voor komst van WMO GGITIGGntG lOOpt warm Reünisten nemen afscheid van Strijbosschool SIGT heeft moeite met nieuwe regels TEXELSE j COURANT 'Verkeerde model voor WMO' tmm-isï t ViL-tms f 1 u Bacterievuur Geslaagd DINSDAG 27 JUNI 2006 Het inrichten van een nieuw gemeentelijk loket voor vragen op het gebied van wonen, zorg en welzijn, de oprichting van een steunpunt voor mantelzorgers en het verder uitbreiden van een netwerk van vrijwilligers die zich voor dorpsgenoten inzetten. Dat zijn een paar punten waar de gemeente zich in aanloop naar de invoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) op wil richten. De Komst van de nieuwe wet, waar over al een paar jaar veelvuldig is gesproken, begint dichterbij te komen. Op het raadhuis wordt er vanavond een volledige raads commissie Welzijn aan gewijd. De politieke partijen en de zogeheten Kerngroep WMO praten over een kadernota en concept-verordening die de gemeente heeft opgesteld om de veranderingsoperatie te lei den. De WMO is een combinatie vin de Wet Voorziening Gehandi capten (WVG) met de Welzijnswet en een deel van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De WVG en de Welzijnswet waren al verantwoordelijkheden van de gemeente en daar komt de AWBZ (bijvoorbeeld thuiszorg en mantel zorg) vanaf volgend jaar bij. Alleen de 'langdurige verpleging en ver- zorging van mensen met ernstige en langdurige beperkingen' blijft een zorgtaak van het rijk. Samenwerking De nieuwe wet beoogt meer samen werking tussen instanties en orga nisaties die zich met wonen, welzijn en zorg bezighouden. Een derge- :;k ontwikkeling is op het eiland al merkbaar. Zo zijn bijvoorbeeld de Stichting Wonen Texel en Cor- bts Plus (thuiszorg en zorgcentrum) nauw betrokken bij de brede wel- zijnsstichting Pharos. Bedoeling is dat de gemeente de regie over de samenwerking tussen wonen, zorg en welzijn in handen neemt. De samenwerking moet ertoe leiden bij bijvoorbeeld de bouw van ren meer op ouderen en gehan- ipten wordt ingespeeld, zodat dj langer zelfstandig kunnen blijven len. De nieuwe wet moet er ook leiden dat mensen minder een ip op de zorg doen. 'Dat moet mogelijk worden als er meer aan- dacht aan welzijn wordt besteed', aldus een woordvoerder van de gemeente. De nieuwe wet is met name voor het rijk een verkapte bezuinigings maatregel om, met de toenemende vergrijzing in aantocht, de kosten van de zorg in de hand te houden. Gemeenten krijgen straks jaarlijks een bepaald bedrag voor de uitvoe ring van de WMO en daar moeten ze het mee zien te redden. Texel krijgt naar verwachting een paar miljoen van het rijk voor de uitvoe ring van de WMO, maar er moet nog berekend worden hoeveel het precies wordt. Cijfers Uit cijfers over de bevolkingsop bouw op het eiland blijkt dat Texel minder snel vergrijst dan landelijk het geval is, maar er wordt niettemin rekening gehouden met een toene mende vraag naar zorg. Dit jaar is 14,9 procent van de Texelaars ouder dan 65 jaar en dat is in 2012 naar verwachting 15,2 procent. Landelijk stijgt het percentage 65-plussers van 14,2 in 2006 naar 15,9 in 2012. De gemeente verwacht met name toename van de vraag naar zorg buiten de zorginstellingen. Volgens de woordvoerder is het de bedoeling dat Texelaars zo weinig mogelijk merken van de overgang naar de WMO. Merkbaar wordt wel de komst van een nieuw loket op het raadhuis waar Texelaars terecht kunnen met vragen op het gebied van zorg, wonen en welzijn. 'Het moet daar niet uitmaken met wat voor vragen mensen komen', aldus de woordvoerder. 'Het is zaak voor de gemeente om te bepalen of een vraag te maken heeft met de WMO of dat het toch nog met de AWBZ te maken heeft.' In de vorige col legeperiode is meermalen geroepen dat het nieuwe loket dit jaar al in gebruik zou worden genomen. Vol gens de woordvoerder is het echter de bedoeling dat het loket vanaf 2007 een feit is. Waarschijnlijk komt het bij de centrale publieksbalie op de begane grond van het raadhuis. Bedoeling is dat het nieuwe loket via internet in verbinding staat met computers in de dorpssteunpunten in Oosterend en Den Hoorn, zodat Texelaars daar eveneens informatie over wonen, zorg en welzijn kunnen inwinnen. Nieuw Volgens de woordvoerder wil de gemeente zich dit jaar vooral richten op de nieuwe taken die uit de WMO voortkomen, zoals het regelen van de thuiszorg en het inrichten van het nieuwe loket. Vanaf 2007 zal de gemeente zich richten op het opstellen van een beleidsvisie voor 2007 tot en met 2011 (dat gebeurt met behulp van de inbreng van betrokken Texelaars), het opnieuw handen en voeten geven aan het gehandicaptenbeleid en de oprich ting van een steunpunt voor man telzorgers. Dat zijn mensen die zich ontfermen over een ziek of hulpbe hoevend familielid. Het dichtstbijzijnde steunpunt voor mantelzorgers is in Den Hel der, maar daar wordt volgens de woordvoerder door Texelaars nau welijks gebruik van gemaakt. 'De WMO gaat er echter vanuit dat elke gemeente een aanspreekpunt heeft voor mantelzorgers, omdat de gemeente daar straks voor verant woordelijk is. Bij zo'n aanspreekpunt kunnen ze terecht voor bijvoorbeeld belastingtechnische vragen of hulp als ze het zelf even niet meer red den om voor iemand te zorgen. Dan kan zo'n steunpunt tijdelijk voor vervanging zorgen.' Pharos De gemeente wil bekijken welke rol de brede welzijnsstichting Pha ros en het zorgcentrum binnen een steunpunt voor mantelzorgers kun nen spelen. Pharos werkt vanuit de dorpssteunpunten in Oosterend en Den Hoorn inmiddels met het werven en inzetten van vrijwilligers die allerlei klusjes voor dorpsge noten opknappen. Dat past ook weer binnen de doelstellingen van de WMO dat mensen voor zorg in eerste instantie op familie, vrienden of anderen in omgeving zijn aange wezen. De gemeente komt pas in beeld als mensen het zelfstandig met meer redden. Als het aan het college ligt, worden de plannen voor invoering van de WMO op Texel in het najaar door de gemeenteraad besproken en vast gesteld. 'Het is belangrijk dat we uiterlijk drie maanden voor 2007 de nieuwe verordening hebben vast gesteld, anders gelden vanaf 2007 zowel de bepalingen van de huidige wetten als de nieuwe bepalingen van de WMO en dan kom je er echt niet meer uit', aldus de woordvoer der. De WMO is inmiddels bespro ken in de Tweede Kamer. Het is nu nog de beurt aan de Eerste Kamer om ja of nee tegen de invoering te zeggen. De Stichting Integratie Gehandi capten Texel (SIGT) heeft moei te met de verordening die de gemeente voor de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning heeft opgesteld. Volgens de SIGT voldoet de nieuwe verordening niet aan de voorschriften in de nieuwe wet waarvan vanaf 2007 onder meer de huidige Wet Voor zieningen Gehandicapten een onderdeel wordt. Volgens voorzitter Dick van Barne- veld van SIGT heeft de gemeente bij het opstellen van de con cept-verordening teveel gebaseerd °P een verkeerd voorbeeld van de Vereniging Nederlandse Gemeen te (VNG). -Dat model is strijdig "os? de wet', aldus Van Barneveld. 'De VNG heeft dat erkend, maar de strijdigheden zijn nog steeds niet uit jje modelverordening gehaald.' De SIGT heeft de gemeente een lijst gestuurd met een overzicht van de s'njdigheden. Daaruit blijkt dat er in de nieuwe WMO-verordeningen geen goede overgangsregeling is opgenomen voor de rechten die ^sen nu hebben op basis van de fet Voorzieningen Gehandicapten. zijn eveneens tegenstrijdighe den rond het begrip compensatie, •vsar voor gehandicapten binnen de zo'n beetje alles om draait. °at begrip houdt in dat gemeenten ^oor moeten zorgen dat men- ssh mét een handicap op dezelfde mJze kunnen functioneren als men- •fcP zonder een handicap. Volgens e "ieuwe wet hebben gemeenten fcn compensatieplicht, terwijl in de nieuwe verordening van de VNG vrijblijvend over een compen- ^hebeginsel wordt gesproken, o^sns Van Barneveld kan de y1 eer,te bij het opstellen van de verordeningen voorde WMO '5r uitgaan van richtlijnen die de mnisch zieken en Gehandicap ten Raad Nederland (de CG-Raad) opgesteld. Dat is een belan- martigende organisatie voor fjjensen met een handicap of een "~iische ziekte. Van Barneveld: 'De concept-verordeningen van de CG-Raad zijn wel in overeenstem ming met de inhoud en de aard van de WMO. Laat de gemeente die ais basis gebruiken voor de nieuwe gemeentelijke verordening.' Volgens een woordvoerder van de gemeente worden eventuele tegen strijdigheden in de nieuwe concept verordeningen nog aangepast. 'De VNG heeft de modelverordening inmiddels ook aangepast, maar die was nog niet beschikbaar toen onze verordeningen ter inzage werden gelegd.' Volgens de woordvoer der is tijdens overleg met de SIGT afgesproken dat de praktijk moet uitwijzen hoe de verordeningen uit pakken. De SIGT heeft de gemeente geadviseerd onder het nieuwe WMO-regime met het zogeheten International Classification of Func- tioning-systeem te gaan werken om te bepalen in hoeverre mensen door een handicap in hun dagelijks func tioneren worden belemmerd. 'Texe laars kunnen zelf vragenlijsten invul len, waarna er bepaald kan worden welke belemmeringen iemand op welk terrein ondervindt.' Aan de hand van de compensatieprincipes in de nieuwe verordening kan ver volgens worden bekeken op welke wijze de gemeente de belemmerin gen ongedaan kan maken. Volgens de SIGT moet de gemeente voorkomen dat zij bij de start van de WMO, gepland in januari 2007, niet té zuinig van wal steekt. 'Zuinigheid wordt door het rijk afgestraft. Er is met het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport een bonus- malusregeling afgesproken. Als bij voorbeeld blijkt dat gemeenten op het gebied van huishoudelijke zorg meer kosten maken dan gedacht, dan krijgen gemeenten meer geld. Extra zuinig doen, betekent dus in de toekomst minder geld krijgen. Dat zou zonde zijn.' Volgens de SIGT kan een goede huishoude lijke zorg een mogelijkheid zijn voor mensen met een handicap om een normaal bestaan te leiden. VERVOLG VAN PAGINA 1 Thuiszorg Dat kan in de praktijk betekenen dat iemand straks voor huishoudelijk werk en de verpleging verschillende mensen over de vloer krijgt, maar zoals het tot nu gegaan is. wordt het straks te duur.' Directeur Geertje van Lingen van Corbis Plus op Texel beaamt dat de thuiszorg goedkoper moet worden om Corbis Plus op het eiland te houden. 'We hebben deze verande ringen een tijdje geleden ook al zien aankomen en zijn ermee aan de slag gegaan.' Een maand geleden werd de Thuiszorg en het Zorgcen trum (beiden onderdeel Corbis Plus) tot één organisatie samengevoegd om efficiënter te werken. Corbis Plus wil de thuiszorg in de toekomst blijven leveren. Volgens Van Lingen is dat goed voor de Texelse situatie. 'Wij heb ben meer te bieden dan eventuele andere organisaties. Onze mede werkers kennen de Texelse sociale kaart en kunnen het daardoor snel inschatten als er bij mensen wat meer aan de hand is.' Volgens haar is het voor Texelaars die thuiszorg hebben belangrijk dat er ook zo min mogelijk verandert. Van Lingen kan nog niet zeggen of het eventueel meer inzetten van alpha-hulpen in plaats van ver pleegkundigen gevolgen heeft voor de huidige medewerkers. Het is aan de gemeenteraad om te besluiten op welke wijze het gemeentelijk deel van thuiszorg vol gend jaar moet worden uitgevoerd en tegen welke kosten. De raad moet eveneens bepalen welke eigen bijdragen Texelaars straks moeten betalen. Er moet op het gebied van thuiszorg volgens de spelre gels van de WMO ook meer keuze worden geboden. Dat betekent dat de gemeente met minimaal twee aanbieders van thuiszorg een con tract moet afsluiten. In het raadhuis aan de Groeneplaats is vanavond (dinsdag) vanaf 20.00 uur een bij eenkomst van de raadscommissie Welzijn waarin nader op de WMO wordt ingegaan. Met kunst en vliegwerk is lang geprobeerd de dreigende sluiting te voorkomen, maar tevergeefs. De twaalf leerlingen van de Strij bosschool in Midden-Eierland zijn na zorgvuldige overdacht op andere scholen geplaatst, waar zij na de zomervakantie begin nen. Zaterdag kwamen ruim hon dervijftig leerlingen, oud-leerlin gen en onderwijzend personeel van toen en nu nog één keer bij elkaar om met een reünie op gepaste wijze afscheid te nemen van de school. In augustus 1955 stuurde de ouder commissie van de openbare lagere school te Midden-Eierland. onder voorzitterschap van A. Dros, een dringend verzoek aan burgemeester en wethouders van de gemeente Texel, voor de bouw van een nieuwe school. De oude (thans hotel De Kievit) vertoonde zoveel gebreken en werd bovendien zo vaak voor andere gemeenschapsdoeleinden gebruikt, dat het onderwijs eronder leed. Vijf jaar later, op 7 oktober 1960, kon de nieuwe school worden geopend. De Jan. P. Strijbosschool begon met tweeënvijftig leerlingen. Nu, zesenvijftig jaar later, is dat aan tal gezakt naar twaalf, niet voldoen de om de school te handhaven. Van alle kanten zijn ze gekomen om hun school de laatste eer te bewij zen. Leerlingen en oud-leerlingen. Is een reünie doorgaans een feest van ontmoeting en herkenning, aan deze bijeenkomst hangt het kaartje van een definitief afscheid. Er is het blije hé dat is lang geleden, hoe gaat het met jou?, er worden schouders opgehaald - ach nou ja - en er zijn gevoelens van weemoed om het onvermijdelijke, de afsluiting van een periode en het afscheid van een plek die altijd een plaats van ontmoeting was. Na dit schooljaar gaan de deuren van de vertrouwde school voor altijd dicht. Nico Roe per, die hier in 1960 als 'snotaap' zijn eerste woordjes leerde schrij ven en er later zijn dochters naar de kleuterschool stuurde, is niet blij met het verdwijnen van de school. 'Ik heb het al een tijd zien aanko men, maar kan niet aan het idee wennen. Ik heb er grote moeite mee. Het samenbindende effect van de school is weg en dat merk je heel duidelijk. Het hele buur tje verpaupert. We doen weinig of niks meer samen. Geen Sinterklaas of Ouwe Sunderklaas, geen Kerst, geen meierblis. Koninginnedag of buurtfeestje meer. leder vliegt van hot naar haar. Bij de verbouwing in oktober 2001 beloofden alle ouders dat zij hun kind op de school zou den houden. Een belofte die niet veel waard bleek. Het lag met aan het onderwijs, dat was goed. Een argument was dat kinderen In gro tere klassen meer keus hebben in vriendjes en vriendinnetjes. Ook kregen steeds meer moeders een baan buitenshuis en als ze dan toch met de auto naar Den Burg gingen, konden ze net zo makkelijk hun kind daar even bij een school afzetten. Het werd een niet meer te stuiten sneeuwbaleffect.' Ondanks zijn negatieve gevoelens over de sluiting heeft Roeper zich het afgelopen half jaar volop ingezet om samen met de initiatiefnemers tot de reünie - Kees Hooyschuur namens de ouders, leerkracht Duwie Adema en oud-leerlinge Mar leen Heijne - alle oud-leerlingen en -leerkrachten op te sporen. Een niet gennge opgave. Zo was meester Douma, die in de jaren zestig voor de klas stond, lange tijd onvind baar. Oproepen via internet bleken vergeefs, maar tien dagen geleden, op de valreep, kwam het verlossen de telefoontje: 'We hebben hem!' Gevonden in Buren, Gelderland. Van de naar schatting driehonder- vijftig leerlingen die in de loop der jaren in Midden-Eierland hebben leren lezen en schrijven, hebben zo'n honderdtwintig zich tevoren voor de reünie opgegeven. Marian Barendregt uit Nieuwveen denkt met warme gevoelens terug aan de lessen van juf Wilma Honing, 'een fantastische onderwijzeres'. Broer Reijer weet te vertellen dat hij ooit een klas over heeft geslagen. Niet omdat hij zo briljant was, maar omdat de andere twee leerlingen uit zijn jaar zo ver achter waren, dat ze met met elkaar in de pas liepen. Piet Dros (53), die" al meer dan der tig jaar in Duitsland woont, vertrok zaterdagochtend om drie uur vanuit zijn woonplaats nabij Cuxhaven om de reünie te kunnen bijwonen. 'Als kind woonde ik op de Propagatie. We gingen lopend naar school. Op klompen. Je kon ons paadje door de berm zo volgen. Ik weet niet zo veel meer van mijn schooltijd, maar wel nog dat de leerkrachten in de winter een zanddijkje om de speel plaats legden, er water op lieten lopen en zo een ijsbaan voor ons maakten. Leuke herinnering!' Van één familie hebben drie gene raties op de school gezeten. Oma Corry Heijne-Dros, dochter Mar- officieel geopend c leen en kleinzoon Jan, die na de zomer naar de Lubertischool in De Koog vertrekt. Veel van de oud leerlingen roemen het kleinschalige, de gemoedelijkheid en de vrijheid die de sfeer op de Strijbosschool bepaalden. Maar zoals overal is het zoveel hoofden, zoveel zinnen. Niet iedereen vind het kleinschalige een pluspunt. Zo wil Arnold Lan- geveld wel kwijt dat hij zijn jongste zoon vorig jaar naar Durperhonk in Tijdens de reünie van de Strijbosschool in Midden-Eierland werd zaterdag ook een groepsfoto van oud-onderwijzers gemaakt. Met op de achterste rij Jaap Douma, Gijs Afman, Jolande van Zuilekom, Frouwke Eelman, Wilma Loning en Hans de Ruiter; op de middelste rij Jan Hein Vet, Ina Eschweiler, Cor Posthumus, Winnie Schraag, Aad Studulski en Maneke van Eist; zittend meester" Sligman, 'juf' Sligman, Duwie Adema, Christy Albers, mevrouw Studulski en 'juf Boog. (Foto Come Timer) De Cocksdorp heeft gestuurd. Eén van zijn argumenten was ook het geringe aantal klasgenoten. Opvallend op de reünie is het ont breken van de meestal zo noodza kelijk geachte harde muziek, die een werkelijk treffen doorgaans onmo gelijk maakt. In een ongedwongen sfeer, voorzien van koffie, thee en een heerlijke appelpunt, genieten de reünisten van verwachte en onver wachte ontmoetingen. 'Tjonge zeg, jij bent ook geen steek veranderd. Nog steeds dezelfde kop.' Gro te trekpleister zijn de panelen met foto's uit alle jaargangen. Klassefo to's van leerlingen en groepsfoto's van leerkrachten. De organisatie heeft een fotograaf uitgenodigd die beurtelings de oud-leerlingen van elke jaargang opnieuw vereeuwigt. Een schot in de roos en gewillig en enthousiast poseren de reünisten voor de laatste keer met hun klas. Een ontroerde meester Sligman, onderwijzer van het eerste uur, die met 'zijn' kinderen destijds vanuit het oude schoolgebouw de Jan P. Strijbosschool betrok, beleefde de dag van de reünie als de mooiste dag in zijn leven. 'Ik heb al mijn oud-leerlingen gesproken en ze zijn ailemaal goed terecht gekomen. Wat kan een meester zich nog meer wensen?' Corrie Timmer VERVOLG VAN PAGINA 1 Naast appel- en perenbomen zijn ook diverse andere boomsoorten uit natuur en cultuur er gevoelig voor. Perenvuur deed medio jaren zestig op Texel veel stof opwaaien toen het werd ontdekt in meidoorns. Op aanwijzing van de toenmalige Plantenziektekundige Dienst wer den Texelaars verplicht de aange taste meidoorns op hun erven te laten rooien en verbranden. Daarbij speelde een economisch belang omdat de ziekte een bedreiging was voor de export van Nederlandse heesters naar vooral Scandinavi sche landen. Zowel het blad als de bloesem en de beginnende vruchten kunnen worden geïnfecteerd. Het effect is duidelijk te zien. De plantendelen waann de bacterie zich heeft geves tigd verschrompelen en worden donker, alsof de heie tak in het vuur heeft gehangen, vandaar de naam. Kenmerkend zijn ook de kleverige druppeltjes op de aangetaste plek ken. Dat is het aanvankelijk witte slijm dat door de bacterie wordt afgescheiden. Insecten komen op het slijm af en helpen naast vogels, mensen en wind met verdere ver spreiding. Keyser signaleerde de aangetaste delen aanvankelijk alleen in zijn appelbomen, maar nadien bleken ook peren te zijn besmet. Het angstige vermoeden dat het hier om het gevreesde bacterievuur ging, werd later door een provinci ale voorlichter bevestigd. De vraag waar de besmetting vandaan komt, is moeilijk te beantwoorden. Moge lijk bevindt de haard zich elders op het eiland. Door bespuiting met een koper preparaat verdroogt het bacteries- lijm waardoor de verspreiding wordt afgeremd. Keyser doet dat twee maal per week, maar het is nog niet gelukt de ziekte tot aftocht te dwingen. Elke dag ziet hij weer nieuwe verdorde twijgen die moeten worden weggebroken, er lijkt geen houden aan. De 49-jarige fruitkwe ker die de schade nergens kan ver halen, is danig aangeslagen en kan alleen maar hopen dat er nog een behoorlijk stuk van zijn bedrijf zal overblijven door stug door te gaan met ruimen en koperbespuiten. Om de ziekte binnen de perken te hel pen houden moeten bezoekers van de boomgaard zich ontsmetten. Het fruitbedrijf van Keyser wordt ouderwets ambachtelijk gerund met veel handwerk. Naast de appels (27 soorten!), peren eri pruimen is het de afgelopen tien jaar vooral bekend geworden door het appelsap dat er in twee varianten wordt geprodu ceerd en dat door zijn bijzondere smaak en andere eigenschappen een gevraagd lokaal product is geworden. Omdat grote voorraden zijn aangelegd, komt de levering daarvan voorlopig niet in gevaar. Pruimen zullen er begin augustus ook weer volop zijn. want die zijn ongevoelig voor bacterievuur. Bloedafname Bloedbank Sanquin houdt woens dag van 16.45 tot 19.15 uur in de aula van de OSG een bloedafname. Mensen die zich als donor willen melden, kunnen dat doen via tel. 0800-3666736 of via website www. sanquin.nl. Ben Gerritsen (Lange Ben) uit De Cocksdorp is zaterdag in Castricum geslaagd voor een opleiding tot Lotus-slachtoffer. Gerritsen volgde de twee jaar durende Landelijke Opleiding tot Uitbeelding van Slacht offers (LOTUS) waarin hij leerde hoe hij zich als gewonde moet opmaken en gedragen. LOTUS-slachtoffers treden geregeld op bij oefeningen zodat hulpverleners en EHBO-ers realistisch kunnen oefenen. Ger ritsen is zowel op het eiland als aan de overkant inzetbaar als LOTUS- slachtoffer. Hij doet dat naast zijn werk in de viskraam in De Cocks dorp. Inmiddels zijn in Molenbuurt meer dan 400 fruitbomen gerooid.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5