Vakantiekrant Cjroen c/tmrtrjexels in het hart-, Eigen bijdrage voor rolstoel in aantocht Paal .com Vakantiekrant Nieuws van de provincie Nieuw systeem door WMO Zomerzon maakt terrasjes tot populaire trekpleisters I Behoud of kappen bomen twistpunt Schilderend 'Onderzoek OM nog niet afgerond' TESO: 'Functioneren Dros staat niet ter discussie' Hoornder vergeet dubbelloops Vondst geladen geweer kost jager zijn jachtakte OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12087 VRIJDAG 30 JUNI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Voedselbank De stichting Broodnodig op Texel, verantwoordelijk voor de voed selbank, moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Bart Witte heeft zijn functie per 1 juli beschikbaar gesteld. Pagina 2 Apotheek Henri Venema wordt met ingang van 1 juli compagnon van Jan Klok en daarmee mede-eigenaar van de Texelse apotheek. De 29-jarige apo theker was al sinds bijna vier jaar in loondienst van Klok. Pagina 5 De Rijmelaar Auteur Pip Barnard uit Oosterend en de gemeente hebben een geschil over de uitgave van een boek over dichter Huib 'de Rijmelaar' Fenijn. Het college wil Barnard niet meer dan €1000,- subsidie geven. Pagina 7 Robbenjager geen PKB-gebied meer Camping De Robbenjager in De Cocksdorp valt niet meer onder het PKB-gebied. Het kabinet heeft de grens van het ruimte lijk plan voor de Waddenzee een stukje opgeschoven, waardoor de camping er geen onderdeel meer van is. Eigenaar Jaap Groen en het col lege hadden bij het kabinet protest aangetekend, nadat dat eind vorig jaar een herziene versie van de Planologische Kernbeslissing had gepubliceerd. Daaruit bleek dat de camping opnieuw binnen de gren zen van het zogeheten PKB-gebied was opgenomen. Met behulp van een uitgebreide zienswijze en foto's maakten Groen en de gemeente het kabinet duidelijk dat dat niet de bedoeling was 'Als de cam ping wel onder het PKB-gebied was gekomen, hadden we bij wijze van spreken nog geen kraan kunnen installeren', aldus Groen. De PKB bepaalt wat er de komende tien jaar op ruimtelijk gebied wel en niet op de Waddenzee is toegestaan. Het beleid geldt in principe met voor de eilanden, met uitzondering van een paar stukjes Terschelling. (Advertentie) TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gratis bijlage T EXELSE - COURANT s V' X -- Advertenties voor de Vakantiekrant van 14 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 5 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Commissaris van de Koningin ^ees e' a^g legt verantwoording af °vet Wm kaartjes voor het Openluchttheater Bloemendaal! tfoO' ,td-v Kijk in deze krant! Texelaars die een rolstoel of een scootmobiel nodig hebben, beta len vanaf volgend jaar een eigen bijdrage. Dat blijkt uit de plannen voor de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De vergoeding van de vervoerskosten van gehandicap ten verandert eveneens. Het betalen geldt voor iedereen en is opgedeeld in verschillende rekenmethodes. Texelaars die min der dan 120 procent van de bij stand verdienen, betalen een klein bedrag. Texelaars die daarboven zitten, betalen mensen een eigen bijdrage die gekoppeld is aan de hoogte van het inkomen. De grens ;s afhankelijk van het soort huishou dendat iemand voert. De gemeente moet de hoogte van de eigen bij dragen nog vaststellen. Rolstoelen en scootmobielen worden op basis van de Wet Voorzieningen Gehan dicapten (WVG) nog nu gratis door de gemeente verstrekt, maar dat verandert door de WMO. Mensen die een eigen bijdrage niet kunnen betalen, kunnen een beroep doen op de bijzondere bijstand. 'Dat kan geregeld worden bij het nieuwe loket voor zorg, wonen en welzijn dat bij de gemeente komt', vertelde Sacha Baggerman van de gemeen tedinsdagavond tijdens een raads commissie Welzijn die volledig aan WMO was gewijd. 'Als mensen daar een aanvraag voor een voor ziening indienen, kunnen ze meteen een beroep doen op de bijzondere bijstand.' Die is er niet alleen voor mensen die in de bijstand zitten. De gemeente wil, net als nu al het geval is, blijven samenwerken met de Thuiszorgwinkel aan de Schoon oordsingel in Den Burg. Rollators vallen buiten de WVG, die kunnen mensen via hun eigen verzekering vergoed krijgen. Bij het vervoer van gehandicap ten en ouderen doen volgend jaar eveneens veranderingen voor. De vergoeding wordt beperkt tot de kilometers die op het eiland worden gemaakt, met een maximum van 1500 kilometer per jaar. 'Nu worden nog alle kilometers vergoed, maar daarmee is Texel in vergelijking met andere gemeenten in het land wel erg ruimhartig', aldus Baggerman. Bedoeling is dat Texelaars voor kilo meters aan de overkant gebruik maken van de zogeheten Valys- regeling van het rijk. Daarbij worden mensen met een taxi naar een trein- of busstation gebracht, zodat ze met het openbaar kunnen reizen. Voor het vervoer van gehandicapten en ouderen geldt, net als nu, dat de kosten alleen vergoed worden aan mensen met minder dan twee keer het minimuminkomen (€2188,- per maand). Er lijkt geen houden meer aan, de hier op de Stenenplaats in Den Burg, zomer is aangebroken en met de waar het voor veel vakantiegangers komst van het mooie weer zijn ter- gisteren aangenaam verpozen was Lees verder op pagina 5 rasjes populaire trekpleisters Zoals en het bedienend personeel een drukke dag had. Menig voorbijgan- ken en bekeken worden, de komen- ger aanschouwde het tafereel, net de maanden kunnen we er op Texel zoals deze twee jongedames vanaf niet omheen. tFotoGwavrnmemm' het terras werden nagekeken. Kij- Ot bomen aan het Schilderend zijn volgens e. ze voor geen prijs mogen verdwijnen. Onenigheid op het Schilderend 0ver elf lindes en een kastanje- toom. Ze zorgen plaatselijk voor overlast, waardoor een deel van to bewoners de bomen zo snel "logelijk weg wil hebben. Maar anderen vinden de bomen derma te beeldbepalend, dat de gemeen te ze voor geen goud mag kap pen, Het college van b en w, dat zelf een kapvergunning aanvroeg en het voornemen om te kappen publiceerde, keert op z'n schreden 'enig en trekt de aanvraag in. De lindes die ruim dertig jaar gele- ton zijn aangeplant, vormen voor families Oosterhuis, Raemakers, ^sen en Van den Berg een bron vón overlast. Ze nemen zon weg 6,1 oefenen aantrekkingskracht uit °P luizen, waarvan de afscheiding een kleverige substantie op de toparkeerde auto's terechtkomt. 'Je tont net terug uit de autowasserij to dan kun je weer heen', klaag- 6 Rutger Oosterhuis woensdag jto overstaan van de commissie bezwaarschriften. Het kleverige jjoedje ondermijnt ook de verf op het toutwerk van zijn woning. Volgens e buurt laat ook de verkeersveilig- -a In deze straat te wensen over. to doorgang tussen de tuinhekken to de bomen is te smal, waardoor ^gangers over de weg gaan. Ook aanwezigheid van parkeerhavens (^akt dat het trottoir ter plaatse veel Jjtoal >s.' Wettelijk gezien moet een volgens hem op twee meter topOd van de erfgrens staan, terwijl ■aan het Schilderend slechts een e meter is. De takken hangen tot i aantal bewoners een sta in de weg, terwijl anderen zi ver over de erfgrens en ook dat is volgens Oosterhuis strijdig met de regelgeving. Hij en zijn buren klagen hier bij de gemeente al jaren over, reden voor b en w een kapvergun ning in te dienen voor de elf lindes en de kastanje en om één van de lindes voor de muziekschool te verplaatsen. Vervolgens publiceerde het college het voornemen tot kappen. Daarop kwamen andere bewoners van het Schilderend in actie, die vinden dat de beeldbepalende bomen moeten worden behouden. 'Er is al zoveel verloren gegaan op Texel!', vindt Janny Verbruggen. De gemeente, die aanvankelijk in de veronder stelling verkeerde dat het verzoek tot kappen door bewoners van de straat breed werd gedragen, kwam na de bezwaren terug op het besluit. 'Voortschrijdend inzicht. Soms zijn zienswijzen nodig om je de ogen te openen', verwoordde Cees Witte de mening van b en w. 'Het college is thans van mening dat er sprake is van beeldbepalende bomen, bomen met een cultuurhistorische waarde die een wezenlijke bijdrage leveren aan het dorpsschoon.' Merkwaardig genoeg bewandelde het college niet de eenvoudigste weg. namelijk om de kapvergunning gewoon in te trek ken, maar koos de lastige route door de door haar zelf ingediende kapver gunning te weigeren. Achteraf niet handig, want dit besluit leidde tot een bezwaarschrift van de bewoners die van de bomen af willen. Staande de vergadenng maakte Witte bekend dat b en w de kapvergunning alsnog intrekt Reden om te stellen dat de hele bezwaarprocedure niet zinvol is. 'Als zou de commissie adviseren het bezwaar gegrond te verklaren, dan zal het college naar alle waar schijnlijkheid toch met tot kappen overgaan.' Witte stelde vast dat wel licht de verkeerde verwachtingen zijn gewekt. Dat was zeker het geval. 'Ik vraag me af wat we hier doen?, vroeg Oosterhuis zich hardop af. Hij maakte ook duidelijk dat wat hem en zijn buren betreft de kous nog niet af is. 'Die bomen kunnen 400 jaar oud worden, het probleem wordt elk jaar groter. Die takken steken ver over mijn erfgrens, als de gemeente ze niet snoeit, dan moeten we dat zelf maar doen. Witte raadde bewo ners af het recht in eigen hand te nemen, omdat eventuele schade aan de bomen zal worden verhaald. Oos terhuis en de zijnen zijn niet van plan zich er bij neer te leggen. Hij kon digde aan de gang naar de rechter te maken. Om de bewoners tegemoet le komen, zal het college overwegen welke maatregelen kunnen worden genomen om de overlast te vermin deren. Janny Verbruggen, één van de bewoners die vindt dat de bomen moeten blijven staan: 'Als je een huis koopt in een straat met oude, gezon de bomen moet je enig ongemak op de koop toenemen. Lees verder op pagina 5 Een niet alledaagse vondst aan Stolpweg, waar een vrouw uit Den Hoorn tijdens een wande ling een geladen dubbelloops jachtgeweer aantrof. Het wapen bleek eigendom van een 71-jarige dorpsgenoot, die al pratende was vergeten het mee naar huis te nemen. De politie heeft dit en andere wapens in beslag geno men, over twee jaar krijgt hij ze weer terug, net als zijn jachtakte. De Hoornder zou volgens de politie op jacht gaan, toen er een groepje fietsers aan kwam en hij het ver velend vond als de wielrijders het geweer zouden zien. Hij borg het op in een foedraal en zette het tegen een elektriciteitshuisje van NUON. Ter plekke knoopte hij met iemand een praatje aan, om daarna naar huis te gaan en het geweer te vergeten. Het werd gevonden door een dorpsgenote, die aanvankelijk met in de gaten had dat het om een jachtgeweer ging. Ze nam het mee en borg het wapen op in de schuur, zonder al teveel na te denken over de gevolgen en zich met bewust van de scherpe patronen die in het geweer zaten. Het verhaal deed al snel de ronde in Den Hoorn, waarna iemand de politie ervan in kennis stelde. Die nam contact op met de vindster, waarna de eigenaar aan de hand van het serienummer werd opgespoord. Thuis bij deze Hoorn der trof de politie meer wapens en munitie aan. Daarvoor had hij wel vergunning, maar ze lagen volgens een woordvoerder niet achter slot en grendel, wat tegen de voorschrif ten is. Wapens en patronen werden in beslag genomen en zijn jachtakte is in overleg met Justitie voor twee jaar ingetrokken. De Raad van Commissarissen van TESO ziet op dit moment geen reden om het functioneren van president-commissaris Kees Dros ter discussie te stellen. Dit naar aanleiding van contacten met het Openbaar Ministerie, waaruit zou blijken dat het onderzoek nog niet is afgerond. Dit in tegenstel ling tot een verklaring die het OM aan het begin van deze week gaf. Van TESO ontving de redactie vanmorgen de volgende persver klaring, die wij hieronder integraal afdrukken. Naar aanleiding van berichten in de media in de afgelopen dagen, waarin is gesteld dat de heer Dros, Voorzitter van de Raad van Com missarissen van Teso n.v., door het OM in staat van beschuldiging zou Maquettegebouw nadert ontwerpfase Het Delftse architectenbureau Mecanoo Architecten gaat het nieuwe maquettegebouw voor het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild bouwen. Een klank bordgroep van diverse betrok ken partijen gaf de voorkeur aan het gerenommeerde bureau. Het gebouw komt op de plek van de schuur van Broekman in de Heemskerckstraat. De klankbordgroep had de keuze uit Mecanoo en Ronno Honingh uit De Koog. Zij waren overgebleven na een ronde waann zes architecten hun ideeën hadden gepresenteerd. Volgens directeur Esther Banki van het Mantiem en Jutters Museum viel de keus op Mecanoo omdat zij het beste de museumfunctie van het gebouw benadrukten. Het maquet tegebouw wordt de nieuwe entree van het museum. Lees verder op pagina 3 zijn gesteld voor een poging van valsheid in geschrifte en fraude ter zake van het Iceblast-project rea geert de Raad van Commissarissen als volgt. Bij navraag bij het Openbaar Minis terie te Alkmaar is vastgesteld dat de Officier van Justitie vrijdag j.l. een transactievoorstel heeft opgesteld. Dit transactievoorstel heeft de heer Dros overigens nog niet bereikt. De plaatsvervangend Officier van Jus titie heeft heden aan de raadsman van de heer Dros laten weten dat het OM de nadere stukken van de heer Dros, ingezonden ten behoeve van het strafdossier, nog zal bezien. Volgens de raadsman van de heer Dros is het onderzoek dus nog niet afgerond. Het feit dat het trans actievoorstel zou zijn verzonden, betekent in het geheel niet dat het OM hiermee zou bevestigen dat de besluitvorming over het vervolgen, dan wel seponeren definitief tot een einde is gekomen. Er is dus geen reden om in dit stadium het func tioneren van de heer Dros binnen de Raad van Commissarissen ter discussie te stellen. Pas na de defi nitieve meningsvorming van het OM zullen de heer Dros en de Raad van Commissarissen zich beraden over de dan ontstane situatie. Raad van commissarissen Teso n.v.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1