Hogere prioriteit voor bestrijding armoede Hotel kreeg 29 keer controleur op bezoek TEXELSE g COURANT Watersportvereniging viert veertigjarig jubileum Partijen praten over nieuwe kadernoti Sollicitatietip Lamsvleesdag in Den Hoorn Akkerbouwer ziet brood in knolselderij VRIJDAG 23 JUNI 2006 Met een groot feest voor (oud-) leden, ereleden, genodigden, watersporters en andere belang stellenden, viert Watersportver eniging Texel zaterdag het veer tigjarig jubileum. Na een officieel gedeelte barst het feest om 17.00 uur los met een optreden van het Oudeschilder Visserskoor, later gevolgd door een grote barbecue en een feestavond met de Noord- Hollandse band Nix Biezonders. De Watersportvereniging kent een woelige geschiedenis. Op 26 janu ari 1966 passeerde de oprichtings akte bij notaris Van Wijland. Op dat moment was er echter nog geen haven voor plezierschepen. De meeste bootjes stonden ergens op een trailer en werden met een lier van scheepstimmerman Hemelrijk in en uit het water getakeld. Alleen enkele grotere schepen lagen in de Noorderhaven of naast de toenma lige scheepswerf van De Wijn. Het aantal toeristen dat met een bootje naar het eiland kwam, was minimaal. In 1967 werden 225 'bootovernach tingen' geteld. Ter vergelijking: in 2005 waren dat er zo'n 20.000. De vereniging kreeg kansen toen in 1970 ten behoeve van de dijkver zwaringen de werkhaven werd gere aliseerd. Nadat de vereniging een tijdelijk onderkomen had gevonden in de haven van het NIOZ, kon ze vanaf 1973 over een eigen gedeelte van de haven beschikken. In 1973 werd ook clubschip Wrijfhout aan geschaft, een voormalige klipper omgebouwd tot verblijfplaats voor schoolgaande kinderen van bin nenvaartschippers. Met betrekkelijk weinig ingrepen kon dit schip die nen als clubaccommodatie, terwijl er voor de passanten in het bene- denruim sanitaire voorzieningen beschikbaar waren. Bij een voor- jaarsstorm in hetzelfde jaar sloeg het schip los en strandde op de dijk. Ook de juist aangelegde steigers liepen behoorlijke schade op. Met de groei van het watertoerisme groeide ook het aantal leden, tot er rond 1985 zo'n 250 mensen lid waren. Gezamenlijk bezaten zij 120 schepen. In eigen beheer werden de steigers voortdurend uitgebreid. Door het toenemend aantal passan ten werd de druk op de haven van de vereniging steeds groter. Werden in 1975 2.500 passanten geteld, in 1980 was dit aantal gegroeid gen waren afgerond. Deze nieuwe haven kon in 1988 in gebruik wor den genomen. Omdat de Water sportvereniging niet de risico's voor exploitatie wilde dragen, werd daar toe een aparte stichting opgericht, de Stichting Passantenhaven, waar in zowel de Watersportvereniging als de gemeente was vertegen woordigd. Toen zich in 1999 de reconstructie van het havengebied aandiende, kwamen beide stichtingen lijnrecht tot 7.000. In het seizoen lagen de tegenover de gemeente te staan. schepen wel tot vijftien rijen dik afgemeerd, waardoor ook de veilig heid in het gedrang kwam. Onder verantwoordelijkheid van wethou der Jook Nauta had de gemeente al aan het begin van de jaren tach tig een visie vastgelegd met een financieringsopzet voor een aparte passanten haven in het kleidepot dat zou vrijkomen als de dijkverhogin- Met name de tweede havenmond, waardoor de pleziervaart geheel gescheiden werd van de werkha ven, was een heikel punt. Uitein delijk werd het plan tot tevreden heid van alle partijen aangepast. De verenigingshaven werd gevestigd in de voormalige passantenhaven, die op haar beurt verhuisde naar het voormalig PEN-bassin, en de gebouwen met sanitaire voorzienin gen werden omgebouwd tot club accommodatie. In 2004 werd een loods geplaatst ten behoeve van kanovaarders en voor opslag van materialen. Daarmee kwam de her inrichting van de haven in een eind fase en beschikt de vereniging over een accommodatie die mede door veel zelfwerkzaamheid tot stand is gekomen. De Watersportvereniging telt momenteel ruim vierhonderd leden. Een belangrijke nieuwe activiteit is het jeugdzeilen, waarmee vier jaar geleden werd begonnen. Door een grote groep vrijwilligers wordt aan kinderen de beginselen van het zei len bijgebracht. De vereniging heeft daarvoor zes Optimisten en twee Leukothea's aangeschaft die ideaal zijn voor zowel de beginnelingen als voor gevorderden. de haven van Oudeschild. Foto are.-, et Sinds 1973 beschikt de Watersportvereniging over een eigen gedeelte '...en bovendien is het altijd een droom van mij (en mijn gezin) geweest om op het prachtige eiland Texel te komen wonen...' Een zin snede die ik regelmatig tegenkom in brieven. Werk ik bij de WV? Sorteer ik de post op een makelaarskan toor? Nee, ik ben gemeentesecreta ris en deze zinsnede kom ik vrijwel altijd tegen in sollicitatiebrieven. En we ontvangen meer sollicitatiebrie ven naarmate het weer beter wordt. De overheid is voor velen een aan trekkelijke werkgever. Denk bijvoor beeld aan de 36-urige werkweek, pensioenopbouw en een stevige rechtspositie. Maar banen op Texel liggen niet voor het oprapen, ook niet bij de gemeente. Ten eerste wordt bij de kwaliteitsverbetering van de ambtelijke organisatie kri tisch gekeken naar een efficiëntere uitvoering van de werkzaamheden en ten tweede worden vacatures in verband met de bezuinigingen en een strakkere sturing op de perso neelsbudgetten nog maar ten dele opengesteld. Logisch dus dat er bij sollicitaties hoge eisen aan kandi daten worden gesteld. Maar ook de eisen die we aan de nieuwe organi satie stellen zijn hoog en elke werk- resultaatgericht en samenwerking' treden we de burger en de toekomst tegemoet. Niemand komt automatisch in aan merking voor een vacante functie. Volgens de regels van de over heid vindt eerst een interne werving plaats onder het huidige personeel. Dient niemand zich aan, of blijken interne kandidaten niet geschikt voor de functie, dan zoeken we extern. U zult de advertenties wel eens hebben zien staan. Doorgaans ontvangen we een stortvloed aan brieven en e-mails, variërend van kattenbelletjes bol van de taalfou ten, tot wetenschappelijke essays en complete biografieën. Het kaf wordt van het koren gescheiden en uiteindelijk resteert een stapeltje brieven van kandidaten die aan de eisen lijken te voldoen. Althans, op papier. Deze mensen worden uitge nodigd voor een gesprek, waarin ze aan de tand gevoeld worden over kennis, ervaring, vaardigheden, klantgerichtheid, resultaatgericht heid en samenwerkingsvermogen. seren. Praktijkmensen, doorgestu deerde bollebozen, door de wol geverfde ambtenaren, herintreders, ex-zelfstandigen, mensen uit het bedrijfsleven, mensen uit de over heid, Texelaars en overkanters, alle maal met prachtige papieren op zak. En bijna allemaal met die zin snede in hun brief, dat ze zo graag op Texel willen wonen. Wat deze sollicitanten echter niet lijken te beseffen is de achterdocht die deze zin bij mij teweeg brengt. In menige sollicitatieronde valt een groot deel van de kandidaten door de mand: men blijkt zich beter op de vrijetijds- en woningmarkt te hebben georiënteerd dan op de baan. Vraag een kandidaat naar zijn visie op klantgerichte en oplossingsgerichte werkmethodes en hij kijkt je gla zig aan. Vraag diezelfde kandidaat waarom hij voor Texel kiest en er volgt een schier oneindige opsom ming van vrijetijdsbestedingen. De uitspraak van een 55+ sollicitant: 'Ik wil de laatste jaren van mijn loopbaan in deze rustige omgeving slijten' leverde hem een vroegtij dig einde van het gesprek op. Een kandidaat verklaarde schalks dat hij een baan op Texel verkoos, want zijn baan in de Randstad werd hem te druk. Mijn eigen 55+ werkweek indachtig, heb ik hem direct een goede (enkele) reis terug gewenst. Scheelde weer eeiVhalf uur. Sollicitanten, doe mij een plezier. Als wij een vacature hebben, maak pnij dan duidelijk wat u vanuit die func tie kunt bijdragen aan de Texelse gemeenschap in zijn algemeenheid en de Texelse burger in het bijzon der. U hoeft mij er niet van te over tuigen dat u hier graag wilt komen wonen. Overtuig mij er liever van dat u hier wilt komen werken. gemeentesecretaris@texelnl Na het voeren van de selectiege- nemer speelt daarin een belangrijke sprekken worden kandidaten even- rol. Het tijdperk van vrijblijvend heid en verkokering is afgesloten en onder het motto 'klantgericht, tueel onderworpen aan een psy chologische test. Een bonte stoet gegadigden kan dan de revue pas- Parkeren In de krant van 13 juni doet de Texel se Courant onder de kop Onder zoek naar gratis parkeren verslag van een discussie in de raadscom missie Grondgebied. Wat er staat is wel correct, maar niet volledig. Dat laatste mag ook niet van een kran tenartikel worden verwacht. Daarom naast de reactie van Henk Hilstra (in de krant van vrijdag 16 juni) een aanvulling. GroenLinks steunt het onderzoek naar gratis parkeren omdat we dat samen met TB en CDA in de coalitie hebben afgesproken. Dus dat onderzoek komt er. Maar dat onderzoek gaat niet alleen over geld; het gaat óók over het oplos sen van bestaande parkeerproble men, met name het zoekgedrag in woonstraten, en de doorstroming op de parkeerplaatsen. Dat is een belangrijke aanvulling op het kran- W^at ik zeggen wou.. probleem zijn als er geen toensten waren? Nu is de toeristenbelas ting volgens GroenLinks bij uitstek bedoeld voor voorzieningen waar toeristen gebruik van maken. Waar om dan geen rechtstreeks verband gelegd tussen toeristenbelasting en parkeerkosten? Dat is een heider verhaal. Er lijkt echter een taboe op te rusten. Toeristenbelasting, daar moet je afblijven. Het is niet helemaal duidelijk waar dat taboe vandaan komt. Er is geen enkel onderzoek beschikbaar waar uit zou blijken dat de hoogte van de toeristenbelasting bepalend is voor de keuze van de vakantiebe stemming. Ook denk ik - en dat is Henk Hilstra geloof ik met mij eens - dat Texel het op de vakantiemarkt niet moet hebben van concurrentie tenartikel. Juist in die combinatie op prijs, maar van concurrentie op is het onderzoek voor GroenLinks interessant. We zijn benieuwd naar de resultaten. Daarover later onge twijfeld meer. Parkeervoorzieningen kosten geld: bestrating, verlichting, onderhoud, automaten. Handhaving kost geld. Parkeren is dus nooit gratis: nu niet en straks niet. Nu wordt dat betaald door de parkeerders, toe rist én Texelaar. GroenLinks vindt het niet verkeerd dat mensen voor hun autogebruik moeten betalen, juist als die op een (openbare) par keerplaats staat. Maar als je het beter kunt regelen, moet je dat altijd doen En dat begint met het onder zoeken van de mogelijkheden. Wat is nu het geval? Op het moment verdient de gemeente aan het par keren. Maar zou er een parkeer- kwaliteit: rust, ruimte, natuur etc. Bij kwaliteit kan heel goed het gevoel horen van 'in de watten gelegd worden, verzorgd worden'. En het is heel goed als kwaliteitsverhogend te presenteren als de toerist niet bij elke parkeerbcurt een kaartje hoeft te kopen, maar slechts de parkeer- schijf op het dashboard hoeft te leg gen. Daarvoor heeft hij/zij naar mijn mening een meerprijs van enkele stuivers per nacht graag over, als dat al een rol zou spelen. De Texe laar parkeert dan - met schijf waar nodig - wél gratis. En welke Texe laar wil dat nu niet? Rikus Kieft, GroenLinks Texel, 't Horntje. Hotel Cooghen (voorheen De Nieuwe Toekomst) in De Koog hangt niet langer een dwang som boven het hoofd voor het als hotelkamers exploiteren van kamers die voor het onderbren gen van personeel zijn bestemd. Op verzoek van Cooghens advo caat Maurice Frantzen heeft het college besloten de lastgeving onder dwangsom op te heffen omdat het strijdige gebruik van de personeelskamers al heel lang tot het verleden behoort. De dwangsombeschikking dateert van juni 2004, naar aanleiding van een verzoek van een Koger recrea tieondernemer om handhavend op te treden tegen vermeend hotelge- bruik van voor personeel bestemde 27 kamers boven de 27 echte hotel kamers op de andere verdieping. Het college besloot naar aanlei ding daarvan ook werkelijk handha vend te gaan optreden, maar stelde tevens vast dat overtredingen op dat moment nog niet door het eigen apparaat waren geconstateerd. Genoemde recreatieondernemer zag dat als weigering om op te tre den en maakte daartegen bezwaar. Naar aanleiding daarvan werd in mei 2004 een controle uitgevoerd waarbij bleek dat de voorschrif ten inderdaad waren overtreden. Er waren meer dan de toegestane 27 hotelkamers in gebruik. De Nieuwe Toekomst kreeg een aanschrijving onder last van dwangsom om het hotelgebruik van de kamers van de tweede verdieping te staken. Daar aan werd gevolg gegeven. Frequent Gedurende het jaar 2004 werden niet minder dan 28 controles uitge voerd. Telkens meldde zich daarbij een gemeentelijke controleur aan de balie van het hotel, vroeg inzage van het hotelregister en bekeek steek- Het bestrijden van armoede moet de komende jaren bij de gemeen te een hogere prioriteit krijgen. Dat stelden de politieke partijen dinsdagavond bij de behande ling van de zogeheten Kademota 2006-2010 waarin het coalitieak koord van Texels Belang, CDA en GroenLinks is verwerkt. De nota werd op enkele wijzigingen na door de partijen geaccepteerd. Volgens de nota zou de gemeente pas in 2008 beginnen met het in beeld brengen van de armoede op het eiland. Jos de Wolf (WD) ver baasde zich over dat tijdstip en pleitte ervoor eerder te beginnen. De andere partijen stelden zich una niem op achter dat voorstel. Bedoe ling is dat de armoede in kaart wordt gebracht, waarna er aanbevelingen en een plan van aanpak worden opgesteld. Op initiatief van Texels Belang werd ook een evaluatie van de ope ningstijden in de horeca vervroegd. De kiesvereniging verbaasde zich erover dat die in de Kadernota voor 2007 op de planning stond. 'Maak dit jaar een evaluatie, kijk in 2007 vnaar de knelpunten en zorg ervoor dat je in 2008 oplossingen hebt', aldus Willem Vlas (TB). Commissielid Rikus Kieft (Groen Links) pleitte ervoor dat het gemeen telijke streven om Texel meer een kenniseiland te laten worden niet beperkt moet blijven tot 't Horn tje. De andere partijen konden zich daarin vinden. De Wolf merkte op dat het jammer is dat ondertussen is besloten dat het nieuwe Wage- ningen IMARES zich niet op het eiland wil vestigen. 'Wat dat betreft boeren we achteruit.' Texels Belang hield een pleidooi om onderwerpen als private zorg en private dienstverlening hoger op de agenda te zetten. Volgens Vlas kun nen dergelijke bedrijfstakken in de toekomst zinvolle aanvullingen op het toerisme zijn. Uit de Kadernota blijkt dat de gemeente van plan is onderzoek te doen naar de moge lijkheden om gezondheidstoerisme naar Texel te halen. Frans Visman (D66) pleitte ervoor dat de grens voor het maximum aantal slaap plaatsen van 45.000 naar 47.000 wordt opgeschoven. Wethouder Marian Merkelbach zei dat dat onderwerp wordt voorgelegd aan het nieuwe Toeristisch Kennisinsti tuut. Wethouder Peter Bakker toonde zich genegen, op verzoek van Texels Belang, een onderzoek naar een mogelijke begraafplaats in De Koog Eelman benadrukte bij het colleo- dat Texelse aannemers de komen de jaren kansen moeten kunnen maken bij gemeentelijke aanbeste dingen. Ze refereerde daarbij eer soortgelijk streven in de Kaderncs en de recente commotie rond <fe hoge aanbestedingscriteria voor hg PHH-gebouw. 'Dat onderwerp staa bij ons rood omcirkeld.' Merkelbaai antwoordde dat dat onderwerp bij het college ook veel aandacN heeft. De PvdA stelde voor de adviescom missie Kunst- en Cultuurbeleid eer andere rol te geven. De commis» geeft nu advies aan het college maar zou volgens Eric Hercules (PvdA) ook advies aan de raad moe- te vervroegen. Dat stond nu voor ten geven. Wethouder Merkelbaó 2008 op de planning. Vlas wees de wethouder erop dat een Koger begraafplaats al jarenlang een wens van de dorpscommissie in het bad- dorp is. De Koog beschikt nog wel over een oude begraafplaats op het terrein van de Vogelmient, maar die is al jaren buiten gebruik. Vlas pleitte eveneens voor de komst van een urnenmuur op de begraafplaats in Den Burg. Plan Plannen om het aantal bestem mingsplannen de komende vier jaar met een kwart te verminderen, gin gen in de ogen van het CDA en TB niet ver genoeg. Marijke Eelman (CDA) stelde dat er één bestem mingsplan Buitengebied en verder één plan per dorp zou moeten zijn. TB ging nog een stap verder en pleitte voor slechts twee bestem mingsplannen; één voor het bui tengebied en één voor alle dorpen samen. Dat ging wethouder Mer kelbach te ver. 'Dat is niet haalbaar in vier jaar tijd. Het zou wel kunnen, maar daar zou dan wel een prijs kaartje aan hangen.' In en rond Klif 12 in Den Hoorn vindt zondag 2 juli de derde editie plaats van de Texels^ Lamsvlees dag. De Lamsvleesdag heeft in drie jaar tijd zijn naam gevestigd als gezellig evenement om met het hele gezin te proeven van de culinaire hoogstandjes van de beste Texelse restaurants. Het evenement begint om 15.30 uur en duurt tot circa 20.00 uur. Wethouder Nico Kikkert geeft om 15.30 uur het startsein voor de Lamsvleesdag door namens de Stichting Waddengroep het eer ste gevelschild Echt Texels Lams vlees uit te reiken aan een Texels restaurant. Restaurants die echt Texels lamsvlees serveren, kunnen dit voortaan met dit bord kenbaar maken. Het toezicht hierop is in handen van de Waddengroep, die inmiddels twintig restaurants op het eiland controleert. Lamsvlees kan sinds kort online besteld worden. Via website www. goenga.com kan een keuze worden gemaakt uit het brede assortiment van kwaliteitsslagerij Goënga in Den Hoorn. Het vlees wordt in heel Nederland thuisbezorgd. Tijdens de Lamsvleesdag vindt een uitgebreide proevenj plaats. Twaalf restaurants maken voor de gele genheid een gerecht met Texels lamsvlees. Er wordt afgerekend met speciale munten, die €1,30 per stuk kosten. Ook worden andere Texelse producten gepresenteerd, is er live muziek en zijn er speciale attracties voor kinderen- De Lamsvleesdag wordt georgani seerd door de Stichting Wadden groep met steun van Leader+, Kop Munt, WV Texel, Gemeente Texel, Stichting Stimulering Texels Product en de Vereniging voor Texelse Pro ducten Promotie. liet weten dat de rol van de commis sie onder de loep wordt genomer als er een haalbaarheidsondera» naar het opstellen van een Kunst en Cultuurnota wordt gedaan Vo- gens haar wil de adviescommisa zelf ook graag weten wat haar rol? taak is. 'Dat kunnen we vastlegger als we met zo'n nota bezig zijn.' circuleren sinds vorig jaar overigens al een cultuurnotitie van de Pvdi en GroenLinks en een cultuurnoa van Pip Barnard uit Oosterend dt hem destijds als burgerinitiatief fci de gemeente indiende. De partijen spraken hun intens uit de Onroerend Zaak Belasting de komende vier jaar niet dan trendmatig te willen verhogen Daarbij worden de tarieven aance past aan de inflatiecorrectie. Ge brand Poster (WD) zei als enige ós tarieven te willen bevriezen. 'Wij» len ook geen trendmatige verhogr- gen.' Hij keurde ook de jaarrekewc over 2005 af. Poster was het er na mee eens dat daarin geen rekemrc was gehouden met de financié; gevolgen die het afblazen van te nieuwe raadhuis zouden oplever? Voornemens van de gemeenteer- de bevolking meer bij de besluite ming te betrekken zouden volge, hem geen "wassen neus" mosl -a zijn. 'Dat hebben we wel gehad.' Voorlichting urineverlies In het Gemini Ziekenhuis w donderdag 13 juli een voorlichtings avond gehouden over ongewild ut neverlies bij vrouwen. Deze kwas belemmert veel vrouwen bij te dagelijkse activiteiten of bij sportei maar is in veel gevallen te behan delen. Op deze bijeenkomst wcri uitleg gegeven over de verses lende vormen van incontinentie? de mogelijke behandelingen. Oo is er gelegenheid tot het stellen va- vragen. Voor meer informatie ove de bijeenkomst en aanmeldingen Patiëntenservicebureau, tel. 0223- 696346 en e-mail psb@gemini-» kenhuis.nl. proefsgewijs kamers om vervolgens aan de hand van een arbeidsover eenkomst te bepalen of de gebrui kers tot het personeel van dit of een ander hotel behoorden dan wel gewone hotelgasten waren. Bij geen der controles kwamen overtredin gen aan het licht. Dat was reden om in 2005 niet langer te controleren, temeer daar deze controleactiviteit een groot beslag legde op de capa citeit. In februari 2006 werd naar aanleiding van een tip nog één maal een controle uitgevoerd, maar ook toen bleek er weinig aan de hand te zijn, afgezien van het feit dat enkele vertrekken die in het bouwplan als seminarruimten werden aangege ven, nu ook als personeelsruim ten werden gebruikt. Nog bekeken wordt of dit strijdig is met bouwver gunning of bestemmingsplan, maar een overtreding van de lastgeving onder dwangsom is het in elk geval niet. Hiernaar verwijzend heeft het college nu op verzoek van advocaat Frantzen besloten de dwangsom beschikking in te trekken. Ook zon der verzoek zou dat hebben gekund omdat het doel van de dreiging met dwangsom is bereikt. Postzegel De wens van hotel Cooghen om de personeelsverblijven als hotel kamers in gebruik te nemen blijft intussen overeind. Er is een pro cedure in de maak, gericht op het verplaatsten van het benodigde aantal slaapplaatsen van het nabu rige hotel Oase naar hotel Coog hen. Er wordt een speciaal klein bestemmingsplan ('postzegelplan') gemaakt dat hierin moet voorzien. Het ontwerp zal begin volgende maand open staan voor inspraak en vervolgens de gebruikelijke pro cedure ondergaan met ter visie leg ging en mogelijkheid tot het maken van bezwaar. Noviteit in de Texelse akkerbouw, waar de speurtocht naar nieuwe gewassen met een goed rende ment heeft geleid tot de aanplant van meerdere hectares knolselde rij. Eigenlijk een tuinbouwgewas, maar de maatschap TexelSun ziet mogelijkheden om het gewas op akkerbouwmatige wijze te oogs ten. 'Met de bietenrooier', vertelt firmant en loonwerker Marco Witte, op wiens land aan de Marsweg vorige week 140.000 plantjes zijn uitgezet. 'Het bedrijf dat onze win terpeen afneemt was goed te spre ken over de kwaliteit en vroeg of we ook knolselderij wilden proberen. pastinaak, waarmee we vorig |3 zijn begonnen. Ook al is maar éi van deze twee teelten succesvol? Normaal gesproken wordt dat voor geschikt om mee door te gaan.dï de winter geoogst en opgeslagen in de koelcel. Maar daarin loopt de kwaliteit teveel achteruit en de ver wachting is dat als we de knolsel derij net als peen op het land tegen de vorst kunnen beschermen en het na de winter oogsten, we een betere kwaliteit kunnen leveren. Het is een gokje, maar wie niet waagt, die niet wint. Het lijkt een beetje op zijn we al tevreden. Want nu w® en cichorei voor Texel geen p* spectief bieden en het renden"-?" van suikerbieten onder druk sta£ moeten we op zoek naar alternate ven.' Ook Bram de Ridder van Postweg heeft een aantal hectares knolselderij uitgeplant. Het wotf veel gebruik als soepgroente voor in de snert. pas uitgeplant veld knolselderij. Akkerbouwer Marco Witte

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8