Licht en lucht, voor de jeugd een tweede huis' Halve eeuw Jan Drijverschool ZDH en Drijverschool vieren samen feest 'Jongerenadviesraad voor Texel oprichten' Rotterdamse prijs voor oud-Hoornder TEXELSE J COURANT jfi Cieslaagd VRIJDAG 23 JUNI 2006 Veel animo voor Tesseltoernooi De animo voor het Tesseltoer nooi, het jaarlijkse toernooi van tennisvereniging Deuce, is groot. Inmiddels hebben zich al bijna 190 deelnemers aangemeld, samen goed voor bijna 380 inschrijvin gen. De wedstrijden worden van 16 tot en met 23 juli gespeeld op de vijf banen aan de Emmalaan. Het toernooi, dat dit jaar voor de 22ste keer wordt gehouden, heeft binnen tennismmnend Nederland inmiddels een behoorlijke naam opgebouwd. Volgens medeorgani sator Yvonne Brand is dat vooral I te merken aan het aantal inschnj- r vingen in de hoogste speelklas- sen. Vooral voor speelsterkte 3, de hoogste categorie waann op het toernooi wordt gespeeld, is veel belangstelling vanaf de overkant. Datzelfde geldt voor speelsterkte 5 bij de heren. Vast staat wel dat Niels van Geer zijn titel niet komt verdedigen. Hij is afwezig vanwege vakantie. Bij de dames belooft het in de hoogste klasse een spannende strijd te worden. Zowel de num mer één, Nelleke de Weerd, als de nummer twee, Manon Kolder, heeft zich al ingeschreven. Beide dames eindigden vorig jaar gelijk, waarna het aantal gewonnen games de beslissing moest brengen. Deuce verwacht ruim 200 deelnemers te kunnen inschrijven, waaronder een groot aantal Texelaars. Die zijn vooral te vinden in de lagere cate gorieën. Tennissers die zich nog willen aanmelden, kunnen dat nog enkele dagen doen. Dat gaat het eenvoudigst via de website www. toernooi.nl. Sverre Eschweiler op NK junioren Sverre Eschweiler heeft zondag in Amsterdam meegedaan aan het nationaal zwemkampioenschap voor junioren. De 13-jarige Texe laar, die lid is van zwemvereniging Hoorn-Aurik, kwam uit op de 100 meter vrije slag. Zijn debuut op zo'n belangrijke toernooi bracht flinke spanningen met zich mee en toen hij ook het startblok nog onder zich voelde bewegen, had hij moeite zijn concentratie te bewaren. Dat kwam tot uiting in zijn eindtijd, 1.03.71, waarmee hij met verder kwam dan een 42ste plaats. Desondanks was Eschweiler tevreden. Golfen voor Unicef Op de Texelse golfbaan wordt zon dag het ABN AMRO Ouder&Kind Golftoernooi ten bate van Unicef gespeeld. Dit toernooi is een nieuw evenement op de Nederlandse golfkalender. Met dit initiatief geeft ABN AMRO het startschot voor een actievere golfsponsoring. Deelna me aan het toernooi staat open voor koppels van (groot)ouders en hun (klein)kinderen, de spelvorm is greensome stableford. Alle win nende koppels worden uitgenodigd voor de landelijke finale die op 15 oktober wordt gespeeld op Het Rijk van Nijmegen. Inzet is een geheel verzorgd weekend naar een aan trekkelijke golf bestemming in Bel gië. Het inschrijfgeld komt volledig ten goede aan Unicef en wordt aangewend voor scholing van meis jes in Afghanistan. Samen met de Afghaanse overheid en lokale orga nisaties zet Unicef gemeenschaps schooltjes op in 32 provincies. Via deze scholen worden veel meisjes bereikt die anders geen onderwijs zouden krijgen. Jeugdsportpas Sportverenigingen die hun sport via de Jeugdsportpas bekendheid wil len geven onder de jeugd, kunnen daartoe contact opnemen met Con nie Joling van Sportservice Texel. Op het moment maken 65 kinderen uit de groepen zeven en acht van de basisscholen gebruik van de jong ste editie van de Jeugdsportpas om vier weken lang kennis te maken met golf, unihockey en Afrikaans dansen. Meer informatie over de mogelijkheden van de pas zijn te verkrijgen bij Sportservice Texel. tel. 322815. 'Dit complex kan zich meten met het beste dat in ons land is gebouwd; gezellig van inrichting en met een uitzicht van de Wit- tenol tot Erfpacht. Licht en lucht, voor de jeugd een tweede huis.' Lovende woorden van Jan Drijver, bij de opening van de naar hem vernoemde school op 24 april 1956. Een verschil van dag en nacht met de oude school aan de Herenstraat (toen Dorpsstraat), waarvoor het dorp 77 jaar eerder de eerste steen zag leggen. Het betreft weliswaar één school gebouw, maar eigenlijk werd het onderwijs in Den Hoorn verrast op een dneling, omdat lagere school, kleuterschool en de gymzaal onder eén dak kwamen. Burgemeester C. de Koning, één van de vele sprekers tijdens de officiële opening, herinner de aan de 'strijd' tussen Den Hoorn en De Koog wie van de twee het eerst over een nieuw schoolgebouw zou beschikken. De badplaats won de race, maar volgens De Koning hoefde Den Hoorn daar niet rouwig om te zijn. Het dorp mocht zich zelfs gelukkig prijzen. 'Want na de bouw van de Koger school had zich een gunstige ontwikkeling voorgedaan. 'Hetgeen in Den Hoorn tot stand is gekomen, loopt aanzienlijk vooruit op de moderne onderwijsvoorzie ningen.' De lagere school kreeg de beschik king over drie lokalen, waarbij het domein van de laagste klassen (tegenwoordig groepen) zeker voor toenmalige begrippen opvallend groot was. Geen toevallige inval van architect E.A. Riphagen, maar een vorm die aansloot op de destijds in gang gezette vernieuwing in het onderwijs, om de jeugd spelender wijs het alfabet te leren. Meest tast bare bewijs hiervan was de speel hoek in het lokaal. Ook de outillage van de gymzaal noemde de burge meester 'zeer geslaagd'. Het was uitgerust met een keur van werk tuigen en attributen: twee wandrek ken, ringen, korfbalmanden, ballen, knotsen. Geroemd werden ook de grote en brede ramen, die niet alleen veel licht binnen laten, maar ook uitzicht bieden op "t wisselende tableau dat lucht en wolken en 't mooie zuid-Texelse landschap'. Het besluit om zijn naam te verbinden aan de school, noemde Jan Drijver een 'bij zondere verrassing'. 'Waaraan heb ik deze onderscheiding te danken?' Hij vatte het op als een blijk van waardering voor de bescherming van de vogels, in het bijzonder die van Texel, waarvoor hij de jeugd trachtte te winnen. 'Het was net na de oorlog en ieder een liep met een dik buikje', doel de mevrouw Alderlieste, op de geboortegolf in 1946 en 1947, die de aanleiding vormde tot de bouw van kleuterschool De Krekeltjes. 'Er moest iets komen voor die kinde ren.' Het ging met zomaar. Er diende in die tijd rekening te worden gehou den met 'alle gezindten' en in de statuten werd bijvoorbeeld vastge legd dat de kinderjuf verplicht was kousen te dragen, omdat dit respect zou afdwingen bij de kinderen en (mogelijk) de bevolking. 'Hofleverancier' van de school was het geslacht met de achternaam Bakker, die tussen 1956 en 2006 97 keer voorkomt in het archief. Maar ook Lap en Commandeur zijn namen die in veel klassen terugkeerden. Veel kinderen wier ouders ergens buiten Den Hoorn een boerderij hadden en het schoolhoofd moest niet zelden al zijn overtuigingskracht in de strijd gooien om ouders van leerlingen die goed konden leren te bewegen hun kroost naar de HBS te sturen. Hoe wel in hetzelfde gebouw bemoeide de lagere school zich inhoudelijk niet met de kleuterschool. Dat wil niet zeggen dat er langs elkaar heen werd geleefd. Als er een leerlingen vergadering was, dan was er altijd wel iemand van het kleuteronder wijs bij. Ook werden gezamenlijke ouderavonden gehouden en werd wel eens een spreker uitgenodigd. Mede doordat er begin zeventiger jaren veel gezinnen met jonge kin deren in Den Hoorn kwamen wonen, werd het schoolgebouw in 1974 te klein. Op 17 december 1975 begon de grote verbouwing van de school, die duurde tot oktober 1976. Een vrij pittige periode, waarbij boor- en andere werkzaamheden overlast veroorzaakten en de school met ongemakken te maken had en de derde en vierde klas maandenlang naar het dorpshuis uitweken. Toen de nieuwbouw op 1 okto- Onder toeziend oog van leerlingen onthult Grietje Drijver-Dijt, echtgenote van Jan Drijver naar wie de school is vernoemd, de naam Jan Dnjverschool. (Foto aoriet Texelse Courent) ber 1976 werd geopend, glom Den Hoorn van trots. Na het officiële gedeelte in het dorpshuis werden Dick Drijver en Daan van Wilsum in boerenkiel gehesen, om met een twijgje de 'schapen' naar hun hok te drijven. Het betrof een groep kinde ren verkleed als schaap. Zonder zijn collega's te kort te doen, kan in een terugblik over de Jan Drijverschool niet voorbij worden gegaan aan schoolhoofd Jacob van Wolferen. Gevreesd en geliefd onder leerlingen was deze markante Hoornder. die in het dorp steevast werd aangesproken met meester. Oud-leerlingen herinneren zich onge twijfeld zijn tirades, waarbij er wel eens een bordenwisser door de klas vloog. De uitbarstingen waren nooit van lange duur. Met zijn kenmer kende gevoel voor humor brak hij de spanning, gevolgd door een leuke anekdote. Want de verhalen die Van Wolferen vertelde en de theatraal gebracht invallen zijn nog steeds ongeëvenaard. 'Ik was streng, maar vergat heel gauw. En er moest veel worden gelachen. Als de klas een half uurtje goed had gewerkt, had ik opeens een gek verhaal of zo. Dat is heel belangrijk. Er moet een aardige sfeer zijn, ook met collega'szei hij in zijn afscheidsinterview op 5 febru ari 1988 in de Texelse Courant, toen hij na dertig jaar onderwijs in Den Hoorn afzwaaide. Bovenstaande is een bloemlezing uit een binnenkort te verschijnen boekje, dat wordt uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum van de Jan Drijverschool. Het omvat een collectie klassen- foto's van alle jaargangen, ach tergrondverhalen over de school, interviews, anekdotes en andere wetenswaardigheden. Den Hoorn maakt zich op voor een groot feest. De Jan Drijverschool bestaat dit jaar 50 jaar, ZDH zelfs al 75 jaar. Om dat te vieren hebben de school en de sportvereniging de handen ineengeslagen en een gezamenlijk programma opge steld, dat een groot deel van de komende week beslaat en waar bij in veel gevallen ook andere belangstellenden welkom zijn. j Da festiviteiten beginnen eigenlijk dinsdag 27 juni, wanneer de hele school naar het Ambachtscentrum nDen Burg gaat. waar de leerlingen ach kunnen bekwamen in allerlei oude ambachten. Donderdagmid dag 29 juni trakteren groep 7 en 8 de rest van de school op een musi cal. Deze wordt 's avonds vanaf 19.30 uur nogmaals opgevoerd in dorpshuis De Waldhoorn. Dan zijn ook ouders, grootouders en andere belangstellenden welkom. Dat geldt ook voor een groot concert dat de leerlingen vrijdag met zelfgemaakte nstrumenten onder leiding van diri gent Michiel Drijver geven op het veldje achter de school. Dit concert begint om 11.00 uur. Vanaf zaterdag 1 juli barst Den Hoorn uit z'n voegen door de feestgangers. Om 14.00 uur begint in het schoolgebouw een reünie, waarvoor inmiddels zo'n 450 oud-leerlingen en -leerkrachten zich hebben opgegeven. Om iedereen de gelegenheid te bieden rustig bij te praten, gaan de reünisten om 14.45 uur met hun eigen klas mee met een oud-klasgenoot die nog in Den Hoorn of omgeving woont. Voor oud-leerlingen die nog maar een paar jaar van school zijn (en elkaar waarschijnlijk nog geregeld zien) is een speciaal programma met sport en spel georganiseerd. Om 17.00 uur keert iedereen terug naar het schoolgebouw voor een borreltje en een koud buffet en om te poseren voor een klassenfoto. Op de website www.denhoorn- texel.nl wordt bijgehouden wie zich inmiddels hebben opgegeven voor de reünie. Opvallend vindt de orga nisatie het dat nogal wat oud-leer lingen die nog op Texel wonen (nog) niet hebben gereageerd op de uit nodiging. Hoewel de inschrijftermijn inmiddels is verstreken, krijgen zij alsnog de kans mee te doen aan de reünie. Het bedrag voor deelname, €12,50, kan worden voldaan bij bin nenkomst. Om 20.00 uur meldt fanfarekorps DEK zich bij het schoolgebouw en gaan de reünisten in optocht naar het ZDH-veld, waar een grote feest tent staat. Tussen 20.30 en 22.00 uur wordt de traditionele Strijd om de man en de vrouw gespeeld. In de tent speelt vanaf 22.00 uur The Small Buzz, een band rond Jaap Dros. Vanaf dat moment zijn ook partners, vaders, moeders, leden en supporters van ZDH en andere belangstellenden welkom. 'Het feest is bedoeld voor heel Den Hoorn en omgeving en anderen die het dorp een warm hart toedragen', bena drukken de organisatoren. Zondag 2 juli worden de festiviteiten voortgezet. Ook dan is het ZDH- veld de feestlocatie en is iedereen welkom. Het programma begint om 10.30 uur met een kerkdienst in de openlucht, waarbij dominee Kees- frank Klaassen voorgaat. Bedoeling was dat hij zou worden vergezeld door pastor Eduard Moltzer, maar hij moest wegens andere verplich tingen afzeggen. Vanaf 11.30 uur is er cabaret eri fnuziek van Janien de Bruijn en Pip Barnard. Om 13.00 uur gaat een speciale jubileum- crossloop van start (informatie en opgave bij Ton Arnout, tel. 310572). Een wedstrijd spuitvoetbal besluit het festijn. Hieraan kan iedereen meedoen (opgave voor aanvang of op de avond ervoor in de feesttent). Deelnemers wordt aangeraden dro ge kleding mee te nemen. Rond 15.00 uur is het programma afgelopen. Wie dan nog niet genoeg heeft gefeest, kan terecht op de Lamsvleesdag, die om 15.30 uur op Klif begint. Texei moet een jongerenadvies- orgaan krijgen. Dat heeft de PvdA dinsdagavond voorgesteld tijdens een uitgebreide commissieverga dering. Zo'n orgaan moet volgens Eric Hercules tot meer betrokken heid van jongeren bij de gemeen te leiden dan nu bij de jaarlijkse jeugdraad het geval is. De gemeente zou volgens hem een voorbeeld kunnen nemen aan Den Helder waar een JongerenAdvies- Raad actief is. Daarin zitten zestien jongeren van 14 tot 23 jaar oud die het college van burgemeester en wet houders adviseren over jeugd- en jongerenzaken in de marinestad. 'Op Texel zou zo'n orgaan uit scholieren en andere Texelse jongeren tot 23 jaar oud kunnen bestaan', aldus Hercules. Net als de Helderse evenknie zou een Texelse jongerenadviesorgaan een eigen budget moeten knjgen. Hercules noemde nog geen bedra gen. De JongerenAdviesRaad. die één keer per maand vergadert, knjgt jaarlijks een bedrag van €11.500,- van de gemeente Den Helder. De leden gebruiken dat geld voor het houden van bijeenkomsten op scho len, het organiseren van feesten, jon gerenprojecten, PR-activiteiten en het verstrekken van subsidies. Op hun website presenteren ze de Jeugd- AdviesRaad als een club die in Den Helder 'tussen de gemeente en de jongeren in staat'. Vertegenwoordigers van de andere politieke partijen reageerden posi tief op de plannen van de PvdA, maar hielden een paar slagen om de arm. Het CDA wilde het eerst nader bespreken, evenals Texels Belang en GroenLinks. Wethouder Peter Bakker toonde zich benieuwd te zijn naar verdere informatie van de PvdA. Her cules liet weten dat die onderweg is. Een JongerenAdviesRaad verschilt wezenlijk met de jeugdraad die Texel sinds een paar jaar kent. Tijdens de jeugdraad nemen leerlingen van de OSG éénmalig op de raadzetels plaats om zelfbedachte onderwerpen te presenteren en te verdedigen. Voor het onderwerp dat de meeste stem men krijgt, stelt de gemeenteraad éénmalig duizend euro beschikbaar. Sinds een paar jaar bestaat op het eiland ook de mogelijkheid dat jonge ren zogeheten themapanels vormen waarin ze onderwerpen onder de aandacht van een dorpscommissie of het college brengen. Dat initiatief lijkt momenteel in de benen gezakt, maar leidde tijdens de dorpenronde van het college in 2004 nog tot diverse toezeggingen aan de jeugd. Verkeerde naam In het artikel over de aankoop van de woning van de familie Zoetelief in de Parkstraat door Jook Nauta noemden wij een verkeerde naam. De PTT-monteur die er met zijn gezin woonde was niet Gerrit Zoe telief, maar de op 17 december 1987 overleden Cornelis Jan (Kees Jan) Zoetelief. Ouderen besluiten sportprogramma Ongeveer vijftig deelnemers aan het sport- en beweegprogramma voor 55-plussers uit de buitendor pen hebben dinsdag een golfclinic bijgewoond ter afsluiting van het tienweekse introductieprogramma. Op de golfbaan werden onder lei ding van Jeroen van der Vring en Andy Balsing de eerste beginselen van het golfen aangeleerd. Een uur lang werden op de driving range balletjes geslagen, waarna in kleine groepjes op de par 3-baan fana tiek werd gestreden. Het 'putten' bleek moeilijker dan gedacht en nu en dan moesten deelnemers schoenen en sokken uittrekken om een balletje uit het water te halen. Maar iedereen ging opgetogen naar huis. Het vervolgprogramma begint in september. Opgeven kan bij Bet- sie Verhoeven (tel. 317767) en bij Sportservice Texel (tel. 322815). Het vervolgprogramma duurt dertig weken en wordt afgesloten met een tweede fittest. Computers Jozefschool Aan de Jozefschool in Den Burg zijn de eerste leerlingen geslaagd voor een typecertificaat. De school begon vorig jaar met het geven van typeles, waarbij kinderen vanaf groep 7 een cursus typevaardigheid kregen aangeboden. Ze konden in hun eigen tempo de lessen volgen. De Jozefschool werkt met een ICT- leerlijn, waarin naast typen ook wer ken met MS Word en Powerpoint aan bod komen. De lessen worden begeleid door onder anderen een speciale ICT-onderwijsassistent De activiteiten rond computers worden de komende jaren uitgebreid. Op de foto de leerlingen met hun cer tificaat. Vrijwilliger verguisd en bewonderd Machiel van Wolferen heeft vorige week de Spangmakersprijs gekre gen, een onderscheiding voor bewoners van de wijk Spangen in Rotterdam die zich verdienste lijk maken voor hun eigen omge ving. De 46-jarige oud-Texelaar, die opgroeide in Den Hoorn, was vorig jaar al één van de genomi neerden voor de vrijwilligersprijs Rotterdammer van het Jaar. De jury was vol lof over Van Wolferen, die op vrijwillige basis al negentien jaar een jeugdopvang runt, waarbij hij als vraagbaak fungeert voor jongeren van uiteenlopende nationaliteiten. 'Hij is een filosoof, maar ook heel erg een doener. De mensen komen naar hem toe en hij is hun gezelschap, adviseur, oudere broer en raadge ver. Onze winnaar is inventief, onconventioneel en tomeloos actief. Hij heeft een verschrikkelijk broer tje dood aan officiële gebeurtenis sen, zoals deze', aldus de keuze heren, onder wie een journalist, een opbouwwerker en een manager van Woning Bedrijf Rotterdam. Volgens de juryvoorzitter weet Van Wolferen Aanmelden voor Strenderpop Bands die nog geen uitnodiging hebben gekregen om deel te nemen aan Strenderpop, kunnen zich nog tot 1 juli aanmelden bij Biem Vla ming, Mulderstraat 22 in Ooste rend, tel. 318561, e-mail biem. annet@texel.com. Strenderpop, dat dit jaar voor de vijftiende keer wordt gehouden, vindt op 12 augustus plaats in de muzieknis aan de Oran jestraat in Oosterend. islamitische jongeren te bereiken die 'te klein zijn voor het tafellaken en te groot voor het servet'. 'Thuis is de wereld te beperkt voor hen, maar de buitenwereld is vaak nog te onover zichtelijk. Ze hebben behoefte aan gezelligheid en een goede coach. Ze komen individueel bij hem, in klei ne groepjes en soms massaal voor een festiviteit of voor het voetbal. Machiel laat mensen in hun waarde, maar draagt zijn eigen waarden ook uit. Lerend maar niet belerend en met oog voor de behoeften van de jongeren, maar ook voor de eisen vanuit de eigen maatschappij. En dat allemaal zonder salaris, met een klei ne subsidie vanuit zijn eigen huis.' Dat Van Wolferen niet onomstreden is, wordt niet verhuld in het rapport. 'Hij denkt na over de valkuilen van geld en macht, hij is de anti-held van Spangen. Hij is verguisd en wordt bewonderd. Hij heeft vele vnenden met weinig invloed en de nodige vijanden met invloed.' De reden had de oud-Texelaar zelf al eerder aan één van de juryleden geschreven: 'Ik heb het zien gebeuren dat de overheden en de instanties de boel niet renoveerden, lieten verkrotten, lieten criminaliseren, alles toelieten aan drugs, gedeal, junks, cnmina- liteit, spijbelen, verslechteren van de scholen, criminele jeugdleiders, lapzwanzige buurthuizen, racistische zelfhulpgroepen.' De prijs, die voor de elfde keer werd uitgereikt, bestaat uit een plastiek en een geldbedrag. Als een erkenning voor zijn werk beschouwt Van Wolferen zelf ook de grotere woning die hij onlangs door het Woning Bedrijf in een gere noveerd gedeelte van de wijk kreeg toegezegd. 'Een verdubbeling van de ruimte. Dat biedt meer mogelijk heden mijn werk te doen.' mi-winnaars Remco Ken beek en Paul Brouwer. Hobie 16, waarbij hij als gevolg van het gewichtsvoordeel (het is eigenlijk een tweemansboot) wel een zwaar dere handicap had. Zijn eindtijd van 5.32.15 uur zorgde ervoor dat hij in deze klasse als snelste eindigde, een minuut voor overall-winnaars Zonneveld en Blok. In de zogeheten open klasse eindigde hij als elfde, van de 22 Texelaars werd hij acht ste. Vermeldenswaardig is verder de prestatie van oud-Texelaar Remco Kenbeek en Paul Brouwer. Met hun F18 Capricorn werden ze overall winnaars. Kenbeek heeft jaren bij Zeilschool De Eilander gewerkt. Loten voor Zonnebloem Vrijwilligers van De Zonnebloem gaan de komende maanden de straat op om loten te verkopen. Met de opbrengst van de verlo ting worden (plaatselijke) activitei ten georganiseerd, waaraan jaarlijks tienduizenden zieken en gehandi capten deelnemen. Naast kleinere geldbedragen is een hoofdprijs van €15.000,- te winnen. De trekking vindt plaats op 13 november, de uitslag wordt bekend gemaakt via Teletekst en de website www.zon- nebloem.nl. Ronde om Texel I" aanvulling op het verslag over Ronde om Texel hierbij nog enkele bijzondere prestaties. Win naars bij de jeugd werden Texelaar Joep Wijnand en Joris van Oeveren, kinzoon van de overleden Martin der Wal, de grondlegger van het rondje. Met hun Dart 16 waren ze •evens de derde Texelaars en finish en in het overall-klassement vóór Averse wereldtoppers. Memorabel ook de prestatie van Robert Zijm 011 De Waal, die solo zeilde op een K°en van der Slikke, werkzaam bij ejaardij Eelman en Van Heer- slaa9de voor het diploma ovMNlVO makelaar/taxateur onroe- 'e goederen

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7