Wildplassen wordt onbetaalbaar Stichting Wonen vereenvoudigt inschrijving woningzoekenden ~1 TEXELSE J COURANT Ordemaatregelen De Koog weer van kracht Gemeentelijke website krijgt meer kwaliteit Duitse eurokotter voor firma Drijver Sasten misbruiken Texels strand T. VRIJDAG 7 JULI 2006 De boetes voor overtreding van openbare orde-voorschriften zijn sterk opgetrokken. Wie wordt betrapt op urineren op of langs pe openbare weg (wildplassen) betaalt ingaand dit seizoen €75,- (W3S €50,-). Voor het veroorzaken ,en overlast of lawaai wordt ook {75, - in rekening gebracht (€45,-) en openbare dronkenschap, ille gaal kamperen en drankgebruik op straat komt te overtreders te op respectievelijk €50,-, (75,- en €50,-. De nieuwe tarieven zijn vermeld op de bekende blauwe stickers die in en bij horecabedrijven wor den aangeplakt om het uitgaanspu bliek op te roepen tot normaal zonder drugs, agressie, glas én alcohol op straat, overlast voor en racisme en discrimina te Uitgaan op Texel is leuk, hou- den zo. Er zijn ook stickers met de oproep om bij het bestellen van een sx! niet te wachten tot de uiterste Suitingstijd omdat het anders lang duurt. Bus succesvol Meteen andere sticker wordt gewe zen op de nachtbus die tot 1 augus tus elke zaterdagnacht om 3.15 uur vertrekt van de taxistandplaats aan deNikadel en vervolgens Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild aandoet. De animo voor deze bus is plotseling sterk gegroeid. De afge lopen weken was de gemiddelde bezetting per bus 44 personen, wat betekent dat meer dan 400 mensen er gebruik van hebben gemaakt. Het gemeentebestuur vindt dat zeer verheugend en beschouwt het bus vervoer van groot belang voor de vlotte afvoer van het uitgaanspu bliek. Op 15 juli begint het hoogseizoen. Vanaf dat moment patrouilleert de dorpswacht van De Koog op volle sterkte, waarbij door de week vier man en van zaterdag op zondag zes man op straat is. Vanaf 20 juli wordt donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond ook een oogje in het zeil gehouden in de woonstraten rond het centrum. De dorpswacht beheert de EHBO-kist in dorpshuis de Hof. Hier kan men dus terecht voor behandeling van kwetsuren van niet al te ernstige aard. Vanaf 15 juli laat de dorpswacht zich ook zien op het strand ten noorden van de Badweg met gebruikmaking van een vierwiel aangedreven auto. Dat gebeurt in samenwerking met de meebetalende strandexploitanten Van der Star en Elsendoorn. De Ver eniging van Strandexploitanten is er niet meer bij betrokken. Gedurende het hoogseizoen zijn meer dan 65 politiemannen uit Noord-Holland als gedetacheerde op Texel actief. Ze draaien avond- en nachtdiensten. Vanaf 15 juli is daar ook de bereden politie bij evenals het biketeam, dat gebruik maakt van fietsen die door de gemeente zijn aangeschaft. Net als in de afgelopen jaren wordt de openbare orde in juli en augustus eens per twee weken besproken door mensen van politie, gemeente en andere betrokkenen. Preventie Dit jaar wordt getracht om de vernie lingen en baldadigheid door jonge lui die na een avondje stappen naar hun slaapplaats terugkeren verder terug te dringen. De burgemeester heeft de bewoners van Ruyslaan, Epelaan, Plevierstraat, Brink, Par- nassiastraat en Kaapstraat per brief gevraagd hun volle huisvuilcontai ners pas dinsdagochtend vroeg aan de weg te zetten. Als het de avond tevoren gebeurt, is de kans groot dat passerende stappers de container omgooien of verslepen. Ook losse voorwerpen als stoelen, tafels en plantenbakken kan men 's nachts beter niet buiten laten staan. Hetzelfde geldt voor auto's. Als die op het eigen erf of - nog beter - in de garage worden gezet, is de kans dat er iets mee gebeurt een stuk kleiner. In dezelfde brief vraagt de burgemeester in elk geval aan gifte te doen als het toch mis gaat. Dat kan tegenwoordig elektronisch via www.politie.nl. Voor klachten of meldingen die de gemeente betref fen, kan men bij de servicebalie van het raadhuis terecht, telefoon 362111 De gemeentelijke website krijgt aanzienlijk meer kwaliteit en moge- ijkheden. B en w trekken éénmalig (16.700,- uit voor vervanging en uitbreiding en gedurende vijf jaar jaarlijks €13.720,- voor onderhoud. werkt in deze nauw samen melde vier andere eilandgemeenten. Dé voeren dezelfde operatie uit en toen 'na het inwinnen van offerte vijf leveranciers een gezamen- e keus gemaakt voor het bedrijf lament Interactieve Media (SIM) armee Terschelling al goede erva- •gsn heeft. SIM heeft ongeveer 100 ineenten als klant. fc huidige website van Texel werd afï jaar geleden geleverd door Pink fccade. Ook de sites van Vlieland «Ameland komen daarvandaan. Dit édrijf stopt dit jaar met het onder houd van websites, wat de noodzaak tot vervanging acuut maakt. Boven dien is de site niet onderhoudsvrien- delijk: aanpassingen betekenen veel werk. Ook qua gebruikvriendelijkheid voldoet het systeem niet meer aan de verwachtingen; er ontbreekt veel publieke informatie. Het systeem sluit evenmin aan bij de toenemende ontwikkelingen op het gebied van interactiviteit en digitale dienstverle ning. Het komt niet tegemoet aan de plannen van het kabinet om via inter net publieke informatie en publieke producten en diensten makkelijk en efficiënt toegankelijk te maken voor de burgers. Begin volgend jaar moet 65 procent van de totale publieke dienstverlening via internet worden afgehandeld, wat met de huidige websites onmogelijk is. Aanbesteding ïefjktijdig met de actie van TVO de gemeenteraad zich dins- 'ond over twee moties die «rekking hebben op het aanbe- teaingsbeleid. De eerste van coa- teoartijen Texels Belang, CDA en «roenLinks heeft als doel te voor open dat Texelse bedrijven bij toe- wstige aanbestedingen opnieuw Men de boot vallen. 'Want er zit rog meer aan te komen', doelde fenny Festen (GL) onder meer op ISG De Hogeberg, het maquet- fegebouw en het nieuwe gemeen ds. Het feit dat er bij het PHH- ütoouw meerdere partners aan zaten met ieder hun eisen, is ens haar een belangrijke reden Texelse bedrijven ernaast gre- «i. evenals de ondoorzichtigheid 131 de regelgeving. Verder vond ze dat de raad de hand ook in eigen boezem moest steken. 'Want we hebben verzuimd de regels vooraf scherper te formuleren.' De motie die met steun van de coalitiepartij en werd aangenomen, moet ervoor zorgen dat herhaling in de toekomst wordt voorkomen. Er staat onder meer in dat Texelse bedrijven, bin nen de wettelijke mogelijkheden, volwaardig moeten kunnen mee dingen. Verder is afgesproken dat de raad op meerdere momenten tijdens de procedure moet wor den geïnformeerd en moet kunnen beslissen. Eric Hercules (PvdA) volhardde in zijn verwijt dat het college in vele opzichten had gefaald en was met name de communicatie met de gemeenteraad tekort geschoten. De motie van afkeuring, volgens Ger- brand Poster (WD) een gele kaart voor het college, kreeg alleen de steun van de WD. UJEBCftN BNrooty 60B^ (t) Een nieuwe kijk op de natuur VERVOLG VAN PAGINA 1 Extern bureau voor kerntakendiscussie De zogeheten junicircuiaire, waarin onder meer informatie staat hoe gelden van provincie en rijk worden verdeeld, biedt volgens een voorlopige analyse geen oplossing voor het structu rele begrotingstekort waarmee de gemeente kampt. Die teleurstel lende mededeling had wethouder Peter Bakker (Middelen) dinsdag voor de raad. 'Het biedt niet alle oplossingen die wij wensen.' Bakker uitte zijn teleurstelling tijdens de bespreking van een motie over de uitvoering van de voor dit jaar geplande kerntakendiscussie, die was ingediend door Texels Belang, GroenLinks en CDA. Doel is het realiseren van een sluitende meerja renbegroting en het versterken van de algemene reserve. Daarbij moet de totale financiële huishouding van de gemeente tegen het licht wor den gehouden en keuzes gemaakt welke taken de gemeente al dan niet moet (blijven) uitvoeren. De drie genoemde politieke partijen vinden dat voor het begeleiden van deze klus een onafhankelijk bureau moet worden ingehuurd. 'Dat is het meest zuiver, want als de gemeentelijke organisatie dit zelf gaat doen, heeft dat toch invloed op de besluitvor ming.' Gerbrand Poster (WD) stemde tegen. 'Je gooit weer €30.000,- op straat en zo'n bureau biedt geen enkele garantie dat het met de financiën allemaal weer goed komt.' Burgemeester Joke Geldorp pro beerde de coalitie zover te krij gen dat de motie werd ingetrokken. 'Het college houdt rekening met de wensen van de raad, zie de motie maar als een voorproefje.' Wethou der Bakker: 'Uit de motie spreekt zorg en die wordt gedeeld door het college.' Logiesverstrekkers Hiervoor zal een mediator worden ingeschakeld, die beide partijen zal horen en moet proberen om ze weer aan tafel te krijgen. De TVL-bestuurders benadrukken dat de problemen minder groot zijn dan ze lijken. 'We hebben beiden dezelfde doelstelling, namelijk een goede promotie voor Texel', aldus Anne van der Velde, die aangeeft nog deze zomer resultaat te wil len hebben. 'Elke dag niet in het bestuur is een verloren dag, alle maal verloren promotietijd. De voor bereidingen voor het volgend sei zoen zijn alweer in volle gang.' Rob Teisman twijfelt er niet aan dat de uitkomst uiteindelijk positief zal zijn. 'De problemen worden hoe dan ook opgelost. Daarvoor zijn de belangen veel te groot.' Volgens de TVL-bestuurders kan de mediation tot meerdere scenario's leiden, welke houden ze in het mid den. Maar ze maken er geen geheim van dat ze de huidige macht van de VW-directie nu te groot vinden. 'De afstand tussen TVL-bestuur en VW-directie moet kleiner. Dat wil niet zeggen dat we terugwillen naar de verenigingsstructuur, maar bij voorbeeld wel dat de kennis die aanwezig is bij de logiesverstrek kers beter wordt benut.' Vorkstaartplevier in Waalenburg Opwinding onder vogelaars, die dinsdag in grote getalen naar Waal enburg trokken nadat Arend Was- sink daar een vorkstaartplevier had waargenomen Het was voor het eerst dat deze vogel op Texel werd gezien. Een vorkstaartplevier is ongeveer zo groot als een kievit en heeft dankzij de lange, slanke vleu gels een heel sierlijke vlucht. Waar schijnlijk betreft het dezelfde vogel die onlangs in het Lauwersmeer is waargenomen. De Stichting Wonen Texel (SWT) heeft de inschrijvingsprocedure voor woningzoekenden veran derd. Voortaan wordt er niet meer standaard een intakegesprek gevoerd en inschrijven hoeft niet meer te gebeuren op het kantoor van SWT, maar kan thuis achter de computer via de website van de woningcoöperatie. De veran deringen komen voort uit een ingrijpende reorganisatie waarbij de interne werkprocessen binnen Woontij, het samenwerkingsver band van SWT en de Helderse Algemene Woningbouwvereni ging Nieuwediep, op elkaar zijn afgestemd. Intern heeft de reorganisatie voor al geleid tot meer uitwisseling van het Helderse en Texelse personeel, zodat taken eenvoudiger kunnen worden overgenomen. Naar bui ten toe is vooral sprake van ver eenvoudiging van het inschrijven. Een intakegesprek vindt alleen nog plaats als de woningzoekende daar zelf om vraagt of als de stichting dit nodig acht. Inschrijven kan via internet en ook reageren op een aangeboden huurhuis kan via de website. Daarnaast gaat de stichting de geconstateerde vervuiling van het huidige bestand woningzoekenden aanpakken. 'We willen vooral actie ve woningzoekenden ingeschre ven hebben staan en voorkomen dat mensen zich preventief gaan inschrijven. Dat betekent dat men sen die tussen nu en vijf jaar geen huis zoeken zich ook niet hoeven in te schrijven', aldus manager Woon diensten Christine Groen. SWT overweegt om een maximale termijn in te voeren dat iemand ingeschre ven mag staan als woningzoekende. 'Het voordeel van een actieve lijst is dat je mensen beter kunt adviseren en dat je min of meer de garan tie kunt geven dat er binnen een bepaalde periode daadwerkelijk een woning beschikbaar is.' Bovendien zijn actuele cijfers over het aantal woningzoekenden op Texel belang rijk voor instanties als de gemeente en de dorpscommissies. Zeer waarschijnlijk verdwijnt de regel dat ingeschreven woningzoekenden minstens drie keer per jaar moe ten reageren op een aangeboden woning. 'Het is een enorme klus om te controleren of dat daadwerkelijk gebeurt en je verplicht ook mensen die op dat moment nog niet aan een woning toe zijn.' Per 1 juli heeft de Stichting Wonen ook een verandering in de adverten ties doorgevoerd. Nu wordt de datum vermeld van de inschrijving aan wie een woning is toegekend. Voort aan worden daarbij ook het aantal reacties vermeld. 'Daardoor kunnen woningzoekenden zien hoe populair woningen in een bepaalde straat zijn en daardoor kunnen ze hun eigen kansen beter inschatten', licht Groen toe. Texelaars die staan ingeschre ven bij SWT moeten voortaan zelf de verlenging van hun inschrijving in de gaten houden en actief relevante wijzigingen in de privé-sfeer doorge ven. Tot nu toe verstuurde de stich ting ieder jaar een hennneringsbrief. Die verdwijnt. Woningzoekenden die niet zelf hun inschrijving verlengen, worden uitgeschreven. De waarborg som is voortaan inbegrepen in het inschrijfgeld: er wordt €120,- betaald bij (eerste) inschrijving en daarvan wordt €100,- bij ondertekening van een huurcontract omgezet in een waarborgsom. Huurders die al wonen in een huis van de stichting betalen €20,- per jaar. Meer informatie is te vinden op de website van SWT: www.wonentexel.nl. Zorgen Oudeschild over vrachtwagens De zorgen van Oudeschild over de vele vrachtwagens die de vissers plaats op weg naar hun bestem ming doorkruisen, met alle gevaren van dien, zijn niet van de baan. Integendeel. Als gevolg van de bouwactiviteiten in De Volmolen zijn ze toegenomen. Reden voor het CDA om dinsdagavond aan de bel te trekken. Martijn Eelman pleitte in een motie om de route vanaf de veerhaven naar Oudeschild en verder via de Pontweg. Akenbuurt.* Georgiëweg. Waalderweg naar de Marsweg te laten lopen. Maar daar bij hield hij geen rekening met de bouwmaterialen die vanaf RAB in Oudeschild worden aangevoerd. De motie haalde het niet, maar verkeerswethouder Peter Bakker beloofde ter plekke een verkeers- deskundige in de arm te nemen. Bouwvergunning klaar terwijl u wacht 1# sommige bezoekers het begrip SPstonjheid wel erg letterlijk nemen, l^it bijgaande foto, bij de redac- febezorgd door een graag anoniem jNde lezer. De man had zon- 'fgen op een zuidelijk Texels geconstateerd dat 'een man "vijftien' voortdurend met jetski's fdne rubberboten vanuit Den Hel- overstak om een voorraad aan fe99en voor een feestje. Toen hij erop terugkeerde, vond hij het strand tot zijn verbijstering over een grote oppervlakte bezaaid met half verbrande pannen, tentstokken, bierblikjes en ander afval. 'Wij als eilandbewoners bestaan van toeris ten, maar niet op deze manier', aldus zijn commentaar. Andere getuigen verklaren dat waarschijnlijk dezelfde groep het strand de afgelopen maan den meerdere keren heeft misbruikt. Eenmaal kwam de getipte politie net te laat om te kunnen ingrijpen. Maandag komt burgemeester H. van de Vondervoort van Boekei (Noord-Brabant) naar Texel om te vertellen over de ervaringen die in zijn 9500 inwoners tellende gemeente zijn opgedaan met het terugdringen van regels en het leggen van meer verantwoorde lijkheid bij de burger. Hij doet dat op uitnodiging van de Texelse commissie die zich met deregule ring bezig houdt. De bijeenkomst in de raadszaal is openbaar, aan vang 20.00 uur. Omdat het gemeentebestuur van Boekei vond dat van de door de (rijks)overheid aangekondigde afschaffing of vermindering van regels weinig terecht kwam, nam het zelf enkele oppmerkelijke ini tiatieven. Vorig jaar werd het wel standstoezicht afgeschaft en het systeem van kapvergunningen werd fors vereenvoudigd. Aan de orde is nu een vereenvoudiging van de afhandeling van bouwaanvragen, waardoor het mogelijk wordt in veel gevallen bouwvergunningen direct aan de balie af te geven, klaar terwijl men wacht. Bijkomend voordeel is dat de legeskosten aanzienlijk lager zijn. Architect Bij deze snelle procedure wordt de bouwaanvraag niet meer door de gemeente zelf aan het bestem mingsplan, het bouwbesluit en de bouwverordening getoetst. Dat gebeurt voortaan door de architect van de aanvrager onder voorwaarde dat het een gecertificeerde architect is die aan bepaalde eisen voldoet en bewezen heeft hoogwaardige bouwtekeningen te kunnen maken. De architect moet bij de aanvraag schriftelijk verklaren dat de toetsing van de aanvraag aan de regels heeft plaatsgevonden en dat de aanvraag daarmee in overeenstemming is. Architecten die bij dit systeem inge schakeld willen worden, moeten dat bij de gemeente aanvragen. Ze komen dan op een lijst van balie- bouwvergunnmgarchitecten waar uit de opdrachtgever zijn keus kan maken. Overigens blijft de aanvrager ver antwoordelijk en moet dit schriftelijk verklaren alvorens de vergunning aan de balie wordt afgegeven. Het bouwen kan dan direct beginnen, zij het op eigen risico gedurende de bezwarentermijn van zes weken. In Boekei wordt het systeem gefa seerd ingevoerd. Op dit moment geldt het voor kleine bouwwerken en verbouwingen die vallen onder de lichte bouwvergunning en voor individuele bouwplannen voor een woning. Later zal het ook gelden voor andere bouwwerken zoals bedrijfsgebouwen en projectmatig gebouwde woningen. De Texelse vloot wordt binnenkort uitgebreid met een Duitse euro kotter, eigendom van Maarten, Mare en Pieter Drijver. Ze hebben het tweedehands schip al ruim een maand in bezit en zelfs al in de bedrijfskleur (blauw) geschil derd, maar door problemen met de vergunning ontbreekt het nog aan toestemming om te vissen. De firma Drijver heeft het schip gekocht ter vervanging van de eind vorig jaar gesaneerde TX33. Er is voor een eurokotter gekozen omdat dit scheepstype een stuk zuiniger in het brandstofgebruik en daar mee goedkoper is dan de gangbare Noordzeekotters. Veel visserijbedrij ven kampen met groeiende financi ële problemen door de hoge prijzen van gasolie. Het nieuwe schip van de Drijvers heeft een motorvermo gen van 300 PK. waar andere kot ters over 2000 PK beschikken. Met een lengte van 24 meter en een breedte van 6,70 meter is de euro kotter bovendien een stuk kleiner. 'De hele visserijsector is hard aan het werk om alternatieven te vin den om te overleven. Door er een eurokotter bij te kopen, hopen we de flexibiliteit van ons bedrijf te vergroten. In vergelijking met een gewone kotter is de vangstcapaci teit een stuk minder, maar eurokot ters zijn wel een stuk goedkoper in het gebruik. Of we er goed aan doen, moet de toekomst uitwijzen', vertelt Maarten Drijver. De Drijvers waren al in bezit van een grote kotter, de TX32, die inmiddels is omgenummerd in TX33. De meeste bemanningsleden van de eurokotter voeren eerder op de vorige TX33. Bedoeling is de nieuwe aanwinst onder Duitse vlag te laten varen. Problemen met de vergunning gooi en tot nu toe echter roet in het eten. Weliswaar hebben de Dnjvers naast het schip ook de vangstrech ten overgenomen, omdat de vorige eigenaar zijn administratie niet op orde had, kan van verkoop nog geen sprake zijn. 'Hij liet zijn zaken regelen door iemand die net is over leden en blijkt zelf niet zo goed ingevoerd in de materie. En door dat in de Duitse wet staat dat de vergunningen van het oude bedrijf eerst in orde moeten zijn voordat je kunt verkopen, is vertraging ont staan. Dat is balen, want we hadden al weken geleden willen vissen. Het vangstseizoen voor dit scheepstype is al een tijdje begonnen. Maar we zullen moeten afwachten, het is niet anders', aldus Maarten Drijver. De eurokotter wordt gebruikt voor twinrigging. bordenvissenj met twee netten. Daarbij slepen de netten minder zwaar over de bodem dan m de boomkorvisserij, waardoor een minder sterke motor nodig is. Ook met deze vangstmethode wordt op platvis gevist, zij het dat er weinig of geen tong zal worden gevangen. 'We zullen hoofdzakelijk schol, tar bot en griet vangen en daarnaast ook wel wat langoustines (noordse kreeftjes), poon en mul. Deze laat ste twee vissoorten worden trou wens steeds interessanter als bij vangst voor de twinrigvisserij in de Noordzee.' De eurokotter van de firma Drijver blijft onder Duitse vlag

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5