Nieuw gesprek overname haven Cjrocn ThwartsJexels in het hart Prijs gebruik haven blijft twistpunt in convenant TESO Politiek geeft geen prioriteit aan SER Briljanten bruiloft Texelaars Majorettes blikvanger op Midzomer Muziekfestival Onderwerp van planning af illegale stal mag toch afgebouwd Inbrekergilde slaat in één week vier keer toe Verschil van nog drie ton met het rijk ^Texds® Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12085 VRIJDAG 23 JUNI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag 1 TESO, de gemeente en het minis terie van Verkeer en Waterstaat hebben nog geen overeenstem ming bereikt over een nieuw con venant voor de veerdienst. TESO en de gemeente blijven het oneens met de eis van het ministerie dat de veerdienst de volle mep moet betalen voor het gebruik van de walvoorzieningen op de veerha- De convenanten staan weer even in de aandacht, omdat Verkeer en Waterstaat na lang onderhandelen met Vlieland, Ameland en Schier- ïikoog en de rederijen Doek- sen en Wagenborg akkoorden heeft bereikt. De nieuwe openbare ver- :ontracten werden dinsdag- officieel getekend. In de meuwe overeenkomsten is vastge- dat Doeksen en Wagenborg marktconforme prijzen betalen voor de havenfaciliteiten. en de gemeente piekeren daar niet over. Directeur Rob Wortel heeft al meermalen laten weten dat het van een marktconforme prijs voor de walvoorzieningen leidt tot een verhoging van de tarieven voor de boot. Een verdubbeling wordt net uitgesloten. Volgens Wortel staat TESO nog steeds op dat standpunt. [De veerdienst betaalt nu jaarlijks een symbolisch bedrag van zo'n elf euro so'het gebruik van de haveninstal- ses. TESO blijft bij de visie dat te veerdienst als een ontbrekende scrakel in het wegdek gezien moet Aortien en dat de walinstallaties daar hopenbare voorzieningen deel van uitmaken. Wortel wijst erop dat er op Texel sprake is van een andere situ atie dan op de andere Waddeneilan den. 'We hebben hier te maken met een eigen haven en een grote brug. Op de andere eilanden heb je meer I Ze ontmoetten elkaar op de ker mis. Hij was 25 en zij 21 jaar. De vonk sloeg over en het bleek een goede te zijn. Afgelopen woens dag vierden Martinus Witte en Dieuwertje Witte-Kooy uit Den Burg hun 65-jarige bruiloft. Be geboren en getogen Texelaars traden op 21 juni 1941 met elkaar in tethuwelijk. 'Dat was een prachtige dag', herinnert mevrouw Witte zich. 'We reden in een Landauer, omdat voor auto's een beperking gold.' Het echtpaar woonde en werkte veertig jaar lang op Rozenhout aan het Doolhof waar Witte veehouder was. De twee hebben zes getrouwde kin deren, een stel kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. 'In totaal heb ben we er. met aanhang erbij, 44 om ons heen', vertelt mevrouw Witte. Er voor elkaar zijn en samen dingen doen, was volgens haar één van de recepten om 65 jaar getrouwd te zijn. 'Want we hebben de nodige ups en downs meegemaakt.' De briljanten bruiloft werd gevierd met een bijzonder ontbijt, een mis in de roomskatholieke kerk en een diner met de hele familie. Burgemeester Joke Geldorp bracht een bezoek aan het echtpaar. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Nog geen ondertekening contract met voetgangersbruggen te maken.' Het ministerie zegt in een verklaring ervan uit te gaan dat het convenant later alsnog wordt getekend. Het betalen van een marktconforme prijs komt voort uit de naderende openbare Europese aanbesteding van het vervoer tussen Den Helder en Texel. Tijdens de ondertekening van de contracten sprak minister Peijs van Verkeer en Waterstaat opnieuw over het vervangen van de huidige vergunningen door conces sies die door openbare aanbeste ding worden verleend. De huidige vergunningen zijn tot nu toe telkens onderhands door het ministerie ver leend. In de net getekende contrac ten wordt al op de voorwaarden en eisen van Europese mededingings regels ingespeeld. Een van die eisen is een marktconforme prijs voor de walinstallaties. Volgens het ministerie wordt er de komende twee jaar gewerkt aan de 'totstandkoming van een conces- siesystematiek'. De concessie voor de veerdiensten moet een looptijd van vijftien jaar krijgen. Verkeer en Waterstaat zegt ervoor in te spannen de concessies aan TESO, Doeksen en Wagenborg te gunnen. 'Mocht die aan een ander worden gegund, dan wordt er net als bij het openbaar vervoer een regeling getroffen voor de overgang van personeel en mid delen'. aldus het ministerie. Minister Peijs kon met Terschel ling dinsdagmiddag evenmin nog een nieuwe overeenkomst tekenen. De gemeenteraad daar schoot het nieuwe contract één avond voor de ondertekening aan diggelen. Op het Friese eiland gaan momenteel stem men op om, volgens Texels model, een eigen veerdienst op te zetten. Er heerst daar momenteel onvrede over Doeksen. Honderden mensen genoten dins dagavond op de Groeneplaats van het Midzomer Muziek Festival, waar muzikanten en majorettes van KTF, DEK en Excelsior hun beste been tje voorzetten. Opvallend veel vari atie, met aanstekelijke marsmuziek, swingende orkestuitvoeringen, per cussie van de drumbands en vro lijke bijdragen van de majorettes. De avond werd geopend met de mars Prestige, waarbij DEK, drum bands en majorettes over het plein marcheerden. Aansluitend bracht het orkest de Mars der Medici ten gehore en traden de majorettes van Exelsior op onder begeleiding van de percussiegroep. Vervolgens was het de beurt aan de majorettes van DEK. die een voorstelling opvoer den op de muziek van het door het orkest gespeelde Oympica. Van geheel andere orde was de door het orkest opgevoede K3Hitmix, waar bij de majorettes van KTF onder meer een act met vlaggen opvoer de. Als intermezzo vielen optredens van de drumbands van DEK en KTF te beluisteren en speelde het orkest Copacabana, de gezamen lijke drumbands Rumba Marabello en blies het orkest El Cartero, om af te sluiten met Swinging Blues March en het Wilhelmus. Het orkest werd beurtelings begeleid door de dirigenten Astrid Gorter van KTF, Betty Bakker van Excelsior en Ed den Boer van DEK. Mosselzaad |n polder 't Horntje is de aanleg van een mosselzaadkwekerij in volle gang. Volgende maand zal hier wor den begonnen met het onder opti male omstandigheden opvangen en opkweken van mossellarven, aan vankelijk als experiment en later als gewoon commercieel bedrijf. Pagina 5 Jan Drijverschool Den Hoorn maakt zich op voor een groot feest. De Jan Dnjverschool bestaat dit jaar 50 jaar, ZDH zelfs al 75 jaar. Om dat te vieren hebben de school en de sportvereniging de handen ineengeslagen en een geza menlijk programma opgesteld. Pagina 7 André van der Vliet Grappig, soms zelf hilarisch, maar ook triest en vol menselijk leed zijn de twintig verhalen die André van der Vliet optekende om buiten staanders iets te vertellen over zijn dagelijks werk als parkbeheerder op De Krim, dat zondag open dag houdt. Pagina 9 Poederblusser in tent leeggespoten Het aanbreken van het nieuwe seizoen heeft op kampeerterrein Kogerstrand tot het eerste incident geleid. Het betrof een nachtelijke actie, waarbij onverlaten een poe derblusser in een tent leegspoten. 'Schandalig', vindt directeur Harry Mathijsen, die aangeeft machteloos te staan tegenover dit soort wange drag. 'De gemeente verplicht ons in verband met de brandveiligheid om buiten brandblussers op te hangen, waar iedereen te allen tijde bij moet kunnen. Met dit als gevolg.' De oprichting van een Sociaal Economische Raad voor Texel lijkt weinig kans te maken. De poli tieke partijen hebben het initia tief geen prioriteit gegeven tijdens de bespreking van de zogeheten Kademota 2007-2010, het spoor boekje van de koers die raad en college de komende vier jaar wil len varen. De Sociaal Economische Raad (SER) werd op initiatief van Texels Belang afgevoerd. De kiesvereniging, een tegenstander van het plan, merkte tijdens de bespreking van de plannen voor de komende vier jaar dat het onderwerp op de planning terecht was gekomen. De gemeenteraad had echter nog geen besluiten over een eventuele oprichting van een SER genomen. Geen van de partijen had er moeite mee de oprichting uit de Kadernota te halen, nadat Willem Vlas (TB) dat had voorgesteld. Volgens TB is een Texelse SER als adviesorgaan voor de gemeenteraad niet nodig, omdat de raad al bij de lokale Rekenkamer commissie voort advies terecht kan. In een eerder pleidooi tegen de SER had TB al eens laten weten dat het college en de ambtelijke organisatie beter eerst eens 'de adviezen van de rekenkamer ter harte kunnen nemen, voordat ze een tweede adviesorgaan in het leven roepen'. Volgens de partij kan de raad voor advies verder eveneens al een beroep doen op het nieuwe Toeristisch Kennisinstituut, de Gebiedscommissie Texel en het zogeheten Lindeboomberaad. De oprichting van een lokale SER was een initiatief dat burgemeester Joke Geldorp eind vorig jaar presen teerde. Volgens haar zou zo'n raad tot betere onderlinge verhoudingen tussen de diverse sectoren op het eiland kunnen leiden. Die waren er volgens haar de afgelopen jaren niet beter op geworden. Voor de invulling van een lokale SER waren vertegen woordigers van TESO, de Stichting Wonen Texel, Texel Vitaal en het Texels Verbond van Ondernemers op het oog. Het bedrijf Texelsun aan de Schorrenweg mag een kalverstal afbouwen hoewel daar nog geen gemeentelijke vergunning voor is verleend. De gemeente trad onlangs op tegen de illegale bouw en legde de werkzaamheden stil. Maar omdat de schade die dit oplevert buiten verhouding groot is en omdat de bouw alsnog kan worden gelegaliseerd, heeft het college besloten dat de stal mag worden voltooid en dat de vergun ning achteraf wordt geregeld. Het ligt gevoelig omdat de echtge note van medevennoot Frits Bak ker wethouder Marian Merkelbach is. Deze maakte woensdagochtend tijdens de wekelijkse persconferen tie van b en w zelf melding van de kwestie, maar trok zich terug om de toelichting over te laten aan juridisch medewerker Cees Witte. Die legde uit dat een misverstand een rol heeft gespeeld. Texelsun wilde twee stal len bouwen, maar op de tekening bij de bouwaanvraag stond er maar een zodat alleen daarvoor vergunning werd verleend. Dat het bedrijf niet bewust een ver keerde voorstelling van zaken heeft gegeven, blijkt volgens Witte uit het feit dat bij de aanvraag om een milieuvergunning voor het complex wél een tekëning met twee stallen was gevoegd. Evenzeer was het een overtreding, maar het is beleid om in dergelijke gevallen geen onnodig harde maatregelen te nemen. Omdat een bouwvergunning alsnog mogelijk is, is voortzetting van de bouwstop onevenredig schadelijk. Het colle ge heeft door het nemen van een gedoogbeschikking voorzetting van de bouw mogelijk gemaakt, nadat deze een week of zes had stilgele gen. Overigens is voor de alsnog te verwerven bouwvergunning wel een procedure nodig wegens een afwij king van het bestemmingsplan. De nieuwbouw van beide stallen over schrijdt aan de achterkant het aan gegeven bouwvlak, maar het college vindt dat geen halszaak en rekent erop dat dit kan worden geregeld. Hoe is het mogelijk dat op de teke ning bij de bouwaanvraag een hele stal is vergeten? Vennoot Arco Eel- man legt uit dat het oorspronkelijke plan was om één grote stal te bou wen. 'In verband met de kosten en ook omdat een groot gebouw er niet mooi uitzag, hebben we later besloten twee gelijke kleinere stallen naast elkaar te maken. Daarover is een misverstand ontstaan, zodat het bureau dat het ontwerp verzorgde een tekening met één stal heeft inge diend. Wij hebben daar geen erg in gehad. Stom.' Bedrijven krijgen ongewenst bezoek college en Rijkswaterstaat de inten tie hadden uitgesproken uiterlijk oudjaarsdag 2005 tot een over drachtsdocument te komen. Dat lukte niet. De raad stelde zich onverbiddelijk op het standpunt dat een overname pas aan de orde kan komen als het de gemeente niets extra kost. Volgens Bakker wordt dat stand punt nog steeds in ere gehouden. Het vragen van liggeld (nu nog niet het geval in de rijkshaven) en de te verwachten onderhoudskosten waren andere heikele punten voor de raad. De gemeente voert binnenkort nieuwe gesprekken met Rijks waterstaat over de overname van de haven in Oudeschild. De nieuwe hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat Noord-Hol land heeft het college toegezegd op korte termijn naar het eiland te komen. Dat maakte wethouder Peter Bak ker dinsdagavond bekend tijdens een commissievergadering. Het col lege hoopt met de nieuwe hoofdin genieur-directeur een oplossing te vinden om de haven zonder extra kosten voor de gemeente (bud- gettair-neutraal) over te kunnen nemen. Bakker liet weten dat na de voor gaande gesprekken een verschil van drie ton per jaar is blijven openstaan tussen de bruidschat die Rijkswater staat aan de gemeente wil geven en het geld dat de gemeente jaarlijks nodig heeft om de haven zelfstandig te kunnen onderhouden. 'De vorige hoofdingenieur-directeur had toegezegd naar Den Haag te gaan om een oplossing te vinden, maar hij is in Den Haag gebleven. Hij kon daar een andere functie krij gen.' Volgens de wethouder zou het goed zijn als de gemeente uiterlijk eind dit jaar duidelijkheid heeft over een eventuele overname. Het onderwerp, dat al ruim twintig jaar speelt, kwam vorig jaar weer in de belangstelling nadat het vorige Texels Belang stelde voor vanaf volgend jaar een onderhoudsfonds in het leven te roepen voor inves- tenngen die de gemeente de afge lopen jaren al in de haven heeft gedaan. Dan gaat het onder meer om een deel van de kademuur in de werkhaven voor de visserij en de passantenhaven in het voorma lige PEN-bassin. Wethouder Bakker vond het een goed voorstel. Het eiland is in de nacht van dins dag op woensdag opgeschrikt door een serie van vier inbraken. Zwemparadijs Calluna, kampeer terrein De Shelter, garage Nagy en Betsema Scheepsmotoren in Den Burg kregen ongewenst bezoek. De politie heeft de zaak in onderzoek. De onbekende daders probeerden bij De Shelter in De Koog de kluis in het receptiegebouw open te bre ken. Toen dit met lukte, zijn ze vermoedelijk op zoek gegaan naar hulpmiddelen bij de iets verderop gelegen garage van Nagy. waar ook een kraak werd gezet en twee krik ken werden ontvreemd. Volgens RST-directeur Harry Mathijsen zijn de daders brutaal te werk gegaan. 'Het wemelt hier van de gasten, er is 's nachts behoorlijk licht en de beheerders wonen boven. In de woning hebben ze waarschijnlijk naar de sleutels gezocht en het is niet uitgesloten dat ze ook m de slaapkamer zijn geweest.' Vermoedelijk dezelfde daders for ceerden zich toegang tot de gebou wen van zwemparadijs Calluna, waar ze er met de sleutelkluis van door gingen. Volgens een woord voerder zat er naast een sleutelbos ook een klein bedrag in de kluis, maar uit voorzorg werd er niet al te veel geld bewaard. Uit Calluna werd al eerder een kluis gestolen, die destijds opengebroken op het ter rein van Bispinckhof werd terugge vonden. Opmerkelijk is dat werklie den tot 4.00 's nachts aan de gang waren in het gebouw, zodat het vermoeden bestaat dat de inbraak daarna is gepleegd, toen het al behoorlijk licht moet zijn geweest. Bij Betsema Scheepsmotoren aan de Spinbaan in Den Burg werd een deur geforceerd, maar volgens de familie Betsema wordt er voor zover bekend niets vermist. TEXELSE-JCOURWr Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. In de ban van het wereldkampioenschap voetbal voerden de majorettes van KTF onder meer een act met vlaggen op.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1