1 Commissaris legt verantwoording af Innovatief ruimtegebruik in Noord-Holland Samen handhaven voor een beter milieu Provincie leest voor Servicepunt Wegen en Vaarwegen Provinciale Staten I EXELSE JQ coURANT Noord-g olland Juli 2006 www.noord-holland.nl Win kaarten voor het Openluchttheater! VRIJDAG 30 JUNI 2006 Noord-Holland NU PROVINCIE de Koningin tijdens de Nationale Voorleesdagen, hierop de Dreefschool in Haarlem De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, de heer Borghouts, heeft twee lijvige rapporten gepubliceerd: het burgerjaarverslag en zijn eigen jaarverslag over 2005. Het burgerjaarverslag geeft inzicht in de kwaliteit van de provinciale dienst verlening en de burgerparticipatie in 2005. In zijn eigen jaarverslag geeft de commissaris een over zicht van de rijkstaken en provinciale taken die hij in 2005 verrichtte. Wie denkt dat jaarverslagen van het openbaar bestuur alleen maar succesverhalen en statistieken bevatten, heeft het bij het verkeerde eind. Inderdaad, in het burgerjaarverslag constateert de commissaris dat de dienstverlening van de provincie gelukkig op peil is gebleven - ondanks de rompslomp van een interne reorganisatie. Maar hij zegt ook dat de afhan deling van subsidieaanvragen, facturen en brieven best wat sneller kan. De omgang met klachten is weer wel accuraat. In de meeste gevallen bleek bemiddeling goed te werken. Ook in zijn eigen jaarverslag spreekt de commissaris zich duidelijk uit. Zo pleit hij, in zijn inleiding, voor meer bestuurlijke samenwerking. In het geval van gemeentelijke fusies, bijvoorbeeld, noemt hij de voor delen groter dan de nadelen. De ideale gemeente telt 30.000 tot 75.000 inwoners. In dit licht zouden heel wat Noord-Hollandse gemeenten zich dus best eens mogen bedenken. Een gemeentelijke herindeling is soms zo gek nog niet. Toch zal de provincie zich terughoudend opstellen, zolang het Rijk haar geen duidelijk mandaat geeft en zolang Provinciale Staten willen dat betrokkenen zelf het initiatief nemen, aldus de commissaris. Belangstellenden kunnen beide verslagen downloaden via het Digitaal Loket op www.noord-holland.nl of telefonisch bestellen via (023) 514 31 43. Een van de kerntaken van de provincie is een verantwoorde verdeling van de ons toegemeten ruimte, de provincie Noord-Holland. Er moet hier gewoond, gewerkt, gerecreëerd en gereisd kunnen worden. Om de medewerking van 'grootgebruikers' van ruimte te bevorderen looft de provincie subsidie uit; zij geeft geld voor Herstructurering en Innovatief Ruimtegebruik op Bedrijventerreinen, kortweg gezegd, voor HIRB. HIRB is een subsidie met een looptijd van vier jaar. Het is de bedoeling binnen dit tijdsbestek, van 2004 tot 2007, een herstructurering van 1000 ha bestaande bedrijventerreinen te realiseren. Waarom? Omdat ruimte schaars is in Noord-Holland. En omdat het verwachte resultaat - een ruimtebesparing van vijf tien procent - de gemeenschap, dus alle Noord- Hollanders, ten goede komt. Maar denk nou niet dat HIRB slechts een dure term is voor een simpele aan sporing om in te dikken. Prioriteit is weliswaar een efficiënt gebruik van de beschikbare ruimte, maar tegelijkertijd en zeker niet minder is er aandacht voor zaken als bereikbaarheid, parkmanagement, innova tie, duurzaamheid en veiligheid. Voorwaarde is zelfs, dat tien procent van de totale subsidie voor duur zame maatregelen wordt benut. Voor deze economi sche en milieuvriendelijke aanpak heeft de provincie in totaal een bedrag van 23,5 miljoen euro gereser veerd. Dit jaar zijn twintig projecten voor subsidie in aanmerking gekomen. Gezamenlijk krijgen zij 5,6 mil joen euro. Dat is veel geld, maar daar staat tegenover dat gemeenten, bedrijfsleven en andere instanties nog eens meer dan 40 miljoen euro investeren. Hilversum, dat was het antwoord waarmee vijftien schakers, na loting, vorige keer in de prijzen vielen. Zij wonnen een clinic met Jan Timman. En dan nu een vraag op bestuurlijk terrein. Plannen voor een gemeentelijke herindeling kunnen tot heftige emoties leiden, zoals bijvoorbeeld de gemeente Bloemendaal een jaar of tien geleden ervoer. De tegenstanders wonnen het pleit. Toch hebben fusies vaak grote voordelen. Uit onderzoek blijkt, dat de ideale gemeente niet klein en niet groot is. Onze vraag luidt dan ook: hoeveel inwoners telt zo'n 'ideale gemeente', ook volgens de commissaris van de Koningin? Onder de inzenders van het goede antwoord verloten wij vijf keer twee kaartjes voor een 'Avontuur lijke familiedansvoorstelling' in het Bloemendaalse Openluchttheater op zondag 20 augustus. Deze feeste lijke voorstelling, compleet met waterijsje, is geschikt voor jong en oud in de leeftijd van acht tot tachtig. Stuur uw antwoord voor woensdag 19 juli naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem; ofe-mail naar nhnu@noord-holland.nl Winnaars krijgen voor eind juli bericht. Ook dit jaar, op donderdag 1 en vrijdag 2 juni, vond landelijk een handhavingsestafette plaats. Wat dat is? Dat is een grootscheepse controle op het gebied van het milieu. Extra aandacht ging naar drie lande lijke problemen: afgedankte elektronische appara ten, asbest en overtredingen in gebieden buiten de bebouwde kom. Opvallend was dat er op erven en langs wegen veel asbest werd aangetroffen. Handhavingsestafettes zijn zo langzamerhand een goede traditie met een heel eigen protocol. Zij vin den plaats op een datum die vooraf zorgvuldig geheim wordt gehouden en ze duren precies 24 uur. De controles worden projectsgewijs uitgevoerd. Deelnemers zijn de provincies, gemeenten, water schappen, politie, openbaar ministerie, natuurbe heerders en provinciale, rijks- en gemeentediensten. Hoofdzaak is, dat de samenwerking tussen al deze partijen, juist in de praktijk, weer eens flink wordt getest en bijgesteld. En natuurlijk is het ook een goede zaak dat mensen zich van de wet- en regel geving op het gebied van het milieu bewust worden. Handhavingsestafettes zijn enorme operaties, zoals de cijfers ook laten zien. In Noord-Holland, bijvoor beeld, kwamen dit jaar 26 instanties in actie. Er wer den 57 projecten uitgevoerd, waarbij 246 mensen waren betrokken en in totaal werden er maar liefst 356 overtredingen vastgesteld. Op landelijk niveau namen 2000 mensen aan deze estafette deel aan in totaal 550 projecten, waarbij 2315 overtredingen werden vastgesteld. Achteraf werd dan ook van een groot succes gesproken. Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: Arne Padt, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.nl. Een centraal punt waar u terecht kunt is wel zo makke lijk. Bij het servicepunt Wegen en Vaarwegen van de provincie Noord-Holland kunt u daarom voortaan terecht met al uw vragen en klachten over het beheer van de provinciale wegen, vaarwegen en de muskus- rattenbestrijding. Het kan dan gaan om wegwerk zaamheden, omleidingsroutes, gevaarlijke verkeers situaties, waterverontreiniging, brugbedieningstijden, vaarroutes of stremmingen. Voortaan belt u (gratis) met 0800 - 0200 600. Ook digitaal U kunt uw vraag of klacht ook indienen door een email te sturen naar infobu@noord-holland.nl of door het invullen van het digitale formulier in het Digitaal Loket op www.noord-holland.nl. Het service punt zorgt voor spoedige beantwoording van uw vragen, klachten of meldingen. Servicepunt Wegen en Vaarwegen 0800 - 0200 600 (gratis) Dat de provincie een actuele, informatieve website heeft - www.noord-holland.nl - is zo langzamer hand wel bekend. Ook bekend is dat deze website een Digitaal Loket heeft met een uitgebreide Productencatalogus. Onderverdeeld naar rubriek zijn alle Noord-Hollandse subsidies, vergunningen, ontheffingen en goedkeuringen hierin terug te vinden. Maar minder bekend is dat deze website nu ook spreekt! Rechts op de website, pal onder het Digitaal Loket, bevindt zich een tekstballonnetje met de woorden: lees voor. Wie hierop klikt, kan rustig een momentje de ogen sluiten. De pagina op het scherm wordt luid en duidelijk voorgelezen. Natuurlijk is deze functie vooral bedoeld voor mensen met leesproblemen. Voor deze groep is de voorleesfunctie een uitkomst. Door deze slimme aanvulling heeft Noord-Holland, als eerste provincie in Nederland, de toegankelijk heid van zijn website aanzienlijk verbeterd voor men sen met een leeshandicap. En dat is nog niet alles Binnenkort hoopt de webmaster de voorleesfunctie - een zogenaamde readspeaker - verder uit te bou wen. Goed nieuws dus voor slechtzienden, dyslectici, senioren, mensen met een verstandelijke handicap of mensen voor wie het Nederlands niet de moeder taal is. Zij kunnen zich in de toekomst, via een druk op de knop, eenvoudig laten vertellen hoe zij op deze site het beste de weg kunnen vinden. Landelijk is dit Noord-Hollandse initiatief gelukkig geen uitzonde ring. Overheden en bedrijfsleven hebben zich voor genomen om het internet, als het even kan, voor iedereen toegankelijk te maken. En de readspeaker is een van de hulpmiddelen om dat te bereiken. Wanl drempels zijn er om geslecht te worden. Kijk maar eens op www.drempelsweg.nl. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Simon van Keulen (CDA, links op de foto) en Freddy Weima (PvdA, rechts op de foto) het over de investeringen van de provincie in Noord-Hollandse stedelijke gebieden - de zogenaamde ISV-gelden. De provincie investeert met die ISV-gelden (Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing) jaarlijks vele miljoenen euro's in Noord- Hollandse steden. Van Keulen: "Voor 2006 en 2007 heeft de provincie 29 miljoen euro uit getrokken." Dat geld wordt gebruikt om ontwikkelingen op het terrein van de stadsver nieuwing en daarmee samen hangende processen mogelijk te maken. Er is natuurlijk een aan tal criteria waar projecten aan moeten voldoen. Zo moeten projecten een bijdrage leveren aan de leefbaarheid. Dat betekent geld voor woningen, maar ook voor de sociaal-culturele infrastructuur. Dus ook winkels, scholen of huisartsenpraktijken komen in projec ten terug. In Den Helder bijvoorbeeld moet de sanering van oude wijken en de bouw van nieuwe woningen een proces in gang zetten dat leidt tot een evenwichtiger bevolkingsopbouw. Weima" "Stadsvernieuwing is veel meer dan het opknappen van oude panden. Het gaat ook om het aanpak ken van maatschappelijke problematiek en het versterken van de stedelijke economie." Van Keulen: "ISV is een prima middel om projecten in gang te zetten. Gemeenten krijgen op die manier een extra duw in de rug bij hun projecten." Naast de provincie en de gemeenten betalen het Rijk en het bedrijfsleven ook mee. En om te voorkomen dat projecten geld krijgen waar vervolgens niets mee gebeurt, wordt er gewerkt met een harde deadline. Weima: "Voor eind 2007 moet de schop de grond in bij de projecten die zijn goedgekeurd." Zo niet, dan moet het geld worden terugbetaald. Van Keulen: "Dat is een effectieve manier om ervoor te zorgen dat projecten ook écht worden uitge voerd" De provincie doet overigens meer dan alleen maar betalen. Weima: "Gemeenten worden ook bijgestaan met ondersteuning. Dan kun je denken aan hulp bij ingewikkelde procedures of het indienen van verzoeken om extra steun bij het Rijk of de Europese Unie." Will u meer weten over ISV? Dan kunt u contact opnemen met janet Oosterhof van de provincie Noori- Holland, tel. (023) 514 34 26, e-mail oosterhofj@noord-holland.nl Simon van Keulen (CDA), tel. (023) 529 9617, e-mail: s.van.keulen@tiscali.nl Freddy Weima (PvdA), tel. (020) 463 46 67, e-mail: freddyweima@hotmail.com Het reinigen van asbest is gevaarlijk en tijdrovend werk.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 10