'Import bedreigt echte Texelaars' TEXELSE Minister moet geloven in verplaatsing haven COURANT NiCKO/to) v?Lo&> Uit een goed nest Stacaravans worden gedoogd Henri Venema mede-eigenaar apotheek Bedrijvig/zezïf Inventarisatie noordse woelmuizen VRIJDAG 30 JUNI 2006 De veerhaven in Den Helder kan worden verplaatst naar de oos telijke kant van de marinehaven zonder dat de Waddenzee als natuurgebied met een uniek open landschap wordt aangetast. Het is deze opvatting van onder meer de gemeentebesturen van Den Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna, maar ook van de pro vincie en het bedrijfsleven, die woensdag nadrukkelijk onder de aandacht zal worden gebracht van minister Sybilla Dekker van VROM als zij een werkbezoek aan de Waddenregio brengt. Volgens de derde nota van de PKB Waddenzee is zeewaartse aanleg ot uitbreiding van havens taboe Dat betekent dat verplaatsing van de veerhaven niet mogelijk is, want op de genoemde locatie in Den Helder ontbreekt de ruimte om een haven 'op het land uit te graven. Toen de derde nota begin dit jaar ter visie lag heeft de gemeente bewaar gemaakt tegen deze consequentie van het beleid, naast een reeks andere aan merkingen. Wat die andere zaken betreft kreeg Texel over het alge meen zijn zin, maar het verbod op zeewaartse havenaanleg bleef overeind en werd door het kabinet overgenomen. De haven zou alsnog mogelijk gemaakt kunnen worden door de begrenzing van wat als Waddenzee wordt beschouwd iets te verleggen waardoor het haven gebied van Den Helder er buiten valt en/of door de tegenwoordig gebruikelijke toetsing aan de regels die op behoud van de natuurlij ke waarden zijn gericht, zoals de Vogel- en Habitatrichtlijn. Daarbij zou in aanmerking moeten worden genomen dat de voor de haven benodigde ruimte weliswaar tot de Waddenzee behoort, maar deel uitmaakt van een omgeving met bestaande haven- en scheepvaart voorzieningen zodat van een echte aantasting nooit sprake kan zijn. In elk geval valt deze in het niet bij de verkeerstechnische en economi sche belangen die zijn gediend met verplaatsing. Alleen door de aanleg van een nieuwe haven kan het pro bleem van overlast van het voor Texel bestemde autoverkeer in Den Helder afdoende worden opgelost en blijft Texel goed bereikbaar. Het onderwerp zal aan de orde komen tijdens de hoorzitting van de vaste kamercommissie VROM over de PKB op 31 augustus, maar de provincie, de betrokken wadden gemeenten, het bedrijfsleven en de mensen van het regionaal econo misch stimuleringsprogramma Kop en Munt en de Raad voor de Wad den hopen de minister woensdag al te overtuigen tijdens haar bezoek aan Den Helder en Ameland. In het raadhuis van Den Helder wordt ze 's morgens toegesproken door waarnemend burgemeester Faber van Den Helker, gedeputeer de Schipper en directeur Scholten van IMARES. Laatstgenoemde geeft aan wat de gevolgen zijn voor het milieu van de Waddenzee bij een zeewaartse havenuitbreiding. Bij het gesprek zijn ook burgemeester Joke Geldorp van Texel aanwezig en directeur Rob Wortel van TESO. Tijdens een rondvaart in en rond de haven kan de minister met eigen ogen de bestaande situatie bekijken en zich een beeld vormen van de verandering die de aanleg van een nieuwe veerhaven betekent. Rond het middaguur vertrekt het gezelschap per helikopter naar Ameland. In restaurant De Piraat in Nes wordt het verwelkomd door voorzitter Cazemier van de Raad voor de Wadden. Burgemeester Geldorp (voorzitter van het samen werkingsverband Waddeneilanden) houdt een betoog over De eilan der gemeenten en het toekomstige Waddenbeleid. Verder zijn er voor drachten over onder meer de gevol gen van het waddenbeleid voor de kustgemeenten e duurzame energie in de waddenregio. Tenslotte spreekt IMARES-onderzoeker Norbert Dan- kers over de Japanse oester. Het verblijf op Ameland wordt vervolgd met een bezoek aan de jachthaven met zijn ligplaatsenproblematiek, een fietstocht langs de oostkant van het eiland (met aandacht voor de Japanse oester, een zoet- en zoutwaterproject in de duinen en de gaslocatie Ameland-Oost). Rond half vijf wordt minister Dekker met de reddingboot teruggebracht naar het vasteland. 6-V-P Hier Kip MET oe. GOüDEN£lEfter< QWTOOH Gofes Q 3o-o6-ioe6 Loonbedrijf Dros mag van het col lege gedurende dit seizoen tien stacaravans aan de Rozendijk gebruiken voor het onderbrengen van hoogstens twintig seizoen medewerkers uit De Koog. Dit valt niet binnen de regels, maar wordt gedoogd wegens bijzonde re omstandigheden. De caravans moeten uiterlijk op 31 oktober weg zijn. Het geval kent een bewogen en langdurige voorgeschiedenis. In 1992 kreeg de toenmalige eige naar Hoogenbosch voor maximaal vijf jaar toestemming voor tien sta caravans voor het huisvesten van seizoenkrachten die in de lelielteelt werkzaam waren. Na het verstrij ken van de termijn, dus in 1997, werd besloten te gedogen dat de caravans tot uiterlijk 1 januari 2000 bleven staan. In 2002 bleek dat dezelfde eigenaar ook caravans als personeelsver- blijven had geplaatst in een schuur aan de Laagwaalderweg. In dezelf de schuur zaten bovendien clan destiene appartementen. Bij een volgende controle op het bedrijf aan de Rozendijk werden zeventien stacaravans aangetroffen en in een schuur clandestiene personeelsver- blijven. Verder was nogal wat mis op het gebied van veiligheid, milieu, ruimtelijke ordening en woningwet. Om redenen van bedrijfsbelang en veiligheid werd gedoogd dat tot 1 januari 2003 aan de Rozen dijk totaal dertig caravans werden geplaatst. Voor het beëindigen van deze strijdigheid werden afspraken gemaakt. Als gevolg van de slechte financi ële situatie van het bedrijf konden die afspraken slechts gedeeltelijk worden nagekomen. De caravans werden toen nog een jaar langer gedoogd. Wel moest het aantal te gedogen caravans met tien per jaar worden teruggebracht. In 2005 ging het bedrijf failliet en werd het bedrijfsperceel verkocht aan het loonbedrijf van Werner Dros. Zijn verzoek om hier totaal tien stacaravans te mogen gebrui ken voor maximaal twintig seizoen krachten van de Koger horeca is nu in gewilligd, al past het met goed in het beleid met betrekking tot personeelsverblijven. De bijzon dere omstandigheden waren echter bepalend. Na 31 oktober zal met de eigenaar worden gesproken over zijn toekomstplannen met het per ceel aan de Rozendijk. Apothekers Jan Klok (links) en Henri Venema gaan als compagnons verder. (Foto Joop Rommets) Henri Venema wordt met ingang van 1 juli compagnon van Jan Klok en daarmee mede-eigenaar van de Texelse apotheek. De 29-jarige apotheker, die opgroeide in het Drenthse Westerbork en farmacie studeerde in Utrecht, was al sinds bijna vier jaar in loondienst van Klok. Het idee om de directie en het eigen dom van de apotheek te delen, is ;ifet van vandaag of gisteren. Twee iaar geleden spraken Klok en Vene ma af de zakelijke mogelijkheden te onderzoeken en of er ook op ^persoonlijk vlak geen belemmerin gen waren. Ze trokken er drie jaar :voof uit. maar kwamen al een jaar eerder tot een positieve conclusie. 'Samen staan we een stuk sterker en bovendien houden we meer tijd over voor ons gezin en privé-activiteiten', ve-woordt de 36-jarige Klok, die de apotheek cp 1 juli 2000 overnam van Heter Wijnand en er voor die tijd al snds oktober 1995 werkzaam was. Dat het zakelijk mogelijk is, komt niet als een verrassing, volgens Klok. 'Al was er tot nog toe maar één eigenaar, jeigenlijk is dit al jaren een apotheek ;Wor twee apothekers.' Zelf werkte ;Klok twee jaar samen met Wijnand, ;die naderhand een opvolger kreeg in de persoon van Venema. Eerder al vormde Wijnand een tweeman schap met diens voorganger, Gerrit Lely. Op persoonlijk vlak verloopt de samenwerking goed. Klok: 'We zijn allebei nog jong en hebben op de meeste onderwerpen dezelfde kijk.' Volgens Venema heeft hij al sinds hij in augustus 2002 afstudeerde de ambitie een eigen apotheek te hebben. Hij had daarbij een nadruk kelijke voorkeur voor een openbare apotheek (ook wel stadsapotheek genoemd), in plaats van een apo theek bij een ziekenhuis of farma ceutisch bedrijf. Als groot voordeel van een compag nonschap noemen beide apothekers het (ver)delen van taken en verant woordelijkheden. Met 21 medewer kers is de apotheek in Den Burg een voor Texelse begrippen redelijk groot bednjf. 'Het is bijna niet meer moge lijk een apotheek van deze omvang alleen te runnen'meent Venema. Omdat klanten er in spoedgevallen ook 's nachts en in het weekend terecht moeten kunnen, moet de apotheker dag en nacht bereikbaar zijn. 'Dat geeft veel extra druk, vooral 's zomers. De assistenten hebben bij Dubieuze werving van advertenties ;hez Pluijlaar van Context coaching, .counseling en mediation uit Den •™9 trekt de manier van adver- .lentiewerving voor de gids Hulp I ongelukken ernstig in twijfel. Zij «erd deze week benaderd door dPC, adviesbureau voor organisa- 'e. publiciteit en communicatie uit eerenveen met de vraag of zij de .egevens wilde controleren van een Advertentie die zou zijn aangeleverd !°°r de brochure Hulp bij ongeluk- pluijlaar wist echter niets van -- advertentie 'Op mijn vraag hoe een advertentie moest checken 'k met had aangeleverd, her- 2e dat de gegevens door de ■Twente Texel waren aangeleverd. vertelde ik haar dat ik rfnaal nog niet wist of ik wel bij Wl,cle adverteren Er kwam een L/~®pd Hoezo? van de andere Wilt u dan niet dit goede doel helpen. Zonder advertenties kun nen wij dit niet gratis bij de mensen aanleveren.' De woordvoerder van OPC drong aan en vroeg of ze de offerte kon faxen. 'Dan konden we de gegevens checken, het advertentieformaat aantekenen en ondertekenen.' Pluij laar legde uit dat haar bedrijf een eigen advertentiebeleid en -budget heeft maar stemde - nieuwsgierig geworden - toe in het toesturen van de gegevens. Op de toegestuurde 'offerte' staat inderdaad een model van een advertentie van Context, geknipt uit de gemeentelijke infor matiegids Wie Wat Waar. Opname in de brochure Hulp bij ongeluk ken kost €498,- voor een halve en €298,- voor een kwart pagina. De gids wordt, volgens de gege vens van OPC, 'in een oplage van 1.000 exemplaren verspreid naar Gemeentelijke instellingen, Gezond heidszorg en Onderwijsinstellingen'. De wijze van OPC lijkt Pluijlaar dubi eus en ongeoorloofd. toerbeurt dienst, maar één van ons moet altijd bereikbaar zijn voor over leg. Als je als apotheker alleen bent, kun je niet op vakantie, tenzij je voor een waarnemer zorgt.' Veel aandacht vragen daarnaast de gevolgen van het veranderde ver zekeringsstelsel en de toenemen de automatisering. Zo beheren de apothekers het gemeenschappe lijke computersysteem, waarin ze samenwerken met drie Texelse huis artsenpraktijken. len slotte werkt ook de houding van de klant meer werkdruk in de hand. Klok: 'Vroeger was het eenvoudig. Toen verstrekte de apotheker de medicijnen die de dokter voorschreef. Tegenwoordig is de patiënt veel mondiger en wil hij uitleg over gebruik, bijwerkingen en andere zaken. Als apotheek moeten en willen we daar op inspelen. Want we willen graag kwaliteit leveren.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Rolstoel Texelaars die daarboven zitten, krij gen niets vergoed. Texelaars met minder dan twee keer het mini muminkomen betalen een eigen bij drage. Met de grens van twee keer het minimuminkomen zit Texel aan de hoge kant. In andere gemeen ten geldt dat gemiddeld boven de anderhalf of één keer het minimum inkomen het vervoer al met meer wordt vergoed. De vertegenwoordigers van de poli tieke partijen hoefden zich dinsdag avond nog niet over de plannen van de WMO uit te laten. Ze kregen van voorzitter Wim Eelman van Texel Vitaal en lid van de Kerngroep WMO al wel het advies de eigen bijdragen Nieuwe maaimachine Het college trekt €§8.638,44 uit voor de aanschaf van een nieuwe LM track gazonmaaimachine ter ver vanging van een soortgelijke machi ne die voor €8.000,- wordt ingeruild. Bij de nieuwe maaier horen twee aanbouwwerktuigen: een maaidek van 1,83 meter breed en een rol- bezem waarmee fietspaden wor den geveegd. De oude, intensief gebruikte machine vertoonde slij- tageverschijnselen en werd minder bedrijfszeker. Na het inwinnen van offertes bij meerdere bedrijven was het niet moeilijk kiezen. De door de medewerkers meest gewenste machine was ook de goedkoopste en kon door een Texels bedrijf wor den geleverd. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bomen Schilderend Over 10, 20 of 30 jaar wonen er weer andere mensen die misschien blij zijn met deze bomen. Mensen kun nen zich aanpassen aan de omge ving en niet altijd hoeft de omgeving zich aan de mensen aan te passen.' Ze deed een beroep op de lokale bestuurders om een duidelijk beleid uit te stippelen. 'Kiezen ze zoveel mogelijk voor het beschermen van een historisch dorpsgezicht of kunnen individuele personen ook de komende jaren bepalen of er wel of niet wordt gekapt.' niet hoger te laten worden dan de eigen bijdragen die nu al via de AWBZ worden geïnd. Volgens hem kan dat. omdat de gemeente zijn huiswerk goed heeft voorbereid. 'In veel gemeenten ziet het er naar uit dat de eigen bijdragen een stuk hoger moeten worden om de kos ten van de WMO op te vangen. Er ligt hier een goede basis, waardoor de raad de kans heeft de invoering van de WMO zonder extra kosten te laten verlopen.' Eelman haalde de AWBZ naar voren, omdat de wijze waarop daarvoor eigen bijdragen worden geïnd als voorbeeld dient voor de wijze waarop de gemeente het wil gaan doen. Eigen bijdrage De gemeente hanteert voor het vragen van een eigen bijdrage voor rolstoelen of scootmobielen een grens die op 120 procent van het bijstandsniveau zit. Voor alleenstaanden ligt het bijstands niveau nu op €603,- per maand, voor alleenstaande ouders met kinderen op €845,- en voor samenwonenden en gehuwden op €1247,-. Vermenigvuldigd met 120 procent levert dat de vol gende grensinkomens op: €723,- voor alleenstaanden, €1014,- voor alleenstaanden met kinderen en €1496,- voor samenwonenden. Texelaars die onder die bedra gen blijven, betalen een kleine eigen bijdrage van maximaal 17 euro per maand waarvoor bij zondere bijstand kan worden aangevraagd. Texelaars die meer verdienen dan het grensbedrag betalen een eigen bedrage die aan de hoogte van het inkomen is gekoppeld. Texel vormt één van de belang rijkste leefgebieden van de noordse woelmuis, die nergens anders ter wereld dan in Neder land voorkomt, en heeft daar om een belangrijke taak in de bescherming van deze knager. Om daar serieus werk van te maken, wordt komend najaar een grootscheeps onderzoek opgezet naar de omvang en het voor komen van de populatie en de bedreigingen. Om bekendheid aan het onderzoek te geven en de werkzaamheden op elkaar af te stemmen, werd woensdag een bijeenkomst in her berg Panorama belegd, waar ver tegenwoordigers van onder meer gemeente, provincie, ministerie van LNV, Staatsbosbeheer en Natuur monumenten hun zegje deden. Het voor een deel door de rijksoverheid betaalde onderzoek wordt opge zet door de in Arnhem gevestigde Zoogdiervereniging VZZ, die door LNV is gevraagd het beschermings plan van de noordse woelmuis te coördineren. Projectleider is oud- Texelaar Richard Witte (39), een zoon van (bakker) Henk en Ina Witte en kleinzoon van Martinus Witte, die een bakkerij had op de plaats waar nu café De Twaalf Balcken is. Volgens Witte is er op dit moment weinig bekend over de verspreiding van de noordse woelmuis op het eiland. Het diertje is waarschijn lijk een relict (overblijfsel) van de laatste ijstijd. Verwanten komen ook in Scandinavië, Duitsland en Polen voor, de noordse woelmuis alleen in vijf gebieden in Nederland, waaronder Texel. In tegenstelling tot veel andere muizensoorten zijn noordse woelmuizen strikt vegeta risch. De eerste beschrijving dateert van 1874. Dat wil niet zeggen dat de knager vóór die tijd niet op het eiland leefde. 'Eerder werd nog geen onderscheid gemaakt tussen de verschillende muizen. Een muis was een muis', aldus Witte. Zwaar beschermd Evenals de waterspitsmuis, die in Nederland wijd verspreid is maar alleen op Texel helemaal zwart is (en geen witte buik heeft), is de noordse woelmuis 'zwaar beschermd'. Zo mogen bouwactiviteiten op grond van de Vogel- en Habitatrichtlijnen alleen doorgang krijgen, wanneer ze geen bedreiging vormen voor het voortbestaan van de popula tie. Dat is één van de redenen waarom vertegenwoordigers van de gemeente met meer dan gemid delde interesse de bijeenkomst in Panorama bijwoonden. Witte: 'Op plaatsen waar de noordse woelmuis voorkomt, zul je allerlei maatregelen moeten nemen wil je toestemming krijgen om te bouwen. Maar wordt bij het onderzoek ontdekt dat het dier ergens niet voorkomt, dan kun je daar je gang gaan.' Dat de noordse woelmuis zich op Texel zo thuisvoelt, wordt mede veroorzaakt doordat concurrenten lange tijd ontbraken. Het dier komt op het eiland zowel voor in droge als natte vegetaties. In tegenstelling tot elders, waar het z'n heil zoekt in natte gedeelten, waar het geen hinder heeft van muizensoorten die minder goed kunnen zwemmen. 'Maar sinds 1985 wordt ook de aardmuis op Texel waargenomen en deze soort heeft zich de afgelopen twintig jaar steeds meer verspreid. In de duinen komt hij inmiddels voor tussen de Hors en de Slufter, buiten het duingebied weten we dat niet. Concurrentie met de aardmuis is een belangrijk knelpunt voor de noordse woelmuis. Het betekent op den duur een sterke afname van zijn leefgebied, doordat de aardmuis de drogere vegetatietypen van de noordse woelmuis zal afnemen. Je zou kunnen zeggen dat import de echte Texelaars bedreigt', voorspelt Witte. Bedreiging Een nieuwe bedreiging zou de veld muis kunnen worden. 'Die komt nog steeds niet op Texel voor, maar je kunt erop wachten dat dat veran dert. Bijvoorbeeld doordat ze vanaf de overkant meekomen in een trans port van grof materiaal, zoals hout, grond, stenen of hooi. Het is nu een maal niet realistisch elk transport te bekijken.' Een belangrijk doel van het onderzoek zal zijn te ontdek ken hoe gebieden moeten worden beheerd op een manier dat noordse woelmuizen zich er wél en andere muizensoorten zich er niet thuisvoe- len 'Dat betekent waarschijnlijk dat er dynamiek in zo'n landschap moet zitten. Noordse woelmuizen houden van natte gebieden, maar wordt het te nat, dan kunnen ze zich ook niet handhaven. We moeten ook onderzoeken welke invloed andere manieren van maaien en begrazen hebben.' Bij het onderzoek worden mogelijk ook Texelse vrijwilligers ingescha keld. 'Het specialistische werk moet worden gedaan door professionele onderzoekers, maar bij de tellingen zou je ook gebruik kunnen maken van de diensten van bijvoorbeeld IVN en het NET. Na een cursus moeten zulke vrijwilligers in staat zijn de noordse woelmuis te herken nen.' de belangrijkste leefgebieden van de noordse woelmuis.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5