Vakantiekrant Cjrocn rwarLrJexels in het harL Strandwacht Westerslag zoekt het hogerop KfiBELTEX jü 1 julia.s, Meer vervoer en minder wachtenden voor TESO SWT start met verkoop ruim honderd woningen Opmars Japanse oester heeft voor- en nadelen Uitzwermende bij vaak voor wesp aangezien «DIEFJE BESPIED OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12090 DINSDAG 11 JULI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse Sommeltjespop 'We hadden wel de doelstelling om uit te groeien tot een festival met bekende bands uit het nationale clubcircuit, maar dat we al in het derde jaar zo ver zouden zijn, had den we niet gedacht.' Jeroen Schoo, één van de organisatoren, lijkt zelf wel een beetje verbaasd over de ontwikkeling van Sommeltjespop, dat zaterdag wordt gehouden in De Waal- Pagina 2 Popke van Bruggen Na 40 jaar, 300 collega's en duizen den leerlingen uit twee generaties stopt Popke van Bruggen als leraar Duits op OSG de Hogeberg. Op zijn 22ste kwam hij, vers van de uni versiteit, naar Texel om vervolgens nooit meer weg te gaan. Pagina 3 Geweldpleger aangehouden Een 23-jarige man is zondag door de politie gearresteerd, nadat hij een 17-jarige Hoornder in het gezicht had geslagen. De jongen uit Den Hoorn wilde ingnjpen toen de ver dachte een vriend van hem bij de keel greep. Hij moest de interventie bekopen met een bloedneus en een gewonde lip. De dader werd in een horecagelegenheid in de Dorps straat aangehouden. Hij krijgt een proces-verbaal. Redders varen twee keer uit voor dezelfde surfer Redders van de KNRM zijn zater dag twee keer uitgevaren om dezelfde surfer te redden. In het zelfde weekend kwam de Fran- cine Kroesen nog twee keer in actie. Zaterdagmiddag rukte de 'Francine' uit nadat een jongeman uit Den Burg als gevolg van materiaalpech niet op eigen kracht de kust kon bereiken. Hij werd opgepikt door een passerend zeiljacht, waarna hij overstapte op de reddingboot. In de namiddag werden de red ders opnieuw gealarmeerd, nadat bleek dat dezelfde surfer opnieuw in moeilijkheden was gekomen, nu als gevolg van een gebroken staart vin. Zijn hulpgeroep werd vanaf de wal gehoord, waarna een andere surfer hem te hulp schoot en naar de kust sleepte. Daar vertelde hij er niet happig op te zijn de redders, die inmiddels weer naar Oudeschild waren teruggekeerd, de tweede keer om hulp te moeten vragen. Het was een druk weekend voor de redders, die vrijdagavond om 21.00 uur al te hulp schoten toen een sportvis sersbootje vanuit Oudeschild werd vermist. Bij de zoekactie waren ook redders uit Den Helder, Petten en Callantsoog actief. Uiteindelijk trof de Dorus Rijkers de man aan in het Schulpengat nabij Den Helder. Zon dagmiddag verleende de Francine assistentie aan een jacht dat op De Bollen aan lager wal was geraakt. Het jacht werd vlotgetrokken en naar Den Helder gesleept. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: KWEKERIJ HALSEMA bv. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een toename van het vervoer en afname van de wachttijden. Dat is op te maken uit het overzicht van TESO van het afgelopen half jaar. Het autovervoer steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met 3,02 procent, terwijl het aan tal wachtenden spectaculair is gedaald. Het personenvervoer steeg van |719.312 in de eerste helft van 2005 raar 734.315 in 2006, een toename van 2,1 procent. Het aantal perso nenauto's groeide van 218.267 naar 224.867 (3,02 procent). Vrijdag voor Pinksteren (4 en 5 juni) steeg het vervoer naar Texel naar een nieuwe tecordwaarde van 5060 personen auto-equivalenten (pae), het oude record stond op 4350 pae's. Zon dag na Pinksteren boekte TESO vanaf Texel een record van 4586, terwijl het oude record op 4150 stond. Dit alles zonder noemens waardige wachttijden. In de eerste van het jaar daalde het aan- a wachienden in Den Helder van 27720 naar 7.697. op Texel nam dit aantal af van 43.970 naar 14.373, als gevolg van de inzet van de grotere Dokter Wagemaker en een redelijke spreiding van het vervoers aanbod. Opvallend was dat zelfs tijdens Hemelvaart en Pinksteren de traditionele rijen wachtende auto's op het fietspad achterwege bleven. De vervoersgroei is volgens TESO vooral te danken aan het betere weer ten opzichte van vorig jaar en het feit dat Hemelvaart en Pinkste ren later in het jaar vielen. 'Vorig jaar viel Hemelvaart in de meivakantie, waardoor eigenlijk een lang week einde is komen te vervallen. Ten opzichte van vorig jaar kun je dus stellen dat wij een korte vakantiepe riode extra noteren', meldt woord voerder Alex Cofino. Het vervoer van vrachtauto's, auto's en caravans steeg in de eerste zes maanden van 2006 met 2,78 pro cent, van 23.982 naar 24.648. Het aantal fietsers daalde met 1,72 pro cent van 27.982 in 2005 naar 26.759 in 2006. Hierbij wordt opgemerkt dat dit aantal sterk afhankelijk is van het weer en evenementen. De Stichting Wonen Texel (SWT) heeft deze week ruim honderd huurders aangeschreven met meer informatie over de aankoop ran het huis waarin zij op dit moment wonen. De stichting heeft celd nodig om te investeren in •euwe woonprojecten, waaron- ser de Volmolen, en stoot daarom 102 woningen af. Van 22 andere huurhuizen, allemaal in Den Burg, wordt binnenkort besloten of ook die worden verkocht. De gemeen te heeft de voorgenomen verkoop Staatsbosbeheer telt meer lepelaars Staatsbosbeheer telde vorige week maandag 358 paar broe dende lepelaars op Texel, een vjfde van alle lepelaars in Neder land (zo'n 1700). Dat zijn 35 paren meer dan in 2005. Staatsbosbeheer telde de vogels Biuit de lucht. De vogelwachters tadden het vermoeden dat er na de eerste telling nog veel dieren gekomen waren, wat inderdaad bleek. In de Geul bleek aantal tot minstens 269 te zijn litgegroeid, terwijl er in 2005 238 'sar broedden. Het .werkelijke aan- kan nog hoger liggen, doordat •euwe nesten tussen al broedende ^els niet altijd goed te zien zijn, sterniet als er al veel grote jongen 1 de kolonie rondlopen. De late ^was is mogelijk het gevolg van da verstoring van de kolonie op het fegzand. tovallend was de toename van het Wal broedparen in de Muy, van laar 37. In de Muy profite- de lepelaars van de zeer lage erstand, een groot deel van het sdgebied staat in andere jaren «ider water. De oude broedplek de wilgen is volledig overgeno- nsn door aalscholvers. Na jaren afname van het aantal paren in tee kolonie is er sinds vorig jaar ^ake van herstel. Natuurmonu- ■teten telde 50 paar lepelaars op K Schorren. Lees verder op pagina 5 inmiddels goedgekeurd. Zo'n kleine veertig woningen die de stichting aan huurders en star ters gaat verkopen, bevinden zich in Den Burg. De overige huizen staan verspreid in de buitendorpen. Vaak gaat het om enkele woningen per straat, maar bijvoorbeeld in de Klimpstraat in De Cocksdorp wor den 12 huizen afgestoten, in de De Wittstraat in Oudeschild 10, in de Parnassiastraat in De Koog 12 en in de Golfslag in Den Burg 18. De huidige huurders komen als eersten in de gelegenheid hun woning aan te kopen Dat kan tegen markt waarde maar ook via de zogeheten koopgarantregeling die SWT enige tijd geleden invoerde. Daarbij ligt de verkoopprijs 25 procent lager dan de normale prijs. Bij eventueel vertrek van de eigenaar koopt SWT de woning terug en wordt de winst of het verlies gedeeld tussen eige naar en stichting. Door die lagere aankoopprijs is het voor veel huur ders mogelijk tot aankoop van een eigen woning over te gaan. Volgens woonmanager Christine Groen blijkt uit de eerste reacties, naar aanlei ding van de brief die de huurders in mei ontvingen over de voorgeno men verkoop, dat de meeste Texe laars die tot aankoop overgaan dat waarschijnlijk zullen doen via de koopgarantregeling. Lees verder op pagina 5 Dankzij de strandsuppletie tussen paal 15 en 17 is er op dit drukbe zochte deel van Texel weer sprake van een echt strand. De kust is zelfs zodanig opgehoogd, dat de strandwachten van TEBO vanuit de nieuwe strandhulpposten geen vrij zicht meer hebben op de badgas ten aan de vloedlijn. Reden voor raadslid Gerbrand Poster (WD) dit aan te kaarten tijdens de gemeen teraadsvergadering. 'Dit is een zeer gevaarlijke en levensbedreigende situatie, want de strandwachten kunnen nauwelijks de allerkleinste kinderen zien.' Maar volgens ver antwoordelijk wethouder Nico Kik kert is van gevaar geen sprake, ook omdat de badmeesters langs de vloedlijn patrouilleren. Een kijkje op het strand leert dat de hoge bult zand de strandwachten naar eigen zeggen wel hindert in hun verantwoordelijk taak, maar dat ze er inmiddels wat op hebben gevon den. Niet voor eén gat te vangen tonen ze zich vindingrijk door plaats te nemen op een verhoogde empi- restoel, zoals we die kennen van het tennis. 'Wel wat fris, maar je hebt een prima overzicht', vertelt Steyn Hellebrekers vanuit zijn hoge post. (Foto Gerard Timmerman/ Norbert Dankers van Imares (voorheen Alterra) heeft minister Dekker bij haar bezoek vorige week aan Ameland bijgepraat over de aanwezigheid van de Japanse oester in het Waddenge bied. Dit met het oog op de nieu we PKB. Die biedt mogelijkheden voor kleinschalige oestervisserij en kweek, maar zorgt ook voor overlast. De oester heeft in hoog tempo veel terrein veroverd, al lijkt de uitbrei ding de laatste jaren niet zo hard meer te gaan. 'Ik heb de minister ervan proberen te overtuigen dat bestrijding van de oester op grote schaal niet werkt. Want één oester produceert miljoenen eitjes, dus ook al blijven er maar enkele honderden over, dan nog is er een overvloed aan eitjes en larven. De vraag is in hoeverre je ze moet willen bestrij den. We hebben geen aanwijzingen dat, met uitzondering van bepaalde plekken, mossels door de oes ters met voedselgebrek kampen.' Dankers vertelde de minister wel dat het plaatselijk in cultuur bren gen van oesters, mits dat op een juiste manier gebeurt, veel perspec tief biedt. In dat opzicht biedt de PKB mogelijkheden. Bijvoorbeeld voor kleinschalige visserij, zoals nu bijvoorbeeld in Groningen gebeurt, maar ook voor het op kleine schaal kweken van Japanse oesters, hoe wel de PKB voorschrijft dat zo'n kweekperceel moet worden bege leid door onderzoek. Te denken valt aan oesterpercelen waar het zaad wordt gevangen met materiaal waarop dit hecht. Voor de kweek en vangst moet eerst vergunning wor den aangevraagd. Aan het voorkomen van de Japan se oester zit een groot praktisch nadeel. Door de scherpte van de schelpen kunnen watersporters zich eraan verwonden. Naar verluidt zijn de eerste nabij het surfstandje gesignaleerd, maar ook zwemmers en huisdieren achter de dijk bij Oos terend lopen het risico hun benen er aan open te halen. Officieel mogen ze niet worden bestréden, maar omdat het om kleine hoeveelheden gaat geeft dat in dit geval geen problemen. Dit weekend werd een schoonmaakactie gehouden, waar over elders in deze krant meer. Gevarieerd aanbod op brugklasmarkt OSG Hogeberg Texelse aardbeien met slagroom voor vijftig cent, een plak cake voor een paar dubbeltjes en voor dertig cent een partijtje zelfgemaakt tafel- hockey. De eerstejaars van OSG De Hogeberg deden vrijdag goede zaken op de brugklasmarkt die ter afsluiting van het schooljaar werd gehouden. In de dagen voorafgaand aan de markt hadden de leerlingen zelf manieren bedacht om geld te verdienen. Het aanbod liep uiteen van het slaan van ballonnen, waar bij met een hamer een ballon met water moest worden stukgeslagen, tot de verkoop van energiedrankjes, die met honderd procent winst wer den doorverkocht. Op een stand met portretten van leraren kon men met een gerichte worp de frustratie van zich afgooien. Een rondje over het schoolplein leerde dat de jeugd er goed in slaagde ouders en docenten een bescheiden bedrag uit de zak te kloppen, waarmee de materiaal- en andere kosfen die in de week die er aan voorafging werden gemaakt. De servicebalie van de gemeente Texel krijgt de afgelopen weken opvallend veel meldingen binnen over bijenzwermen. Diverse Texe laars meldden dat een bijenvolk zich in of in de nabijheid van hun woning heeft gevestigd en voor overlast zorgt. Vooral overstekken van daken, schoorstenen, spouw muren en holle bomen zijn favo riete plekken van bijen, maar ook van wespen, om te verblijven. In een aantal gevallen worden bijen aangezien voor wespen, doordat veel mensen het verschil tussen beide soorten niet kennen. Door het koude voorjaar is het uit zwermen van de bijen laat op gang gekomen. Volgens imker Jaap Knol gaan de koninginnen gewoonlijk tussen half mei en begin juni met hun volk op zoek naar een geschik te verblijfplaats, maar is dat dit jaar flink later. Bij de gemeente komen de afgelopen weken regelmatig meldingen binnen van zwermen die zich in of bij een woning hebben gevestigd, soms wel acht per dag. 'Vaak lost het probleem zichzelf op', zo weet ongediértebestnjder Jan Vennik. Hij wordt ingeschakeld bij meldingen van overlast door bij enzwermen of wespennesten. 'Bij bijen gaat het vaak om een tus senstop van korte duur, omdat de omgeving te onrustig is. Lees verder op pagina 5 bijlage TEXELSE- COURANT Dave Bremer flinks) speelt op de brugklasmarkt een partijtje tafelhockey met Hans d Advertenties voor de Vakantiekrant van 21 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 12 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1