texel.com en telefonisch bij Corrie de Jager (tel. 316476). Deelname kost €30,- voor bedrijventeams en €15,- voor de school- en familieteams. Jeugdtennis Meerdere jeugdige tennissers van Deuce hebben zondag een prijs behaald tijdens het jeugdtoer- nooi van Het Zandlopertje in Juli- anadorp, waaraan veel Texelaars meededen. Er werden spannende wedstrijden gespeeld. Sanne Brand behaalde een eerste plaats bij de ME tot en met 10 jaar. Bij de ME tot en met 12 jaar behaalde zij een tweede plaats tegen de bijna twee jaar oudere Susanne van Eek van de organiserende vereniging (3-6, 4-6). Mels Daalder werd met zijn vaste partner Merwin Mortier uit Den Helder tweede bij de JD tot en met 17 jaar, Joost Brouwer werd tweede bij de JE tot en met 14 jaar. Een tweede plaats was er ook voor Imme van der Velde, die meedeed in de JE tot en met 10 jaar. Het valt op dat steeds meer Texelse tennis sers meespelen in toernooien aan de overkant. Op de foto het jongste kampi oensteam van Deuce, dat afgelo pen woensdag het kampioenschap Heri Hodie wint eilandcompetitie Na een spannende finale kan ten- nisteam Heri Hodie B zich kampi oen noemen van de eilandcompe titie voor de jongste spelers. De finale werd een Cocksdorper onderonsje tussen Heri Hodie B en Heri Hodie C. Al in de eerste dub- belpartijen werd duidelijk dat de strijd gelijk opging. Emily Westdorp en Cynthia Bonne wisten keurig hun eerste wedstrijdpunt binnen te halen door de dubbel te winnen. Maar ook Norbert Boon en Reno Kuiper wisten hun partij te win nen. Dit gelijkspel bleef bestaan tot en met de enkelwedstrijden. Alleen door het aantal gewonnen games te tellen, kon uiteindelijk de winnaar worden bepaald. Het team van Oosterend viel buiten de finales, die donderdag in Oos terend werden gespeeld. Dit team was vierde gewonnen in hun poule, terwijl in de andere poule maar drie teams speelden. Heri Hodie A veroverde met een overwinning op Deuce A (4-2) de derde plaats. De finale om de vijfde plaats werd gewonnen door Deuce B, Deuce C werd zesde. Eerder al speelde de oudste jeugd de laatste wedstrijden. Deze wedstnjden werden in één poule gespeeld, dus was er geen sprake van een echte finale. Uiteindelijk werd Deuce 2 kampioen met 14 punten, terwijl Deuce 1 13 punten behaalde. Heri Hodie en Oosterend kwamen daar toch wel wat ach teraan met respectievelijk 6 en 3 punten. De Cocksdorp wint dorpentoernooi Het golfteam van De Cocksdorp heeft zondag het drie-dorpentoer: behaalde. Het team, bestaande uit Sandor Krafft, Wessel Kiltz, Sabme van der Wal, Emma van Veen, Ilse Brand en Sterre Kiltz, deed voor het eerst mee in de competitie en ein digde met een voorsprong van der tien punten op de nummer twee. nooi gewonnen. Hoewel Den Burg als favoriet van start ging en tot halverwege de wedstrijd op voor sprong bleef, lieten de vijf spelers van De Cocksdorp zich hier niet door afschrikken. Zij kwamen met hoge scores binnen. Wil Homan had met 34 punten de hoogste score van De Cocksdorp. Hij eindigde voor Corja Luyt (30 punten). Hans de Beer (Den Burg) had met 35 punten de hoogste score van de dag. Hans de Leeuw en Henk van Wijk werden gedeeld tweede. Abe Keijser was met 32 punten de sterkste speler van De Koog. Het team van De Cocksdorp. bestaande uit Piet Harman, Piet Zijm, Cor-Jan Luit, Wil Homan en Jan Heemskerk, behaalde 152 pun ten. Den Burg (150 punten) werd tweede, De Koog (139) derde. Dansen aan zee Als het weer het toelaat, begint Ericka Voortman donderdag met workshops dansen aan zee. Elke donderdag van 20.00 tot 21.30 uur wordt bij paal 16 een workshop gegeven. Deelname kost €5,- per persoon. Paal 16 is te bereiken via het duinpad door de Bleekersvallei. Voor opgave en inlichtingen: tel. 06-13614046 en www.danslaboratorium.nl. Efficiënt examineren Niet alleen de leerlingen van het voortgezet onderwijs waren afge lopen week in de ban van het exa men. Jeugdige trekkerchauffeurs moesten zaterdag bewijzen dat ze voldoende theoretische en prakti sche kennis hebben om veilig met een tractor te kunnen omgaan en daarmee het trekkerrijbewijs ver werven. Het bijzondere is dat negen kandidaten tegelijk (en met gunstig gevolg) examen deden, acht jon gens en een meisje. Dit gebeurde in de kantine en op het erf van het grondverzetbedrijf van Werner Dros in Harkebuurt. Examinator Jan van Zelm van het Clusius College in Alkmaar liet de kandidaten met hun trekker manoeuvreren, voor- en achteruit rijden, wagens aan- en afkoppelen, het oliepeil controle ren en tal van andere verrichtingen uitvoeren die van belang zijn voor veilig gebruik van de trekker op het bedrijf en op de openbare weg. Het theonegedeelte had betrekking op algemene verkeersregels en meer specifieke voorschriften voor trek kers. Met een gewoon rijbewijs mag je ook op een trekker rijden, maar dan moet je tenminste 18 jaar zijn. Er wordt echter ook door jongeren met trekkers gewerkt en in het verleden veroorzaakte die leeftijdscategorie naar verhouding veel ongelukken. Dat was reden een certificaat voor trekkerbestuurders in te voeren voor jongelui vanaf 16 jaar en voor oude ren die geen gewoon rijbewijs heb ben. Op Texel dienen zich hiervoor elk jaar onregelmatig gegadigden aan. maar het is met erg efficiënt dat een examinator van één of twee kandidaten naar het eiland komt. De gegadigden worden daarom ver zameld door Dirk de Lugt en voor allemaal wordt dan een gelijktijdig examen georganiseerd. De foto werd gemaakt tijdens het praktische gedeelte. Gadegeslagen door andere kandidaten en exami nator Zelm laat een jongen zien hoe een wagen wordt aangekoppeld.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7