PvdA stelt vragen over PHH-gebouw Geschil over boek gedichten Fenijn Waar blijven ze nou?' Volwassenen leren veilig skeeleren Eetcafé Sleuteltje verder waar Plof Inn ophoudt Bedrijvigheid Eilandgasten^ TEXELSE 7 colJRANT Schrijver oneens met gemeente 20.000ste vo< >r Molenkoog Groen Zwart Zonder solidariteit geen kip met gouden eieren Johan en Catrien Hoffenkamp voor Eetcafé Sleuteltje aan de Binnenburg. (Foto Getart Timmerman) kwaliteit voor een betaalbare Prijs, is het motto van Johan en Catrien Hoffenkamp, de nieuwe uitbaters van de Eetcafé Sleutel de op de hoek Binnenburg-Burg- Wa', waar tot voor kort Plof Inn was gevestigd. Hoffenkamp is geen alledaagse naam op Texel, maar helemaal onbe mand is de uit Groningen afkomstige "Ofecafamilie niet. Sinds vier jaar Pachten ze de Kaapsnol. het restau rant annex recreatiezaal op camping Kogerstrand. Net zoals Texelaars eens aan nieuwkomers moeten wennen, ging het ook andersom, ^t Texels kwartiertje is voor ons panhele omschakeling geweest. Wij waren gewend aan stiptheid.' Des- ondanks aarden ze hier goed, zelfs 2 goed dat ze besloten de vleugels te slaan naar Den Burg. Niet toe- 9' Want juist daar in het drukke antrum exploiteert de bevriende f1 van oorsprong ook Groningse Schutte al jarenlang Eetcafé "a'Inn, die in het horecabedrijf nog ^ar kort geleden begonnen met verkoop van tweedehands spul- Niet alle ondernemers uit de waren daar even gelukkig "="\o!?n^aar ^a' ^et n'euws dat bednjf weer een horecafunctie J egens de nieuwe uitbaters ^ao is ontvangen. Aan gebrek aan ^ng zal het niet liggen. Johan Hoffenkamp is jarenlang chef hof meester bij de landmacht geweest, een functie waarbij hij onder meer restaurants begeleidde. Qua inrichting is er in het eetcafé niet veel veranderd, of het moeten de heldere tinten en de spots zijn die meer licht in de diepe zaak moe ten brengen. Men kan er als van ouds terecht voor een hapje en een drankje, er is een redelijk uitgebrei de lunchkaart en 's avonds worden meerdere gerechten geserveerd. De klant moet er na afloop geen hongergevoel aan overhouden, dus schnitzel en tournedos van mini maal 200 gram, inclusief 'toeters en bellen' voor een betaalbare prijs. Vermeldenswaardig is het jutterge- bak, een recept van Tineke Schutte, dat bij de koop zat inbegrepen en waarop Eetcafé Sleuteltje voorals nog het alleenrecht heeft. Wie de gerechten, zoals de Jutter(stoof)pot, thuis wil opeten, kan ook gebruik maken van de afhaalservice. De oversteek naar Den Burg bete kent met dat de Kaapsnol is afge stoten. Zoon Martin zwaait daar nu de scepter. Voor hand- en spandien sten kan hij een beroep doen op z'n moeder, die heen en weer pendelt tussen Den Burg en De Koog. De gast aan het woord 'Ich liebe ihre Insel wirklich sehr es ist der beste Ort diser Welt denn ich kenne. Ich komme schort viele Jahre nach Texel und es gibt immer wieder etwas neues was schönes zu entdec- ken. Ich werde auch die nach- sten Jahre weiter nach Texel kommen es ist einfach die schönst Insel die es gibt. 'Hotel Tatenhove is werkelijk een aanrader...en TEXEL is bui tengewoon adembenemend mooi, wij komen zeker terug. 'Afgelopen week werden wij blij verrast met een cadeaucheque naar aanleiding van het invullen van een vragenformulier eerder dit jaar. 'Opmerking: Wij zijn met een aantal van onze school op Texel geweest, en het is ons uitste kend bevallen. We kampeerden op in de sluftervallei Landal. Het was echt geweldig en zeker voor herhaling vatbaar. 'Allereerst complimenten voor jullie mooie en efficiënte site. Wij zijn een Jinstituut in Rot terdam; dit jaar komen wij op Texel een (,,,)jongeren adven ture geven. Prima suggesties!' Eilandgasten. Hoe krijgen we ze en hoe houden we ze? In deze nieuwe rubriek van en over VW Texel elke maand cijfers, standpunten, tips van gasten en voorbeelden van eilandpromotie. Directeur Veronica Bos geeft de aftrap met een onderwerp dat de Texelaars ieder jaar rond deze tijd weer bezighoudt. NK veldschieten op de Mok Schutters uit heel Nederland strijden zaterdag en zondag op de Mok om de titels in het Nederlands kampioen schap veldboogschieten. Dat gebeurt in vier klasses: recurve, compound, bare-bow en long-bow. Schutters die zich met voor het NK hebben gekwa lificeerd, strijden om de Eilandtrofee. In totaal hebben zich zo'n honderd deelnemers aangemeld, onder wie Texelaars Johan Tromp, Edo Rutten, Evaline van Weerlee en Kees Zijm. De wedstrijd, die wordt georganiseerd door de Eilandschutters, begint zater dag om 10.00 uur en zondag om 9.00 uur. Toeschouwers zijn welkom, mits ze zich bij de poort van het terrein van de mariniers kunnen identificeren en zich melden bij de wedstrijdorga nisatie. Coopertest Atletiekvereniging Texel houdt don derdag voor de laatste keer voor de zomervakantie nog een coo pertest. Deelnemers aan deze test krijgen een beeld van hun conditie door twaalf minuten hard te lopen. Voorafgaand aan de eigenlijke test wordt een gezamenlijke warming- up gehouden, begeleid door trai ners van AV Texel. Deelname is gratis en staat open voor iedereen, met alleen voor leden van AV Texel of een andere sportvereniging. Meer informatie is te verkrijgen bij Sport service Texel (tel. 322815) en Jan Zijm (tel. 314205). Looptraining AVT Vanaf maandag 3 juli worden alle looptrainingen voor de senioren van Atletiekvereniging Texel samenge voegd in één training, die wordt gehouden op maandagavond. Deze training gaat iedere keer om 19.00 uur van start bij het Turfveld in de Dennen en is geschikt voor ieder niveau. Ook niet-leden zijn welkom. Deelname is gratis. Meer informatie is verknjgbaar bij Cees Timmer, tel. 318512. Tegelijkertijd ontving TVO bericht van de gemeente dat er niets zou veranderen. Een paar dagen later, op de laatste dag van de procedure, besloten gemeente, politie en Stich ting Wonen Texel gezamenlijk dat er niets zou worden veranderd. De PvdA vraagt zich af of het colle ge tekort is geschoten in de inspan ningsverplichting om Texelse aan nemers binnen de door de raad gestelde kaders een kans te geven. Onder die kaders behoorde moties van de PvdA en het CDA waarin lan sen werden gebroken voor Texelse ondernemers bij de aanbesteding van grote projecten. strekkers en winkeliers. Ten eerste: laat u niet gek maken. Ze komen heus wel, maar pas na 15 juli. En ten tweede: als het u regelmatig moeite kost deze periode te verhuren, denk dan eens aan een 'juniprijs' in plaats van een hoogseizoenprijs. Wie wil weten hoe de bezettings graad van de Texelse accommo daties in een bepaalde periode is, kan dat tegenwoordig dankzij TOR heel makkelijk nakijken op de VW- website www.texel.net. Klik op de betreffende periode en op Zoeken, en u krijgt meteen een overzicht van de accommodaties die nog vrij zijn, inclusief de prijs en andere informatie. Veronica Bos De PvdA wil van het college weten of bij de aanbesteding van het PHH-gebouw voldoende rekening is gehouden met het aanbeste dingsbeleid en wensen van de raad. Dat schrijven de sociaalde mocraten in een brief die ze aan de andere politieke partijen heb ben verstuurd. De PvdA wil horen of het college bijdehulpverleningspost voldoende op het gemeentelijk aanbestedings beleid heeft gestuurd en of de raad volledig en accuraat op de hoogte s gehouden. De partij hoopt tijdens de raadsvergadering van volgende •eek dinsdag antwoorden te krij- jen. De sociaaldemocraten hebben zich aan gestoord dat een deel van de besprekingen over de omstreden aanbestedingscriteria zich achter gesloten deuren heeft afgespeeld. Daardoor was het volgens de oppo sitiepartij onduidelijk waarom de coalitiepartijen zich vorige maand neerlegden wat er gebeurd was, ter wijl ze eerder nog kritiek op de gang van zaken rond de aanbesteding hadden geleverd. De oppositiepartij wil weten of het college de raad eerder op de hoog te van de aanbestedingscriteria had kunnen brengen en de problemen die Texelse ondernemers daarmee hadden. De politieke partijen werden daar nu tijdens de aanbestedings procedure door het Texels Verbond van Ondernemers op geattendeerd. De PvdA wil ook opheldering over het voorval dat zich vlak voor het sluiten van de aanbestedingster mijn voordeed. Binnen het college leefde toen de veronderstelling dat de procedure tijdelijk zou worden gestaakt om de gewraakte criteria nog eens onder de loep te nemen. Elk jaar dezelfde ongerustheid op Texel. Het is al 10 juli en waar blijven de toeristen? In het voorjaar hoor ik al tien jaar dezelfde geluiden: 'Het gaat slecht met de boekingen', 'Het lijkt wel of er steeds later wordt geboekt'. leder jaar opnieuw blijkt het vooral moeilijk te zijn om de eerste helft van juli vol te krijgen. De verklaring daarvoor is niet zo moeilijk. Het heeft alles te maken met prijsstel ling. De mensen die afhankelijk zijn van school- en/of bouwvak kiezen meestal niet voor de eerste weken van de schoolvakantie. Daar komt bij dat de schoolvakanties nu wor den gespreid, zodat de hoogsei- zoendrukte die we ons nog van vroeger herinneren, eigenlijk niet meer bestaat. De drukte is minder en verdeeld over een langere perio de, en dat is juist heel prettig, zowel voor de gast als voor de Texelaars. Wat ook meespeelt, zijn de ver schuivingen in de Duitse vakan ties. Zo begon de zomervakantie in Noordrijn-Westfalen in 2004 pas op 22 juli: volgend jaar is dat al op 21 juni. Aangezien bijna de helft van onze gasten uit Duitsland komt, is dat iets om terdege rekening mee te houden. Gevolg van dit alles is in ieder geval dat in alle tien jaar dat ik hier ben de vakantiedrukte pas op z'n vroegst half juli begonnen is. Overigens is die vakantiedrukte maar van zeer korte duur. Na zo'n week of vier is het alweer voorbij. Ik heb dus twee tips voor logiesver- Achttien volwassenen onderwier pen zich woensdag op de wieler- in Den Burg aan een cursus skeeleren. Sportservice Texel bad daan/oor schaats- en skeeler- school In Balans uit Alkmaar naar Texel gehaald. Instructeurs legden de deelnemers uit hoe belangrijk beschermingsmaterialen als helm leerde vaardigheden toe te passen en pols- en kniebeschermers zijn. in een toertocht, toonden de deel- Daarnaast werd in ruim anderhalf nemers zich na afloop enthousiast, uur de techniek van het skeeleren Meer informatie over skeeleren en behandeld, evenals verschillende cursussen daarin is verkrijgbaar bij remtechnieken en hoe in een groep Sportservice Texel, tel. 322815. moet worden gereden. Hoewel er te weinig tijd overbleef om de aange- Auteur Pip Barnard uit Oosterend en de gemeente hebben een geschil over de uitgave van een boek over dichter Huib 'de Rijmelaar' Fenijn. Het college wil Barnard niet meer dan €1000,- subsidie geven, omdat het de productiekosten van het boek te hoog vindt. Barnard en het college kruisten woensdagmiddag de degens bij de Bezwarencommissie. Barnard liet weten op zich blij te zijn met de sub sidie, maar hij was het niet eens met de argumenten om het bedrag tot duizend euro beperkt te houden. Volgens het college was er geen samenwerking gezocht met de SWOT, geen tweede offerte ingediend, had Barnard geen lijst met andere spon sors overlegd, was het boek aan de dure kant en werd er getwijfeld aan het niveau van de uitgave. Het boek geeft een overzicht van de gedichten die Fenijn bijna vijftig jaar lang in de Texelse Courant publiceerde en is voorzien van een biografie. Dat hij geen samenwerking met de SWOT had gezocht was volgens Barnard onjuist (samen met de SWOT werd eind vorig jaar op de Groeneplaats een lessenaar met gedichten van Fenijn onthuld), dat hij een twee de offerte had moeten overleggen was hem onbekend en dat gold ook voor de lijst met sponsors. Hans van Zeijlen, die als woordvoerder van het college optrad, erkende dat de ver meende ontbrekende samenwerking met de SWOT en het vermeende niveau geen argumenten waren om de subsidie beperkt te houden. De kosten van het boek en het ontbre ken van een sponsorlijst waren dat volgens hem echter wel. 'Daardoor konden wij niet zien in hoeverre er Dit zijn ze Op een enkeling na zijn alle kinderen op bijgaande foto uit de collectie van Maarten Stoepker herkend. Het betreft een schoolfoto van de School met den Bijbel in Oosterend, gemaakt rond 1930. De man met de hoed op de achterste rij is meester Bolt, toenmalig hoofd der school. De twee kinderen naast hem zijn niet herkend, maar verder staan op de achterste rij Corry Bakker. Gnetje Boon, Cornelia Drijver, Pietje Trap, Dit van der Brink en 'juf' Van der Koppel. Op de mid delste rij staan Gerrit-Jan Drijver, Bep van der Brink, (onbekend), Henk Bas. Menny Drijver. Agatha Bas en Piet van der Vis. Vooraan zitten Douwe Medema, Aad van der Knaap. Simon Bremer, Fina Vlaming, Janny van Bekkum. Mane Drijver. Geertje van der Vis, (onbekend), Kees Vlaming, Jan Druif en Klaas Bakker moeite is gedaan andere financiers te vinden.' Barnard erkende dat het uitgeven van het boek aan de dure kant is. De Oosterender heeft voor publicatie contact gezocht met uit geverij Walburg Pers in Zutphen. De productiekosten bedragen €21,90 per boek. Het ligt straks voor €24,90 in de schappen. Volgens Barnard wordt van de verkoopprijs echter 84 procent aan andere zaken besteed. 'De uitgever rekent 6 procent BTW, 48 procent boekhandelskorting en 30 procent voor promotie. Dan houd je 16 procent voor alleen de produc tiekosten over.' Walburg Pers wil dui zend exemplaren laten drukken. Hij liet weten nog een exploitatiete kort van zo'n €17.000,- te hebben, waardoor subsidie van de gemeente belangrijk is. 'Andere instanties ver dubbelen vaak het bedrag dat de gemeente geeft.' Een ronde langs fondsen en mogelijke sponsors lever de hem overigens tot nu toe een gering aantal andere bijdragen op. Volgens Barnard zijn meerdere ver zoeken afgewezen, omdat het boek moeilijk in een hokje valt te pas sen. Voorzitter Hans Roeper van de Bezwarencommissie gaf Barnard het advies nog eens verder rond te kijken bij uitgeverijen om eventueel een goedkopere te vinden. Hij vroeg hem of hij in de tussentijd zou willen afzien van het bezwaar en later even tuele een nieuwe subsidieaanvraag in te dienen. Barnard zei Zich op dat verzoek te beraden. In het boek wil Barnard gedichten opnemen die Fenijn van 1925 tot 1971 schreef. De gedichten zijn voorzien van anno taties, waardoor het voor de lezer meteen duidelijk wordt over welke actuele (Texelse) gebeurtenis Fenijn dichtte. Niet alle gedichten van Fenijn komen in het boek. Een deel komt op CD-rom. In het boek komt wel een index met een overzicht van alle gedichten van Fenijn. Barnard heeft ruim tien jaar aan het boek gewerkt. VRIJDAG 30 JUNI 2006 Het was een grote verrassing voor de zesjarige Max Tuntelder toen hij woensdagmiddag op zwem les werd ontvangen met een grote taart. Dit gebeurde omdat hij de 20.000ste bezoeker was van zwem bad Molenkoog. Hij nam de taart samen met zijn broer Luc (3 jaar) in ontvangst. De taart kwam goed van pas, want vader en moeder Tun- telder vierden die dag hun tienjarig huwelijksjubileum. Vorig jaar werd de 20.000ste bezoeker in dezelfde week geteld. Ook toen was dat vrij laat in het jaar, maar dat wijt het per soneel aan het koude begin van het zwemseizoen. Als de weersvoor spellingen het bij het rechte eind hebben, kan het aantal bezoekers de komende tijd flink oplopen. Redactioneel commentaar De Gouden VW Texel-formule, vanouds het boegbeeld van Texelse solidariteit, lijkt veranderd in een belangenstnjd die is ontaard in een loopgravenoorlog waarin de VW aan de ene kant en de logiesverstrek- kers aan de andere kant zich hebben ingegraven. Onvrede over de promotie, het gebruik van internet, de gids. de invloed van het bestuur en de door de VW beoogde structurele financiering hebben TVL op ramkoers gebracht. De VW-directie, die zich gesteund weet door de rest van het VW-bestuur. wijst de kritiek van de hand en zegt dat de participanten, waaronder TVL, zich niet met de uitvoering van het beleid moeten bemoeien. Een patstelling, die gepaard gaat met een wederzijdse campagne, met als laatste wapenfeit een brief die de VW vandaag stuurt aan de logiesvertrekkers. Daarin een stukje geschiedenis. Tot 1986 was de VW een vereniging, waarin de leden over van alles wilden meepraten, tot en met het formaat en de kleur van de folder. 'Dat werkte niet, met z'n vieren kun je klaverjassen, met méér niet', zei toenmalig TESO- directeur Theo Hoogerheide, die het initiatief nam om de bijna failliete vereniging om te vormen tot een stichting die geen ledenstructuur kent. 'Hierdoor konden we de leden op afstand zetten en de organisa tie beschermen tegen de ongewenste invloed van belangen en belan getjes', zei Hoogerheide bij het 100-jarig jubileum van de VW in 1998. 'De VW kan daardoor functioneren als een professionele organisatie, met een bestuur op afstand', schrijft Veronica Bos vandaag. Met het verwijt van TVL dat de VW een autonome organisatie wordt, is volgens Bos dus mets nieuws onder de zon. 'Dat zijn we al sinds 1986. Er is een directiestatuut waarin staat dat het VW-bestuur zich niet inhoudelijk met de voorbereiding en uitvoering van beleid bemoeit. Internet is nou typisch zo'n uitvoerende kwestie.' In de brief: 'U bent lid van TVL. De leden van TVL zijn via één bestuurslid vertegenwoordigd in het VW-bestuur, dat het beleid bepaalt. Via dit bestuurslid kunt u als lid invloed uitoefenen op het beleid van de VW.' Hoogerheide verhaalde in 1998 over het succes. 'Overal in het land wordt de VW Texel regelmatig als voorbeeld gesteld.' En een structuur die navolging heeft gekregen, want menig VW is inmiddels ook in een stichting omgezet. Waarbij uit oogpunt van werkbaarheid volgens Bos vaak meer macht is toebedeeld aan de directies dan op Texel. Maar Texelaars houden graag een vinger in de pap, zoals de afgelopen tijd wel is gebleken en je zou haast zeggen dat logiesverstrekkers terug verlangen naar verenigingsstructuur. Op de achtergrond van dit conflict spelen ook andere factoren een rol. Allereerst was daar het terugtreden van oud Krim-directeur Martin Warnaar, die met zijn charisma de bij tijd en wijle opspelende gemoe deren binnen de gemêleerde groep logiesverstrekkers wist te beteu gelen en de kritiek op de eilandpromotor in werkbare banen leidde. Dat gebeurde in een tijd dat het toerisme in de lift zat, het Texel elk jaar meer voor de wind ging en de VW door ieder op handen werd gedragen. De kentering kwam toen de economie terugliep en daarmee het toeris tische tij begon te keren, boekingsbureaus op internet snel een grote marktpositie veroverden en de inkomsten van de boekingscentrale terugliepen. Het ontbreken van een gespecialiseerde promotiemede werker, van het kaliber van Henk Groenen, gaf in brede kring beden kingen. Duidelijk is dat als het VW-bestuur had moeten ingrijpen, dat al veel eerder had moeten gebeuren. Maar kennelijk ingedut trok nie mand (hard genoeg) aan de bel en bleef een duidelijke beleidswijziging achterwege. Het ongenoegen over het beleid of de uitvoenng daarvan wil overigens met zeggen dat de VW in 2005 zo slecht heeft geboerd. Uit de jaarcijfers blijkt dat er winst is gemaakt, een extra reden voor de directie om aan te geven dat het met het gevoerde beleid nog met zo slecht is gesteld De waarheid over wie van de twee kemphanen de wijsheid in pacht heeft, zal wel ergens in het midden liggen. Feit is wel dat de ooit innige vriendschapsband is omgeslagen in een onverzoen lijke houding die alom schade veroorzaakt. Aan de direct betrokkenen, de organisaties en Texel als geheel. Wie de geschilpunten onder de loep neemt, merkt dat de standpunten in veel gevallen niet eens zover uit eikaar liggen. Het grootste ongenoe gen over de uitstraling van de website zou met een paar cosmetische ingrepen wel verdwijnen, het besturen op afstand is al twintig jaar een gegeven, een brede discussie over een degelijke en stabiele inkom stenbron voor de VW, waarbij het vaste bestandsdeel wordt opgekrikt en de inkomsten uit de reserveringscentrale (nog altijd aanzienlijk) als bonus worden beschouwd, moet er komen en met een goed gesprek zou het geschil over de gidsen uit de wereld moeten zijn te helpen. Hapklare brokken voor een deskundige bemiddelaar, ware het met dat er een paar flinke hobbels zijn. Een directeur die zeer vasthoudend is in haar standpunten, zoals ook de logiesverstrekkers zich onverzettelijk tonen. En daarnaast hoog opgelopen emoties, aan beide kanten. Het maakt dat partijen niet met elkaar om de tafel kunnen. Een onwerkbare situatie, met wellicht als uitkomst dat TVL zich afsplitst en een eigen VW begint. Maar sluiten alle logiesverstrekker zich daar bij aan? Dat lijkt onwaarschijnlijk, zeker nu blijkt dat menig verhuurder het contract met de VW, tegen het advies van TVL in, toch heeft gete kend. Anderzijds is een VW zonder de steun van TVL onvoorstelbaar en het lijkt onwaarschijnlijk dat de Texelse gemeenschap bereid zal zijn om structureel extra geld voor zo'n organisatie beschikbaar te stellen. Een heilloze weg dus. Moraal van dit verhaal is dat zolang de mensen die nu aan de touwtjes trekken op hun posities blijven, het moeilijk zal zijn om uit de impasse te komen. Wat niet wil zeggen dat we te maken hebben met ondeskun digheid binnen beide organisaties, integendeel. Maar als betrokkenen er niet in slagen uit de impasse te komen, ze het aan de gemeenschap verplicht zijn zich de vraag te stellen of Texel gebaat is bij hun aan blijven. of dat ze beter plaats kunnen maken voor nieuwe mensen die zonder de last van het oude zeer de rijen weer weten te sluiten. Want solidariteit is de basis voor onze kip met de gouden eieren.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7