Experimentele zaadkweek volgende maand in gebruik Wi7r-77~ tussen metch?rh^ r/7f WE\ HKO BLOOT ons] 'Om verdriet te verhinderen helpt college Sint en kinderen...' Ook reclameborden in opspraak Provincie wil eind aan shirtreclame' schapen TEXELSE J COURANT Zeeuws mosselbedrijf vestigt zich op 't Homtje B'l DEZ.E PLBRT5 IK OB BLRUWEVIRg! die sraor ooor schoon zeewothtrn] schoonstornp.mwr ook üoor Cr L-tUeiLi g w eh>, wis geeh CRiMiNeLm] Jr~j EH PER PER 5TBQT HBTLëUK r~l GEwodw axrfji {-"zz BMTook <Soe> (Z) 2.3-oS-ioo6 In polder't Horntje is de aanleg van een mosselzaadkwekerij in voile gang. Volgende maand zal hier worden begonnen met het onder optimale omstandigheden opvangen en opkweken van mos sellarven, aanvankelijk als expe riment en later als gewoon com mercieel bedrijf. Initiatiefnemer is het mosselbe- drijf D. en J. de Koning Zn uit die op deze manier een probeert te vinden voor de belemmeringen die de traditio nele mosselzaadvisserij in de Wad denzee ondervindt. Als het experi ment slaagt, is er uitzicht op meer bedrijvigheid op het gebied van schelpdiercultuur op 't Horntje met interessante perspectieven voor de Texelse werkgelegenheid. Met mosselzaad worden jonge mos selen van ongeveer één centimeter bedoeld die spontaan groeien in Sverse delen van de Waddenzee. 'De mosselbedrijven vissen ze op cm ze vervolgens uit te zetten op demosselpercelen waar ze in onge- veer anderhalf jaar tijd uitgroeien tot mosselen van meer dan 41/2 centi meter die na verwatering consump- tieklaar zijn. Een groot probleem voor de sector is dat het opvissen van 'wild' mosselzaad steeds meer beperkt wordt, vooral als gevolg van de Planologische Kern Beslissing (PKB) die volgens de mosselaars een te strakke bescherming van de Wadden heeft veroorzaakt. Er is daardoor sprake van een structureel tekort aan deze 'grondstof'. Het in ?ote bassins kweken van zaad lijkt deoplossing te zijn. De Koning heeft daarom het oog laten vallen op het voormalige mosselproefstation op T Homtje, dat begin jaren zestig door het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) werd gesticht om te experimenteren met het kunstma tig verwateren (zandvrij maken) van mosselen. Dat had te maken met de plannen om de Oosterschelde in'het kader van de Deltawerken af te slui ten waardoor de verwaterplaatsen die zich in deze zeearm bevinden, zouden verdwijnen. Toen de poli tiek besloot om de Oosterschelde te sluiten met een halfdoorlatende dam waardoor het zeewater vrij in en uit zou blijven stromen, werd de experimentele verwaterplaats over bodig. Het proefstation werd nadien voor diverse andere wetenschappe lijke doeleinden gebruikt, de laatste tijd door Alterra van de Universiteit Wageningen die het complex ook in eigendom had. Het bestaat uit een drietal betonnen bassins van 40 x 40 meter, vijf betonnen goten van 4 x 40 meter, een steiger met waterinlaat, een pompstation voor het weer wegpompen van water en diverse gebouwen waaronder een laboratorium, verlezerij, opzichters woning en garage. Het akkoord betreffende overname kwam tot stand na vrij langdurige onderhandelingen tussen enerzijds Dirk Groot en Dingeman de Koning en anderzijds makelaar Paul van Heerwaarden die optrad namens 'Wageningen'. Hoewel slechts een deel van het verwaarloosde complex nodig is voor de nieuwe activiteit wordt alles opgeknapt en aangepast en daar mee zijn diverse bedrijven sinds eind april bezig. Larven vangen Belangrijkste onderdeel is het bas sin waarin de microscopisch kleine larven van de mosselen de gele genheid krijgen zich te hechten aan de ondergrond van nylon netten (het 'substraat') die rechtstandig in het water hangen met een onder linge afstand van een meter. De larven komen van nature massaal in het kustwater voor, zodat dit water alleen maar door het bassin gepompt hoeft te worden om ze binnen te krijgen. Eventueel kan de dichtheid van de larven in het water worden verhoogd door in het bas sin volwassen mosselen te brengen die door hun voortplantingsactiviteit voor miljoenen eieren en vervolgens larven zorgen. Bij het experiment zal worden nagegaan onder welke condities de meeste larven wor den opgevangen en tot snelle groei komen. Het hangt onder andere af van de snelheid waarmee het zeewater langs de netten stroomt. Gehoopt wordt dat op deze wijze onder stabiele omstandigheden aanzienlijk meer zaad zal worden geproduceerd dan bij kweek in open zeewater. Nadat de larven zich hebben vastgehecht, vormen ze een schelp en groeien in zes tot acht weken uit tot mosseltjes van ongeveer een centimeter. Ze zijn dan klaar om 'geoogst' te worden, wat gebeurt door de netten uit het water te hijsen en de schelpen er met machinale borstels af te vegen. Via een transportband gaan ze per vrachtwagen naar de aan de stei ger liggende mosselkotter die zorgt voor direct transport naar een per ceel in de Waddenzee. Oud bedrijf De Koning hoort al generaties lang tot de grotere mosselaars van het land. Het bedrijf beschikt bij Texel en Terschelling over percelen van meer dan 25 hectare. De beschikbaarheid van voldoende mosselzaad is van essentieel belang voor de continuï teit van het bedrijf. Het experiment moet aantonen of hierin kan worden voorzien en of de kosten opwegen tegen de baten. 'Al sinds een jaar of vijf bestuderen we de mogelijk heden', zegt schelpdierkweker Din geman de Koning. 'We hebben zelf al veel kennis opgebouwd en ons ook laten adviseren door TNO. Het experiment op 't Horntje zal ant woord geven op de laatste vragen. We moeten veel weten in korte tijd'. Niet alleen mosselzaad maar ook grote mosselen zouden in bassins kunnen worden opgekweekt totdat ze geschikt zijn voor consumptie, maar volgens De Koning staat bij voorbaat vast dat dit te kostbaar is. Wel denkt hij aan de kweek van andere schelpdieren op 't Horntje, zoals (Zeeuwse) oesters. Vroeger werd de vlag gehesen, anno 2006 geplaatst Het gemeentebestuur heeft graag meegewerkt aan de vestiging van de experimentele kweekplaats, mede omdat deze geen verande ring teweeg brengt in de omge ving, afgezien van de inmiddels geplaatste kraan waarmee de net ten in het bassin worden geplaatst en opgehaald. Pas als het experi ment voorbij is en op bedrijfsma tige productie wordt overgegaan, is een ontheffing nodig. Gehoopt wordt dat hier straks werk is voor Texelaars. In ieder geval zijn bij de bouw al diverse Texelse bedrij ven betrokken, zoals het duikbedrijf Texeldiving, Loonbedrijf Smit, Tex- bouw (Commandeur), de kraanbe- drijven René Boon en 'Pietje' Kager. Wim Bakker Grondverzet en De Wit Installatietechniek. Hoewel er nog een half jaar is tot het heerlijk avondje, verkeert men in het raadhuis nu al in Sint Nicolaassfeer. Dat blijkt uit de dichterlijke manier waarop het college heeft besloten opnieuw financiële steun te geven aan de intocht van de goedheiligman: in de vorm van een Sinterklaasvers. De organisatie van de Sint Nico- laasintocht had per brief om een gemeentelijke bijdrage gevraagd, speciaal als tegemoetkoming in de kosten van de ontvangst op het haventerrein van Oudeschild. De totale kosten zijn €3.585,-. Het col lege is bereid hiervan 30 procent, dus €1.076,- als garantie te ver strekken, alleen te betalen als de organisatie het geld zelf niet bij elkaar krijgt. Het is wel de laatste keer dat de gemeente de intocht op deze wijze steunt. De volgende keer kan de organisatie niet opnieuw aankloppen. Volgens de subsidie verordening zou de organisatie geen recht hebben op steun, maar als de intocht wegens gebrek aan geld niet zou doorgaan, zou dat sneu zijn voor de kinderen. Dit dilemma wordt als volgt beschreven: Voor de gemeente een buitenge woon zware kluif. Want sinds wanneer eet de sint uit de subsidieruif? Volgens de regels en de bepalingen kan en mag dit niet. Kortom, subsidie geven kan het col lege niet. Dus moest gekozen worden uit twee oplossingen: a. Aanvraag afwijzen omdat we voor de organisatie geen toegang tot de subsidiepotten kunnen vinden; b. Aanvraag honoreren omdat de activiteit te belangrijk is om aan regeltjes te binden. Het college koos dus voor oplos sing B en besloott: Om teleurstelling en verdriet te ver hinderen Helpt het college Sint en kinderen. Dit door de raad te vragen 30 pro cent garantie te voteren. De garantie is gedeeltelijk om de aanvragers te stimuleren Hun verantwoordelijkheid op gepas te wijze in te vullen. Deze eenmalige garantie kan en mag niet verhullen Dat aanvragers in de toekomst zelf het geld op tafel moeten leggen En niet naar oneigenlijke bijdragen moeten dreggen. (Het rijmwerk is van medewerker Hans van Zeijlen.) Veehouder Erik Bakker moet de Sinds Provinciale Staten eind vorig feclamedekjes van zijn schapen jaar de Landschapsverordening verwijderen. Volgens handhavers hebben vastgesteld, zien handha- van de provincie Noord-Holland, vers van de provincie scherp toe ®e deze week een kijkje hebben op de naleving hiervan. Reclame- flenomen bij het omstreden wei- uitingen in het landschap zijn onder and, is de 'shirtreclame' strijdig bepaalde voorwaarden wel toege ef de Landschapsverordening, staan, maar hiervoor moet wel een dok de reclameborden van Agri- ontheffing worden aangevraagd, m staan ter discussie. Hand- Die wordt alleen verleend als een vers buigen zich nog over een opschrift bedrijfs- of locatiegebon- j*«ntuele strijdigheid met de ver- den is, wat bij de schapendekjes enin9- niet het geval is. Verder moeten de kleuren of vorm van het object in iftflttttUAËL Hier groeit uw Texels biertje! onderzoekt in hoeverre de reclameborden van Agritirm strijdig zijn n unoerzoekt SQhapsverordering. harmonie zijn met de omgeving en een opschrift mag bijvoorbeeld niet groter zijn dan tien procent van de gevel van een gebouw. De handha vers hebben foto's gemaakt van de schapen van Bakker, maar ook van andere objecten, zoals de reclame borden van Agrifirm, onder meer voor (Texels) bier in een perceel gerst, suiker in een veld bieten, etc. Over enkele dagen zal duidelijk zijn of deze borden al dan niet strijdig zijn met de verordening. De provincie zal Bakker eerst vrien delijk verzoeken de reclame van zijn schapen te verwijderen, als hij daar aan geen gehoor geeft, zullen de handhavers via strafrechterlijke weg (proces verbaal) of bestuursdwang (dwangsom) proberen aan de situ atie een eind te maken. 'Het is mij wel verteld dat het niet aan de verordening voldoet, maar ik heb nog geen brief ontvangen. Dus voor zover ik weet, gaan we gewoon door', vertelt Bakker, die aangeeft momenteel geen geld voor de dekjes te ontvangen. 'Het is puur promotie voor het project. Het heeft mij gestoord dat een belangrijk aspect van deze reclame buiten de aandacht is gebleven, namelijk dat de opbrengst naar een goed doel gaat. Als boer, die het landschap onderhoudt, ben ik zelf een goed doel en een ander deel gaat naar sponsorprojecten, zoals een tehuis voor daklozen, een kindertehuis in Antwerpen, een zorgboerderij en noem maar op. Zie het maar als een soort Raboton.' Meer informatie over de Land schapsverordening op de website www.noord-holland.nl, onder het kopje Productencatalogus. Dingeman de Koning toont een van de fijnmazige nylon netten die zullen dienen als substraat, dus als materiaal waarop de mossellarven zich hechten en vervolgens opgroeien. 'Eilanden laten aansluiten bij Energy Valley' De Waddeneilanden zouden zich moeten aansluiten bij het samen werkingsverband Energy Valley om een goede aanspraak op gel den uit het Waddenfonds te krij gen. Dat stelde wethouder Peter Bakker dinsdagavond tijdens een vergadering met de politieke par tijen. Energy Valley is één van de gro tere spelers in de dans rond de miljoenen uit het nieuw op te rich ten fonds. Het samenwerkingsver band bestaat uit onder meer de provincies Friesland, Groningen en Drenthe, de Gasunie, de NAM, de Rijksuniversiteit van Groningen en de gemeenten Leeuwarden, Gronin gen, Assen en Emmen. Bakker liet weten dat Texel ook bezig is met het werken aan projec ten die voor geld uit het Wadden fonds in aanmerking zouden moe ten komen. Er wordt onder meer weer gewerkt aan de plannen om het eiland vanaf 2030 zelfvoorzie nend in het opwekken van energie te laten zijn. Bakker merkte op dat de vijf Waddeneilanden al veel met elkaar samendoeQ om geld uit het Waddenfonds naar de eilanden te halen. 'Het zou raar zijn als de eerste biovergistingscentrale met geld uit het fonds niet op één van de eilanden maar in bijvoorbeeld Zuid-Laren zou worden gebouwd.' Een eventuele aansluiting kan aan bod komen als de Eilander Raad,, het samenwerkingsverband van de gemeenteraden van de eilanden, volgende week met elkaar verga deren. Het is de bedoeling dat de overheid vanaf 2007 via het Waddenfonds geld beschikbaar stelt voor projec ten op het gebied van onder meer duurzaamheid en natuurbehoud. Commissielid Rikus Kieft (Groen- Links) vroeg de wethouder erop te letten dat de gemeente projecten niet teveel van financiering uit het Waddenfonds laat afhangen. 'Het geld is inmiddels ai zo'n zes, zeven keer uitgegeven.' Bakker zei daar rekening mee te houden, maar ging er ook vanuit dat de eilanden toch een kans moeten maken. 'Als ons dat met zou lukken, vraag ik me af waar je anders zo'n fonds voor hebt.' Het ministerie van VROM, schatkistbewaarder van het Wad denfonds, heeft recent een wets voorstel plus onderliggende inves teringsplan voor het fonds naar de Tweede Kamer gestuurd. Extra geld voor Kompasschool Voor de derde keer krijgt de gemeenteraad het verzoek extra geld beschikbaar om het voort bestaan van de Kompasschool mogelijk te maken. Deze keer gaat het om €25.000,- waardoor deze school voor speciaal basis onderwijs in 2006-2007 met drie groepen in stand kan blijven. Voor de twee voorgaande schoolja ren kwam de gemeente al met res pectievelijk €5.000,- én €25.000,- over de brug. Dat de school voor Texel behouden moet blijven, is geen punt van discussie. Als gevolg van het beleid om leerlingen met problemen toch zoveel mogelijk op de gewone scholen te houden, is het aantal leerlingen van de Kompas school de afgelopen jaren gedaald tot 33 in oktober vorig jaar. Dit aantal biedt onvoldoende basisbe kostiging om drie groepen in stand te houden. Toch zijn minstens drie groepen nodig voor kwalitatief en verantwoord onderwijs. Puzzel over duinen In de winkels van Ecomare en De Krim en op de campings van de RST is sinds deze week een puzzel te koop met een afbeelding van de duinen van Texel. De puzzel is uitge bracht door de RST, De Krim, Ecó- mare en het nationaal park en werd getekend door Sytske Dijksen. Te zien is een afbeelding van de duinen met planten en dieren die op de bui tenrand ook apart staan afgebeeld. Zowel het middendeel van de puz zel als de buitenrand bestaat uit 24 stukjes. De puzzel, die €6,50 kost, is bedoeld voor kinderen van 4 tot 8 jaar en alleen op Texel te koop. VRIJDAG 23 JUNI 2006 Overzicht van het betonnen bassin waarin straks het mosselzaad wordt gekweekt. Volgende week wordt het met zeewater gevuld. Op de achtergrond de kraan waarmee de netten waarop de mosseltjes groeien worden opgehaald en neergelaten. (Foto's Harry ae Graai)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5